N°. 15534- Woensrtag 12 October. A0. 1910. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. De erfenis der Rodrians. LEIDSCH DAGBLAD PBUS DEB ADYEETENTIEN: Van 1—6 regels Al.OS. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. - Kleine advertentiën Tan 80 woorden 40 Oentacontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.— Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, 12 October. In den muziekhandel van de firma Eg- gors verscheen zoo even: Foliage and Flowers/' marsch voor piano door W. van Erp, kapelmeester bij h-et 4de regim. infant, 't Is een aardige vroolijke marsch, die zeker zijn weg wel vinden aal. De uitgav© ziet er keurig uit. De heer Verhoeven, te Leiden, heeft bedankt voor zijn benoeming tot onderwij zer te Hoogersmilde. B. en Ws. van Utrecht stellen den Raad voor, aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus voor meisjes aldaar mej. N. Klaas- sen, te Leiden, te benoemen tot leeraree in de natuurkunde. In overleg met de oommissie van toe zicht op het lager onderwijs 8tellen B. cn Ws. van Gouda den gemeenteraad voor, over te gaan tot de invoering van school vergaderingen, tweemaal per jaar te hou den. Het houden van meer vergaderingen wordt aan het hoofd der school overgelaten Heb ooilege van B. en W«. en de commis sie van toezicht op het lager onderwijs wor den in de gelegenheid gesteld de vergade ringen bij te wonen en aan d© beraadsla gingen deel te nemen. Besluiten, in een schoolvergadering genomen, zijn voor het hoofd der school bindend, tenzij hij er zich in de vergadering onder opgaaf van rede nen tegen heeft verklaard, in welk geval het besluit eerst de goedkeuring van het voor zijn school aangewezen lid van het ooilego van B. en Ws. behoeft, om voor hem bindend te zijn. Nader wordt uit Amsterdam bericht, dat met den heer GrittorSj directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf te Rot terdam, overeenstemming is verkregen over de voorwaarden, waarop zijn aanstelling tot directeur van de G. E. W. te Amsterdam zou kunnen volgen. De heer C. van Deinse, le er aar in de wiskunde en het boekhouden aan de 4de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, heeft tegen I Januari ontslag gevraagd. Aan het ©inde der gisteren gehouden vergadering van den Raad dor gemeente Schiedam heeft de voorzitter medegedeeld, dat de verhooging van het schoolgeld aan de H. B. S. en het gymnasium slechte zeer geringen invloed heeft gehad op het aan tal leerlingen, terwijl blijkens hem ver- Btaokte inlichtingen weldra een wetsont werp verwacht mag worden, regelende ge meentelijke bijdragen voor het bezoek van leerlingen van buiten de gemeente. Men meldt ons uit Prinoenhage: Gis termorgen overleed alhier in den ouder dom van 72 jaren jhr. Van Nispen tot Se- venaer. De overledene was ridder van de orde Oranje Nassau. De divisie, bestaande uit de pantser- schepen ,,De Ruyter", „Hertog Hendrik" en Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, is giste ren van Melbourne vertrokken. Binnenkort hoopt ds. T. Doevendans, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Amster dam, op verzoek en uitgaande van de wijk- vereniging „Pniël", alhier twee lezingen te houden en wel over „de teekenen der tij den" en over „het laatste oordeel." AARLANDERVEEN. In het gezin van dien veehouder P. M. van E. zijn twee go- vallen van febris typhoidea geconstateerd. HAARLEMMERMEER. Bij Meijer, aan den A als meerder weg, ontstond een begin van brand in een hooischelf. Reeds stegen de vla.mmp.n hoog op, toen door hulpvaar dige handen met emmers water de brand nog in den aanvang werd gehluscht, waar door gevaar voor omliggende perceden voorkomen werd. De oorzaak is onbekend. Bij den winkelier S. heeft men des nachts door opschuiving van een raam getracht binnen te komen. Door het blaffen van den hond, die binnen was, werden de bewoners wakker en zette de dader het op een loo- pen. Van een ruit had hij de stopverf reeds afgekrabd. Enkele huizen verder heeft men in een winkeltje van D. een ruit ingedrukt en eenige bokkingen en andere kleine eetwa ren, die voor het raam lagen, medegeno men. Hier had men te vergeefs getracht de deur te forceeren of het raam op te schui ven. NOOORDWIJK. Gisteren had de werk man J. S. Jzn., die bij de firma S. A. van Konijnenburg arbeidt, hot ongeluk, van ©en trap in de schuur te vallen, waardoor hem de schouder ontzet werd op vrij ernstige wijze. Dr. A. Kervel verleende geneeskundige hulp. Gelukkig, dat ge noemde firma sinds eenigen tijd haar perso neel verzekerd heeft tegen ongelukken bij de „Tuinbouw^Onderlinge." NIEUWKOOP. Voor de betrekking van tweeden machinist aan het stoomgemaal hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. RIJNSBURG. Als bestuurslid van de af- deeling „Rijnsburg" van Patrimonium" (vacature v. d. Gugten) werd gekozen de heer T. Zandbergen. TER-AAR. De Augurkenbond hield gis- steravond een vergadering in het Bonds- oafé. Aanwezig waren 74 leden. De voorzitter wijdde een waardeerend woord aan wijlen den heer O. Quak, in le ven kassier. De secretaris bracht een uitge breid verslag uit over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De kassier deed voorloopig rekening en verantwoording. Er hebben plaats gehad 49 veilingenaan gevoerd werden 16,418 manden augurken waarvoor werd ontvangen f40,143, waarvan aan tuinders is uitbetaald f 37,675. Vermoe- delijk zal nog 2% procent worden terugbe taald. De leden der Eindcommissio werden herkozen. De voorzitter besprak de komkommer- teelt, door eenigon dit jaar ondernomen, en welke goede resultaten heeft opgeleverd. Dd grond bleek hiervoor uitnemend geschikt, en het bestuur heeft gemeend deze teelt te moeten bevorderen en is fianncieel in staat gesteld, de leden zooveel mogelijk te steu nen. Het dringt er op aan nog deze week een vergadering te beleggen, ten einde tot de oprichting van een ondeT af deeling van den Bond over te gaan, die wel onder het bestuur, doch overigens op zichzelf zou wor den beheerd. De voorzitter, de heer J. A. Koeleman, sloot de vergadering met dank voor de be langstelling der leden en h-et gezellig samen zijn. VOORHOUT. Gistermiddag waren er hier 2, een zekere B. en een J. v.d. W., heel goed bekend bij het landloopersgilde, waar van de een heel anders dan de andere wilde. De twee hadden gekeken heel diep in een zeker soort glazen, zoodat het niemand kan verbazen, dat ze praat verkochten als dwa zen; en dat al had plaats in de werkplaats van O. van Saazen. Zij begonnen hun gevoelen, gevoelig ken baar te maken, on... wat rare snaken, bet waren scherpe messen waar ze mede sta ken; de een trof den ander niet malsob, op wreedaardige wijze in den hals, hoe valschl En al mag de politie overal de eerste niet zijn, toen het noodig was versoheen zij toch ook op het terrein. En opdat zij elkaar niet langer zouden tergen, was zij er één twee, drie, bij er een van in het eachot op te bergen. En dat deed zij juist dien éénen, aan wien dr. Bots nog halswondenhulp moest verleenen. Levensgevaarlijk was ze niet, die wond of operatie, maar het is een leelijk geval voor 's mans reputatie. De. Raad komt morgenochtend bijeen tot behandeling van de volgende onderwer pen: Mededeeling ingekomen stukken; vast stelling gemcente-begrooting 1911; reclames Hoofd. Omslag 1909 CGed. St.)reclames j Hoofd. Omslag 1910. VOORSCHOTEN. Er worden- hier pogin gen aangewend om te geraken tot do op richting van een sohaak- en damvereeniging. Gisteravond hield het departement „Voorschoten" van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" zijn gewone, huis houdelijke lierfstbijeenkomst in het Am bachtshuis. De vergadering werd wegens ongesteldheid van den voorzitter gepresi deerd door den vice-voorzitter, den heer E. Vernède. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd. Besloten werd vervolgens, dat de bibliotheek zoo spoedig mogelijk weer voor het publiek zal geopend worden. Een flink bedrag zal besteed wor den tot den aankoop van nieuwe boeken. Wat de sprekers vöor de winterbijeenkom- sten betreft, kan het volgende worden mee gedeeld: Dr. H. van Capelle, van Den Haag, komt een leczing Kouden over Suri name, met lichtbeelden. Verder zal getracht worden nog een spreker over een ernstig onderwerp te laten optreden. Ook krijgen de leden nog een tooneelavond van de club „Nooit te laat", vervolgens den declamator mr. F. La Chapeïle, en eindelijk het echt paar, den heer en mevrouw Joh. Ha-us, van Den Haag. Onder de perceelen, welke aangesloten worden aan do Waterleiding, behooren ook het gesticht „Nieuw Voordorp," het pen- sionnaat „Bijdorp" en Ket instituut „Be- resteyn." Elk dezer inrichtingen krijgt tevens te beschikken over een brandkraan. WARMOND. Het ww met onze dorps pomp dezer dagen weer „misère". Men zag eT menigeen heen gaan om een emmertje water, maar die keerden teleurgesteld te rug. Geen water! Waar moeten wij het nu vandaan halen? Zóó de eene klacht voor, de andere na. En die klachten zijn gegrond. Als men bedenkt, dat ongeveer veertig ge zinnen hun water uit die dorpspomp moe ten betrekken voor alle doeleinden en ge bruik, dan kan men nagaan wat. het be- teekentt als deze eenig© dagen defect is. Wel staat op de pomp te lezon: „Onge schikt voor drinkwater", maar hiervan wordt geen notitie genomen. Immers: waar ander water te krijgen? Daarenboven is men niet- ongerust: „er is door het drin ken van dat water nog nooit iemand ziek geworden." De schoolkinderen drinken het 's morgens, 's middags en 's avonds. Toch is het te hopen, dat de plannen, die er be staan omtrent een waterleiding, spoedig tot uitvoering mogen komen. Menige huismoe der zal er door gebaat zijn, en niet meer afhankelijk wezen van de grillen van de dorpspomp. WADDINGSVEEN. Onder voorzitter schap van den heer F. A. v. d. Torren, werd de algemeene vergadering der Aid. Waddingsveen van den Ned. -"P'rofcestanten- bond gehouden. Na lezing der notulen werd de rekening nagezien, waaruit bleek, dat in kas was de som van ongeveer f 500. Op voor stel van den heer Regt werd een som uitge trokken tot in-stand-houding en uitbreiding der Volksbibliotheek. Besloten werd, geen afgevaardigde te zenden naar de Alg. Ver- gaderingj die in Zwolle zal worden gehou den. WOURRUGGE. Een tuberculeus rund van den veehouder A. P., te Ofwegen, al hier, is door het Rijk overgenomen, nadat de waarde van dat rund was geschat op f 100 met welke schatting genoegen is g€- nomen,^ waarna het rund heden per stoom boot naar Rotterdam is vervoerd. ZWAMMERDx^M. In de eerste Nutslezing alhier zal Vrijdagavond optreden de heer Henri Dekking, uit Rotterdam met het on derwerp: „Ghantecler" van Edmond Rostand. Twee adressen aan den Gemeenteraad. Aan den Raad der Gemeente Leiden is het volgende adres gericht: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen J. N. Botermans en A. Boorda, respec tievelijk voorz. en secretaris van den Ver huurdershond van Huiseigenaren, goedge keurd bij Kon. Besluiten van 6 Febr. 1893 en 13 Sept. 1909 (vertegenwoordigende 506 huiseigenaren met plm. 6500 woningen); dat zij vernamen dat weldra Uw College een voorstel zal bereiken van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente, om goed te keuren: lo. dat door afbraak van een groot aan tal woningen aan de Lange Bouwelouwe- steeg en de Lange Paradijssteeg en door den bouw van een aantal nieuwe woningen, aldaar zullen verkregen worden twee bree- dere straten; 2o. dat die bouw zal worden ter hand ge nomen en de exploitatie der nieuw te bou wen woningen zal worden aanvaard door de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkliedenwoningen, zooals deze ver eeniging dit ook reeds deed met de thans voltooide Oranj eboomwijk. Wij geven U dringend in overweging aan bovenbedoeld voorstel Uwe goedkeuring te willen onthouden, en wel om redenen door ons ontvouwd in de aan dit adres gehecht® memorie van toelichting." Tevens is aan den Raad ook het volgend» adres gericht: Ondergeteekenden, Abraham Segaar on Johannes Jakobus Limburg, beiden respeo- tiovelijk voorzitter en secretaris der afd. Leiden van d!en Bond van Ned. Gem.-Werk lieden, Kon. goedgekeurd, domicilie kiezen de ten huize van tweeden ondergeteekende Vaartkade 8, geven met verschuldigden eer bied te kennen: dat zij met genoegen hebben kennis ge nomen van. het voorstel van Burg. en Ws. tot verhooging der loonen voor de werklie den in dienst der gemeente Leiden en het invoeren van periodieke verhoogingen; dat zij 't echter ten zeerste betreuren dat door Burg. en Wetlia abusievelijk gedeel telijk een onjuiste voorstelling van hun adres gegeven wordt in zake de bezoldiging der vaklieden en niet-vaklieden, als zouden adressanten vragen om het verschil in dezr loonen op te heffen en de loonen voor beide categorieën gelijk te stellen; dat hun bedoeling echter is om de loonen der verschillende vaklieden op gelijken voet te brengen daar nu een timmerman 22 en een metselaar 20 ets per uur heeft, terwijl een smid en een. schilder maar 19 ets. per uur hebbendat in hun oogen de werkzaam heden van genoemde vaklieden geen van allen minderwaardig zijn; redenen waarom adressanten zich tot u Edelachtbaar College wenden met het be leefd doch dringend verzoek dit punt van htm adres nader in overweging £e willen ne men en daar gunstig op te beschikken. Hugo Yorrtest In de St.-Joaeph- Gczellen-Vereeniging. Wat moet ik, lezter, u van de toespraak van dezen lieven grijsaard vertellen? Is zijn zuivre inzicht, dat hij ons met zoo zachte stem toevertrouwde, voor een feiten-verslag in een krant geschikt Het zou nog gaanik zal het beproeven. Maar een weerklank geven, 't welk een goed verslag steeds zou moeten doen, (hoe zelden men het dan ook zie gebeuren) het zou hier bezwaarlijk gaan. Behoefde ik dan niet .,d<e Vlaamsche tale", die mengeling van zoeten klank, van zui ver beeld, van levend idioom? En nochtans zou ik ^Le vertrouwelijkheid niet voor U op kunnen roepen die van het wezen van dézen zeventig jarigen afstraalt, de goedheid die men van hem weg voelt stroomen, dé öenvoud van dit hart, de scherpzinnigheid van dezen geest, do monschelijko voornaam heid die hem omringt, in deze harmonie van. geest jan goedheid. Over de Vlaamsche taal, over de Vlaam sche dichters, schrijvers, heeft hij gesproken. Over de twee wegen, waarop men een taal bemachtigen kan. De eene die voert door de boeken, de andere die direct op rijst van uit het leven oens volks. De twee wegen Hugo Venïest heeft ze gewezen zooals zij zich slingeren door de letterkunde, door de kunst. Maar zij stui ten daar niet, zij loopan door, zij loopen verder. Is die eene weg niet voortdurend naast ons, telkens te voorschijn springend in vooroordcelen, in schijngeleerdheid in 16) „Ja, dat weet ik wel. En, ach Rudi, ik verheug mij zoo, dat ik daartoe den moed heb gevonden." Zij koek hem met stralende oogen aan, ofsohoon haar blik nog altijd zijn smeekende uitdrukking bleef behouden. „Christel! Wat verdient gij daarvoor? Moet men je niet heen en weer schudden- „Doe dat toch. Toe." „En het publiek hier? Er zijn toesohou- wers." Zij keek schalks over een paar jonge re ferendarissen heen, die er een beroep van maakten, daar op esa neer te slenteren. Ach, gelooft ge niet, dat die mij ook gaarne eeu3 zouden heen en wee-r schudden „Gij hebt ten minste een «tandje ver diend. Wat zal oom Mollenkopf er van zeg gen? En tante Kitty?" Zij lachte. „Dat zullen wij imners dade lijk vernemen. Gij moet onmiddellijk met mij meegaan. Wij telefoneeren tantetje, dat wij haar om twee uren voor de lunch bij haar papa in de Rauchstrasse ve»rvachten." Mollenkopf draait mij den nex om, wan neer ik den Belg laat ontsnappen." Hij ver klaarde haar de toedracht der zaak in al lerijl. „Ziet gij nu, wat gij hebt aangericht?'' „Ik zal de kosten dragen." „Gij? Hoezoo?" „Wanneer de Brusselsche heer zich uit de voeten maakt en niet betaalt, dan be taal ik." „Wel, dat zou nog mooier zijnBovendien oom Mollenkopf zal dat niet van je aan nemen." „Zeer zeker neemt hij dat aan. In zaken is hij niet zoo fijngevoelig. Zullen wij wed den, dat hij het aanneemt?" Rudi zuchtte „Het is de eerste groote lichtzinnigheid van mijn leven/' „Dat doet mij genoegen, schat 1" §>ij> gij verleidster!" Zij stak haar arm door den zijne, over gelukkig, dat het niet erger was afgeloo pen. „Haal nu haastig je hoed en je over jas en ik voer je in triomf weg!" „Het is 9ohandelijk. Neen, neen, neen. Ik verzaak mijn plicht geheel." Nog midden op de trap verweerde hij zich, „Mijn eer is er mee gemoeid, wanneer de beslaglegging afgewezen wordt." „Ach daarom is het toch niet te doen. Dat de partij Christa de zegepraal over de partij Mollenkopf behaalt, daarom is het te doen." „Christel!" Het was daar als in een duiventil. Zij werden onder het voorwaarts schrijden steeds verdrongen en op zijde geschoven. Ook bleven er meermalen heeren staan en staarden de elegante vrouwenverschijning verbluft aan. „Doctor von Schauffert 1" riep nu eert dunne stem van boven. Hij schrikte en keerde zijn hoofd achtef1- om. „Dat is Seydell Ja 1 Wat is er? Beschuldiger in het ongelijk gesteld en veroordeeld in de kosten". „Verduiveld!" Rudi haalde zijn horloge ▼oor den dag. „Non: geen twintig minuten! Christel! Neen, dat had werkelijk niet be hoeven te zijnl" „Ik verheug mij toch. Ik heb het proces gewonnen." „Wanneer je werkelijk de schade op je wilt nemen, Christel, dan zal je die niet meevallen". „Honderd duizend?" „Nu, dat is wel wat heel veel. Ongeveer acht duizend." Zij trok hem lachend met zich mede. „Ik wilde juist bij Herpidi een bontmantel voor negen koop endat laat ik nu eenvoudig en de zaak is afgedaan." Hij keek haar verbluft aan. „Voor hoe veel? Negen duizend marken? Maar dat is immers een vermogen! En dat, dat werpt gij eenvoudig zoo weg." „Spreek toch niet steeds over geld, Ru di 1" viel zij hora een weinig korzelig in de rede. Doch toen zij hem eindelijk in de automobiel had, straalde zij weer. Hij moest tegenover haar gaan zitten. „Opdat ik je goed kan beschouwen, Rudi. Ik verheug mij toch zoo, dat de overrompeling gelukt is. Ik sleep je nu als een buit met mij mede." Hij had haar nooit zoo verleidelijk gevon den als in dat uur; maar toch, hoe ver leidelijk ook, zij kon de wroeging van zijn geweten niet wegnemen. Het huwelijk zou in het midden van Januari plaats vinden. Door allerlei beslommeringen en al het uitgaan dien winter was het er slechts zel den toe gekomen, dat het verloofde paar eens alleen vertrouwelijk kon praten. Op de groote feesten, bij de tallooze diners, welke zij moesten bijwonen, ook bij het Kerstmis-diner ten huize van oom Mollen kopf, zaten zij wel steeds zijde aan zijde, maar hadden weinig aan elkaar, wijl ieder een op hen lette. En bij de gezamenlijke bochten naar de stad met al de boodsohap- pen en inkoop en kwam men in het geheel niet tob ziohzelf. Doch eens even na Kerstmis gelukte het Rudi, door een kleine list, Ghrista 's avonds alleen te verrassen. Hij had tnj Paasch, waar weer een groot gedeelte van den kring van kennissen op zeetong, reebout en getruffelde fazant werd ontihaald, be dankt onder het voorwendsel, dat hij door zijn collega's dien avond „uit den jongge- zellenstaat weggegeten" zou worden. En hij wist, dat ook Cbrista niet bij Paasch zou verschijnen'. Ten eerste vanwege een lichte verkoudheid en dan ook wijl men twee da gen later 't oude jaar moest vieren, wat ook een vermoeiende avond zou worden^ want bij tante Kitty werd daarvoor een groot feest voorbereid. Er lag sneeuw, toen hij 's avonds in Wann- see arriveerde en den weg naar de villa's te voet aflegde. Ofschoon hij mevrouw Kitty te Berlijn wist, bemerkte hij tóch, dat vele ramen van haar huis verlicht waren. En toen hij het torras voor de als" wintertuin dienstdoen de verbindingsgang der beide villa's bereik te, zag hij zelfs in mevrouw Kitty's muziek salon een groote Kerstboom branden. Een gegons van stemmen, gelach en slecht pia nospel drongen hem in de ooren. Men scheen te dansen. Hij bleef staan, verhief zich op zijn teenen, sloeg gade en luis terde. Nu walste een paar voorbij den ingang naar den wintertuin. Hij kon wel slechts de hoofden zien, doch herkende ze dade lijk als die van den eersten koetsier en van do kamenier van mevrouw Kitty. Het leed geen twijfel: de dienende geesten van /e villa Rodriam senior maakten van de afwe zigheid van de vrouw des huizes gebruik oni zich te amuseeren. Het was een formeel dienstbodenbal. Wat hem het meest verbaasde, waj de on beschaamdheid van die menschen om in Christa's onmiddellijke nabijheid zoo iets te durven wagen. Of had zij het mogelijk toch nog bij Paasch aangenomen H&aetig betrad Eij de portiek vzn d». andere villa, welke geheel in het donkei lag, en belde. Niemand kwam. Hij belde voor de twocd< maaL Eindelijk werd het licht in het voor huis ontstoken en de omtrekken van de bo venmatig slanke gestalte van miss Allan Fry, de gezelschapsdame van Christa, wer den zichtbaar. Rudi moest door de nog gesloten glazen deur met de Engelsche juffrouw spreken. De miss was zeer angstig. Het dienstper soneel bevond zich in de naburige villa en mevrouw Rodrian junior had zich in haar slaapvertrek teruggetrokken. Hij wilde slechts infonneeren, hoe het haar ging. De verkoudheid was geweken, beweerde de miss, maar mevrouw Christa had heur haar gewas8chen, zij kon haar slaapkamer dus moeilijk verlaten. Hij verzocht haar daarom,- of zij dan ten minste zijn groeten wilde overbrengen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1