fjo. 15567 Zateivfa^j lö IVovember. A*. 1910. cgeze ^Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. MEDEDEELINS VAN DE REDACHE. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH PEL'S DEB ADVERTENTIES: Van 16 regala f 1.06. Iaiora regeL meer A0.17J. Grootere lettert naar plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt A 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 6 Oents; per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. Wij moeten breken met een vanouds be staande gewoonte, daar er wij willen het woord „misbruik" nu niet noemen laten wij zeggen, teveel gebruik van wordt ge maakt. Bij vele, zeer vele, advertentiën wordt een verzoek gevoegd om er, „in het nieuws de aandacht op te vestigen." Velen zijn zoo vriendelijk bij zulk een ver zoek zelf al een woordje te voegen, maar op deze wijze zou ons nieuws een terugslag gaan vormen op de advertentiën 1 Wij heb ben de agenda ingesteld om onzen abcmiié's te laten zien wat er des avonds te doen is, en zij, die advertentiën plaatsen, moeten zich daarmede heusch tevreden stellen. Afftlisiting passage Watersteeg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat cl W ft t e r s t e e g, wegens het maken van een aansluiting op de gasleiding, op M aa n dag 21 November a.s. voor het verkeer met rij- en v*o ertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 19 November 1910. Leiden, 19 November. Te Arasterdam is opgericht de Ver- eenigmg „Koloniaal Instituut," waarvan Voorzitter is de heer J. T. Cremer. Hoe die Vereeniging is tot stand geko men, welke bedoelingen daarbij hebben voorgezeten, in welke richting' de Vereeni ging denkt werkzaam te zijn, dit alles is uiteengezet in feene Memorie over de wor ding en het doel der Vereeniging „Kolo niaal Instituut," welke Memorie op ruime schaal is verspreid en algemeen verkrijg, baar is gesteld. Uit die Memorie blükt, dat de eerste pogingen door de Vereeniging aangewend tot volvoering van hare plannen met uit stekend gevolg bekroond zijn geworden. Door belanghebbende personen en instel, lingen werd een aanzienlijk bedrag toege zegd voor de stichting van een gebouw. Het Hoofdbestuur van de „Maatschappij van Nijverheid," ten volle instemmend met het voornemen tot oprichting te Amster dam van een „Koloniaal Instituut," heeft van de Algemeene Vergadering machtiging gevraagd en verkregen tot het onderhan delen over de overbrenging naar dat Insti tuut van het „Koloniaal Museum" te Haarl c m, waar sinds lang' gebrek aan ruimte en aan middelen wordt gevoeld en derhalve de gelegenheid ontbreekt ter vol ledige bereiking van het doel bij de op richting van dat Museum beoogd. Leiden deze onderhandelingen tot een gewensch- ten uitslag, dan zal hiermede op de minst kostbare wijze de kern van het ..Koloniaal Instituut," althans van het daartoe behoo- remd Museum met boekerij, verkregen zijn. Met het Bestuur van het Koninklijk Zoö logisch Genootschap „Natura Artis Ma- gistra" zijn eveneens onderhandelingen ge- •opend, waarvan een belangrijke aanwinst voor de verzamelingen van liet „Koloniaal Instituut" verwacht mag worden. Van het „Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap", de „Vereeniging voor voortgezet Handelsonderwijs" en eeni- ge andere Vereenigingen werden blijken van instemming met de gevormde plannen •ontvangen. Voorloopige besprekingen gehouden met den Minister van Koloniën en met het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amsterdam hebben geleerd, dat ook van die zijden warme sympathie wordt gevoeld voor de nieuwe Vereeniging en dat op de medewerking dezer autori teiten kan worden gerekend bi.i de verder aan te wenden pogingen tot verkrijging van geldelijken of anderen steun van liet Rijk en van de Gemeente Amsterdam. Zou zoo vragen wij ons Ethnogra- phiscli Museum ook daarheen gaan? Voor het examen staatsinrichting, m. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer C. W. do Vries, te Leiden. Het hoofdbestuur, in vereeniging met de eere-commissie, van de Koninklijk goed gekeurde „Vereeniging van beneden den rang van Officier gepensionneerde milifcail- ren van leger, marine en koloniën," heeft bepaald, dat do ujtkeering, welke elk jaar in de maand November plaats heeft, dit jaar aan elke weduwo zal bedragen f76. Gelet op den korten tijd van haar be staan, 26 September 1908, mag deze uitkee- ring betrekkelijk hoog worden geaohtx te meer, daar in het jaar 1909 aan 53 cd in 1910 aan 129 weduwen moest worden uitgekeerd waarvan 4 in de gemeente Leiden. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk te Waarder door ds. G. Verrij, te Giessen-Oudkerk. In de tweede vergadering van de Al gemeene Synodale Commissie der Ned.- Herv. Kerk is behandeld de aanvrage van J. Krul c.s., lidmaten der Hervormde ge meente te Rijswijk, om vernietiging van de beslissing an 't Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland in hooger beroep in zake het beroepingswerk. Zooals bekend is, heb ben genoemde lidmaten bezwaron inge bracht tegen de beroeping van ds. Post, predikant te Wijdenes. Het Provinciaal Kerkbestuur verklaarde hen niet ontvan kelijk, omdat lidmaten als zoodanig geen partij zijn in een kerkelijk geschil over de beroeping door het kiescollege. De beslis sing van de Synodale Commissie zal later worden bekend gemaakt. Aan de orde kwam daarna de opdracht van de Algemeene Synode om het beginsel der evenredige vertegenwoordiging in een concept-reglement te belichamen. Uitvoerig werd gesproken over de vraag op welke wijze do Synodale Commissie deze op dracht zal uitvoeren. Besloten werd een systeem te ontwerpen en in enkele artike len te formulieren, dit aan het oordeel dé* Kerk te onderwerpen en indien deze er haar goedkeuring aan hecht, het in een concept-règlement te belichamen. Tot le den der commissie, die de zaak zal voorbe reiden werden benoemd de heeren D. Eilerts de Haan, mr. S. Gratama en A. A. Cremor. Door de verkiezing van mr. L. Luca&se (a.-r.) tot lid der Eerste Kamer met 27 stemmen zal een vacature ontstaan als lid der Provinciale Staten in het district Goes, waarvoor mr. Lucasse sedert 1882 zit ting heeft. De heer J. H. C. Heyje, dio 14 stemmen verkreeg, is liberaal. De Fransohe gezant-, de heer Pellet, is van zijn buitenlandsohe vacant]ereis in de Residentie terug, maar vertrekt over een paar dagen weer naar Parijs, ten einde te genwoordig te zijn bij de onthulling van het gedenkteeken ter eere van Jules Ferry. De Raad van Alkmaar beeft met alge meene stemmen benoemd tot directeur van het gemeente-slachthuis dr. F. P. Keijser, keuringsveearts, tevens plaatsverv. direc teur van het slachthuis te Aj-nhem. De 'Eerste Kamer is ter openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 24 dezer, des avonds te halfnegen. Te Dordrecht is gisternamiddag over leden de heer F. E. Pieren, directeur van het telegraafkantoor aldaar. De heer A. C. Zoethout, te Dordrecht, is Donderdagavond gedurende de vergade ring „Vak en Kunst;"' die door hem werd gepresideerd hij was sedert bijna twin tig jaren haar voorzatter, plotseling onge steld geworden. Vervoeren bleek niet meer mogelijk en zeer spoedig overleed hij. Dit plotseling sterfgeval heeft in wijden kring diepe ontroering verwekt, want de overledene was als iemand die veel voor de openbare zaak deed, als man van groote geest- en werkkracht en gemakkelijken om gang, algemeen geacht en gaarne gezien. Sedert enkele jaren had hij niet alleen te Dordrecht, maar oolc to Middelburg zijn domicilie. In deze laatste stad w as hij voor zitter van de plaatselijke afdeeling van den Middenstandsbond, een functie die hij ook te Dordrecht bekleed had tot 1908, zooals hij ook lange jaren voorzitter was geweest van de Dordrechtsche Winkeliersvereeni- ging. Sinds 1908 maakte hij deel uit van do Dordrechtsche Kamer van Koophandel. Do overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Te Bergen-op-Zoom overleed de heer Alph. Barbe, kapelmeester van het stafmu ziekkorps van het 3e reg. inf. Hij werd go- boren 14 October 1865 te Luik en op i2 Februari 1897 benoemd als kapelmeester in de plaats van den heer N. A. Bouwman. HAARLEMMERMEER. Bij Kon. besluit is aan mr. A. Slob, burgemeester dezer ge meente, toestemming verleend om tot 1 Fe bruari 1911 te Heemstede te wonen. In deze gemeente zijn tot heden uit gereikt aan eigenaars cn huurders van lan derijen ruim 300 vergunningen tot liet ja gen op schadelijk gedierte. Dit getal mag zeker bijzonder hoog heeten. Aan zes der elf openbare scholen wordt dit jaar h'erhalingson der wijs gegeven aan ruim 50 leerlingen. Hieruit blijkt, dat de ambitie voor dat onderwijs niet bijzonder groot is. Tengevolge van den velen regen en den daardoor week geworden bodem heeft do IJzeren Man" het graafwerk bij den spoor aanleg moeten staken. Ook de trein heeft zulks moeten doen, daar dë rails zoodanig verzakten, dat een paar malen wagens kantelden en gedeeltelijk vernield werden. De bietencampagne nadert haar einde. Hier en daar moeten nog wat bieten ver voerd worden, doch de groote massa is weg en is bezig gedeeltelijk als pulp in onzen polder terug te keeren, o-p vele plaatsen onze wegen bedekkende met een vieze, schier ondoorwaadbare pap. Meldden we onlangs ©en bijzonder hoDg gehalte van 18.6, thans is het record gesla gen met een gehalte 18.8; het hoogste, dat ooit gevonden werd. Het varra-procent -s gedurende den drogen tijd ongekend laag geweest, n.l. 3 en 4, doch steeds beneden 6. Met het natte weer der laatste dagen is dit geklommen tot wel 20. Het gemiddeld gewicht is beneden de 30.000 K.G. gebleven KATWIJK AAN DEN RIJN. Eindelijk zal hot stationsgebouw van do Stoomtram alhier weder bewoond en de wachtkamer ge ëxploiteerd worden. Volgende week zal etn cn ander betrokken worden door den rij wielhandelaar W. VerhaTt, die zijn repara tie-inrichting blijft exploiteeren' en zoodra mogelijk eveneens het „verlof" zal openen. Voor het reizend publiek zal deze medo deoling ongetwijfeld verre van onaangenaam zijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Door het bestuur zijn tot concierge-huisbcwaarders van hot Christelijk Tehuis voor Jongelieden be noemd T. de Boer en echtgenoote. Men .s van voornemen bedoeld Tehuis 1 Dec. a.s. te openen en dank zij den steun, dien de inrichting in steeds ruimer mate en in wij der kring ten deel \alt, heeft men allo 1 O'-vp, dat zulk een Tehuis vooral onze zeelieden waarlijk lot zegen zal zijn. Wil men het be stuur met do toezending van goede boeken verblijden, dan houdt het zich daarvoor aan bevolen. LISSE. Bij B. en Ws. is een verzoek in gekomen van den heer W. A. Verhaar, melkslijter aan de derde Poellaan, om ver gunning voor het plaatsen van een gasmotor van 3 'F.K. ten dienste van zijn bedrijf. Do uitslag van do gisteravond gehou den stemming ~vair twee léden Van hét "kies college van de Ned. Herv. Gem. is als volgt: Herkozen de heer M. Veldhuyzen van Zan ten Sr. en gekozen in de plaats van den heer B. van der Zaaly die niet meer in aan merking wenschte te komen de heer G. van der Bent. NIEUWKOOP. Met 1 Januari zal hier de hondenbelasting in werking treden. Op Zondag 11 December a.s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat G. van Leeuwen, benoemd werd tot koster van de Ned.-Herv. Kerk. De vereeniging „Het Gezellig Ver keer" gaf in het hotel van den heër T. van den Bosch, alhier, haar aangekondigde too- neeluitvoering voor een volle zaal. De ver schillende werkzaamheden voor dezen avond werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, en een nieuwe morgen was dan ook reeds aangekomen voordat men aan scheiden dacht. Ds. Van de Vegte, van Wolvéga, heeft hier gesproken in de Romonstrantsche Kerk over de „Geheelonthouding". De spreker lichtte eoa en ander toe met lichtbeelden, die ons te zien gaven de ellende, welke de drank veroorzaakt. Aan het einde gaven zich enkele aanwezigen als lid op, waarom beproefd zal worden, om alhier 'n afdeeling voor geheelonthouding te stichten. RIJNZATERWOUDE. Alhier hield prof. dr. H. Y. Groenewegen, uit Leiden, een le zing over „Plichtsbesef" voor een klein, maar dankbaar pubhek. Spreker zette in duidelijke Ifowoordingen uiteen wat plichts besef was en haalde talrijke schoone voor beelden van plichtsbesef uit do oude en nieuwe geschiedenis aan. Na afloop dankte de voorzitter don spreker en betreurde iet, dat wegens het ongunstige weder zoo wei nigen waren opgekomen naar deze alleszins belangrijke lezing. WARMOND. Door de inlijving van d^n deserteur B.t van de lichting 1806 dezer ge^ meente, zal do houder van het hoogste dienstplichtige nummer 7, het voordeel heb ben op zijn verzoek, ingevolge art. 151 der Militiewet uit den dienst te worden ont slagen. Bij Kon. besluit is, met intrekking van het Kon. besluit van den 20sten April 1903, benoemd tot commissaris van politie der ge meente Velsen en tevens tot comm. van rijkspolitie D. de Ridder, thans buitenge woon ambtenaar ter secretarie van genoem de gemeente; mot 1 Dec. 1910, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Neuzen H. J. K. Buwalda, thans tijdelijk met het beheer van dat kantoor belast met 1 December 1910: lo. C. van der Hoeven te Dordrecht, thans machinist-stoker op een der directie- vaartuigen van den Rijkswaterstaat, bevor derd tot.machinist op een dier vaartuigen; 2o. P. de Weerdt te Dordrecht, onder toekenning van eervol ontslag als stuurman op het poiitievaartuig „Bakendienst", be noemd tot gezagvoerder op een dér directie- vaartuigen van den rijkswaterstaat; toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan F. van der Werf, chef van de afdeeling Bin- nenlandsch Goederenvervoer bij de Neder- landsche Stoombootree der ij te Rotterdam, (waarbij hij gisteren 60 jaar in dienst was) de navolgende pensioenen verleend: in gevolge de Weduwen wet voor de ambtena ren aan: M. M. E. Reijerkerk, wed. H. E Hulsobos, ontv. der dir. bel., f690; M. R. Spornheijer, wed. C. F. Haarman, onderw. bij de leerschool verbonden aan een Rijks kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen bij de Rijksnormaallessen, f 325, met ingang van 1 Januari 1905 to vCrhoogen tot f 374 en met intrekking van het bij Koa. besluit van 30 Juni 1891 verleend pensioen ad f 280 's jaars; C. Roosing, wed. F. J. Be sier, kommies 2de kl. bij 's Rijks belastin gen, f215; A. Dubben, wed. H. Moes, kom mies 1ste kl. bij 's Rijks belastingen, f258; G. van Luyn, wed. C. O. Herber, bediende bij de bibliotheek eener Rijksuniversiteit, f 460; ingevolge de Weduwenwet voor de onderwijzers 1905, als aan: M. de Jong, wed J. Wielenga, hoofd eener bijzondere lagero school, f371; L. C. Scholte, wed. H. J Houwen, onderwijzer aan een openbare lagere school, f 432; Ch. J. Hofman, wed. J. van der Sluys, hoofd eener openbare la gere school, f 483. Bij resolutie van den minister van ko loniën is D. van Leeuwen ter beschikking gesteld van den gouv.gen. van N.-I., om te worden benoemd tot Jeeraar bij het middel baar onderwijs daar te lande. Ye rgeliikend examen kommies der belastingen. Op 4 April 1911 cn volgende dagen zal to Arnhem het vergelijkend, examen voor kom mies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen .worden gehouden, ter vervul ling van 115 plaatsen, welke in 1911 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van 1911 den vollen ouderdom van 22 jaTen bereikt en dien van. 28 jaren niet overschre den hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den aotieven dienst der belastingen be zitten. Gepasporteorde onderofficieren, die ten minste 12 jaren als militair hebben gediend, kunnen echter worden toegelaten, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaren niet hebben overschreden. De verzoeken om toelating moeten, op zegel geschreven, vóór 20 Dcc. bij het Mi nisterie van Financiën zijn ingekomen- Voor nadere bijzonderheden zio ..St.-Ct." No. £70. Eerste Lezing van «ls. üoevendans. In het gebouw der Chr. Wijkvereeniging „Pniël" aan de Middelstegracht alhier, ield ds. T. Dbevendans, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, te voren te Hoogmade en te Elburg, die hier ter stede, vooral in Zendingsbijeenkomsten, reeds menigmaal optrad cn door velen gaar ne wordt gehoord, de eerste der twee aan gekondigde lezingen, waarvan de tweede be gin December zal plaats hebben. Het bene denlokaal was bijna geheel mot hoorderessen en hoprders gevuld. De samenkomst werd door den spreker zelf met gebed geopend en gesloten, terwijl bij den aanvang, aan het einde en ook m 't midden tusschen acht uren on kwart voor tienen gemeenschappelijk werd gezongen. Op uitnoodiging zou ds. Doevendans. spreken over „De teekenen der tijden", het geen hij ook al elders bad gedaan. Als een onderwerp van het hoogste ge wicht leidde de spreker zijn voordracht m. Hij deed acht slaan op het Bijbelsche der uitdrukking en vroeg: Zijn er wel teekenen der tijden? Na lezing van Pred. 1 111 zou men zeggen van niet. En toch zijn ze er. Als we letten op het Godsbestuur over de gansóho aarde, dan zien wij, dat er voortgang is, snelle voortgang zelfs, naar een heerlijke toekomst. Een toekomst, ons geschilderd iu het Nieuwe Testament. Dien voortgang, die teekenen der tijden, de nadering van Jezus, kunnen wij echter alleen zien met het oog des geloofs. Van het standpunt des geloofs zien wij de din gen heel anders. Het geloof leert zien Hier is van toepassing: Ik geloof cn daarom zie ik. Meer bepaald wenschte spreker stil te staan bij: de teekenen onder de Christenen, de teekenen onder het Heidendom en de teekonen onder het volk van Israël. Bij de bespreking hiervan had het gehoor in het oog te houden twee lijnen, getrok ken in het Nieuwe Testament in verband met deze dingen, met de teekenen der tijden met de teekenen inzonderheid van onzin tijd: het Evangelie moet en zal, vóór JezuB Christus' komst op de wolken, allen volken worden gepredikt; vele valsehe profeten zullen er opstaan, de liefde zal verkoudon. Alzoo: een lijn naar boven en een lijn uaar beneden, een reohtsche lijn en een linksch©. De linksche lijn, de kant van allerlei ver keerdheden, welke spr. niet schroomde bij namen te noemen, zoowel als de rechtsche werden door hem gevolgd. Gewezen werd o-a. door hem op opwekkingsbewegingen on der de Christenon, op teekenen van herle ving op geestelijk gebied, op het meer en meer zich uitend verlangen naar God, voor- al ook onder het opkomend geslachtop be keering van ganscke scharen van Heidenen over geheel het wereldrond. Vooral echter het ïsraëliet.ischc volk sohonk hij zijn aandacht: den Joden, ge noemd de wijzers op het uurwerk Gods. Spr. constateerde him verlangen naar een nationale wedergeboorte, vestigde de aan dacht op het Sionisme; op de veranderin gen, het zich aanpassen aan onzen tijd van Jeruzalem en van geheel het land der Israë lieten; op de uitgesproken waardcering an grooten en geleerden onder de hedendaag- sche Israëlieten voor Jezus, als grootste Rabbi, ten onrechte, tot schande Zijner tijd- genootcn genageld aan het Kruisop den trek van Israëlieten, van jonge vooral, naar hun land. Uiterlijkheden veelal wel; maar dan toolj reeds veelzeggende teekenen met» het oog op de toekomst. Wij naderen Jezus komt. De teekenen der tijden zeggen het ons. Wij zien do lijn links, wij zien de lijn rechts. En vóór ons uit zien wij met het oog des geloofs de muren en de torons van Jeruzalem, van het Jeruzalem hierboven, van dc Godsstad. Kinderlini«« 'Voordorp*' bij Leiderdorp. Wij ontvingen het eerste jaarverslag van de instelling van de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Leiden liet Kin derhuis „Voordorp." Het boekje laat zich prettig lezen en fraaie afbeeldingen geven tevens een blik op het uiterlijke cn inner lijke clcr inrichting en is wel geschikt om belangstelling in en sympathie voor dezen liefdearbeid te wekken. Vooraf gaat een stukje geschiedenis omtrent de vöorbereU ding en het tot stand brengen van heti „Huis" wat natuurlijk met veel zorg en moeite gepaard ging, yotfral ook omdat er groote geldsommen mee gemoeid waren. Aanleiding tot het zoeken naar en het tot standkomen van de instelling was het besluit van den algemecnen kerke raad de zer gemeente van 3 Mei 19Ö7 om in ver-, band met de Kinderwetten de diaconie to machtigen de voogdij over de kinderen der gemeente, wier ouders van de ouderlijke» macht of van de voogdij werden ontheven of ontzet, op zich te nemen. De kinderen, kwamen spoedig, doch waar zou men ze plaatsen? Er werd gezocht naar gezinnen en geschreven naar inrichtingen, doch4" waarlijk, het ging zoo gemakkelijk niet om voor de kleine onbehuisden een goed huis te vinden. En toen kwam na veel zoeken als een redder uit den nood, een schrijven van de Haagsche vereeniging Kinderzorg tot de Diaconie, in welk schrijven „Voor* dorp" ter overname werd aangeboden. Het werd voor f 22000 aangekocht, welke? som, evenals de verdere kosten voor ver bouwing en installatie weiden gevonden uit het legaat van mr. C. Cock, aan de» diaconie vermaakt. Het werd naar de ge stelde eischen ingericht, ds. en mevr. Kra mer te Oosterend, op Texel, werden tot! directeur en directrice benoemd en in Maart 1909 werden de eerste 23 kinderen opgenomen. Eigenaardig die eerste dagen Vreemd dat telkens weer komen en „'Voor dorp" binnen enkele dagen te zien groeien tot een groot gezin, zoodat het aantal kin deren dat aan de zorgen van de diaconie werd toevertrouwd op 1 Mei 1910 reeds 53 bedroeg, waarvan de- meesteil waren ont rukt aan diepe ellende. Oprechte dank wordt gebracht aan ds. Kramer en echtgenoote, die hunne moei lijke taak met zooveel opgewektheid cn tact vervulden, en voor hunne zorgen aan de kinderen besteed. Ook wordt dank ge bracht aan het personeel, uit vier juffrour wen bestaande, dat krachtig heeft medege werkt om voor de kinderen iets te zijn, waardoor de arbeid voor directeur en direc-: trice niet weinig werd verlicht. Men wil trachten „Voordorp" te maken tot een gezin, wel verdeeld in afdcelingen, maar toch door centralisatie in de leiding daardoor zooveel mogelijke uniformiteit en de opvoeding, tot een geheel verbonden. De jongens verlaten „Voordorp" op 14-f jarigen leeftijd en worden dan in gezinnen geplaatst om een vak te leeren, en om hen, meer dan in een gesticht met de werke-, lijkheid van het leven in aanraking te bren gen. Zij blijven echter onder toezicht van den directeur, die de gezinnen, waarin zij zijn geplaatst, zoowel a!s hun patroons, ge- regeld bezoekt. Het Kinderhuis is verdeeld in vier afdee-? lingen: een afdeeling voor groote meis-: jes, schoolmeisjes, schooljongens en klein© kinderen. Voor de kleine kinderen is een fröbelschool ingericht. De kinderen <Uq

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1