PREMIE-UITGAVE Agenda van de week: Faillissementen. Vragen en Antwoorden. NOORDWIJKERHOUT. De Raad komt morgenochtend om elf uren bijeen. SASSENHEIM. Zooals wij de vorige week meldden brandde alhier af een schuur tje, waarin bloembollen waren geborgen van den heer Y. A. Reeds terstond werd aan opzet gedacht. Zaterdagavond werd de heer A. op het Raadhuis ontboden, waar hij door den officier van justitie, daarvoor overgeko men uit Den Plaag, werd gehoord. De ge hoorde werd, als verdacht van brandstichting nog dien avond in de cel opgesloten cn den anderen morgen naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. WASSENAAR. Onze dorpsgenoot de eerw. pater J. v. d. Hulst vertrekt den lsten Oct. als missionnaris naar den staat Minisotu, in Amerika. In de Hoogmis preekte hij voor liet eerst cn wellicht voor den laabsten keer in de parochiekerk. Tot tekst had hij geko zen de woorden: „Gelijk de Vader mij ge zonden heeft, zoo zend ik ook u". ZOETE RW OUDEToen gisteravond te kwartier over zevenen twee fietsrijder^ van Sbompwijk deze gemeente passeerden, be merkten, zij dat er in een perceel alhier een binnenbrandje was, hetwelk bij onder zoek bleek te zijn ontstaan doordien een pe- troleumtoestel in de keuken in brand was geraakt. In bijzijn van den veldwachter werd het keukenraam opengeschoven en het brandje met een emmer water gebluseht, zoodat erger werd voorkomen. Do bewoners, die niet thuis waren, vonden een natten en zwarten boel, toen zij thuis kwamen. Met inga Dg van 1 September a.s. is M. (Fompe, portier, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, alhier, benoemd tot ge meenteveldwachter te Oös (Noord-Brabant.) ZEVENHOVEN. Ter eerc van den ver jaardag van H. M. do Koningin, zal al hier op l Sept. een nationaal feest gehou den worden. Het programma bestaat uit: lo. fietsrijden met hindernissen voor heer en dame om fraaie prijzen; 2o. lantaarnop- Bteken voor meisjes beneden 16 jaren; 3o. ringrijden voor paren, heer en dame, met paard en tilbry; 4o. tonkruïpen voor jon gens beneden 16 jaren; 5o. Tonkruien voor mannen om geldswaarde. Tevens wordt er een prijs uitgeloofd voor do mooiste ver sierde fiets. ZWAMMERDAM. De uitslag der loting ▼oor do Nationale Militie is als volgt: 1. J. P. Lieshout; 2. J. Griffioen3. A. G. Sprey 4. J. H. van Doffen; 5. G. van Dam- 6. J. Zieltjes; 7 J. N. EngelscKman; 8. P. Verbeek; 9. J. C. v. d. Werken; 10. D. Splinter; II A. Versloot; 12. J. Domburg; 13. T. Zaal; 14 R v. d. Heuvel; 15 R. v. Egmond; 16 J. iNoorlander; 17. W P. v. Eek; 18 A. Olieman; 19. J. D. Zaal; 20. G. v. Leeuwen; 21. T. Lelieveld; 22. A. W. Veelenturf en 23 P. van Dam. Vacantie-Carsassen voor Insfrainexrtiaiakers cii Glasblazers. Aangemoedigd door de groote bel angst ei- ling, waarin de vacantie-cursusscn voor instrumentmakers en glasblazers vanwege de Vereeniging tot Bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker tc Leiden zich in de laatste jaren hebben mogen verhen gen, heeft het bestuur gemeend een nuttig werk te doen door in den zomer van 1910 wederom vacantie-cursussen in te richten ten dienste van mannen, die reeds in de praktijk werkzaam zijn, doch die in hun dagelijkschen werkkring de gelegenheid missen op velerlei, met hun vak in verband staand gebied, zich bedrevenheid en kennis te verwerven, die hun in de uitoefening van hun bedrijf van groot nut zouden kunnen zijn en het peil van hun algemeene ontwik keling, wat hun vak betreft, zouden ver- hoogen. Zij worden jgehouden in de lokalen en werkplaatsen "van het Natuurkundig Laboratorium der Rijks-Universiteit en be staan in: I. Cursus in het werken op moderne in- strumentmakerswerktuigen, waaraan wordt deelgenomen door drie deelnemers. II. Cursus in de kennis en het gebruik van automatische toestellen in de electro- techniek en van instrumenten in gebruik bij de draadlooze telegraphie en telephonic, gevolgd door acht leerlingen. III. Cursus in het glasblazen voor eerst- beginnenden met 15 leerlingen. IY. Cursus in het glasblazen voor meer gevorderden, gevolgd door drie deelnemers. De leerlingen van cursus II brachten ook reeds een bezoek aan de Electrisclie Cen trale alhier, de hoogspanningsonderstations te Noordwijk-aan-Zee en aan het station voor draadlooze telegraphic te Schevenin- gcn. De leerlingen zijn meest allen verhonden als amanuensis aan Hoogere Burgerscholen en Laboratoria uit de verschillende deelen van bet land en een Amerikaan, hier tijde lijk werkzaam. Vereeniging voor Lcveus* en IPen- gioenverzokerias; van Spoor- en Tramwegpersoneel. Gisteren werd to Utrecht in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen de jaar- lijksche algemoenc vergadering gehouden van deze Vereeniging, gevestigd te Amsterdam, aangesloten bij do Onderlinge Levensverze kering-Maatschappij „'s-Gravenlinge." Na opening der vergadering door den yóorzitter, den hoer G. J. Bcscli, te Hil versum, werd door secretaris en penning meester verslag uitgebracht over het afgc- loc pen bock jaar. Uit dat verslag blijkt, dat het verzekerd kapitaal gedurende het jaar 1909 is ver meerderd met f 419,357.50 en de verzekerde rente met' f 470, zoodat op 31 Decern bert 1909 uitsluitend onder het spoor- en tram wegpersoneel waren afgesloten 5795 po lissen met f 723,860 kapitaal on f 1719.60 Verzekerde rente, verdeeld over verschillen de tarieven. H?t totaal der uitkceringen be droog f 2149.50. Aan premiën werden ont vangen f 16,710.85V2 cn aan koopsommen f 2,048.46 of in totaal f 1S,759.2772. Het Verzekerd kapitaal tot ultimo Augustus 1910 steeg tot f 1,250,000 met pl.m. ll,OQ.Orp.an- tracten. Als commissarissen zijn herbenoemd dc hoeren C. Fischer, inspecteur van handels zaken H. S.-M., P. F. N. Heije, controleur dor comptabiliteit H. S.-M., cn A. J. A. v. d. Stadt, commies te Haarlem C. W. P., terwijl in den loop van het jaar in plaats van wijlen den lieer Van Hall werd be noemd de lieer J. Hellemons, hoofdconducteur Staatsspoorwegen. Ingevolge het besluit van de vorige alg. vergadering werden hoofdcor res ponden ten der Vereeniging aangesteld in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Ti-cl, Arn hem, Oldcnzaal, Apeldoorn, Utrocht, 's-IIer- togenbosch, Roermond, Zutphen, Zwolle cn Groningen. Nadat nog eenigo punten van huislioude- lijken aard besproken waren, sloot de-Voor zitter met een woord van opwekking tot bevordering van do belangen der Vereeni ging, de verga deidng. RKCLAÜIKS, 40 Cent» per regel. HET NIEUWSTE NUMMER VAN onzr IS 'WEDEROM AAN ONS BUREEL VERKRIJGBAAR Hlaandag: Gebouw N. R.-K. Volksbond, Rapenburg 10. Tentoonstelling teekeniogen leerlingen Teeken- school- 810 uur. Stadsgehoorzaal. Groote Openb Protestver gadering Alg. Ned Hond arbeiders Bakkersbedrijf. Sprekers: G. Metz, I. Gortsmit en tl. Spiekman. Ralfnogen. Diuadag: Den Burcht. Concert. Stede). Muziekcorps. 8 u u r. Woensdag: St*d gehoorzial. Feestviering Leidsche Christel. Oranje-Vereenigingw Spreker: Us. J. H. Landwehr (Rotterdam). 8 uur. 't Post hof. Koninginnefeest. Groot Tuinfeest. Concert. 8 uur. Groot Schitterend Vourwerk. Bioscope-Thealor. Voorstelling. 2 eu 8 uur. Zaterdag: Bioscopo-Thea'er. 2 e u 8 u u r. Zondag: 't Posthof. Concert. Bioscope Theater. 8 u u r. SPORT. j Luchtscheepvaart. r Clement van Slaasdijk f Het eerste ISerierlandsche slachtoffer. Nog kort geleden wees men er hier te lande op, dat -de aviatiek in het buiten land izuïke groote vorderingen maakte, ter wijl ons Heine vaderland daarentegen in do vliegkunst zoo achterlijk was. "Wel had den Graaf de Lambert en Lefèvbrc respec tievelijk to Leur en Wassenaar in het vo rige jaar eceiige vliegdemonstralies gege*- ven, doch een Neder 1 andsclie aviateur wasi nog ver te zoekon. Van Maasdijk, aangetrokken door de hier boven genoemde vliegtochten van Lefèvbre, verliet ons land, om onder leiding van Blé- riot, <lie het oerst het Kajnaal overstak,- do vliegkunst te lceren. Slechts eenige we ken geledon keerde Van Maasdijk als gedi plomeerd .aviateur in zijn vaderland terug, waar verschillende steden als het ware wed ijverden om zijn vliegderaonstxaties te kun nen aanschouwen. Te Heerenveen verwierf hij veel succes, terwijl 's-Gravenhago daar entegen, dank zij den ongunstige weersomstan digheden, het niet gelukkig trof. Zaterdag was hij te Arnhem gearriveerd om deze weck aldaar vliegtochten te houden. Doch roods dien dag is hij bij een proefvlucht, helaas, omgekomen. Eerst had hij nog ge weigerd. een vlucht te ondernomen, doch! toen later de wind geheel, was gaan liggen, besloot hij uit eigen beweging een opstij ging te doen. Nadat hij eon mooien cirkel had beschre ven, viel het toestel bij het nemen van een korten draai plotseling naar heneden. De motor viel hem op het lichaam en de dood was onmiddellijk ingetreden. De maeliine on motor bleken echter volkomen in orde' te zijn, zoodat de val waarschijnlijk is te wij ten aan den korten draai, die hij bij het nemen van een bocht hoeft willen nemen. Het negentiende slachtoffer in nog geen drie jaar tijds is hij geweest en daarmede del eerste Nederlander, die op vaderlandschen bo dem op het veld van eer sneuvelde. Reeds is het initiatief genomen voor hem ~?.n gedenktceken op tc richten. Het was lezen wij in „D© Crt." teven over zessen, torn Van Maasdijk ging vliegen. PouilLet, zijn méchanicien, beweert, reeds dadelijk gezien te hebben, dat er iets niet in orde was. Na den val bleek echter de motor volkomen in orde te zijn en tot het laatste oogenblik gewerkt te hebben. Reeds gedurende de eerste ronde van Het korte circuit helde de machine over. Als ge volg daarvan trachtte Van Maasdijk het even wicht te herstellen. Men zag litem rukken en trekken. Toen nairi hij een draai en plots.... viel het vliegtuig van een hoogte van 50 me ter loodrecht naar beneden. De aviateur lag het eerst op den grond, waar de motor hem op de borst viel en hem tevens een weinig aam den slaap verwond de. Eerst tegen lialfachi werd hij naar Arn hem vervoerd. Het was op het landgoed „Warnsborn," dat Van Maasdijk zijn maepbino probeerde. Op het terrein heerschte na het ongeval een geweldige consternatie. Eenige werklieden liepen haastig heen en weer. Niemand sprak een woord. Op den, hangar was voor den verongelukte een voor- loopig doodsbed opgeslagen. Zijn méchanicien en medewerker, de anders zoo levenslustige Franschman Pouillet, stond verschrikkelijk te w-eenen. De drie a -vier! boerenjongens, zijn helpers stonden verslagen te kijken, konden gsen woorden vinden; het was hun aan te zien, welk een ontzettende gebeurtenis zij hadden meegemaakt. De comité-leden, de heeren Engelberts, Lams velt en Fockema, waren overstuur yan het gebeurde. Zaterdagmiddag halfvijf was de commis sie met Van Maasdijk op het vliegterrein, te zanucn gekomen. Nadat een en ander om trent de inwendige organisatie was bespro ken, gingen de heeren gezamenlijk in den hangar de vliegmachine bezichtigen. De avi- teur legde hun de werking zijner Sommer- machine in alle détails uit. Gevraagd of hij zijn machine, nu er geen publiek was, niet eens zou probeeren, gaf hij te kennen, (dat er to veel wind stond. Nadat de heeren ge noeglijk nog omstreeks een halfuur gekout hadden, was het inmiddels bladstil gewor den. Ruim zes uren gal hij tot groote blijd schap der comité-leden te kennen, dat hij toch nog even wilde vliegen. Reeds te voren had hij verklaard, dat het zijn lust en leven was om te vliegen, vandaar,, dat hij ook nu geen moment aarzelde. Nog eens: het weer was gunstig. "Weldra was hij in do lucht, be schreef op 50 meter hoogte een mooien cirkel en werd daarvoor door het- kleine clubje aan wezigen hartelijk toegejuicht. Plotseling zag men het vreeselijke gebeu ren. De heeren En gel berts, Lamsvelt en H. W. Fockema, leden van het comité der Arn hems cbe vliegweek, renden in gezelschap van Van Maasdijk's helpers naar de plaats van het ongeluk. Toen zij daar aankwamen, was Van Maasdijk reeds overleden. Een in der haast geroepen medicus kon slechts den docd constateeren. Het lijk van den nauwelijks 25- jarigen aviateur Van Maasdijk werd dm 9deu Augustus 1885 to 's-Gravenhagi gebo ren wertL overgebracht naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem. Het treurige ongeval heeft in het anders zoo kalme Arnhem hooi wat opschudding te weeggebracht. Met recht kan men zeggen, dat Clement van Maasdijk op het veld van eer is gesneefd. Terwijl zijn carrière als aviateur gemaakt scheen tal van mooie contracten had hij ook reeds voor el dors afgesloten is hem de wreede dood midden in zijn volle glorie ko men wegrukken. Zaterdagmiddag eenigo uren vóór zijn dood heeft Van Maasdijk nog aan eonige intieme vrienden en comi- télcdcn der Amhcmeche vliegweek betoogd), hoo onrechtvaardig het publiek toch kan zijn, wanneer do wind een vlieger belet te vliegen. Geen moment schijnt men er dan aan te den ken, dat het een menschcnleven kan kosten. Onlangs op Hanenburg nog zei Van Maas dijk ons, da-t hij er absoluut geen zin in had, zijn nek te breken. Aan dergelijke waag halzerij weigerde hij mee te doen. Ten 'eerste zou niemand hem zijn machine vergoeden, en ten tweede voelde hij er niets voor om noo- deloos zijn leven te wagon. Op onze vraag, of hij zicli niet verzekerd had, antwoordde hij ontkennend. „Ik ben niet getrouwd en ben dus verschoond van derge lijke levenszorgen," zeidc hij. In vlooiend Fransch legde hij teen aan een onzer Belgische vrienden, die speciaal naar de Residentie gekomen was, de werking zijner machine volledig uit. En met trots sprak hij van rijn toekomstplannen. Op allen maak te Van Maasdijk een zeer gunstigen indruk; ziju energie werd bovenal bewonderd. En nu reeds is hij niet meerWat moet er in die weinigen, die ooggetuigen waren van het vreeselijke schouwspel, omgegaan zijn, toen zij daar to midden van het heidekruid den nog even te voren zoo enthousiasten aviateur, thans roerloos, terugvonden. Heel den Zondag wterd dit afschuwelijke ongeval in Arnhem en ongetwijfeld in heel ons land druk besproken. Wij waren naar Arnhem' gegaan om Van Maasdijk Zondag te zien vliegenwij hebben den dag moeten benutten om te trachten nog iets naders over de vermoedelijke oorzaak te weten te komen. De moeningen loopen uiteen. En waar slechts zeer weinigen ter zake kundig rijn, komt het ons voor* dat de eigenlijke oorzaak van dit drama der lucht vermoedelijk wel altijd onopgelost zal blijven. Voor Ide hand ligt het-, nu machine en motor in orde bicken te rijn, dat Van Maas dijk een zoogenaamde „valsche manoeuvre" heeft gedaan. De te korte draai, dien hij heeft willen nemen, om dicht bij zijn hangar neer te Jcomen, heeft hem wellicht parten gespeeld. In dit verband- dient herinnerd te worden, dat Van Maasdijk reeds vroeger een der gelijken val deed, doch er toen heel huids afkwam. Dat was in zijn leertijd. Zijn machine werd toen verbrijzeld, doch de mo tor bleef heel en werd in dezen Sommcr-twee- dekker geplaatst. Waarneer hij nu niet zoo hoog was geweest op het moment van het ongeluk, en niet het ongeluk had ge had door den motor getroffen te worden, wellicht ware Van Maasdijk's leven behou den gebleven. Hij droeg hij al zijn vluch ten een val-kap, waardoor zijn hoofd ge spaard bleef. Doch de motor trof zdjn borst. En binnen de seconde was het pleit be slist. Zijn broeder, de heer J. E. van Maas dijk, een der organisators van. de Haagsche vliegweek, was getuige van deze vreeselijke gebeurtenis. Naar wij vernemen is de gelegenheid niet geboden opnamen te maken van het ter rein, waarop de ramp plaats had. Te Arnhem loopt het gerucht, dat 'dg mon teur hjnnenkort met de weder op te bou- meii machine zal gaan vliegen. Men seint ons uit Arnhem: De ter-aarde- bestelling van den aviateur C. van Maasdijk zal plaats hebben morgen om half twaalf, van uit het Diaoonessenhuis alhier, naar de begraaf plaats „Moscowa". Tijdens het ongeluk was de verloofde van den heer Van Maasdijk, mejuffrouw Lade- nius, op het terrein aanwezig was. Zij had het plan met hem deze vliegtocht mede te maken, doch rij verkreeg geen toestemming van haar ouders. Op denzelfden dag, dat Van Maasdijk hier te land© een slachtoffer der vliegsport werd. vloog Legagneux, te Havre, tegen een paal aan, waardoor hij met zijn toestel naar beneden stortte. Hoewel hij zeer ernstig ge wond werd, hoopt men hem in het leven to kunnen houden. Vliegen te Utrecht. Zaterdag js Olieslaegers niet opgestegen, doch gisteren besloot hij d* vliegweek met een prachtige vlucht van 50 min. 31 Vs De kinderen De Kijk» De Voogdijraad Amsterdam II heeft cas satie gevraagd van het door het Gerechts hof te Amsterdam uitgesproken vonnis, waarbij het hoogcr beroep inzake de kinde ren van Wed. De Rijk te Hilversum niet- ontvankelijk werd verklaard. R. Vos, koopman te Valthermond, ge meente Odoorn. J. ter Voorde, loodgieter, te Zwolle." A. den Elzen, bofcerhandielaar te Zoe- termeer. Ph. do Heer, koopman in gemaakte klee deren, te Rotterdam. De moord te Eenkom, De „Arnh. Cour." meldde omtrent het onderzoek van Vrijdagavond nog: Nadat alle verdere getuigen waren ge hoord, werd de verdachte voorgeleid, nog maals gehoord, vooral ook, waar hij de laatste dagen was geweest en hoe hij zijn tijd had besteed. Toen bleek het reeds, dat verschillende dingen werden verzwegen, die aan de justitie bekend waren. De ver dachte bleef alle schuld ontkennen. In te genwoordigheid van de politie werd de ver dachte toen door den rechter-commissaris op gemoedelijke wijze toegesproken. Hem werd gewezen op het verschrikkelijke van deze misdaad; in 't kort, alles werd gedaan om op rijn gemoed te werken, doch, hoezeer ook onder den indruk, de verdachte bleef ontkennen. Daarna heeft mr. Schaepman hem op nieuw toegesproken en hem als 't ware ver pletterd met alles, wat de justitie in deze zaak de laatste dagen had verzameld. Hij wees hem er op, hoe hij nog den dag, voor afgaande aan de misdaad, had getracht de dochtertjes van Bakker mede te lokken, hoe hij omtrent een ander mooi meisje on zedelijke praatjes had verkocht, hoe hij eenige uren vóór het misdrijf suikergoed had gekocht, de verdachte had zulks niet medegedeeld hce hij omstreeks het uur der misdaad in het hout was gezien en nog zeer vele feiten en omstandigheden. Toen werd de verdachte als 't ware verbijsterd 'door al deze. gegevens, en zoozeer kwam hij onder den indruk, dat hij ineenzakte op een stoel. De heer Schaepman drong er op aan, dat hij toch zou bekennen en daardoor zich van den last dezer vreeselijke misdaad be vrijden. Haj wees hem op het verschrikke lijke van zijn misdaad, hoe de schuld daar van op zijn gezicht was te lezen, doch het mocht niet gelukken hem tot bekentenis tc krijgen; zijn laatste woorden waren: ,,I k kan het niet bekenne n". Toen heeft men het opgegeven, ook om dat de verdachte totaal gebroken was, doch alle aanwezigen waren overtuigd, dat Jacob van Renesse de dader was en niemand an ders. Men deelde hem mede, dat hij naar Arn hem zou worden overgebracht, en dat hij daar, al was het ook midden in den nacht, den rechter-commissaris of den griffier kon vragen bij hein te komen, indien hij rich wilde ontlasten, door een volledige beken tenis. Zaterdagmorgen heeft de verdachte wer kelijk den rechter-commissaris verzocht bij hem te komen en agn dezen een volledige bekentenis afgelegd. Verder ontleenen wij nog aan dit blad het volgende: Omtrent het koopen van bet suikergoed is vastgesteld, dat dit heeft plaats gehad op den Maandag vóór de misdaad, dus op den dag, dat hij het meisje van Bakker trachtte mede te lokken. Daargelaten het onzinnige, dat een man van ongeveer dertig jaar het in rijn hoofd krijgt om snoepgoed te koopen, was het vooral opvallend, dat dit suikergoed, reeds om 12 uren ongeveer gekocht nog des avonds om 7 uren in rijn bezit was Toen heeft hij het met een vriend gedeeld. Blijkbaar heeft dit moeten dienen voor het meisje Rakker en werd het onbruikbaar door rijn mislukte poging baar mede te lok ken. Een van de sterkste aanwijzingen is wel geweest verdaehtes houding op Woensdag jl. Zooals uit de verklaring van zekeren B. is gebleken was R met dien B. in het bosch. Wat was natuurlijker dan dat, waar het halve- dorp samenschoolde om getuige te rijn van het werk der honden, B. aan den verdachte voorstelde, waar zij toch reeds ter plaatse waren, ook eens te gaan zien naar het speuren van politiehonden. Verdachte was daar echter niet voor te vin den. Hij verklaarde zich niet good te gevoe len en liever naar huis te gaan. Hij is dien dag kalm thuis gebleven, totdat hij 's avonds werd gehaald. Achteraf is deze weigering nu zeer verklaarbaar, daar verdachte na tuurlijk in de grootste onrust heeft ver keerd, dat de honden hem zouden aanwij zen. Begrijpelijk, dat toen Zatordagsnachts de beklaagde, die reeds twee dagen in bewa ring was en volgens een vooraf gemaakt plan geheel niet gehoord was en dus om trent alles wat de justitie wist, nog totaal in het onzekere verkeerde, bij het hooren van al deze omstandigheden, tot de con clusie moest komen, dat ontkomen niet meer mogelijk was, en dat al-les zich om hem samensloofc. In dat verband kan rijn uitroep: „Ik kan niet bekennen" reeds bijna als een bekentenis worden beschouwd. Hij heeft waar zoovele menschen tegenwoor dig waren, onder den indruk van het ver schrikkelijke, dat hem werd voorgehouden, blijkbaar niet den moed. gehad zijn beken tenis af te leggen. Ware dè Rechtbank, die--hem zou moeten, vercordeelen, Zaterdagnacht tegenwoordig geweest, "übetefetag^es^houdihg alleen ware o.i. voldoende geweest, omlijn veroordee ling te verkrijgen. Alleen gelaten heeft hij dan ook reeds zeer spoedig den rechter commissaris verzocht te s-preken ©n door een volledige bekentenis tot kalmte trachten te komen. Hij heeft erkend op den bewus- ten Dinsdagavond in het Keijenbergsche bosch, Adriana Puüe te hebben ontmoet en met het sprokkelen te hebben geholpen, daarna beeft hij haar in het kreupelhout, vrij waarschijnlijk ter plaatse, waar zij ia gevonden, immers alles wijst daarop, mis handeld, en angstig geworden door het scheeuwen van het kind, met de handen ge worgd; immers het meisje meet volgens ver klaring der doktoren ontzettende pijnen hebben geleden, hetgeen ook uit het vele bloedverlies duidelijk blijkt. Ook de omstandigheid, dat de verdachte zag welke gevolgen zijn mishandeling had, en vreezende, dat het meisje natuurlijk dadelijk hem als don dader zou aanwijzen, heeft waarschijnlijk tot den moord bijgedra gen. De verdere bijzonderheden kunnen we nog niet meedeelen, daar dit misschien de justitie zou bemoeilijken. Zoo is dan tot groote geruststelling der geheel© streek, het omvangrijke werk der justitie met succes bekroond. Te meer is dit een succes, doordat, zoo als we reeds meld den, door de groote onachtzaamheid der eerste ontdekkers van de misdaad, het werk zoo bemoeilijkt was. Hulde daarom aan de heeren mr. Van der Dusscn, mr. Schaepman en ook aan den kapitein der marechaussee, Vermeulen, aan wier taaie volharding en arbeid, die zelfs eenige dagen aaneen hun nachtrust in be slag nam, het hoodzakelijk te danken is, dat de dader van een dergelijke, gelukkig niet veel voorkomende wandaad, rijn ge rechte straf niet zal ontgaan. Ook de marechaussee uit Wageningen en de wachtmeester Van Wijk, uit Arnhem, benevens de Rijksveldwachter van Vynck uit Oosterbeek, mogen aanspraak maken op de dankbaarheid van het publiek voor. hun flinke hulp, waardoor het der justitie mogelijk werd te bereiken, datgene, wat boven is vermeld. Do begrafenis van het jeugdige slachtoffer heeft plaats gehad. Aan de groeve sprak ds. Hcyer, Herv. predikant te Renkum, naar aanleiding van Ps. 103 15, een kort aangrijpend woord. Hij wees op d© droeve omstandigheden. De belangstelling was groot. Vele bloe men dekten de baar. Vraag: Welk© formaliteiten treden bij de voltrekking van een huwelijk in toepas sing Antwoord: Hebt u trouwplanncu in den ziq, welnu, beter dan wij u door een opsomming van de verschillende formalitei ten kunnen inlichten, doet men het op het bureau van den Burger tijken Stand ouder, in het Raadhuis. Gaat u daar maar heen, noem uw naam en dien van uw bruidje en zonder dat u ©r verder een hand voor be hoeft te verdraaien, wordt alles voor u klaargemaakt. Van d© voltrekking zelf, waar voor ge in het gewaad, van bruidegom en bruid, met getuigen natuurlijk op hot Raad huis moet komen. Vraag: Zou u mij ook willen zeggen waar ik mij moet vervoegen om als jongen geplaatst to worden op dc boot van Enk huizen op Stavoren Antwoord: Bij den Raad van Admi nistratie dor Holl. IJzercn-Spcovv. eg-Maat schappij. Het zou echter misselLa Icter, rijn u t© wenden tot een der kapiteins van een dier "booten. "Wellicht zorgen deze zelf voor het aannemen van jongens. Vraag: Ik heb 80 oude stuivertjes, heb ben dezo nog handelswaarde of bcliooren zo in een verzameling van antiquiteiten Antwoord: Sommigen zijn nog al ge steld op een of ander sieraad, wan oud© stuivertjes gemaakt. U zal er dus wel een, beetje moer dan de waarde er van bij em antiquair voor kunnen maken. Het best zon echter zijn ze aan een particulieren lief hebber tc verkoopeii. Doch om die to vin den zal u tot een advertentie uw toevlucht moeten nemen. Vraag: Kunt u mij zeggen wat betee- kent d© vrijmetselarij en welk doel heeft die Verceiiiging? Antwoord: Wij hebben nog niet zoq heel lang geleden een en anuer iu-edegedeéhi over het ontstaan en cle ontwikkeling dee Orde van de V rij mets d a renWij kunnen dit nu niet weer doen. Het gaat ook niet gemakkelijk bet eekenis en doel eener Ver eeniging, die zoo oud. is en zoovele ver takkingen heeft, in een kort bestek te geven. Wilt gij er alles van weten, schaf u dan, aan: „De Vrijmetselarij in wezen en strek king," opnieuw vrij bewerkt naar G. Oli-. ver dat u in den boekhandel, wel zult kunnen bekomen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen hoe lang Schumann (Scheveningcn) nog speelt? Antwoord: Neen. Maar wel weten wij, dat dit niet lang meer zal wezen.: Stel dus niet uit tot morgen, wat g'j heden doen kunt, is ook van toepassing op een bezoek aan d:en circus.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2