N<>t 15569 Dinsdag 32 November. A0. 1910. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Hun roeping getrouw. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADVKRTENTIEN: Van 18 regels /1.05. Iedere regel meer f0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. - Kleine adrertentlên ran 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. -Voor het ineaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f L10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.6S. Leiden, 22 November. De heer H. I. Cohen, leeraar in h>t HebreeuwGch aan het gymnasium te Leiden, ia door den Haagschen gemeenteraad met 21 stemmen tegen 16 stemmen op ds. Van der Flier te Middelburg, als zoodanig in Den Haag benoemd. (Op de voordracht stonden: 1. dr. A. yan der Flicr, predikant bij de N'sd.-Herv. Gemeente ba Middelburg, 2. C. van Aren- idonk, doctorandus in de Semiotische lefcbe- irenten candidaat in de theologie en 3. H. I. Cohen, leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium te Leiden). Voordat tot de benoeming werd over gegaan, zeide de heer Streng niet voor nemens te zijn de aanbeveling te velgen, !en wel op grond dat ouratoren, er aan toe- 'gévocgd hobben een toelichting omtrent een delr oandidaten. Het was een eisch van bil lijkheid en van fatsoen geweest ook het licht te laten vallen op de qualiteiten van 1de heide andere voorgedragen candid aten. Dat curatoren wenschen een academisch ge- vorm ;1 en dooent, daarmee kon spr. instem den, maar hij meende dat meer aanbeveling verdiende een candidaat als de heer Coben, die onderwijservaring heeft. Bovendien ie /de heer Cohon Israëlietisch godsdienstles JraaT van den lsten rang, die juist bijzonder aanbevolen worden voor het onderwijs in 't Hebreeuwsch. De Voorzitter vond in döze aanbeveling hiets onregelmatigs, daar curatoren hier een voudig toelichten waarom zij de volgorde Igekozen hebbeneerst een doctor in do theologie; dan een doctorandus, eindelijk een leeraar in het Hebreeuwsch. 't Is overigons leen aanbeveling, waarbij de Raad volkomen ïvtrij is. De lieer Snouck Hurgronje lichtte toe ■waarom hier drie personen en niet twee zijn aanbevolen. Dat komt omdat er ssser 'weinig .verschil bestond in kwaliteit fcus- schen 2 on 3. En wat de toelichting van No. 1 betreft, hebben ouratoren gemeend 1de superioriteit als docent van dr. Van. der Flier met name te mosten doen uitkomen. Ook de heer Vaz Dias had eten toelich ting verlangd van do aanspraken van No. 2 jen 3. Men had ten opziohte van No. 1 inbeten volstaan met verwijzing naar bet- i $een omtrent hem in de stukken vermeld Éftaat. De heer Hoejenbos had mede van deze .Voordracht een on aan ge>n amen indruk gekre- igbn, vooral van de aanbeveling van dr. ,V. d. Flier, dat deze zoo mooi catechisatie kan geven. Spr. hechtte meer aan de ver klaring van de onderwijs-autorite'ten te Led- Sdfcn, dat de derde voorgedragene de hoer ,Oohen aldaar al zes jaren go id doceert. De catechisatie van ds. Van der Flijr kan daar niet tegen op. Tot onderwijzeres aan de scholen voor zwakzinnigen, om belast te worden hoofd zakelijk met het onderwijs in nuttige hand werken, werd benoemd mej. A. A. E. Dries eens, te Leiden. Beroepen is bij do Geref. Kerk te Gro ningen ds, R. W. de Jong^ te Hoofddorp. Zestal bij de Ned.-Herv. Gem. te Gouda: ds. J. H. Bijl, te Renswoude; ds. G. Bolke- stein, te Hariohds. H. J. Couvée, te Ame- rongep; ds. J. C. E. v. Herwerden, :e Brummen; ds. C. J. v. Paassen, te Garrels- meerds. G. iFoethumee Meyes, te Zand- voort. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Dominicus) den welcerw. pater fr. H. W. Rijken, O. P.tot kapelaan te Rotterdam (Allerh. Hart) den weleerw. pater fr. J. A. F. Kooien O. P^ en tot kap el aan te Schie dam (St.-Jan) den weleerw. pater fr. H. J. A. M. Hubers O.P., de kapelaan was te Alkmaar (H. Dominicus). De Haagsche Kouter der 0Prov. Gron. Crt." schrift Het feit dat H. M. de Koningin in het be- gia van het volgend jaar 12£ jaar als zoo danig zal hebben geregeerd, schijnt niet onop- merkt te zullen blijven. Eenige vereenigingen, vooral uit den arbeidenden .stand, hebben zich reeds met elkander in verbinding gesteld om, zoo mogelijk, de Koningin een hulde aan te bieden in den vorm van een optocht; en er zijn, naar men beweert, ook andere plannen in bewerking. Op onzen natlonalen onafhankelijkheidsdag, die, behalve door 't wapperen van driekleur en oranjewimpel van stadstoren, raadhuis en enkele openbare gebouwen, ala gewoonlijk onopgemerkt is voorbijgegaan, moet over die viering vaa 't koninginnejubileum een voo.rloopige vergadering hebben plaats gehad. Maar er z\jn nog geen bijzonderheden over uitgelekt. Men, meldt, dat het Hof tusschen 6 en 10 December naar de Residentie zal terug- keeren. Th. M. Th. van W:1 deren ba.pon Ren- gers, te Ocnkerk, heeft wegens redenen van gezondheid met ingang van 1 December ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten van Friesland Te Dordrecht had zich een damescomi té gevormd om den leden van het -bestuur van Godsdienst en Leven'een huldeblijk aam te bieden voor wat zij gedaan hebben voor de vrijzinnig-godsdienstige beweging in die gemeente; Zondagavond na afloop der godsdienstoefening heeft dit plaats geha 1 elk der leden werd door ds. Zillinger Mo lenaar namens genoemd comité een gouden medaille overhandigd De voorzitter der Vereeniging sprak een woord van dank voor dit blijk var» waardeering. Hr. Ms. pantserschip ,,De Zeven Pro vinciën" is gisteren van Nieuwediep naar Oost-Iüdië vertrokken. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 24 dezer, die van den minister van waterstaat Vrij dag 25 dezer niet plaats hebben. Voor het examen in de vrije- en orde- oefoningen der gymnastiek zijn te Rotter dam geslaagd, de dames T. W. de Jong en E. E. Duyn, van Gouda. Reuter seint uit Algiers: De Nederland se!» kruiser „Tromp" heeft in de militaire haven geankerd en zal over 5 dagen naar Java vertrekken. De voor den dienst ten paleize Het Loo aanwezige heeren worden heden ver vangen door den luitenant ter zee 1ste cl. jhr. von Mühlen, adjudant van H. M. de Koningin, jhr. De Beaufort, ordonnans-offi cier en door den kamerheer jhr. Van Geen. Door ds. G. Mains velt, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam, is een- gift ontvangen van'f 1000 voor de Rijnsche Zending. - In de Raadsvergadering van Deventer kwam gisterem in behandeling een verzoek van het bestuur der Vereeniging van direc teuren van, Hoogere Burgersobolen met vijf jarigen cursus, cm een. regeling tot stand te brengen, waarbij aan de leeraren der ge meentelijke hoogere burgerscholen bij het einde van den cursus, waarin zij hun 65ste levensjaar hebben volbracht, ontslag uit rlen dienst wordt verleend, met dit voorbehoud, dat de gemeenteraad, telkens voor ten hoogste één jaar, kan besluiten, den ambte naar in functie te houden, dóch niet langer dan tot het einde van den cursus, waarin, hij zijn 70ste levensjaar heeft volbracht. Overeenkomstig hét advies van Burg. en Weth.j werd op het verzoek afwijzend be schikt. ALPHEN. De ruim 80-jarige Groninger schipper J. C., liggende met zijn schuit aan G-ouwersluis, werd aangevaren. Een poosje na de botsing, waarbij zijn schip schade op liep, bleef de man plotseling dood, vermoe delijk tengevolge van de schrik. OUDSHOORN. Uit het jaarverslag Jer Chr. Jonge doch ter svereen. „Misericordia", alhier, blijkt, dat :zaj met zegen heeft ge arbeid. 155 kleedingstnkken werden door haar vervaardigd en aari behoeftige gezin nen uitgereikt. Zij ontving f 147.27 en gaf uit f 149,73, een tekort dus van f 2,46. HAZERSWOUDE. In de Raadsvergade ring, -waarin afwezig waren de heeren G. de Jong en A. de Bruyn, wegens ziekte, was ingekomen een schrijven van dr. Mayer, waarin hij zegt genoegen te nemen met hét verlaagd honorarium, het betreurt, dat B. en Ws. de onderhandelingen met hem en de -Maatschappij -tothèv." der" Geneeskunde hebben afgebroken, -en verzoekende aan B. en Ws. alsnog acht te slaan* op een con cept-regeling dier Maatschappij. Aangenomen werd het voorstel des voor zitters om die ooncept-regeling eerst te doen onderzoeken door B. en Ws. Mede wordt aangenomen hét voorstel dee voorzitters, om het Raadsbesluit van 1 Febr. 1906 in dier voege te wijzigen, dat-, als de gemeente-secretaris meer dan 1000 gld. in kas heeft, het ontvangen geld niet meer te deponeeren ter Rijkspostspaarbank, maar op de Boeren-Spaar- en Leenbank met het oog op meer rented Naar aanleiding van een vraag van den heer Yelenturf wordt goedgevonden aan Rijnland te vragen of er geen bezwaar be staat als de gemeente een deel van het voetpad langs den. Rijn afneemt en een goed voetpad maakt. Hot bestuur der onlangs opgerichte R. K. tooneelvereeniging is samengesteld als volgt: de heer W. H. C. Diincker, 1ste voorzitter, de heer P. Kerkvliet 2de voorz.; de heer W. Looman, secretaris, en de heer W. Bontje, penningmeester. KATWIJK-AAN.ZEE De Chr. zangver- eeniging „Excelsior," directeur do heer N. van Reeion, gaf gisteravond haar earsba uitvoering. Een groot aantal toehoorders, waaronder ook uit naburige gemeaaiten, was opgekomen om deze uitvoering bij te wonen. Na het zingen van Psalm 105 vors 1 door alle aanwezigen, gebód en een kort woord tor inleiding van den h-sar Van den Ak ker, waarin hij o.m. meedeelde, dat niét de directeur, doch de laden deze uitvoering hadden willen gevsn, weshalve hij den toe hoorders verzocht zacht in hun beoardie- liijg te willen zijn, was het woord aan de Zangvereeniging. Met het bekende „Bondslied" werd inge zet. Een aangename afwisseling in de koor- nummers kregen wij in „Tï Bethlehem," een solo-nummer. Met heldne, gevoelvolle stem droeg mej. B. v. d. Star dit lied voor en het daverend applaus, dat op haar ge-zang volgde, was dan ook welverdiend. Nummer acht, „Hij, die gem liedje zin gen kan," dat alleen door de meisjes werd gezongen, vormde de „clou" van den avond. Op zichzelf een leuk versje, werd het door de dames op zulk een vr ooi ijken, bevalligan toon voorgodragen, dat het publiek er op getogen door was en door het aanhoudend applaus te kennen gaf dit lied zeer gaarne nog eens te willen höoren. Het tweede gedeelte van het programma was niet minder belangrijk dan het eerste. Alleen klonk in „Jeruzalem" de sopraan wat te luide. Een tweede solonummer- kregen wij in een aria .uit „Paulus" van Mendelssohn, die door mej. J. Crop werd gezongen. Ook voor deze soliste hebben wij diets dan lof. Nummer dertien was een nieuwe bewer king van Gezang 22 „Rust mijn ziell Uw God is Koning", en door den componist W. T. Kirkwood Taylor te Derby in En geland aan de zangvereniging „Excelsior" opgedragen. Nadat wij in „Kersliedt," een lied in oud- Nederlandscho taal, nog eens de soliste mej. B. v. d. Star hadden aangehoord, werd met den „Engelenzang" van F. Schulz besloten. Do heer Yan den Akker sprak nog een een enkol woord tot slok Spr. zeide met genoegen den zang te hebben beluisterd. Zijn niet hoog gespannen verwachtingen wa ren verre overtroffen. Hij dankte ook dén héér Mehnvel, die op zoo uitnemende wjjze op de piano liet gezang had geaccompagneerd. De vergadering ging na het zingen van Gezang 96 en dankgebed .uiteen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In café restaurant „Badhotel Konijnenburg" verga derde gisteravond de Protestantsche Kies- vereeniging „Gemeentebelang". Door ont stentenis van den voorzitter, den heer L. Graaf van Limburg Stirum, die telegrafisch bericht van verhindering had gezonden, werd de vergadering geopend en geleid door den heer G. J. G. van Parijs, den onder-voorzitter. Deel der vergadering was het stellen van een candidaat voor den Gemeenteraad, vacatur e-L, Graaf van Limburg Stirum. Algemeen was men van gevoelen, dat er iemand van de badplaats in den Raad diende gekozen te worden, om de badplaats in dat college beter vertegenwoordigd te hebben. Aangezien de heer W. van Beelen iemand is, die geacht kan worden in staat te zijn Noordwijk-aan-Zee als badplaats te kunnen vertegenwoordigen, en de belangen der bad plaats te kunnen bepleiten, was men alge meen van gevoelen, dat men den heer Yan Beelen oandideeren moest. Dit klemde nog te meer, wijl genoemde heer reeds vaker candidaat was voor een Raadszetel. Met 34 van de 50 uitgebrachte stemmen werd daar op de heer W. van Beelen candidaat gesteld. De overige 16 stemmen waren verdeeld over verschillende namen; o.a. verkreeg ook de candidaat, dien de heer Graaf van Lim burg Stirum in zijn telegram aanbeval, eenige stemmen Dat deze er niet meer ver wierf, moet geweten aan de omstandigheid, dat hij geen „man van Zee" is. Een deputatie uit de vergadering, die den heer Van B.eelen zijn verkiezing ging mede- deelen, kon weldra aan de vergadering mel den, dat hij zijn candidatuur aanvaardde, Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard gehouden te hebben, ging do druk bezoohte vergadering uiteen. De heer G. J. G. van Parijs sloot de bijeenkomst met een opwekkend woord aan de kiezers. OUDE WETERING. Gisteravond liet een voerman op den Kanaaldijk even zijn paard, staan,om-dat hij in een der woningen daar een boodschap moest doen. Hij hond het beest vast en daar hij hart voor zijn paard had, deed hij het dier een warm .dek op. Zeker heeft iemand gedacht, dat hij, bij; het naderen van den winter, dez-e deken well tot eigen dekking kon gebruiken. Ten minste, toen de voerman een oogenhlik later weer buiten kwam, stond het paard er nog wel, doch het dek was verdwenen. SASSENHEIM. De lange winteravonden, de tijd var lezen, is w-^er aangebroken.» Daarom heeft ook de volksbibliotheek haar deuren weer geopend, 't Is te hopen, dat er een druk gebruik van zal worden ge maakt. Lij Kon. besluit is benoemd tot notaris, binnen het arr. Zutfen, ter standplaats dJ, gemeente Deventer, Th. H. Luoassen can- didaat-notaris aldaar; benoemd tot notaris binnen hét arr. Haoe, lem, ter standplaats de gemeente Zaandam A. A; ter Laag, oud-notaris van Paramari-' bo, wonende te 's-Gravenhage; aan JM. Goalings op zijn verzoek me4 1 Maart 1910, eervol ontslag verleend uit' zijn betrekking van notaris te Sneek; benoemd tot notaris binnen het arr. Gro ningen, ter standplaats de gemeente V/rn- sum, mr. C. de Ranitz, advocaat, procureur' en candidaat-notaris aldaar; benoemd tot ridder in de orde van Oranjc- Nassau mej. M. A. J. Claessen, overste van.) de Zusters van Barmhartigheid te Maas- triciht Capuoijnenstraat) tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R* H .B. school te Meppel E. L. Elte te Gor* kum; de met verlof in Europa aanwezige kapt der art. van liet leger in Neder].-Indié Q« Führi, ter zake van 'lichaamsgebreken niet ontstaan in en door den dienst, met 1 Dec. 1910 eervol uit den militairen dienst ontsla gen, met toekenning van pensioen; bepaald dat bij afzonderlijke dagorders,, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal wonden vermeld de sergeant van het korps marechaussee van het leger in Ned.-Indi® C. H. Bournan en ^ulks ter zake van zijn verrichtingen bij de zelfstandige marechausV eee-oolonne in de Gajo Loeös (Atjeh' en On-' derhoorigheden) van 10 September 1D09 tot"' en met 1 Juni 1910; aan den eervol ontslagen opzichter de# ut >,Dus niet vreemd, maar dan toch wel heftig en somber nietwaar V' Hot jonge meisje wachtte neg even vóór zij antwoordde: ,,'t Kwam mij voor, dat u een onaange naam uur bij den Hertog hebt doorgebracht, dat de oude herinneringen^ die u zoo vaak plagen en u de echte levensvreugd ont nemen, weer zijn bovengekomen." >,Niet door den Hertog, veeleer door die jonge mannen, ook door jouw bij zonder gunsteling, Erich Francken. Ik ben bang, wanneer ik een man zooals hij schijnt te rijn, 2oo onbekommerd het leven zie te ge- moet treden. Hij vertrouwt te veel op zijn kracht en heeft er geen vermoeden van, hoe I dingen, waaraan wij geen schuld hebben, ons kunnen hinderen in het leven." Zijii gelaat had weer een sombere uitdruk king gekregen. Felicitas voelde, dat hot goed zou zijn, wanneer haar vader haar zijn hart ontsloot. Reeds meermalen had een vraag haar op de lippen gelegen en even vaak was die weer teruggedrongen, tot zij nu tegen haar vader zei: „U hebt er mij meermalen over gesproken £at er reeds vroeg in uw leven dingen ge beurd zijn, die u zoo ernstig gestemd heb ben. Mag ik niet weten wat het eigenlijk is, Jat u zoo somber maakt? Ik meen tooh, dat het niet goed ia zichzelf met dingen t© kwellen, waaraan men geen schuld breft, ©n ik ben er zeker van, dat u nooit iets ge daan hebt, waarover u verdriet kunt heb ben en dat u zoo schijnt te drukken, dat zelfs uw reisgenot er door vergald wordt." Zij sloeg haar armen om haars vaders hal»hij keek haar verrast aan, maakte zich. los uit haar omarming, liet haar plaats ne men en ging toen tegenover haar zitten. „Je 6chijnt, helaas, meer te weten dan ik dadht. Helaas, omdat ik daaruit zie hoe oude> schijnbaar vergeten dingen toch weer bovenkomen. Ook ik acht nu het oogenblik gekomen, om je ronduit alles te vertellen, wat je vroeg of laat toch van anderen zoudt hooren. Ik heb vandaag meer dan eenmaal gedacht, dat het goed zou zijn, wanneer je het verleden kendet, en dat je weten zOudt waarom ik met een zorg en nauwlettend heid, die jou vaak overdreven voorkomt, iederen stap, dien wij doen, iedere kennis making, die wij aanknoopen, bewaak. Je oordeel jegens mij zal dan billijker zijn; maar niet opgewekter. Want dat begrijp je wel, dat het geen aangename herinnerin gen zijn, de ik je heb te vertellen. Het ware misschien beter geweest je dit alles op een ander oogenblik te zeggen, maar nu het gesprek er op komt, wil ik het niet langer uitstellen, in de hoop, dat de in drukken van de rede je epoedig weer andere gedachten zullen geven. Je weet, dat onze voorouders kooplieden waren, die uit de 16de eeuw van Emden naar Bremen gingen en daar jaren gewoond hebben. Zij behoorden tot een niet bijzon der rijk en deftig, maar hoog geacht patri- ciersgeslacht. En terwijl verschillende hui zen nu eens bloeiden, dan weer tot verval kwamen, kende men in onze familie geen verloren zoons of verarmde neven; geen dcchtere, die huwelijken beneden hun stand hadden gedaan. Ik geloof niet, dat onze voorouders veel moeite deden om dat te voorkomen, maar een gelukkig gesternte hielp hen daarbij. En de eenvoudige. str-;n ge levenswijze in de oude handelsstad, de eerzucht een goed bekend huis te vestigen en later dit te behouden, waren zóó alge meen, dat niemand er aan dacht wat anders te willen. Het wa^ een eenvoudig bestaan, waarin veel ontbeerd werd, wat ons nu on ontbeerlijk schijnt, maar de hoofdzaak; eerlijkheid en eenvoud, was er en die weg had nooit verlaten moeten worden. In den tijd van de Fransohe revolutie wa ren er veel Hesrthers in Bremen; mijn over grootvader had verscheidene broeders, die echter allen ongetrouwd gebleven zijn. Zoo kwam een zeer groot vermogen in één hand en mijn grootvader werd voor een van de rijkste mannen van de bloeiende stad ge houden, terwijl hij, dank zij zijn geld en zijn energie ook een van de invloedrijksten was. Ik heb bem niet meer gekend, maar uit verhalen van mijn vader staat hij mij le vendig voor den geest. Hij was een der eerste handelslieden, die een:ge jaren in de Nieuwe Wereld doorbracht en daar be langrijke connecties voor zijn zaken aan knoopte; hij had bdj den tocht van het Pruisische leger naar Holland in 1787 eenige belangrijke leveranties. Hij gaf den naam der oude firma een nieuwen glans. Toch was hij anders dan de verstandige mannen van zijn geslacht vóór hem. Er leefde in hem een onrustige geest; tuj had het gevaarlijke geschenk van de fanrasie meegekregen; hij was levenslustig en ver lette zich gaarne tegen anderer meening. Hij vertrouwde op zijn eigen wil en gevoel: hij bracht uit Brazilië een jonge vrouw mee, waarmee hij zonder weten van zijn va der in Brazilië getrouwd was, en toen deze hom, ingepakt door de schoonheid en de groote huwelijksgift van Ines, zijn zeer eigenmachtigen stap om op een dergelijke wijze te trouwen, vergaf, was deze gebeur tenis niet zoo spoedig verdwenen uit de her innering van zijn medeburgers. Zij letten op allee, wat hij deed, met een angstvalligheid, die aan wantrouwen grensde. Wat mijn grootvader in zaken deed, was dikwijls bru taal, maar had succes; er leefde in hem een vooruitstrevende geest, die heel bijzonder was in dien tijd, en ik heb als jongen oude menschen vaak met bewondering hooren epreken van het rusteloos werken, den ijver en het handelsgeluk van mijn grootvader. Hij wa^ geen gewoon zakenman in de oude beteekenis: soms scheen hij meer te leven voor zijn mooie vrouw, zijn reizen en liefhebberijen dan voor zijn zaken. Zijn tuin en zijn verzameling oud-porselein wa ren beroemd; hij gaf groote subsidies voor ontdekkingsreizen, hij steunde kunstenaars, ging om met geleerden, met militairen als met zijn standgenooten. Maar daar hem alles gelukte en zijn helder inzicht, zijn krachtig woord zdjn vaderstad vaak goede diensten bewees gewende men zich, op een paar uitzonderingen na, aan dit alles, be wonderde eerst zijn groot sucoes, later zijn trotschen wil, die geen hinderpalen kende dan die hij zióhzelf in den weg plaatste. Het was de ziekte van den tijd, waaraan ook hij leed; hij geloofde met bijna al zijn tijd- genooten, die wat boteekenden, dat de men8oh onafhankelijk was van de omstan digheden, van de meening van anderen, d.'e men zoo gauw vooroordeelen noemt. Hij voelde zioh daarvan zóó overtuigd, hij was zóó gelukkig met het leven, dat hij zich zelf geschapen had, dat hij zijn beide zoons, die zijn vrouw hem schonk, volgens die principes opvoedde. Die beide zoons waren mijn vader Wil helm en mijn oom Franz. Zij hadden een voortreffelijk opvoeder, oen talentvollen jon gen geleerde, die reeds naam had gemaakt, die, opgevoed in den geest van zijn tijd, vervuld met bewondering en waardeering voor wat tot stand was gebracht, tegenstan der van vooroordeelen en dorre theorieën, een frisch', levenslustig, ontwikkeld menscli was. Hij verkreeg den meesten invloed op don jongsten broer en oom Franz hechtte' zich aan hem met al bet vuur en de sympa thie, zijn jeugd eigen. Onder leiding van dezen leeraar w er demi zij beiden algemeen ontwikkeld en beant woordden volkomen aan -de wensohen van hun vader, die hen beiden wilde opleider» in zijn zaken; maar ook, dat zij eerst een' algemeene ontwikkeling kregen. De uitste kende leeraar was mijn vader niet ten z©« gen. Yan nature minder bedeeld dan zijn jongere broeder, zonder zin voor poëzie,- zijn leeraar eigen, zonder neiging voor d< studie, die deze eisohte, slechts oog en oor hebbend voor dat, wat hem dadelijk van nut was, verwekte bij nu eens den! toorn van zijn leermeester, dan weer dej|' spot van zijn jongeren broeder. (Wordt vervolgil)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1