a°. isia. fft 1556Ï Zateivla» 13 IVovember. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. 1 Offieieele Kennisgeving. Leidsehe Schouwburg. LEIBSCH DAGBLAD PEI.'S DER IDTERTENTIEN Van 18 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettert naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Oent». - Voor het inoasaeeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentt; per 3 maanden I f 1.10. Belten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post 1.66. «INDEUWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 17 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen besloten is aan de bij besluit van 7 December 1868 verleende vergunning tot het houden van een magazijn van droge heenderen in de pakhuizen in de Koenesteeg iwijk III nis. 569, 595, 596 en 596a., thans pakhuis Koenesteeg No. 5, uitgebreid bij bo duit van 8 Juli 1889 de volgende nieuwe Voorwaarden te verbinden: ïo. dat de buiten en binnendeuren, toe gang gevende tot de beenderênjbewiar- pla-ats luchtdicht sluitend worden gemaakt 'en het met glas of plaatijzer te bezetten raam naast de buitendeur luchtdicht sluitend wordt vasteezet 2o. dat het vervoeren van beenderen van uit do bewaarplaats tot aan de in het Le vendaal tegenover de Koenesteeg en voor het perceel Levendaaü nis. 58 tot 60 liggende schuit, niet anders geschiedt, dan in lucht dicht gesloten vervoermiddelen. "Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN TIEYST. Secretaris. Leiden* 12 November 1910. Leiden, 12 November. In de hedenmiddag in hotel „Levedag" alhier gehouden buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Leidr 6che Duinwater-Maatschappij, onder voorzit terschap van den heer B. J. H. Haitink, werd, in de plaats van wijlen dén heer R. iW. J. C. van den Wall Bake, tot directeur gekozen do ifoér G. A. A. Middelberg, lid .van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-directeur van de Nederlandsche Zuid- iafrikaansohe Spoorweg-Maatschappij, te Loe- nersloot. Vertegenwoordigd waren 88 aandeelen, uit brengende 88 6temmen. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. jalhier heeft in de plaats van prof. dr. H. M. ,van Nes, die voor zijn benoeming bedankt had,-tot ouderling gekozen den heer C. J. Eggink Jr. Tot diaken word gekozen de heer D. van cLer Most van Spijk. Beiden hebben hun benoeming aangenomen. Woensdag a.s. 16 November, zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer W. F. K. de Kievit, thans 1ste klerk aan de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, in dienst trad bij de gemeente Leiden. Het aandeel van elke der na te noe men gemeenten in de te leveren mansohap- pen voor do lichting der nationale militie .van 1911, is bepaald als volgt, voor: 's-Gra- .venhage 694, Delft 108, Rotterdam 1243, Schiedam 102, Leiden 161, Dordrecht 143. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangelie-bediening in d© Ned.- Herv. Kerk toegelaten den heer Deetman, te Delftshaven, candidaat aan de Lcidsche Universiteit. De heeren J. H. M. van Li end en, te VGravenhage, H. S. van der Kwaat, te Zaandam, en F. G. A. Beokers, te Utrecht, zijn bestemd voor den dienst in Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer der de klasse bij het openhaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Naar het Engelsche weekblad Truth" v meldt, wordt verwacht- dat Prins Hendrik in Juni van het volgende jaar bij de kro ning van Koning George onze Koningin in Londen zal vertegenwoordigen. Mr. L. van Andel heeft tegen 1 Febr. ontslag gevraagd als rechter bij do recht bank te Middelburg Dr. J. 0. C. W. van Nooten, directeur en leeraar der H. B.-School, directeur der y burgeravondschool en leeraar aan het gym nasium te Sneek, heeft met ingang van 2 Maart 1911 ontslag uit die betrekkingen ge vraagd. De luit.-kolonel F. H. L. de Wijs, ©ommandant in het 4de genie-commandeiment te Arnhem, zal binnenkort dienst ver laten; van af 15 dezer is de luit.-kolonel W. J. A. Colthoff eerstaanwezend ingenieur te Utrecht-, belast met het commando. Het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad. heeft tot onder voorzitter gekozen, in de plaats van den heer C. van Lennep te Eist (Bet.), die niet voor oen herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, de heer E. H. Kre- laf?c, te Haarlem. De vereeniging van praktizearende vee artsen in Zuid-Holland houdt een 'vergay- dcring Zondag 20 dezer in het gebouw „De Veroeniging", te Rotten-dam.. Onder de punten van behandeling komt voor: „De bestrijding der tuberculose on der het rundvee in verband met de in Neder land gevolgde methode." In te leiden door den heer A. F. Muller, veearts te Lisse. De Raa/d van Voorburg heeft den heer Bakker, benoemd hoofd der openb. lagere school te Katwijk, tegen 1 December eervol ontslag onder dankbetuiging als onderwij zer verleend. De Raad van Rijswijk heeft besloten tot het bouwen van een ziekenbarak voor f8500. „De Tijd" verneemt dat de Portugeesche Jezuïeten, welke vóór een paar dagen te Vlissiiigen geland zijn, hun verblijf niet in Nederland zullen vestigen, doch allen voor de missiën in Noord- en Zuid-Amerika bestemd zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft de besturen der volkrijkste gemeen ten verzocht mede te deelen hoeveel lcin- ren er op dit oogenblik in de gemeente) zijn, voor wie plaatsing op een openbare lagere school is gevraagd, doch die wegens gebrek aan ruimte op de scholen niet kon den worden toegelaten. Niet alleen worden bedoeld de kinderen, die in den leerplichti gen leeftijd vallen, doch alle kinderen die overeenkomtsig de bestaande verordenin gen zouden zijn toegelaten indien er vol doende plaatsruimte op de scholen ware geweest. Het schrijven van den minister houdt verband met een vraag in het voorloopig verslag vanwege de Tweede Kamer om trent het ontwerp van hoofdstuk V der Staa tsb eg rooting. ALPHEN. A. s. Donderdagmorgen om tien uren zal de Raad vergaderen. BODEGRAVEN. De schietverecniging „Willem Teil," alhier, kreeg bezoek van vijf leden der schietvereeniging „Oefening en Ontspanning," te Woerden. Het doel was zich te meten met vijf leden van „Willem Teil." De uitslag was, dat Woer den 556 punten behaalde en Bodegraven 557, beide in 10 series. „Willem Teil" over won dus met slechts 1 punt. Voor hetzelfde doel ging „Willem Teil" naar Woerden. Deze wedstrijd had den volgenden uitslag: Woerden 580 en Bode graven 571 punten, zooclat nu Woerden won met 9 punten. De uitgeloofde zilveren medaille was nu door geen der Vereenigin- gen behaald, waarom besloten werd te kampen in 5 series. In dezen wedstrijd behaalde Bodegraven 287 en Woerden 284 punten, zobdat „Willem Teil" winner werd van de medaille. Hulde aan de vijf Bode- gravensche leden, die de Vereeniging hoog hielden; eveneens hulde aan de Woerden- sche leden, die getoond hebben flinke schutters te zijn HAZERSWOUDE. De tooneelvereeni- ging „Nut en Genoegen," die een twintig tal jaren bestaan heeft, doch gedurende de laatste jaren in kwijnenden toestand ver keerde, is thans ontbonden; waarna de ge- heele inventaris bij opbod onder de leden werd verkocht. De Christelijke Vrouwenvcreeniging, die steeds in .Salvatori" haar vergaderin gen hield en zich bijzonder verdienstelijk maakte voor de vereeniging tot bevorde ring van Christelijke belangen der Ned.- Herv. Gcm., is eveneens ontbonden. De Christelijke meisjes vereeniging Dorcas" vervaardigde in haar afgeloopen vereenigingsjaar 126 stuks goederen, die onder 29 gezinnen werden verdeeld. KATWIJK. Het aantal der in 1911 door deze gemeente te leveren manschappen voor de nationale militie bedraagt 30; in verband met de broederdiensten en de tot heden erkende wettige gebreken, zal num mer 40 het laatste nummer zijn, dat voor loopig wordt opgeroepen. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Do afdee ling alhier van 't Ned. Jongelings Verbond stelt hedenavond haar lokaal Kerkplein we der voor het publiek open. lederen Zaterdagavond bestaat er gele genheid tot het verkrijgen van boeken uit de bibliotheek, terwijl daarna het „tehuis" wordt gehouden. Zullen velen van de hoe ken der straten zich verplaatsen naar het lokaal, anderen niet hun schreden richten naar bierhuis of herberg? 't Best. der Jon gelings-vereeniging hoopt het ten zeerste en beveelt het „tehuis'' warm aan bij de ouders van het opkomend geslacht en bij de jongelingen zelf. KATWIJK-AAN-ZEE. Door het bestuur der Katwijksche Ziekenverpleging is een tweede zuster aangesteld, die den 15den No vember a.s. reeds in functie treedt. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Chr. Jongelingsvereemgmg „Amos 5 6a", afdeeling van het Neder landse3-! JongeKngsverbond, heeft een be. stuursverandering plaats gehad. Tot twee den voorzitter is gekozen de heer Wilh. A. Zuurbier is plaats van den heer J. Dubbe- laar, en tot eersten secretaris de heer KL Haasnoot, in plaats van den heer F. v. d. Oever. Verder werd nog besloten tot me dewerking aan het Zeemanshuis. NOORWIJKERHOUT. Gisteravond ver gaderde in café „De Vlasoven" de tuinders- bond „Eensgezindheid" ten einde een nabe trachting te houden óver de veilingen, welke dezen zomer door genoemden bond gehou den werden. Aan hét verslag van den pen ningmeester is het vólgende ontleend: Met inbegrip van statiegeld is geveild tot een gezamenlijk bedrag van f 6142.94L De net to-opbrengst was f 5730.24Er waren ter veiling gebracht 4327 zakken boonen Ge maakte onkosten bedroegen f 106.72. Een zuivere winst van f751.85 werd gemaakt. Van 27 Juli tot 7 Ocat- 1.1. werden 28 veilin gen gehouden, waaraan door 84 tuinders werd deelgenomen. Alle aanwezige leden ontvingen restitutie van. zakken, welke door de koopers niet teruggegeven werden. Allo pogingen zullen*' door den Bond in het werk gesteld worden om de veilingen, welke uitstekend blijken te werken, ieder jaar belangrijker te doen worden. NOORD WIJK. De verkiezing (stellen van candidaten) voor één lid van den Ge meenteraad vacature-Van Limburg Sti- rum zal plaats hebben op Woensdag 7 December; de stemming zoo noodig op 14 Dec. d. a. v. NOORDEN. Alhier zal een rijweg wor den aangelegd van den Ringdijk naar de Ring kade van het Groot waters chap de Ronde Venen. OEGSTGEEST. In verband met de hier gehouden ledenvergadering van „Moeder lijke Liefdadigheid" zij medegedeeld, dat mej. M. Vlielander niet sinds jaren de ledige plaats in het bestuur had vervuld, maar sinds Januari. OUDEWETERING. Er is hier gebrek aan goede burgerwoningen. Onze veearts heeft zich genoodzaakt gezien, aan den overkant van do Wetering te gaan wonen, onder de gemeente Leimuiden, in het huis van den heer Timmers, wijl er hier geen geschikte woning voor hem te vinden was. Voor do boerc-n uit cle Haarlemmermeer was dat wel gemakkelijker, daar deze nu niet behoeven- over te 'varen, maar de Lei- muidsche brug over kunnen rijden; lo?h voor de ingezetenen van Alkemade leverde het toeh wel bezwaren op. De heer Fros is nu daaraan te gemoet gekomen door zijn woning telefonisch te doen verbinden met die van onzen brievengaarder, waar belang hebbenden zioh dus vervoegen kunnen. Wer kelijk is daardoor :n ee groote behoefte voorzien. ROELOF ARENDSVEEN. Dat het tuin land hier veel geld waard js, blijkt hieruc t, dat de zoogenaamde Clementakker, groot 443 Rijnlandscbe Roeden, deze week door notaris Veenstra verkocht, opbracht f 73GO. Dat is, de kosten «er bij gerekend tegen f 18 per Roede of f 12,600 per H.A, SASSENHÏÏIM. Het aandeel in de na tionale militie, lichting 1911, bedraagt voor onze gemeente 10. Hiervan zijn 7 man voor volledige en 3 voor korte oefeningen. STOMP WIJK. De vergadering van de IJsclub „Nut en Vermaak'' werd alhier gehouden. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat er een bedrag van f 141. 62a in kas was. De aftredende heeren Huisman en AI werden als voorzitter en secretaris herko zen, waarna nog een partijtje jassen ge speeld werd. Eerste prijs: Jac. De Hey en J. Belt Jzn., premie H. J. de Bruyn en A. Tetteroo; troostprijs G. Waaier, F. van Leeuwen. II. Graneman en G. P. Soeterbeek. TER-AAR. Tot hulpbesteller der poste rijen (kantoor Aardam) is benoemd D. P. Hofstede, in de plaats van M. Rijnsburger, die voor deze betrekking heeft bedankt. VOORSCHOTEN. De heer G. C. M. Ver schoor, tijdelijk klerk aan het post- en tele graafkantoor alhier, is weer naar zijn standplaats Rotterdam vertrokken. Als directeur der nieuw-opgerichte R.-K. Gemengde Zangvereeniging zal op treden de heer M. Lakeman, onderwijzer aan de R.-K. Parochiale Jongensschool alhier. VALKENBURG. De heer W. C. Maarle- veld<, tot vóór kort onze plaatsgenoot, thans onderwijzer te Biervliet, slaagde te Rotter dam voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. WARMOND. Gisteravond hield de mu ziek- en Tooneelvereeniging „.Harmonie va<n Warmond'' in „De Zon" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Met een inleidend woord opende de pre sident de vergodering, woarij hij mededeel de, dat er redenen van tevredenheid waren over de ge/houden uitvoeringen, welke goed zijn geslaagd'; zoo ook de zomer-eoncerten, olhoewel naar 's voorzitters meening er te weinig werden gegeven. Hij hoopte, dat dit een volgend jaar wel beter zou gaan, daar deze concerten algemeen voldoen. Ook de afd. Tooneel gaat, dank zij de leiding van den heer C. Machen, vooruit. Ook bracht de voorzitter in herinnering, dat de heer Noordanus thans omstreeks een jaar als di recteur van de afdeeling Muziek optreedt. Zijn benoeming is een gelukkige geweest; de goede samenwerking met de leden laat niets te wenschen over en zijn leiding en onderwijs aan de leerlingen zijn uitstekend. Ook op financieel gebied: mag de Vereeni ging tevreden zijn, niettegenstaande de be trekkelijk groote uitgaven voor tooneel- schermen, enz. De uitgaven bedroegen in het afgeloopen jaar f 454.52, de inkomsten f 460.83, zoodat er in kas is een batig saldo van f 6.31. Bij de verkiezing voor twee leden van het bestuur werden de aftredende leden, de heeren S. J. Schouten en F. Machen met algemeene stemmen herkozen. Als voorzitter van de afd. Tooneel werd in de plaats van den heer H: Meskers, die de gemeente heeft verlaten, door het be stuur benoemd de heer J. Bergman, die de benoeming aanvaardde. Terwijl de stemmingen plaats hadden werd door een commissie uit do aanwezige leden de rekening nagezien en in orde be- vondln en tegelijkertijd den penningmeester dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Na den wensch, dat de werkende leden der beide af deelingen met dezelfde ijver en lust voort mogen gaan, sloot de voorzitter de vergadering.. Het aandeel dezer gemeente voor do te leveren manschappen voor die nat. mili tie, lichting 1911, bedraagt G en wel 4 voor volledige en 2 voor korte oefening. Thans kan worden gemeld, dat de gashouder de proef heeft doorstaan en in orde is bevonden. Gisteren heeft de vulling plaats gehad door aansluiting met de gas fabriek te Leiden. In het begin der vor- gende week wordt begonnen met de aanslui tingen van particulieren en van de gemeen te-lantaarns. Reeds hedenavond echter zal „De Stad Rome" door gas verlicht worden. Hedenavond zal in deze gemeente de tïendaagsche Missie een aanvang nemen. Als redenaars zullen optreden drie paters der Franciscaner-orde. ZEGWAARD-ZOETERMEER. De verga- dering van onze afdeeling van de Z.-H. IJs- i vereeniging was vrij goed bezocht. Het af geloopen jaar heeft weinig van de kas ge vergd; de rekening werd vastgesteld tot een bedrag van f 282.53 aan ontvangsten, f 27.40 aan uitgaven; batig saldo f255 13. Besloten werd dit geld bij de Spaar- e«n Voorschotbank alhier te &?<poneeren. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren F. Bos en P. W. van Reeuwijk, werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van het over leden lid, den heer J. Bonman, gekozen werd de heer J. J. van Atten. De heer Bos bracht verslag uit van de door hem als af gevaardigde bijgewoonde vergadering in Den Haag. Bij de gehouden verloting werd een paar schaatsen gewonnen door den heer A. Groenheijdc. In tegenwoordigheid van de commissie van toezicht op het landbouw-onderwijs is alhier geopend de cursus in paardenkennis, met twaalf leerlingen. Gisteren geraakte aan den Voorweg een bedelaar te water. Moeite om er uit te komen deed hij niet. Voorbijgangers haal den hem op den kant en brachten hem in den koestal bij den landbouwer A. N. Hulp van den dokter, die bij hem geroepen werd, was niet noodig. Concert Kathleen Parlow. Wederom heeft deze jeugdige artiste een talrijk publiek met haar schitterencF viool spel bekoord. Uiterlijk onbewogen, be weegt zij hare mooie viool tot het geven van de heerlijkste tonen; van de krachtigste tot de meest teere; en de technische moei lijkheden gaan zoo vanzelf en zoo vol maakt, dat die viool ons doet denken aan een automaat-viool; ware het niet, dat de heerlijke klanken deze gedachte dadelijk onderdrukken. Het programma; was dat nu het be loofde „met gróóte zorg gekozen"? Dan zou het geen concert met pianobegeleiding geen transcriptie (Popper Auer) bevat heb ben. Wel werd het met groote.zorg uitge voerd, ook de begeleidingen, die aan Charl ton Keith waren toevertrouwd. Deze pia nist, die haar niet op dén vleugel ter zijde stond (zooals van te voren was geschreven) doch aan den vleugel gezeten was, maakte het zich in de inleiding van Wieniawsky's concert gemakkelijk met het overslaan van een groot stuk, waarna de violiste aan het woord kwam. Prachtig werd de Romanze gezongen en de Finale Alla Zingara sleepte ons mede tot een bewonderend applaus. Hierna kwam Tartini's „Trille du Dia- ble", waarvan zoo menig violist getuigt, dat het een heksentoer is om die in de vingers te krijgen. Deze knappe violiste heeft het gedaan gekregen, en zóó, dat de vertolking iets heel bijzonders was. Wel verdiend was de prachtige corbeille, haar hierna door de Schouwburg-commis sie aangeboden. Na de pauze stelde Charlton Keith zich als solo-pianist voor in twee soli van Lisz£ en in een toccata van St. Saens, waarin hij zich deed kennen als een pianist, die van zich mag laten spreken. Zeer mooi is de technische ontwikkeling van de linkerhand,-, terwijl hij den enormen vleugel nooit ruw aanpakt. In de begeleidingen der viool nummers cijfert hij zichzelf wel eens te veel weg en dat behoeft werkelijk niet. Van de violiste hoorden wij nog cene „Melodie" van Glück en een prachtig ge-1 speeld „Menuet" van Haendcl; en toen ging de viool aan het spinnen van de meest lichte en fijne tonen, samen een,' weefsel van Popper vormend, door Auer voor de viool bewerkt. Eene ware ovatie van het publiek vroeg om een toetje, dat ons werd gegeven in den vorm van het tweede deel van Sara-- sate's Zigeunerweisen," onvermoeid en,' met glanzende techniek en voordracht ge speeld. DE UNIE van Christelijke ancLerwijzers en onderwijzeressen Hedenmorgen weed op de vergadering van de afdeeling Leiden e. o. van de V. v. O. e, O. i. N. e. O. B. door oen der loden ge-» sproken over bovengenoemde Vereeniging van onderwijzers-niet hoofden. Dat de Unie reden van bestaan heeft, trachtte do in* leider aan te toonen, door te letten op do oorzaak van en de aanleiding tot haar ontstaan, op liet werk, dat zo verricJitj heeft en nog hoopt to doen, en op de wijze waarop ze bestreden wordt. Haar ontstaan werd behandeld aan dei hand van de geschiedenis van de Groote! Veroeniging, zooals dio te vinden is in het Gedenkboek van Strijd en Zegen. De Groote werd opgericht in 1851, ten behoevo van, school, schoolkind cn onderwijzer. Ze bö-i .doelde oen paedagögische Vereeniging te zijn; aan politiek hoeft ze nooit gedaan. Zo ver- eenigt in zich alle richtingen in do Tra-: tcstantsohe schoolwereld. Terwijl ze zich uit breidde-, dceigdo er dikwijls scheuring, die' toch steeds voorkomen werd. Onderwijzeres sen werden toegelaten in 1376. Verschillende' voreenigingt'h werden er naast opgericht, Johannes, Barnabas, Lulcas, Dc Unie, de Veroeniging voor M. U. L. O., van kweek-' schoolleeraacs, Normaalsehoollécraars. In ons schoolwezen zijn drie. giroepon van personen. Bestuurders, hoofden en onderwijn zers. Alle drie werken samen b.v. in Ge-' reformoord Schoolverband; de laatste twee in de Groote Vereeniging. In 1854 waren, er 40 hoofden en 9 onderwijzers lid. On derwijzer was men toen niet lang, en wié hoofd was, werd voldoend-a betaald. Gevolg was. dat met onderwijzers niet gerekend» werd, ze stonden onder bescherming, soms! blijkbaar onder voogdij van de hoofden. Dat ze later ook beroepen werden evenals da hoofden, was dezen een doorn in 't oog. In»' 6chool werden zo lang niet altijd vertrouwdy in de Vereeniging hadden ze niet dezelfde! rechten. Vooral na 1878, toen de groote scholen! kwamen, veranderde de toestand. Er kwam' een klasse van onderwijzers, die voor het meerendcel steeds onderwijzer zouden hlij^ ven en dus ook onvoldoende gesalarieerd.' Zoo kwam de salariskwestio aan de orde.- Een- on andermaal werd getracht van- dé Groote iets gedaan te krijgen, maar er waal geen beweging in te brengen. De Vereeni* ging deed niets om de belangen der onder* wijzers te behartigen. In 1884 stelde het Hoofdbestuur vootv ontslagen hoofden te steunen uit de Vcr- eenigingskas. Een amendement werd voor-- gesteld ook niet-hoofden bij ontslag te steu nen. Maar er was geen sprake van dat hot Bestuur 't wildo overnemen. Daarom werdi het amendement teruggenomen, hoewel cr; toen reeds 528 onderwijzers waren tegen!-» over 377 hoofden. Dit onrecht is nog niét hersteld in 1910. 'FVVerd al duidelijker, dat als men geen scheuring wilde, en toch iets wilde doen voor de belangen van de onderwijzers, dezp zich afzonderlijk moesten vereenigen. Dif bleek vooral in en na1894. In dat jaai.) werd in Den Haag met meerderheid vou, stemmen besloten ook onderwijzers-niet hoof< den verkiesbaar te stellen voor het Hoofd/i bestuur. Naar aanleiding hiervan brak er' een storm les in do Vereeniging. De ondei. wijzers, aan wie al eens het celibaat waa(] aanbevolen, als hun salaris laag was, weoS' den door velen volstrekt niet op een lijn ge* steld met de hoofden, als leden van deb zelfde Vereeniging. Zoo ontstond in 1896 de tJnie, die docoj haar oprichting scheuring van de Groot^j voorkwam; deze verloor geen enkel lid. ZeL schroef een brochure: Verbetering van d«i) positie van den onderwijzer, hield een en* quêto over de salarissen, is voor ondcrwij* zers in de bres gesprongen, heeft geijvertj voor oen betere rechtspositie, adressen vciy zonden, heeft haar eigen orgaan, informatie bureaux, ondersteuningfonds. f In haar werkprogram vraagt ze gelijk!*! beid voor de publieke kassen voor bijzon}* der en openbaar onderwijs, betere opleiding^ betere salarieering voor on der wij z era - n i hoofden, invloed van dezen op den ganr d*£É

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1