Ho. 155G8?. LEIBSCH B ACï-BLAB, Saterdag 19 November. Derde Blad. Asm© 3.910, Buitenlandseh Overzicht. Aeademienieuws. Faillissementen. feuilleton. Hun roeping getrouw. Zooala te verwachten viel, was het Lager- j huis gistermiddag overvol. In afwachting ivan de verklaring van Asquitn en het ant woord van Balfour. De heide leiders wer den bij hun binnenkomen door hun partijge nooten geestdriftig toegejuicht. Asquitli begon te zeggen dat de Regee ring van plan ia het Lagerhuis te verzoeken 'de belangrijkste deelen van de begrooting o.a. de invoerrechten op thee en de in komstenbelasting, af te doen. Ook verklaarde hij, dat hét de bedoeling der regeering is, in het volgende parlement bezoldiging der leden voor te stellen. Daarop deelde "hij mede dat de Regee; ring den Koning heeft geraden, om, wan neer bovenbedoelde parlementaire werk zaamheden zijn afgeloopen, de&e zitting en dit parlement te doen ophóuden te bestaan Deze mededeeling werd door de ministe- rieele partij met groot gejuich' ontvangen. Met veel waardeering sprak hij daarna over de veto-conferentie en hij wees er op dat alle leden gehoopt hadden het tot een goed einde te brengen. Hoewel deze hoop vervlo gen is, meende hij toch dat de proef de moeite waard was geweest. Ten slotte kwam de wederom met. Juid applaus ontvangen mededeeling dal geering het geschil dat den Weg vo< uitslrevende wetgeving verspert* groote nationale rechtbank ter zal voorleggen. Balfour antwoordde en keurde het re- geeringsbeledd af. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid die de Regeering op zich neemt. i In bet Hoogerhuis had eenzelfde debat plaats. Hier legde Crewe de verklaring der regèering af, antwoordde Lansdowne. Men is benieuwd wat het Hoogorhuia met bet Veto-ontwerp dat \n behandeling is genomen, doen zal. Twijfelachtig sohijnt het echter niet, dat zij het zullen verwerpen. Boven dien beeft het Huis paa de moties aangeno men, die ook hervorming vanhet Huis be doelen. En tweemaal zichzelf te herzien, zou wel wat dwaas zijn. De gang van zaken is dus deze. Het La gerhuis behandelt nog eenige punten uit de begvooting; het Hoogerhuis het veto-ont werp. Wordt dit verworpen en dat is zooals wij boven aantoonden, wel zeker, dan volgt 28 November ontbinding van bet Lagerhuis QD nieuwe verkiezingen. Het volk zal nu moeten beslissen of het met de Regeering 'akkoord gaat of niet. Terwijl zich dit alles in het Parlement af speelde, hebben de kiesr eohtvrou- \w e n weer eens getracht het gebouw te over rompelen. Zij deden in gesloten colonnes een aanval maar stuitten op bereden poli tie die het geheele plein voor het gebouw schoonveegde en 23 in hechtenis nam. Her nieuwde aanvallen brachten geen beter >e- aultaat. Een meisje slaagde er in het' oordon te verbreken en holde gevolgd door de agenten naar het Parlement toe. De agen ten liepen echter harder en de poging faal de. Tegen vier uren waren er al 'n 80 da mes ingerekend. Waarschijnlijk is deze uitbarsting het ge volg van een mededeeling van Asquith dat het Parlement dit jaar zooveel te doen heeft dat het ontwerp voor vrouw enkies- recht niet meer in behandeling kan komen. Dus weer uitgesteld. De Rochette-zaak in P ar ij 8 krijgt eer voor het groote publiek pikante wending. Zooals wij gisteren meedeelden! heeft Glé- menceau toen hij voor de Oom missie getuig de gezegd, dat hij het met Lépine eens was en hem dekte. Lépine heeft nu echter in zijn getuigenis dingen gezegd die belangrijk afweken van Clcmenceau'a verklaringen. Nu «uilen ze beide geconfronteerd worden. Het aardige van de situatie is nu dat Lépine de politiechef en CSlemenceau de oud-minister samen zullen moeten opbiech ten voor een commissie, waarvan Jaurès, de bekende socialisten-leider, voorzitter is. In Duitsohland heeft de Keizer weer eens een redevoering gehouden, waar niet iedereen het mee eens is. Hij heeft hij een bezoek aan Bet Bene dictijner-Klooster te Beuron de trouw de zer orde en van de heele Roomsche hiërar chie aan den Staat geroemd. Daar is de protestantsche conservatieve „Reichsbote" nu tegen op gekomen. Zij meent dat de Keizer wel eens aan de Bör- romaeus-encycliek mocht hebben gedacht, en zegt dat de Pruisische monarchie groot is geworden door den kracKtigen steun der Evangelische Kerk. In Spanje zal nu ook een poging worden gedaan om tot persoonlijken dienst plicht te komen. Men zal zich de onlusten herinneren, welke de mobilisatie ten gevolge deer Riff expeditie verleden jaar in het land ver wekte. Allerwege werd daarna de wensóa vernomen tot invoering van den persoonlij ken dienstplicht. Het liberale kabinet, dat de regeeriug van Maura overnam, werkte een wetsont werp uit, waarvan de behandeling in dén Senaat dezer dagen begonnen is. Het ontwerp ondervindt echter nog al be strijding. De clérioale partij meent dat heb ontwerp de opleiding der geestelijken te veel belemmert. Ook van andere zijde vindt het bestrijding, om de gelegenheid die het biedt om misbruiken in het leven te roepen en omdat er met geld zooveel zal zijn te berei ken. Wie 1000 Peseta's geeft mag na 10 ny n,Tv|enzyie gQOQ geeft na 5 maanden met gróoiT'verlof. xDi£Ta"weinig democratisch van het overigens democratische ontwerp. Wij deel den <fézer disgen iets mede iii.fi de R u seis oH eD é'tn a over de liefelijk heden die er waren gezegd aan het adres van Frankrijk. Er bleek bij die gelegenheid dat het beleid van den President der Doe- ma, Goetsjkof, nog al te wenschen liet. Met de socialisten schijnt het ook niet op goeden voet te staan. In de debatten van gisteren legde Gegetschkori de volgende verklaring af. ,,Wij constateeren, dat er personen zijn, die moreel zoo diep gezonken zijn, dat zij fatsoenlijke menschen niet kunnen belee- digen. Die personen, die hun vuile en veile handen tegen eenige politieke partij ophef fen, kunnen bij ons slechts gevoelens van diepe verachting doen ontstaan. Wij kun nen niet worden getroffen door zulke on zuivere insinuaties, wier verspreiders gewis alle gevoel van menschenwaarde heb ben verloren." Nadat hij deze verklaring namens zijn fractie had afgelegd, voegde Gegetschkori er nog bij, uit eigen hoofde: „Mijn woor den hebben betrekking op den president der Doema, die in betaalden dienst van duistere machten staat." Deze uiting van den socialistisch en afgevaardigde veroor zaakte een groote en algemeen© beweging in de Doema M o n a o o, het bekende kleine landje aan de Middellandsche Zee, met zijn bekende bank van Monte Carlo zal nu ook een grondwet krijgen. De Vorst heeft bij Fran- sche rechtsgeleerden ?n ontwerp besteld. AARLANDERVEEN. Door Ged. Staten is in hooger beroep vernietigd het besluit van den Militieraad, waarbij de Joteling Van der Velde, uit deze gemeente, voor den dienst werd aangewezen. BODEGRAVEN. De rij der lezingen op de openbare wintervergaderingen van het Nutsdepartement Bodegraven is geopend met een boeiende voordracht van prof. Eerdmans, van Leidon. De begaafde spre ker gaf het publiek iets interessants te hooren op het gebied van land- en volken kunde. Een bezoek van den spreker zelf aaa het Semietische Oosten had de stof gele verd voor deze voordracht, waarmede hij zijn toehoorders een paar aangename en leerrijke uren bezorgde. De heer A. J. Laffrée1 verscheidene ja ren muziekonderwijzer alhier, en tevens directeur van de zangvereeniging „Harmo nie" en van het „Bodegravensoh Muziekge zelschap", heeft tegen 1 Deo. a.s. ontslag uit deze betrekkingen gevraagd wegens ver trek naar Berlijn. De heer Laffrée, een uitstekend pianist-, heeft een engagement aangegaan om mét vijf andere musici al daar muziekuitvoeringen té geven. Een bewoner van Waddingsveen, <be met zijn vrouw in een tilbury op de«Zuid zijde, alhier, reed, geraakte te water. Mei levensgevaar werden man en vrouw en ook i het paard daaruit gehaald. Het rijtuig bad nog al belangrijke schade geleden. Een voerman, die met een zwaar beladen wagen van den Haag-naarGouda moest, kon hét niét verder dan Bodegraven bren gen. Het paard kon niet- meer vooruit eD gaf teekenen te zullen sterven. Op raad van een deskundige werd het dier dan ook maar gedood en het vleeBoh- alhier ver kocht. HAZÈRèWOUDE. De lieer J. Quelle, di recteur der Johannésstichting te Nieuw- veen, hield in „SalvatocC' een rede over die stichting, waar. ouden van dagen, man nen zoowel- als vrouwen, kreupelen, blinden en lammen, en in het -algemeen diegenen wor den verpleegd, dié bij de familie moeilijk ver zorgd kunnen worden. Spreker wses eer op, dat de verpleging geschiedt naar den eisch van Gods Woerd en wekte op tot steun van dit werk der Christelijke barmhartig heid. Deze we?k ward ten huize van mej. do wed. Boers een R.-K. tooneelveroeniging opgericht. Door ds. S. van Dorp, van Bodegra ven, werd in de Chr. School aan dén Rijn dijk voor een talrijk publiek oen-rede ge houden in 't belang van het Christelijk on derwijs en wel naar aanl-tiding van Spreuken 23 vers 23a, NOORDWUK. Gisteren was onze chef- veldwachter, de hoar M. Gooi, tien jaar in functie bij de politie. Van die tien jaar bracht hij #r twee en oen half door te Haarlem, en sinds 1 Mei 1903 is hij te Noordwijk, waar hij zich, de achting wist te verwerven van de burgerij. Toen hij gistermorgen op het Raadhuis kwam, werd hij in 's burgemeesters kamer ontboden. Ónze burgemeester, dié, zooals wen wellicht -weet,1 volgens airt. 191 van de Gemeentewet het recht hoeft, de dienaren dor politie te benamen, had don heer Gooi e?n verrassing bereid. Nadat onze „chef" hartelijk en met van groots waardoe ring getuigende woorden door den burge meester was toegesproken, reikte deze hem zijn aanstelling over tot „Inspecteur dor Po litie in de gemeente Noordwijk." Deze aanstelling luidt als volgt: „De Burgemeester der gemeente Noordwijk, overwegende, dat de chef - veld w a chter M. Gooi zich gedurende zijn diensttijd van 1 Mei 1903 tot heden heeft onderscheiden door groote nauwgezetheid, ijver en trouw, en dat hij in moeilijke omstandigheden meer malen zich een beleidvol beambte heeft be toond Overwegende, dat er dus aanleiding be staat, om dezen beambte ;een onderscheiding te verleeiusngekt op ar^ 191 der Gemeen tewet, jieeft bssloten, aan den chef-veld wachter, M. Gooi, met i ngang van heden (18 Nov. '10) te verleenen den persoonlijken titel van „Inspecteur van Politie te Noordwijk." Do Burgemeester vooriiaemd: Van Pan- huys." Nadat de nieuwbenoemde inspecteur den burgemeester had bedankt voor het verke nen der onderscheiding en voor de harte lijke woorden, hem toegesproken, deelde do burg. de benoeming mede aan de aanwezige veldwachters, die hun chef hartelijk gel uk - wenschten met de onderscheiding. Bij monde van den veldwachter Boon verklaarden de veldwachters, dat liet hun groot genoegen doet, dat hun chef zjo'ü onderscheiding mocht te beurt vallen. Daaruit kan men zien, dat hij zich. bij zijn ondergeschikten ook be mind wist te maken. Ongetwijfeld zullen alle inwoners onzer gemeente er mee aocoord kunnen gaan, dat wij den heer Gooi onze oprechte golukwenschen aanbieden met de viering van zijn tweede lustrum en met zajn benoeming tot inspecteur van politie. NOORD WIJKERHO UT. In de Leidseho Trekvaart, onder deze gemeente, werd gis teren oen geladen zandbak zoodanig door de stoomboot „Excelsior" aangevaren, dat zij onmiddellijk zonk. Tot heden is zij nog niet gelicht. Een politieman, alhier, die in den avond eenige kwajongens onder handen wilde nemen, werd hienn telkens verhinderd door het schitteren zijner uniform-knoopen. Hij wist echter raad. Hij ging naar huis, trok burgerkleeding aan, nam zijn vrouw mee en ging, gearmd met deze, onder een parapluie, voorbij de plaats, waar do deug nieten stonden die iederon voorbijganger mo lesteerden. Ook nu weer wilden zij hun aar digheden botvieren aan het pass Berende men- schenpaar. Plotseling werd de grootste bel hamel gegrepen en herkend? nu tot zijn niet geringe verbazing den agent, dien hij ge^ ruimen tijd had weten te ontloopen. TER-AAR. De ingelanden in afdeel in g III en IV van den Bloklandschen polder in deze gemeente hebben besloten te verkenen een tegemoetkoming van f 3000 in de kosten van het graven van een raaisloot langs de kade van genoomden polder," onder voor waarden, dat de schutsluis behouden blijft en den ingelanden -3en vrij uitpad verzekerd weedt. Do eisch van Ged. Staten was f7500. VALKENBURG. Gisteravond vergaderd? de plaatselijke V-Leniging voor Bloembollen cultuur in. de oude Raadzaal. Van de 69 leden waren niet minder dan 64 op het appèl, toch was de belangrijkheid der ver- gadecing omgekeerd evenredig met het aan tal opgekomen bollen kweekers. Het houden oener groene veiling in het a.s. voorjaar was een onderwerp van bespreking, maar een definitief besluit in deze werd uitge steld tot een volgende bijeenkomst. De af tredende bestuursleden, de heeren A. No tenboom, voorzitter; Johs. Binnendijk Dz. on A. Peet Az. werden herkozen, en tot be sluit werd oen verloting gehouden van 29 prijzen, waarvan even zooveel leden de ge lukkige bezitters werden. Twee ingezetenen, de hoeren K. van der Nagel en D. Ankêr, zijn in de Goud- ache loterij fortuinlijk geweest. Op oen paar hunner nummers vielen als prijzen oon mooi U/s-jarig paard en een mangel. VOORSCHOTEN. Op het oogen blik- is men bezig de buisléiding te leggen op het terrein van het pensionaat" „Bijdorp." De watertoren begint zoetjes aan zijn vol tooiing te naderen. De ommanteling van hot reservoir is nu sinds eenige dagen geheel zichtbaar geworden. Het reservoir rust op vier kolommen van gewapend beton, welke kolommen door dwarss tukken verbonden zijn. Ook de and-ere werkzaamheden in verband met de waterleiding vorderen flink. Naar wij vernemen, zijn de plannen tot oprichting van een schaak- en dam-veer ee niging voorloopig van de baan. Later wel licht zal de poging herhaald worden. De repetities der nieuwe R.-K, gemengde zangvereeniging zijn zoo geregeld, dat de dames en hoeren afzonderlijk nepeteeren. Al leen de generale repetities, die voor een uitvoering noodzakelijk zijn, hebben geza menlijk plaats. WARMOND. Door mej. M. M. J, C. Moor is met ingang van 1 Januari a.s. eer vol ontslag aangevraagd uit haar betrek king als telegrambestelster. Door den Directeur der Leidsche gas- fabriek is als vaste gasfitter alhier be noemd de heer Jean de Vleeshouwer, te Leiden, die zich hier heeft gevestigd. Tegen het bekende Warmondsche type „Wist ik het maar" is door de Haag- sche rechtbank drie weken gevangenisstraf geëischt wegens diefstal "van konijnen. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Hier is de algemeene ledenvergadering gehouden van de Veilingsvereeniging. In haar vijf jarig bestaan bleek deze steeds vooruit te zijn gegaan. Nadat de voorzitter, de heer J. van Staalduinen, de vergadering had geopend, met een woord van welkom aan de talrijk opgekomen leden, waaronder zelfs van Benthuizen, werd door het be stuur verslag uitgebracht van de werk zaamheden over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek, dat het aantal leden 74 be droeg. De aanvoer van eieren is ook dit jaar weer toegenomen; werden er het vo rig jaar bijna 100.000 geveiLd, dit jaar is dit getal gestegen tot 119.014. Er werd verkocht voor een bedrag van f5018.17, tegen f 4580 het vorige jaar. Eén land bouwer had 13,687 eieren aangevoerd. De ontvangsten hadden bedragen f251.351/», de uitgaven f227.10, zoodat er een saldo was van f24.257*. De heer Van Staalduinen werd met algemeene stemmen herkozen tot lid van het bestuur. De heer Van Dorp bracht namens de vergadering een hartelijk woord van dank aan het bestuur voor zijn ijverig en vol hardend werk. Nadat een verloting van zes prijzen ge houden was onder de aanwezigen, werd dc vergadering door den Voorzitter gesloten. Het bestuur van de IJsvereeniging al hier is thans weer voltallig en heeft zich geconstitueerd als volgt Jac. Vos, voorzit ter; A. J. Noordam, secretaris; J. Tanis, penningmeester; F. S. G. Bos, algemeen adjunctus; P. W. van Reeuwyk, E. J. Sal- ters en J. J. van Atten, de beide laatsten baancommissaris. Door onze afdeeling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw is een vergadering gehouden, waar het oordeel van de leden werd gevraagd over het hou den van stalwedstrijden. 58 leden waren ter vergadering aanwerig. Een langdurige discussie ontstond, waarbij het voor en tegen werd besproken. Deze pogingen worden gesteund door de beide hier ge vestigde zuivelfabrieken „Nutricia" en de Centrale. Besloten werd ook hier den wed strijd te houden, waartoe 16 deelnemers zich aanmeldden. Verschillende landbou wers van den Zegwaardschen weg ver klaarden niet te kunnen deelnemen met het oog op het slechte water iu de vaart. Er worden prijzen beschikbaar gesteld van f50, f25 en f 15. Op deze vergadering meldden nog eeni ge personen zich aan tot het volgen van den cursus in landbouw-boekhouden. De begrooting van de Ned.-Herv^ Kerkgemeente voor 1911 bedraagt aan ont vangsten f 3279.607*, aan uitgaven f 3278 goed slot f 1.607s. Opvoorziene uitgaven zijn geraamd tot een bedrag van f 280. Dc hoofdelijke omslag is uitgetrokken tof hetzelfde bedrag als voor het loopende jaar. Slaitingsnnr voor winkels te Amsterdam. De raadsleden Van den Bergh, Douwes, Harmsen, De Man, Nuyens, Simons en Vliegen hebben weder een ontwerpverorde ning op de winkelsluiting ingediend Zij meenen dat thans in den Raad der hoofdstad een belangrijke meerderheid vóór de win kelsluiting zal worden aangetroffen, nu da beweging tegen de misstanden op Ji6 ge bied in de laatste jaren zoo sterk aan kracht heeft gewonnen en do overtuiging, dat ds overheid dient in te grijpen, meer en meer is doorgedrongzn. Het indertijd ingediende ontwerp van de Commissie voor de Strafverordeningen ia zooveel mogelijk gevolgd. Voorgesteld wordt te verbieden een win-- kei voor hot publiek geopend te hebben cp gewone werkdagen na 's avonds 9 en vó-Sr 's morgens 6 uren. Als gewone werkdagen gelden niet: a. de ZateVdag; b. de werkdag voorafgaande aan den He melvaartsdag en aan Kerstmis; o. do zes werkdagen aan St.-Nioolaas voorafgaande. Op deze dagen zal het verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben tusschen 's avonds 11 en den volgenden mor gen 6 urerv Amsterdam. Bevorderd zijn tót arts mej. E. H. AghSna, geb. te Alkmaar, én de heer J. J. M. Gimbrere, geb. te Tilburg. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het artsexamen de heeren J. Beets, H. F. Driessche en A. Otto. L. J. van Moorst, koperslager, te Bus- sum A. Soppen, aannemer, te Hilversum. J. G. H. Beelenkamp, photograaf, te Dordrecht. F. Pepola, indertijd handelende in bouw materialen en wonende te Stein, thaws zon der bekende woon- of verblijfplaats en zonder bekend beroep. M. G. I. Nijhoff, huisvrouw van A. Bak huizen, te Zandvoort. M. van Zweeden, bakker, fce Goes. H. J. ten Gate, schilder te Apeldoorn. J. Mulder, bakker, te Munnikeburen. 9) Von Herther klemde zijn lippen nog vas ter cp elkaar dan anders; hij antwoordde niet, maar op zijn gezicht was duidelijk te lezen, dat hij het absoluut niet eens was met den Hertog. In den grond van zijn hart hinderde het hem, dat hij indertijd zich geleend had tot' een dieDst dien do oude Hertog hem als het ware af gesmeekt had, maar welks vervulling hij ook nu nog zijner onwaardig vond. De Her tog was naar het balkon gegaan, keek naar het meer; zijn gelaat had 'n droefgeestige uitdrukking. Gedurende eenige minuten heerschte er een diep stilzwijgen; het was als had de Hertog von Herthers aanwezig heid vergeten. Eindelijk vroeg deze laatste >>Mag ik de audiëntie als ofgelooen be schouwen? Vergunt u mij u hier een aange naam verblijf to wenschen tot uw terug komst in Forstenburg. Wanneer de Hertog had staan droomen, hij was nu weer geheel bij de zaak. Hij trad op den president toe en zeide: i-Waar wilt u heen? Wat valt u in? Ik wensch, dat u in ieder geval een paar da^ gen lner blijft, en om iedere gedachte, dat ons samentreffen hier meer dan een toe val is, weg te nemen, zult u zelf mij naar Milaan vergezellen." „Zooals Uwe Hoogheid beveelt," zeide von ilerther, hoorbaar met misnoegen. „Ik verzoek u te bedenken, dat mijn verlof voor deze reis niet lang is en dat ik haar wellioht nimmer meer zal kunnen doen. Voor morgen had ik met mijn dochter en eèn landgenoot afgesproken een tocht naar do eilanden te maken, „Een landgenoot? Zijn hier dan nog meer Forstenburgers? Is hij in uw gezelschap?" „Neen, het is een jonge architeot, Erich Francken, met wien ik hier kennis heb ge maakt. Ik zou, had ik Uwe Hoogheid daar voor in een goede stemming gevonden, juist over hem gesproken hebben, die met een Regeerings-stipendium een reis naar Italië maakt en het als een groot geluk zou beschouwen hier aan Uwe Hoogheid voor gesteld te wordetn." Erich Francken. Ja, dat is de jonge man, dien von Altherg en de burgemees ter der Residentie mij opgedrongen hebben voor den bouw van het nieuwe theater, waarin ik slechte voor een derde betaald heb en dus voor een derde maar mag mee praten. Hij was ingenieur bij de spoorwe gen; u ziet, dat hij mij niet geheel onb?- kend is. Ik hoop, dat hij aan die machina ties geen aandeel heeft. Hééft hij de op dracht gekregenj omdat hij in den wed strijd den eersten prijs behaald heeft? Heeft hij, een stipendium? U ziet, mijnheer de president, dat wij, overeenkomstig uw wenschen, kunst en wetenschap steunen. Wanneer u hem voor presentabel houdt, stel hem mij dan voor. Ga morgen naar Isola Bella en kom met uw beschermeling om ze ven uren aan het diner. Een kwartier vroe ger verwacht ik dan u beiden en uw doch ter kan de (Prinses haar opwachting maken Na het diner kunnen wij dan liet verdere bespreken voor ons gaan naar Milaan. Adieu, von Herther." De Hertog reikte hem de hand, nadut hij even te voren op een electr.'sche bel gedrukt had. Beide vleugeldeuren werden geopend en met een diepe buiging, maar zonder een woord te zeggen, nam von Herther afscheid. Hij liep als in een droom en eerst de stem van Lorberg riep hem tot de werkelijkheid terug. „Dat is de langste audiëntae4 die de Her- tig in vijf jaren verleend heeft," zeide de secretaris met een verbaasd gezicht. „Heeft u den Hertog gezegd, dat ik niet met u gecorrespondeerd heb?" „Ik hoop, dat hij dat begrepen heeft. Ik zal nog wel de gelegenheid hebben u te spre ken, want Zijne Hoogfoend heeft voor mor genavond beslag op mij gelegd. En nu, goeden nacht; het is later geworden dan ik gedacht heb." De heer van Herther ging naar zijn ka mer. Verschillende gevoelens bestormden hem: droefheid over allea4 wat bij gehoord hadontevredenheid over zichzelf en een on behaaglijke spanning over wat komen zou. En het speet hem, dat hij op het eerste bericht ran de komst van den Hertog niet vertrokken was. IV, Er waren een paar uur verïoopen sinds het gesprek in de kamer van den hertog en den terugkeer van het gezelschap, dat een gondelvaart gemaakt had. Onder de veran da van het hotel was, evenals vorige avon den, een vroolijk gezelschap verzameldvon Herther met Felicitas, mevrouw Selden met haar doohter, de bersaglieri-kaipitein met zijn zuster, Erioh Francken ©n, tot Herthers spijt, ook Oamillo Axsakoff, die wel -is waar nu hier en dan daar was, maar toch in hoofdzaak in hun gezelschap ver toefde. Van verschillende zijden klonk een vroo- lijk, opgewekt lachen. Zelfs Felicitas, die anders lette op de stemming waarin haar va-der was, scheen het eerste half uur niet te bemerken, dat deze niet alleen ernstig, maar ook buitengewoon stil was te midden van de vroolijke omgeving. Toen hij haar, terwijl zij uit de boot steeg, te gémoet was gegaan, om haar te zeggen, dat hun plan morgen door zou gaan, maar dat hun ver blijf hier verlengd zou worden, had zij hem zoo gelukkig aangekeken, dat hij een oogen blik haar doordringend in de oogen zag. En toen hij vervolgens den jongen architect de uitnoodiging van den Hertog had overge bracht, was eveneens een gelukkige uit- king op haar gezicht te zien. Von Herther had niet kunnen nalaten van tijd tot tijd te letten op de woorden en blikken, die de bei de jonge inenschën met elkaar wisselden Maar hij zag niets dan wat hij vaP 't begin af bemerkt haddat beiden elkaar sohenen te bevallen en dat zij innig genoegen hadden over 't plan van den volgenden dag. Toch was hem dat voldoende om bezorgd te ?ijn. Daar ginds in de kamer van den Hertog had hij weer ervaren uit welke verborgen bron nen vaak de ellende in een menschenleven te voorschijn komt: toeval bestond er niet. En toch was hij te vatbaar voor indruk ken, om niet het genotvolle van dit oogen blik te beseffen. De stille avond; de geur, die uit den tuin tot hier kwam; het toover- achtige licht van de lampen te midden van het gToen werkten kalmeerend op zijn ze nuwen. Het was nu bijna geheel donker; heel in de verte in het Westen was nog een flauwe lichtschijn te zien. De lichten op de eilanden schenen dwaallichten op het meer de damp, die opsteeg, en de talloozc ster ren beloofden een mooi en dag. De ASeptemberavond hier geleek op een mooien Juli-avond thuis en de geheele om geving drong er Herther toe zijn zorgen van zich af te zetten. Hij zag zijn jeugdigen landgenoot opgewekt, hoopvol, en toch ver ried een wending in het gesprek, dat hij ook de ernstige zijde van het leven kende en moedig tegenover de moeilijkheden daar van optrad. Onwillekeurig voelde hij zich tot den jongen man aangetrokken, <Ho met zoo grooten moed en helderen blik een m von Herthers oogen gevaarlijken weg in sloeg. Onder zijn enthusiast* verliaal vani zijn verbij f in Rome en zijn plannen voor de toekomst vergat de president het uur, dat hij in het kabinet van den Hertog had door gebracht, en evenzoo de gedachte aan de da gen, die hij op verlangen van den Hertog hier nog moest doorbrengen. Felicitas luisterde met welgevallen naar het gesprek van haar vader en Erich. Deze reis en vooral de laatste dagen hadden' het jonge meisje, dat vroeg haar moeder verlo ren had, doen beseffen hoe droefgeestig de levensopvatting van haar vader was, die in zijn fijngevoeligheid! altijd alleen het besté wilde. Ginds in Forstenburg, in haar gewo ne omgeving, had zij geen andere opva-ttLngy geen ander oordeel leeren kennen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 13