LEïBSÖH DAGBLAD, Saterdag- 26" November. Berde Blad. Anno £616», No. 155*73. BKRIOHT. Bifowste portret vao D. M. de Koningin. FEUILLETON. Hun roeping getrouw. Finaneieele Causerie. Burgerlyke Stand. De bekende firma Emrik en Binger be zorgde met machtiging van H. M. een al leszins geslaagde reproductie van het por tret, dat kortelings van H. M. door de kun- «tenaresse mevrouw Yan DuylSohwartzo geschilderd is. Waren de tot heden verkrijgbaar gestel de portretten, alle afdrukken van fotogra fieën, met deze reproductie naar een schil derstuk is een veel artistieker cachet van meer duurzame waarde verkregen. H. M. is ten voeten uit, zittende afga beeld, in vorstelijke ldeeding en dat :n een saai, welke uitzicht geeft op een deel van Bet Buitenhof. Het portret op zwaar plaat papier gedrukt is tegen betaling van 10 oents aan ons bureau te verkrijgen, zoolang de beperkte voorraad strekt. Voor abonné's buiten de stad geschiedt de toe-zending franco na ontvangst vaa 15 oents aan postzegels of per postwissel. Leiden, 26 November. In het heden verschenen verslag der Wijkverpleging, uitgaando van de Afdee- ling Leiden van den Nederlandsahen Pro testantenbond, wordt over het werkjaar 1909-rl91Ö door bestuurders en bestuurde- reesen het een en ander verteld. Zij doen dat gaarne, dankbaar als ze zijn voor don geldelij ken steun, dien ze steeds mogen ont vangen en hoopvol in het vertrouwen, dat betere bekendheid met het werk ook toena me aan krachtdadige belangstelling beteeke- nen zaL Een uiteenzetting van wat de Wijkverple ging beoogt en van de wijze, waarop zij hier werkzaam is, behoeven zij niet meer te ge ven. Zij mogen aannemen, dat van lieverle de iedereen met het doel er van, de verple ging van behoeftige zieken in eigen woning, vertrouwd is geraakt. Bijna iedereen zal het nu wel uit eigen waarneming weten, hoe het een armen zieken stumperd aan geen vriendelijke en goede verzorging behoeft te ontbreken. Niet alleen in ernstige ziekte gevallen, maar ook bij chronisch lijden is de dagelijksche verzorging door een bevoegde zuster van onsohatbare waarde. Doch haar werk bepaalt zich hier niet toe. In de ge zinnen waar zij komt, houdt zij ook op de buiegonooten een wakend oog, daar zij zoo goed weet hoeveel voorkomen kan worden door tijdige zorg, en tracht zij zooveel mo gelijk veranderingen ten goede aan te bren gen. Hoe meer haar persoonlijkheid vertrou wen'inboezemt, des te meer zal zij door raad en daad invloed uitoefenon. Het geheele jaar door is het werk rustig en geregeld zijn gang gegaan. Aan de Polikliniek Langestraat bedroeg het aantal behandelingen 10197. Aantal pa tiënten 1904. Aantal baden 705. Aan huis gebrachte bezoeken 3470. Aan de Polikliniek Prinsenstraat: Aan tal behandelingen 11733. Aantal patiënten 1467. Aantal baden 1065. Aan huis gebrachte bezoeken 3782. Indien men deze cijfers vergelijkt met die van 'vorige jaren, dan .ziet men, dat de werk zaamheden bijna in alle rubrieken zeer zijn toegenomen. Zuster Cardinaal heeft het vol le vertrouwen van haar wijk weten te win nen. Geen wonder ook, waar zij met zooveel liefde en toewijding haar werk verricht. Ook in de Langestraat is dit jaar verhoo ging van de cijfers voor bijna alle werk zaamheden te vermelden. Zuster Haspels gaat- de Vereeniging l Nov. verlaten. Zij zal door de zieken, die haar zorg genoten, ze ker met liefde herdacht worden Haar plaats «al worden ingenomen door zuster Yan Tn- geo Schenau. De assistente mej. Hanselaar bleef een trouwe, vriendelijke hulp op de Polikliniek. De vacanties werden op uitste- 17) Ia mijn oogen was ik, toen mijn vader de oogen gesloten had, de erfgenaam van zijn onbe vlek ten naam. Die moest mij helpen mijn levens weg te banen; met de hoop, der jeugd eigen, vol vertrouwen en aanhankelijkheid voor mijn vaderstad, vestigde ik mij daar. Al spoedig moest ik ervaren, dat ik stond tegenover een zekere terughoudendheid, ©on wantrouwen zelfs bij zeer geziene fami lies, waarvoor ik geen verklaring kon vin den. Er verliepen maanden vóór ik tegen over dezen en g men van de vrienden mijns vaders raijn hart uitstortte. Zij zeiden niet veel, gaven een half woord en eerst lang- z&nierhand vernam ik van de familie mijner vrouw al wat er voorgevallen was. Ik moest erkennen, dat de verdenking tegen den broeder van mijn vader een smet op onzen naam wierp en dat ik op die wijze geen vasten voet tc Bremen zou kunnen krijgen. 2oo verliet ik Bremen en kreeg in Forsten burg, waar ik onbekend was en waar men nnj vrij van vooroordeelen ontving, een be trekking. Maar nooit vergat ik de ontzettende les, niijn jeugd gehad heb. Streng old ik mij aan dat, wat mijn werk en mijn plicht mij voorschreven, en iedere neiging en ik had ze ook bestreed ik met alle fcracht. Bij alles, wat ik in mijn leven deed, was de gedachte bij mij wakker, dat iedere stap zijn gevolgen in de toekomst heeft, kende wijze waargenomen door zuster Van Heusden en ook nog voor korten tijd door zuster Koops. Het financieel verslag wijst op een ach teruitgang. Het saldo, dat het vorig jaar f 2383.92 bedroeg, is met f 245 verminderd. En naar de werkzaamheden toenemen, hetgeen natuurlijk meerdere kosten met zich brengt, is dit een verschijnsel, dat. zorg geeft. Mogelijk zal men het bestuur voorhouden, dat, waar er nog fondsen zijn, de nood nog niet aan den man is gekomen. Men vergete echter niet dat een kleiner bedrag aan rente een grooter tekort zou beteekenen. 73 e- stuurderen voelen dat zij zich steeds meer verwijderen van het ideaal hun kapitaaltje te zien toenemen in die mate, dat langza merhand minder beroep op hulp behoeft te worden gedaan. Werkelijk bedroevend en beangstigend is 't het te zien wegslinken. De bijdrage, die het Ned. Werklieden-Ver bond jar on achtereen gegeven heeft, moest dit. jaar wegens den toestand van de kas achterwege blijven. De belofte echter, dat hierin zoo spoedig mogelijk weer verande ring zal worden gebracht, is zeer verblij dend en dankbaar blijft het bestuur voor den genoten steun. De Vereeniging Onderlinge Hulp", uit gaande van het Wijkgebouw, was zoo vrien delijk voor dit jaar het verlies te dekken. Waar het bestuur gewag moest maken van den minder gunst»gen toestand van de kas, spreekt het toch rijn groote erkentelijk heid uit voor de giften, waarmede het in den loop van heb jaar werd verblijd: een van f 300 van een onbekende, een van f 100 en eenigo kleinere, tot een gozamelijk be drag van f 45. Ook dankt het allen nog eens hartelijk, die zoo trouw blijven helpen de zieken en herstellenden van versterkende middelen te voorzien. Toch ziet het bij dezo inkomsten ook op een tekort, zoodat hot zeer verblijd zoude zijn, indien nog meer deren hieraan hun steun zouden willen ge ven. De zusters werden weer in de gele genheid gesteld, menige huismoeder te ver blijden met jurk of kiel, gemaakt uit de ka toentjes, die de Leidsche Katoenmaatschap pij, voorheen firma De Hcyder en Co., evenals de vorigo jaren, zoo goed was te schenken. Vroeger werden vaak gedragen kleeren gegeven, dio dan tot flinke kleedingstiikken werden vermaakt. Het bestuur blijft zich zeer aanbevelen voor dergelijke toezendin gen. Maar 't meest van alles hoopt het op een toename van contribueerende leden. In het I afgeloopen jaar nam hun aantal af. Dr. J. A. Schreuder is toegetreden tot j het bestuur, wat zeker bevorderlijk zal zijn aan den bloei der Wijkverpleging. Tot aller leedwezen nam mevrouw H. A. Kluyvcr - Fockema Andreae ontslag en trad mej. 0. Verdam als vertegenwoordigster van het Be stuur van den Prot. Bond af. Haar plaats zal worden ingenomen door dr. Boonaoker en mevr. H. A. Kluy-ver wordt vervangen door de vroegere wijkverpleegster mej. M. M. Naudin ten Cate. De overige leden van het bestuur zijn: mej. E. C. Knappert, presidente; mej. L. Hu- breoht, secretaresse, on de heer A. J. de La Court, penningmeester. Na maandenlange prolongatierente om en nabij 5 pCt., zijn we in een week tijds op 37? pCt. aangeland. Voor een ge deelte js dit zonder twijfel tc danken aan den stilstand op emissiegebied, waarvoor allengs digestie heeft plaats gehad van. vele onverteerde waarden. Voor een ander gedeelte aan de verkoopen van Koninklij ke Petroleum-aandeelen, die gestadig door 't buitenland zijn opgenomen. Maar toch heeft 't er allen schijn van. dat er ver band bestaat tusschen de plotselinge ver laging tot 372 pCt. en de aangekondigde leening van 50 milliocn gulden, die onze regeering midden volgende maand in een 37s pCt. rentetype hoopt te lancecren. Onze prolongatiemarkt we wezen er reeds herhaaldelijk op is te klein, dan dat en ik gewende mij er aan slechts die genoe gens te smaken, welke de gewone mensch heeft. Ik wist, dat een schaduw van arg waan, van wantrouwen, die aan onzen naam verbonden was, ook op mijn levensweg was het werd mijn eerzucht en mijn trots, den ouden onbevlekten naam van ons geslacht, die zooveel jaxen onaangetast geweest was, terug te winnen* en ik hoop, dat ook mijn kind zoo denkt en dat niemand van ons den moeitevollen, opnieuw verworven naam weer in gevaar zal brengen." Von Herther zag bij deze woorden zijn. dochter aan met een doordringenden blik, die ook iets smeekends inhield, en het jonge meisje een lichte siddering bezorgde. Zij opende en sloot de lippen een paar malen zonder een antwoord te geven; toen zeide zij: „Om 's Hemels wil, vader, wanneer oom Franz nu eens onschuldig geweest is; wan neer de geheele verdenking tegenover hem slechts.uit jaloezie en nijd is voortgekomen? U hebt uw eigen leven somberder gemaakt, u veel ontzegd, en misschien is alles, wat u mij daar verteld hebt een vergissing." „Des te meer recht had ik", viel haar vader haar in de rede. „Des te meer, wan neer mijv oom onschuldig is aan den dood van zijn vader; iets, wat ik vóór mijn dood nog hoop uit te vinden. Die ontzettende verdenking had nooit op hem kunnen val len, wanneer hij door zijn gedrag er geen aanleiding toe had gegeven. Uit de bittere stemming, die hij tegen zich verwekt heeft; uit het wantrouwen, waarmee zijn eigen aardige houding, zijn willekeur, zijn liefde, zijn verlangen naar een ander leven en een ander geluk d&n zijn medeburgers leidden* met eenigen goeden wil en een 45 miU lioen dringend aanbod, niet veel te doen zou zijn. De vraag is daarom gewettigd of wij zullen mogen blijven rekenen met goedkoop geld, zoodra de leening onder dak is. Ziedaar een van die quaesties, die al zeer lastig op te lossen zijn, omdat een heirleger van invloeden daarop inwerkt, waarvan er. velen zijn, die thans nog onmo gelijk te overzien zijn, In den regel is 't geld hier juist aan 't einde van 't jaar nogal krap. De meeste finaneieele instellingen wen- schen met een mooi kassaldo voor den dag te komen op haar balansen en alleen reeds dht veroorzaakt tijdelijk abnormale vraag. In 't buitenland blijft 't geld te New-York zeer ruifn, deels omdat de industrie steeds kwijnend blijft, deels omdat de speculatie binnen enge grenzen beperkt is. Men is in New-Yorksche beurskringen zeer hoopvol gestemd ten opzichte van 't koersverloop, doch meent, dat wilde speculatie op dit oogenblik zeker allerminst gewenscht is, omdat de geldmarkt zulks thans niet zou kunnen verdragen. In Londen is 't geld 't duurst, wat een scherp contrast vormt met den toestand van vóór enkele maan den, toen 't geld nauwelijks tegen 1 pCt. kon worden uitgeleend. Toch gelooft men in ter zake bevoegde leringen, dat deze geldschaarschte te Londen niet van langen duur zal zijn. Immers de vraag naar goud voor Egypte is geëindigd, terwijl die voor Britsch-Indië zich nog niet heeft kenbaar gemaakt. De Amerikaansche wisselkoers neigt naar boven,terwijl de continentale wisselkoersen alle bijzonder hoog zijn, zoo zoodat voor import van goud naar Enge land eerder kans is dan voor export van 't gele metaal. Het ni<?u\ve goud, dat aan komt, uit Zuid-Afrika (hoofdzakelijk, wordt grootendeels opgenomen door de Bank en er is zelfs sprake van hieuwen aanvoer uit Parijs. Wel maakt men: zich nog een beetje bang voor goudvraag door Argentinië, maar dat zou toch van \ninder grooten om vang zijn. Men houdt er dan ook voor, dat de wekelijkschc Bankstaat der Bank van Engeland allengs Óen versterking der positie zal aanwijzen, waardoor de kans wordt geopend op eeii verlaging van 't Bankdisconto, dat nu 6 pCt. bedraagt. De Amerikaansche markt wil nog niet recht, het is vleesch noch viscli. Het vol gende lezen we in een New-Yorksch weke- lijksch marktrapport„De verkiezingen zijn gekomen en gegaan; Wallstreet heeft in theorie gekregen, wat 't wcnschte, ofschoon 't een duren prijs moest betalen. Ons in ziens is 't te vroeg om reeds nu een aan vang te maken met het disconteeren van een ongunstige Presidentsverkiezing. Er kan in de twee volgende jaren heel wat worden bereikt. De.partijverhoudingen in 't nieuwe Congres zijn van dien aard, dat radicale wetgeving onwaarschijnlijk is. Wij gelooven zelfs, dat de politieke factor in de eerstvolgende 18 maaiiden als uitgescha keld mag worden beschouwd en dat 't land zich rustig aan de zaken kan wijden. Daar mede zij geenszins betoogd, dat de markt plotseling levendig zal wórden en de koer sen de hoogte in zullen'vliegen; integen deel zijn er vele problemen over, die waar schijnlijk zullen leiden tot 't voortduren der zeer nerveuze markten, die wij in den laatsten tijd hebben gezien. De geldquaes- tie* is buitengewoon delicaat; levendige fondsenraarkten zouden zeer onaangename gevolgen kunnen hebben, Bovendien is de industrie, zooals blijkt uit den 'maandstaat der Steelcorporation, tot een te laag punt gezonken, om te kunnen aannemen, dat zij zich plotseling tot normalen omvang zou uitbreiden. De eerstvolgende maand of iets langer, zullen wij dus waarschijnlijk onbe langwekkende markten houden, misschien bij iets lager prijzen. Terzelfder tijd ech ter gelooven wij, dat over een week of zes de kopersituatie een nog meer gedeci deerde verbetering zal oncjergaan; dat de vorengenoemde maandstaat waarschijnlijk 't laagste bedrag aan onuitgevoerde orders zal blijken te hebben aangewezen en dat de industrie van nu af aan langzamer hand zal opleven. Die verbetering zal ech ter geen groote afmetingen aannemen, voordat de toestand op de geldmarkt vol doende gezuiverd is, en de spoorwegen in staat zullen zijn groote bondsemissies te plaatsen. De koersval is niet ver genoeg is die argwaan voortgekomen. De geschie denis van oom berust niet op een vergis sing; misschien was de eerste verkeerde stap wel, toen. mijn grootvader in Bahia met de mooie Braziliaansohe trouwde. Je weet nu, dat ik niet te streng of overdreven zorgzaam ben, maar dat ik slechts waak en oppas. Goeden naoht, Felicitas, houd, wat ik je verteld heb, diep in je hart verborgen. Het zal jouw jonge leven niet verdrietig maken, maar misschien kan het je in vele omstandigheden een waarschuwing zijn." Felicitas aarzelde nog haar vader te ver laten: het was haar, als moest zij hem ook haar hart openen. Maar op zijn gelaat las zij die eigenaardig afwerende uitdrukking, die soms daarop te zien was, en toen hij zijn „goeden nacht" herhaalde, zeide zij heel zachtjes: „En ik -geloof vast en zeker, dat oom onschuldig is en gelijk heeft gehad de open bare meening te verachten. Het doet mij leed, dat u geleden hebt onder de oude, lang vergeten dingen, en dat de herinnering daaraan bij u telkens weer levendig wordt. Goeden naoht, papa, en droom maar van prettiger dingen dan deze." De president bleef staan, verbaasd over den toon en de gelaatsuitdrukking van zijn dochter. Hij scheen een woord van dank verwacht to hebben voor het in haar gestel de vertrouwen. Maar uit haar woorden hoorde liij4 dat zij over dezo dingen niet zoo dacht, als hij gehoopt had. Toch riep hij haar niet terug. Een koude luchtstroom door de geopende vensters herinnerdo hem er aan, dat de nacht al een eind vóorbij was. Buiten brandden nog de lampen in het groen en drongen de stemmen van hen, die gegaan, om hem in eenig ander licht te beschouwen dan dat van een gezonde reac tie, als gevolg van 't overdiscontecren der verkiezingsresultaten; hij heeft de zwakke elementen uit de markt verwijderd en daar mede is de grondslag gelegd voor een rijzing, zoodra de geldmarkt 't gedoogt. Wat nu betreft de Koperstatistiek over October; deze kan niet anders dan zeer gunstig worden beoordeeld. De productie in die maand bedroeg 126,469,264 pond, een cijfer, dat slechts tweemaal werd over schreden, sedert de organisatie van de Ver eeniging van Koperproducenten werd op gericht, namelijk in de maanden Juni en Augustus. Het spreekt van zeff, dat 't pro- ductiecijfer over October aanzienlijk boven't gemiddelde maandelijksche cijfer is, en dat de overeenkomst ten opzichte van de in krimping der productie geen vermindering heeft teweeggebracht in de uitkomsten der kopersmelterijen. Deze inkrimping is bij sommige mijnen begonnen op 1 Augustus en vóórdat de maand uit was, werd de in krimping in alle mijndistricten algemeen. Als wij rekenen, dat er een tijdperk van drie maanden noodig is, om kopererts van de mijnen tot koper tte versmelten, dan zien wij dat 't erts, in Augustus gewonnen, gedurende deze maand October de smel- terijen zal verlaten. Vandaar, dat de maand staat over November, die 8 of 9 Decem ber wordt gepubliceerd, een groote ver mindering in productie zal aantoonen, waar schijnlijk 15 millioen pond minder dan in October. Uitgezonderd in Januari en April, was het bmnenlandsche verbruik 't grootst in October, terwijl de export-cijfers slechts overtroffen werden in Januari en Septem ber. De voorraad koper in Amerika op 1 November was 139.261.914 pond. De zicht bare voorraad in 't buitenland was 193.681.600 pond, zoodat de wereldvoor raad bedroeg 332.943.514 pond. Op 1 Octo ber bedroeg deze 359.266.354 pond, zoo dat gedurende October de wereldvoorraad met 26.322.840 pond afnam, dat is onge veer 1 millioen pond per werkdag. In de eerstvolgende drie maanden zullen wij zeker een groote vermindering zien in de productie, terwijl de groote verkoopen van koper in den laatsten tijd het vermoeden wettigen, dat wij langzamerhand den we reldvoorraad zullen zien verminderen." De petroleummarkt is uiterst stil en de koersen zijn geneigd af te brokkelen. Ta bakken zeer vast, Culturen prijshoudend. De twee „papieren" revoluties in Mexico en Brazilië waren in één, twee .d^-ê'en, ver geten en hebben nauwelijks inbreuk ge maakt op 't koerspeil der desbetreffende fondsen. W in de veranda zaten, door. De sck tteren- de sterrenhemel beloofde een mooien dag. Herther voeldo ziok eigenaardig gestemd, toen hij bedacht hoe dezo avond het slot was geweest van een dag, waarop hij veel had beleefd, en dio nu als een zeer ernstige in zijn levensboek stond aangeteekend. Maar gewend zichzelf te beheerschen, maakte hij een end aan zijn overpeinzin gen, sloot de vensters, verdiepte zich in een wetenschappelijk werk, om zijn gedach ten in een andere richting te legden, en ging eerst tegen den morgen naar bed. VI, De morgen hield wat de avond beloofd had: een heldere Septemberdag wekte de gasten van het hotel „Beaurivago." Van den kant van het meer kwam frisck en vol de Alpenlucht, die door den Noordenwind naar hier gevoerd werd en die de golfjes van het meer even rimpelde. Reeds om vijf uren stonden op het terras een paar groe pen mensch en, om zich aan L'et heerlijke schouwspel te verlustigen en de frissche lucht in te ademen. Anderen, die vroeg wa ren opgestaan, dronken onder de veranda hun koffie en lazen de brieven en couran ten, die zij op hun plaatsen gevonden had den. Er was al heel wat drukte en de jonge ar chitect kon bijna zijn geduld niet bedwin gen; onophoudelijk keek hij naar de beido toegangen tot het terras of zijn landgenoo- ten nog niet kwamen. De vroolijke stem ming, waarin hij beneden gekomen was, werd door het lange wachten niet verhoogd, maar tooh ook niet verminderd. Hij had ziip eersten morgengroet moeten brengen kosten, ter eere van de nagedachtenis vanj Tolstoi. Een Franschman, die de familie Tolstoi sedert vele jaren placht te bezoeken, Char les Salomon, heeft aan een redacteur der „Débats" verklapt, dat door den invloed van Tsjcrtkof er verwijdering tusschen Tol stoi en diens vrouw zou zijn ontstaan, een invloed, bij welken gravin Tolstoi zich hoo langer hoe meer buiten het werk van haai man zag gesloten. De geldkwestie kan daarby zijn gekomen. Aangaande de literaire nalatenschap van Tolstoï geeft Charles Salomon, cje intieme vriend van den overledene, in het „Jour nal des Débats" belangrijke berichten. Tol stoi's vrouw in 't bijzonder heeft heel veel moeite gedaan om al wat haar man schreef, te bewaren. Zij verzamelde d de manuscripten des dich ters of althans getrouwe afschriften daar van; in een speciale kamer van het Histo risch Museum te Moskou zal de. nakomeling schap daar nu kennis van kunnen nemen. Later zorgde ook Tsjertkof, de mtiemsre vriend van den Meester, voor 't bewaren van belaogrijke stukken. Zijn archief bevat zeei kostbare gegevens voor de kennis van Tol stoi's laatste levensjaren. Tsjcrtkof is'ook in 't bezit van 't eenige volledige exemplaar van Tolstoi's Dagboek, waarin deze van zijn jeugd af zijn geheimsto aandoeningen heeft opgetoekend. Behalve dit exemplaar van Tsjertkof bestaan er nog twee kopieën van dit dagboek, één vervaardigd door Tolstoi's dochtor, vorstin Obolonskieen andere door zijn vrouw gemaakt; de laatste is in het Museum te Moskou. Ma-ar deze beide afschriften bevatten niet wat Tolstoï de laatste jaren in zijn dag boek schreef. Wat de voltooide dichtwerken van den Meestér aangaat, bevindt zich in zijn nalatenschap in de eerste plaats clo vertelling „Hadji Murat", waarvan de helcl de leider is van den opstand, waardoor de Kaukasus zijn onafhankelijkheid heeft trach ten to verkrijgen. Dit werk, waarvoor Tol stoï gedurende zijn verblijf als jonge man id den Kaukasus, de motieven vond, berinuert in stijl aan zijn „Kozakken" en bevat schit terende kleurrijke schilderingen van de wor stelingen van dit dappere volk on van de natuur van bot heerlijke land. Dan ia er nog een lange, bijna voltooide novelle „Pater Sergius", alsmede een novelle „Na het Bal", Tolstoi's vrienden niet onbekend, en een daarentegen streng geheim gehou den voltooide roman „De Vertelling des Duivels". Dit laatste boek heeft do graaf in den eersten tijd vap zijn huwelijk geschre ven. tVad.) aan Camillo Arsakoff, die hem minder be gon te bevallen. En hij voelde, dat de scher pe oogen van den kunstenaar hem bleven volgen. Deze had plaats genomen aan de tafel van do gravin Platoff en alhoewel hij met haar druk in gesprek was, vond hij toch dc gelegenheid alles, wat in zijn om geving \oorviel, op te merken. Gravin Platoff was oen tamelijk corpu lente dame, schijnbaar wat nonchalant, maar in werkelijkheid 't omgekeerde. Haar scherpe gelaatstrekken, het lage voorhoofd, dat zij, door haar haren naar achteren te kammen, wat hoogci' wilde doen schijnen, de kleine, maar fonkelend zwarte cogen en de stijf op elkaar gedrukte lippen vorhin- derden zelfs een vurig bewonderaar als (Ja- millo was, haar mooi te noemen. Maar toch was haar uiterlijk zóó, dat men haar niet vergat, wanneer men haar eenmaal gezien had. Ook Erich', die in het voorbijgaan de gra vin had aangekeken, verbaasde zich over het mengsel van apathie en levendigheid, dat op haar gezicht te fezen was. Zij wa» bezig met een handwerk en scheen zoo sla perig, dat men er aan had kunnen twijf** len of zij Arsakoffs lange redeneering hoof de. Maar toen zij een oogenblik later recht op ging zitten en begon te spreken, kwam er levendigheid in haar trekken en haar lippen openden en sloten zich met een snel heid, die een verafstaande duidelijk liet be merken, dat zij opgewonden sprak. Erich wilde geen luisteraar spelen en hoorde van alles, wat de dame zei, die in het Franscb sprak, slechts enkele woorden. (Wordt vervolgd.) P.S. Een abonné vraagt of wij iets kun nen medcdeelen omtrent aandeelen Trans- valia, wat de oorzaak kan zijn van de da ling en of wij den aankoop aanraden. Plaatsgebrek verhindert ons dc vraag uit voerig te beantwoorden. De Transvalia is groothoudster van aandeelen Malvern Esta tes, van welke de te. Londen gevestigde Witwatërsrand Township Company even eens grootaandeelho&dsler is.^pe laatste acht een reorganisatie der Mafvem Esta tes noodzakelijk, reductie van 't kapitaal tot op 7a en bijstorting op de aandeelen voor nieuw werkkapitaal. De Transvalia tracht te kort geleden een 6 pCt. Income bonds leening van 162.500 pd.st. te plaatsen, wel ke poging totaal fiasco leed. De kans bestaat thans, dat de Witwatërsrand Town ship de reorganisatie der Malvern Estates zal doordrijven waarschijnlijk is 't haar daarom te doen! en als dan de Trans valia geen geld kan storten, zal. zij haar belang bij de Malvern moeten abandonnee- ren, wat de W. T. juist wenschtl Overigens is de Transvalia er bedroefd slecht aan toe, 't vcrliessaldo bedroeg 31 Dcc. 1909 29532 pd.st. en zij had vlottende schulden ten beloope van 45000 pd.st. De „entourage" der Maatschappij boezemt weinig vertrou wen in en riekt naar Kimberley etc. Wij moeten den aankoop dus ontraden. Naar aanleiding; van Tolstoi's dood. De Octobristenpartij in de Doema heeft voorstellen ingediend tot stichting van in richtingen voor volksontwikkeling op staats- Volgens een telegram uit St.-Petersburg hebben de cadetten in do Doema een wets ontwerp ingediend, betreffende den aan koop door den staat van Jasjana Poijana, den grafheuvel, het sterfhuis to Astapof en betreffende het uitschrijven v.an een natio nale inzameling om een gedénkteeken voor Tolstoï op te richten cn daarvoor 100,000 roebel uit de schatkist b:j de dnVgèn Dé arbeidersgroep stelde voor Tolstoi's nagedachtenis té eeren door zijn werken van staatswege op te koopon en een volks-imi- versiteit op te richten. Ook liet Huis van Afgevaardigden vaji Oostenrijk heeft Tolstoï herdacht. I)e pre sident had geweigerd, een hulde aan de na gedachtenis te brengen. Toen hebben acht afgevaardigden dit namens verschillende giroepen gedaan. Van do Duitsche partijen nam niemand het woord. LEIDERDORP. Gehuwd: Jan Hillebrand 24 i. en Hendrika van Assen 24 i Geboren, Willem Hendrik, Z. van J. van der Wal en u. .1. van Ma «en. Karei, Z. van J. van Heusden en N Oo terom. Overleden: Edward Splinter 9 m. STOWPWIJï. Gehuwd: E. Toxopeus jm 28 j en M H. A. v. Stoeobruggen id. 24 j Bevallen: A. M. Hilgersom geb. Lelieveld Z, Overleden: P. den Elzen Wr. 83 j. VEUR Gehuwd: P. Vink jm. 24 j. en P. W. v. Haastrecht jd. 27 j. Bevallen: G. H. Hooijraans gob. Hogeveoo D.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 13