N<\ 15564 Woensdag 16 November. A0. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomraer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. „Pak me mee'% Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. LEIDSCÏÏ DA&BLA PEPS DEE ADVERTENTIENs Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Orootere letten naar plaatsruimte. - Kleine advertentiên van 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Oente.-Toor het inoaaseeren wordt/' 0.05 berekend. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leidep, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. dat morgenavond aan de abonnés daarop wordt bezorgd, bevat onder meert portret ▼an prof. P. van der Burg, Het Rottar- 'damsoh Politiekorps; Moord te Spaarn- damBegrafenis der slachtoffersDe VIieg- week te Ede; Fritz Renter's Werken; Jubi leum bij Wijnand Fookink; verscheidene portretten. Leiden, 88 November. Het kantoor van de Stedelijke Fabrie ken van Gas- en Eleotriciteit was vanmor gen feestelijk aangekleed. Guirlandes waren aangebracht en hier en daar stonden groene plantengroepen. E enige oogenblikken ston den er de drukke werkzaamheden etiL Er .was een jubilarisde heer W. F. K. de Kie vit, thans eerste klerk aan genoemde fabrie ken, herdacht heden den dag dat hij 25 ja ren geleden in dienst der gemeente kwam en op het kantoor van de Gasfabriek werd geplaatst, waar hij zich steeds door grooten ijver en plichtsbetrachting heeft ouderschei den en zich het vertrouwen zijner superieu ren en de achting van het onder hem staand personeel wist te verwerven. Het was dus geen wonder dat de jubi laris een feestdag werd bereid. Hedenmorgen weid hij met zijn gezin per rijtuig van zijn woning gehaald en in de kamer van den hoofdboekhouder, den heer J. G. F. Kriens, ontvangen, waar deze zijn ©ohtgenoote een bloemstuk aanbood. Daarna werd de familie naar het kan- toèr geleid, waar zij plaats nam op de voor haar bestemde stoelen. Daar werd de jubilaris met zijn gezin ver welkomd, door den voorzitter van het Col lege van Commissarissen der StedL Fabrie ken van Gas- en Electricitert, den heer J. Korevaar P.Azn., dep. directeur den heer N. W. van Doesburgh, den adjunct-directeur 'den heer E. J. F. Thierens, en hot perso neel van het kantoor ea_de Techniek. Ook de gemeentelijke scheikundige dr. Rutten waa tegenwoordig. Het allereerst we<rd de heer Kievit toe gesproken door den heer Korevaar die daar bij wees op de kolossale uitbreiding der fa brieken gedurende de kwarteeuw, welke de jubilaris hier werkzaam was. Het bedrijf was hem echter niet over hef hoofd ge groeid. Steeds had hij zich met de uitbrei ding der werkzaamheden vertrouwd ge maakt en met grooten ijver en opgewektheid zijn werk gedaan. Naast een hartelijk woord van geluk- wensch bood de heer K. namens Commissa rissen den1 heer de K. een couvert aan, over welks inhoud hij naar eigen goeddunken kon beschikken. Voorts deed hij hem de ver blijdende mededeeling dat Commissarissen hebben besloten hem voortaan den titel toe te kennen van adjuu.rt-boekhouder. De heer Van Doesburgh voegde aan het hartelijk woord van den weth. zijn beste wen schen toe. De heer de Kievit is nu eens een ambtenaar, zeide bij, waarover men volko men tevreden kan zijn. Ook hij prees zijn ijver, zijn toewijding en zijn tact om met do ondergeschikten om te gaan. Als er eens moeilijkheden waren, de hr. de Kievit wist ze steeds op te lossen De directeur wenschle hem ook van harte geluk met zijn nieuwen titel en sprak de hoop uit dat de heer de K nog lange jaren werkzaam mag zijn. Eindelijk voegde de heer Kriens er eeni ge hartelijke woorden aan toe en bood den jubilaris namens het personeel van het kan toor en de Techniek 'n eikenhouten ameu blement aan uit het magazijn van don heer Van der Bijl, bonevens een album keurig uit gevoerd door den heer Eduard IJdo. Op het titelblad het portret van den jubilaris en het kantoor en verder gezichten op de fabriek en daarna de gecalligrapheerde na men der deelnemers. Nadat allen den heer de K. de hand hadden gedrukt, bedankte deze met enkele harte lijke woorden, waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Vrijrinnig-Democratischen Bond een ledenvergadering in het lokaal van den Leidschen Bestuurdersbond, waarin de be schrijvingsbrief voor de buitengewone alge- meene vergadering, die in samenwerking met het Algemeen Nederlandsoh Werklie den-Verbond op Zondag 27 November te Utrecht zal worden gehouden, werd behan deld. Besloten werd o.m. te steunen hef voor stel van het .Hoofdbestuur tot het in het leven roepen in samenwerking met het Alg. Ned. Werklied en-Verbond en andere op dit punt gelijk gezinden van een adresbeweging aan de Regeering voor algemeen kiesrecht, waarbij wordt verzocht, dat het beginsel van rechtstreeks en enkelvoudig, door geen zoogenaamde correctieven verzwakt alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen, in de Grondwet wordt geschreven. Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer H. K. Vierkant, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken, gekozen de heer W. A. van Maaren en tot afgevaar digde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeen© vergadering werden reep. benoepnd de heeren L. Alings en W A. van Maaren. Uitvoerig werd daarna van gedachten ge wisseld over de propaganda voor dezen winter en de oprichting van een partij or- Voor het examen in de vrije- en or de-oefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer H. F. de Klerk, van Leiden. Aan den heer J. van Iterson, te Rijns- burg, is voor f 15,150 gegund het bouwen van een bloembollensohuur aan de Wilhel- minalaan te Hillegom, voor de firma K. van Bourgondien en Zonen. Gisteren ia plotseling te Gouda over leden mr. D. J. van Heusde, oud-kanton- reohter aldaar, in den ouderdom van 62 jaar. Na in 1874 te zijn gepromoveerd, werd de overledene in1876 benoemd tot griffier- kantonrechter te Gorkum; in 1883 als zoo danig te Gouda, waarop in 1889 zijn benoe ming tot kantonrechter volgde, welk ambt hij in 1907 om gezondheidsredenon heer- legde. Gisteren heeft officieele opening van de ambachtsschool te Gouda plaats gehad. Nadat de burgemeester, de heer Martens de voorzitter der Yereeniging de ambachts school voor Gouda en omstreken, de op richtingsgeschiedenis had herinnerd, sprak minister Heemskerk de openingsrede uit. Zijn aanwezigheid wensohte hij aangemerkt te zien, als sympathiebetuiging der regee ring met het ambachtsónderwijs. Bijzondere aandacht wijdde de minister aan het potten bakker sbedrijf, dat aan deze school wordt onderwezen. Hij was van oordeel, dat van dit onderwijs, zoowel op ideëel, als stoffe lijk gebied goede vruchten to wachten zijn. Bij deze officieele opening waren mede tegenwoordig de inspecteur van het M. O., gemeenteraadsleden, bestuur en leden der ambachtsschool en genoödigden. De commis saris der Koningin was verhinderd. Naar do „N. R. Ct." verneemt, heeft het provinciaal kerkbestuur van Friesland ds. Boers, predikant te Roordahuizumj voor den tijd van een jaar geschorst en hem een half jaar traktement onthouden. Ds. Boers heeft, volgens eenige kerke- raadsleden, van den kansel gezegd: „eigen dom is diefstal" „als d e bestaande orde- van zaken niet goedschiks wil wijken, dan moet ze maar met geweld worden ten on dergebracht" „op naar de meeting," enz. Hr. Ms. pantserschip „Tromp," com mandant de kapitein ter zee E. de Haan, is gisteren nahr Oost-Indië vertrokken. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft ter vervulling eener vacatur© van rechter in haar college opgemaakt de navolgende alphabetisch© lijst van aanbe veling: mr. F. B. Enthoven, mr. G. H. Ser- vatius en mr. B. M. Taverne, eerstgenoemde advooaat en procureur, rechter-plaatsvervanger in gemeld college beide laatstgenoemden substituut-griffier bij dat college. ALPHEN. Onder voorzitterschap van 'den heer M. C. Piek Cz., te Oudshoorn, hield de plaatselijke ongevallen-commissie van de Centrale Landbouw-Onderlinge een openbare bijeenkomst, waarin als spreker optrad mr. Van Meerwijk, van 's-Graven- hage. Op aangename, onderhoudende wijze zet te deze zijn hoorders uiteen het wensche- lijke van de verzekering, op welke wijze men zich kan verzekeren, om daarna breed voerig stil te staan bij de oprichting en werking der Centrale. Voorts deelde hij mede, dat in Nederland reeds zijn verzekerd 6394 veehouders met f 9,848,000 loon, en dat er in den loop van dit jaar waren voorgekomen 520 ongeval len, waarvan 8 met doodelijken afloop. In Zuid-Holland zijn hiervan 85 ongevallen voorgekomen, waarvan bij de plaatselijke ongevallen-commissie te Alphen 4 werden behandeld. Na afloop der inleiding werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld, wel ke door den spreker werden beantwoord, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. HILLEGOM. Gisteravond gaf de too- neelvereeniging „L'Amitié" haar 72ste uit-: voering in „Het ;Wapen van Friesland". Opgevoerd werd „De kerk vervolger," his torisch drama in drie bedrijven, spelende ten paleize van keizer Hendrik IV te Rome, in het jaar 1085. De rollen waren goed verdeeld en er was dan ook ontegen zeglijk goed spel te zien. De zaal was stampvol. Na de pauze, werd opgevoerd „De Eerste Altist" en „De repetitie van een Liefhebberij-komedie". De aanwezigen hadden een genotvollen avondr met een geanimeerd bal besloten. Gistermiddag kwam van 'de richting Haarlem een verhuiswagen met twee paar den door. Aan de Hoofdstraat*, nabij de Hooge werf straat, waren de paarden zoo vermoeid, dat zij niet verder konden. Bo vendien was één der paarden aan de borst en één der pooten gewond. Niettegenstaan de dit sloeg de voerman er zóó onbarm hartig met de zweep op los,- dat de om standers er schande van spraken en ten slotte de politie gelastte, dat de paarden afgespannen en gestald zouden worden; hetgeen velen goedkeurden. Nadat de paarden voldoende waren uitgerust en de wonden waren verbonden, kon de reis ver volgd worden. Van het gebeurde zal door de politie wel proces-verbaal worden opge maakt. HAARLEMMERMEER. Met ingang van 1 Dec. e.k. is aan de Chr. school te Hoofddorp benoemd tot eersten onderwij zer (met verplichte hoofdakte) de heer H. J, Tilstra, aldaar. In verband met den lagen waterstand, veroorzaakt door het voortdurend werken der machines in de laatste dagen, zijn te Nieuw-Vennep in de Hoofdvaart reeds en kele geladen schepen met suikerbieten aan den grond geraakt. Ze zitten zoodanig, dat andere leege vaartuigen bijna niet kunnen passeeren. In den uitvoer van suikerbieten en den invoer van pulp veroorzaakt dit wel eenige stagnatie. KATWIJK. Toen het bestuur der Chr. school voor M. U. L. O., in het najaar be sloot aan de school te verbinden een han delscursus, waarvoor des avonds les kon worden genomen, waren er, wellicht ook onder de bestuursleden, die twijfelden aan voldoende deelneming, waar zij meenden, dat Leiden te dicht bij gelegen was, en dat zij, die werkelijk behoefte aan dergelijke lessen hadden^ zich dps daarheen zouden begeven. Tot heden achter is deze twijfel beschaamd; de cursus' begon met 28 leer lingen, van allerlei rang en stand, die ge-: trouw de lessen bijwonen. De kantoorbe-: diende, zoowel als de. bloembol 1 enk wéeker de haringhandelaar als nog zoovele ande-. ren, maken van de school gebruik en ge ven blijk, dat het voor de meesten hunner ernst met de studie is. Duitsch, Engelsch, rekenen en handelsrekenen, met boekhou den, alsmede N ederlandsche taal, aan welk laatste vak de leerlingen in vreemde talen, verplicht zijn deel te nemen, worden onder wezen Voor het bestuur is het ongetwijfeld een groote voldoening, dat zoovele deelnemers, zoowel van Katwijk-aan-Zee als Katwijk aan den Rijn, de noodzakelijkheid van het het onderwijs ten deze toonen. LISSE. Door den Rijks veldwachter Neijeboer, alhier, is proces-verbaal opge maakt tegen J., van den Hillegommerdijk, wegens het verkoopen van ongeveer 460 K.g., spek aan verschillende ingezetenen van Lisse en Lisserbroek. Het verkochte bleek bedorven waar te zijn. - Het schilder- en glaswerk voor de 19 in aanbouw zijnde huizen van de Chris telijke Coöperatieve Bouwvereeniging „Helpt Elkander," in de Verlengde Van-» der-Veldstraat, is opgedragen aan den heer G. van Houten Gz., alhier. Gisteravond waren in de Kanaalstraat twee jongens aan het vechten. Een naar huis keerend werkman, De Kooter, zag de vechtpartij, en wilde de jongens scheiden. Terwijl hij daarmede bezig was, kwam de vader van een der jongens aanloopen, die direct De Kooter maar te lijf ging en dezen geducht afranselde. De Kooter- zal de po litie met dit geval in kennis stellen. NIEUWKOOP. Op 11 Dec. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat C. van Leeuwen, tot koster bij de Ned.-Herv. Gem. alhier werd benoemd. RIJPWETERING. In de vergadering der IJsclub alhier in café „Concordia", werd o.a. de rekening en verantwoording goedgekeurd. Bij de verkiezing van de drie aftredende bestuursleden, de heeren A. de Vette, G. M. Beelen en J. Waas dorp, werden dezen met groote meerder heid herbenoemd. Later zullen twee of drie baancommissarissen worden benoemd. De goede samenwerking der Vereeniging met die van Kaag werd ten zeerste toege juicht. VALKENBURG. Het aantal manschap pen, door deze gemeente te leveren voor de lichting 1911 der Militie bedraagt 3, 2 voor volledige, 1 voor korte oefening. WARMOND. Het gas brandt nu bij particulieren en in de straatlantaarns in de Dorpsstraat. WOUBRUGGE. Het aandeel te leveren manschappen voor de militie, lichting 1911, bedraagt 9, waarvan 6 voor lange en 3 voor Rorte oefening, zoodat volgens den stand tot heden lotingsnummer 12 het hoogste nummer aan de beurt van oproe-. ping is en bijgevolg No. 13 nog vrij is. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogsere Burgerschool te Ber gen-op-Zoom H. Wijma, thans leeraar aan de H. B. S. te Kampen aan den majoor CL J. M. Colette, van het 4de reg. vesting-artillerie en aan den kapitein J. van Gastel, adjudant van het 2de reg. vesting-artillerie, de vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder in de Dan- nebrogorde, hun door Z. M. dén Koning van Denemarken geschonken. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel is aan mej. H. Schneider, op haar verzoek, eervol ont slag verleend uit haar betrekking van klerk der Rijksverzekeringsbank. Nederl. Bond voor Vrouwen kiesrecht. Tweede Jaarvergadering, Afdeeling Leiden in den Foyer der btadsgeiworsaal. Aan ctaze tweede jaarvergadering van de Leidsahe Afdeeling was zulk een program ma toegevoegd, dat men de woorden van de presidente had kunnen voorzien. Van vergaderen, deelde mevrouw Lorentz- Kaiser, in haar welkomstwoord mee, kon dezen keer niet komende avond was te zeer gevuld. Na hét welkom, werd het woord gege- van aan mevr. Nieuwenhuisvon Uex- küll .Guldenband, die namens het Comité van oprichting, de spreekster van den avond, een mooien bouquet aanbood en in een kleine toespraak uiting gaf, hoezeer men de in spanning van mevr. Van Eeghen-Boissavain, haar energieke toewijding voor den Bond voor Vrouwenkiesrecht, op prijs stelde. Thans ging het scherm op van het klein tooneeltje in den Foyer en werden de aan wezigen onthaald op een drietal liederen van Glüok en Brahms, gezongen door jonk vrouw Frances van Eysinga. Het programma vermeldde nu mevr. v. Eeghen's voordracht. "Wanneer we deze rede zouden willen kenschetsen, dan zouden we haar een causerie willen noemen, belang rijk -door de warme persoonlijkheid, welke zich er in uitte. Het strijden om het vrou wenkiesrecht is veelal een altruïstische zaak. De vrouwen toch, de maatschappelijk wer kenden die het meest belang liebben bij dit" kiesrecht, zijn door dien strijd om 't be staan veelal verhinderd het groote pleidooi te kunnèn voeren. Den bevoorrechten ia het opgedragen zich niet egoïstisch te koes teren in eigen geluk en den blik naar bui ten niet te schuwen. De wereld daarbuiten is voor did zusters veelal ruw en wreed. Geen egoïsme mag meer tegenhouden dat we ons met do wereld buiten ons huis be moeien. De gehuwde vrouw moet maatschap pelijk voelen. Die vrouwen zijn het, wier kleine visie 't eigen geluk alleen overkijkt, die inderdaad de grootste belemmeringen zijn voor de goede zaak. De schrijver Chesterton vindt de vrou wen te heilig om zich met de politiek in ta laten. Het is een feit, zegt spT dat veel fijngevoelige, hoogstaande mannen niet deel nemen aan do politiek om buiten allerlei leelijks te blijven. Zij zou hier tegenover willen stellen: Juist do mannen, die zoo voelen, moeten er in. Hier ligt een winst voor de vrouwenkiesrechtbeweging. Deze be weging toch, heeft de vrouw een nieuw ideaal geopend. Het is niet voldoende meer te zorgen, dat onze kinderen gezond en gelukkig in ons huis opgroeien, het kind moet van den beginne af gewezen worden op het geluk van anderen en in het op groeien zij de aandacht van den grooten zoon, van het jonge meisje geleid naar de wereld daarbuiten, waar nog zooveel te doen is, willen we in tevredenheid van ons zelfverworven geluk waarlijk genieten kunnen. Het aigemeene verantwoordelijk heidsgevoel zij versterkt. Wat de vrouwen betreft: inderdaad het kan samengaan, gezinsmoeder te zijn, in den meest illusie-gevenden zin van 't woord, „de licht-cirkel van 't gezin", en tevens wer kend lid in de maatschappij. Het voor beeld van mevr. Isaachsen, die onlangs ook te Leiden sprak, werd in dit verband ge noemd. Als nieuw uitgangspunt voerde spr. de uitsluitingsbepaling aan van de universi teit in Bologna. In deze formule welke uit den jare 1285 is, werd de vrouw als oor zaak van alle zonde, naar buiten gewezen. Het is grof, het is bruut dit wantrouwen, maar hetzelfde wantrouwen in de vrouw vindt de spr. nog altijd en overal in kleine mate terug. Ook hier in het doen verdwij nen van dit begrip ligt voor de opvoedster teen taak. Ten slotte moedigde de spr. aan tot lid- worden van dein Bond, tot zich toeleggen op ontwikkeling voor de plichten welke op de Vrouw rusten. „Als er slechts liefde is ge wekt Voor een zaak," aldus de spr. „heeft de Vrouw een oneindige energie en toewijding." Nog een dorde gerecht stond de verga dering te wachten. Een aantal stad gein ooten, jonge dames al len, hébben een toonee-lstukje opgevoerd, leen aardig één-bedrijfsstuk, waarin de vrou wen kiesrecht-idieo op schoone wijze tirioimr feer de. Vlot werd. het gespeeld en méér dan leen goede zet kwam tot zijn recht. Het woord van dank door mevrouw Lo. rentz-Kaiscr uitgesproken, - welk woord zich begrijpelijkerwijs, in hoofdzaak richt© tot da spr. van den avond, bleek door een in stemmend applaus, de tolk van aller gevoe len. En zoo is deze avond weer een nieuwe toevoeging aan de rij van welgeslaagde Bondsavonden. N. V. „H et Toone e 1." In plaats van „Lucifer" zal door het ge zelschap van den heer Willem Royaards Maandag a.s. eeó opvoering worden gege-* ven van „Schakels." Dit stuk van den be kenden schrijver Herman Heyermans heeft in alle plaatsen groot succes. Eereprijsvraag „Architectu r et A m i c.i t ia." D© jury voor den ©ereprijs door „Ai- S, tectura et Amioitia" ter gelegenheid vau het lie genootschapslustrum uitgeschreven heeft den eersten prijs niet toegekend. V°m< d© vele ontwerpen keurde do jury er drie een bekroning waardig, en verdeelde de be schikbare som van f 400 als volgtf 160 aan het ontwerp ingediend onder het morto „Terminus"; f 140 aan het ontwerp „Stu die" en f 100 aan het ontwerp „Waar heid." De ontwerpers zijn: van het eerste ont werp Charles Estourgie; van het tweedo J. Crouvel Jr. en van het het laatste J. G. van Esser. Alle prijswinners wonen te Am sterdam. Gevraagd was een ontwierp voor het bou wen van een kopstation in een groote stad. 'sRijks Ethnograpjiiöch Museum heeft van raevroüw do weduwe prof. P. Tb L. Grinwis—Plaat te 'a-Grayenhage eefl verzameling, bestaande uit 87 voorwerpen, ten geschenke ontvangen, namelijk: Uit Java eenige oudheden van steen (een Buddha-kop, 2 fragmenten van bas reliëfs en 2 bijlklingen) en van. ijzer (een antieke dolk en een antieke lanspunt) en verder 7 wajang goelèk peppen, 5 krissen, 9 messen, 2 lansen en 2 hoeden. Uit Sumatra ecu bamboezen sigarenko ker en 2 dolken (PaJembang), een mes en twee dolken (Padangaohe Bovenlanden), een werpspeer, een zwaard en 3 dolk©»" (Atjeh), een zwaard en twee dolken (Ba-~ taklanden) Uit Bali 3 polyohrom© beelden, waarvan1 1 een krisdrager is, uit Lombok een krio, uit Borneo een zwaard (Westera f deeling), van Enggano 2 speren. Van de Salomo-eilamden 4 speren, 25 pij len en 2 bogen. Uit Suriname een gevloch ten gordel, een karwats van gutta perch a, drie stuks kinderspeelgoed^ twee steenon spaarpotten, 2 modellen van pagaaien, een* mat, 6 beschilderde drinknapjes, een zweep een Arowakken-knots, een boombastklopper 4 pijlen met ijzeren punten, 2 pijlen met bamboezen punten, 2 pijlen met houten punteni, 3 visohpijlen en 2 houten bogen. Door dit geschenk zijn vooral de afdee- lingen Java, Sumatra en Suriname belang rijk aangevuld. Aan de schenkster is de dank der re* geering betuigd. („St.Ct.)" Met zijn portret wordt Adriaan van Oordt in „Den Gulden Winckel" herdacht. Gerard van Eekeren is het, welke in dit tijdschrift een weemoedigen groet aan den afgestorvene brengt. Dezelfde geeft een overzicht der werken van den zeventigjarigen dichter Penning. André de Ridder handelt over Louis Cou perus en zijn laatste boek. We nemen hier een stukje uit over, al zouden we niet gaarne onderschrijven, da' Couperus' succes met mode heeft uit tV staan gehad. „Ook Couperus' leven is vol hoogten er' laagten: hij heeft het luidruchtigste succei gekend, is lang Holland's meest-gelezen en geestdriftigst-bewonderde schrijver geweest en thans wordt er nog heel weinig gewag van hem gemaakt; zijn boeken worden zal den en lauw besproken hij telt bijna niet meer mede; het is feitelijk gedaan mé' hem. Het ging hem als tevoren Henri Ba rel. En het is wel een droevig feit: die l \g~s zamo verkwijning van een roem, die galei-, delijke val van een groot auteur. Maar mode in literatuur blijkt grillig en wisselvallig zooals mode in andere vakkenen wanneer de reputatie van een schrijver slechts op mode berust, dlan staat zo heel zwakjes vast; een auteur zou mode-succes moeten vreezen. het van zich stooten als dat kon. We zien,: op dit oogenblik, schrijvers zich imponee- ren waarrond, in het begin, eer de samen zwering der stilte bestemd, maar van wie, dag voor dag, de waarde ruimer en gron diger wordt erkend en het werk sterker komt te.staan: zóó gebeurde o.a. met Oyriel Buysse en met Frans Coenen, en de waait

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1