N°. 15498 'Wöensaag; 31 A ngiistn a A0. T910. (Beze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. LEIBSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Orootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat nan den Ontvanger der Dir. Belastingen ia ter hand gesteld de kohieren der Belasting op bedrijfs- en an dere inkomsten Nos. 6, 7, 8 en 9 van den dienst 1910'11, executoir verklaard den 80 Augustus j.l. en herinnert den belang hebbenden aan him verplichtingen om den iaanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden 31 Augustus 1910. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden- Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan den Directeur der L. Zoutkeet en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de Zout keet met 3 eJectromotoren voor het drijven van centrifugaalpompen en een luchtpomp in het perceel Oude Singel No. 250. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het ,,Leidsch Da-gblad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1910. Leiden, 3J Augustus. Bij het tweede toelatings-examen voor Bet Gymnasium alhier werden voor de eerste klasse afgewezen 2 oandidaten, voor de vijfde klasse één toegelaten: W. G. C. Kielstra, 2 afgewezen; voor de zesde klasse één toegelaten; J. N. Groencwegen. Bij de aanvullings-examena slaagden: voor klasse II: J. A. Scheuer, Jeannette Heyligers, Marie Heyligers, A. A. A. Knappert; voor klasse III: J. W. Ydo; voor klasse IV: P. J. Lek- kerkerker; voor klasse VI: B. B. Bussema- ker, J. van Davelaar, Martha Mees en Mea VBEwey. Bij Kon. besluit is benoemd tof leeraar aan de R. H. B. S te Den Helder dr. B. M. van Dalfsen, thans leeraar aan de H. B. S. te Leiden. Aan den vooravond van den verjaar dag onzer Koningin gaf het Leidsch Mu ziekkorps op den hoogen Burcht een con cert. Het electrisch verlichte terrein was eenigszins feestelijk versierd en het niet tailrijk-opgekomen publiek gaf herhaalde lijk blijk van tevredenheid over bet gehoor de. Op het laatst viel er een weinig regen, wat niet belette dat men toch bleef en zich met een parapluie wapende of een schuil plaats in de nissen zocht, wachtende als men was cp Coerien's „Slag bij Waterloo", waar bij het kanbhgebulder door de grcote trom werd nagebootst en het geweer- en ander vuur door vuurwerk in den vorm van een menigte ontstoken zevenklappers, wat een aanhoudend, eigenaardig geknetter teweeg bracht. Ook hierop volgden toejuichingen. De „St.-Ct." bevat de wijzigingen in de statuten der naamlooze vennootschap: voorheen Gebroeders De Graaff, Maatschap pij voor bollen en plantencultuur, te Leiden. Voor do hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. Berkhof, van Voorscho ten. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen ds. C. Bouthoorn, te Dor drecht. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk te Nieuwveen door ds. H. En- sermk, te Randwijk. Gistermiddag is de heer W. de Vletter, hoofd eener o. 1. s. to 's-Gravenhage, in de vergadering van het collego van B. en Ws. toegesproken door den wethouder van on derwijs Van Sandiek. Na 47 jaren aan het hoofd eener school te hebben gestaan, wil den B. en Ws. hem niet laten heengaan, zonder hun dankbaarheid en waardeering te hebben uitgesproken voor de wijze waar op hij het onderwijs heeft gediend. Als blijvend symbool van de waardeemg ,wcrd den heer De Vletter uitgereikt de gTOote gouden medaille der gemeente 's Gra venhage, ,,die", zeide de wethouder, „nog na jaren aan uw kinderen en kindskinde ren van uw arbeid zal getuigen." Ter audiëntie Maandag door H. M. de Koningin-Moeder to Soeetdijk aan de depu tatie van het Duitsohe regiment Prins Fre- derik verleend ter dankbetuiging voor het door H. M. aan bet korps ten geschenke ge geven schilderij, heeft de kolonel C. von Morgen, commandant van het 15de regi ment Prins Frederik der Nederlanden, te- tevens aan H. M. een bronzen beeldje aan geboden, voorstellende 'n tamboer te paard, op den voorgrond staande op een schilderij, vervaardigd door E. Matchass, afbeeldende het. fuselier-bataljon van het 15de regiment met generaal von Gneisenau aan het hoofd, in den naohtelijken marsch tot vervolging van de Franschen na den slag van Water loo op 18 Juni 1815. Het naar den bereden tamboer gemaakte beeldje wordt, volgens een bij het regiment aangenomen bepaling, uitgereikt aan ieder daarbij dienend officier met een aantal dienstjaren. Het eerste exemplaar van dit statuetjo is aan Koningin Emma, als chef van bet regiment No. 15, overhandigd. Na afloop der audiëntie zijn aan de on derstaande officieren de decoration uitge reikt, door H. M. de Koningin in de Huis orde van Oranje verleend, t. w.:'het kruis van commandeur aan kolonel von Morgen en overste Brunquell; het officierskruis aan majoor Cramerhet ridderkruis 1ste kl. aan kapitein Trettner, en dat der 2de kl. aan den lsten luitenant-adjudant Koch. Aan het dejeuner heeft H. M. de ge zondheid gedronken van den Duitschen Keizer, waarop de Kon. Mil. Kapel het Duitsche volkslied speelde. In antwoord hierop heeft de regiments commandant, kolonel von Morgen gedron ken op de gezondheid van II. M. de Ko ningin-Moeder, chef van het regiment. Daarop liet de muziek het Wilhelmus weer- klinkcji. Na afloop vertrokken de officieren, verge zeld door kamerheer jhr. Van Tets, naar Amsterdam, waar H. M. den gasten een middagmaal heeft aangeboden. Gisteren hebben de officieren een bezoek gebracht aan den Koninklijken grafkelder te Delft, waar zij een krans hebben gelegd op het graf van Prins Frederik der Neder landen, vroeger chef van het regiment. Heden zijn de officieren de gasten op een maal bij den gezant van het Duitsche Kei zerrijk in Den Haag. Een commissie uit het bestuur van het congres van 't- Groene Krui6 zal a. s. Maan dagnamiddag te 2 uren in het Paleis te Soestdijk aan H. M. de Koningin-Moeder de hulde van het congres vertolken. Op den leeftijd van 30 jaren is te Was senaar overleden de heer Frans Rueb, bij leven lid der firma Rueb en Glcichman, te Rotterdam. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat aan den inspecteur van de Volksge zondheid dr. Th. G. den Houter te 's-Gra venhage, verlof is verleend van 1 tot en met 30 September e.k en dat do inspec teurs van de Volksgezondheid dr. D. J. Ham burger, te Utrecht, en dr. J. C. I. van der Hagen, te 's-Hertogenbosch hem tijdens dit verlof zullen vervangen, eerstgenoemde in Zuid-Holland, laatstgenoemde in Zeeland. („St.-Crt.") Vrijdag wordt ten stadhuizc te Haar lem op initiatief van het gemeentebestuur van Velsen en onder leiding van den burge meester dier gemeente, den heer H. Ver Loren van Themaat, een vergadering ge houden van leden van het dagelijksoh be stuur der gemeenten Bennebroek, Bloemen- daal, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, .Schoten, Vel sen, Warmond en Zand voort ter bespreking van het vraagstuk der coöperatieve water voorziening voor die gemeenten. Bij de candidaatstelling in district I voor dc Provinciale Staten van Noord- Holland (vacature Van den Wall Bake) zijn gisteren bij den burgemeester te Amster dam als candidaten opgegeven de heeren nar. E. P. F. A. van den Bogaert (R.-K.en B. C. E. Zwart (lib.) Andries Hendrik van Doorn, geboren te Haarlem, 4 November 1879, aan wien door de Regeering der Vereenigde Staten een reddingsmedaille is verleend, wordt verzocht zijn adres op te geven aan het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. (St.-Ct.) Den 23 en 2-1 September zal te Frede- riksoord vanwege de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor 't eerst examen worden gehouden in bloemisterij.- De examencommissie bestaat uit de beeren dr. H. Bos te Wageningen, voorzitter; E. Th. Witte en C. V. Cunaeus te Leiden, Denier v. d. Gen te Utrecht, en S. Bleeker directeur der G. A. van Swie- ten Tuinbouwschool te Frederiksoord. Aan den heer E. J. Bruins te Kampen is een waardevolle onderscheiding ten deel gevallen. In den vakwedstrijd, uitgeschre ven door den Bond van Nederl. Schilders- patroons en een onderdeel uitmakende van de internationale tentoonstelling van schil ders werk, welke van 9 tot 14 September te 's-Gravenhage zal worden gehouden, was onder groep M. gevraagd het schilderen van het woord „Tentoonstelling" glansgoud achter glaa, lettervorm en eventueele ver siering vrij, grootte van het glas 40 bij 90. Als eerste prijs was hiervoor een gouden me daille uitgeloofd door de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze hoog ste onderscheiding is door de jury aan de inzending van genoemden heer toegekend. Oek onder de vrije inzendingen op de ten toonstelling zelve komt de naam van den beer Bruins voor. De 1ste luit. W. Dozy, van het 4de reg. inf., en de 1ste luits.-kwartiermeesters van het O.-I. leger A. R. H. Braun en A. de Wit worden 1 September ontheven van hun detacheering bij den intendance-cursus. Bij resolutie van den minister van ko loniën, van 29 dezer, is de resolutie van 9 April 1.1., voor zooveel daarbij E. Zondag ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië werd. gesteld om te wor den benoemd tot onderwijzer der derde kl. bij het openbaar Europeesck lager onder wijs daar te lande, op zijn verzoek, inge trokken. IIAZERSWOUDE. Hoc goed het is, bij wondjes de grootst mogelijke zorg in acht te nemen, kan weer duidelijk gezien worden uit het volgende: G. van Tol kreeg dezer dagen een wondje aan de hand, maar lette er niet op, voordat deze hand hem pijn begon te doen en zoo danig opzwol, dat Yan Tol haar geneeskun dig liet onderzoeken. Een begin van bloed- giftiging werd geconstateerd. Hetzelfde was het geval met den arbeider J. van Stave ren. Deze had het ongeluk een doorntje in aijn hand te krijgen. Gok hier constateer de do geneesheer bloedvergiftiging. Joh. Vrooliik deed de minder aange name gewaarwording op, dat hem gister nacht een paar, zoo goed als nieuwe, schoe nen uit een schuur van den 'landbouwer A. van Geest ontvreemd zijn. Yan den dader is neg geen spoor tc ontdekken. HAARLEMMERMEER. Door den beer H. Hertz werden Dinsdag in en om Haai- 1 emmermeer monsteringen van paarden ge houden. Aangekocht werden te Hoofddorp 3 stuks, te Nieuw-Vennep 3 stuks, te Aals meer 4 stuks, te Sloten 2 stuks en tc Half weg 3 stuks, zoodat 15 paarden werden aan gekocht, om naar Duitechland te worden uitgevoerd. Prijzen werden besteed van 400 tot 600 gld. Door verbreking van een schuurdeur heeft men des nachts ten nadeele van den metselaar v. d. Z., wonende aan den Ring dijk, een bijna nieuw rijwiel ontvreemd. Een oud rijwiel, dat er ook bij stond, heeft men laten staan. Tot op heden ontbreekt elk<? aanwijzing omtront den dader, hoewel de politie er direct mede in kennis is ge steld. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de reederij W. Taat werd gisteren telegraphisch bericht ontvangen, dat de bomschuit „K. W. 105" dier reederij, schipper A. van der Oever, Zaterdagmiddag door hot politievaaa-tuig „Dolfijn" te Grimsby was binnengesleept met gebroken mast en verlies van veertig netten. De „K. W. 105*Lad 14 last haring aan boord. Gistermiddag ontstond nabij de asch- bdt alhier een begin van brand. Nadat des middags een groote hoeveelheid vuilnis was verbrand, wilden eenige kinderen dit waar schijnlijk nog eens overdoen, althans 's mid dags ontdekte mej. Pluimgraaff, dat een schutting in de nabijheid van de aschbelt in brand stond; ook liep een bollenschuurtje van D. Schaap groot gevaar om in brand te geraken. Onmiddellijk toog men aan het werd om den brand te blusscben, hetgeen spoedig mocht gelukken. Waarschijnlijk is de schutting door het brandende vuil aan gestoken. LISSE. In plaats van den heer W. Lod der, te Santpoort, die als zoodanig had be dankt, is als practioug voor het tweede ge deelte van den Rijkstuinbouwwintercursus, alhier, benoemd de h'eer W. van der Laan, te Yoorhout NOORDWIJKERHOUT. De uitgeschre ven Raadsvergadering is gistermorgen niet doorgegaan. Slechts drie leden van den Raad waren aanwezig. De burgemeester is van lniis. Alsnu zal de vergadering plaat-s hebben heden-, Woensdagavond te halfzeven Onze muziekvereeniging „De Echo der Duinen" is uitgenoodigd heden-, Woensdag avond, een concert te geven in hotel „Ko nijnenburg" te Noordwijk-aan-Zee. Bij gun stig weer op het torras. Anders in de con certzaal. De uitslag van de loting voor de Nationale Militie is als volgt: 1. W. O. Wassenaar (br.d.); 2. C. Broekhof (lich. gebr.,)3. H. v. d. Linden (Lich. gebr.); 4. J. v. Dijk; 5. J. Zothof; 6. L. de Jong; 7. P. J. Duivenvoorde; 8. T. v. d. Ploeg; 9. N. Hermans; 10. 0. v. d. Berg; 11. Th. Bee- len (br.); 12 J. C. Aartman; 13 H. M. v. Haaster; 14 Th. Kors; 15 A. Geerlings; 16. L. v. d. Niet; 17 'P. A. Goemans; 18 L. v. d. Yoet; 19. Th. v. d. Berg; 20. H. Heems kerk; 21. C. N. Koomen; 22. A. M. War merdam; 23 N. v. d. Yoort; 24. J. A. v. Eeden; 25 N. J. Schouten; 26. D. M. Berre- voeta; 27 P. v. d. Klugt; 28. P. Zwaan, (lich. gebr.); 29 J. Wijnands. 30 H Ruig- rok; 31. jhr. J. H. Gevers; 32. P. N. v. Schooten; 33 G. W. v. Denzen. OEGSTGEEST. De feestdag van heden werd in het versierde Wilhelmina-park te negen uren in den morgen aangevangen. Een goed geslaagde zanguitvoering van de kinderen voor het Raadhuis opende de feestelijkheden, waarop een heele stoet werd samengesteld van versierde fietsen, sportkarren en hoopels, welke zich in optocht naar het gesticht „Duinzicht" begaven. Te ongeveer twaalf uren werden de kin deren in de remise van „Het Witte Huis" onthaald op versnaperingen, waarop de kinderspelen een aanvang namen. Een fraaie versierde muziektent is bij den vijver opgeslagen, en hoewel eerst ge meld werd dat alleen in den avond een fontein zou springen, geschiedde dit reeds den geheelen morgen. De namiddag belooft ook veel, evenals het avonafeest met muziek, dat te acht uren een aanvang neemt. YOORHOUT. De trekking heeft plaats gehad van de verloting, gehouden ten voor- deele van het ziekenfonds „St.-Anthonius", van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling alhier. De 15 hoofdprijzen vielen op de nummers 411, 478, 489, 403, 91, 479, 262, 36S, 361, 371, 137, 196, 490, 423, 41. In het geheel waren 504 loten verkocht. De opbrengst hiervan, zoowol als die dor schidlende spelen, vormt een beduidend som metje om aan te wenden tot steun van hen, die dezen behoeven. Morgenochtend te tien uren is er RaadsvergaderingAgenda 16. Vaststelling gemeente-rekening 1909; 2o. aanbieding gemeente-begrooting 1911 3o. beschikking batig saldo rekening 1909 f 300; 4o. missive gemeentebestuur Leiden; 5o. hoogere burgerscholen; 6o. concessie voorwaarden electrisoh licht; 7o. compta biliteit. WARMOND. Begunstigd door prachtig weer, hadden alhier hedenmorgen de vollek en kinderspelen plaats. Te negen uren be gonnen in de rijk met vlaggen versierde Dorpsstraat de kinderspelen, bestaande uit: Palingdragcn voor meisjes van 12 tot 14 jaren, lste prijs A Heinz; 2de prijs J. van Winsen; 3de prijs A. Barends; 4de prijs M. de Brabander. Ezelstaartspel vcor meisjes van 10 tot 11 jaar: lste prijs S. Wilbrink; 2de prijs I. van Winsen; 3de prijs G. Verbeek; 4de prijs A. Schouten. Knikkersdragen voor meisjes van 8 tot 9 jaar: lste prijs M. Uit den Boogaard; 2do prijs M. Tijssen; 3de prijs E. Stoute; 4de prijs C. van der Voort. Prijsknippcn voor meisjes van 6 tot 7 jaar: lste prijs A. Zwetsloot; 2de prijs L. Kerkhof; 3de prijs A. Beugelsdijk. Schoeiselspel voor jongens van 10 tot 11 jarenlsto prijs M. de Nio2de prijs C. de Vroomen; 3de prijs M. Heinz; 4do prijs J. Sclirama. Zakloopen voor jongens van 8 tot 9 jaar: lste prijs J. van Grieken; 2de prijs J. Ouds- lioorn; 3de prijs P. Bol; 4de prijs J. do Vroomen. Hardloopcn voor jongens van 6 tot 7 jaar lste prijs H. Schouten; 2de prijs S. de Vet ten; 3de prijs P. v. d. Bosch. Te 10 u. had de vliegerwedstrijd plaats vt»or jongens van alle leeftijden om prijzen voor den grootsten, kleinsten ,mooisten, geestig sten en hoogstaanden vlieger. Er was van dezen wedstrijd veel werk gemaakt. Reu- zenvliegers en prachtexemplaren, de een al mooier dan de ander, kreeg men te zien. Dc uitslag was: grootste vlieger, lste prijs P. Zwetsloot; 2de prijs A. v. d. Voorn; kleinste vlieger, lste prijs H. van Egmond; 2de prijs H. Heemskerk. Mooiste, lste prijs J. van Stijn; 2de prijs B. van Stijn. Gees tigste, lste prijs M. v. d. Voorn; 2de prijs G. Uit den Boogaard. Hoogstaande vlieger, lste prijs C. dc Vroomen; 2de prijs M. v. d. Vooren. „Verkeerde raadgevers-". Aldus is de titel van een brochure, welke antwoord is op den open brief aan de let terkundigen in hun adres tegen de ver eenvoudigde spelling. J. B. Schepers is de vurige bestrijder van dezen open brief Na bloot gelegd te hebben, wat de reden is van dezen reeds lang gebleken, maar nu gemanifesteerden tegenzin, vervolgt de beer Schepers ,,En wat kan nu het gevolg van uw adres zijn? Dit: U laat duizenden en duizenden de dupe worden van uw tegenzin in het van uw spelling afwijkende; het oude, de- spelling van De Vries en Te Winkel wilt u niet verdedigen en terecht, want niemand gaat geheel met u race, maar na 19 jaar van gebruik heeft de Vereenvoudigde Spel ling zich als do enige mededinger van de oude spelling weten te handhaven en wie dus de eerste wil doden plaatst de andere, do oude spelling, op de troon. Er gaat groet gezag uit van uw naam. En zo hebt u de volksontwikkeling een buitengewoon slechte dienst bewezen: drievierde van al wat on derwijs geeft en daarom de Vereenvoudigde Spelling voorstaat hebt u in Uw onkunde van de redenen, waarom zij die voorstaan, een slag in liet gezicht gegeven, alsof htt hun doel was ons volk ordinair te maken maar het geschoolmeesterte juicht, want h« t kan zich op u beroepen en de niet-taalkun- dige leek zwicht voor hun kwasi geleerdheid en voor Uw naam." En wat komt er terecht van de spelling als die nu onderwezen wordt? Dit: „dat nijverheidsmannen, die kinderen na do Lagere School in dienst krijgen en zo een schrijfproef laten afleggen steeds weer teleurgesteld worden, omdat hun werk dan krioelt van fouten, terwijl tochi de eind rapporten van voor kort zo volmaakt, wa ren, zo pochten op hun kennis van de Ne derlandse taal. En die sijfers van de scho-1 waren toch wel- juist; de kinderen waren niet dom, hadden het bsnodigle voor de school wel goed aangeleerd, maar he* was niet voldoende voor hun leven. „En nu moest ik u niet zeggen dat het armelui's kind u niet deert: U zou opstui ven en mij dit of dat hoofdstuk uit, Uw werken voorleggen. En u hebt gelijk, maar uw niet-doordringen-tot-de-diepte-va n-deze- zaak, uw van-scbooi-meegenomen wijsheid doet u nu aldus handelen, dat u het eind over de gehele linie, arm en rijk datgene onthouden wilt, wat u het zo graag zou wil len geven, iets om zich door het moeïlike leven heen te slaan. „U behoeft bij de grote massa na tuurlik niet de angst te hebben dat ze u niet kunnen lezen, om de spelling ci do rijkdom uwer taalvormen, want uw kunst is als alle kunst aristokraties, u wilt zelf niet schrijven voor de groote massa. Stel je voor „Het inteilektuele gedeelte van ons volk, dat meer krijgt dan de Lagere School, zal eerder nader tot u gebracht worden dan bang voor u gemaakt, als het leert en inziet dat er zoveel mooie k 1 a n k is in uw werk, maar daartoe moet hot van het begin af lor en geniet ©n van do klank en dat kan het niet als liet voort durend, de 3 laagste klassen door tenminste, vervolgd moet worden door k w a s i-g e- leerdheid, in diktees en etymologies© oefeningen naamvallen-schrijverij, dio uw werk hun niets begrijpebker maakt, omdat ook Ti tot hun spreekt, omdat bij goed lezen uw werk als uw woord hun toe- klinkt. „Zeker zij en u zelf, u spreekt anders on der elkaar, maar wat' u schrijft is een woord van ziel tot ziel gesproken en dat moe ten ze op school leeren inzien." Na een vurige opwekking, waarin het waarlijk den schrijver niet aan spontane geloofsdrift en vertrouwen ontbreekt, be sluit de heer Schepers zijn bestrijding, ea stelt den collega's letterkundigen voor.-, hun adres te herroepen. Uitgave: Mul, Haarlem. Afl. 29 van de Wereldgeschiedenis door dr. H. F. Helmoet is verschenen-bij de Uitg.- Mij. „Vivat" te Amsterdam. Deze afleve ring handelt over het oude West-A zie e* begint met een tweede boek: West-Azië i» het teeken van den Islam door dr. H Schurtz. Een afl. van de Lotusknoppen No. 10 van deel XII is weer verschenen. Uitgave: Theosophisch genootschap, Gro ningen. Krelage's herfsleatalogus is verschenen, een paar mooie irissen op het titelblad. Tooneelschool te Amsterd am De uitslag van de op 29 en 30 dezer ge houden adinissie-exame»s is, dat als leer lingen voorloopig tot de school zijn toege laten de vrouwelijke candidaten C. do Boer E. Hamel, J. H. Kinsbergen, allen van Amsterdam, en E. Wiarda van Utrecht, en de mannelijke candidaten B. Hcdeman van Almeloo. J. P. C. Serodino van Haarlem, A. B. van Sprinkhuysen van Amsterdam en A. A. Wijnnobel van Leiden. Afgewezen 3 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Niet opgekomen 2 mannelijke candidaten. Het Tooneel (Royaards). Het derde speelseizoen (19101911) der N. V. „Het Tooneel" zal worden geopend op Donderdag 1 September a.s. met do eerste voorstelling van „Mijnheer Serjans- zoon" (orator didacticus/), spel in één be drijf door Herman Teirlinck, regie Willem Royaards. Als nastuk gaat op dien avond „De barbier van Sevilla." Vrijdag 2 September gaat eveneens het spel van Herman Teirlinck, gevolgd door „Mercadet". Do anthropoloog en physioloog Manto- gazza, van wiens opzienbarend boek wij in dertijd gewaagden, overleed Zondagmorgen in. zijn villa San-Terenzo te La Spezzia.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1