N°. 15528 VTnc>ëii»<Taj> October. A0. I€10. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Wmi erdiensf. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCH DA&BLAB PRIJS DKB ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regels fl.OB. Iedere regel meer /0.17J. - Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor hst incasseerenwordt/'0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per week 9 Oents; per S maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn w 1.30. Franco per posts 1.65. Een abonnë schrijft ons dat hij met den trein van 10.10 naar Haarleta wilde vertrek ken volgens onze dienstregeling. Qp dien zelfden regel staat efchter /.Zondags a*." hel? geen wil zeggen dat dezer trein af-11-één Zondags loopt. Wie het niet duidelijk genoeg vindt^ make voor zichzelf nog een oanteekening er bij. In ééne moeite door gaat dan het onder- streepen, van trein 2.53 uit Rotterdam, 3.46 uit Leiden, 4.38 aankomst te Amster dam, die Zondags niet loopt. Arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter. algemeene kennis, dat gedu rende het 3de kwartaal 1910 bij het bestuur der Arbeidsbeurs zijn ingekomen 34 aanvra gen van patroons en 308 van werklieden en dat door bemiddeling dier Beurs zijn ge plaatst 26 werklieden, verdeeld als volgt: Colporteurs 2 .Kleermakers. 2 Loopknechten 8 Opperlieden 1 Schilders 3 Straatmakers 2 (door bemiddeling der Beurs te Rotterdam). Timmerlieden 1 Werklieden zonder vakkennis 3 Werksters 6 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 5 October 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 deT Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door "JOH. JANSEN, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het bcnedenvoorlokaal van het perceel Yrouwensteeg No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 5 October 1910. Leiden, 5 October. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. Alhier zal a.s. Vrijdagavond vergaderen tot het samenstellen van eeni drietal predikan ten ter voorziening in de vacature-dr. Oort- huys. De heer H. Spek, onderwijzer aan de Chr. School aan de Hooigracht alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Amstelveen en> heeft die benoeming aan genomen Voor den dienst in Ned.-Indië zdjn be stemd de dames L. W. Pronk, te Leiden, I. de Jongh te Heelsum, H. M. Vermaas te 's-Gravenhage en M. J. Stock te Haarlem, om te worden benoemd tot hulponderwijze res bij het openbaar Europeesch lager on derwijs daar te lande; deheerenH. Heijl te 's-Gravenhago, J. F. W. C. Proper te Hof van Delft, J. Ph. van Batenburg en D. Holwerda te 's-Gravenhage en M. J. IJzer- .jnan te Leerdam, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke, openbare werken. De deelneming, verwekt door de droeve omstandigheden, waarin de bekende Sche- veningsche familie De Niet in het laatst der vorige week plotseling is gebracht, im mers overleed Vrijdag dr. A. de Niet Azn., die meer dan vijf en twintig jaren te Scheveningen de geneeskundige praktijk uit oefende, en slechts weinige uren later volg de het overlijden van diens vader, den heer A. de Niet, reeder en bestuurslid van tal van vereenigingon openbaarde zich gis termiddag in de enorme belangstelling bij de ter-aarde-bestelling aan den dag gelegd. Niettegenstaande den grooten afstand van bijna een paar uren gaans, van Sche veningen naar de begraafplaats Eik en Dui nen, waren honderden uit alle kringen en standen van de Scheveningsche bevolking uaar de begraafplaats gegaan, om een laat- sten groet te brengen aan den vader en den zoon, door wier verscheiden de reed er ij een harer krachtigste leden en de Scheve- ningsche bevolking een kundig arts heeft verloren. In dichte rijen stonden deputatién uit tal van vereenjigingen en verdere belangstellen den om de groeve, waarin eerst het stoffe lijk overschot van den heer De Niet Sr., en daarna dat van diens zoon werd neerge laten. Door verschillende sprekers werden ver volgens aan beider nagedachtenis woorden van hulde gesproken. Als voorzitter van den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Scheveningen, schetste ds. Wartema het diep treffende van deze gelijktijdige begra fenis, en huldigde voorts dr. De Niet als .een- kundig medicus, die met geheel zijn hart' medeleefde met zijn patiënten en wien3 heengaan dan ook veler hart te Schevenin- gen-met weemoed heeft vervuld. Ook her dacht spreker vervolgens het arbeidzame le ven van den heer De Niet Sr., die door zijn voortdurend werken ook veel gezinnen onder de visschersbevolking tot steun is ge weest. Hierna getuigde mr Sehaafsma van de groote vriendschap, welko van de bedde af gestorvenen steeds uitging. Ten 6lotte herdacht de heer A. Hoogen- raad den heer De Niet Sr., als medebe stuurder van onderscheidene instellingen en ook inzonderheid als medel:d gedurende vele jaren in de permanente reederij-com- missie, terwijl spreker voorts den aangeno men omgang vandr. De Niet in het leesge zelschap „Vriendschap cn Oefening" roem de. Nadat weeskinderen en belangstellenden psalmen hadden gezongen, was de plechtig- hêid geëindigd. Het Rijk heeft voor f 10,750 aange kocht een paar perceelen in de Nobelstraat to Haarlem tof uitbreiding van het post- en telegraafkantoor aldaar. H. M. de Koningin-Moeder is gister avond te 8 u. 33 min. van Het Loo weer naar Soestdijk vertrokken H. M. de Ko ningin bracht Haar Moeder naar het sta tion. In de afdeelingen der Tweede Kamer is het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1911 aangevangen. De af deelingen hebben benoemd tot rap porteurs over de wetsontwerpen tot vast stelling van de hoofdstukke» I, II, Vila, XII der Staatsbegrooting en van de wet op de middelen, alsmede tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor 1911, do hoeren De Savomin Lohman, Nolens, Drucker, Goeman Rorgesius en Kuyper. B. en Ws. van Haarlem stellen voor nieuwe tarieven in te voeren voor het ver bruik van electriciteit voor licht en kracht. Deze tarieven zijn veel lager dan de thans geldige, doch B. en Ws. zien daarin geen bezwaar, omdat zij een groote toeneming van het verbruik verwachten. "Verder wordt voorgesteld om aan het cen- traai-JoomJté voor drarnkbestrijdende vea> eenigingen te Haarlem een subside te ver- leenen uit de gemeentekas, van f 250. Volgens „Het „Vad." ligt het in het voornemen van het legerbestuur reeds in vredestijd territoriale commandanten bij de landweer te benoemen. Hiervoor zullen worden voorgedragen alleszins geschikte gepenaeionnoorde opper- of hoofdoffioieren van het Nederlandsche leger. Zooais bekend is, worden aan de land weermannon wapenen mee naar huis ge geven. In verhand daarmede is door den minister van oorlog bepaald, dat door de districts-commandanten vergoeding kan wor den geëischt voor schade of verlies van wa penen, boven do daarvoor op te leggen straf van 2 tot 6 dagen provoost. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 7 Oct-. a.s- niet plaats hebben. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Geni. te Zwolle ds. A. H. Schol te, te Zutfen; bij die te Rotterdam ds. P. Veen, ook te Zut fen. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Haulerwijk (Fr.) door den heer H. W. te Winkel Hzn., te Scheve ningen. Te Ermeloo is overleden de heer A. E. Winckel, oud-kolonel intendant bij het Ind. leger, officier in die orde van Oranje-Nas- sau, ridder in de orde van den Nederiand- schen Leeuw. Na een moeitevol bestaan van enkel© jaren is het Volkshuis te Aardenburg opge heven, en het gebouw uit de hand aan een particulier verkocht. Elk jaar sloot de re kening met een nadeelig slot; van het ge bouw werd bijna geen gebruik gemaakt. De minister van koloniën maakt be kend, dat in het begin van de maand De cember een vergelijkend examen zal plaats hebben voor ben, die wenschen qangesrtold te worden tot klerk-telegraphist bij den post-, telegraaf- en telephoondienst in Ne- derlandsch-Indië. Voot bijzonderheden zie men de „Stct." No. 232, Met groot leedwezen zal zeker dooir ieder eenigszins met Indië bekend, het gis teren vermelde bericht zijn vernomen, dat te, San-Raijiëi aan de Riviera, ten gevolgfc_ eener beroerte plotseling is overleden prof. Mclchior Treub. Bij de hulde, hem nog kort geleden in het Palaoc-hotol te Scheveningen door het Alg. Syndicaat van Suikerfabrikanten in Ned.-In dië gebracht, werd reeds gewezen op de groote verdiensten van dezen man voor Ned.-Indië en vooa* de Indische cultuur. Hij werd te Voorschoten den 26sten De cember 1851 geboren, werd te Leiden op geleid voor de hoogeschool, waar hij weidra tot assistent van den botanicus prof. Surin- gar werd benoemd. Hij trok al dadelijk de aandacht door zijn, met goud bekroonde, dissertatie over „Do Natuur der Lichamen" en later door zijn studies over de ontwikke ling van embrye-zakken en over de weefsel vorming in monocohylen-wortels, zoodat hij op betrekkelijk jeugdigen leeftijd werd be noemd tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Toen in 1S80 dr. R. H. ,C. Scheffer door den dood werd ontrukt aan zijn werkkring van directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg werd Treub geroepen om hem te vervangen. Ontzaglijk voel heeft hij in deze betrek king voor den hem zoo geliefden Plantentuin gedaanzoo wist hij, wetende dat hem voer het beoogde doel, uitbreiding der wetenschap pelijke onderzoekingen, geen genoegzame gel den van staatswege zouden worden toege staan, tijdens zijn verlof in 1887 f 16,000 van particulieren bijeen te krijgen, om. ge steund door een regeeringssubsidie, een plant kundige naar Indic te zenden, om aldaar on derzoekingen te doen. Dit feit teekent Treub; door geen bezwa ren, door geen teleurstellingen liet hij zich afbrengen van het eenmaal afgebakend pad; wat hij zich voorstelde tot stand te moeten brengen, bracht hij tot stand. Zoo werd, zegt de „Ene. v. N.-I.", do taak van 's Lands Plantentuin als oenlraal-sta- tion voor botanische onderzoekingen breed opgevat, breeder misschien dan die van eenige andere botanische instelling ter we reld. In Januari 1906 werd Treub benoemd tot dircctour van het toen op zijn aandringen niéuw opgericht departement van Landbouw. De staat van zijn gezondheid dwong hem echter die betrekking in 1909 neer te loggen en in Europa herstel te zoeken. Helaas, hij heeft het niet mogen vinden. Zijn kunde, zijn toewijding, zijn geest kracht zijn boven allen lof verheven; daar enboven was hij een aangenaam man in den omgang, met innemende vormen, een door zijn ondergeschikten zeer hoog geschatte chef. Hoe zijn verdiensten worden gewaardeerd getuigen wel de vele vorstelijke onderschei dingen, de Nederlandsche orden in de eerste plaats, hem ten deel gevallen. HAARLEMMERMEER. Door B. en Ws. is aan Q. J. van der Peijl ontheffing ver leend van zijn verplichtingen als laagste inschrijver voor do brandstoffen ten dienste der gemeente. De leverantie is thans opgedragen aan den daarop volgen den inschrijver B. do Groot, t© Nieuw- Vetmep en wel als volgt: 740 H.L. Ruhr- kachclkolen voor f 1,05 per H.L.8000 KG. stukken voor f 1,50 per 100 KG.30 H.L. Anthraciet voor f 1,45 per H.L. en» 110 H L. Cokes voor. f 0.65 per H.L. Bij den landbouwer S., te Abbenes vermiste men des morgens uit een op het erf staand hok een volwassen konijn en bij zijn buurman, vier stuks. Men dacht aanvan kelijk aan diefstal, doch bij nadere beschou wing bleek het, dat men met roofzuchtige honden te doen had. Aan de traliën zat nog eenig bloed, terwijl de afsluiting van de hokken met de tanden was verbroken. La ter werd op het land achter de woning nog een doodgebeten konijn terug gevonden. De eigenaar van de honden is niet bekend doch het gegronde vermoeden bestaat, dat dit dezelfde honden zijn, die eenigo dagen geleden in die omgeving jacht op schapen gemaakt hebben. HAZERSWOUDE. Bij het examen voor vaandrig, te Breda gehouden, slaagde onze dorpsgenoot, de heer A. H. Goldberg Jr., reserve-sergeant bij het vierde reg. inf. Onze burgemeester, mr. C. S. vau Dobben de Bruyn, is gekozen tot bestuurs lid van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen. Gisteravond brak een begin van brand uit bij Jac. van Rijsel, doordat een stuk spek uit den schoorsteen op een brandend petroleumstel viel. Met emmers water en het opwerpen van een kleed werd grooter onheil nog voorkomen. KATWIJK-AAN-ZEE. Voor den nieu wen cursus aan de Ambachts teekenschool alhier hebben zich laten inschrijven 47 leer lingen, waarvan zes a.s. huisschilders en 43 timmerlieden of metselaars. - De heer F. E. Meerburg heeft om ge zondheidsredenen zijn functie van lid van het college van regenten voor het Her vormde Gasthuis neergelegd. Door tot nog toe onbekend gebleven oorzaak brak gistermiddag te ongeveer 12 uren brand uit in den hooiberg van N. Guit alhier. Spoedig waren twee spuiten ter plaatoe, om den boodbe^g te behouden en de belendende gebouwen tegen brandge vaar te beveiligen. Het mocht de brand weer inderdaad gelukken den brand tot 't hooi beperkt te houden, doch de hooiberg moest voor het grootste gedeelte uit elkaar worden gehaald. Het hooi was leag verzekerd. De reeder B. Dijkdrenth Jr., alhier kreeg telegraphisoh bericht, dat zijn vaar tuig, de logger K. W. 136 „De Vrouw Cornelia" te IJmuiden was binnengekomen met 23 last haring. Een mooie vangst dus. Toen evenwel de schipper van de K. W. 136, D. Den Haas 's avonds hier aankwam bleek, dat de vangst slechts 13 last bedroeg. Er was dus foutief getelegrapheerd, de schip per had in IJmuiden opgegeven „dertien last." Toen de reeder nu op het postkan toor alhier ging informeeren bleek het, dat de fout begaan was op heb kantoor te IJmuiden of te Amsterdam. Naar wij vernemen, zijn tegen a.s. Vrijdag eenige sollicitanten naar de be trekking van hoofd der school opgeroepen tot het geven van proefles. LEIDERDORP. De levering van gas aan de ingezetenen zal vermoedelijk do volgen de week een aanvang nemen. De deelneming, ook wat muntgas betreft is aanzienlijk. In het begin van dit jaar zijn enkele leden van de afdeeling „Patrimonium" al hier de gemeente rond gegaan, ten einde boeken en gelden bijeen te krijg:n om een Chr. Volksbibliotheek op te richten. Een cojnmissie, ten deeie ook bestaande uit per sonen. buiten „Patrimonium," werd be noemd, om de werkzaamheden, aan deze zaak verbonden, te verrichten. Thans is de ze commissie zoover gevorderd, dat gedu rende de maanden OctoberMaart, tegen een geringe vergoeding, boeken ter lezing zullen gegeven worden. De bibliotheek is gevestigd in het gebouw „Irene." LISSE. Tot directeur der zangvereeni- ging „St.-Oregorius," onderafdeeling van de Afd. Lisse van den Ned. R.-K. Volks bond, is benoemd de weleerw. heer Wanna, kapelaan alhier. De zitting van den militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden op Woens dag 12 October a.s., des voormiddags te halftwaalf in de stadszaal te Leiden. Da lessen van het tweede gedeelte van den land- en tuinbouw wintcr-cursus, alhier Kullen hoogstwaarschijnlijk in de weck na de kermis een aanvang nemen. NOORD WIJK. Gistermorgen had A. C. het ongeluk, van een mestwagen te vallen, en wel zóó, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De man had zich ern stig bezeerd en moet het bed houden. NIEUWVEEN. Na bevestiging door ds Warmenhoven, van Aarlanderveen, met een leerrede naar aanleiding van Psalm 118 25, deed ds. Enserink zijn intrede bij de Geref. Kerk, alhier, met een predikatie over 1 Petr. 2:4 en 5 (eerste gedeelte). SASSENHEIM. Hedenmorgen miste H. den H„ aan de Teylingerlaan, zijn negen konijnen uit het hok. Hij vond de dieren, doodgeslagen, hier en daar verspreid lig gen. Ook bij de wed. Van L. was dezelfde lage streek uitgehaald. Daar werd een ko nijn vermist, terwijl een ander dpod bij het hok lag. VOORHOUT. Op 3 October j.l. is de electrische installatie in het Seminarie Ha- geveld alhier aan het kabelnet der Leidsche electriciteitsfabriek aangesloten en in be drijf gekomen. Installateur is de firma Vocking, te Leiden. RIJNSBURG. Reeds in een vorig bericht wezen wij er op, dat de Zandlaan door het overleggen der rails^ op sommige plaatsen zóó smal was geworden, dat twee voer tuigen elkaar niet konden passeeren. On- deTtusscken werd een wagen, met steenen beladen, door den militairen ambulance wagen van den weg gekegeld in de sloot, het gevolg was dat de voortgang van het werk moest worden gestaakt. Naar wij vernomen, zal de kwestie nu wor den opgelost, doordat de ruimte tusschen de rails zal worden bestraat, waar-door de passage niet meer behoeft gestremd te wor den en de voertuigen behoorlijke ruimte hebben voor elkaar uit te halen. VOORSCHOTEN. De machines, die door de firma-Gebr. Stork Co., te Hengeloo geleverd worden voor de Waterleiding al- nier, rijn twee Bolinder-motoren, ieder van acht paardekrachten. WADDINGS VEEN. Door den Gemeente raad ia het hiiisl bewoond door wijlen den heer K. v. d. Torren, aangekocht, om dit voor een doelmatig secretarie in te richten. Het plan is den voorgevel in het Noorden aan te brengen en daarvoor een groot plein te maken, zoodat de belendende huizen zullen worden afgebroken. Gp het verzoekschrift van den heer Kruidering, hoofd der openbare school aan 'de Brug, om verhooging zijner jaarwedde is door den Raad aiwijzend beschikt. Daar zich voor de vaoaturo voor onderwij zer met verplichte hoofdakte aan de O. S. (Brug) geen sollicitanten Lebben -aangemeld is het salaris met f 50 verhoogd, zoodat de vernieuwde oproeping zal plaats hebben. WASSENAAR. Toen een paar werklieden gistermiddag him werk verlieten om het middagmaal te gaan gebruiken, bemerkten zij bij den heer G. in het Oostdorp, dat het vuil van bloembollen en een rietschelf in brand stonden. Dadelijk begonnen zij den brand te blusschen en voorkwamen daar door, dat het bollcnhuis met belendende schuren werden aangetast door de vlammen Hoe de brand ontstaan is, is niet bekend.. WARMOND. Als volontair ter Gemeen-, te-secretarie wordt met ingang van 15 Oot. a.s. geplaatst de heer J. D. Lodder, uit 's-Gravenhage. Bij Koninklijk besluit is met ingang van. 15 October 1910 aan den tweeden klerk bijl het staatstoezicht op de mijnen C. Tj. Du-i bois, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking; met ingang van 1 November 1910: lo. aan den gen er aal-majoor van den staf der genio H. F. W. Becking, inspecteur van het wapen, op zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastge steld op f 2700 's jaars; 3o. aan genoemden opperofficier Hr Ms* dank betuigd voor de veeljarige en belang rijke diensten door hem aan den. lande be-» wezen met 1 Nov. 1910 benoemd: bij den staf der genie, tot generaal-majoor, inspecteur van het wapen, de kolonel H. J. van den Broek, van den staf, commandant in liet 2de genie-» commandement J. A. Meijer, te Utrecht benoemd tot hulj:>prediker bij de Indische christenge meente in Ned.-Indië. Bij beschikking van den minister van Marine is de luit. ter zee 1ste kl. N. Maats: belast met het bevel over Hr. Ms. kanon neerboot „Sperwer". Het 40-miliiocai wetsvoorstel. Volgens den Haag-:chen briefschrijver van de „Middëlb. Ct.,'' is men algemeen vaiï oordeel, dat de regeeringsmeerdeTheid in de Tweede Kamer de bittere pil slikken zal, vooral ook omdat er van hocgerbond druk op het Kabinet wordt uitgeoefend deze zaak, het koste wat het wil, vóór Dooembef af te doen. ,,De oppositio der katholieken zal zich dan ook wel bepalen tot een de- taü-critiek, waartoe zij stof te over vinden in de weinige eensgezindheid der „deskun-4 digen," en de sleohte zeer gebrekkige toe lichting van het ontwerp." Zeer merkwaardig is het ook, schrijft hij, dat zelfs onder militairen zeer ver schillend over de technische verdiensten van het ontwerp geoordeeld wordt. Vol bloed voorstanders, als ik het zoo eens mag uitdrukken, van het ontwerp zijn met een. lantaarntje onder de vakmannen t© zoeken en aan het gevaar van een landing der Engelschen de spil waarom do geheel®, zaak draait wordt in die kvingen dan ook. niet in ernst geloof gehecht. Een dezer da gen sprekende met een officier van groote bekwaamheid over de kwestie of wij onze doode weermiddelen al of niet moesten uit>» breiden, herinnerde hij aan den bouw van het pantserfort „Pampus" bij Amsterdam. Ook dit fort werd gebouwd op advies der „deskundigen," hoewel iedere leek zioh af vroeg welk nut een pants erf or;, kan hebben bewapend met kanonnen, die tegen pantser schepen worden gebruikt, waar de „vijand''- Amsterdam langs den weg van d» P in- p u s slechts kan bereiken met schepen/ wier diepgang niet grooter kan zijn da* hoogstens 50 b. 60 cM. De „deskundigen*' hébben dit blijkbaar later ook ingezien daarom de groote kanonnen van het pantx serfort naar Den Helder deen overbrengen waar de „vijand" werkelijk met pantser»» schepen kan komen „Wij moeten deze prachtige historie, di*» de noodige millioenen heeft gekost, niet v^r geten, nu de opvolgers van de „deskundig gen" van toen wederom met enorme plau- nen komen om onze neutraliteit to kandh.tr* ven door middel van een fortenbouw op groote schaal." Incompleet bij liet officaerskndor der cavalerie. Ter voorziening in h^t incompleet aan. officieren bij het wapen der cavalerie, heb ben de drie overige wapens aanschrijving ontvangen, dat de gelegenheid wordt open gesteld voor tweede-luitenants bij die wa pens om te worden overgeplaatst als jongste luitenants bij het wapen der cavalerie.. Deze maatregel, die slechts een tijdelijk ka rakter draagt, strekt ter voorziening in een zeer beperkt aantal plaatsen, met meer dan) drie of vief., (HdbL) j

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1