iHIBSöH DACSBLAB, Saterdag' 15 October. Tweede Blad. Brieven van een Leicienaar. Gemengd Nieuws. Uit de Reehtzasl. Anno 1910. De aufo: redmiddel. ÏÏOa CCCXXVIII. In mijn vorigen, brief hob ik een somber tafereel opgehangen van onze gemeente- financién en eens laten zien hoe ocrustöa- rend de uitgaven in de laatste tien jairn zijn gestegen. Eenmaal dit onderwerp be sprekend, moest ik tot deze slotsom komen. t)e cijfers die niet jokken, brachten er mij toe. Graag was ik tot andere conclusies ge komen en had ik een blijde toon aange slagen, maar dat ging nu eenmaal niet. Nu schijnen de menseden, wel graag klaag liederen te hooren en sombere schilderijen te zien, althans de bewijzen van instemming die ik na het verschijnen van dien brief ont ving, waren talrijker dan anders. Maar toch waren er ook, die, al ontkenden ze het ern stige van den toestand niet, mij opmerkten, dat tegenover de vermeerderde uitgaven ook vele dingen stonden, die er op wezen, dat Leiden in den tijd van tien jaar ontzaglijk is vooruitgegaan, dat er groote en belangrijke verbeteringen op velerlei ge bied zijn aangebracht. Inderdaad, dat is zoo. En juist toen ik de steeds klimmende uitgaven opsqhreef, kwam reeds bij mij de gedachte op om bij wijze van tegengift een volgenden keer eens te doen uitkomen hoe Leiden in de laat ste tien jaren en vooral in de laatste vijf jaren op menigerlei gebied is vooruitge gaan. Over het onderwijs behoef ik eigenlijk niet te spreken. Daar zijn ieder weet het in de jaren een aantal lagere scho len bijgebouwd en de oude zijn vergroot en verbeterd. En met de localiteit is ook het gehalte van het onderwijs verbeterd. Klei nere klassen, meer personeel, en betere leermiddelen. Daardoor is 't onderwijs ongetwijfeld verbe terd, de leerl. wordon meer ontwikkeld en de waarde daarvan voor het individu zelf en voor de •gemeenschap kan moeilijk in cijfers worden uitgedrukt, maar ieder zal wel er kennen dat het levend kapitaal vertegen woordigt, want al hebben de idealisten, die eens zeiden dat men aan gevangenissen zou uitsparen wat men aan de scholen uitgaf, niet geheel gelijk gekregen, er zal in onzeu tijd wel niemand meer zijn die niet de groote waarde en hooge beteekenis van goed onderwijs erkent. En naast het Lager mag ook het Middelbaar en Gymnasiaal onder wijs genoemd worden, en vooral ook Let vakonderwijs. Wij geven heel wat uit aan de Ambachtsschool, aan Mathesis, de inrich ting voor de opleiding tot Instrumentma kers en aan Kennis is Macht. Dat geld brengt zeker zijn rente op, al komt het niet rechtstreeks in het laad je van den ge meente-ontvanger. Dan hebben we in de laatste tien jaren heel wat gedaan ter be vordering van de gezondheid, vooral voor de minder bedeelde volksklassen. Wijk vereen gingen, die voor de - verple ging van arme zieken zorgen, krijgen sub sidie van de gemeente, en worden daardoor in staat gesteld het liefdewerk te doen en vol te houdem Wij hebben schoolartsen aangesteld, die geregeld den gezondheids toestand der schoolbevolking controleeren en waar dr.t noodig is, helpend tusschen bei den komen. Wij hebben een keuringsdienst op eet- en drinkwaren ingevoerd, die een voorbeeld is voor andere steden en er voor waakt dat men ons niett zooals vroeger, voedingsmiddelen kon verkoopen ondeug delijk van samenstelling of vervalsoht. Wij hebben een cpenoaar slachthuis ©n een goede vee- en vleesohkeuring, waar door zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat we geen voor de gezondheid schadelijk vleesch gebruiken. Wij hebben de woningtoestanden verbe terd en reeds een der afzichtelijkste volks buurten herschapen in een gezonde arbei derswijk. De voordeelen, die daaruit voortvloeien voor de gemeentenaren, kunnen we ook al weer niet in geldswaarde uitdrukken, maar gelukkig wel in cijfers. Het sterfto-oijfer ia in het laatste tiental jaren belangrijk ver minderd Bij de officieels ontvangst van de ie-den van het Gezondheidscongres heeft de burgemeester daar nog opgewezen en er bij verklaard dat Leiden, blijkens deze cijfers zoo langzamerhand van een der on gezondste steden een gezonde stad gewor den is. Zoo iets is, dunkt mij, toch wel een pro centje meer belasting waard. Ook voor de belangen van handel, nijver heid en verkeer heeft de gemeente in de laatste jaren heel wat gedaan. De vee markt werd belangrijk vergroot en uitge breid, voor de inrichting van een vette- varkens-markt niet onaanzienlijke kosten gemaakt evenals voor de groentenmarkt met veilinglöods. Bruggen werden gemaakt over den Wit- ten Singel bij de Kaiserstraat, over den Zooterwoudsrihen Singel en den Heerensin gel. En eindelijk wijs ik op de verbreeding van de Paardensteeg, waardoor zij werd een royale »P rinsessekade. De Electrisohe Centrale werd gebouwd, welke nu reeds heeft getoond levensvat baarheid te bevitten en voor de gemeente, die jia-ar vooral ten behoeve van de talrijke fabrieken en nijverheidsinrichtingen en tot meerder, comfort vcor ingezetene en vreem deling stichtte, voordoelen zal opleveren. Maar aanvankelijk was het een heele waag voor het gemeente-bestuur en een groo te uitgaaf yoor de gemeente. En hebben wij om in het bezit te komen van de eleo- trische tram niet moeten besluiten tot over- wulving van het Kort-Rapenburg en het bouwen van een nieuwe brug, terwijl er ten gevolge van dezen aanleg nog wat meerdere kosten door de gemeente zullen moeten worden gemaakt? Maar wie van ons zou nu omdat er geld, veel geld voor uitgegeven moet worden, daarvoor het bezit van een electrisc-he tram willen opofferen.? Onze plantsoenen worden keurig onder houden. Het zou misschien wel een beetje minder en daardoor goedkooper kunnen, maar wij verhoogen er de aantrekkelijkheid der stad mee, die meer en meer een aan- trekkingspunt wordt voor de vreemdelin gen, die Holland komen bezoeken. W kunnen uit dit alles zien, dat. al moge er dan heel wat geld zijn uitgegeven waar door de lasten sterk toegenomen zijn, het geld toch waarlijk niet over den balk is ge gooid. Wij hebben er waar voor gekregen. En toch houd ik vol, dat het zoo niet door gaan mag en doorgaan kan Over tien jaar mag onze begfooting, wat de uitgaven be treft, niet het dubbele van de tegenwoor dige bedragen, tenzij ook de inkomsten bui ten den hoofdelijken omslag, daarmede gelijken tred hebben gehouden. Vermoedelijk zal dat ook niet noodig wezen.. Het gaat onze gemeente zoo ongeveer als een gezin, dat zich zoo langzamerhand goed in de spullen gezet heeft en nu langen tijd geen groote uitgaven weer heeft te doen Et komt nog wel eens iets bij, de behoeften worden gedurig grooter, maar als daarbij rekening wordt gehouden met de middelen en de zuinigheid voorzit, dan kon men zïoh verder in de uitgaven beperken. Wij willen hopen dat onze gemeente zich voortaan naar dit oude en goede recept- zal gedragen en bevelen het bij haar be stuurder en aan. Dat het in de laatste dagen en nachten op zee danig gespookt heeft, blijkt o.a hieruit, dat te Katwijk-aan-Zee binnen gekomen zeelieden v-srldaarden van mesr dan één schip netten te hebben zien rond drijven zonder ze te kunnen opnemen. Naar wij vernemen, zoo wordt ons uit Katwijk-Binnen gemeld, hoeft do graanhandelaar S. tot beheerder zijnor za ken aangesteld den heer v. d. G., alhier, die in 't bezit is een er behoorlijk gezegelde en geregistreerde volmacht en daarvan ge bruik maakt. Op de paardenmarkt te Utrecht heeft hij hot paard verkocht, terwijl bij ver schillend© cliëntoele kwitanties wórden aan geboden. Een dozcr hoeft zelfs van ©en ad vocaten-kantoor in de Spuistraat te 's-Gra- venhage oen aanschrijving ontvangen om zijn rekening te voldoen. ,Uit Sassenheim schrijft men ons: Sedert oenigon tijd doden zich iD het gezin van B., op „Amerika," alhior, na het gebruik van meelspijzen, vreemde ver schijnselen voor: benauwdheid, onpasselijk- hoenderpark voor duizenden kippen wor den ingerioht. In diezelfde buurt bouwt men thans ook een nonnenklooster van de Fransohe orde van St.-Joseph. CZw. Crt.) Nederland s ch vee in Oosten rijk. De correspondent te Weonen van de „N. R. C." schrijft, d.d. 1Ê dezer: Het oordeel over de 28 Nedertandsobe runderen op de veemarkt alhier, is, dat zij goede middelsoort waren. Zij hadden een lange reis achter zich en een driedaagscè. oponthoud aan de grens, wat waarschijnlijk ongunstig op hun uiterlijk had! gewerkt. D© ossen werden verkocht voor 102 tot 104 kronen, (een kroon is ongeveer &0 ets.) per 100 kilo levend gewicht, en de koeien van 96 tot 100 kronen. Het vleesch werd voor 170 kronen per meter-centenaar' ver kocht. Het heet, dat de vee-commissaris Sabors- ky 500 stuks Nederlandsch vee op de markt wil brengen, waarvoor de invoer is toege- gestaan. Een Italiaansch blad meldt, dat ook onder het Italiaansche spoorweg personeel stakingsplamien bestaan. In Engeland is Maandag- avond op tal van plaatsen een praohtige vallende ster'' gezien, welke zich langs den hemel bewoog van Perseus naar Zwaan. De meteoer verspreidde een schitterend blauw licht; duidelijk kon worden waarge nomen, dat hij zicfi in twee doelen splitste. De koning van Saksen hoeft dezer dagen met het bestuur van hefc slachthuis te Dresden en afgevaardigden van Let slagersgilde over de scbaarschte van vleesch gesproken. De Koning verklaarde zeer goed te weten dat het volk onder de schaarschte en de duurte van het vleesch leed en dat er ook in het algemeen een duurte heerscLte. Alles ia duurder geworden," zeide de Koning ikzelf merk dat oven goed. Ik en mijn regeering zouden dat gaarne ver helpen, maar het zal moeilijk gaan. Om de duurte van het vleesch uit de wereld te helpen, is van verschillende zijden voorge steld, de grenzen des lands voor ruimeren aanvoer van slachtvee uit andere landen open te stellen. Maar in andere landen is ook nauwelijks nog vee te krijgen, zoodat de openstelling van de grens maar weinig zou baten. Helaas valt echter aan zulk een maatregel ock niet to denken, daar hij meer schade dan nut zou brengen. Dit is mijn meening en die van mijn regeering. Wij kun nen onzen landbouw niet aan het groote gevaar van een overbrenging van veeziek ten blootstel! n, d e bij onbeperkte open stelling van de grens zou volgen Zooals gezegd, ik betreur de duurte van het vleesch lc-vendig, maar zie geen middel om haar te verhelpen Ik wensch vol ver trouwen, dat er spoedig een duurzame ver betering zal komen." Een m o e i 1 ij k e t a a k.-^ Een jonge man zei eens tot een vriend; die aan den drank verslaafd was: ,,Necm een blad papier en schrijf aan den oenen kaDt al het goede en aan den anderen kant. al het kwade, dat de drank u beeft gedaan." ,.Gij vraagt mij iets onmogelijks," was het. antwoord, ,,want waar een blad papier te vinden groot genoeg, om al het kwaad te bevatten, dat die ellendige drank mij ge daan heeft?" KotterdaciKche Recïitbrmk. Beklaagd van het frauduleus slachten eener koe heeft gisteren terfchtgestaan J. V., 25 jaar, botorhandelaar te Utreoht. Als sla ger to Bleiswij k zou hij op 4 November 1909 aldaar eon koe hebben geslacht, zonder deze voor do belasting aan te geven. Beklaagde beweerde dat het zeer good mogelijk was, dat hij dien dag geslacht ha.d, maar dan moost hij het ook hebben aangegeven. Hij verzuimde dit nooit. De getuioe Mussert verklaarde beklaagde omstreeks dien tijd bij hot slachten eener koe to hebben geholpen, gelijk hij wel meer deed. Van uit den stal vervoerden zie de twee helften van het geslachte beest, dat ruim 600 pond woog en een waarde van ruim f 200 had, naar beklaagdcs winkel, alwaar ze het ophingen. Getuige Tod ze daarmede bezig. De veldwachter Langen dam zag de £wè$ helften van het beestje des avonds ook in beklaagdcs winkel hangen. Uit hot feify dat het vleesch nog vochtig was, wist dezeij getuige te verklaren, dat de koe dien zelfden1 dag geslacht was. j De veehouder Huisman wist dat beklaagde op 2 November -een koe slachtte, waarvan,' getuige en drie andexen de eigenaren waren.; Van dit beest had getuige nog dienzeLfdcn dag vleesch ontvangen. Den 4den Novem ber zag deze getuige wedsrom een koe in den stal van beklaagde staan, welke hij be weerde to Rotterdam, op de markt te heb-1 ben gekocht. Uit een verklaring van den ontvanger bleek dat beklaagde in dien tijd, slechts één koe had aangegeven. De rijksadvocaat, mr. D. E. v. Raait© wettig en overtuigend bewezen achtend liet aan beklaagde ten laste celegde, eischte een boete van ton minste f 10 en ten hoogste f 150, verbeurdverklaring der geslachte koe, subsidiair hechtenis voor den ''uur bij hot vonnis to bepalen, voor hot geval binnen twee maanden na het uitspreken er van het verbeurd verklaar do niét mocht zijn uitge leverd. Het O. M., waargenomen door mr. Wolf- son, eonoludeerd© tot toewijzing dezer vor dering. Uitspraak 25 -Oct. HetdramaindeHendriketraat teRotterdam. Met een stampvolle tribune begon de behandeling der zaak tegen P. v. V.t 41 jaren, los werkman aldaar, thans gedetineerd, beklaagd van poging tol moord op zijn eohtgenoote, J. Verdoes, in den vroegen ochtend van 13 Mei. Beklaag de had steeds ongenoegen met zijn vrouw en dat zou dien be wasten morgen tot een bloed*ge botsing gekomen zijn. Bekl. zou eenige -schoten op haar gelost hebben, du haar verwondden, en schoot toen op zioh- zelf, met het gevolg, dat een kogel in zijn hoofd drong, waardoor beklaagde eenigen tijd in het Ziekenhuis werd verpleegd. Beklaagde gedroeg zich zeer onverschil lig en ontkende pertinent de bedoeling te hebben gehad de vrouw te raken. Twintig jaren geleden was hij met Jannetje /erdo^s getrouwd. Dat hjj zijn vrouw mishandelde waren, volgens hem, lasterpraatjes. Al hadden ze dikwijls ruzie, volgens bekl. was do vrouw daar zelf de schuld van. Be klaagde ontkende ooit te hebben gezegd tot zijn vrouw: ,,Denk er om, dat ik je geen koekje verkoop, waar je voor jo le ven genoeg aan hebt." Den avond voor het misdrijf kocht hij in de van der Takstraat een revolver. Met zes scherpe patronen 1 et hij de revolver vullen en zes stak hij in den zak. Hij kocht de revolver, om zich te weren tegen eeni ge mannen, die hem een pak slaag hadden beloofd Hij kon niet met een revolver, om gaan. Hij was toen naar huis gegaan, waarop hij zich gekleed to bed had ge legd; zijn vrouw was met de tb-oh ter ge vlucht. 's Morgens van den anderen dag, toen hij zijn vrouw hoorde terugko men, had hij zich op het privaat verstopt en toen zijn vrouw in de gang stond, lostto hij een schot pp haar, dat in den hals trof. Beklaagde ontkende tweemaal te hebben geschoten, ook was het de bedoeling ge weest, haaT met Let eerste schot vrees aan te jagen. Hij had ook niet gezien, dat zijn vrouw verwond was. hij antwoordde op een desbetreffende vraag van den presi dent: ,,0, ik zag wel dat er bij me vrouw een velletje af wasVoor deze uitdruk king kreeg hij van den president een flin- ken uitbrander. Beklargde herinnerde zich nog goed dat hij toen op zichzelf geschoten bad. Laber wan hij gearresteerd. Dr. J. Adam had belaagde en diens vrouw behandeld; bij beklaagde, zat de ko gel nog in het hoofd Ook de wond van de vrouw was nogal ernstig. Als deskund go, wat betreft de revolver, werd gehoord de heer Carel L. N. J. De Swart, dip het wapen onderzocht had en bevonden van slechte kwaliteit. Wat tref kans betreft, die is met dat ding zeer ge ring. Maar wanneer, zooals bekl. gedaan Hier zal niet bezongen worden de lof van de auto, verteld van snelheid en lux-3, van gemakkelijkheid en zekerheid als voer tuig, vannu ja, zoovele hoedanigheden die haar een goed klinkenden naam gaven en deden behouden. Waarboe zulks? Verwacht geen beschrijving van snelheids wedstrijd, die u huiveren doet van ontroe- Sring en angst. Geen weergave van een tocht langs ongebaande wegen, u vervullende met bewondering voor een machine, zóó tech nisch volmaakt, dat geen hinderpalen on overkomelijk zijn. Spits u niet op vrucht van rijke schrij versverbeelding, die u al lezende doet lachen om heerlijke „trouvaille"; in span ning doet uitzien, naar de ontknooping van een verhaal, dat boeit en het meest ver gassende einde gaat geven. Geen novelle, die ge leest en meer of min tevreden neerlegt. In sobere woorden zullen we verhalen van een eenvoudige dorpsgebeurtenisvan: „Wat de auto vermocht 1" In vreedzame kalmte ligt daar het lande lijke dorp, pleisterplaats voor velen, die snorren, met snelheid passende in deze eeuw .Van 6nel leven, van de bissohopsetad naar een lieflijk gelegen veste, met aan de eenc zijde heerlijke hosschen, aan de andere lachende landouwen. Vlugger, gejaagder, moge het wacht woord zijn van hen, die leerden kennen het stoomros in nieuwstsn vorm, de dorps bewoner gaat voort er te leven zijn leven van rust en van vrede. Hij moge opgeschrikt zijn, een wijle, uit zijn „genoeglijk voortrollend" bestaan, door de verschijning der auto, door haar groote snelheid, nachtmerrie van velen, berustend als de dorpeling is, heeft hij zich weldra weten aan te passen of liever neer te leg gen hij de nieuwigheid, méér voorzichtig heid betrachtende op den weg, waarover zijn dorpsleven voert. Doch de snelheid nam toe, brengende ge vaar zelfs voor den bewoner van het be wuste dorp, die toch zóó voorzichtig zijn weg betrad. En de veldwachter, wien rust en bewa king van het dorp waren toevertrouwd, die daarin steeds was geslaagd op inderdaad taotvolle wijze, gevende en nemende zooals het ons allen betaamt, hij werd met onrust vervuld en verdubbelde in oplettendheid. Edoch, geen verordening, die een op treden wettigde; in verbeten woede moest de drager van het dorpsgezag het aanzien, dat straffeloos z ij n grondgebied werd on veilig gemaakt, met het gevolg, datde heid en buikloop. Geen der leden van het gezin koesterde argwaan tob begin dezer week. Moeder had rijst op het vuur. De lamp was nog niet opgestoken. Toen de rijst moest worden geroerd, was het, of er vlam metjes uit opstegen. Ook verspreidde zo een geur als onze ouderwetsch© lucifers. Aan gezien men de zaak niet vertrouwde, werd de dokter er mee in kennis gesteld. Deze constateerde, dat zich phosphor in de rijst bevond. Hoe die er was ingekomen, was moeilijk uit te maken. De rijst was evenwel gekookt in water uit een regenton en in deze ton werden luciferskoppen gevonden. Nu ligt het natuurlijk voor de hand, dat liier de afkomst is te zoeken, doch zeker heid is er niet. Wat evenwel op een groote waarschijnlijk heid wijst is, dat, telkens na het gebruik van spijzen, die gekookt waren in water uit die ton, de huisganooten min of meer onpasselijk werden. Maar, zooals gezegd, hierop werd niet gelet, vóór de regenton bijna leeg was en de lucifers-overblijfselen te voorschijn kwamen. Rijst en water zijn in beslag genomen en de zaak zal worden onderzocht. Do werkman V., bezig met het vervoeren van bieten, (aan den A instel) met paard en wagen viel van den wagen, door dien liet paard op hol sloeg en kroeg een der wielen over het hoofd, hetwelk geheal werd verbrijzeld. De ongelukkige, 28 jaren oud, was terstond dood. Melk- en vleesch pr ij ze n. Te Enschedee is Donderdagavond in een vergadering van ongeveer 500 vrouwen, uitgeschreven ter bespreking van de ver hooging van den melkprijs der Coöp. Lon- neker Melldnrichting (van 7 cent op 8 cent per liter) en tevens van de verhoogde vleeschprijzen, een motie aangenomen, waarbij besloten is geen melk te betrekken van genoemde inrichting of van de melkboe ren, die. tot denzelfden maatregel zijn overgegaan, en geen vlefcseh te koopen van de slagers, die de vleeschprijzen heb ben verhoogd. Een commissie van 9 vrouwen, door de vergadering gekozen, zal samenwerken met een reeds bestaand comité van 10 mannen. Door het wegwerpen van oen lucifer is te Amsterdam brand ontstaan in een winkel van uitgestoomde en gewasschen goederen van. den heer J W Lucas, 1st© Jan Steenstraat 110. De brandweer slaagde er in, het vuur te beperken tot de beneden verdieping de winkel brandde geheel uit, een alkoof en de achterkamer zijn gedeelte lijk uitgebrand. De schade wordt door ver zekering gedekt. De choler a-b acillendrage r van het stoomschip Sophie H" te Rot terdam is uit observatie ontslagen. Vau de bemanning van het stoomschip ,,Dagmar" is een tweede persoon in ir bservatie geno men. In observatie zijn daar thans twee cho- lera-bacillendragers, van het stoomschip „Dagmar", twee Russen, die beiden ge zond zijn. Den 27sten Juli 1.1. verdween met medeneming van een bedrag van f 800, die hij voor de voldoening van een rekening van zijn vader in zijn bezit had. de 15-jarige P. B., uit Vlaardingen. Men vermoedde, dat hij de wijk naar het buitenland genomen had. Thans is de jon gen gfjheel platzak teruggekeerd. Hij was al dien tijd in Alkmaar geweest, had van daar uitstapjes gemaakt en op deze wijze het geld verteerd. TeRossum zijn aangekomen de sleepbooten ,,Heinrich" en „Prinses Ju liana", benevens 150 werklieden, om drie groote Rijnaken vlot te krijgen. De water werken voor Tiel versmallen de doorvaart daar, zóó dat d© opvarende sleepen. voor de afvarende moeten wachten. De veerboot doet geregeld dienst. Naarhethuia vanbewaringt© Leeuwarden is overgebracht de 27-jarige tim merman J R., uit Makkum, verdacht van brandstichting in een timmerwerkplaats. Een nieuw Trappistenklooa- te-r. In de gemeente Losser, te Glane, hebben paters Trappisten 50 H.A. grond aangekocht, voor ongever 30,000 gulden, om daar een klooster huruier orde t© doen ver rijzen. Bij dit klooster zal een zeer groot trouwe dienaar een dubbelen haat zwoer togen alles, wat „auto" heette. Had hij slechts recht van optraden! Hij zou En dat reclit kwam! Ook de vroede man nen daar stelden perk en paal aan het on zinnige trijden van enkelen, dat, helaas! zoo menigmaal aller auto-sport in slecht daglicht stelt. Een maximum-snelheid werd ock hier bepaald. En de veldwachter, die zoo lang in machteloosheid had gisstaan, hij gaf uiting aan zijn opgekropten haat en in zijn verblinding moast elke automo bilist, die ook maar even de veroorloofde snelheid overschreed, met zijn gezag ken nis maken. Of autoriteiten den dorps-rust-bewaker al mildheid in opvatting aanrieden, hij was en bleef onvermurwbaar, steunende op de verordening, op het hem gegeven recht. 't Was wel een schokkende gebeurtenis, die op een namiddag het vredige dorp kwam beroeren, waar allen elkaar kenden en deelden lief en leed. Leed nu was gekomen in de woning van den veldwachter. Zijn eenig kind, zijn vijftienjarig© Jongen, zijn oogappel, was thuis gebracht, zwaar inwendig gekneusd, naar gefluisterd werd door een val uit een boom. En de vader, uit zijn werkkring gehaald, stond gebroken aan het bed van zijn eenige, dat ©en sterfbed scheen te worden. De oude dorpsgeneesheer was liier machteloos. Zijn diagnose was gemaakt: alleen een moeilijke operatie kon nog redding bren gen, mits geschiedende binnen hot uur. Hij, de plattelandsdokter, was daartoe niet in staat. Van vervoer kon geen sprake zijn. Trouwens, war© zulks het geval geweest, het had niet gebaat. De afstand naar de stad was te groot en ook het halen van hulp per rijtuig of fiets zou te veel tijd vragen. Wat te doen Radeloos stond de vader daar. Hier moest worden berust in het noodlot, dat zijn oenigon jongen opeischte. Daar weerklonk het waarschuwend ge toeter ©ener auto, die in kalm en gang het dorp doorre?d. Men zag den ouden genees heer de woning der smarte verlaten en den vreemdelingen een toeken tot ophouden geven. Vlug eenige woerden opgeschreven, een kort gesprek en voort snorde de auto, zich ditmaal niet starende aan verordening en maximum-snelheid. Nu kon inderdaad worden gesproken van „een rit op leven en dood." Den vader was medegedeeld, welke hoop op redding nog bleef. Zou de auto zulk een snelheid kunnen ontwikkelen En het oog van hem, die onmeedoogend optrad tegen elke snelheid, welke z ij n ver ordening overtrad, helderde wat op. Er was nog hopeh ij wist hoe groot die snel heid kon zijn! Weer klonk daar ©an getoeter en stond trillend de auto voor de deur 6til. Drie kwartier was verloopen, iets ongelooflijks volbracht! Do man der wetenschap trad, de kamer binnen, waar een vaderhart met angsto sloeg. De operatie was geslaagd en de knaap, zijn jongen, gered, behouden! Een halfuur later evenwel en hier had geen wetenschap meer gebaat. De tijd van onze bekwame genecsheeren is kostbaar, en voort snelde wede-' do auto naar de stad, waar meerdere ernstige kran ken hulp verbeidden. Lezer, nog altijd ligt dat landelijke dorp in vreedzame kalmte daar; nog altijd snor ren de auto's er langs den heerlijken weg; bestaat de verordening, di© maximum snelheid bepaalde; nog altijd vervult do veldwachter er zijn nederige, doch moei lijke betrekking. Eén ding is er ©ohter veranderd, geheel! Geen Argus roteer, die op prooi loert en dezen bespringt, wanneer maar even de maximum-snelheid wordt overschreden. Neen, vriendelijk gaat een hand omhoog, wanneer een auto passeert, groetende de machine, die reddrng brachten gegrift staan in 'e veldwachters geheugen de woorden: „Wat de auto vermocht I"

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9