N°. 15603 Maandag 2 Januari. A0. 1911. tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. •9 FEUILLETON. Hun roeping getrouw. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van I6 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer f O.llb. Grootere letter» naar plaatarnimte. Kleine eirertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het incasseerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. LEEBPLICHTWËT. Hui»omier trij s. Do Burgemeester van Leiden; Herinnert ouders, voogaeu en verzorgers van de in deze gemeente woonachtige kin deren, op wie de Leerplichtwet van toepas sing is; dat zij, indien zij aan de eischen dier wet voldoen, door aan dio kinderen huis onderwijs te verstrekken of te doen ver strekken, verplicht zijn aan hem bij een door hen onderteekende verklaring opgave to doen van: lo. de vakken, waarin de kinderen huis onderwijs genieten; 2o. a. de namen der kinderen, met bij voeging van de voornamen, dagteekening van geboorte en plaats van werkelijk ver blijf, alsmede van de plaats, waar het on derwijs wordt gegeven; b. de namen en voornamen van hen, door wie het onderwijs wordt gegeven; dat deze verklaring, welke door hen, die het onderwijs geven, mede onderteekend moet worden, ieder jaar vóór 1 Februari opnieuw moet worden ingediend; dat van verandering in de personen, door wie het onderwijs wordt gegeven, binnen acht en twintig dagen aan hem medcdeeling moet worden gedaan; en dat formulieren voor «ie opgaven omtrent kinderen, aan wie huis onderwijs wordt verstrekt en voor de op gaven omtrent verandering in de personen, die het huisonderwijs geven, kosteloos ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 2 Januari 1911. Leiden, 2 Januari. Voor het door do „Yereenigïng van Leeraren in de Handelswetenschappen" ge- houden examen is voor Vet boekhouden ge daagd de heer R. O. Rientsma, van Leidon, leerling van mej. Octavia Pannen tier, alhier. Voor het examen in do Duitsohe 'Jorres- pondentio, ,,Mercuriufl"-diploma, slaagde mej. A Van Hamel, alhier. De Hagespelers gaven hier gisteravond het blijspel Charley's vrouw." De schouw burg was op dezen Nieuwjaarsavond slecht bezet, zelfs op de galerij. 'Misschien had een Bruiloft van Kloris en Roosje met Nieuwjaarswenscfc'en van Thomasvaer en Pieternel meer getrokken. Met het pas in getreden jaar had dit stuk, bovendien ge heel onbekend, niets te maken. Toch hebben de aanwezigen zich, blijkens de herhaalde toejuichingen en terugroepingen, goed ge amuseerd met Charley, die, om zijn erfoom te vriend te houden en niet; door hem te worden onterfd, dezen bij diens komst ten zijnent zijn vrouw, ten einde haar over haar verspilzucht eens onder handen te ne men, moest vertoonen, met welk vrouwtje hij, volgens zijn schrijven, reeds drie jaren teou gehuwd geweest zijn, en die er bij slot van rekening in plaats van geen, twee voor enkele uren ter beschikking had, wat tot allerlei vergissingen en grappige scènes aanleiding gaf, waarvan de afwisseling nogal vrij vlug op elkaar volgde. De schrij vers Harry Nicholls en W. Lestocq Lebben met deze drie-bedrijvige klucht, welke in den morgen begint en des avonds eindigt, geen onvermakelijk werk, dat de grenzen der welvoeglijkheid in geenen deele te bui ten gaat, geleverd. De vertooning liep ook vrij vlot van stapel. Voor onzen stadgenoot den heer P. de Wilde Pzn, waren de eerste en de twee de dag van dit jaar zeer aangename dagen. Op Nieuwjaarsdag toch, toen hij mocht herdenken zijn 25-jarigo werkzaamheid als opzichter der Rijksuniversiteitsgebouwen te dezer stede, brachten vele vrienden en on der dezen vooral diegenen, die telkens met hem in aanraking komen uithoofde van zijn ambt, den heer De Wilde in diens huis een bezoek, om hem geluk te wensohen met zijn feest en hem in zijn met tal van bloem stukken blijken van achting en vriend- schap getooide woning een blijvend aan denken aan het feit van den dag aan te bieden. En hedenmorgen werd hij in zijn werk kamer in het bureel aan de Binnenvest- gracht, tegenover den hortus, na met rij tuig van rijn woning te zijn gehaald, ontvan gen door een tiental collega's. De werkka mer was feestelijk versierd. Door zijn chef en collega's werd hij toegesproken. De woorden van den dhef getuigden, naast vriendsohap, van groot© waardeering voor den plichtgetrouwen jubilaris, in wiens huiselijk en ambtsleven hij een blik sloeg; in die van de collega's klonk eveneens een toon van warme vriendsohap en toegenegen heid. Ook zij boden hem een geschenk aan. De heer De Wilde zeide de belangstelling en (huldeblijken zeer te waar deer en. Hier ter plaatse vormden zioh de na volgende personen tot een comité ter leiding der adresbeweging voor Algemeen Kies recht voor mannen en vrouwen: de beeren L. Alings, W. H. Haak, J. van der Henst, O. H. Kouw, H. J. van Kerkhoff, A. Kroonenberg, W. A. van Maaren, L. Oostveen, P. J. Pont, A. Terpstra en A. Tuk, en de dames E. C. Alings-Van Mels eh J. Kroonenberg-Egger. Daartoe aangezodht nam de beer C. H. Kouw het voorzitterschap op zich, en de heer L. Alings, de functie van secretaris- penningmeester. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Februari, benoemd tót directeur van het postkantoor te Behnekom, de keer W. Coen& van Senden, thans in gelijke betrekking te Warmond. Verschenen is een nieuwe uitgave van een boekje met laagste en hoogste koersen gedurende de jaren 1901 tot' en met 1910, van alle fondsen, welke aan de Amsterdam- sche Beurs genoteerd worden. Tevens zijn er in opgenomen de dividenden van alle aandeelen, welke te Amsterdam verhandeld worden. De firma Arnold Gilissen, te Rot terdam zendt daarvan exemplaren aan be langstellenden; en het zou ons niet verwon deren als de aanvraag groot was, omdat menigeen nog wel eens wil zien voor hoe veel liij wel dit of dat fonds een paar jaren geleden zou hebben kunnen koopen! H. M. de Koningin-Moeder woonde in de Groote Kerk te 's^Gravenhage de Oude jaarsavond-godsdienstoefening bij onder ge hoor van ds. Schuller. Toezegging tot beroep (vacature-da. L. Bresson) naar de Woalsdhe Gemeente to Botterdam heeft ontvangen pa-steur P. Reyss te St. Hypolyte du Torfc, départe ment Gard. B. en Ws. van Amsterdam stellen den Raad voor, de voorjaarsmarkt af te schaf fen. Het bedrag, dat de gemeentekas hier door zal dei-ven, bedraagt ongeveer f 15,500 per jaar. Het voorstel vindt zijn grond hier in, dat de markt grootendeela ten gevolge van Raad s beslui ten, langzamerhand zóó klein is geworden, dat men beter doet haar af te schaffen, nu ook weder door de Ver^ eeniging ter behartiging van de belangen der Buurtbewoners van Haarlemmerpoort en Omstreken, verzocht wordt de Voorjaars markt op het Nassauplein niet langer te be stendigen. Naar het „Hdbl." verneemt, is bij on derzoek ten stadhuize van Amsterdam ge bleken, dat het Admiraliteitsgebouw het meest importante en oudste gedeelte van het gebouwencomplex op het Prinsenhof geen gemeente-eigendom is, maar in 1814 door het rijk aan de stad in bruikleen is af gestaan. Dr. A. Noordtzij, leeraar in de He- breeuwsehe taal aan het stedelijk gymna sium te Kampen, heeft tegen 1 April ontslag gevraagd. Bedankt is voor de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te Harder wijk door ds. H. O. Rosoam Abbing, te Nieuwerkerk aan den IJseL Bedankt is voor het beroep naar de NecL- Herv. Gem. te Harmeien dopr dr. R. 'F. A. Rutgers te Warmond. Na een ongesteldheid van eenige weken is Zaterdag op 60-jarigen leeftijd te Dodewaard overleden de hoor A. D. Duys, burgemeester dier gemeente. Sedert eenge jaren had hij voor het district Tiel zitting in de Provinciale Staten. Ook was hij heemraad van heb polderdistrict Neder- Betuwe. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 4 dezer, die van den minister van oorlog op Donderdag 5 dezer niet plaats hebben. AALSMEER. Door den Commissaris der Koningin is tot gemeente-veldwachter al hier benoemd P. Vellekoop, mil. wachtmees ter van het 2de reg. veld-artillerio te 's-Gravenhage. ALP HEN. De heer Chr. Jansen, te Warf- fum, benoemd tot onderwijzer met verplich te akte voor de Fransche taal aan de open bare lagere school in deze gemeente, heeft voor die benoeming bedankt. HAARLEMMERMEER. Tot ouderling bij de Geref. Kerk te Vijfhuizen werd gekozen de heer F. Kamper en herkozen tot diaken de heer P. J. Oostwouder. Het fanfarekorps „Wilhelmina" te AJ> benes is na een ruim vijfjarig bestaan, ont bonden. Onder groote belangstelling werd Za terdag het stoffelijk overschot van den heer Verkuyl, in leven raadslid en wethouder onzer gemeente, ter aarde besteld. Namens de verschillende corporaties, waarvan de heer Verkuyl deel uitmaakte, werd op het graf een kort' woord gesproken, waarvoor de oudste zoon dank zeide. LIS SE. De melkkwestie alhier is opge lost en wel ten gunste van de melkslijbers, want de melkboer, die sedert eenigen tijd de melk verkocht voor 8 cents per Liter is „over den kop", zooals. de volksmond zegt. NIEUWKOOP. Mej. H. van der Veer, onderwijzeres aan de Öhr. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Lunteren, OUDSHOORN. Tot onderwijzer aan de Ohr. school (hoofd de heer D. Verduin) al hier is benoemd de heer A. A Tjittes, van v~ Krabbendijke. WARMOND. In 1910 werden alhier opge maakt 94 prooessen-verbaal, waarvan 28 wegens overtreding visscherij, 24 wegens stoomen in verboden water en 2 wegens openbare dronkenschap. ZEVENHOVEN. Heb Rijks-hulppost- en telegraafkantoor, gebouwd door de diaconie der Ned.-Herv. Gem., is gereed, doch we gens verschil in huurcontract weigert de brievengaarster 't te betrekken. Met span ning wordt uitgezien naar den afloop dezer vreemde historie. Directeuren van Teyler's Stiohfcing en de leden van Teyler's Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1911 de vol gende prijsvraag uit te schrijven: Het Genootschap vraagt een onderzoek naar den bouw van de groeitoppen van de stengels en wortels der bedektzadige plan ten en naar de deelingen der topcellen of initialen, die daarin door Douliob en ande ren beschreven zijn. Verlangd wordt dat die deelingen in een aantal der voornaamste familiën vervolgd worden tot het stadium, waarin blad, oksel- knop en internodium van elkander geschei den worden, zoodat de beteekenis van de oorspronkelijke segmenten der topcellen duidelijk blijkt. De verhandelingen zullen van teekenin- gen der praeparaten behooren vergezeld te gaan. De prijs voor het beet en voldoend ant woord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootscliaps geslagen, ter innerlijke waarde van f 400. De antwoorden moeten worden ingezon den vóór of op den laten April 1912, opdat zij voor den lsten Mei 1913 kunnen beoor deeld worden. „Het Tijdschrift voor Wijsbegeerte." Uit gave: W. Ver6luys, Amsterdam, en E. J. Brill, Leidon, heeft tot inhoud: „Gods dienst en Zedelijkheid", door dr. B. J. H. Ovink. f,Pro Domo" door dr. W. Meyer. „Het sociologisch begrip van den invloed" door U. van Treslong. „Heldenvergoding en heldenmiskenning" door dr. W. Meyer. „O ml de E e re Gods." Onder dezen titel bevat „De Hollandsoh'sl Lelie" van 28 December, onder redactie van JcnkVr. Anna.de Savoirnin Lohm'an, de vol gende mededealing van den .uitgever L. J. Veen: In 'aansluiting met het bericht van freuljj, Anna de Savornin Lobman in het nummer, van 21 December, verklaar ik, dat de om» slairteekening van „Om do Eerc Gods" g<* licel 'buiten voorkennis of toedoen van da' schrijfster is gemaakt. De verzorging van1 een boek geschiedt altijd door mij, tenzij do auteur dit anders wenscht. Het is ook nóch mijne noch do bedoeling van den teo- konaar geweest een voorstelling van een, bepaald politiek persoon to maken. Ten be» wijze ih'dervam laat ik hieronder -oen af-i schrift .volgen van den brief, van den hoer Louis Raomaekers, den teekonaax van doi\ band, gedateerd 7 Juni 1910. Waardo Hoer Vosn! Hierbij schets voor band. Ik denk aan; oen schel-paaTscho kleur voor ondertint. Do mondaine diplomaat die zich achter het kruis van Christus verschuilt magj natuurlijk op niemand lijken. Hoogachtend, L. Raemaokersf. Ik hoop dat met deze verklaring do gen luchten, als zou oen- bepaald politiek pari soon zijn bedoeld, voldoende zijn tegengér sproken. L. J. VEEN, Het tijdschrift „Buiten" blijft belangrijk «ön do uitvoering laat sto3tLa niets to wem schen. De laatste afleveringen brengen o.a. kijkjes in en om het buitengoed „Duin en' Kruidberg" van den heer J. T. Oramea^ oud-minister van koloniën. Raphael Loewenfeld, stichter en direo» teur van den Sohillor-schouwburg te Ber lijn is overleden. Hij heeft zioh vooral verdienstelijk ge maakt met het brengen van de kunst aan het volk, en verder als vertaler van Je niou, were Russische literatuur. Hij is de eerste^ die Tolstoï in het Duitsoh heeft vertaald. B. M. A Ingen Housz. De oommissie van toezicht op de Rijks* academie van Beeldende Kunsten heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken overgelegd het rapport der jury, be*/ last met de beoordeeling van het wc x uoufl den heer B. M. A Ingen Housz ingezon*) den, die bij Kon. Besluit van 20 Dec. R09 voor de tweede maal begiftigd is iret neti, jaargeld, bedoeld boj art 15 der wet ven» 28 Mei 1870 om hem in de gelegenheid te stellen zich in de beeldhouwkunst te volmo* ken. Steunende op dat rapport, heeft de commissie van toezicht den Minister voor* gesteld het daarheen te leiden, dat nï voor de derde maal het jaargeld word verleend. Naar aanleiding daarvan a8 bij Kon. Be sluit van 24 Dec. aan den heer B. M. A Ingen Housz evengemeld jaargeld toego* kend, ten einde hem in de gelegenheid t stellen zich in de beeldhouwkunst te voln* ken. („Sk-Ct.", De U t r e c h ts o h e Lustrum feesten. Men deelt aan het „Utr. Dbl." mede, d voor de in 1911 te Utrecht te houden' lus trumfeesten een historisch tooneelspel is geschreven door een Utrechtschen student. Het stuk zal dan worden opgevoerd doo*< 66) En wannc-er deze avonden den laatst en tijd vaker plaats hadden dan vroeger, niemand kon daarin .wat verkeerds zien, want dezen winter wa ren een groot aantal kunstenaars en kun stenaressen, evenals andere bekende perso nen, bijna allen voorzien van goede aanbe velingen, ten Hove voorgesteld. Tweemaal zelfs was hertog Bernhard verschenen in de vertrekken van Edith, om een paar voor drachten pver een reis naar de-Himalaya aan te hooren; van muziek-soirée^. Weef hij zoo ver mogelijk weg en dus kon het niet al te zeer treffen, dat deze nu voortgang hadden ook tijdens zijn afwezigheid. Deze avond gold een jonge zangeres, die zeer in ide bescherming van Hare Hoogheid was aanbevolen. Edith Blake Btond voor het open venster Van haar woonvertrek. Zij had de zwara gordijnen niet laten sluiten, om een blik te hebben in den tuin, die grillig verlicht was door enkele lantaarns. Zij hield er van ds frissche lucht in to ademen en zij lette er niet op, dat de wind van tijd tot tijd drup pels regen op haar hoofd en haar fraai® japon woei; toen wierp zij een blik achter zieh naar een opening in haar kamer, waarvoor een tapijt hing en die toegaf gaf tot een soort tusschenvertrek, dat d® verbinding vormde van haar vertrekken met die van de Prinses. Maar de jonge Bngelsohe was verdiept in ha-ar eigen ge dachten, zoodat zij het binnenkomen van de Prinses met bemerkte. Eerst toen een kleine witte hand op haar arm gelegd werd, bemerkte zij de aanwezigheid Tan haar meesteres en wendde haar bleek gelaat naar deze toe; ook de Prinses was bleek, maar haar oogen schitterden. „Goeden avond, Edith. Heb je voor alles gezorgd, zooals was afgesproken?" „Hoogheid, ik deed het* al had ik het lie ver niet moeten doen. Een inwendige stem, die mij nog nooit bedrogen heeft, waar schuwt mij tegen Arsakoff. Ik had er naar moeten luisteren en er op moeten vertrou wen." De Prinses hoorde deze woorden, maar lette niet op het gelaat van de spreekster. Zij-had haar hoofdje op Ediths schouder ge- leg^ nu richtte zij zich op en zeide J^Ook jij gunt me dien schijn van geluk niet en bedenkt niet, dat ik een gevoel heb alsof hemel en aarde tegen mij gekant ?ijm" „In onze nationale liederen", zeide Edith, „wordt honderdmaal bezongen, dat de dochter van een edelman er met een schildknaap vandoor gaat en zijn vrouw wordt. En ook in het werkelijke leven ge beurt dat vaak. Maar de man moet het offer waard zijn en ik weet niet of Camillo dat is, of liever ik weet wel, dat hij het niet is", voegde zij bijna onhoorbaar er aan toe.-en daarna perste zij haar lippen op elkaar, als wilde zij zichzelf verhinderen nog meer to spreken. Toch Lad de Prinses de laatste woorden van haar hofdame verstaan en er zich ge krenkt door gevoeld. Zij deed een paar stappen naar de deur* die naar Ediths salon leidde.; Maar een oogenblik later koorde zij weer terug naar de plaats, waar Edith stond, en keek 'haar kalm aan. Edith, het waren de eerste oogenblikken, waarin ik werkelijk leefde, die>, toen ik mot Camillo alleen was. Je bent jaloersch en daarom onbillijk. Dat is nu eenmaal zijn ongeluk, dat hij alle vrouwen onweerstaan baar boeit. Gun je mij die paar oogenblik ken niei/?" Edith voerde zichtbaar strijd met zich- celf of zij zou antwoorden of niet, en ten slotte schudde zij alleen het hoofd. De Prinses omarmde haar en luisterde toen aandachtig: zij hoorde in het salon ge dempt spreken en wi3t, dat de sprekenden daar eerst het laatste oogenblik gekomen konden zijn. Zij zeide zachtjes tegen Edith: „Ga jij en neem de honneurs waar; zeg, dat ik wil, dat men begint zonder mij. Ik kom spoedig, een paar minuten slechts". Moteen was zij verdwenen in het kleine tusschenvertrek, waar vandaan zij zooeven gekomen was. Het Perzische tapijt maakte haar schreden onhoorbaar; haastig liep zij naar de andere deurt die naar haar eigen vertrekken leidde; die deur sloot zij achter zich Zij ging met een ongeduldige beweging zitten op de kleine canapé, die, behalve de lamp en het tapijt, het eenige meubilair uitmaakte. Zij keek naar de figuren van het behang op den muur tegenover haar met een aandacht alsof zij die telde. Haar oogen bleven strak daarop gericht; de be weging van haar mond verried, dat zij in zichzelf sprak. Plotseling stond zy op: zij had een eigenaardig knarsend geluid gehoord; een paneel in den muus ging open en in de deurt die daarachter aangebracht was, stond Arsakoff. Hij was nog in gala, zoo als hij van het concert kwam. Hij gooide zijn hoed weg, liep de Prinses te gemoef, wierp zich, haar naam stamelend, voor haar op de knieën. Zij boog zich naar hem toe, maar hetzij het de gewoonte was of de ver rukking van het oogenblik, zij deed geen stap voorwaarts, terwijl hij haar naar zich toe trok en haar gelaat met kussen bedek te. Eerst toen zij „Camillo" riep en haar bleek gezicht; hem zeide, dat zij wederom op het punt was in onmacht te vallen, be zon hij zich en sloeg zijn armen om de sidderende gestalte, als om haar te steunen. Zij sloeg haar oogen naar hem op en drukte haar lippen op zijn mond Maar na een minuut' zeide zij: „Ga, ga* Camillo; fb ia to veel voor mijn Iiart." Maar hij, brutaler geworden door haar zichtbare aandoening, zeide duidelijk en smeekond „Stéphanie, lieveling, wat moet or van ons worden?" Het laatste bloed week uit het gezicht van de Prinses; zij sloot haar oogen als voor iets vreeselijks, dat zij plotseling voor zioh zag, en duwde toen Camillo, die haar nog altijd omvat hield, van zich af. „Ik weet het' niet, ik weet het niet, maar ik heb je Hef en dan is niets onmogelijk. Ga, ga nu weg, er dreigt gevaar". Nog eenmaal beantwoordde zij zijn omhel zing en hief toen bezwerend haar handen op. Hij begreep, dat zij gelijk had, wierp zioh nog eenmaal voor haar op de knieën en wilde naar Oostersohe gewoonte een zoom van haar kleed kussen, heel goed wetende daarmede te bewerken, dat zij hem haar gerioht bood. En telkens boog zij zioh to* hem voorover, haar lippen bevochtigden zijn voorhoofd en zijn haar; hij fluisterde onverstaanbaro woorden, waaruit zij slechts haar naam hoorde, en eindelijk rukte hij zich los, om door de deur te verdwijnen, die zich achter hem sloot. De Prinses ademde diep en legde de handen op haar steitk kloppend hart. En ofschoon het haar was als woei er een zwoele, afmattende lucht door liet ver- teek, zij behield haar tegenwoordigheid van geest voldoende, om do beide gewone deu ren te openen en eenige minuten bij een van deze te wachten. Uit Ediths salon hoorde zij de stem van de zangeres; zij luisterde nic naar het zingen, maar naar dea anderen kant, die dit tusschenvertrek van Ed'fchs slaapkamer scheidde. Hierdoor en door het vertrok van Ediths kamermeisje, dat in '6 geheim was, moest Camillo nu de gang be reikt hebben, van waaruit hij gewoon in het salon kon binnenkomen; het salon, waa beiden nu verwacht werden. Eon gevoel van angst overviel haar, wanneer zij bedacht hoe velen van haar geheim wisten, en toen had zij 't verlangen, dat Hever vandaag dan mor gen do catastrophe zou komen en haar liefde op de proef gesteld zou worden. In haar salon, waar de vleugel geplaatst was en een paar leuningstoelen in een hal ven kring stonden, had Edith intusschen meb gemengde gevoelens de honneurs waarge nomen. Bezield door een onbeschrijflijken angst voor haar meesteres en vervuld van diepen afkeer voor den musicus, kostte het haar moeite een vriendelijk gesprek te voo-. ren met de drie aanwezige dames. (Wordt vervolgd.)!

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1