SCHAESLS. Koken op Gas. Q P M O P 0 P (1) Geld gevraagd Een droevige Kerstdag. MAX LIMES is alweer verliefd. TO IHP 0 U CE. eerste Modiste, HOTEL N99Ü9ZEE. Vólks-Bijeenkomsten Sflachiiie - Qnderdeelen. Leidsche Schouwburg. H 03 O BIOSCOPE-THEATER, Dienstbode, Piano te Koop. Brieven van een Leidenaar. Prijsraadselwedsfrijd. Rij nsburger singel. Pracht Program. Woensdag en Zaterdag Matinée. Keukenmeid, KEUKENffl£lö, D VAN ZANTEN, Steenstr. 13 Hollandsche Maatschappij van LANDBOUW. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Katwijk aan Zee. SMEDERIJ, D. HAASNOOT Dz. Watenschappslijke Lezing in- en Eerkoop Be GEBR. V. DE BOLSTER, A, F. VAN BEMMELEN. N. V. „Het Tooneel", Nederlandsche Taal en Letterkunde. als 1ste Hypotheek, Uit de hand te koop: Jïigbt cap en fijne likeuren* Koken op Gas Mej. J. OPPENHEIMER, ft CCCXXXII. De mooie najaarsdagen die ons October- muand gaf, zijn met November opgehouden; nu zitten wc in 't hartje van den herfst, Storm en regen wisselen elkaar af en als het zonnetje al eens een enkelen keer door breekt, dan schuiven er spoedig weer grau we wolken voor, en de regenvlagen komen opnieuw. Een ganscko dag mooi weer, eohijnt voor dezen tijd te veel te zijn. De dagen korten snel en de avonden worden ateeds langer. Zoo gaan we den winter tege moet. Maar terwijl de natuur schijnbaar den doodslaap ingaat, lijkt het wel dat do maatschappij tot een verhoogd leven ont waakt. Yereenigrngen van allerlei soort, die in don zomertijd haast geen teeken van be staan gaven, houden hun jaarvergaderingen weer, waar de werklijst voor den winter wordt opgemaakt. Let maar eens op do Agenda van de week in ons Dagblad. Zij wordt eiken dag groo- ter en voor wie met zijn stad en zijn tijd jneeleeft is het dikwijls moeilijk een keuze ^e doen. En er is meestal voor eJk wat wils. Muziek, zang, komedie, biosooop, politiek, men heeft vcor liet kiezen. Men behoeft, m welken kring der Maatschappij ook, niet en kel toehoorder of toeschouwer te blijven. Men kan als men eenige energie en lost heeft, een werkzamer aandeel in deze din gen nemen; ook daartoe bestaat wel gele genheid. Van verveling, zooals vroeger en in stille afgelegen plaatsjes missohien in de lange winteravonden nog wel, behoeft in onze stad althans geen sprake meer te ziju. Daar wordt wel eens geklaagd en ms- sohnen niet ten onrechte dat in onze dagen door al dat vereenigen en vergaderen de huiselijke gezelligheid schade lijdt, maar als een voordeel staat daar tegenover flat de mensehen daardoor minder aanleiding hebben hun vrijen tijd in de kroeg of iiet tafó door te brengen. Bovendien heeft l et Jozoekcn van vergaderingen en bijeenkom sten in vele gevallen een beschavenden tn ontwikkelenden invloed al blijkt het bij de batten en in gedachtenwisselingen op som mige vergaderingen nog wel eens dat hot. ppnemen van rijp en groen enkelen wat top zwaar maakt. Een zeer mooi ding vooral om zich te ont wikkelen in den wjnterschen vrijen tijd vond ik een lees/aal mits de geschriften klein en groot met goeden zorg worden gekozen. In dat opziclït zijn we in Leiden al bij zonder gelukkig. "Wij hebben in onze lees taal „Reuvens" een inrichting, die met de beste van ons land kan wedijveren. Daar vindt nu werkelijk ieder zijn gading. Men zit er prettig en rustig. De localitait is er heerlijk warm, helder electrisch verlicht ca de couranten- en tijdschrift taf el is er zoo rijk voorzien dat men er in Leiden zeker gegn tweede zoo vindt. Vooral ook omdat al lo richtingen en partijen cr op een billijke wijze vertegenwoordigd zijn. En behalve de lectuur van den dag. de week en de maand, vindt men er boeken, boeken, licht genietbaar en zwaar op de hand; van kunst en wetenschap, van uit spanning en inspanning beide. Ik weet wel dat ik deze inrichting niet behoef aan te bevelen, omdat ze een kwij nend bestaan lijdt en noodig aanvoer van nieuwe bezoekers moet hebben, wanneer ik aan het begin van het nieuwe leesseizoen de aandacht nog eens op haar vestig is dit enkel om nog veel meer personen op te wek ken er van te profitoeren, er trouwe bezoe kers van te worden. Daar is in het „LeidsoK Dagblad" dezer dagen een debat gevoerd over de vraag of er wat voor de nu afge schafte kermis in de plaats zou moeten ko men en wat dat zou moeten wezen. Welnu, als de Leicbohe arbeider een trou we leeszaal-bezoeker wordt., zal hij zich langzamerhand wel boven, genoegens, zooals de kermis die geeft, kunnen verheffen. Mis schien zou men om nog meer het recht streeks aangename met het nuttige te ver eenigen, aan de inrichting als de leeszaal een uitbreiding kunnen geven door er een zaal aan te verbinden, waar men zou kun nen biljarten, schaken, dammen, enz., en een andere, waar voordrachten met en zon der lichtbeelden werden gehouden. Zegt men dat deze zaken toch vooral in den wintertijd vallen en dat de kormisgenee geng opgewekt en bevredigd worden in den 7-omer, dan verwijs ik naar wat anders, en wel naar het gebied der sporten. Het komt mij vcor dat gezonde lichaamsoefening op een open sportterrein te beoefenen vrij wat beter is, dan het deelnemen aan kermis vermaken en voor hen die cr zelf niet meer aan doen, aangenamer onze eigen jonge mannen in het veld te zien spelen dan arme straatacrobatcn op de kermis hun kunsten te zien vertoonen. Hebben we ni?t voce eenige weken kun nen lezen dat de Bond voce Lichamelijke Opvoeding hij de gemunte heeft aangeklopt om het terrein achter den Zoetcrwoudschen Singel in gebruik te mogen hebben, om "dit in te richten voor sport- en speelterrein .yocc ouderen en jnngeren Ik twijfel niet of de gpinteente zal dit gaairne afslaan en de Vereeniging daar ver der bij ter wille zijn, te meer waar deze! Vereeniging de kosten voor ophooging enz. yooc haar rekening wil nemen. Ik zou op de dingen, die pog komen moe ten, vooruitloopen als ik nu reeds nred-CM Ideelde wat men al voornemens is te doen voc** het opkomend geslacht van ons volk. Mettertijd zal het bos tuur, dat niet stil lit, met de plannen komen. De balddadiglieid van onze straatjeugd, Waarover reeds meermalen is geklaagd, ook in dit blad, zal ik heb het al feens oor- der gezegd zeer stellig afnemen als er terreinen buiten de. en go straten voor haar open liggen, waar zo de jong? krachten, kan ontplooien en ontwikkelen. H-et is een gunstig teeken dee tijds, dat do lust tot booefening van sport ook ho? langir lioe meer ontwaakt in de kringen van hot' ar beidende volk. Mem. hlSfrft daar echter [niet de middelen zooals in hoogero kringen om door eigen middelen terreinen voor open luchtspelen en sport te krijgen. Het is daar om zoo goed dat de Bond vooc Lichamelijke Opvoeding ook te Leiden deze zaak aanpakt. Laat het evenals een inrichting als de leeszaal philanthropic is, dan in elk geval gezonde philanthropic zijn, die niet demo raliseert maar verheft en veredelt. Wie daar toe medewerken wil en zoo zullen cr velen zijn laten ze de ge noom de Verenigingen steunen! Lcidsche Kunstvereeni^ing. Tentoonstelling Martin Monnickendam. Het werk van Monnickendafn hoort wel bij het opmerkelijkste van onze heden- daagsche schilders. Hier is een schilder die zich van de kleinheid afwendt. Men zou dezen term zelfs in letterlijken zin kunnen nemen. Want de doeken welke op 't oogenblik in de kunstvereenigingszaal hangen, zijn zeer groot. Ze komen in afme ting die der Italiaansche meesters, welke we twee. jaar geleden hier hadden, nabij. Toen we liet woord: klemKem, daareven gebruikten, hebben we echter aan een an dere eigenschap dan aan de afmeting in de eerste plaats gedacht. Monnickendam toont zich een schilder, die zich niet opsluit in een vakje van het métier. Alles is hem gelijkwaardig. En wanneer de opgaaf welke hij zich in het schilderij: de „Melkbocht" stelde nog niet op de hoogte is van die, bereikt in het Amphithé&tre bijvoorbeeld, is het hier te wijten aan een minder thuis nog zijn in een zoo gansch en waarlijk alweer niet gemakkelijk gegeven. Bekijkt men al deze schilderijen stuk voor stuk, dan krijgt men wel de overtuiging dat Monnickendam een schilder is, die niet gauw weigert iets aan te durven. Bekijken we deze openbare les in de „Ecole des Arts et des Métiers" te Parijs. Ér is hier een groepeering van tiental len menschen een verzameling van hoof den welke boven de banken uitkijken; aan dachtige hoofden en ook aandachtige han den, welke zich stil moeten houden, zelfs als het college heel vervelend wordt; deze eigenaardige soort van aandacht, deels belangstelling, deels verveling, alsof men 'de eentonigheid van een gelijkmatig oree- rende stem verneemt, het is een stemming welke dit schilderij ongetwijfeld weet op te wekken. Anders is deze belangstelling m het schil derij „Amphithé&tre." Hier is het publiek weergegeven dat op een der hoogste schouwburgrangen in luisterende spanning, het gebeuren beneden op het toneel volgt. De aandacht is hier intens. Men luistert niet maar met een half oor. Men is er volledig bij; men is er in. Men geeft zich over. Én alsof de schilder de ver voering der luisterenden wilde evenaren, heeft hij in dit schilderij gegeven: vervoe ring van kleur. Hier is een schilderij, dat we als een der beste, van de tentoonstel ling beschouwen. Dichtbij dit doek zien wehet Geitje. De woorden uit het speellied je van Dalcroze komen iemand bij 't bekijken van dit vriendelijk, poëtische schilderij in de gedachte „"'t Is omdat je alleen me laat. Dat ik zoo huil, dat ik zoo blaat." Op een heel mooi schilderij wijzen we nu: „De R&té" noemde de schilder deze mannenfiguur. „Een vcrloopcn heer" zou den wij zeggen. Het stelt voor een dusdanig type, te midden van een menschengioep waar hij oorspronkelijk niet bij hoort. Is het een Amsterdamsch kroegje of een plekje uit een gaarkeuken? Uit den schemer van een dergelijk verblijf treedt de r&té op ons toe. Zijn cene hand met de duim in zijn vestzakjè, als voelde hij mistroostig hoe leeg dat zakje, waar het geld pleegt te zitten, is. Mistroostig is zijn uiterlijk; hij voelt zich wel degelijk hier uit zijn sfeer geplaatst al bezit hij de wilskracht niet in zijn eigen kring weer terecht te komen. Bovendien bespookt hem het verleden. Want zie de beeltenis, deze man heeft wat men gewoonlijk verstaat onder: een ver leden. „Het witte paardje," zij nog genoemd, 'doch vooral het groote schilderij„Aan den Zelfkant." Hier heeft Monnickendam een plekje uitgebeeld op de grens van een stad. Een troep woonwagens huist er. Een paardje van een dier wagens staat los te midden van den ontzettenden rommel, welke hier door elkaar ligt, een troep varkentjes ja gen lustig elkaar na. Het paardje staat verloren te droomen; hij staat er als blasé van alles wat hij beleefde en tegelijkertijd zeer moe. Van een weelderig jong paard heeft hij niets meer, geen herinnering aan fleuriger verleden draagt hij. 't Is pf men in het stille, aandachtige staan van het goede beest, het stramme drafje ziet waar op hij den woonwagen zal verder trekken straks. „De billardacademie" waar werd gewed (daarom reeds eenigen tijd afgeschaft) toont Monnickendam opnieuw in zijn element. Noemen wij ten slotte den fleurigen roei- wedstrijd; een schilderij dat men in een inrichting als de studentensociëteit Minerva of in een station, als men zich daar zoo'n luxe zou veroorloven," aan den wand zou wenschen. De H'. Mijn geheel bestaat uit 56 letters en is de aankondiging Tan een welbekende Firma te Leiden. Ce 1, 2, 4, 32, 3. is de koning der dieren. 6, 7, 8, 25, 25, 22, 10 ziet men sla het duister is. Ce Czaar ran Rusland is opper 16, 17, 18, 16, 84, 20, 86. 38, 26, 27, 28, 33, 26, 27, 28 is een koeksoort. 12, 13, 14, 15, 29, 21 en stoppen zyn vrouwelijk bezigheden. Elk kind is verplicht de 61, 62, 63, 44, 44, 45 te bezoeken. 43, 19, 35, 31, 47 ie een groot land in Azië. In dezen her/et is er veel 44, 65, 3, 60, 54, 26. Ce slangen 11, 9, 48, 37, 50, 5, als zU kwaad zyn. 24, 46, 32, 23, 40, is het meesterwerk van Goethe. Onze 56, 44, 39, 38, 41, 49, 42, 30, is in Nederland en Europa zeer [bemind. Do eerste tOO goede oplossers ontvangen een iraai Boekwerk. Oplossingen worden Ingewacht Woensdagmiddag 23 Novem ber tusscheu 4 en 6 nar, aan hel zeer bekende adrea van de Firma wier naam in het raadtel voorkomt. N.B. De volledige oplossingen moeten voorzien zijn van den naam en het adres van den inzender. 6750 48 Zaterdag, Zondag, Woensdag: Als hoofdnummers: Zeldzaam Bcnzen-Drama. Om tranen te lachen. Dlf Deze week 12 nummers. 5 769 60 Plaatsbespreking van 12 2 uren aanbevolen. Mevronw HULST, Morechweg 16, vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige, een tegen 1 Februari. Zloh tan te melden Maandag en Vrijdag tuseehen 8 en IO uren. 5717 8 Tegen 1 Jannari wordt te 's-Gravenhage gevraagd een goeden burgerpot kunnende koken en flink werken. Loon f 150, wasoh- geld 26. Ziah aan te melden Sweelinckstraat 56, 5732 9 's-Gravenhage. Gevraagd tegen 15 Februari een nette geschiktheid als Hoofd van 't Atelier te ziJu, gewenscht. 8 Brieven Bur. v. d. Blad No. 6777. GEVRAAGD een zeer bekwame loon ƒ200.— per jaar. Aanbiedingen per brief met opgave van tegen woor- dig'én werkkring onder Tetter' P, aan BINNENDIJK's Advert.-Bureau Boter markt 11. 5771 8 IEMAND van goeden huize zoekt een hem passende Betrek king in een Fabrieis- of Winkelzaak, om later, of als Vennoot te worden opge nomen of de zaak o ver te nemen Br. Bur. v. d. BI. No. 574b. 10 ZATER9AS-en ZaHDASAVOiiD Siasiö - ilasziak, DAMESTASCHJES, P0HT£M0üHAIE3, PORTEFEUILLES, 5775 8 81G. KOKEB8 enz. Lage prijzen. Afd. LEIOEN e. 0. Stadstimmerwerf, telephoon No. 127. Geopend van 912 uren des morgen» en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 jongs te-kantoorbediende, 6 timmerlie den, 1 opperman, 10 schilders, 2 aauk. schil ders, 1 wagenmaker, 1 dra-ai er-bank werk er 1 aank. bankwerker, 1 vuurwerker, 1 lood gieter, 1 pb'otograaf, 1 schoenmaker, 1 ban ketbakker, 2 bakkers, 1 spekslager, 1 huis knecht, 1 kellner, 1 koeteier, 2 schippers knechten, 2 boomsnoeiers, 10 grondwerker» 1 dekenwever, 1 waker, 1 oppasser, 2 por tiers, 1 ziekenverpleger, 8 loopknechten, 3 loopjongens, 12 losse-werklieden 1 veretal- naaister, 1 hulshoudster, T werkster% I wasch vrouw. Openbare Vergadering op Uinsdag 22 Nov., des avonds 7 uren, in Caló „ttijulaiicl", LAMMERMARKT, Leiden. Spreker: 6769 18 de Heer A. A. XKKB, Rükslandbouwleoraar v. Zuid Holland. Onderwerp: VOEDING van MELKVEE" Toegang vry. Ondergeteekende bericht hiermede, dat b[) a.s. Maandag 21 Novem- ber zyn naby het Prins-ÏIendrikkanaal za' openen, 6766 12 Beleefd aanbevelend, OP Donderdag 24 Nov. 1910. 'savond8 te 8 uren, in de KLEINE 8TADSZAAL, ingang Aalmarkt. BANANEN. Wy verzenden groote Canariscbe Bananen, groen of geel, naar ver kiezing, voor 23 cent per Kilo. Verzending onder rembours. Gebr*. TROMPERT, Kortebrantstraat 28, Rotterdam. van &de-liands- H.H. Fabrikanten, die pryaaanbie- dingen wenschen te vragen vtn Oud IJzer, Metalen, Lood, Zink en Sloopwerk, gelieven eerst prijs- aanbieding te vragen by GEBB. V. DE BOLSTER, Groenesteeg No. 70, Hoek Heerengracht, die do hoogete scherp concurreerando pryzen betalen voor Oud IJzer, Metalen, Lood, Zink on Sloopwerk. Beleefd aanbevelend, Groenesteeg Nd. 79, hoek Heerengraeht. Oud IJzer- en Metaalbandalaren te Leiden. 5761 24 Wil zooveel mogelijk de Zondagrust van uw naasten eerbie digen. Koop niet op Zondagjaret piJ op andere Lezing door Mojuffrouw Onderwerp: Reis naar ASgerie en de Sahara, verduidelijkt met Lichtbeelden. Speciale toegangskaarten voor deze leziQg zyn op vertoon der gewone kaarten tot een beperkt aantal verkrygbaar Maandag a. s. van hall één af ten kantore van de Firma MODDERMAN HARTEVELT, Nieuwe Ryn 64. 5766 32 Namens de Gommiaiie: Mr. Q. J. TERPSTRA, Secretaris. Cir.: WILLEM ROY A ARCS. Buitengswone Voorstelling. *®8 Maandag 21 November, 8 uur: Yrooiyk spel van den huislyken baard in 4 bsdryven van HERMAN HEYERM1NS. - Pryzen der plaatsen: f2.— ,fl60, n.26, 1.-, I 0.60, f 0.40, f 025. - Plaatsbespreking abonnés Donder dag en verder van af Vrydag 10 uren Waterstosg 4-; Zaterdag en Maandag 10—2 aan den Schouwburg. 6660 25 Lessen voer examens of ontwik kelingsstadiën by de leeraren M.O. K. F. PROOST en B. M. MO AC.'2. 5747 10 Morschsingel 21. met ruime overwaarde en vol doenden waarborg, uitsluitend van particulieren. Briev«n aan het Boreal tan dit Blad onder No. 6751. 10 Ter overneming aangeboden een Dnitsehe PIANINO, merk „Adam", voor 175. Brieven No. 5733 Bureel van dit Blad. 7 een goed beklante die een goed burgerbestaan oplevert. To aanvaarden direct of met April 1911, naar verkiezing. Brieven aan het Bureel v. d. Blad No. 5778. 10 910 10 Op Woensdagavond 23 Novemb er a.s te 8 uren, zal in het Bebouw van den R.K. Volksbond op het Rapenburg een Voor. dracht worden gehouden over het DOOR Leerares in Kokencn Voedings leer aan de Openbare werk en Leerschool te Amsterdam. De Voordracht zal door Kookproeven worden toege licht. Toegangkaarten worden na toezending van een naam kaartje aan de Directie der Stedelijke Gasfabriek, koste loos verstrekt. Het aantal kaarten is beperkt. 5763 82 net jsukkau VAN CON SULTATIE IN ONGEVAL. LEN GESCHILLEN vergadert eiken Dinsdag, des Damiddags te halfvier, in het gebouw van den Hoogen Raad, aan het Pieirl No. 2, te 'a Gravenhage, tot KOSTE- LOOZE TOSS VOEGING -van Advocaten aan onvereiogendé partyen by den berooparaad te 'a-Graven- hage, indien daartoe termen zyn. Yereiechten voor de toevoeging van een raademan zyn: lo. Overlegging van een bew||* van onvermogen, afgegeven door den Burgemeester van de woonplaats des aanvragers; 2o. Overlegging van een afschrift der beschikking van de Ryki' verzekeringsbank, waartegen men in beroep wenscht te komen, of van het geschrift, waarby daartegen in beroep gekomen te. Geen toevoeging geschiedt, indien bet Bureau niet volkomen van het onvermogen des aanvragers en van 'e aanvankelijke gegrondheid zjjner oezwaren of beweringen overtuigd ia Inkaop van GoBd.Zilver.euz. tegen de hoogste waarde BU i3U u F. WESSEL, Haarlemmerstraat 120, recht over de Donkersteeg. m Q

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 14