Ponderdasi 12 I November. A0. 1913. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Hun roeping getrouw. No, 15571 LEIDSCH PEL'S DES AD VERTENTIENI Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootero letten naar ylastsmimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oentsoontanti elk tlantal woorden meer 10 Oenti. - Voor het inoaaaeeren wordt 0.05 berekend. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenisj per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar ageDten gevestigd sijn 1.30. Franco per poat1.65. DBAKKWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 dei Drankwet; Brengen ter algemeene kenniB, dat door de Wed. J. E. STEE F ELAAR—VAN THIEL, wonende te Soheveningen, een verzoekschrift ia- ingediend, om vergunning roor den verkoop van sterken drank in het Idem voor gebruik ter plaatse van verkoop, en elders in het benedenlokaal van h'et per- peel Nieuwstraat No. 38. Burgemeester on Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, t Burgemeester. VAN HEYST, Recretarii. Leiden, £4 November 1910. Leiden, 24 November. Onze burgemeester biedt heden aan de leden van den Baad, aan den secretaris en aan don gemeente-ontvanger een diner aan in „Hótel du Lion d'Or." Ook hier, en wel gisteravond in de fital van den R.-K. Volksbond, evenals reeds elders, onder den rook van Leiden om zoo te zeggen, heeft mej. J. Oppenheimer, leer- ares in koken en voedingsleer aan de open bare werk- en leerschool te Amsterdam, een warm pleidooi gehouden voor het koken op gas. De spreekster en haar onderwerp werden Wj de op uitnoodiging aanwezigen ingeleid door den heer N. W. van Doesburgh, direc teur der Leidsohe lichtfabrieken. Even sprak deze over de prijsverhoudingen van eleo- trisch- en gaa-lidht; hoe deskundigen aan hankelijk hier van oordeel waren, dat het Perste 2- h 2i-maal duurder dan gas zou rezen, maar hoe de ervaring had geleerd, dat het eerste maar 50 pCt. duurder block; Oen verschijnsel, toe te schrijven aan de zui nigheid met electrisoh lioht en de roekeloos heid met gas. In de keuken is het gasver bruik veelal 50 pot. te hoog. Voorts stelde spa*, in het licht-, dab het ook is in het be lang der Gasfabriek te wijzen op de roeke loosheid met gas en op het voordeel van gas bij riohtig gebruik hiervan, daar allioht verkeerde oordeelvellingen bij slordig ge- èruik oorzaak kunnen wezen van gasverban- ningsbealuiten. waardoor het verbruik zou afnemen. Op aangename en overtuigende wijze on derhield daarop mej. Oppenheimer haar ge hoor, zooals te begrijpen is voor het me eren- deel uit vrouwelijke personen bestaande- Hot gebruik van gas zou zij niet tegenover dat van petroleum stellen. Het gebruiken van petroleum in stellen is als omslachtig be kend en als onaangenaam, al ware het alleen maar om den reuk, en onzindelijk. Zij stelde het gasverbruik tegenover het koken op ko len, de gas plaat of het gasfornuis tegenover het kolenfornuis. Van het gasgebruik noem de zij vele voordeden, als: geen warmte verlies, geen kosten voor het aanmaken van hot. fornuis, geen tegenspoed of meerde re kosten door uitgaan, zindelijkheid, geen ruimte voor brandstof, veel goedkooper. Wil men echter alle voordeelen behalen, dan moet men goede toestellen gebruiken en met kennis van zaken te werk gaan. Daartoe werden getoond goede stellen, pla ten, ovens, fornuizen, branders (Fletcher, Wobbe) en pannen (Kosmos, Sphinx) en raadgevingen en wenken ten beste gegeven over slangen en haar bevestiging, het wer ken met kranen, het plaatsen der pannen, enz. Ook omtrent het gebruik van gas voor strijken werden eenige nuttige lessen uitge deeld, alsmede over toestellen ter verwar ming der keuken, ale het kolenfornuis er niet meer ie. Belangstellenden konden vragen doen, waarvan gebruik werd gemaakt-, vooral on der het bezichtigen van den voorraad kook-, verwarmings- en strijk-apparaten. Het was een heel gedrang rond de expositietafel en toen bleek, dat, al waren veel plaatsen in de groote zaal onbezet gebleven, er vrij veel meusohen waren; hetgeen nog te meer uit kwam, toen er wat te proeven viel en ook het podium werd bestormd. Want inmiddels was een andere dame op dat podium aan 't koken geweest: asperge soep, kalfsgehakt, Fransche selderij, aardap pelen, appeltaart, voor zes personen. En in vijf kwartier was de maaltijd gereed. En wat kostte het koken aan gas 1 Vier cents. Het was te controleeeren. Het kookresultaat was naar wensch. Het was óók na te gaan. Er werd van het maal geproefd, ook vn?i afternoon-tea-koekjès, van gevulde zand taart, van gembertaart, van Amerikaanscnc ontbijtbroodjes (merk „Bakkersrust" 1 want men kan zich zóó 's ochtends zelf gemakke lijk versch brood verschaffen). En de damesgeziehten, de damesoogen ga ven het elkaar, gaven het kookster en leera- - res te kennenVerrukkelijk Ieder kreeg bovendien recepten van de klaargemaakte spijzen. Men kon ze dan thuis nog eens nagaan en als men de kook- kwestie zuiver wilde stellen, bij de bereiding der asperge-soep toepassen het voorschrift^ het kalfspoulet „eenige uren" zachtjes la ten koken, wat hier niet kon, omdat Tiet maal om verschillende redenen in vijf kwar tier gereed moest zijn. Voor wie wenken als de gisteren ge geven© heel nuttig zouden zijn? Voor keu kenmeisjes en dienstboden, doende wat der keukenmeid isWant wij hoorden haar ambtsnaam nogal eens noemen in verband met sohuinzetten van deksels en niet gedeel telijk sluiten van kranen, met aanzetten, aanbranden, met aan gebrand-zijn zelfs, en met billijke oontröle ook iü deze door me vrouwen, wier plicht het meebrengt de huis houding zoo zuinig mogelijk te besturen. Zou er nog want wij gelooven niet, dat zij gisteravond aanwezig waren, al vaJt zoo iets moeilijk te constateer en kans zijn op zulk een nuttigen avond voor de goedge- zinden, de leer- en weetgierigen, de met- onversdliilligen ónder haar? Als zij later huisvrouw zijn, kunnen zij met de opgedane wetenschap bovendien zelf ook winst doen. En het moet gèzegd: mejuffrouw Oppenhei mer spreekt aardig en bevattelijk. „Kookt op gasVerwarmt uw strijkijzer met gasZóó stond met krijt op het schoolbord op 'hot podium. Kan een en ander bij ona geschieden zoo als het volgens mej. Oppenheimer geschie den moet, dan zullen wij dezo geboden op volgen, vooral waar onze Gasfabriek zoo goedkoop gas levert, moeten dames en.... heeren gieteravond gezegd of gedacht heb ben. Voor liet examen K. XV, Plant- en Dierkunde, Delfstof- en Aardkunde, m. o., is te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. F. A Affourtit, van Leidon. De heer M. de VTolff, te Oegstgeest-, is bestemd voor den dienst in Ned.-Indic om te worden benoemd tot adspiranfc-ingenieur bij den waterstaat en-'s lands burgerlijke openbare werken daar te lande. In het gebouw van h'et hoofdbestuur der posterijen en telegraphic te 's-Graven- hage werd gisteren aanbesteedherstellen en verbeteren van de telephoonlijn langs den spoorweg tussohen Gouda en Robter- dam en h'et uitvoeren van daarmede in ver band' staande werken. Minst ingeschreven door den heer H. Baas, te Waddingsveen, voor f 2299. De heer H. J. van Mierop, ontvanger der directe belastingen te Haarlem, heeft tegen 1 Januari 1911, wegens hoogen leeftijd eervol ontslag gevraagd. Op Donderdag 1 December 1910 her denkt de heer J. G. Philips, wonende te Voorburg, zijn 50-jarig dicnstjubileum als boekhouden bij de Administratie der Eigen dommen in Nederland van wijlen H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden. Naar vernomen wordt, is in de gister middag t© Amsterdam gehouden geheime zitting van den gemeenteraad besloten het landgoed Oud-Rosenburgii in den Wator- graafsmeerpolder aan te koopen voor de somma van f 120,000. Voor de ophooging van liet gedeelte grenzende aan de Ooster- begraafplaats, dat daarmede vereenigd wordt, zal bovendien een krediet van f 150,000 worden aangevraagd. Na heropening der openbare vergadering werd goedgekeurd een voordracht van B. en Ws. tot ontslag van den onderwijzer aan een openbare lagere school H. 0. Gros j can. Door de arr.-rechtbank te Breda is eer vervulling der vacature van griffier van haar college opgemaakt de volgende alpha bets oh e lijst van aanbeveling; Z. Th. N. de Jongh van Arkel, substituut- griffier bij de arr.-rechtbank te Arnhem; J. A. van der Mersch, substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Breda; G. M. H. Sas sen, griffier bij het kantongerecht te Eind hoven. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland" onder bevel van den kapitein ter zee S. Woldringh, is 23 dezer van G'adix vertrokken ALPHEN. Heden werd ons gemeld, dat alhier een Ned.-Herv. Kiesvereemging is opgericht onder den naam „Schrift en Be lijdenis". In hotel St.-Joris werden, ten over staan van notaris J. O. Spruyt, afgeslagen de twee heerenhuizen met mast- en blok- makerij, schuur, tuin en erf aan Gouwsluis alhier. Samen in bod op f 14,700, werden zij afgemijnd op f 3000. Kooper de heer C. van der Linden q.q., te Alphen, voor f 17,700. AARLANDERVEEN. Gisteravond trad in de Geref. Kerk alhier op ds. G. Dalhuizen, van Nieuwerkerk aan den IJsel, om te spre ken voor de „Vereeniging tot Chr. Ver zorging van Krankzinnigen en Zenuwlij ders in Nederland." Naar aanleiding van de vijfde Zaligspreking, vervat in Matth. 5 7, bepaalde spr. zijn zeer aandachtig gehoor bij 't kenmerkend onderscheid tussohen de war© en valsche barmhartigheid; bij het heerltjke werk, waarin zich dit onderscheid -open- haart; bij do Zalige vrucht van het werk der ware barmhartigheid. BOSKOOP. Tot ambtena'ar ter gemeente secretarie alhier is tegen 1 Januari a.s. be noemd de Keer H. de Haas van Dorsser, thans in gelijke betrekking werkzaam te Oude-Tonge. KATWIJK AAN-ZEE. Door eenige helm planters werd gistermorgen aan het strand twee duizend meter bezuiden Katwijk, een fleschj© gevonden, waarin een brief je. van den volgenden inhoud: „Willem Vroolijk, S C H 90 „Gerrit'' 14 November, 24 ton ha ring, maar een ongelukkig donkey. Daarom- der volgen de namen van de bemanning. Als men bedenkt, dat bedoeld fleschj© waarschijnlijk nabij de Engclsche kust m zee is geworpen, moet het in betrekkelijk kor ten tijd den afstand van de Engelsche kust tot ons strand, drijvende, hebben afgelegd. Het briefje is door den vinder verzonden aan den reeder van logger SOH 90, den heer G. den Duik Gzn., te Scheveningen. NOORDWIJK. Gisteravond trad in het achterzaaltje van café „Het Fortuin" mr. Van Meerwijk op, om te spreken over „On derlinge verzekering der landbouwarbei- ders tegen ongevallen," m. a. w. over dc „Landbouwonderlinge" (L. O.). Door af wezigheid van den secretaris der plaatse lijke commissie van de L. O., door ziekte verhinderd) nam de secretaris der pl. com missie van de T. O., de heer N. M. Alkemade, het secretariaat waar, terwijl de heer E. Hoogervorst de vergadering leidde Er waren tot deze bijeenkomst ruim hon derd landbouwers uitgenoodigd, doch slechts een klein getal had aan de uitnoo diging gevolg gegeven. Bijster groot mag dus de belangstelling der belanghebbenden niet genoemd worden. De spreker zette doel en werking der L. O. duidelijk uiteen. De verplichte ver zekering in de industrie heeft reeds spoe dig groot misnoegen verwekt, waarover spr. verder uitweidde. Men heeft dus gemeend, de ver zekering van de landarbeiders onder ling te moeten regelen. Verzekering op den grondslag als bij de industrie het ge val is, zou voor den landbouw 38pCt. moeten kosten, terwijl een onderlinge ver zekering in België, die al zes jaar werkte, slechts 15 pCt. kostte. Spr. wijst er op, dat een krachtige L.O. voorkomen kan, dat men tot een dure Rijksverzekering (als bij de industrie) ge dwongen wordt. Verder legt spr. duidelijk uit, welk groot verschil er bestaat tusschen onderlinge verzekering en verzekering bij een Premie-maatschappij, welke het om winstmaken te doen is. Bij de L. O. verbindt men zich voor een jaar, bij een Premie-maatschappij meestal voor vijf jaar. Bij de L. O. houden de deelnemers zelf het heft in handen, bij een Premie-maatschappij is de directie de baas. 'Spr. memoreert, hoe uit het gespro kene door minister Talma duidelijk blijkt, dat een dwangwet voor verzekering der land-arbeiders zeker en vast zal komen, erf spoediger dan men meent ook. De L. O. moet dus krachtig gesteund worden, wil men bij wettelijke verplichting, tenminste vasthouden aan dc hooge premies der Rijksverzekeringbank. Uit het verslag der eerste negen maan den van het bestaan der L. O. blijkt o.a., dat op 1 Oct. j.l. 6394 landbouwers waren toegetreden, met f 9,843,000 verzekefd loon. Er zijn in die 9 maanden 520 on gevallen voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. Spr. deelt mede, dat, als de overige 3 maanden van het eerste levensjaar van de L. O. even gunstig zijn, de premie van 15 pCt. verminderd kan worden tot t 12 pCt. Daarna behandelde spr. „Ziekteverzeke ring voor inwonend personeel." Deze ver zekering dient plaat :elijk te werken, en er moeten minstens 23 aansluitingen op elke plaats zijn. Ook kunnen 2 of 3 plaatsen zich eventueel combineeren. Dc premie bedraagt f 2 voor eiken knecht of elke meid. Ook over „Patroonsverzekering" wordf gesproken. AU de verzekering der arbei ders 15 pCt. kost zou de pairoonsverzeke- ring 20 pCt. vragen. Spr. spoorde de aanwezigen aan, zich in bun eigen belang bij de L. O. aan te sluiten. Eenige vragen werden nog beantwoord. Nadat de voorzitter den spreker dank' had gebracht, werd de bijeenkomst ge sloten. Gisteravond gaf „Noordwijks Zang koor" zijn 21ste uitvoering in „Hof van Holland." Dit was een feestelijke uitvoe ring, ter herdenking van het tienjarig be-; staan van het koor. De presidente, mej. De Grave, hield een korte openingsrede; waarin zij mededeelde, dat het koor den! lsten Juni het 10-jarig feest gezellig ge vierd had; thans echter wilde „Noordwijks Zangkoor" zijn tweede lustrum vieren in een besloten kring van begunstigers en donateurs. Spreekster gaf een kort geschiedkundig overzicht der verloopen tien jaren. Er zijn moeilijke jaren doorworsteld door de Zang- vereeniging; moeilijke jaren wat betreft het aantal werkende leden, "ciat soms veel te gering was, mocliijke jaren- ook, wat betreft dc financiën. Thans echter, mag de toestand der geldmiddelen bevredigend heetcn, dank zij den milden steun van den beschermheer, jhr. W. C. van ianhuys; dank zij ook een flink getal donateurs. Spreekster merkte guitig op, dat het getal donateurs steeds voor uitbreiding vatbaar is. Een afzonderlijk woord van hulc en dank bracht zij aan den volijverigen direc teur, den heer C. B. Duyster, van Leiden^ onder wiens talentvolle leiding „Noord wijks Zangkoor" gegroeid is en geworden, wat het thans is. De heer Duyster weet liefde voor de edele zangkunst in dc har ten der dilettanten te storten. Spreekster bood den directeur namens het zangkoor een prachtige schilderij in lijst aan. Den accompagnateur, een zoon van den direc teur, werd door spreekster dank gebracht voor de vele moeiten en opofferingen, welke hij zich steeds getroost, om den zang te begeleiden. Hem werd een deco ratieve palm ten geschenke gegeven. Spreekster besloot haar goed gestyleerdc openingsrede met de, slotwoorden uit „Ifet Lied," op melodie gezet door den direc teur ,,'t Bezielend lied zij en blijvc nog lang it) Men maakte gezamenlijk wandelingen en boottochtjes, het diuer werd i©deren dag langer en door een ouden bediende vernam mijn vader, dat het daar zeer ongedwongen toeging, dat de beide officieren er geen ge heim van maakten, dat zij het land hadden Ban hun superieuren en meermalen met hun gastheeren dronken op den ondergang van den Keizer. Zij konden weinig vermoeden, toen zij daar een ongebonden leven leidden, dat hun aller ondergang zoo spoedig voor de deur zou staan. En wat bij hen te verontschuldi gen wa-s, dat gold niet voor oom Franz. Het was als wilde hij iedereen toonen, dat hem de scheiding van zijn vrouw nieuwe levens kracht had gegeven, en in onzo kringen verwachtte men niet anders dan dat hij spoedig tot een derde huwelijk zou beslui ten. Intusschen gingen allerlei geruchten van mond tot mond. Men fluisterde, dat oom Franz alles deed om zijn angst tot zwijgen te brengen; dat het failliet van de firma spoedig voor de deur zou staan. Van waar die praatjes kwamen, kon mijn vader, die cr £eer onder gebukt ging, niet te weten ko men. Hij weersprak ze zooveel mogelijk; maar het voorgevoel van een catastrophe, dat hem reeds maanden drukte, begon weer sterker te worden. Hij zag en sprak zijn. jongeren broeder bijna niet; hij kon hem met, vergeven, dat de vlekkeloozc nan.m Jee iBmilio door hem door het slijk was ge sleurd. Tegenover zijn vader, die van tijd tot tijd nog bij hem aan huis kwam, zweeg hijwanneer er nog iets was, dat hem deed twijfelen aan den aanstaanden val, dan was het de rustige opgewektheid van den oacfen man. Half Mei verliet het genoemde regiment Bremen. Den dag na het vertrek bezocht de oude heer mijn oudershij was vroolijk en spraakzaam als altijd. Oom Franz vergezel de de beide officieren tot hun eerstvolgend rustpunt. Grootvader vertelde dit lachend en met opgewekt gezioht. Mijn vader hoorde het verhaal zonder een woord te zeggen aan. "Waarom zou hij den ouden man zeggen, dat er gesproken werd over de komst van een Hollandsch agent, die groote wissels op naam van oom Franz had, en dat iedereen er van overtuigd was, dat deze niet aan zijn verplichtingen kon voldoen? 's Middags verliet de oude heer ons huis. Den volgenden nacht werden mijn ouders door luid gebons op de deur wakker ^ge maakt. Zij onderscheidden spoedig de stem van Franz, die riep: „Doe open; spoedig!" Mijn vader ijlde naar beneden, ontsloot de deur en vernam toen, dat zijn vader cp zijn landgoed vermoord gevonden was. Er was geen twijfel mogelijk. De goede oude man was waarschijnlijk, toen hjj al lag te slapen, in zdjn kamer overvallen en ver moord, nog vóór iemand iets had kunnen doen. Te midden van de eerste ontzetting van het bericht, sprak oom Franz het ver moeden uit, dat de beide officieren, die dien morgen het huis verlaten hadden, de hand zouden hebben in deze misdaad. Al len, die er bijgeroepen werden, de justi tie ook scheen de gedachte aan een moord om diefstal niet aannemelijk. Alles, wat de oude heer aan zijn lichaam liad ge had, horloge, ketting, ringen en portemon- naie, waren evenals de voorwerpen van waarde op rijn kamer onaangeroerd«naar oom Franz herhaalde telkenmale zijn eerste meening en wees plotseling op een kleine kast in den muur, waarvan de deur met ge weld scheen geopend te zijn Hij voegde er bij, dat hij zeker wist, dat vader sinds ja ren daar een som van meer dan twaalf dui zend gulden bewaarde. Die som was verdwe nen. En tegelijkertijd werd van verschillen de rijden bericht ontvangen, dat dè oppas ser van den kapitein, die 's morgens met de officieren vertrokken was, 'a avonds weer in de nabijheid van het huis gezien was. Ik vertel je nu wat ik eerst jaren daarna hoorde. Oom Franz had er op gestaan, mer. een paar ambtenaren der justitie het regi ment, waartoe de officieren behoord m en dat nog niet ver kon zijn, na te reizen. Men wist hem evenwel te kalmeeren en hem door allerlei listen nog een week in de stad te houden. Intusschen werd onder mededee- hng van de gronden, waarop de verdenking rustte, aan de militaire autoriteiten de uit levering van den oppasser gevraagd. Onge twijfeld zou het persoonlijk ingrijpen van iemand, die belang had bij een oplossing der ellendige zaak, meer uitgewerkt hebben dan het zenden van brieven en boodschappen, die ten gevolge van de drukte, aan een marsch van een leg-erafdeeling verbonden, altijd te laat kwamen. En toch was het niet zonder reden, dat men den broeder van mijn vader, den «oon van den vermoorde, op alle mogelijke wij zen beproefde in de stad te houden. Laat me kort zijn over die treurige herin neringen. In de eerste dagen na den moord, toen het verhaal van den diefstal de ronde deed, werd door velen geglimlacht en me nige verachtelijke blik trof mijn oom, ter wijl ieder slechts medelijden had met mijn vader. Men fluisterde zelfs, dat het gesto len geld wel gediend zou hebben om de wissels te betalen; men mompelde, dat Franz von Herther wel voordeel zou hebben uit dit ongeluk. Maar na een paar dagen sloeg de stemming plotseling ohl Duistere geruchten over een testament van den ouden heer, dat nadeelig zou zijn voor den oud sten zoon, deden de ronde; men vernam, dat de Hollandsohe agent vertrokken was, wijl zijn wissels geheel betaald waren; men was verbaasd en verrast en erkende, dat het dan toch nog niet zoo heel slecht stond met de financiën van oom Franz. Maar plotseling dook weer een ander ge rucht op. Waar het 't eerste is gezegd, ben ik niet te weten kunnen komen, hoeveel moeite ik er later ook voor gedaan heb. Heelemaal vrij van schuld zijn, geloof ik, de fam lelieden mijner moeder, als ook die van Franz' tweede vrouw, niet geweest. Langzamerhand werd verteld, dat Franz van de laatste oogenblikken van zijn "ader en van de verdwenen som gelds meer wist dan hij voor God en de menschen verant woorden kon. Zooals een mist opkomt én om iemand is voordat hij zelf het bemerkt, zoo werd het net van praatjes al dichter en dichter gesponnen om den man, die druk bezig was met het regelen der nalatenschap. Toen hij eindelijk vertrok naar Warschau, om het regiment op te zoeken, werd hij zon der het te weten door rijn begeleiders streng bewaakt. In de stad was men overtuigd, dab hij niet terugkeeren zou en de eerste de beste gelegenheid om te vluchten zou benut ten. Er verliepen een paar weken en de ongelukkige man kwam terug. Alle pogingen om het regiment op te sporen en zoodoende de schuld van do ver dachten vast te stellen, waren tevergeefs geweest; oom Franz scheen geheel ontmoe digd d6or liet vruchtelooze van zijn pogh.gen. en door zijn verdriet. Nog scheen hij niets bemerkt te hebben van de verdenking, die op hem rustte; evenmin daarvan, dat hij be waakt werd; van de praatjes, die men ver telde, dat hijzelf wel gezorgd zou hebben, het regiment niet te vinden, en dat hijzrif naar Polen was gegaan, om zoodoende z?jn medeplicht gen de gelegenheid te gevou naar een andere zijde ta vluchten. Wan neer er in later jaren iets geweest is, dat mij deed twijfelen aan de schuld van den! ongelukkige, dan is het de ongehoorde kracht geweest, waarmee hij iederen blik, dien hem trof en waarin verdenking te le zen was, trotseerde met volkomen onbevan genheid; althans schijnbaar. Maanden ver liepen, de praatjes vei&tomdon langzamer hand; in 't geheim werd de overiuiging, dat Franz de band had gehad in den geweld- dadigen dood van zijn vader, steeds ster-» kef. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1