K o 1 o n i n. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. critiek op zijn eigen stichting volkomen ,om.eens. Leert "Van Eeden, dat uit zijn prak tijk gebleken is, dat ,,een Christelijk, men- Bohelijk régime de menschen lui, brutaal en oneerlijk maakt", de ervaring van. den spre ker leerde hem juist het tegendeel en deed hem zeggen: Menschen, maakt toch ernst met het Christendom, dat Gij ons laat pre- jdiken in Uwe kerken. Wamt eerst als dit macht krijgt over onze harten en hoofden, eerst dan zal de wereld zijn weldaad ont vangen. Ondanks alle ongerechtigheid en huichelarij houdt hij (spr.) niet op het Christendom aan te bevelen als het hoogste goed, dat elke mensoh moet aangrijpen om vredo to vinden voor zijn onrustig hart en verlossing voor de wereld." Zet nu voor het Christendom in <de laatste zinsnede in de plaats Chris tus, waartoe deze modernen natuurlijk ®iet to bewegen zijn en gij liebt de kern der zaak. Maakt ernst met Uw Christendom! Dat moet de menschen meer en meer worden voorgehouden. Dat is de kern onzer levens beschouwing. Dat b e 1 oo f d, en we heb ben geen „kolonies" noodig. Christus zelf trok zich uit de wereld niet terug, maar *deed den wil des Vaders". Daartoe zijn ♦ok de Christenen geroepon. In „Land en Volk" schreef mr C. Th van Deventer een artikel (Nieuwe teleurstellingen opinlandsch onderwijsgebied), waarin hij be treurt, dat men op dit gebied nog steeds van zoo geringe voortvarendheid blijk geeft In 1909 zijn de uitgaven voor 't inlandsch onderwijs f 172,090 beneden de raming gebleven, „doordat in stede van 130, waar op gerekend was, slechts 53 nieuwe in! and- 6che scholen konden worden geopend" (blz. 4 der memorie van toelichting). Een poging om dezen, na al het gebeurde dubbel-erger- lijken achterstand toe te lichten, zoo moge lijk t© rechtvaardigen, wordt niet gedaan. Of moeten de „uitgespaarde" f 172,000 als pleister op de wonde dienst doen? Maar ïnen zou immers „niet sohriel en krenterig" [tfjnl De schrijver wijst er verder op, dat het •antal 2de klas-scholen voor de gouverne ments-residentie8 beperkt zal worden tot 436, dus 264 beneden 't door minister Eock, op gezag der Indische regeering, aangeno men aanvankelijk uitbveidingscijfer; over de zuinigheid, betracht ten opzichte der ambachtaschol en Het eenige, wat te midden van deze dor heid op nieuw leven wijst, zegt mr. Van Deventer, zijn de voorstellen ten aanzien van het 'landbouw- en vceartsenijkundig on derwijs. Het blijft mogelijk, dat straks, bij nota's Van wijziging en bij de memorie van ant woord, nog meer dergelijke blijken gegeven gorden. Niemand, die zich er hartelijker in Vorheugen zou, dan ik. Maar de dan te ver nemen klanken mogen wel zeer duidelijk en overtuigend zijn, willen zij den thans gewek ten indruk wegnemen, dat, althans wat do opvoeding der inlandsche jeugd betreft, de tegenwoordige Regeering ver beneden haar taak blijft. Onder het opschrift „Een waarschuwing" fcegt „Land en Volk" omtrent dingen als den moord op een onderkruiper te Havre: De afschuwelijke moord, te Havre ge pleegd, op een onderkruiper krachtens be sluit eener arbeidersorganisati e moge een waarschuwing zijn voor andere organisaties, dat zij in den strijd tegen het kwaad der onderkruiperij zichzelf meester moeten blijven. De goede zaak der vak organisatie zal overwinnen door andere middelen^ dan door een demoraJiseerend schrikbewind, dat geen middel ontziet. En een waarschuwing is voor ons land niet ovorbodig. Ook hier zijn treurige fei- ten voorgevallen. De neiging, om op deze wijze de onder kruiperij te keeren, dienen de leiders nies kracht tegen te gaan. De ernst en de goe de geest in de vakorganisatie kan er door worden bedorven, ern. er wordt een reactie tegen de groeiende arbeidersbeweging door opgewekt, die. aan haar ontwikkeling nieu we moeilijkheden zal in den weg leggen. BATAVIA, 11—17 Aug. Uit Soerabaja wordt aan het „Bat. Nbl." gemeld, dat mr. Vorstman, advocaat en procureur te Makassar, voorgoed repatri eert. Zijn kantoor is overgenomen door zijn compagnon mr. Paulus. Normaalcursus voor de oplei- ding van inlandsche onder wijzers. Beeds eerder is vermeld, dat ter voorzie ning in de behoefte aan goed opgeleide in landsche onderwijzers, welke een gevolg is yan de groote uitbreiding, die het aantal openbare inlandsche lagere scholen der 2de klasso heeft ondergaan en in de toekomst nog zal ondergaan, bijwijze van proef, een uit twee jaarklassen bestaande normaalcuc- sus, ter opleiding voor het examen van in landsch hulponderwijzer, is geopend te Ba tavia, Buitenzorg, Malang, Bondowoso en Koetu-Radja. Het maximum-aantal leerlin gen van elke klasse bedraagt 25, aan wie als tegemoetkoming in hun uitgaven voor kast en inwoning een maandelijksclie toela ge van f 8, te Koeta-Rudja van f 10 wordt toegekend. Dé voorloopige gunstige uit komsten van deze proef hebben doen beslui ten, zegt de Java-Bode/' in de maand October a.s. eveneens een tweetal cursussen yan dien aard te openen te Ba-ndjermasin en te Kandangan in de residentie Zuider en Oost er af deeling van Borneo. Gedurende het eerste jaar zullen deze cursussen uit één klasse bestaan, elders hebben zij twee klassen. Cholera. Dato 16 Augustus wordt uit Soerabaja aan do „Loc." geseind: Gisteren zijn hier voor het eerst geen cholera-gcvaillen voorgekomen. De „Loc." meldt, dat Semarang weder wegens cholera besmet is verklaard. Volgens het „Bat. Nbdd." was de toe stand van generaal Loke den 16den Augus tus uitstekend. Er bestond alle kans dat hij weldra geheel genezen zou zijn. Een nieuwe opleidingsschool voor inlandsche ambt e nar e'n. Door de regeering is thans machtiging verleend, voor de oprichting van een oplei dingsschool voor inlandsche ambtenaren, tevens kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Makassar, waarvan reeds cenigen tijd sprake was. Aan die school zullen ver bonden worden 5 Europeesche en 3 inland sche onderwijze terwijl Let maximum aant. leerlingen 90 zal bedragen, die afkomstig moeten zijn uit het gouvernement Celebes en Onderhoorighedon en de residentie Zui- der- en Ooster af deeling van Borneo. Aan vankelijk was er op gerekend, dat deze in richting omstreeks October zou worden ge opend met de beide klassen van de voorbe reidende en de eerte kla.sso van de vakaf- •bij de opening alleen de beide eerstgenoem- deeling. Thans zullen echter aanvankelijk de klassen worden gevormd, terwijl daaraan eerst in het laatst van het volgend jaar een derde klasse (1ste klasse der vakafdeeJing) zal worden toegevoerd. Verwacht wordt, dat de school zal begin nen met 32 leerlingen, welk aantal in het volgend jaar zal worden opgevoerd tot 48. („Java-Bode). CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Wegens ziekte, eervol uit zijn Letrekking, ,de controleur bij het Binncnl. Bestuur op de 'bez. buiten Java en Madoera, P. A. Oude mans. Benoemd, Tot assistent-resident van Djem ber (Besoeki), de assistent resident van Banjoewangi, in genoemd gewest, B. Scha- gen van Soelen. Tot directeur der Kweek school voot inlandsche onderwijzers te Pro- bolinggo (Pasoeroean), C. Oosters thans belast mot de waarneming van die betrek king. Tot tweeden onderwijzer bij de Kweek school voor inlandsche onderwijzers te Ban doeng, A. C. Deenik, thans belast met de waarneming van die betrekking. Tot on derwijzer 2de kl. bij het op. Europ. lager ond., G. J. Kuijk, thans belast met de waar neming der betrekking van hulponderwijzer bij de Kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Probolinggo. Met do waarneming der betrekking van hulponderwijzer bij de Kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolinggo, de onderw. 3de kl. bij het op. Europ. 1. ond J. J. .Geurts. Bij de Koningin-W ïlh-.lruina- school te Batavia met de waarneming der be trekking: van tijdelijk leeraar in de bouw kundige vakken, de civiel-ingenieur, D. S. Bamberg, tijdelijk ter beschikking van den directeur der Burg. Op. Werken; van leer aar in het machineb ank werken, J. J. Ver meulen, thans particulier. Benoemd.: tot- onderwijzer 2de kl. bij het op. Europ. L ond. C. W. H. Louws, thans waarnemend onderwijzer 3de kl., vroeger eerst genoemde betrekking bekleed hebben de. Bepaald: dat de benoemd© onderwijzer lste kl. S. Ritsma, thans hoofd der school te Tjepoe (Rembang), ook in zijn nieuwen rang als hoofd aan die school geplaatst blijft. Overgeplaatst: van de Hollandsch-Chinee- schc school No. 2 te Batavia naar de openb. Europ. lag. school te Tjepoe (Rembang), als lste onderwijzer de herbenoemde onderwij zer 2de kl. C. W. H. Louws vd.van de op. Europ. lag. school te Sragen (S,era- karta) naar de op. Europ. lste lag. school te Soerakarta, alg lste onderwijzer, de on derwijzer 2de kl. J. H. Deenen; van de militaire pupillenschool te Gombong (Ke- doe) naar de op. Eur. lag. school te Sra- gen, alg hoofd der school, de benoemde on derwijzer 2de kl. J. A. van Bommel. Gedetacheerd: aam de militaire pupillen school te Gombong, do onderwijzer 3de kl. H. D. Schouten, thans als zoodanig ge plaatst aan de openb. Eur. lag. school te Tjepoe (Rembang). Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulponder wijzeres bij het openb. Europ. lag. onderw. en geplaatst aan de Hollandscli-Chineesche school No. 2 te Batavia mej. M. L. E. Cor- desius. Benoemd: met ingang van 29 Aug., tot opziener bij het boschwezen in Ncd.-Indië, de leerling-opziener W. Zwier. Bij liet openb. Europ. lag. onderw. Overgeplaatst: van de school te Oenga- ran (Semarang) naai' de school te Kraksaan (Pasoeroean), als hoofd der school, de on derwijzer lste kl. H. P. van der Hoorn; van de school te Kraksaan (Pasoeroean) naar de lste school te Ambarawa (Semarang) de onderwijzer 3de kl. L. B. M. Lammers. Bepaald: dat de onderwijzer 2de kl. G. J. D. Meesters, thans hoofd der openbare Europeesohe, lagere school te Kraksaan (Pasoeroean), als lste onderwijzer, en de onderwijzer 2de kl. D. H. W. Weening van Loon, thans lste onderwijzer aan de open bare Europ. lagere school te Oengaran (Se marang), als hoofd aan dio school geplaatst blijft. Benoemd: tot hulponderwijzeres en ge plaatst aan de 2de school te Malang (Pa soeroean), Mej. J. E. Bouricius, van verlof uit Europa terugverwacht, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Ontslagen: op verzoek, wegens vertrek, eervol als lid van den Landraad te Tandjong Balei (Oostkust van Sumatra), P. de Heer, onder dankbetuigng voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Met ingang van 2 September 1910, eervol uit 's lands dienst, do onderwijzer 2de kl. bij het openb. Europ. lager onderwijs, B. van Gelder. Uit 's lands dienst, de commies bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, J. Baidenmann, met bepaling, dat het ontslag gerekend wordt op den öden Juli 1910 te zijn ingegaan. MILITAIR DEPARTEMENT. Overge plaatst van Atjeh naar Padang als admi nistrateur van het militair hospitaal, de ka- pitein-kwartiermr. W. C. Plet; van Palem- bang naar Batavia op het bureau van den gewestelijken intendant ter beschikking van den hoofd-intendant der militaire admi nistratie, de kapt.-kwartiermeester M. W. Scheltema de Heere; van Padang naar Pa- lembang als wd. gewestelijke intendant, de kapitein-kwartiermr. J. F. Deibert. Opgedragen: aam den voor don tijd van ten hoogste zeven jaren bij het Indische le ger gedetacheerden sedert tot kapitein be- vordenden lsten luit. van het Ned. leger, ingedeeld bij de koloniale reserve, H. J. L. Kroon, om naar Nederland terug te keeren met een stoomschip dat voor of op den lOden Sept. 1910 van Semarang derwaarts vertrekt. Overgeplaatst: bij het eerste depotbat. de lste luit. bij het garnizoensbat. van Palem- bang bij evacuatie overgeplaatst bij het sub si sten tenkad er ter nadere indeeling N. J. Feenstra bij het 9de bat., de onderluit. bij het Ude bat. L. Wicherts. Geplaatst: resp. bij het lste en 6d© bat. de tweede luitenant^ uit Nederland ver wacht wordende bestemd voor den dienst hier te lande S. W. Roeman en E. C. M. C. Smith. Overgeplaatstbij liet linkerhalf tweede depotbat. de lste luit.-adjudant bij het 8ste oat. P. D. A. Frankamp, bij het 9de bat., de lste luit. bij het rechterhalf 15de bat. te Tjimahi S. Garnade, bij het rechterhalf 15de bat., de eerste luit. bij het 9de bat. te Tji mahi A. van Zuiden. Ingetrokken: de overplaatsing bij het linkerhalf 2do depotbat. en overgeplaatst bij het achtste bat.., de lste luit.-adjudant bij het linkerhalf 15de bat. te Celebes 0. van Braam Morris. F amili eberichf ea Verloofd: Will}' van Zeventer met A. Backer, Indramajoe, Djatibarang; Elisab. Grosman en Alex. Sóumokil, Weltevreden; Adèle A. E. Westphal en Edd}' B. G. van Maanen, Weltevreden; J. 'F. Fey en L. de Vos, Weitevreden. Ondertrouwd: Geertr. L. Eisinger en Fd. Bunge, Soebang-TjiKaoem-Tijbeber Willy van Katwijk en K. Th. Adriaens, Wel tevreden, MiramontanaJ. H. Attinger en A. Gelderblom, Tasikmalaja Koetoardjo; Nelly J. Holtkamp en Arth. W. Nielsen, W eltevreden. Gehuwd: I. P. Vink, weduwnaar van M. V. Noorduvn, en Lauw Poe Nio, Welte vreden; A. F. v. Rheden en E. F. M. Ahrens, Djokjakarta; G. M. G. Douwes Dekker en I. J. A. Moncd de Froideville, Jogja; S. Eerameling en M. L. Ingram, Weltevreden. Bevallen: A. H. N. Kruijsboom-Nix, D., Weltevreden; W. F. F. Oppenoorth- Bcgemann, Z., SoekaboemiEd. C. van Arcken-v. d. Meuten, Z., Weltevreden; L. Bendien-Sch'oorel, Z., Weltevreden; G. de Reuver-Sterk, Z., Weltevreden; W. F. Pesch-Van Lingen, Z., Weltevreden; A. J. E. van Charldorp-Frans, D., Weltevreden. D. G. Cameron-Rose, Z., Weltevreden. Overleden: Adé van Huiten, 3 j., Ba tavia; Fritsje, kind van F. G. Timm, Soe- rabaia; S. E. Zaalberg-De Bie, Batavia; M. M. W. van Ooterzee-Ockerse, Tjimahi; E. J. Diest Lorgion, Tjilatjap; J. G. Hen driks, Weltevreden; J. H. Meuleman- Friedlander, Batavia; A. F. Siebrecht, 61 j., Bandoeng; M. A. Lichte-Marks, 52 j., Batavia. Passagiers van het stoomschip „Kawi", van Java naar Nederland, 12 Sopt. te Marseille aangekomen: G. A. Mulders met echtgenocte en Mnd, G. van Deldenz L. J. Godefroy, J. F. Cor nelius, P. W. v. d. Eroek, F. L. F. la Gbapelle, J. J. Schnijder, M. Vierhout, W. P. A. Jaoobsz Rosier met echtg. en kind, J. A. v. H-elsdingcn met echtj. en kind, A. H. C. Heydeman, K. E. de Riemer, mr. v. H. Mounier en echtg., D. J. Baud, J. O. Zuur, mej. C. Zuur, H. de Boer^ frl. J. G. de Stu-ers, Tj. P. Baart de la Faille, mevr. Lapada en kind, J. Oudshoorn, Grun- berg, C. C. v. d. Valk, Sclieuler, J- C. Poth, A. Pfühler en echtg., de Rozario, Ph. R. de Bock, A. v. d. Vree, H. Bretveld en kind, J. W. H. Berkhout, C. J. Koster, benevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. (Java-Bode.) 11 jii PT ii>|^ Alle week-abonné's in Leiden en omliggende gemeenten van het „Leidsch Dagblad" zijn verzekerd tegen ongevallen in en buiten bedrijf. Btf algeheele invaliditeit wordt uitgekeerd /"IÖOO; bij overladen ƒ500; by verlies van hand of voet fit50; by ver lies van één oog ƒ150; by totaal verlies van een duim /*100; by verlias van een wysvinger f GO en by verlies win eiken andoren vinger voor ƒ15 op voorwaarden, in de polis vormeld. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. Grebe geb. Van der Heek D. J. Verhoeve geb. Van Bekkum D. G. Stokebrant geb. Rous D. K. blokker geb. Van Kalmpibout Z. LEIDERDORP- Overleden (te Leiden) Johanna Vroraestoijn, 59 j., vrouw van P. J. lt;« maker. RIJNSBURG. Geboren: Neeltie, D. van C. de Koning en P. v. d. Kwaak. Margie, D. van H. v. Egmond en J. v. Tilburg. Cornells, Z. van J. Kagenaar en J. ten Donkebar. Jan, Z. van A. Heemskerk en P. Broekhuijzen. Ondertrouwd: Jac. v. Vliet m. 28 j., te Leiden, en T. v. Egmond jd. 28 j., te Rijnsburg. Joh. Nic. Haasnoot im. 25 i. en A. v. Duyn jd. 21 j. Gehuwd: v. d. Kwaak, 31 j., wear, van VV. v. d. Niet, te R jnsburg, en P. G. de Graaf, jd. 23 j., to Oegstgeest. SaSSENHEIM. Geboren: Maurits Leendert, Z. van L). v. d. Voort Dz. en L. v. Tol. Louise Wilh. Maria, D. van G. Wesseling en E. v. d. Meer. Theresia Maria, D, van P. IJsselmuiden en M. Schram». Overleden: Anna Lydia, 2$ mnd-, D. van P. C. Vonk en L. Edel. Men meldt uit Dederasvaart De 17-jarige Schomaker beging gisteravond de onvoorricb tigheid. zichzelf met een bijl een houw in zijn voet te geven, met het ge volg dat de slagader en 3 pezen werden door gesneden. Nadat 2 doktoren den voet had den verbonden, werd de ongelukkige per extra tram naar Zwolle gebracht. Vervuilde regenba k.Men zal zich wellicht een verhaal herinneren van werklieden te Dokkum, die de urine, afkomstig uit de privaten der bijzondere school, gestort zouden hebben in den regen bak, waar de schoolkinderen uit drinken. Het weekblad „Oostergo" heeft nu een correspondentie, waaruit o.a. blijkt, dat het water uit den bedoelden put, daar het to taal onbruikbaar bleek te z'ym, sedert ruim 4 jaren niet meer als drink- of wa^chwater wordt gebezigd en alleen wanneer het wa ter uit een, eveneens op het speelplein aan wezigen regenwaterbak niet meer voldoende is, gebruikt voor het schrobben van straten. De gepensionneerde kapitein Hildebrandt, die de laatste reis van het „Luchtschip Zeppelin VI" heeft medege maakt, heeft van de oorzaak en het verloop van het ongeluk in de „Lokal-Anzeiger" een volledige beschrijving gegeven. De „L. Z. VI", schrijft hij, moest eerder dan verwacht was van den tocht naar Heil- bronn terugkeeren, omdat een cylinder van een der motoren in het voorste schuitje niet werkte. Het luchtschip landde zonder eenig bezwaar en werd in de loods gebracht. De motor is onmiddellijk daarop uit elkaar ge nomen en ter reparatie in een werkplaats buiten de loods gebracht. Na de middagrust waren de monteurs bezig de beide Daimler- motoren van het achterste schuitje in orde te brengen en schoon te maken. Zij gebruik ten hierbij verschillende emmers benzine en wa-sehten met poetslappen het schuitje arit. Plotseling begon de bemzine te branden en onmiddellijk werd alarm geslagen. Van alle zijden stroomden mannen toe om bij het blussohen te helpen. In minder dan geen tijd was het schuitje onder water gezet. Bin nen enkele minuten was 'het vuur geblusckt en slechts een der emmers benzine brandde nog. Een monteur gaf dezen van uit het schuitje aan een anderen monteur en. toen dc man zich omdraaide sloeg er vermoede lijk ten gevolge van de beweging, die hij maakte een groote vlam uit, die het omhul sel van het luchtschip onmiddellijk in brand zette. In minder dan geen tijd stond de ge- heelc ballon in lichterlaaie. Een poging om het vuur met water te blusschen had geen het minste resultaat. Toen men dit inzag, werd onverwijld bevel gegeven de hal te ontruimen, hetgeen dan ook onmiddellijk ge schiedde. In enkele minuten waren alle bal lons verbrand en lag het geraamte geheel vernield op den grond. Men kon alweer vrij spoedig de loods binnengaan, en ontdekte dat behalve de motoren ook het achterste hoogtestuur onbeschadigd was gebleven. Een klok en een horloge, dat nien toevallig had laten liggen, liepen nog, do electrische leiding bleek in volmaakt goede orde te zijn. Als oorzaak van den brand noemt Hilde brandt het feit, dat een monteur bij het schoonmaken van het schuitje per ongeluk een motor had laten draaien; door de aldus ontstane warmte was de benzine in brand ge raakt. De „Kölniscbe Zeitung" meent naar aan leiding van het gebeurde de gevolgtrekking te kunnen maken, dat de bewering, als zou het waterstofgas in de ballons met de lucht; in de tusschenruimten knalgas vormen, on juist is ge-blcken. In dat geval toch zouden nu ontploffingen zijn opgetreden, hetgeen niet is geschied. Het ongeluk to Oos is de derde ernstige ramp, die een Zeppelin in dit jaar getrof fen heeft. Op 25 April verging het militaire luchtschip „Z II" bij den Weversberg te "Weilburg, op 28 Juni werd de „L. Z. VII", kort nadat zij te Dusseldorp gestationneerd was, in het Teutoburger Woud vernield en nu is de ,,L. Z. VI" verbrand, na enkele weken dienst gedaan te hebben. Ook bij de eerste ramp bij Echterdingcn op 5 Aug. 1908 is een Zeppelin na een groote reis langs den Rijn in vlammen-opgegaan. De „L. Z. VI", die 600,000 mark gekost had, was bij 12 Duitsche maatschappijen voor f 480,000 mark verzekerd. In Engeland heeft zich op-, nieuw een geheimzinnige geschiedenis voor. gedaan. Den 28sten Augustus was George Woodgate, een 22-jarig luitenant van het jongens-verkenners-korps, verdwenen. Te Bromley had hij met twee jonge verkenners en zijn terrier bij zich het korps verlaten, om in de richting van Farnborough te wan delen. Zijn metgezellen kregen bevel, om bij den weg te gaan zitten en hij liep door, zeggende dat hij na een tijdje bij den vol- genden mijlpaal op hen zou wachten. Zijn terrier volgde hem. Later vonden een paar wielrijders den hond aan een hek gebon den, maar van den luitenant was geen spoor te ontdekken. Dinsdagochtend om vijf u.. over ze- venep werd aan het huis van zn moeder in Peckham gebeld. Zij ging haastig naai; de voordeur en vond den lu.tenant in uit- geputten toestand op dc stoep. Zijn schoe nen waren versleten, zijn klecren gescheurd en stoffig, kortom, hij zag er uit als iemand die lang rondgezworven haJ. Dc jonge; man was zoo slap en zco zie dat luj niets anders kon mompelen dan dat luj naar bed wou. Men bracht hem de trap op en stuur de om een dokter, die voorioopig verbo den heeft, om hem te ondervragen. Maar toen zijn moeder hem bij zijn thuiskomst vroeg: „Waarheb je dejongens verlaten?'4 antwoordde hij na eenige aarzeling met de wedervraag „Welke jongens?" PI ij scheen zich niets meer te hcrinne ren De kapitei n-g ene raai van Bil bao doet moeite een einde aan de staking te maken. Hij heeft zich de eischen der ar beiders laten mededeelen en wil nu trach ten met de patroons afzonderlijk te onder handelen, zonder inmenging van den pa troonsbond, waarmee de vorige onderhande lingen, die tot niets geleid hebben, gevoerd zijn. Een onbekende heeft uit Biarritz voor de stakers 5000 franken aan het dagblad „Liberal" gezonden^ met de boodschap er bij, dat hij, zoolang de staking duurt, elke week eenzelfde bedrag zal sturen. Sedert begin September z)j n te Marienburg vijf menschen bezweken on der verschijnselen, die aan cholera deden denken. Er zijn tachtig menschen in twee huizen van de buitenwereld afgezonderd. In den heelen. kreits is voorzichtigheidshalve verplichte lijkschouw ingevoerd. Omtrentde werkstaking te Barcelona wordt va,n daar gemeld, dat co* van de 326 metaalf abri eken met 11,000 ar beiders reeds 180 gesloten rijn. Het aantal stakers is tot 7600 gestegen. Men vreest, dat ook de" spoorwegarbeiders en de tram-beamb ten den arbeid neer zullen leggen. De po litie heeft uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen. Het onderzoek van senator Tedoelin in Kiëf heeft aangetoond, dat de ambtenaren der intendance daar gedurende de laatst© 5 jaren voor een bedrag van 12 millioen gulden aan omkoopingsgelden heb ben ontvangen. Het spoorwegongeluk bij Bernay heeft nog een slachtoffer gemaakt. Wederom is een der gekwetsten overleden, een vrouw, zoodat thang het aantal doodeD negen bedraagt. Volgens de „Matin" heeft een groep macninisten en stokers van de westelijke staatssporen verklaard, dat de ongelukken, die er den laatsten tijd op die lijnen telkens voorkomen, eenvoudig veroor zaakt worden door den slechten toestand van den weg. Zij hebben op de lijn Gher- bourg-Parijs zes punten aangewezen, die in het bijzonder gevaarlijk zijn. De directie van de westelijke staatsspoorlijnen ontkent dat de weg ergens gevaar oplevert, wel is men echter bezig al de lijnen, waar dat noodig is, van een nieuw soort rails te voor- voorzien. Toen d© staat de lijnen van de westelijke spoorwegmaatschappij overnam,, verkeerde het materiaal in niet te besten toestand. Het in orde brengen der lijnen, over een afstand van 4500 K.M., vereischt een uitgave van -honderd millioen franken.: Sport voor militairen te Berlijn: eizwem- men, een eigenaardige en moeilijke oefe ning, een nummer op het zwemfeest van de tweede infanterie-brigade in de Tegeler See. Boriohten over Rijnland's boezem, gedurende do week van 4—10 Sept. 1910. Stand van den boozem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langa natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in m.M, 4 Sept. 5 Sept. 6 Sept. 7 Sept. 8Sept. 9 Sept. 10 Sept. 51 47 46 45 49 51 50 om.-A.P. 53 52 49 48 50 53 53 om.—A.P. Spaarndam u., Halfweg 3 u., Gouda u., Katwijk26M u. Spaarndam u., Halfweg Gouda u., Katwijk 20$ u. Door do sluis te Gouda u. ll.L

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6