(Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. Aeademienieuws. FEUILLETON. Hua roeping getrouw. No. 15563 Dinsdag 15 IVovember. A0. 1910. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van. I6 regel» 71.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letter» n«ar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oente oontantelk tiental woorden meer 10 Oenta.- Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tijn 1.30. Franco per post1.65. Afsluiting passage Ülaarsmanssteeg. Burgemeester én "Wethouders van LasicIgii brengen ter algemeene tennis, dat de Maarsinanesteeg, wegens het maken van teen aansluiting op het kabelnet der Etectrioiteits-fabrieik, op Woensdag 16 November a.s., voor het verkeer met Ir ij-tenvoertuigenzalzijnafge- sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HÉYST, 8ecretari«. Leiden, 15 November 1910. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeen? kennis dat door hen op hedenvergunning is verleend aan M. DEN OS en rechtverkrijgenden tot. uitbreiding van de smederij in het perceel Volm'oLengtraoht No. 6, kad. Sectie B No. 2175 door bijtcrekking van het perceel Vol- in!ol/angraoht No. 8, kad. Sectie B No. 990, dat zal ingericht worden tot smederij on wtërlqpjaats, waarin de machines zullen ge dreven worden door electromotoren van 372, 2 ien 1 p.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN HEYST, Secretaris. Ledden, 14 November 1910. Leiden, 13 November. Hare Majesteit de Koningin heeft het Beachernwrouwschap van hét Genootschap ^Matheeie Scdentiarum _G»enitrix'alhier aanvaard. Voor de levering van pLm. 500 k.g. bo ter, gedurende het jaar 1911 aan 's Rijks Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amster dam, was door den heer P. van der Most van Spijk alhier, ingeschreven niet voor f 1.25$, maar voor f 1.51$ per k.g. Gisteravond hield het Strijkorkest Euterpe,'' directeur de heer J. Vink, al hier, een buitengewone algemeene vergade ring, welke druk bezocht was. In de plaats van den uitgetreden en be dankt hebbenden secretaris den heer L. Weyl, werd gekozen de heer Oh. Boom en als oommissari8 tevens bibliothecaris de heer H. M. v. d. Worm. Het lid de heer L. den Houter bracht rap port uit over de kasrekening 19091910, 't welk niet zeer gunstig luidde. H. M de Koningin-Moeder is gister- namiddag te 3 u. 42 min. per D-trein te Apeldoorn aangekomen. De trein had enke le minuten vertraging. Kort te voren waren per hofrijtuig aan het station aangekomen freule Taets van Amerongen, graaf Du- moncea-u en j'hr. Hooft Graaf landt, terwijl de burgemeester van Apeldoorn, mr. Roos mal© Nepveu, reeds aanwezig was. Per auto kwamen H. M. d© Koningin en Z. K. H. d© Prins, die zich naar de eerste klas-wachtka mer begaven. Nadat d© salonwagen, van d© N. C. S. was afgehaakt en voor het eerste perron was gereden, had een zeer hartelijke begroe ting plaats. De vorstelijke familie begaf zich per auto naar Het Loo; het gevolg met hofrijtuigen. De Koningin-Moeder zal tot 3 December óp Het Loo vertoeven. Prins Hendrik vertrekt Woensdagmorgen om 9 u. 2 min naar Büdkeburg. Voor het Leerstoelfonds, voor de op richting yan een of meer leerstoelen in de gereformeerde theologie aan onze rijksuni versiteiten, is, volgens het ,,TJ. D.", cfeze week bij den penningmeester een gift inge komen van f 1000, onder de letters J. B., uit 's-Gravenhage. Tot directeur van het gemeentelijk trambedrijf te Arnhem is benoemd de heer P. Marius Nieuwenhuia te Enschedee. In. die Zondagmorgengodsdienstoefe- r»ing in de Bethlehemsche kerk te Zwolle, voorganger ds. Van Wijk, werd een gift van duizend gulden voor de armen gecollecteerd, Ds. J. H. Boeke, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam, heeft gisteren onder veel belangstelling zijn veertigjarige ambtsbediening herdacht. Uit de gemeentenaren te Amsterdam ook Zijldijk, Hengelo, Wormerveer en Hilver sum, de standplaatsen van ds. Boeke vóór hij in 1893 naar Amsterdam werd beroepen, ga ven van hun belangstelling blijk had zich een commissie gevormd, uit welker naam de heer D. Blooker gisternamiddag den jubi laris aanbood! een Rembrandt-bijbel, ver gezeld van een gesloten enveloppe en een album. Ds. W. J. Leenderts voerde vervol gens het woord namens den kerkeraad, ter wijl ds. P. Feenstra do gevoelens vertolkte van de ambtgenooten, De kolonel Swart, civiel-ingenieur van Atjeh, die van den korten hier te lande doorgebrachten verloftijd naar NecL-Indlë is teruggekeerd, werd een dezer dagen op Atjeh verwacht om zijn functie te hervatten Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus buiten de Veste) den wel- eerw. heer P. H. Wijtenburg; tot kapelaan te Delft (H. Hippolytus) den weleerw. heer F. B. J. M. Filbry; tot kapelaan te Wad- dingsveen den weleerw heer Th. L. West geest (15 Aug. 11. priester gewijd); tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Barbara) den weleerw. heer N. J. Bakker, die kapelaan was te Wateringen, en tot ka pelaan te 't Veld (Nieuwe Niedorp) den weleerw. heer H. A. Bots, die kapelaan, was te Haastrecht. Dr. W. J. van Stockum herdacht gis teren te Rotterdam den dag, waarop hij, 25 jaar geleden voor het arts examen slaag de. De officieele herdenking van de promo tie tot het doctorsschap staat eerst over anderhalf jaar gevierd te worden^ doch, in den kring van oud-patiënten, patiënten en verpleegsters van het ziekenhuis aldaar, wordt het zilveren artsjubilé van den emi- nenten heelkundige niet als een vergeten dag geboekt. Hem gewerden gisteren tal van stoffelijke blijken en schriftelijke blij ken van sympathie: bloemen, vTUchten, brieven, telegrammen en kaartjes stroom den hem toe en, het juhilé moge officieus zijn, het is den dokter-ongetwijfeld gisteren al gebleken hoe men hem in wijden kring respecteert. De heer K. Schuring, oud-gezagvoer der van het Nederl. stoomschip „Farnsum" is tot directeur der vissoherijschool te Kat- wijk-aan-Zee benoemd. Naar aanleiding van het verzoek van het R.-K. Kerkbestuur te Harlingen aan den Raad om de voormalige Fransöae Kerk in eigendom te mogen ontvangen en het besluit van den Harder wijksoh on Raad op dit verzoek circuleert in die gemeente een adres, dat door ds. Spijkerboer en Yocn- huysen, predikanten der Ned. Herv Kerk, en Van der Vegt, pred.^der Ohr. Ger. kerk aan den Gemeenteraad zal worden aangebo den. Adressanten voelen zich gedrongen ern stig tegen dit besluit te protesteeren en den Raad ten dringendste te verzoeken de zen afstand niet te laten doorgaan Bij Koninklijk besluit is ingesteld een commissie ter bevordering van het tot stand komen eener Nederiandsche inzen ding op de van 18 Maart tot 15 Mei 1911 te Berlijn te houden internationale teutoon- btelling voor reiswezen en vreemdelingen verkeer. De gewone audiëntiën van de minis ters van financiën en van oorlog zullen Don derdag 17 dezer, die van den minister van marine en die van den minister van kolo niën zullen Vrijdag 18 dezer, en die van den minister van justitie zal Zaterdag 20 dezer niet plaats hebben. ALK F/MADE. De Raad zal vergader m Woensdag 16 November as., d?s voermiddags te tien uren. Te behandelen o. a.Bëëediging Raadslid Strijk. Benoeming leden Burger lijke Armbesturen. Oqtèlag en benoeming onderwijzer te Kaag. Verbouwing brugwach ters-woning. HAARLEMMERMEER. Ta Hoofddorp werd gistermiddag onder buitengewone be langstelling ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den hoer J. Kort, in laven kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem'. al daar. Bij het graf waren o.a. aanwezig de geheele Kerkeraad, eenig? raadsleden en an dere autoritei ben. Ds. Bax herdacht in een korte (rede de verdiensten van den over ledene. Wij vernomen, dat de heer R. Lam- mtótrts, die als Raadslid bedanken zouA be sloten heeft dit eerst te doen mét de pe riodieke verkiezingen in Juni 1911. HAZERSWOUDE. Gisteravond hield ds. K. W. Vethake, van Leiden, uitgenoodigd door de Ohr. Jangel.-Vereen. „Eere zij God" een lezing in „Salvatori" over den tegenwoordigen toestand en invloed van het volk der Joden. Na een korte inleiding zette spreker uiteen, hoe voornamelijk door drie oorzaken de Israëlieten zich een machtige positie verworven hebben. In het tweede gedeelte der lezing besprak ds. V. hoe de orthodoxe Christenheid zich moet verhou den tegenover het Jodendom. Onder groote aandacht werd deze lezing, die van veel waairdeering voor het Israëlietische volk blij ken droeg, door de tamelijk groote vergade ring gevolgd. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer D. H. Lammens, alhier, die dezer dagen slaagdo voor het examen van klerk bij de Posterijen is met ingang van 16 November aangesteld als klerk op het post- en telegraafkantoor alhier. De heer D. H. Lammens was leer ling van de Ohr. School voor M. U. L. O. van den heer J. B. Meynen, te Leiden. Van de visscherij is van de laatste reis van dit jaar teruggekeerd de bomschuit „K. JV. 67" van den heer B. Dijkdrenth Sr., schipper II. van Beelen, met geringe vangst en schade aan de vleet. Dit is het eerste vaartuig onzer vloot, dat „behouden teelt" heeft. LISSE. Gisteravond werd in de afdeoling Lisse van den Ned. R.-K. Volksbond het Willihrordus-feest gevierd met het opvoe ren van een tweetal tooneelstukken door de tooneelvereeniging „St.-Genesius". Opge voerd werd namelijk „Vivalde in Venetië", drama in drie bedrijven, gevolgd door „Een Oud-soldaat," tooneelspel in drie bedrijven. Zondag 1.1. heeft voor deze gelegenheid de generale communie plaats gehad der leden. Klaas Kuypers, de bekende schuit- bewoner van de Poelbrug, zal eindelijk deze primitieve woning verlaten, want er zal voor }nam een huisje worden gebouwd in do Eerste Poellaan. LEIDERDORP. Het Militie-aandeel be- (draagt 5 en wel 3 voor volledige oefening en 2 voor korte. No. 7 wordt daardoor, behou dens (afkeuring, niet opgeroepen. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond ver gaderde in café „Hensbargen" het bestuur der „Noordwijkerhoutsche IJsclub". Nadat de heer B .0. Vos de vergadering geopend had, sprak hij een hartelijk woord voor den groei en bloei der jeugdige Vereeniging, die, hoewel met de beste voornemens be zield, tot heden toe nog niets daadwerke lijks had tot stand gebracht, aangezien de winter van 1909, waarin zij opgericht werd, geen ijs gebracht had. De voorzitter uitte verder den wensch, dat de IJsclub dit sei zoen eens flink voor den dag zal komen, waartoe kan medewerken het batig/saldo van f 80, van het vorig jaar. Een nieuw reglement werd vastgesteld, dat eerstdaags in druk zal verschijnen. Het bestuur, dat uit zeven leden bestaat, zal met twee com missarissen vermeerderd worden. Daartoe wordt binnenkort een algemeene vergade ring uitgeschreven, waarop zich dan tevens nieuwe leden kunnen aanmelden. Het aandeel dezer gemeente voor de te leveren manschappen voor de nat. mili tie, lichting 1911, bedraagt 10 en wel 7 voor volledige en 3 voer korte oefening. ROELOFARENDSVEEN. In de vergado- ring d«r ijsohib „Wilhelmina" werd de re kening van den penningmeester goedgekeurd. De ontvangsten beliepen f 200.22 en de uit gaven f 111.23, al zoo een batig saldo van f 88.99. Da aftredende bestuursleden wer den allen herbenoemd. WOUBRUGGE. De heer O. C. van Hem messen is tot onderwijzer aan de Chr. School te Gen dringen benoemd. ZOETERWOUDE. De in de Ned.-Herv. Gam. gehouden collecte voor noodlijdende kei-ken en personen heeft opgebracht f 10.20. Hedenmorgen viel de metselaar A. A. Vollebeirg, toen hij een breuk aan den schoor steen op de woning van J. van Diemen, aan den Hoogen Rijndijk repareerde, op den grond. Hij bleef een poos bewusteloos lig gen. Per schuitje werd hij naar zijn wo ning vervoerd, waar dr. De Flines, van Leiderdorp, constateerde een ontwrichting 7 aan den schouder en een ernstige kneuzing aan het rechterbeen. In „De Hofstad", het artistiek week blad voor Nederland, lezen we, bij mooie plaatjes van de hand van een der redacteu- reu een beschouwing over Cossaar in den kunsthandel Biesing in Den Haag. Over de lezing van Dr. v. d. Hoeven in de Leidsche Debating Society spreekt H. van der Wal een hartig, lezenswaardig woordje mee. Hij besluit zijn artikeltje aldus: Het is te hop on, dat dr. Yan der Hoeven, die in de speciaal-wotenschap van zijn vak een goeden naara schijnt verworven te heb ben, zijn artistieke bespiegelingen op den duur meer in de breedte zal weten uit te werken dieper in hun consequenties zal leeren doordenken; hij zal oen volgend maal dan zeker niet, zooals Donderdag avond geschiedde, een min of meer verhe ven proza-stukje aan het einde behoeven ten beste te geven om den hoorder van zijn eerbied voor de kunst, van zijn dankbaar heid aan de artisten zeker te doen zijn. Prijskamp in de schilderkunst. Bij Kon. besluit is toegekend aan Fran cois Hogerwaard de gouden en aan Albertus Joannes Joseph Yerschuuren de zilveren eerepeDning, en is aan den heer F. Hoger waard, voor het tijdvak van 1 December 1910 t. ot 30 November 1911, een jaargeld van f 1200 verleend, bestemd om hem in de gelegenheid te stellen zich in de schil derkunst te volmaken. Prof. Otto Wallach, directeur van het Chemische Instituut der Universiteit te Göttingen, heeft den Nobel-prijs voor sch kunde gekregen, voor zijn onderzoeking», en studiën over de anorganische chemie en haar toepassingen in de praktijk. De Zweedsohe Academie heeft den No belprijs voor literatuur aan Paul Heyse toe gekend. T O 1 8 t O Reutor seint uit Petersburg: Toen hij in het Sjamordinklooster kwam had Tolstoï behalve zijn medious ook zijn dochter Alexandra bij zich. Na een bezoek aam zijn zuster, die in genoemd klooster woont, is hij naar Kosolsk toegegaan en zou zioh vandaar naar Moskou begeven. Later seinde Reuter uit Toela Tolstoï is met zijn dochter en zijn lijfarts onderweg te Astapowo in het gouvernement Rjesan uitgestapt, omdat hij ziek is gewor den. Hij ligt in het station F Fe. Hij heeft een temperatuur van -10 gr. L e i d e m. Aan de universiteit alhier zij» geslaagd; voor het theor. Geneeskundig examen de heer D. G. Wesselink; voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer F. A. v. d. Breggen. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op Stellingen de heer E. L. M. van Son, geboren te Djokjakarta. 4) Hij-had wel gaarne gewild, dat zij 't ter ras niet verlaten zou; hij was met haai* mee- geloopen, als geloofde hij, dat zij maar wat op en neer wilde wandelen. Maar zijn voor- nemens voor een langer gesprek werden verijdeld, doordat plotseling het donkerge- lokte hoofd van den jongen man, die hem straks verlaten had, weer te voorschijn kwam. Toen Felicitas hem gewaarwerd, wendde zij zich om en ging weg, hem nog toevoegende: „Goeden avond, mijnheer Francken. Wan neer we morgen nog gaan, zorg dan, dat Arsakoff niet meegaat. Papa houdt niet van zijn gezelschap, ongeacht zijn prachtig pianospel, en zou den geheelen dag boos zijn, wanneer hij er bij was." Zij verdween en Erich keek haar nog na, toen de jonge man, dien zij zoo duidelijk ontweken had, naast hem kwam staan en met een handbeweging naar de richting, waarin Felicitas verdwenen was, zeide: „Het spijt mij, dat ik uw dame heb doen weggaan. Had ik dat kunnen vermoeden, dan zou ik niet gekomen zijn. Het gedrag van uw landgenooten is echt Duitsch. Zij toch alleen beelden zich zonder eenige aan nemelijke reden niet alleen afkeer voor iemand in en koesteren die in hun eigen binnenste als iets heel bijzonders, maar zij toonen die ook zeer duidelijk." Erich had een oogenblik geleden dezelfde gedachten gekoesterd. Hij antwoordde, dat het een Duiteche eigenaardigheid is, zich af te zonderen en zich niet gemakkelijk bij vreemden aan te sluiten. Terwijl hij dit zeide, gleed zijn blik langs de slanke, ele gante gestalte van den vreemde met den Russisch-Italiaanschen naam, dien hij' voor eenige dagen hier in het hotel had leeren kennen. Het gelaat van Camillo Arsakoff was heel mooi gevormd: donker gelokt haar omwelfde een hoog voorhoofd, en de oogen, die ongemeen schitterden, werden over schaduwd door mooie wenkbrauwen. Ook de vorm van den mond was van dien aard, dat hij een kunstenaarsoog als dat van Erich onweerstaanbaar boeide. Alleen de breede neus met de groote neusvleugels herinnerde aan zijn Oostersche afkomst, en wanneer hij zijn onderlip als het ware over de bovenlip heenschoof, een bewo ging, die hij dikwijls maakte kreeg zijn gelaat een ruwe uitdrukking. Thans ook weer was dat het geval, nu hij Erich ;int- woordde. „Op dit oogenblik bent u ook een echte Duitscher. U wilt nu gaarne het jonge meisje gelijk geven, alsof u wist wat mij haar ongenade op den hals heeft gehaald. Schaam u, mijnheer de architect, en be denk, dat men de gunst van vrouwen iet verwerft, wanneer men haar vooroordeelen deelt; veel- r, wanneer men zioh daartegen verzet. En pas op voor die blauwe oogoa; zij zijn als een gevaarlijke stroom, waarin men gemakkelijk verdrinken kan." Hij lachte bij die woorden zoo hartelijk, dat ook Erich met hem instemde, al deden hem de woorden onaangenaam aan. Maar de ander liet hem geen tijd er lang over na te denken. Hij nam vertrouwelijk Erichfl arm en zeide: „Kom meeLaten we naar de tweede verdieping gaan; van daar kan men de trappen overzien en het zal een eigenaar dig gezicht zijn, het hotel plotseling in een geïmproviseerd hof veranderd te zien. We kunnen ons dan verlustigen in de buigin gen, die signor Luigi en misschien uw waardige president ook wel zullen maken." Hij wilde Erich meenemen, maar deze maakte zijn arm los en zeide: „Het spijt mij zeer geen toeschouwer te kunnen zijn; ik heb den heer von Herther beloofd hem hier af te wachten, en hij kan wel eens vroeger terug zijn dan ik. Yeel p'leizier 1" „Eveneens veel pleizier,'' zeide Camillo. Erich keek hem met een spottend gezicht na; het was hem onaangenaam, dat hij zijn gevoelens, die hij in zijn diepste bin nenste verborgen geloofde, zoo meedoogen- loos had uitgesproken. En met die ge dachte begon hij zijn wandeling over het terras, zonder te letten op het steeds luider wordende geraas, dat uit de vestibule ook tot hier doordrong. II. Yon Herther had nog juist bijtijds de vestibule bereikt om voor de komst van den Hertog een vluohtigen blik om zich heen te werpen. Hij schrok bijna, toen hij zag, dat de geheele ruimte van de deur van het hotel tot het einde.van de vestibule en zelfs de groote trap gevuld was met een menigte nieuwsgierige gasten. Het gesprek werd in zeven of acht talen gevoerd, maar de president hoorde wel, dat er uitsluitend over de komst van den Hertog gesproken werd. Hij wilde den eigenaar van het hotel er opmerkzaam op maken, dat de Hertog inoognito reisde en hier ontvangen werd alsof hij een officieel bezoek bracht. Maar signor Luigi, die aan het hoofd van een geheelen staf bedienden naar den ingang liep, had geen tijd hem aan te hooren. Toen viel zijn blik op den heer Wild, die een andere uniform had aangetrokken en zijn rood hoofd nog trotscher hield dan straks. De president zeide hem, dat al deze drukte den Hertog zeker niet aangenaam zou zijn. Maar zijn woorden hadden een andere uitwerking dan hij gedacht had, want Wild nam vertrouwelijk, niettegen staande de president een afwerende bewe ging maakte, een knoop van zijn jas vast en deed hem een paar stappen zijwaarts maken. „In den grond kunt u gelijk hebben, maar het is zoo toch eigenlijk beter. Zijn Hoog heid zal wel een afkeurend woord zeggen over deze ontvangstmaar wanneer vesti bule en trappen leeg waren en niemand be langstelling toonde, zou hij nog veel erger uit zijn humeur zijn. Ik ben lang genoeg in dienst om dat te weten." „Nu, ieder zijn smaak", zeide von Herther zich bevrijdend van den koerier en zijn oude plaats weer innemend. De opmerking van den man was te juist, om weersproken te kunnen worden, en von Herther vond het vervelend, dat hij er aanleiding toe had gegeven, dat ze gemaakt werd. Een plotse ling lawaai, een gemompel, waartusschen een paar „Ewiva's" kondigden den komst van den Hertog aan. De heer Wild rende naar den ingang, om te helpen, en binnen een paar minuten wa ren cte hoog© gasten in het hotel. De Hertog, voorafgegaan door signor Lui gi en den koerier, die een wedstrijd in het buigen schonen te houden, had zijn dochter een arm gegeven en wierp eeD kouden, on verschilligen blik over de in de vestibule verzamelde aanwezigen. Het was een im- poneerende gestalte, krachtig en breedge schouderd, een echt militaire houding, niettegonstaande hij in politiek was. Zijn hoofd leek door den langen grijzen baard ongewoon groot; zijn gelaatstrekken typeer den mannelijke kracht en trots, een indruk die ook door zijn gang bevestigd werd. De twintigjarige prinses Stéphanie was een bekoorlijke verschijning; haar teere ge stalte en het smalle gezicht met de donke re oogen maakten een eigenaardigen indruk naast do groote gestalte van haar vader. 7dj keek haar vader vragend aan en beant woordde toen den groet der cbmee. Toen daj Hertog von Herther gewaarwerd, kwam een zeer verbaasde uitdrukking op zijn ge*, zicht, de hooge gestalte werd nog strenger»; gebiedender; onwillekeurig het hij den arm zijner dochter los en was met een paan stappen bij den president. „Kijk, dat is een verrassingWat heeft' u naar het Lago Maggiore gevoerd en juii^ in dit hotel? Bent u gelijk met ons aang^ komen?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1