N°. 15522 Woensdag 38 September. A0. 1910. feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. ZITTING VAN OEN MILITIERAAD. Kunst, letteren, enz. LEIBSCH DAGBLAD PRLTS DEK ADVERTENTIEN: Tm 18 regels 1.0 5. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaateruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Cents.-Yoor het incaaeeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cental per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.30. Franco per post1.65. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat 30 September e.k. de 4de termen vervalt van de Plaatse lijke Inkomstenbelasting, dienst 1910, en dat alzóo op den lsten October minstens ,vier zevende gedeelten van clen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden )iifc, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont- yanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN .HEYST, Secretaris. Leiden, 26 September 1910. KOBflBISSEtfBKG. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 73, 1ste lid, der Militiewet ÜDOl (Staatsblad, no. 212); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de zitting van den Militieraad alhier gehouden zal worden; op Maandag 10 October a.s., des voormiddags te halftien, voor de lote- hngcn, door of voor wie getrokken zijn Noe. 1—50; des namiddags te halftwec, voor de lote- fingeo, door of voor wie getrokken zijn Noe. 51—75; Op Dinsdag 11 October a.s., des voormiddags te halftien, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 76—125 des namiddags te één uur, voor de lote- Üngen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 126150; op Woensdag 12 October a.s., des voormiddags te halftien, voor de lote- üngen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 151—225; op Donderdag 13 October a.s., des voormiddags te-halftien, voor de lot©- fingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 228—300; op Vrijdag 14 October a.s.,, des voormiddags te halftien, vöor de lot©, hngcn, door of voor wie getrokken zijn Nos. 301—350; des namiddags te halféén, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 351—375; op Zaterdag 15 October a.a, des voormiddags te halftien, voor do lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 376-425; orp Maandag 17 October a.s., des voormiddags te halftien, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 426—535; en zulks in de Stads-Gehoorzaal (ingang feuan de zijde van d© Breestraat). Met nadruk worden de lotelingen er bij deze opmerkzaam op gemaakt, dat, inge volge de wet, alleen degenen voor den Mili tieraad moeten verschijnen, die vermeenen uit hoofde van ziekelijke gesteldheid of lichaamsgebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den militiedienst tongeschikt te zijn, en dat zij, zoo zij voor 'dien Baad niet verschijnen, gehouden zul len worden geen reden tot \rijstelling te hebben en dientengevolge bij afwezigheid tet den dienst zullen worden aangewezen, onverschillig welk nummer hun bij de lo ting is ten deel gevallen, zullende evenzeer Voor den dienst worden aangewezen zij die, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst, zoo zij vermeenen daarop aan spraak te kunnen maken, niet te voren het wettelijk gevorderd getuigschrift bij den Burgemeester hebben doen opmaken, in W©lk geval zij geacht zullen worden die re den van vrijstelling niet te willen doen gel den. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE G-IJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 27 September 1910. KENft!!!SGEV9fê6. MILITIE. Waarschuwing tegen kwade prak tijken in zake keuring van lotelingen. 1 De. Burgemeester der gem een te Leiden, Gelezen hebbende de circulaires van dein lOommissaxis dor Koningin in de provin- 'cde Zuid-Holland, dd. 25 Juni en 5 Sep tember 1908-, A, Nos. 3371 en 5020 (2de Md.), waarbij o. a. wordt medegedeeld, dat den Minister van Binnenlandschè Zaken ge bleken is, dat er nog stepds personen zijn, die eer hun werk van maken aan lotelingen, tegen betaling van een som gelcis, hulp aan to bieden, ten einde hun ongeschiktverkla- ring voor den militiedienst te verkrijgen Waarschuwt met nadruk de militieplich- tigen dezer gemeente tegen de praktijken van vorenbedoelde personen én brengt hun evenzeer met nadruk onder het oog, dat de bemoeiingen dier personen in geen Onkel opzicht tot afkeuring van den loteling kun nen leiden, terwijl de raadpleging van die personen den loteling slechts geldelijk na deel kan berokkenen. Tevens wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op het bepaalde in art. 206 van Jiet Wetboek van Strafrecht, lui dende aldus: „Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat ma- ken 2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt, maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf .van ten hoogste zes jaren opgelegd." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeestér. Ledden, 28 September 1910. II IN O SC It WET. Burgemeester en wethouders van Leidton Gezien het adres van W. *VAN DEN OORD houdende verzoek omi vergunning tot het oprichten eener bakkerij met heete- luchtoven en deegkneedmackine, gedreven door een electromotor van 2 p.k. in perceel Pieterskerkhof 14, kad. sectie G No. 1183; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ge- genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, 12 October aanst. dea voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 28 September 1910. Leiden, 28 September. Het Volkshuis opent zijn tentoonstel lingen met een verzameling vruchten, alle gekweekt op het ,,Huis te Lande te Rijs wijk, de inrichting voor tuinbouw van de Dames J. Hingst en C. Pompe, waar te vens voor vrouwen gelegenheid bestaat om voor ooft- en groentenoultuur te worden opgeleid. De tentoongestelde vruchten zijn alle eetbaar, met uitzondering van oneetbare van dezelfde soort en van enkele vruchten van sierplanten die of om de zeldzaamheid óf om de schoonheid, met het gewas zijn tentoongesteld. Allerlei Indische vruchten, onder koud glas gekweekt, trekken bijzonder de aan dacht om de prachtige kleuren en eigenaar dige vormen. Uit den aard der zaak kan deze tentoonstelling slechts kort du ren: vandaar dat zij ook Donderdag- en Vrijdagmiddag open is. Voor vakmen- schen en leek en beiden schijnt zij aantrek kelijkheid te hebben. Woensdag 5 October zal dr. J. J. van Eek, directeur van den keuringsdienst al hier, in het Volkshuis een voordracht hou den over vervalsching van levensmiddelen. Lichtbeelden en de voedingsmiddelen zelve zullen het medegedeelde toelichtea Aanleiding tot deze Volkshuisvoordracbt buiten het programma om is de groote be langstelling door het publiek betoond voor dé tentoonstelling van voedingsmiddelen, enz., dezer dagen in de Stadszaal alhier ge houden. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Mevrouw W. van ItallieVan Embden alhier heeft zich bereid verklaard voor de afdeeling Leidon der „Vereenjging voor Vrouwenkiesrecht" een lezing te houden over het onderwerp: ,,De loonarbeid der gehuwde vrouw", welke plaats zal hebben op Donderdag 6 October a.s. in de kleine Stadszaal. Zooals uit een in dit nommer voorko mende advertentie blijkt, zal door de leer lingen der hoogste klasse van de Muziek school der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst in November worden opgevoerd de operette ,,De Drie Kaboutertjes" van Hendrika van Tussenbroek. Bij Kon. besluit is 1 December 1910, onder toekenning van den persoonlijken ti tel van hoogleeraar, benoemd tot leeraar aan 's Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht, dr. D. A. de Jong Jzn., buitengewoon hoog leeraar aan de rijkfeuniveiriteit te Leiden. De Indische mail (Nederlandsche dienst) wordt hedenavond alhier verwachte Door het ministerie van koloniën werd gisteren aanbesteed: lo. de metalen bovenbouw met toeb«üo.> ren ïvan 15 bruggen voor hoofdspoorwe gen. Minst ingeschreven door v. Ëgnicnd en Co. te Zoeterwoude voor de massa vor.r f 54,000. 2o. 3800 stalen voluteveeren voor trek- en stootinrichtingen. Minste ingeschreven door Westfaliscne Stahlwerke te Bochum voor 6609. 3o. 150 stellen vloei-ijzeren dwarsliggers voor ombouw van wissels op houten dwars liggers, geheel oompleet met onderleg-, hel ling- en klemplaten, klossen, sohroefhouten en verder toebehoor en. Minste ingeschreven door Pletterij voorheen L. J. Enthoven, Delft f41,775. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Harmeien ds. G. Bolkestein, te Harich. Ds. De Jong, te Hoofddorp, komt voor op bet drietal voor predikant bij de Geref. Kerk A te Groningen. De commissie benoemd tot het afne men der examens voor den Nederlandsch- Indisohen administratie ven dienst maakt in de „St.-Ct." no. 226, die nadere bijzonder heden bevat, bekend, dat haar tweede zit ting aanvangt op Zaterdag 1 October 1910 (dan zal het schriftelijk gedeelte, zoo van het eind- als van het voorbereidend exar men, worden afgenomen, terwijl het mon deling gedeelte zal worden afgenomen op Dinsdag 4 October en volgende dagen) in het Academiegebouw te Leiden. Na afgelegd examen is het gewone po- litie-diploma toegekend aan den politie agent A. G. Vet te Noord w ijk en dat met aantoekening aan den politieagent W. van Bekkem, te Gouda. Baron Van Weideren Rengers, gezant te Stockholm, is-met verlof in Den Haag aangekomen. Gedurende zijn afwezigheid wordt het beheer der legatie te Stockholm waargenomen door mr. Roy aards, gezant- schapsraad te Konstantinopel, die reeds te Stockholm aangekomen is. De Italiaansohe gezant bij ons Hof, de hertog van Calvello, heeft de Residentie met- buitenLandsch verlof verlaten. Het bestuur der Huisvlijttentoonstel- lirig te Scheveningen, zal Vrijdag a.s. bij de sluiting der tentoonstelling, een feest maal geven ter eere van den voorzitter van het comité, prof. Van Veen. Bij de herstemming, die gisteren te Rotterdam plaats gohad heeft, ter verkie zing van een lid van den gemeenteraad voor district I, ter vervanging van jhr. Van Citters, den oud-wétKouder, die de gemeente metterwoon heeft verlaten, is de heer D. de Klerk, de candidaat der vrijzinnigen, met een meerderheid van ongeveer 170 stemmen gekozen. De christelijk-historiscbe tegencan didaat, de heer Hooykaas, behaalde 2125 stemmen; de heer De Klerk 2296. Er komt dus ten gevolge van deze ver kiezing geen verandering ain de partijver houding in den Raad. Bij de eerste stemmnig had de heer Hooy kaas 1535 stemmen verworven, de heer De Klerk 1425, de candidaat van de sociaal democratische arbeiderspartij, de heer Stolle, 1180, en die van de sociaa/l-democra- tische partij, dr. Van Ravesteyn, 62. De gewone audiëntie, van den minister van koloniën zal op Vrijdag 30 dezer niet plaats hebben. Prins Hendrik is met jhr. Hooft Graafland met den trein van 8 uur 38 gis teravond te Apeldoorn aangekomen en per rijtuig naar het paleis gereden. Z. K. H. vertrok hedenmorgen met den trein van 9. uur 4 min. naar Ludwigslust en keert waarschijnlijk vroeger terug, dan aan vankelijk het plan was. De Prins von Wied is gisteravond om 6 uur 40 uit Apeldoorn vertrokken, uitge leid door kolonel Van Hoogstraten, adju dant van H. M. de Koningin. Naar ,,De Ned." meldt, zal te Dor drecht een bijzondere vergadering plaats vinden van predikanten en oudierlingen ter behandeling eener ontstane kwestie tus- schen de predikanten ds. Keiler en ds. Heemskerk. Eerstgenoemde beweert van ds. H. bij zijn beroep ontvangen te hebben een brief van bcleedigenden inhoud. Laatstge noemde ontkent dte beleediging en wenseht daarvan erkenning door ds. K. De toestand tusschen beide herders is zeer gespannen en een lid van den kerkeraad heeft, met het oog op het a.s. H. Avondmaal, deze zaak bij den kerkeraad aanhangig ge maakt. Naar de „D. Ct." meldt, heeft de kerke raad in zijn vergadering van Maandagavond in antwoord op het bezwaarschrift tegen de bevestiging van ds. J. L. Zillinger Mole naar, op grond van diens prediking, adres santen verwezen naar art. 64 van het Re glement op de Vacaturen, zeggende dat be zwaren tegen een beroepen predikant voor zien moeten zijn van duidelijke en deugde lijke bewijzen. Deze cowijzen zullen door de inzenders binnen den gestelden termijn nog geleverd moeten worden, indien hun be zwaarschrift in aanmerking zal komen voor opzending naar het Classicaal bestuur. In verband met desbetreffende loopende geruchten kan de UD. Ct." tegenspreken, dat de bevestiging van ds. J. L. Zillinger •Molenaar, welke op 23 October ia bepaald, zou zijn uitgesteld. Tot nu toe is daarin geen verandering gebracht. De heer H. W. L. Leur, directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam heeft het voornemen den dienst met pen sioen te verlaten. HAARLEMMERMEER. Door den heer K. den Dekker, te Almkerk, is aanbesteed het herbouwen van de onlangs afgebrande boerderij, schuren en verdere getimmerten, bewoond geweest door J. Maaskant en ge legen aan den Ringdijk bij den Vijfhuizer weg O. Z.. Het laagst werd van de negen deelne mers ingeschreven rocxr het timmerwH^rk door L. Lievaart te Groote IJpolder (Slo ten,) voor f 9869, en voor het metselwerk door 0. Mienis, alhier, voor f 7990. Aan beide inschrijvers is het werk gegund. Aan den aannemer A. «den Ouden, te NieuwrVennep, is door het Rijk de gunning verleend voor het verbouwen van het Post en Telegraafkantoor te Lisse, als laagste inschrijver voor f 4525. Tot klerk ter secretariel alhier is be noemd de heer R. W. Baas, thans volontair ter seoretarie te Heemstede. Hoofdzakelijk voor het bewaken van bloembollenvelden, die in het noordelijk ge deelte dezer gemeente zijn aangelegd, is dcor Z.Ex. den Minister van Justitie een com missie van onbezoldigd rijksveldwachter verleend aan C. van Dijk, alhier. HAZERSWOUDE. Zekere M. is, als ver dacht van oplichting ten nadeel© van den heer C. Filippo, door den rijksveldwachter C. van Niekerk alhier, aangehouden en naar Den Haag getransporteerd, om ter be schikking van de justitie te worden ge steld. KATWIJK-AAN-ZEE. Gistermiddag had in de Gemeentezaal de publieke verkooping plaats van: a. 'n huis en erf, gelegen aan de Korte Dwarsstraat en de Baljuwstraat; b. een strook gronds groot twaalf centiaren, gelegen naast perceel a.betde eigendom der gemeente Katwijk. Het perceel genoemd onder a. werd voor f 1600 afgemijnd door P. Schuitemaker; perceel b. voor f 160 door O. Spaanderman. LISSE. De verdachte van den diefstal bij den heer Vermeer, H. Korswagen, heeft gisteravond bekend den diefstal te hebben gepleegd. Hij zal hedenmiddag overgebracht worden naar het Huis van Bewaring te Haarlem. De politiepost aan den hoek van den Stationsweg, die met het Post- en Telegraaf kantoor aan het Rijk is overgegaan, ig gis teren ontruimd, zoodat vooral do nachtpo- litie aan dezen gemakkelijk gelegen post zeer veel zal missen en bovendien thans dak loos is. NOORDWIJK. Dat een ongeluk in een» klein hoekje kan zitten, ondervond gister avond het dooht-ertje van Jac. K. Een groo te lobbes van een 'houd, toebehoorende aan Z., kwam woest aanloopen, schoot het meis je tusschen de beentjes door, waardoor het kwam te vallen en een beentje brak. Dr. H. van Nes legde spoedig het verband. NOORDWIJKERHOUT. Door het inzak ken van de Post brug kunnen do zandbakken niet varen, waarvan het gevolg is, dat do Zanderij, toebehoorende aan Gravin van Lijnden, ©enigen tijd zal moeben stilstaan, hetgeen voor vele werklieden een groote teleurstelling is. Bij het uitdiepen van de Schipperssloot vond een schipper daarin een alleraardigst, gaaf Jaooha-kannetjcs, met liet jaartal 1608 er op. In „De Gemeentowoning", alhier, wordt Vrijdag 30 Sept. a.s. de eerste ledenavond van dit seizoen gehouden. Als spreker zal optreden de heer Gerius H. Hishneh, Evan gelist, te Jeruzalem. NOORDWIJK AAAN-ZEE. Gistermiddag had alhier de beproeving plaats van de red dingsboot, die vanwege de „Nooïd- en Zuid- hollandsche Reddingsmaatschappij" alhier gesta-tionneerd is. De hoer Dc Booy, secre taris van het hoofdbestuur van genoemde Maatschappij, tevens inspecteur over het reddingsmateriaal der verscliillendie stations, was met de heeren jhr. Van Panhuys len E. de Groot, respectievelijk voorzitter en se cretaris der Plaatselijke Commissie van Toe zicht, ,hij de beproeving tegenwoordig. In het boothuis aan de Schoolstraat inspecteer de de lieer De Booy het materiaal, en gaf rijn tevredenheid te kennen over den goeden toestand, waarin hij alles mocht aantreffen. Daarna gaf hij als zijn wensch te ken nen, dat er oen proeftocht zou worden ge maakt met de boot, dn dat hot vuurpijltoe stel op het strand zou worden beproefd. De boot liep vlot in zoo. Hoe langer zoo meer komt aan het licht, dat do bootsman, D. Admiraal, zijn mannetjes onder goede lei ding hoeft, en dat de roeiers, dank zij den uitnemenden maatregel, om meer, dan vroe ger hot geval was, oefeningen te houden, steeds vaardiger worden in het hanbeeren der roeispanen, 't Is ©en lust, om te zien, hoe do ranke boot do golven klieft. Da zee was gistermiddag bij een W. N. W.-wind tamelijk rumoerig, zoodat de zeewaardigheid der boot vrij goed beoordeeld kon Avorden. Bij het landen werd - gebruik gemaakt van. den stopzak of het werpanker, oen voor werp, dat, achter de boot aansleepende, deze in de gewonschto richting houdt en daar door voor omslaan behoedt. Ongeveer een' uur manoeuvreerde de boot voor de kust. Bij bot transport van de boot naar het boothuis kwam ©venals alle andere koe ren aan het licht, hoe de oprit ook zelfs aan matig gosteldo oisohen piet voldoet. Op liet strand was tijdens do vaart het schiettoestol beproefd, dat goed bleek te vol doen. Een attentie van den heer De Booy, tegenover den oud-bootsman, Jan Kramer, en den huidigen titularis, Dirk Admiraal, was het, dat hij van beiden een foto maakte met het boothuis als achtergrond. In bet jaarverslag der Reddingsmaatschappijdat telken jare geïllustreerd is, zullen we dus hoogstwaarschijnlijk dein verdienstelijken, thans gepemsionnoerden „ouwen Jan Kramer", en den talentvollen Dirk Admiraal, die als bootsman Kramers opvolger is, to zien krij gen. Nadat Je heer Do Booy nog vergaderd had met de hoeren jhr. Van Panhuys, El dal Groot en J. van Kan, welko laatste óók lid is van de „Plaatselijke Commissie," ver trok hij weer. - SASSENHEIM. Nader wordt ons mede gedeeld, dat de ijswagen, welke in botsing kwam met een ante, vóór de aanrijding wel een licht op had, dat echter na den stoot uitging; en ook, dat de ijswagenbestuurder er niet zonder kwetsuren afkwam. VALKENBURG. Voor deze geinemte zal de zitting van den Militieraad gehouden worden op Donderdag 13 October, des voor middags te kwart voor twaalven, in de Stadszaal te Leiden. WASSENAAR. Het kruispunt van Ach terweg, Kerkstraat en Langstraat is steeds een gevaarlijk punt. Gisteravond kwam daar een auto met een rijtuig in botsing. Het paard, dat natuurlijk 't eerst met de auto in aanraking kwam, bekwam een ver wonding aan de pooten en kwam in d© ruiten van het hoekhuis terecht. Eén der heeron geestelijken, die zich in het rijtuig bevond, kon nog bijtijds uit het rijtuig springen en kwam daardoor met den schrik vrij. D© auto nam weinig noti tie mn het geval en verdween spoedig. Vaö het nummer werd intusschen nota genomen. WOUBRUGGE. De zitting van den Mili tieraad zal voor de lotelingen dezer ge meente gehouden worden op Maandag 1T» October a.s., des namiddags te halféén, te Leiden, in de Stadszaal. Het Boheemsche strijkkwartet, Karei Hofman, Jozef Suk, Georg Herold en Hanus Wiiian, zal van 24 October tot 4 November a.s. concerten in ons land geven en wel in de volgende steden: Amsterdam 24, Hengeloo 25, Breda 26, Hilversum 27, Dordrecht 28, Utrecht 29 Arnhem 31 October, Haarlem 1, 's-Graven- hage 2, Rotterdam 3t Leiden 4 November. De vijfde druk is verschenen in de Hol land ia^-drukkerij to Ba-arn van: „Straat- prediking door J. Ess er. Deze druk g^at vergezeld van Jn levensbericht van den schrij ver door zijn oudsten zoon met portretten en facsimile. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Sanatorium te Davos heeft een boekje tot aanbeveling van daf oord uitgegeven, met graphische toelichting. Plaatjes vergezel len den tekst. Do heer Z. van Lier, gedipl. gemeente- spraakleeraar te 's-Gravenhage, heeft een brochure geschreven over: do beroepskeuze van sprekers en zangers. Afl. 30 van de Wereldgeschiedenis door dr. H. F. Helmoet, is verschenen bij de Uitgevers-Maatschappij Vivat". Björnson's weduwe waarschuwt in dei Duitsoho bladen tegen een Berlijnsohe uit gave van Björnson's volledige geschriften, die niet geautoriseerd en niet oompleet is De echte complete uitgave, waarvoor de schrijver zelf nog den vorm heeft vastge steld, verschijnt bij S. Fischer en wordt door dr. Julius Elia© bewerkt. Componist-schilder- Te Ween en wordt binnenkort een merk waardige tentoonstelling geopend: een der kunsthandels aldaar exposeert in October

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1