No. 15525. tSIBSGH DMSLiLD, Saterdag'lOetofcer. Twsede Blad. Amlo 19X0. Finaneieele Causerie. Gemengd Nieuws. BUJUE WAAR. Wezen wij een vorige maal reeds op de .eagenaardighéid, dat de Amerikaansche markt nog maar alleen gevoelig was voor gunstig nieuws en dat Ket sleokte nieuws blijkbaar onopgemerkt werd gepasseerd, op zeer bijzondere wijze bleek dit weer eens in de afgeloopen week, toen eerst de Duitscho Rijksbank haar disconto wel een vol per cent verhoogde, twee dagen later gevolgd door een soortgelijke verhooging bij de Bank van. Engeland. Toch deed stimulans van een gunstiger Amerikaansche markt bijna alle andere markten uit baar lethargie ontwaken. Yoor de zooveelste maal werd hierdoor weer eens bewezen, dat goedkoop geld niet noodzakelijk gepaard gaat met rijzende, en omgekeerd, duur geld niet per se met dalende koersen. Het geld was de laatste maanden te Londen bespottelijk goedkoop, men had verwacht dat dit zoo blijven zou temeer daar men dacht dat de Regeering het saldo van 3^ millioen uitstaande schat kistbiljetten wel aflossen en zoodoende de middelen nog ruimer maken zou. Toen het bleek, dat deze biljetten verlengd zouden worden en toen dit samenviel met de dis canto-verhooging in Duitschland en met vrij belangrijke gouduitvoeren naar Egypte ter financieering van den bijzonder ruimen Katoen oogst, was de geld-plebhora over en werd het disconto verhoogd, een maatregel, die men verwachtte en die daarom niet ver ontrustte. Men houdt zich overtuigd, dat het 4 pCt. bankdisconto dit jaar niet verder verhoogd zal behoeven te worden, en dat 't geld niet abnormaal duur of schaarsoli zal worden. In Duitschland was de verhooging 't gevolg van de te groote eisohen, die de beursspe culatie aan de Bank gesteld had, waarte gen deze zich meende te moeten wapenen. Op zichzelf is de meerdere bedrijvigheid op de Duitsche beurzen een bewijs, dat de industrie prospereert, wat bij voorbaat in het koersniveau tot uitdrukking wordt ge bracht. De zioh krachtig ontwikkelende in dustrie bij onze naburen, gevolg van na tuurlijke hulpbronnen, die door doelmatige bescherming tot ontwikkeling worden ge bracht, stelt echter geweldige eisclien aan het credietwezen en van daar de scherpe fluctuaties in de geldprijzen en hier door gaans hoog niveau. Duitschland is de groeiende schoolknaap, wiens pakjes ieder oogenblik te klein worden. Om zich een juist beeld te vormen van de toestanden en vooruitzichten op de geldmarkt, ie Lon- dten daarom een veel betere barometer. Dat dus ondanks deze remmende disconto verhoogingen de koersen niet alleen niet daalden, dooh alle markten een vriendelijker aanzien kregen, is wel bijna alleen te dan ken aan Amerika. Hoe gaarne men den groot en invloed, dden dit land op de gehee- le wereld uitoefent, wil verkleinen, 't valt niet te ontkennen, dat een teruggaande conjunctuur in Amerika noodwendig bij ons terugwerkt en een betere toekomst daar te lande opeens rijzende markten geeft. Een typisch staaltje daarvan leveren de Zuid-Afrikaanr ohe Mij nw aar den, die onder druk der alom heerschende apathie afbrok kelden in prijs, deels door realisaties van moede houders, deels door verkoop en van baissiers. Wellicht kwam daar nog bij de vrees voor minder gunstige politieke toe standen; nu de verkiezingen achter den rug zijn en een versterking van de positie der Mijnmagnaten 't gevolg is, terwijl Botha alg Premier de rassenhaat zal keeren en de mijnindustrie niet te drukkena zal belasten, bestaat er uit politiek oogpunt geen grond tot vrees. De goudproductie neemt gestadig toe, de werkkrachten zijn voldoende aanwe zig de onkosten verminderen, erts van la ger gehalte wordt verwerkt de levensduur van verscheidene mijnen wordt daardoor verlengd. In alle opzichten gaat die indus trie een moeten tijd te gemoet. Toch was er een stimulans noodig om 't publiek uit zijn apathie te doen ontwaken en verdere ongemotiveerde dalingen te stuiten. Die aanleiding schijnt, hoe vreemd 't ook schij nen mogo, te bestaan in een herleving der Amerikaansche Markt! Op den keper beschouwd is 't Ameri kaansche ruieuwg"nog niet zoo heel schitte rend. 't Is waar de leegstaande vrachtwa gens waren in 't 14-daagsche tijdperk, ge ëindigd 14 dezer, tot 47.C00 verminderd, doch dit is toch zeker niets bijzonders, nu de oogsten worden binnengehaald. Zeer gunstig schijnen de oogsten ten slotte uit te vallen, een factor van vèrstrekkenden in vloed, doch nk 't laatste rapport, verwacht te men niet anders. De obligatiemarkt ligt uitnemend, ziet daar een feit, dat niet in de dagelijksche Reuter's te lezen staat en zoo 't er al venneld wordt, door 't gros der le zers wordt overgeslagen als zijnde van geen belang, 't Is dan ook meer 't bewijs van gunstiger toestanden op de belegg^ngsmarkt dan een sprekend staaltje nieuwsRest nog 3e politiek. De w erklie d en-ver e enï gingen labour unions) van de Oostelijke Spoorwegen heb ben hun leiders opgedragen om President Taft en de Interstate Railway Commissie te doen weten, dat zij de gevraagde verhoo ging der vrachttarieven zeer billijk achten. Als politiek nieuwtje wel aardig, want van die zijde had men dien steun wel allerminst verwachtDe Republikeinsche Conventie heeft Roosevelt tot President benoemd en daarna diens candidaat geadopteerd voor het gouverneurschap van den staat New- York. De verkiezing tot die positie zal de richting der politiek aanduiden. Zij vindt plaats Dinsdags na den eersten Maandag in November. Overigens geven particuliere be richten uit New-York de meening, dat Roo sevelt den presidentszetel niet zal kunnen veroveren. Hij heeft het gaheele kapitaal tegen zich in het harnas gejaagd en zonder diens steun heeft hij geen kans. Intusschen is Wallstreet geheel verzoend met het voor uitzicht een Demooratischen President ver kozen te zien, en hoopt men op de verkie zing van Gaynor, den tegenwoordigen bur gemeester van New-York, een bekwaam en gematigd man. Men houdt zich overtuigd, dat, indien do Democraten er in slagen de regeering irs handen te krijgen, weer eens opnieuw zal blijken, dat de pap nooit zoo warm gegeten wordt, als ze van het vuur komt; m. a. w dat de Democraten wei de gelijk water in hun wijn zouden doen en een politiek program volgen-, dat in ieder geval niet slechter kan zijn, dan de presta ties van de Republikeinen der laatste ja ren. Bovendien kleeft het Democratische programma niet meeï het bezwaar aan van de muntpolitiek, die een Bryan onmogelijk maakte. De lokale markt gaf sterk varieerende petrol eum-mark ten met Geconsolideerde tusschen 411389396 en Koninklijke tus schen 479470486. Tabakswaarden in uit nemende tend enz, hoewel in reactie aan het einde der week. W Een interpellatie. Weerd, den burgemeester de volgende vra gen: 1. Is het u bekend, dat aan de politie agenten hier ter stede last is gegeven, de vergadering te 's-Gravenhage, waar de heeren Treub en Dammers spraken over de rechtspositie der politiebeambten, niet in uniform te bezoeken'? 2. Zoo ja, op wiens last is dit geschied, en welke motieven hebben tot dien 'last ge leid? De burgemeester, in het algemeen ge neigd te antwoorden op vragen, betreffend zijn beleid als hoofd der politie, meende, dat deze vragen, de gTenzen daaraan te stellen, overschreden, daar een kleeding- kwestie, als hier bedoeld, niets te maken heeft met het belang der politde-agenten; weigerde de vragen te beantwoorden, en stelde den Raad voor den inferpellant niet toe te laten tot toelichting ervan. Hiermede vereenigde de Raad zich met 22 tegen 4 stemmen, die van den Keer De Weerd en de drie vrijz.-democratische leden Christelijke verzorging vim krankzinnigen!. In de Donderdagnamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Utrecht, stelde het soc.- dem. Raadslid,' de heer De De Yereenaging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen, in Nederland heeft te Hoogeveen haar 26ste jaarvergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, professor L. Lindeboom, van Kampen. Voor deze vergadering werd den avond te voren een bidstond gehouden in de Ne derlandsok Hervormde Kerk, waarin voor ging ds. A. M. Donner, uit Amersfoort, die sprak naar aanleiding van- Galaten 6 9. Spreker herdacht dankbaar den gestadi- gen vooruitgang der vereeniging gedurende haar 26-jarig bestaan. Yan de verpleegde patiënten zijn 36 pCt. hersteld ontslagen, een bewijs, dat deze vereeniging rijke vruchten afwerpt. Sprekers rede werd met de meeste aandacht gevolgd. Uit het 26ste jaarverslag is het volgende overgenomen: De vereeniging bezit vier ge stichten en binnenkort wordt een nieuwe inrichting geopend, namelijk de kliniek op het Valeriusplein, te Amsterdam. In deze stichting zal worden getracht, om bij per sonen, waarvan vermoed wordt, dat ze aan leg hebben voor zenuwziekte, deze gevrees de ziekte te voorkomentevens zal aan deze inrichting een opleidingsschool worden ver bonden voor Christelijke studenten. De ver eeniging telt 11,000 leden over 69 af dee lingen en 467 correspondentschappen; ze wordt door 59 corporatiën gesteund. Te Veldwijk waren op 1 Jan. jl. aanwezig 584 patiënten, terwijl er in Dehnenoord 539 en in Wolfheze 354 waren. Yan de stichting Bloemendaal was het aantal niet vermeld, wel het aantal verpleegdagen over het af geloopen jaar en. wel 195,323 tegen 192,137 in het voorgaande jaar. De winst- en verliesrekening tover het dienstjaar 1909 bedroeg in ontvangst en uit gaaf f 206,420.95. De bezittingen vertegen woordigden op 31 Dec. jl. een bedrag van f 3,887,608.65 Het jaarverslag cn liet finaneieele wer den voor kennisgeving aangenomen. De pen ningmeester, de heer baron Yan Heemstra, van SassenJheim, deelde mede, dat het aan- deelenkapitaal voor de spoedig te openen kliniek, nog niet vol teekend is. De rekening over 1909 werd goedgekeurd. In de statuten werden enkele wijzigingen gebracht. Uit de bestaande corporation, welke zich kunnen aansluiten bij de ver eeniging, is het woorddiaconieën ge schrapt. Het oen traal-bestuur dat tot nu toe bestond uit voorzitter, secretaris en penningmeester, zal warden aangevuld met één lid van elk gestiohtsbestuur. Eindelijk is de termijn, waarvoor de vereeniging is op gericht, niet 25 jaar verlengd. Voordat de bestuursverkiezing plaats had, wijdde de voorzitter hartelijke woorden van dank aan de aftredende bestuursleden de heeren» mr. W. F. K. P. graaf van Bylandt, S. van Velsel en mr. L. van Andel, die croor ambtsbezigheden of hoogen leeftijd verhin derd zijn hun functie als bestuurslid langer te vervullen. Met algemeene stemmen werden de hee ren H. Bos Kz. te Rotterdam, A. Brummel- lcamp te 's-Gravenhage en M. Sanders te Velp herkozen als leden van het bestuur en als zoodanig werden gekozen de heeren Dobbe de Bruin, burgemeester van Hazers- woude, en S. Plantenga, notaris te IJsel- monde. In plaats van den heer F. Gunnink Bz. te Kampen, werd als lid der oommissie tot het nazien der rekening 1910 gekozen de heer L. van Dijk te Moppel. Het voorstel der afdeeling Harlingcn, dat voortaan de kosten der verschillende afdee- lingsvergaderingen zullen worden vergoed door de vereeniging, werd verworpen. Na een opwekkend woord van den voor zitter, sloot deze de vergadering. Ds. Ba telaan te Hoogeveen eindigde met dank zegging. Bedrog met boeke n.— Op de Groote Markt in Den Haag hoeft gisteren de politie een einde gemaakt aan een ge raffineerd bedrog. Een koopman in boeken uit Amsterdam, wetende, dat boeken als Schuine Nollie," ,,Het dagboek van een Kamenier" en derge lijke gemakkelijk werden verkocht, Kad een aantal boeken uitgestald, waarvan alleen de omslag cn het titelblad „echt" waren. Overigens bestond het „werk" uit bladzij den van geheel andere, meerendeels ver ouderde romannetjes, ja zelfs dekte het Hollandsche titelblad soms een boek in een vreemde taal. Naar het zeggen van andere marktkoop lieden, zou deze koopman reeds ge-ruimen tijd op die wijze zijn afnemers hebben beetgehad. Blijkbaar heeft thans een der bedrogen koopers een aanklacht tegen hem ingediend. Althans gisteren overtuigde de politie zich van de handelingen van den Amsterdamschen koopman, met het gevolg, dat diens geheele voorraad in beslag werd genomen. Er-is proces-verbaal opgemaakt. Te Rotterdam heefteen boot- werker in de rivier voor de Maaskade O. Z. drijvende gevonden het lijk van een man, vermoedelijk een varensgezel. Op den linkerarm van den drenkeling is getatou- eerd P. v. d. K. 1878 en op do linkerhand, een anker. In het Ziekenhuis aan den CooLsingel al daar is overleden de 2l-jarige W. A_, ge woond hebbende Lijnbaanstraat, die in den namiddag van den 27 September uit het raam der eerste verdieping op straat was gevallen en tengevolge daarvan vermoede lijk een schedelbreuk gekregen had De ontrouwe kantoorbedien de J- E., uit de Koningsveld e straat te Rot terdam, die zich met f 4000 van de firma J. en A. van der Schuijt, op den Haringvliet aldaar, uit de voeten heeft gemaakt en te Groningen werd aangehouden, en de in ge zelschap aangetroffen C. M., uit de Entre potstraat, zijn naar de gevangenis overge bracht. De derde die in het gezelschap was, de Amsterdanische kellner H. A. do L., ia op vrije voeten gelaten. Van Rotterdam waren de 2 eerstgenoemd den per auto naar Den Haag vertrokken,; waai',- evenals in Amsterdam, verschillende aankoopen zijn gedaan. De kellner kwam eerst later in hun gezelschap. Tusschen h a 1 f i 1 f en elf uren» gisteravond werd de vrouw van den lasjK bouwer J. Yalk, wonende aan den Rotter* damschen, dijk onder de gemeente Schiey dam, bij Rotterdam, gewekt door gestommel in huis. Zij waarschuwde haar man, die da delijk opstond, zich met een stuk ijzer wa-> pende en op het gerucht, afging. Drie man-! nen met gummi-regenjassen aan cn jockey* petten op zag 'hij de vlucht nemen. De Sclïie- damsche politie en de politie te Rotterdam werden zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd en gingen er op uit, met het gevolg, dat agenten van de rijwielbrigade op den Ma- thenesserdijk onder de gemeente Rotterdam aanhielden den recidivist E. v. d. K., die gekleed was als de door den landbouwer Yalk gesignaleerde mannen. In zijn bezit werden een revolver en een lantaarn gevon den. De beide andere mannen zijn niet meer gezien. Y. d. K. is ter beschikking der Scbiedamsche politie gesteld. De inbrekers zijn, na over een heining ge klommen te zijn, de woning van den land bouwer van de achterzijde met een valschen sleutel binnengekomen. De gelegenheid om iets te stolen heeft hun ontbroken. (N. R. 0.) Een ontwikkelde jongen. Iemand, die zich taxeerde als „een ontwik kelde jongen", heeft kort geleden aan dei administratie van de „Bred. Ct." de vol gende advertentie ter plaatsing toegezon* den: „Een onwikelde Jonen oud 34 Jaren zocLt Een wedewe of zoo be nedê die Jaren dis Een khen boerderij of zoo An de naad hoofs of wel handel drijf om met haar het huwe lijk an te gaan lieft zonder kindere. bol aan stelende worde ver zogt zig te melde binnen viertien dagen onder numer 5846 van dit blad." Een kansje voor ontwikkelde jonge dames.. Zeven jaren zonder slaa p.— Zooals er ziekten zijn, die een langduri-* gen slaap, zelfs van jaren ten gevolg© heb ben, zoo schijnt er ook een ziekte te staan die den mensch jaren wakker doet blijven. In Boedapest leeft zulk een patiënte, die gedurende zeven jaren niet meer ge slapen heeft. Zeven jaar geleden werd deze vrouw moeder van een meisje. Het kind was' 's nachts zeer onrustig, en do jonge moeder waakte dan ook eiken nacht bij haar. Op een keer was de moeder in een diepen! slaap geraakt, doch schrikte plotseling wakker, na gedroomd te hebben, dat men haar kind ontrooven wilde. Na dien tijd" heeft de arme vrouw niet meer geslapen. Alleen gaat ze een weinig rusten wan* neer ze de hand van haar kind vasthoudt.; Als het meisje zich even beweegt is hot' met de rust gedaan en staat de moeder verschrikt op. Geen dokter heeft tot nu toe deze pa* tiënte kunnen genezen. Behalve dit niet kunnen slapen is de vrouw geheel normaal en blijkbaar heeft dit volslagen gemis aan slaap geen invloed op haar gestel. Een soortgelijk geval als dit, heeft zich voorgedaan in Frankrijk, wTaar een advo< caat gedurende twaalf jaren zonder slaap geleefd heeft. De man is jiu weer geheel normaal. Hij heeft zijn slaap terug, zondetf behoefte te hebben dit twaalfjarig gemia weder in te halen. Op zekeren dag had ik veal- trek in teen g^pateaiteerden sigaren-aansteker. Dezen trek vond mijn vrouw zóó bescheiden, dat zij na een weinig protest mijn koopplannen on dersteunde en met mij naar een winkel ging, waar de koop van het gewenschte voor- Werp tot stand kwam. Ik betaalde één gul den en twintig oents en vond zoo'n elec- triscken sigaren-aansteker een uibarst prac- tisch ding. Men drukt op een knopje, het deksel springt open en tegelijkertijd ont staat etr oen vlammetje, dat buitengewoon geschikt is voor het aansteken van sigaar of sigaret. Y/ij tramden naar huis en onderweg be tekende ik, hoeveel ik wel met mijn aan steker kon besparen. Ik had er één gul den tvrintig veer betaald. Daarvoor koopt men honderd twintig docejes lucifers, dus in drie maanden ongeveer zou ik mijn aan steker vrij hebben en dan winst gaan ma ken. Terwijl ik aldus aan het berekenen was, vroeg mijn vrouw plotseling: „Zeg, .wat riekt hier zoo vreesdijk Ik rook inderdaad brandlucht, alle pas- jaagiers rolcen hetzelfde en keken rond, om te ontdekken waar er brand was. Een heer waarschuwde: „Mijnheer uw zak brandt!" Ik stak mijn hand in den zak en haalde 'ean halfverkoolden zakdoek te voorschijn. Ik "wierp heen. den wagen uit, terwijl de mede passagiers naar de oorzaak van den brand informeerden. Ik stak nogmaals de hand in den ?ak en liet den electrischen aansteker zien, waarvan het deksel open was. Waar schijnlijk was het voorwerp door een toeval- ligen druk opengesprongen, de vlam was ontstaan en daardoor de zak in brand ge raakt. „Nu, zoide ik tot mijn vrouw, „het gTapje ast me wel één twintig en een zakdpi^k» maar de aansteker heeft ten minste bewe zen, dat hij goed is." Zij zei niets. Toen wij thuis kwamen, was mijn eerste werk don aansteker te probee- ren. Ik drukte op het knopje, het deksel sprong open, maar de vlam bleef weg. „Aha," zei ik, deed het deksel weder dichtmis schien was het oen voorbijgaande bedrijfs storing ten gevolge van het gebeurde in do electrische. Ik drukte weer op den knop, maar er kwam weer geen vuur. Wel vijf en twintig maal herhaalde ik de proef, tot dat mijn vrouw zei: „Ziezoo, dat is weer een gulden twintig weggegooid. Als je er drie en twintig tachtig bijgevoegd liadt, had. ik me een mooien hoed kunnen koopen." „Dat is de grootste bedriegerij der twin tigste eeuw," zei ik, denkend dat de ver brande zakdoek wel het zwanenlied van mijn electrischcn sigaren-aansteker zou zijn geweest. Mijn vrouw hield echter niet op. „Je moet dat ding ruilen!" „Dat is een idee." Ik was blij, zocht de kwitantie, vond het papier, bekeek het, wierp het toen woe dend op den grond. Er stond notabene op gestempeld„Mag niet geruild worden.'' „Wij zijn verloren 1" zei ik. Mijn vrouw deed zeer bedroefd. „Als ik bedepk, dat men drie en twintig gulden tachtig „Och wat, drie en twintig gulden tachtig; wij zijn één twintig kwijt, da's vastc ik heb eeP gulden twintig entreegeld voor het crematorium van mijn zakdoek moeten betalen." „Welzekeir, tap j'ij maar flauwe moppen op den koop toe." „Dat is galgenhumor, vrouwtje. Ik ben nog nooit zoo bedrogen." „Ik heb je gewaarschuwd. Nu heb je je zin. Het ding is geen qent meer waard." „Maak me niet kwa^ad. Help me lie var; schaf raad." „Goed. Je hebt me zooveel verteld uit den tijd, toen je nog vrijgezel was. Vol gens je verhalen ben je een lechto Don Juan geweest." „Inderdaad," zei ik mot trots, „maar wat heeft dat met mijn electrischcn aansteker te maken? In elk geval functionneerde ik beter dan dit ding." „Ja, jij liadfc altijd een vlam. Daarop is mijn tactiek gegrond. Jo frischt je kunst nog eens op, gaat naar den winkel, spreekt met de juffrouw, die ons den aansteker ver kocht., maakt haar het hof, welbegrepen; zoolang tot zij je den aansteker laat rui len. Dat is mijn idee. Wat zeg jo er van?" „Ik ben overweldigd." „Neen, alsjeblieft niet overweldigdik verbied je dat zelfs. Je maakt haar een complimentje, zegt dat je haar mooi vindt, maar verder ga je niet." „Ik weet zelf wel, wat ik moet doen." „Maar ik moet het ook weten. Je mag niet boven de ééu twintig gaan, en zoodra je ziet, dat ze den ruil wil toestaan, hou jo onmiddellijk op." Tusschen haakjes, ik ben nooit een Don Juan geweest, Wat ik thuis over mijn avon turen vertelde, was verdichtsel, waardoor echter mijn waarde* aan den huiselijken haard buitengewoon was toegenomen. Alle vrou wen wenschen, dat haar man onweerstaanbaar is. Ik was er dus akelig aan toe, nu ik een jong meisje voor één twintig het hoofd op hol moest brengen. Ik wist heelemaal niet, hoe ik het zaakje zou aanpakken. Maar ik moest eai dus ging ik met looden schoenen naar den' winkel, kwam op de verdieping, waar de gepatenteerde aanstekers verkocht werden, slenterde rond, bekeek andere voor werpen, welke mij piet het minste belang inboazemden, vroeg den prijs van va2en, die ik heelemaal piet wilde koopen'. Eindelijk sloop ik naar de plaats, waar de verkoopster stoPd, die ik het hoofd opi hol moest brengen. Zij vroeg wat ik wildé ep pit de omstandigheid, dat zij me niet hejrkeftdje, fcrok; ik de droevige conclusie, dat ik den eersten koer geen bijzondereai in druk op haar had gemaakt. Ik deed echter mijn bost en zei met smachtonden blik: „Juffrouw, u heeft zulke mooie Zij keek me zoo onaangenaam aan, dat ik vervolgde „zulke mooie aanstekers." Verder kwam ik niet. De aardigheid was er voor mij al af. Ten slotte raakte zij oap' extra-fijnen aansteker van zes gulden aan me kwijt, en verzekerde, dat deze buiten- gomeen deugdelijk was. Ik kwam vroolijk en opgewonden thuis. „Nu," aldus mijn vrouw, „en mocht jö ruilen v„Ja, natuurlijk mocht ik ruileP. Kijk ectns, wat oen prachtig dingetje, en. het werkt onberispelijk." Ik drukte op liet knopje, er kwam e3p pracht van een vlammetje. Zij bekeek het voorwerp. „Maar dat is immers de allereerste, dien de juffrouw ons liet zien On die Zss gulden kostte „Best mogelijk. Zij heeft echter geruild, niet ik." „Zoo?! Nu, maar dan heb je succes ge had, vent." „Nu, pochen wil ik niet; maar waar ia het!" „Wat heb je gezegd?" „Dat weet ik niet meer." „Bedenk je dan nog eens." „Ik zal gezegd hebben: Juffrouw, ge zijt zoo mooi, dat bij u vergeleken alle andere vrouwen ledijk zijp.'' „Zoo. „Ja, en zij antwoordde: U is getrouwd, mijnheer, ep zegt me zoo iets? En ik: Al is men getrouwd, dan kan men de schoon heid toch wel waardeeren!" „En ze is er op ingegaan?" „Zooals je ziet." Hiermede was de zaak" afgedaan. Mijp vrouw was blij over de oplossing, ik ovetr deöa niePwOP aansteker en zoo waren We lacht dagen "fojpg samen hip, toep plotseling dej electrische aansteker zijn diensten weigerde en niet meer te bewegen was, oen vonkje geven. „Zeven gulden twintig," dacht ik. „en| geen vlammetje, dat is te dwaas." Dwazer werd het echter, toen mijn vrouiyj mij vertelde „Ik was vandaag in den winkel, waaTj je den sigaren-aansteker gekocht hebt, en| wilde de juffrouw vragen, of hij nog ge* maakt kon worden. Maar stel je voor, dej juffrouw is wegens oen onregelmatigheid ontslagen. Ik wist dadelijk, wat er gebeurd was." „Wat dan?" vroeg ik. „Natuurlijk het geval met den electrischep aansteker. Men heeft gemerkt, dat ze het ding ruilde, cn haar op straat gezet." „Dat kan wel, maar waarom liet zo zich! ook het hoofd op hol brengen." „Ik vind dat gevoelloos van je. Ik kap me denken, hoeveel zonden jij al in je leven' bedreven hebt. Het arme meisje is door jouw] schuld op straat gezet en Pu zeg jej cynisch, waarom zij rich' het hoofd op hol heeft laten brengen." „Hoor eens kindje, het hart mag bij kleinp avontuurtjes geen rol spelen." „Houd op met je valsche moraal. Geluk-» kig ben ik to weten gekomen waar zei woont en hoe ze heet en ik heb haai; anoniem twaalf gulden over de post ge-: stuurd, waardoor ten minste mijn gewotep' gerust is, al loop jij dan ook ongevoelig} over lijken." Thans ben ik een monster, dat over lijken' loopt, heb twee electrischie aanstekers, diej mij negentien gulden twintig kosten en niet moer willen branden. Tot mijn voldoening is er echter ergens een meisje, dat zichi tevergeefs het hoofd breekt over de Vraag, waarvoor zij twaalf gulden schadeloosstel-» ling heeft gekregen-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9