100 Visitekaarten. Hartstocht. SMITS BOCK BIER Burger-Zangschool. "SCALA. Leidsche Schouwburg. «Ï7 HUNTELfMgU Koayker's Bockhandel. Standaards Pillen, Onitsch Gerstebier, HiËMTA, G. VAN BRUSSEL, GOEDE AGENTEN Uitvoering SOLSER en HESSE S^BBSPINSKir, The Schenk Bros. Voorloopig Bericht. Een Jongedame Boomsnoeien. van af 60 Cents, op fijn Karton, Te k€s@ps een Ruis, TE HUURi UCHOLTZB, Botermarkt 28. Te herkrijgen, W. Hoogewoerd 56. Notarisiiuis te Leiden. Wegens sterfgeval Verkrijgbaar: echt ëkLTf Hoogewoerd 56, Teleph. 205. Norma Balsem, VERZORGT Onovertroffen Middel, Winterhanden -Voeten. HIËMTA maakt de huidBLANK en LENIG. 50 Cts. Bank-van-Leeningbriefjes Groote Belg. Spaar- en Pensioen7erz.-Mij. Tweede Kamer. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. Gemengd Nieuws. Dirocteur; do Heer C. B. DUYSTER. op 6627 26 Woensdag 14 Dec., lialiaclit, in de §TA!)S-fiKHOOKZAiL. 1. SOLO- IN KOORWERIEN. 2. J LEID:NS ST3I10 EN ZEGEPRAAL. 3-October-Cantato roor Soli, Koor en Orkest A. Lijssn. Solist: de Beer P. v. d. BOE VEN, Bas. Kaarten (met besproken plaats) 25 ceDts by den Heer EGGEP.S, Heden Elite-Program. ■waaronder meer: in hun Répertoire. ai'balonga, italië's ÏJeste Itariton. Uomorist. Kieuw Répertoire. Phenomenale Equilibristen. Alles overtreffend op dit gebied. ENZ. ENZ. ENZ. 6864 22 Maandag 26 December, (2dcn Kerstdag): Het eersie Variéé- en Tooneel-snsemble, Impresiario: G. STROOBER, 6845 19 De zes daarin voorkomende rollen worden vervuld door den Heer EDUARD TON AIRE. zag zich gaarne op een kan toor geplaatst, als jongste Bediende. Brieven san bet Bur. van dit Blad onder No. 6663. 6 geeft bet meest voor alle zaken van waarde. Oude Rijn 52. 583 5 TE KOOP, een b(]na nieuwe houten Schuur, groot 6 X ij M-, gem. van 1 dm. gepl. delen, is gemakkelijk te ver plaatsen, voor biliyken prijs. Br. Bur. V d. Blad No. 6854. 6 De voorwaarden van aanbesteding, waarnaar op Maandag 19 Decem ber a. s. het snoeien Tan Doo rnen in deze gemeente zal worden besteed, z^Jn gratis verkrijgbaar op het Bureau van Gemeentewerken ten Stadhuize. 6886 10 a Ia minute. IN 6736 16 Nieuwe Rijn 16. een beste Werkhit, mak by den weg. Adres A. YAN VLIET, Ter Aar. 6843 4 Zoo spoedig mogoljjk te huur gevr. geschikt voor het houden van twee of drie heeren, netten s and. Huurprijs met inl. Bur. v. d. Blad No. 6852. 6 het beste Laxeermiddel, werkt zacht en bloedzuiverend. Prijs 75 cents per doos. „SANITAS," Steenschuur 1. 6353 7 lste en itde Etage, gebsel of apart. Aan hetzelfde adres kan oen be kwame 1st* Roiliste geplaatst worden om de leiding van het Atelier geheel op zich te nemen. 6842 10 Bü vonnis der Arrondissements- Reclitbank te 's-Gravenhage d.d. 24 Nov. 1910 is het huwelijk bestaan hebbende tusschen JOHAKKA CJLASIKA CAYÉ, Dienstbode te Haarlem en LKONARDUS KWART, Opperman, wonende te Leiden, ontbonden verklaard door Echtscheiding op vorde ring van eerstgenoemde. De Procureur van Ei9chere8, Mr. H. W. C J. DE JONG, 6839 3 3 Procureur. ,,3 Hoefijzers". 6695 10 zal Donderdag a. s. aldaar om ÏO uur worden verkolht: eenig-antiek MEUBILAIR, waarbijfraaie notenb staande Klok, mali. Stoelen, dito Tafeltje, (halve maan), gebeeldh. Tafeltje, Bank, Baronieter, Pcndnle, Theestoven, Koperwerk, be nevens eenig. antieke Schilde rijen, enz., enz. Voorts: diverse mah en eikenh. Linnenkasten, Chiffonnière, Secretaire, Canape's, Tafels, Klecden, Voeren Bedden, Papegaai, Brandkast, enz., enz. Kykdag: Woensdag van 10 tot 3 uur. 6327 24 Goederen kunnen worden bijge bracht of op verzoek afgehaald, 6696 20 Aanbevelend, de ideale Huidcrême, Is een voedsel voor de hnld, maakt de tint jeugdig frisch. Per pot 90 cent. Te Leiden bi) 2831 8 J. F. SUSAN, Vrouwdsleeg 3. THE NORMA Co., New-York. Uw huid mei: ter voorkoming en gene zing van EN Verkrijgbaar In de Apotheken, Dro- gisteryn enParfumeriezakon in Doos jes A 12J ets., in Tnben a 2© Cts. per stuk. 6753 30 5 van af en hooger. in de bekende keurige doos, HanrLstr. 222-267, LEIDEN. 6863 12 koopt tegen hooge waarde H. J. VAN AMEROSGEN, Haarl.straat 233. 6672 4 vraagt voor Nederland. FLINKE VERGOEDING. Gemakke lijke bezigheid, tegen* woordig emplooi kan men blijven waarnemen. Vakkennis onnoodig. Franco brieven onder No. 58i0 Bureel van dit Blad. 20 Nadat de stemming over het amendement- Duys om art. 2 met f 3000 te verminderen, omdat de aanstelling van een ambtenaar, om uniformiteit te brengen in de toepassing de bepalingen van het tarief van gerecht- kosten in burgerlijke zaken, niet noodig zou zijn, aangehouden werd tot beden, Maan dag, besprak Zaterdagnamiddag bij de afd. rechterlijke macht van hoofdstuk Justitie de heer Limburg de Papendrechtsche strafzaak, die thans geëindigd is in een blij-eindend treurspel. Is het Nederlandsehe volk nu bevredigd? "Weet "bet er nu alles van? En zegt het volk nuDe politie te Papendrecht is niet ruw opgetreden, maar is het slachtoffer van een komplot geweest? Het lijkt er niet naar. Wat het publiek thans wol weet, is, dat als een burger nu getuigenis aflegt voor een rechtscollege, hij kans loopt aan de kaak te worden gesteld tegenover het publiek. Dat is de'fout ge weest van de behandeling voor het Arnhem- 6ühe Hof. Wel is waar betrof het hier nog slechts getuigen a decharge, maar het kan ook zoo gaan in de toekomst met de getui gen a charge. Spreker betoogde, dat het psychologisch psychiatrisch intermeuzze te Arnhem zal geteekend blijven in onze geschiedenis als de lof der zotheid in de 20ste eeuw; een in termezzo, waarvan de slotsom is, dat half Papendrecht een gekkenhuis is. De recbter-commissaris had moeten over wegen de vraag of de getuigen verplicht waren zich aan het psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Spreker is niet overtuigd, dat den getuigen vooraf goed duidelijk ia gemaakt waar het precies om ging, maar meent hij veeleer, da.t men hun niet veel meer gezegd heeft dan: „hier zijn eenige ■heeren, die u enkele vragen hebben te stel len". De rechtercommissaris had, alvorens de kleyne luyden uit Papendrecht in han den te geven van psychiaters, hen vooral moeten waarschuwen om welke reden zij psychiatrisch onderzocht moesten worden. Een dergelijk onderzoek van getuigen moest onder zoodanige waarborgen plaats hebben, dat ook de keerzijde van de medaille naar boven komt en moest ook der verdediging de gelegenheid worden geschonken harer zijds licht te versohaffen omtrent de psyche van getuigen. Spr. zette in verband hiermede uiteen, dat, als men de psychologie van een straf zaak wil laten onderzoeken, men zulks op geheel volledige wijze moet doen, door ook de getuigen a charge in het onderzoek te liereiken. Hier is gehandeld geheel in tegen stelling met de wijze van handelen in an dere rechtzaken. Spreker hoopte, dat het ie Arnhem gebeurde een unicum in onzo rechtspleging zal blijven, vooral in het be- lang van het getuigenbewijs, want de rechtspraak heeft den burger noodig als getuige. Dat is het groote algemeen belang, bij deze zaak betrokken. En hij vraagt den Minister in de eerste plaats maatregelen te nemen, dat een dergelijk psychiatrisch on derzoek nooit meer zal plaats hebben dan met uitdrukkelijke medewerking der getui gen; voort* zijn invloed aan te wenden, dat bij dergelijk onderzoek onomstootelijk vaat «taafc dat het door de psychiaters uitge brachte rapport de intellect-ueele eigen dom blijvc der politie en niet mag worden gepubliceerd dan met toestemming des Mi nisters, en eindelijk dat zulk een psychia trisch onderzoek niet ontaarde in een psychologisch onderzoek en vooral niet -n een psychologische beschouwing der zaak. De loop der Papendrechtsche zaak heeft het prestige der rechterlijke macht gesohaad tn tevens 't element dei psychiatrie in onze rechtspleging. Spr. meent verder, dat in ernst geen hon derd Nedeitenders gelooven, dat de Papen drechtsche zaak niets is dan een komplot tegen de politie, opgezet door een waan zinnigen querulant'. Spreker waagt de ver onderstelling, dat hetzij reeds bdj het begin der zaak, hetzij in den loop daarvan, bij het Openbaar Ministerie, zich de gedachte heeft vastgenesbeld, dat de zaak-Garsthagen geen anderen grond had dan een komplot tegen de politie. Is dit juist, dan ïs die gedachte het O. M. aldaar meer en meer gaan be- heerschen, en dan acht spreker het ook mogelijk, da^; het O. M. het onderzoek in een bepaalde richting ïs gaan drijven en dat geheel onbewust ook de rechter-commissa ris zich niet aan die gedachte van een kom plot heeft weten te onttrekken. In Dordrecht heeft in rechterlijke kringen een atmosfeer geheerscht van geloof aan een komplot, een atmosfeer, die zwaar gedrukt heeft op een advocaat (mr. Dicke), die in de eerste jaren de zware verdediging op zich nam en die sedert niet meer herbenoemd is als rechter-plaatsvervanger en als cura tor. Spreker betoogde verder, dat de Papen drechtsche zaak het groote belang ^an een goede samenstelling onzer rechterlijke macht heeft aangetoond en dat het noodig is frïssche krachten in de magistratuur te brengen, mannen met socialen zin en mid den in het recht staande. De heer Van Hamel zette in verband met de behandeling der Papendrechtsche zaak uiteen, dat de rechterlijke macht steeds belioort te zorgen, dat zij een in haar handen gestelde zaak, ook in haar handen houde; dat de rechter steeds volkomen on bevangen en rustig zijn onderzoek behoort te doen; beide zaken zijn eerste voorwaar den om de achting- van het publiek te blij ven verdienen. "Wat *de zaak zelve betreft betoogde spre ker, dat liet eenvoudigste en zuiverst© ware geweest., 'wanneer men het onderzoek had weten beperkt te honden tot Papendrecht, en do rechter te Dordrecht erkend had, dat door Garerthagen in het algemeen belang ge handeld is. Dan zouden bij de verdere behan deling bij verschillende andere colleges geen dingen 'zijn voorgekomen, die er de Papen- drechtsch© 5zaak van gemaakt hebben. Vooral koïnt het 6terk uit, nu de Arnhein- sclie rechter heeft aangenomen, dat de sub jectieve meaning, dat men te goeder trouw denkt te handelen in het openbaar belang, voldoende is om' van rechtsvervolging te ontslaan. En dadelijk bij de eerste behande ling te Dordrecht heeft Garsthagen ver klaard te goeder trouw te zijn geweest. "Wat do kwestie van de psychiatrische hulp in 'de rechtspleging betreft, ontwikkelde spr. zijn standpunt, dat die vaak onontbeerlijk en ook vaak een zegen is; maar de wijze, waarop hier een psychologisch-psychiatrisch. onderzoek van getuigen heeft plaats gehad, is Oen nieuwigheid en was afschuwelijk, om dat in ca6U do getuigen als patiënten zijn behandeld. Volkomen sloot spreker zich aan bij de meening van den heer Limburg, dat een contradictoir onderzoek had moeten plaats hebben. Hij noemde dit geheele onderzoek een soort vivisectie op getuigen, waarbij echter even zeer beperking moet betracht worden als waarop steeds wordt aangedrongen bij de werkelijke vivisectie. Ook spreker hoopt, dat zich iets als te Arnhom gebeurd is niet meer zal herhalen. Bij benoeming van rechters lette men niet alleen op hun kunde, maar ook op de eigen schappen, die hen in staat stellen voeling te houden met de volksbegrippen. De heer Lobman meende daarentegen, dat de rechterlijke macht alleen rekening behoeft te houden met de heiligheid van hot recht. Bewuste partijdigheid bestaat bij onze rechters niet. De wetgever moet meewerken om den rech ters de oqpartijdigheidsbetrachting te ver gemakkelijken. En de tegenwoordige orga nisatie werkt- die vergemakkelijking niet in de h;and, gelijk spreker verder uiteenzette. Nu komt daarbij de nieuwigheid van de psychiatrische hulp, waarbij de getuigen aan een i nquisiti© worden onderworpen. Maar daarbij komt een tweede novum, de inwen dige gemoedstoestand van den mensch, waar mede rekening moet worden gehouden. Beslist ongeoorloofd nu achtte spreker het onderzoek van getuigen, gelijk te Amhcm- keoft plaats gehad. En de rechter had hier geheel anders moeten optreden en wel ter bescherming van getuigen. Daarbij is het Arnliemsche Hof in de fout vervallen het onderzoek van de toestanden in Papendrecht voor zijn rekening te nemen. Dat was de rol van hot Hof niet. Spreker vroeg maatr regelen van den Minister van Justitie om! dergelijke onderzoeken, waarbij de burgers als proefkonijnen gebruikt worden, te ver bieden. Hierna wijdde spreker nog beschouwin gen aan de rechterlijke macht- in het alge meen, waarbij hij ontkende, dat er een klassen justitie is. De rechter .beschermt alle klas sen van do maatschappij. Spreker betoogt, dat vooral moet gewaakt worden tegen ver politieking van het rechts Er moet voor hooghouden van de rechterlijke macht beter gewaakt worden. Hedennamiddag voortzetting. Openbare Leeszalen. De heeren Van Vuuren, Brummelkamp, Aalberse, Van Idsinga en Van de Velde hebben een amendement ingediend op de be grooting van binnenlandsehe zaken, strek kende tot het niet toestaan Tan het credict van f 11500, aangevraagd ten behoeve van het steunen van openbare leeszalen. Utrechtsche Markten, Een wetsontwerp tot verklaring van open baar nut der onteigening noodig voor de verplaatsing van de groenten-, aardappel en varkensmarkten van de Paardenmarkt naar het Vreeburg te Utrecht, is ingediend. Bij Kon. besluit is aan Charles Henry Bryan vergunning verleend die geneeskunst uit te oefenen op zeeschepen van de Ne derlandsehe Stoomvaart-Maatschappij „Oce aan" en van de „Ocean Steamship Com pany," onder voorwaarde, dat hij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipte-lijk nakeme; met 2 Januari, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht, de heer B. M. van Driel, arts te Amsterdam; de ka.pitein-luit. ter zee J. G. Bentz van den Berg met 27 dezer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Zee hond", en dit bevel met genoemden datum opgedragen aan den luit ter zee lste kl. P. te Veltrup; aan den oDicier-mackinist lste kL bij den marine-stoomvaartdienst A. den Hamer, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van pensioen, en het bedrag daarvan bepaald op f 2500 s jaars; bij -den maiine—stoomvaaiddi enst bevor derd tot off.-machinist lste kl., de off.- mach. 2de kl. P. H. de Carpentier; aan den ontv. der dir. bel. H. J. Aan Mie- rop, te Haarlem, op zijn verzoek, met 1 Jan., eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend; aan C. Geyl, te Amersfoort-, op zijn ver zoek, met 1 Mei, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster; J. van Zijverden, ontv. der directe belastin gen en aoc. te Amieide, met 1 Jan., onthe ven van zijn tegenwoordig beheer en belast met de waarneming der betrekking van controleur der grondbelasting, met bepaling, •dat hij als zoodanig tijdelijk wordt toege voegd aan den controleur van dien tak van dienst te Arnhem. benoemd bij het wapen der cavalerie, bii het 4de reg. huzaren, tot hut-kolonel, de majoor, R. G. B. van Overveldt, van het korps; bevorderd tot' ingenieur van den Rijkswa terstaat 3de kl., J. Lely en J. L. Inckel, beiden thans adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat De gewone audiënties van de ministers van oorlog en landbouw, nijverheid en han del; zullen deze week niet plaats hebben. G. J. van Schie, koopman in bloembol len, te Hillegom. D. van Güst Jz., schipper ie Bruinisse. P. van Gilst Dzn., schipper te Bruinisse. G. M. Ph. van Erp, zonder beroep, te Hoorn. E. W. BawAlda, handelende onder de firma E. "W. Buwalda Co., te Arnhem. S. J. Schaaf, lid der firma Buwalda Co., te Arnhem. A. M. J. Ebbers, loodgieter, te Amsterdam. C. van Heteren Jr., fabrikant en koopman, te Amsterdam. Tli. A. \V. van GiJtelen, kellner, te Amsterdam. J. van Eek, hulpbode bty de posterijen te Buurmalsen. Izaak Stoel, aannemer en timmerman te Dordrecht, en Jan Hendrik Corpeleyn, aan nemer en timmerman te Puttershoek. J. E. Morel Jr., kantoorbediende te Amster dam. H. C. A. Linke, te 'a Gravenhage. Des avonds omstreeks half- zeven is op het rangeerterrein Rietlanden, bij de Ertskade, te Amsterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Een man van middelbaren leeftijd, waarvan tot nog toe onmogelijk was de identiteit vast te stellen, is door een goederenwagen totaal vermorzeld. Het hoofd is geheel verbrijzeld, er zijn twee voe ten afgereden, terwijl ook de linkerarm aan het lijk ontbreekt. Een broeder van den ge neeskundigen dienst, van het zittingslokaal Wittenburg, heeft het stoffelijk overschot met de rijwielbrancard gehaald en naar het O. L. Yr.-gasthuis gebracht. Vandaar is bet vervoerd naar het lijkenhui* aan de Oos- ter-be graaf plaats. Groote brand te Beesd, V r ij- dagavond is te Beesd brand ontstaan bij den schilder C. J. de Vaal in de Voor straat, door het omvallen van een petro leumlamp. De vlammen sloegen over naar de boerenhofstede van E. Vroege. Het huis met den geheelen woonraad, twee hooiber gen en de geheele inboedel weiden in den asoh gelegd. Bovendien verbrandden een kalf, een varken, vier konijnen en eenige kippen. In dit perceel is de naaischool van baro nesse Van Verschuer gevestigd. De twintig aanwezige meisjes konden zich gelukkig bergen; de inventaris verbrandde. Nu sloeg het vuur over naar de woning en bakkerij van Gebrs. De Vaal. Hier had men tijd het voornaarrkte van den inboedel te reden. Het huis, met een daarnaast gele gen nieuw huis van en bewoond door de zelfde eigenaars, lag weldra in puin, bene vens een hooiberg. De Beesdsch© brandweer, versterkt met de spuit van Dumpt, welker hulp was inge roepen, kon het belendeiflle woonhuis van H. D. Rooster, dat reeds was aangetast, behouden, maai* diens hooiberg brandde af. Ten einde de boerderij van B. M., van Avezaath te behouden was noodig het on verzekerde huisje van den arbeider "W. van Buren tegen den grond te halen. Ware dit niet geschied, dan was een groot complex boerderijen stellig verloren gegaan. Tegen 11 uren was het gevaar voor uit breiding geweken C. J. de Waal en F. Vroeg© zijn verzekerd bij de Tielsehe Brand waarborg Maatschappij, gebroeders De Vaal met huis, annex bakkerij, en voorraad hij De Jong en Co. te Amsterdam; hun nieuw huis met inboedel bij een Maatschap pij te Oud karspel en Rooster bij die te Koog aan de Zaan. (Hbld.) Men deelt aan de ,,N. R. Ct." mede, dat er plannen bestaan om het Ned.- Herv. Diaconessenhuis te Arnhem, dat lang zamerhand door den aankoop van omliggen de perceelen een heel dorp geworden is, te verplaatsen. Terwijl indemeestejaren in het Oldambt de Jorsohmachines in de maan den Februari en Maart nog werken, wor den thans, wegens de kleine stroo- en koren opbrengst bijna overal de machines reeds stopgezet. Einde dezer maand zullen alle schuren leeg gedorsoht zijn. Die vroegtijdi ge stopzetting "heeft ten gevolge, dat het' talrijke personeel op iedere dorschmachi- ne werkt een 15-tal arbeiders nu al wer keloos is geworden. In het landbouwbedrijf toch zijn de werkzaamheden geëindigd en ook uit Duitschland keer en de meeste ar beiders onverrichterzake terug. In sommi ge dorpen worden dan ook al maatregelen genomen tegen die steeds zich uitbreidende werkloosheid. Zoo is in Midwolda de ge- meentelijke keienklopperij reeds openge steld; andere jaren gebeurde zulks nooit voor Januari. Men meldt uit Grimsby: Door het stoomschip „Geroldine" rijn de beide vermiste booten der „Blackburn gevonden en de haven gebracht. Nu rijn alle opva renden gered. Volgens mededeeling van de opvarenden en passagiers werd de „Blackburn" in de midsoheep8 getroffen en nadat zeer spoedig door het met geweld binnendringen van het water de vuren waren gebluscht en de dynamo's waren onder water gezet, zonk de „Blackburn" binnen bet half uur. Omtrent door de „Aire" geredde schip breukelingen wordt gemeld, dat rij reeds 4 a 5 uur in de reddingsboot hadden rondge dreven, voordat zij door de „Aire" werden opgepikt. Door de aanvaring van de „Blackburn'* en „Rook" is er toch nog een menschenle- ven verloren gegaan. Een der opvarenden der „Rook" is door de aanvaring gedood. De Duitsche Kroonprins heeft op Ceylon een reueachtigen olifant ran 80 100 jaar geschoten. Dit ging zoo. Nauweiyk was de Kroonprins met eenig# heeren op jacht gegaan, of het •poor van een olifant werd ontdekt. Eo toen dit spoor eenigen ttyd gevolgd was, ontdekte de Kroonprins op niet minder dan 80 pas afstanda een olifant en joeg het dier onmid dellijk een kogel in den kop. De dikhuid ging er van door ËU werd echter achtervolgd door de jagers en nadat hjj door 7 kogels getroffen was, viel de reus ter aarde. De Kroonprinses werd spoedig geroepen en kiekte den jachtbuit van haar heer gemaal, van verschillende kanten. Verder heeft de Kroonprins nog eenkroko dil en herten geschoten. In den grooten speelgoed winkel van H-amley, Regen tstreet Lonten is brand uitgebroken, terwijl een talrijk pu bliek inkoopen deed voor Kerstmis. Er ont stond een paniek, waarbij echter zelfs nie mand gewond werd. Het personeel nam on middellijk maatregelen om het vuur te blus- schen en in minder dan geen tijd waren IC brandspuiten ter plaatse. Niettemin zijn de tweede en derde verdieping belangrijk be schadigd door water en vuur en veel speel goed is vernield, o.a. Kerstgeschenken voor de kinderen van den Tsaar van Rusland en van den koning van Spanje. Te Mainz zal men de lati- taarnopstekers afschaffen. Al de gaslan taarns in de stad zullen voortaan automa tisch aangestoken en uitgedaan worden» Hierdoor zal een jaarlijkscho besparing van 40,000 mk. verkregen worden.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6