N°. f5505 Vrijdag 7 öetotxei*. A®. 1910- <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer fO.VJ$. Grootera letters naar plaatsrnimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het incasseeren wordt/r0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden Eniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post f 1.10. 1.30. 1.65. HINDERWET. Burgemeester eu Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter aigemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan J. A. DE NEEF en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en beschuit- bakkerij met heete-luohtoven in het per ceel Pelikaanstraat no. 27, kad. sectie H. no. 2059. En geschiedt biervan openbare kennis geving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad. Burgemeester en Wethoudera voornoemd, N. O. DE GIJSELA AB, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 7 Oct. 1910. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 84 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter aigemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan N. P. M. DIEBEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een stoomwasch- en Bti-ijkinrichting in het perceel Hooge Rijn- dijk-Utredbtsoh Jaagpad kad sectie M. no. 2344. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ SELA AR, Burgemeester* VAN HEYST, Seoretaris. Leiden, 7 Oct. 1910. Vervnlsching van levensmiddelen. De Tentoonstelling ter gelegenheid van het Gezondheidsoongres in de Gehoorzaal gehouden en de lezing van dr. J. J. van Eek in het Volkshuis, hebben de aandacht gevestigd op een gebied van sociale hygiëne waar voor de hand der Overheid nog wel eenig werk te doen is. Er wordt en wij kunnen het een ja- loerschen vreemdeling vergeven wel eens de vriendelijke opmerking gemaakt dat de Hollander zindelijker is op zijn huis dan op zijn lichaam. Misschien dat de kloeke maatregelen tot verbetering van woningtoestanden, waarvan wij ook in on ze stad zulke prachtige resultaten hebben gezien, die oude opmerking weer eenig nieuw leven inblazen. Maar wij weten meer van de Overheidszorg voor de gezondheid. Hoe versoh ligt in het geheugen de door tastende en gelukkige bestrijding van het- cholera^gevaar, waarbij vooral Rotterdam een voorbeeld gaf, dat onlangs ook in het buitenland als navolgenswaard werd ge" roemd. Wij denken aan onze Gezondheids-Com missiën en aan tal van nuttige instellingen en corporation, die zoo veel bijdragen tot de verbetering onzer hygiënische toestan den. Dit alles spreekt naar buiten en er zal .wel niemand zijn, die hiervan niet gehoord of gezien heeft. Wij gelooven echter dat de Tentoonstel ling, die onlangs in de kleine zaal der Ge hoorzaal gehouden is, voor velen een open haring is geweest. Zeker, men had wel eens ■gehoord van geknoei met boter en melk, maar de aanwezigheid hier van monsters van vervakchingen van bijna alle voedings middelen die wü dagelijks plegen te gebruiken, was voor velen een pijnlijke verrassing. Maar al te duidelijk werd het •ons aangetoond hoe hier een gevaar ligt ,voor de volksgezondheid. Hadden wii niet een absoluut vertrouwen ,in den wetenschappelijken ernst, waarmede 'deze afschuwelijke collectie is samenge bracht, wij zouden geneigd zijn te vragen: s,Gebeurt dat nu werkelijk?" „Komen die yervalschingen nu inderdaad voor?" Wij herinneren ons evenwel hoe prof. Van Itallie in zijn rede bij de opening deT Ten toonstelling er reeds op gewezen heeft, hoe do literatuur nog vele andere verval- Gchmgen kent en dat het weinig moeite had gekost die na te maken; hoe de tentoon stelling theorie noch reclame beoogde, maar haar eenig doel was, zoo aanschouwe lijk en bevattelijk mogelijk aan bet pu bliek een kijk te geven op die vervalscliin- lgen, die werkelijk geconstateerd waren. En inderdaad, dat is genoeg. De keuring van levensmiddelen uit een maatschappelijk, practisch oogpunt bezien as iets van den laatsten tijd. Het is een ge bied van Overheidszorg, waarvan met de ontginning nog slechts hier en daar een be- ^gin is gemaakt en vel© bezwaren en moei lijkheden doen zich daarbij voor. Met den arbeid der keuringsdiensten moet wil bij voor de sociale hygiëne ef fect hebben gelijken tred houden de straf wet en de rechtspraak. Dit nu is niet het ge val. De wetgevende machine gaat bij ons het is bekend vrij langzaam en zij kan ook bier de vlucht der wetenschap niet bij houden. Slechts enkele artikelen van het strafwetboek, dio alleen voor zeer grove yervalschingen eenig© kraoht hebben, be- heersohen dit wijde gebied en gemeentelijke verordeningen zijn nog maar sporadisch en bereiken niet altijd bun doel, omdat de ter minologie niet steeds zoo is, dat de rechter lijke macht een verooideelend vonnis kan yellen. Wij herinneren aan den strijd die er bestaat over wat verstaan moet wor den onder „ondeugdelijke" melk. Er is nog iets. De keuringsdiensten van levensmiddelen zijn maar weinige nog. Slechts enkele grooter© steden van ons land kennen ze. Gelukkig behoort Leiden daarbij. Maar deze omstandigheid die voor onze stad een geruststellende gedachte is, en de statistieken op de tentoonstelling toon den den gezegenden invloed van den keu ringsdienst zeer duidelijk is voor onze om liggende gemeenten een reden van dubbele bezorgdheid. Want bijzonderlijk bedreigt haar nog het gevaar dat de handel, die in Leiden zijn afzotgebced ziet bemoeilijkt, haar vervalsckte waar elders aan den man zal brengen. Zoo is bekend dat fabrikanten twee kwaliteiten van hun koopwaar in den handel brengen, de een bestemd voor plaat sen met keuringsdiensten, de andere voor plaatsen waar die niet bestaan. Dus is ook hier gewenscht dat de keuring niet vanwege de gemeente geschiedt, maar dat het Rijk zich die aantrekt, opdat het geheel© land zich even veilig gaat voelen als wij hier. Maar daarvoor is nog iets noodig, en wel een wet die zoo duidelijk mogelijk de bestanddeelen van elk voedingsmiddel aangeeft, zoodat alles wat anders is sa mengesteld als ondeugdelijk of vervalseht kan worden gestraft, en eindelijk een stren ge publicatie van de namen der verval- schers. Als dit het gevolg mocht kunnen wezen van het Gezondheidsoongres en de Tentoon stelling, zou een resultaat bereikt zijn van onschatbare waarde voor den inwendigen mensch. Leiden, 7 föcftofoer. Gisteravond herdacht het Selskip „St&nfries", een vereeniging van Friezen in onze stadA zijn vijfjarig bestaan op fees telijke wijze, waartoe de leden op de boven zaal van „In den Vergulden Turk" waren bijeengekomen. Vooraf gingen eeciige huishoudelijke werk zaamheden. Tot bestuursleden werden herbenoemd de beeren R. Adama en K. Sijtsma en uit de rekening en verantwoording van den skath&lder (penningmeester) bleek dat ze sloot met een saldo van ruim f 12. Nog werden een tiental nieuwe leden aan genomen. Hierna hield de voorzitter, de heer Sijts ma, een feestrede, waaruit een opgewek te. geest sprak. De vereeniging was in de vijf jaren, die aohter haar liggen, gestadig gegroeid en telde thans ruim 100 leden. De bijeenkomsten, gewone zoowel als buitenge wone, werden steeds goed bezocht en altijd even gezellig. Het Selskip heeft een aarcLg zangkoor en een tooneelcommissie, die zorgt dat ieder jaar een- of twéémaal een too- neel-avond wordt gegeven. Verder worden de avonden doorgebracht^ met de beoefening van de Friesche taal, in zang, lezing en voordracht. Met een krachtige opwekking om het Selskipslibben (het vereenigingsle- ven) hoog te houden, besloot spreker. Hierna werd de avond weer recht gezellig gesleten. De heeren rookten de lange pijp en da mes en heeren gebruikten verder naar oud- Frieschen trant koffie met Friesche koek en gebak. Oudergewoonte eindigde de bijeenkomst met eenige Friesche dansen. Maandagavond a.s. is in 't Volkshuis een lezing met lichtbeelden over het kloos ter Saint-Michel, gelijk blijkt uit achter staande advertentie. De lichtbeelden zijn meer dan illustratiezij zullen in onderdee- ien dit wonder van bouwkunst aanschouwe lijk maken. Als bij zoovele oude kloosters, abdijen, cathedralcn, is de geschiedenis van Mont-Saint-Michel al even merkwaardig als de bouw. Over 12 eeuwen strekt zich haar geschiedenis uit. De Staatscourant van heden bevat de statuten van ds afdeeling Haarlemmermeer der Hollandscbe Maatschappij van Land bouw, te Haarlemmermeer. Bij de gisteren te 's-Gravenhago gehou den stemming voor een lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland vacature-dr. C. Lely) zijn uitgebracht 13.920 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 69G1. De heer S. J. van den Bergh (nat.-hist.) verkreeg 3461 stemmen, de heer E. (vrijz.-dem.) 7499, en de heer K. ter Laan (B.-D. A.-P.) 2960 stemmen, zoodat gekozen is de heer Deen. In een der bovenzalen van Café „Hollan dais" werd gisteravond door partij genoot en en geestverwanten van den gekozene een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzit ter der Vrijzinnig democratische kiesver- eeniging mr. H. P. Marchant, den aanwezi gen heer Deen toesprak en hem geluk wenschte met den uitslag der verkiezing. Nadat ook vanwege het hoofdbestuur der nieuwe vrijzinnige vereeniging 's-Graven- hage het woord was gevoerd, dankte de heer Deen ben, die tot den uitslag hadden medegewerkt. Gisteren namen als gasten deel aan bet déjeuner van H. M. de Koningin-Moe der de heer ridder Van Rappard, Hr. Ms. gezant te Tanger, en mevrouw Van Rap pard. B. en Ws. van Rotterdam hebben aan den Raad overgelegd de plannen der di recteuren van de gemeentewerken en der gasfabriek voor den bouw eener nieuwe gas fabriek. De kosten worden geraamd op f 3.414,000, welke B. en AVs. voorstellen op de loopende begrooting beschikbaar te stel len. De universiteit van Amsterdam zal bij de plechtige herdenking van bet honderd jarig bestaan dor Friedrioh Wilhelms-Uni- versiteit te Berlijn van 1013 dezer verte genwoordigd worden door prof. dr. P. Zeeman. Aan bet slot der gisteren te Alkmaar gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de heer Pot nieuwe grieven geuit te gen het beleid van den directeur der ge meentewerken. De Raad besloot evenwel d© door dit lid opgestelde akte van beschuldi ging, dio door hem voorgelezen werd. niet verder aan te liooren, maar deze te doen drukken en uitsluitend aan de leden rond te deelen. In de vergadering ontstond een hevige beroering. De geheele Raad kantte zich tegen het als ontactvol gequalificeerd optreden van den heer.-Pot. HAARLEMMERMEER Het bietenrooien gaat uitstekend naar wensch. Een zeldzaam prachtig najaar bevordert de werkzaamhe den zeer. Het gehalte is dooreengenomen hoog en loopt veel boven 17 pCt. Het schijnt evenwel^ dat het gewicht niet be paald hoog is en nogal beneden de 40,000 K.G. blijft per II.A. Jammer, dat, ten gevolge van de aanwe zigheid van vreemde werklui, nogal wan klanken vernomen worden, 't Is te hopen, dat boeren en arbeiders elkaar beter loe ren verstaan. KATWIJK-AAN-DEN-RTJN. Gisterna- middag t© vier uren ongeveer kwam een wagen met paard uit de richting Valkenburg in botsing met een zandtrein naar Leiden. ;t Was ter hoogte van de woning des hee ren Van Riessen; zooals de voerman later verklaarde, liad hij de locomotief niet hoo- ren fluiten. De machine pakte het voorwiel, en de bestuurder van het voertuig, de 19- jarige C. J., werd er afgeslingerd. Bij den landboüwer Van 'Fandon ingedragen, bleek hij aan den rechtervoet een gapende wond te hebben, waarom hij werd overgebracht naar den geneeskundige J. Hueting, alhier, waar hij verbonden werd, en vervolgens per brancard huiswaarts gebracht. De jeugdige M. v. d. G., die even te voren op den wagen was geklommen, kwam er men den schrik en een kleine ontvelling aan het hoofd af. KATWIJK-AAN-ZEE. Aan de Chr. school voor M. U. L. O. alhier is benoemd tot onderwijzer de heer A. Smite, van Am sterdam. NIEÜWVEEN. Tegen 1 Jan. a.s. heeft de heer G. Quelle, directeur der johannes- Stichting, alhier, ontslag gevraagd en het eervol gekiegen. REEUWIJK. De heer A. de Gans her dacht alhier, dat hij voor vijf en twintig j£u ren werd aangesteld tot besteller der poste rijen in deze gemeente. Zijn beóde collega's boden hem een rookstel aan. RIJNSBURG. De nieuwe wachtkamer aan do halte der stoomtram alhier, schijnt wer kelijk in een lang gevoelde behoefte te voor zien; er wordt veel gebruik van gemaakt en als straks do winter het buiten-zijn onmo gelijk maakt, zal or nog meer gebruik van gemaakt worden. Echter wensch en wij op nog een onaange name zaak te wijzen. Vlak naast de wacht kamer bevindt zich een inrichting dio bij de mééste wachtkamers wordt gevonden. Maar deze gelegenheid geeft zoo'n onaangena- men geur (om maar geen krasser term to gebruiken) dat het verblijf in die wachtka mer minder wenschelijk wordt en men er hot liefst zoo ver mogelijk vandaan blijft, 't Wordt hoog tijd, dat hierin verandering wordt gebracht. De veilingen vanwege de afd. „Rijns burg" van het H. B.-G. hebben nog nooit zoo'n vlucht genomen aLs dit jaar. Bij iedere Veiling is het lokaal aa^i den wissel over vol en nog pteeds gaat alles, w^t w.ogdt Deen aflag©bjod«qn. grif van de hand» VOORSCHOTEN. Gisteravond is hier weer een Dansclub opgericht; aanvankelijk traden 24 dames en beeren toe. De repeti ties, die half October aanvangen, worden weer geleid door den dansonderwijzer Van Leeuwen, uit 's-Gravenhago. Heden is een begin gemaakt met het bo_ ren van de putten voor de waterleiding. Dit werk is opgedragen aan den heer Hoogen doorn, aannemer te Giessendam. ZEVENHOVEN. Vanwege het kerkbe stuur van den NecL-Herv. Gem. alhier, wor den pogingen in het werk gesteld, om een nieuwe pastorie te doen bouwen, ter plaatse van de oude. Bij Kon. besluit is P. J. W. Franken met ingang van 1 November a.s. benoemd tot toekenaar bij do afdeeling Hydrografie bij het departementvan marine lo. bepaald dat Hr. Ms. logomentschip voor zeemiliciens „Neptunus" 26 October a-s. aan 's Rijks werf to Willemsoord in dienst zaj worden opgelegd; 2o. de kapitein ter zee J. F. B- Van Dijk met laatstgemelden datum eervol ontheven van hot bevel over dien bodem benoemd aan de Rijks-soruminrichting te Rotterdam: a, tot bacterioloog-scheikundige dr. L. R. Sxnnige, thans assistent aan het Rijks-land bouwproefstation te Groningen; b. tot landbouwkundige J. H. Boereina, to Rotterdam, onder toekenning van eervol ontslag als statisticus-bibliothecaris aa.-n eerstgenoemde inrichting; bonoemd tot inspecteur voor de scheep vaart, de tijdelijke inspecteurs voor de scheep vaart H. Sluiter te Amsterdam, H., Le Clercq te Rotterdam en A. B. Schaap te Groningen. Bij resolutie vau den minister van ko loniën is Djamaloedin galar Baginda Dja- maloedin te VGravenhage, tor beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië gesteld, ten einde voorloopig te wor den werkzaam gesteld op het departement van Landbouw daar te lande, alsmede dr. A. A. L. Rutgers to Amsterdam, ten einde te worden benoemd tob assistent voor de botanische laboratoria bij hetzelfde depar tement. Examen landmeter. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn benoemd, in de com missie tot het examincercn van hen, die een diploma van geëxamineerd en hoeedigd landmeter verlangen, voor hot jaar 1910: tot lid en voorzitter: H. J. HeuVeOïnk, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; tot leden dr. J. A. Barrau, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; M. S. van Dunne, bewaarder van do hy potheken en hot kadaster te Utrecht; M. de Vos, landmeter van het kadaster te Leeuwarden. Lezing: 3Ievr. v. Itallie—v. Embden. In do kleine zaal van de Stadszaal zou voor do afd. Ledden van do Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bovengenoemde spr. hot woord voeren over „loonarbeid van de gehuwde vrouw." Moj. Lulofs, do pres. van de Leidscho afdeeling, opende de vergadering mot een kort welkom ©n een lange klacht over do weinige belangstelling voor liet vrouwen kiesrecht-vraagstuk zooals die zich manifes teerde op de Algem. Verg. waar Leddon een onevenredig klein aantal vertegenwoor digers telde. Hot conservatisme van een ge leerde stad had zijn uitzonderingen, betoog de de presidente verder. Dj spreekster van den aVond was daar een voorbeeld van. Uit wetenschappelijke leringen, trad zij naar- voren als vurig ploitstcr voor 't vrouwen kiesrecht. Mevr. v. Itallie, aldus ingeleid, nam nu het woord. Met 't gebruikelijk historisch overzicht begon spr. In Assyrië was loonarbeid van de gehuwde vrouw bekenddaarija scheen het idee voor een langen tijd verbannen. De Romoinsche vróuw, die naarstig was in haar huis, de Gcïmaansche die volgens Tacitus harder werkte dan een os, wisten niet an ders dan geduldig te zijn. Op het eind van de middeleeuwen komt loonarbeid voor do vrouw ter sprake. Vrouwen zijn toegelaten in sommige gilden. De retrospcctivische blik leert dat zij er dan in werden toegelaten, dan weer geweerd. Op 'tcind der 16d© eeuw is er geen vrouw meer in een gilde opge nomen. Stilte 'n langen tijd. Begin 19de eeuw grijpt de machine in 't leven der menschen, gaat deze oppermachtig de economische ver houdingen wijzigen. Dc machine bracht ar moe hij den werkman. De vrouw trekt dus mee er op uit om te verdienen. Parallel met dit verschijnsel begint de vereenvoudiging van het huishouden, waar van we het eind nog niet weten. Een el lendige toestand wordt aanvankelijk door de machine veroorzaakt. Internationaal is deze, treffende staatjes ya^n ellende ian de generatie deelt spr. mee. De noodzakelijke beid van den eersten levensoisch: de nood druft doot de vrouwenbeweging in duidelijk© trekken te voorschijn treden. Drie kwart eeuw later, meer gecompliceerd vinden w© de loonarbeid onder de burgerklasse. In den» toestand van knechting des arbeiders, wien de leuzen der groote revolutie als een be spotting waren, komt, na 1850 kentering. D© staat, die de hoogste cultuur droeg, waar dus, ook in het volk, het hoogste bewust-, zijn leeft, begint met door wetten de ar beiders te beschermen. Bismarck volgt der tig jaar later. Engeland cn Duitscliland gaan het jonge kind beschermen. De leeftijdsgrens» van toelating in de fabriek wordt een jaar, verschoven, Zwitserland staat thans aan d© spits waar hot dit lofwaardig streven geldt. Ook de vrouw vindt beveiliging. De vrouwenbeweging, thans erkend, groeit.' En met dien groei blijken er hoe. langer hoe meer twee richtingen in het feminis tisch denken. De spr., gebruikelijke namen voorbijziend, doopt deze: links en rechte waarbij men evenwel aan het politieke link^ en rechts niet mag denken. Nadat de spr. haar gedachten omtrent deze twee richtingen uiteenzet, wijst ze op', nog een dorde richting. Een lichting die» o.a. voorstaat: verbiedt allen vrouwenar beid. Deze laatste uitspraak wordt door haar onderhanden genomen. Uit statistische ge gevens bleek de nóódzaak van dien vrouwen arbeid, bleek 't verband, tusscken arbeids loon van den man en arbeidsproductiviteit der vrouw. In Engeland openbaart zich 'b venschijnsel van 'twerk uit liefde tot lie: werk. „Verbiedt alle vrouwenarbeid", dc spr. toonde de onmogelijkheid van dien eisch. [YVamt rondom ziet men de rechten der vrouw! méér erkend, voorden loonarbeid der gehuwde! vrouw staan voorvechters op. Na voor meer stabiliteit in do levens der werkende klassen door wetgeving gepleit to hebben, verzekering in 't algemeen; recht op 'n deel van 't loon van den man door de gehuwde vrouw, enz., nadert de spr. de bespreking der burgerlijke vrouwenbeweging1. Zij ziet deze meer als negatief dau als positief resultaat. Do burgervrouw, uit den tijd van Wolff en Deken, wordt door spr.. geschetst in baar verdrukking onder de heersohonde zeden. Huwen is haar oenige levenskans. Een geslepen concurrentie in 't bereiken van dit doel bestaat tusschen de vrouwen ouderling. Oprechtheid en ware fierheid van gemoed worden gedood. Spreekt een meisje uit, „ik zx>u gaarne hu wen", dau is het stellig dat zij niet zal worden begeerd. Geveinsdheid en quasi- vTOuwelijkheid kweeken de zeden zelf aan., In deao duffe lucht zet Multatidi de ramen open. De vrouwen herademen. Zij dorsten naar ruimte om te leven, naar werk, naar: onafhankelijk willen zijn». Van allo kanten branden verlangens. Een boek dat vor- sohijnt, Hilda v. Suylenburg is een groot blok in 't vuur. De vrouw wil niet langer den, onedelen wedstrijd om een let wel: niet den man; niet langer levenslang afhankelijk zijn van oudei's of broeder. En nu is er al dadelijk het vraagstuk van do vrouw-ambtenares. Mag zij gehuwd zijn? De grootste willekeurigheid heeft hier tot dusver over geheersoht. Teder gemeente bestuur had zijn eigen inzichten. Gelukkig is het wetsontwerp gekomen, dat de ambtenares het huwelijk verbieden wil op „de bekende gronden". Men heeft nu een uitspraak om zich aan vast te hou den. De söc.-democr. pers, de vrouwen- pers, ook „De Nederlander" in cenige kloe ke artikelen en neutrale tijdschriften als „Do Gids" hebben protest aangeteekend. Een comité uit 27 personen bestaande heeft zich gevormd en 25 vereenigingen, behalve het gansche vrouwenkamp loopen te hoop tegen dit .voorstel. „Do bekende gronden" het zijn die: „tor wille van het gezin' en „ter wille van het werk". Uitvoerig treedt spr. hier in beschouwin gen, vermeldt de mogelijkheid van uitkom sten, tegenovergesteld aan dio, welke door het wetsvoorstel worden gevreesd, en toetst ten slotte het ontwerp aan de gunstiger toe standen in 't buitenland. Het wettig huwelijk door de zeden gedra gen, moet door dezo ingrijping in de knel komen, want de zeden zelf zullen verande ren. Er zijn hiervoor reeds aanwijzingen. En gevaarlijk wordt het, waar een aureool de verbintenissen gaat omgeven van hen die de huwelijkssanctie onder onze wetge ving niet langer begeeren. Ten slotte gelooft de spr.} dat het moe der-instinct, een factor, waarin we wel ter dege mogen gelooven, de natuurlijke rem zal zijn voor een sterk naar buiten treden van de gehuwde vrouw. In een korte conclusie vatte de spr., den. inhoud van haar voordracht nog eens sa men, die door liet mooie orgaan van mevr. Yan Itallie, uitnemend uitgesproken, de hoorders zeer boeide. Nadat de pres. der afd., haar dank aan de spr. had overgebracht, traden de heer Neuteboom en mevrouw Eerdmans in een kort debat, waarop spr. met eenige ophel derende woorden antwoordde.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1