N°. 15575 A0. 1910. (Dsze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomraer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onze wedstrijd. GERABD M. DEE, Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Him roeping getrouw. I>iiisdy<; 29 NoveKriber. PRIJS DER ADVERTENTI EN Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letter» n»ar plaatsruimte. - Kleine idvertentiën van 30 woorden 40 Oente oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/' 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentBper 3 maandenf 1.10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. 1 JA Wij meonon nu zooveel mogelijk alle bij zonderheden te hebben medegedeeld, ja zeif3 Zoovele aanwijzingen te hebben gegevm, 'dat het ons niets verwonderen zou of er zal „scherp worden geconourreetrd." Nu, even ^en getal neer te schrijven en daarvoor een étui mst zes zilveren lepels en vorken thuis 5d krijgen, dat is nog oens een arbeid, waar tegen niemand behoeft op te zi-en. Maar al men den hoofdprijs niet, alle overige prijaan zijn zoodanig gekozen, dat ze in iedere huishouding welkom zijn. En de prentenboekjes zijn de 10 Cents hüw dan waard. "Wij kochten den gehcelen voorraad op van een Kwartjes-Bibliotheek; toJat andere woorden de boekjes werden vroe ger tegen 25 Cents verkocht; dan zijn ze toch wal 10 Cents waard, zouden we zeg- g*n, IX3 uitgifte van de boekjes begint mor sten Woensdagavond niet bij den heer Dee. Wij vermelden dit omdat de heer Dee ons mededeelde, reeds veel aanvragen te hebben gehad, waardoor hem tot onze lost is bezorgd. De étalage-least ter bwahikking stellen en daarenboven nog tel- bana vragen te moeten beantwool- Uien, dat is aan de Redactie van het „Leidscli Dagblad" beter toevertrouwd, en jtnaoagienaam voor den heer Dee. Da boekjes zijn dus alleen aan jen. Bureel Doezastraat, te ver. Jtrlj gen. En bij elk boekje ontvangt men een 'Hrmnlialr ter invulling. Do vaas en de prijzen zijn tot Sn met Vrijdagavond te zien bij den heer In Automobielen en Rijwielen. BR£ESTRAAT, Idle welwillend zijn éüalageraam daarvoor beschikbaar stelde. HINDKRWBT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van D. SCHOTEL, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van een émailleer-inrichting in het perceel Hoefstraat na 18, kad. bekend Sectie E no 125; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ge- genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd Ï8alsmede dat op Dinsdag 13 December «ansfc. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, <^ie niet overeenkomstig art. 7 dor Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 29 November 1910. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat den 30sten No vember e.k. de 6de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1910, en dat alzoo op den lsten December minstens zes zevende gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigeo mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolginga- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, den 26sten November 1910. Leiden, 29 föovember». De Antimilitaristische Vereeniging al hier heeft in het lokaal „Mes" in de Morsch- straat een openbare vergadering gehouden, waarin de bekende Haagsche anarchist Smit als spreker optrad. Er waren ruim 60 hoorders aanwezig. De spreker, üie weder de bekende anar chistische denkbeelden verkondigde, bracht een warme hulde aan de nagedachtenis van graaf Leo Tolstoi, waarbij alle aanwezigen, zioh van hun zetels verhieven. Verder deelde hij mede dat aan den dienstweigeraar Koning, die weder voor den Krijgsraad zal moeten verschijnen, mr. Francke, uit Den Haag, al8 verdediger is toegevoegd. Vermoed werd dat deze ontoere kenbaarheid zal pleiten, waartegen epr. bij voorbaat protesteerde. Dienstweigeren is niet een symptoon van abnormaliteit, veeleer een bewijs van hoó- gere cultuur. Spr. zou dan ook niet tob dienstweigeren aanzetten, overtuigd dat bij voortgaande ontwikkeling het volk zelf wel tot de overtuiging zal komen dat dit het eenige middel is voor een radicale bestrij ding van het militarisme. Een brutale uiting van het militaristisch karakter van onze huidige Christelijke Re geering noemde spr. het voorstel om millioen te bestemmen voor kustverdediging ons volgens hem door den Duitsohen Keizer voorgeschreven. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen ,,De groot e protestvergadering te Leiden op Zondag 27 November 1910; gehoord de uiteenzetting van de behande ling waaraan de militaire dienstweigeraars in Nederland blootstaan; gehoord de uiteenzetting van het wetsont werp op de kustverdediging; meent dat het in strijd is met de begin- i aelen van" menschelijkheid, zóó op te tre den tegenover karaktervolle jonge mannen, die den moed hebben den dienst te weige ren, omdat zij dien dienst een kwaad aoh- ten meent dat de behandeling waaraan zij blootstaan or op ia gericht alle fierheid van geest te breken en als afschrikwekkend voorbeeld bedoelt het kweoken van lafaards en huichelaars; meent voorts dat het onverantwoordelijk is de reeds veel te zware militaire lasten nog met nieuwe te vermeerderen, zoo als het wetsontwerp op de kustverdediging dat be doelt, en vindt dit wetsontwerp in hooge mate grievend en beleedigend voor. het Ne- derlandsohe volk, daar het blijkbaar de vrucht is van inmenging van Diiitsohland in onze nationale aangelegenheden en een daad van vijandschap tegen Engeland; roept de Nederlandsche arbeiders op tot een zoo krachtig mogelijk protest, zoowel tegen het een als tegen het ander, omdat zoowel de mishandeling van dienstweige raars als het wetsontwerp op de kustverde diging uitvloeisels zijn van het militarisme, dat slechts een arbeidersvijandelijk karak ter draagt en een wapen is in handen der heersohende klasse om het kapitalisme (e bestendigen." Aan den uitgang werd gecollecteerd. Geslaagd voor het examen Boekhouden, Handelsrekenen en Administratieve kennis, afgenomen door de „Vereeniging yan Leer aren te Amsterdam" de dames Lena Chris- tiaanse, van Oegjstgeest, S. Engeltjes, van Leiden, en de heer J. I. H. van Wensen van Voorschoten, leerlingen van mejuffrouw Octavia Parmentier, alhier; alsmede de heer J. J. van der Steen, alhier, leerling van den heer H. Th. Vonk. Ook is geslaagd de heer J. H. van Heesen, leerling van den heer H. Vissinga, alhier. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Har- melen ds. C. A. van Nood, te Blokzijl. Door de classis Leiden der Gereform. Kerken 13 besloten mee te gaan met het be sluit van de Kerk te Rijswijk om bij de re geering aan te dringen een eind te maken aan het verleenen van Rijkssubsidie vosr kerkelijke fondsen. Ook wil Leiden, dat door do Generale Synode te Zwolle een ge lijk besluit genomen worde. H. M. de Koningin heeft benoemd tot chef bloemist op het Kon. Domein „Het Loo" den heer K. A. Bferendsen, hortulanus van het Kon. Zoöl. Bat. Genootschap te 's-Gravenliage. Het Hoofdbestuur van de „Vereeni ging van beneden den rang van officier ge- pensionneer de militairen van leger, marine en koloniën", ten doel hebbende het verlee nen van steim aan weduwen en weezen, welke bij de wet zijn uitgesloten, omdat die wet niet van terugwerkende kracht kon zijn, mocht andermaal een gift ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder, groot f 50, als blijk van belangstelling in den arbeid dier vereeniging en als bijdrage ten behoeve van haar Reservekas. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal 30 November, die van financiën en die van oorlog 1 Deoember, die van koloniën en die va.n marine 2 December niet plaats hebben. BODEGRAVEN. Aan den heer C. Dek ker, arts to Zwammerdam, is op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari, eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van do ge zondheidscommissie alhier. HAARLEMMERMEER. Vanwege de suikerfabriek te Halfweg is men tot Zater dagnacht bezig geweest dc laatste sche pen met suikerbieten, hetzij geheel of half geladen, uit het Hoofdkanaal te verwijde ren en in de Ringvaart te brengen. Zondag morgen werden de vier laatste schepen ge schut, door de eenigste sluis, nabij Aals meer, welke schepen thans in de Ring vaart blijven liggen om verder den last te ontvangen, welke nu door de boeren met paard en wagen naar den ringdijk moet worden gebracht. Men was bang, dat de schepen zouden invriezen, hetgeen ten na- deele van de fabriek zou wezen. Van de zoo sympathiek begonnen op richting eener vereeniging „Wijkverple ging" wordt tot op heden niets meer ge hoord. Vroeg in het voorjaar was alles vol onthusiasme voor de oprichting er van; da gelijks kon men commissieleden er op uit izien gaan om contribuanten aan te werven, hetgeen ook gelukt is tot een bedrag vin ongeveer f 1600 aan jaarlijksche vrijwilligs bijdragen, en nu... na enkele maanden van stilte en rust hoort men er nog niet» van. Zou deze zoo nuttige instelling schipbreuk lijden? Wij hopen van niet, doch de sympathie, welko onder de bewoners aan het verflau wen is, moet aangewakkerd worden, anders vreezen wij het ergste. Het aAntal dezer gemeente van de af te leveren manschappen voor de Nationale Militie, lichting 1911 bedraagt 53 man, waar van 41 ter volledige en 17 ter korte oefening. De onlangs te Nieuw-Vennep geopende St.-Antojoiusschool neemt zoodanig in leer lingen-aantal toe, dat reeds een vierde leer kracht; i3 aangesteld moeten worden. Het fanfarekorps „Excelsior", te Hoofddorp, heeft in hotel „De Landbouw", aldaar, een schitterend concert gegeven voor kunstlievende leden en donateurs, beno- venfl genoodigde belangstellenden. Tusschen de muzieknummers in werden door eeni ge deden van de vereeniging „Onder Ons" voordrachten ten bosto gegeven. Zoowel de ze, als het fanfarekorps ontvingen bijvals betuigingen voor hetgeen gepresteerd werd. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen goed geslaagden en prettigen avond. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond vergaderde in „Het Wapen van Noordwij- kerhout" de Noordwijkerhoutsche IJsclub. Een groot aantal leden was tegenwoordig. De voorzitter, de heer B. C. Vos, opende de vergadering en hoopte, dat het ijsjaar 19101911 goed zal maken, wat het vorige jaar aan teleurstelling bood, hoewel winters zonder ijs een gunstigen invloed hebben op de kas. De heer E. Oostdam Jb.zn. las do notulen, welke werden goedgekeurd. Het bestuur stelde als candidaten voor twee commissa rissen de Keeren Reyneveld en Vermin. De eerste wenschte niet in aanmerking te komen. Werden gekozen de heeren A. Ver min en N. de Klerk, die de benoeming aan namen. Uit de rekening van den penningmeester, den lieer E. Oostdam H.zn. bleek, dat et was een bat.ig saldo, geplaatst op de Raif- feisenbank, van f 77.59$. Door dit geld, benovens het pas ingeko men contributie-geld hoopt het bestuur spoedig flink voor den dag te kimnen no men. Er zullen bijv. hardrijderijen op schaatsen gehouden worden om levensmid delen of andere uutuge zaken voor do ar men, zoo mogelijk met premie voor de win naars. Bij de rondvraag stelde de hoer Vermin voor eenige paren schaatsen disponibel te stellen, ten einde die te verloten onder de ruin-bedeelden, om ook dezen in dc gelegen heid te stellen flink voor den dag ie komen bij te houden wedstrijden. Dit voorstel zal door het bestuur in overweging genomen worden. WARMOND. Gisteren had in hotel „Do Stad Rome'' de algemeene vergadering plaats van de Warmondsohe IJsclub. 27 le den waren aanwezig. De president, de heer Kouwenhoven, was afwezig. Do vice-presi dent, de heer F. Machen, leidde de verga- doring. De notulen der laatstvoorgaando vergadering werden na een kleine opmerking goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten bedroegen f621.72, de uitgaven f68.20; het saldo op de Spaar, bank f 553.52. De Voorzitter geeft den aanwezigen te vens er kennis van, dat, daar het saldo meer dan i 500 bedraagt, volgens de statu ten f 25 zal worden afgedragen aan het plaatselijk Ondersteuningsfonds. Na breedvoerige discussie werd besloten een nieuw art. 5a aan het reglement toe to voegen, luidende„leden van het bestuur worden gekozen met volstrekte meerderiv.ld van stemmen." Overgegaan werd nu tot de verkiezing van vijf leden van het bestuur; aftredende le den waren de hoeren J. Th. Kouwenhoven, J. H. Kruseman, P. S. van Rijn, S. J. Schouten en K. Breedijk. Allen werden her kozen. Voorgelezen word een voorstel van het bestuur der Z.-H. IJsvereeniging om oofc de afcL Warmond te laten aansluiten bij de -Maatsch. Providence", tot verzekering vim de werklieden op hofc ijs tegen ongevallen. Dit werd aangenomen. Verder deelde do Voorzitter mode, dat de heer W. K. Hoijl zich ook nu weer beschik baar stelt voor het controleeren van een eventueel to houden schaatsen-toclit. Tci 6prake kwam nog de bezoldiging van 3etf baanopzichter uit de kas, verschillende lo* don voerden daarover het woord, en waT9n er op tegen, dat deze bezoldiging uitging van de kas der IJsclub. Er zijn tien leden van bestuur. Waarom kunnen die de werk zaamheden of het toezicht niet onder elkan. der regelen? Gaat dit niet, laat het bestuu dan uit zijn eigen zak den baanopzichter be zoldigen. Besloten werd. dit punt op de vol gende verga-dering nog eens ter sprake te brengen. Gisteravond had alhier de verkiezing plaats van twee nota-belen en een korkvoog bij de Ned.-Herv. Gem. Aftredendo Iedm waren de heeren W. J. Oudshoorn, kerk voogd (die wegens vertrek uit de gemeente niet meer herkiesbaar was) en de heeroü L. Oudshoorn en J. Breuninglioff notabelen Uitgebracht werden 40 stemmen. De aftre dende notabelen werden herkozen. Voor kerkvoogd kregen de heeren K. Breedijk 11; J. Hoogstraten 7; J. C. van der Voet 5: 19) De jonge man stond dadelijk op en de gravin koek hem met een blik, die haar trekken wat zachter deed lijken, na; ook de oude heer volgde hem met zijn blikken, l&aar lang duurde dit niet, want al heel spoedig vroeg de gravin hem: „Nu?" »,Het is een gril van de Prinses. En de Hertog, die er anders weinig om geeft schijnt nu aanleiding te hebben de Prinses zeer in het bijzonder te ontzien." ».J© behoeft er niet om heen te draaien. Iedereen weet, dat de Hertog en zij het land hebben, dat het huwelijk mislukt is, en het is zeker niet te vroeg, dat er met haar wenschen eens eenige rekening gehouden wordt. Maar wat wil ze eigenlijk V »U 6taat voor Arsakoff in? U weet hos de Prinses op muziek gesteld is en het zou moeilijk zijn, voornamelijk onder de eigen aardige omstandigheden, van de reis, hem bij te houden als een muziekleeraar, die de Prinses les geeft." «,Voor hem instaan?" vroeg de gravin. i.Dat hij geen kostbaarheden steelt en goe- e manieren heeft. Arsakoff is een pianist van den eersten rang en een componist met 'talent; hij is hofpianist van grootvorst Michaèl. De gewoonten aan de Duitsche oven verand ereu nogal eens, maar 7.00- kflg er principieel geen bezwaar is een jon- +•01 maü en een ^0Ug me^si6 va-n den leef- wja van de Prinses alleen te laten, zie ik w geen bezwaar in." De bezwaren waren daarmee voor den secretaris niet uit den weg geruimd. Hij 6chudde bij de woorden van de gravin het hoofd; hij zou niet op den inval gekomen zijn te herinneren aan de aanwezigheid van een hofdame of van de Engeische gouver nante bij die piano lessen. Hem lag de fi- nancieele zijde van de kwestie veel nauwer aan het hart; veel meer dan de rijke gravin, die or niet aan daoht welke garantie hij eigenlijk van haar wilde hebben. Hij kon niet verder doorspreken, want Arsakoff kwam aan en hield met een triomfeerend gezicht de gevraagde nummers van „Le Nord" in de hand. Daarbij toonde de gra vin een gezicht, dat het den heer Lorberg gewensciht deed voorkomen de zaak als afgehandeld te besohouwen. Hij maakte zioh nu inderdaad gereed om weg te gaan, en wendde zich nog eenmaal half tot den kun stenaar, half tot de gravin: „Wij rekenen dus op u om tien uren precies en wij hopen, dat de gravin met u mee zal komen. Ik moet me nu verwijderen, want do morgenpost zal al wel aangekomen zijn en dus begint mijn dienst." Nauw was de secretaris vertrokken, of Camillo begon op 't marmeren onbhijttafel- tje een op ge wekten marsch te trommelen. De gravin liet hem eenige oogenblikken zijn gang gaan, maar zeide daarop: „Je bent en blijft een kind, Camillo". Je jubelt, dat je zoo spoedig je stokpaardje kunt be rijden; maar vergeet, dat stokpaardjes niet altijd hun ruiters kunnen dragen. „Nu, laat me dan in ieder geval, verheugd sijn met het vooruitzicht. Prinses Stéphanie moet werkelijk muzikaal zijn. Wanneer z# da-t werkelijk is en maar een beetje gevoel heeft, zal zij spoedig mijn beschermster zijn uit andere overwegingen dan nieuwsgie righeid. Ik heb eenmaal vertrouwen in de ster, die daar zoo plotseh'ng voor mij is opgegaan." „De Prinses beteekent weinig aan het Hof van haar vader. Ik waarschuw je maar van te voren, Camillowant je verbeeld je zelf nu natuurlijk alweer^ dat je een ridder bent, aan wien geen Prinses weerstand kan bieden. Wanneer ik Diet wist, dat je onze wereld genoeg kende, dan zou ik bang zijn, dat mijn verhaal over de positie van do Prinses je verkeerde veronderstellingen zou geven. En nu, goeden morgen; Kom mij om tien uren aan mijn kamer halen." Zij reikte hem haar hand, die hij kuste, en ruischte weg: in baar houding en loo- pen was energie. De musicus keek haar na met een mengeling van bewonderng en af schuw hij trommelde wederom denzelf den marscJi, waaraan de gravin een eind© had gemaakt, en mompelde bij ziohzeif: „De verstandigsten zijn dikwerf de slecht ste raadgevers." Hij gunde het prachtige vergezicht slechts een onverschilligen blik en begon toen ijverig de couranten te le zen, die de gravin op de tafel had lateD liggen. Het was tien uren, de koelte van den morgen had plaats gemaakt voor een reeds brandende zonnehitte, toen gravin Platoff en Camillo de vertrekken betra den, die de vorstelijke familie den vori- gen dag betrokken had. De vertrekken waren met alle hulpmiddelen zeer geriefe lijk ingericht en Camillo, die in zijn be nauwde kamer toilet ha<d gemaakt, zag met verbazing naar al die pracht. Hij wist zelf niet of het kwam door de afwisseling van temperatuur of omdat hij geloofde, dat nu het beslissende oogenblik in zijn leven zou aanbreken, maar een rilling liep hem over den rug. In het halfduister deed liij bijna een misstap, zoodat de gravin hem boos vroeg: „Wat voer je uit? Moeten de men- eohen denken, dat jij voor do eerste maal in een salon komt?" Maar Arsakoff had zich al hersteld; een lakei gaf hem den gevallen hoed aan en opende de deur naar hetzelfde kleine salon, waarin gisteren, vóór de komst van den Hertog, de vleugel gestaan had. In de met rood met goud afgezette ge decoreerde kamer was niets bijzonders behalve de personen: zij, die nu dit ver trek bewoonde, en de jonge dame naast haar. Lorberg had bij gebrek aan een op perhofmaarschalk zelf de beide gasten binnengeleid. Prinses Stéphanie, in een Iicht-geel zomergowaad, stond in het mid den van het salon en keek met zekere spanning haar bezoekers aan; toen de gravin de voorgeschreven buiging wilde maken, voorkwam zij dat door een vrien delijke beweging. Zij was in haar hart bang voor de altijd soherp oordeelende gravin, maar haar vader had haar den raad gegeven de dame vriendelijk te ont vangen. „Ik verheug er rae zeer over, dat het toeval ons hier te zamen brengt, lieve gra vin," zeido do 'Prinses met een welwillen de stem, waarin eenige trilling merkbaar was. „Wij zouden wel niet spoedig de ge legenheid gehad hebben u in Forstenburg te begroeten. U wilt zoo beminnelijk zijn, mij den voortreffelijken kunstenaar voor te stellen, die Lier met u 13?" Gravin Platoff had, terwijl zij zich ge heel wijdde aan de begroeting van do Prinses, Camillo gestraft door hem te na geeren, misschen voor zijn onhandigheid van straks, misschien ook voor den o**er- dreven ijver, waarmee zij deze audiëntie gewild had. Zij wendde zich nu naar hem te j die bij de deur naast Lorberg was blijven staan, en stelde hem geheel in den vorm voor. „Uwe Hoogheid veroorlooft mij, dat ik U Camillo Arsakoff voorstel. Wij hebben hem in St.-Petersburg wat verwend, maar dat berouwt ons niet, want wij meenen,, dat zijn talent het beste tot uiting komt, wanneer hij omgeven is door bewondering Hij is verrukt, omdat Uwe Hoogheid be lang stelt in zijn kunst, en is geheel te uwer beschikking." „Duizendmaal dank, lievo gravin," zei- do Stéphanie. Zij voelde de mooie, donke re oogen van den kunstenaar op zich ge richt; hij stond in onderworpen houding voor haar en zij wist, dat. hij niet mocht spreken vóór zij tot hem het woord gericht had. „Ik verheug mij u persoonlijk te leeren kennen. Ik heb dat eigenlijk gisteren ai gedaan, toen ik u hoorde 6pelen en dade lijk wist, dat een talentvol kunstenaar aan het woord was. Wanneer u er niet tegen opziet een dilettante, die niet veel andere dan ijver en goeden wil heeft, wat van uw kostbaren tijd te offeren".... (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1