I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°« 15496 MTaajidag; 29 Augrsstns. A°. 1910. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Een z^as*© strijd. PWS DEE JLDTEBTENTIEN: Van 18 regels f I«?are. regef mspr 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleintó(jdrar&i£&ij^f5(S<# woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer fipOanla.j- Voottólicaaseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 1.30. Franco per post1.65. LEIDSCH Afsluiting passage Kraaierstraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het ge deelte van de Kr aaierstraa t, gelegen tussehen de Hoogewoerd en het Utrechtsche Veer, wegens te verrichten werkzaamheden aan de in die straat liggende hoofdhuis der duinwaterleiding, op Dinsdag -SO Augustus a. s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 29 Augustus 1910. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat den 3lsten Aug, e.k. de 3de termijn vervalt van de Plaatse lijke Inkomstenbelasting, dienst 1910, en dat alzoo op 1 September a.s. minstens 3/7 gedeelten van den aanslag moeten zijn vol daan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vcrvolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde teD kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, S- •W.aris. Leiden, den 27sten Aug. 1910 Lelden, 29 Augustus.. Naar wij vernemen is door het bestuur van het gesticht „De Voorzienigheid", al hier, en tal van omwonenden van de Hoo gewoerd en het Levendaal, een met rede nen omkleed adres gericht aan B. en Ws. van Leiden, houdende het verzoek om maat regelen to nemen, dat de Bergplaatsen van beenderen van den heer Van Kempen, voorheen firma Palm, van üet juevendaal worden verwijderd. Het is, volgens adres santen, in de omgeving haast niet uit te houden vanwege den ondraaglijken reuk, dien deze rottende beenderen dikwijls ver spreiden en bovendien wordt men geplaagd door het groot aantal ratten en ander onge dierte, dat op de>ze beenderen aast en den omtrek haast onveilig en onbewoonbaar maakt. Naar wij vernemen is indertijd door deu met dezen tak van dienst belasten inspec teur van politie reeds een poging aange wend op grond van de Hinderwet tegen genoemde firma een proces-verbaal uit te lokken, waaraan toen geen gevolg is ge geven. Ook de Gezondheidscommissie heeft zich de zaak aangetrokken. „Sts.-Ot." No. 201 bevat wijzigingen in de statuten van de vereenigingen „Dc Prac- tische Ambachtsschool" te Leiden, en van inspecteurs der dir. belastingen, invoerrech ten en accijnzen, te Leiden. Ter benoeming als tijdelijk leerares in de wiskunde aan de H. B.-S. voor meisjes in Den Haag bevelen B. en Ws. aldaar aan mevr. P. H. van Reedt Dortland, geb. A Sillevis, te Leiden. Geslaagd is voor stenographic de jon gejuffrouw J. H. Rijstenbil, van Oegstgeest, leerling van den heer G. de Jong Ezn., al hier. De tweede lijst van de 32ste jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel ver meldt o.m.Nieuwkoop met f 146.15Sassen- heim met Voorhout met i 204; Wassenaar met f 193,65Oudewetering met Roelof- arendsveen met f 104,25; Nieuwewetering met Poel en Huigsloot met f 55. De 57ste vergadering der Nederland- sche Gustaaf-Adolf-Vereeniging zal dit jaar op 20 en 21 September te Roermond worden gehouden. Op Dinsdag 20 September 1910, 's avonds, zal in een godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk opgeluisterd door zang en or gelspel o.a. spreken prof. dr. H. IJ. Groe- newegen van Leiden. Op Woensdag 21 September heeft de al gemeene vergadering plaats in het Mun sterhotel, geleid door den voorzitter, prof. dr L. Knappert te Leiden. Ter verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur in de plaats van de heeren: M. Joustra, periodiek aftredend en her kiesbaar, en van wijlen ds. C. G. Chavan- nes, draagt het hoofdbestuur de volgende dubbeltallen voor: de heeren: lo. M. Jou stra en A. J. Binnendijk; 2o. prof. dr. IJ. Groenewegen en dr. J. W. Lente, allen te Leiden. Voor de hoofdakte zijn in Den Haag geslaagd de heeren H. A. C. Arentz, te Gou da, en A. J. Zwartelé, te Roelofarendsveen. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel is F. Roos- jen, te Aalsmeer, voor het tijdvak van 1 Sep tember 1910 tot en met 31 Augustus 1911, wederom benoemd tot tijdelijk leeraar a n de Rijkstuinbouwwinterschool aldaar. Naar het ,,U D." verneemt, zal de plechtige opening van de Middelbaar Tech nische School te Utrecht plaats hebben op 12 September, in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk. De Duitsche Keizer heeft dr. K. Th. Wenzelburger, die eenigen tijd geleden zijn 25 jarige ambtsvervulling heeft herdacht als Amsterdamsche correspondent van de „Köl- nische Zeitung", benoemd tot ridder 4de klasse in de orde van den Rooden Adelaar. De 85ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt gehouden op 15 September a. s. te Hoorn. De algemeene vergadering van den Protestantenbond wordt dit jaar gehouden te Zwolle op 25 en 20 October. Men schrijft ons uit Breda: Dezer dagen vermeldden de katholieke bladen, dat door ©en milicien-soldaat van do lichting 1904, H. G. P. C. de Groof, die deze maand hij het 6de regiment infanterie to Breda onder de wapens is geweest, een adres was gezonden aan den Minister van Oorlog, waarin Z.Ex. in kennis werd gesteld met het feit, dat adressant gedurende de elf dagen, dat h ij zijn dienstplicht vervulde, bijna dagelijks getuige was hoé docr den 2den luitenant Nolthenius al wat den Roomscti-Katholiokén in zake hun godsdienst en geloofsovertuiging heilig en dierbaar is, op do meest ergerlijke wijze wérd gehoond en gesmaad, hoe de R.-K. Kerk en haar be dienaren dooi* Hem op dé schandelijkste wijze werden belasterd en verguisd. Dat ditbericht zoowel hij burgerij als militairen groot opzien verwekte, ligt voor do hand, te mieer, omdat genoemde officier, óók op godsdienstig gebied, als zeer verdraag zaam bekend staat. De adressant is van 3— 13 Aug. onder de wapens geweest en heeft zich nooit over iets beklaagd, zelfs niet tegen den ouderen collega van luit. Nolthe nius, een zeer geacht en katholiek officier. Niemand is iets bekend van de grieven, door De Groof geuit. De luit. Nolthenius dient twee jaren bij dezelfde compagnie en heeft daarbij natuurlijk een zeer groot aan tal katholieken en nog nooit lioeft één hun ner zich over den genoemden officier be klaagd. („libld.") In een Woensdag 7 September a.s. in ,,PaTk zicht "te Amsterdam te lroudm plech tige bijeenkomst zal de vereeniging voor Christelijk middelbaar onderwijs te Amster dam haar hoogere burgerschool met 5-jari gen cursus openen. Den volgenden dag be ginnen |tbö lessen met 40 a 50 leerlingen in de 1ste en 2de klassen. Directeur der school is dr. W. J. Kolkert- Voorloopig zal de school zijn gevestigd aan do Wetering schans. Op 31 de.aer zal ten paleize Het Loo een gala-noenmaal plaats hebben. De gasten vertrekken uit Den Haag met den trein van 9 u. 54 m. Staatsspoor. In dezen tredn zijn doorgaande rijtuigen naar Het Loo ge reserveerd, zoodat dc gasten; niet bchocvenl over te stappen. De Prins van Teek Korft zicli Zater dagmorgen met jhr. Van Worde, hofmaar schalk, van Baarn, per rijtuig naar Amers foort begeven, om een bezoek aan de mi litaire rijschool aldaar te brengen. Bij aankomst begaf de Prins zich naar de rij- en hoefsmidschool, welke bezichtigd wer den, en vervolgens naar de nieuwe manege, waar Z. Iv. H. de school- en do spring- lessen der bij déze inrichting gedetacheerde officieren bijwoonde. De Prins gebruikte hierna liet noenmaal ten huize van luitenant-kolonel A. G. M. J. baron Van Oldenneel, directeur der rij en hoefsmidschool. De Prins en de Prinses van Teek vertrok ken hedenochtend van Soestdijk naar Utrecht, om van daar met den aansluitenden D-trein do reis naar Got ha voort te zetten. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is van plan op 7 September a.s. den plochtigen intocht van zijn broeder, den hertog van Mecklenburg, als regent van Brunswijk, bij te wonen. Dientengevolge is Z. K. H., verhinderd, gevolg te geven aan zijn voornemen, om dien avond in het Koninklijk Paleis te 's-Graven- hago de leden van het internationaal con gres voor socialo verzekering te ontvangen. In verband hiermede is de reg^eeringsont- vaiigsü gestold op 6 September en zal den volgenden avond 7 September aan de con gresleden een concert worden aangeboden in het Kurhaus, te geven door het philliarmo- nisch orkest, onder leiding van dr. Kunwald. De minister van buitenlandsch© zaken keert morgen van. zijn verlof terug. De minister van marine, vice-admiraal Wentholt, heeft, na afwezigheid van on geveer een maand, zijn werkzaamheden hor vat. De heer P. Wielemaker, lid van den ge meenteraad te Meliskerke Herdacht Zater dag den dag, waarop hij vóór vijftig jaren tot raadslid gekozen werd. Uit vele wonin gen wapperde de vlag als bewijs hoo de ge meentenaren met den jubilaris deelen in diens vreugde. In het zoowel in- als uit wend'g met vlaggen, groen en bloemen versierde gemeentehuis, wend des middags een buitengewone raadsvergadering gehou den, waarin de heer P. Wielemaker toe gesproken werd door den burgemeester, den heer L. Bosselaar, die er op wees hoe de jubilaris zich onder drie voorgangers van spreker en nu reecis meer dan 25 jaren onder zijn bestuur z:ch heeft doen kennen als een lid, die steeds er naar streefde om de belangen der gemeente te behartigen en te bevorderen, hetgeen voornamelijk bleek uit de wijze, waarop hij de taak van wet houder vervulde. Als blijk van hoogachting bood spreker den bijna 82-jarigen jubilaris, namens den Raad een prachtigen leuning stoel aan. Zeer velen woonden deze plech-, tigheid bij. Behalve dit geschenk ontving de heer Wielemaker nog talrijko bewijzen van belangstelling in zijn feest. De gemeenteraad van Gouda heeft tot leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium benoemd dr. G. J. de Groot; tot leeraar in het Hebreeuwsch aan de zelf de inrichting den heer A. Ketellapper, en voor den tijd van één jaar hebben B. en Ws. tot archivaris benoemd dr. J. Huges, aldaar. In den Raad van Goor is de weigering van den burgemeester aan uitgieslotenen van Enschedé om te collecteeren ter sprake ge weest. Gedurende het verlof van den bur gemeester had de loco-burgemeester, de heer Van Enst, vergunning tot collecteeren gegeven. Bij terugkeer van den burgemees ter weigerde deze de .vergunning. De aan vragers vervoegden zich daarna bij den heer Van Enst, die hun echter beduidde, dat zij zich nu tot den burgemeester had den te wenden. En toen zij verklaarden, dat deze geen vergunning had willen geven, waarschuwde hij hun, niet met collecteeren te beginnen. Op gezag van den tweeden wethouder, den heer Lobstein, die de even- tueele gevolgen op zich nam, werd toch go collecteerd en proces-verbaal volgde. Over deze zaak hield de heer Lobstein in den Raad een interpellatie. Hij beschuldig de den burgemeester, dat deze zich niet aan de verordening had gehouden en verklaar de, dat deze zich door zijn weigering Soli dair had verklaard met de fabrikanten. Voor andere zaken werd wel toestemming gegeven tot collecteer en, maar voor deze arme menschen mocht het niet. Ten slotte is een motie, inhoudende afkeu ring van het beleid van den burgemeester, met 6 stemmen, die der sociaal-democraten, aangenomen. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en Kan-del zal op Woensdag 31 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden van den arbeider De K., aan den Kruisweg, vier volwassen konijnen uit een hok, staande cp het erf, ontvreemd. Door Dc K. werd aaa de politie hiervan kennis gegeven, doch daar alle aanwijzingen omtrent den ver- moedelijken dader ontbreken, heeft het on derzoek geen resultaat. In verband hiermede werden evenwel Zondagvoormiddag door de politie te Haar lem op aanwijzing van De K., die zich aldaar bevond, een tweetal aangehouden, waarvan een hunner nog in het bezit gevon den werd van de konijnen van De K. Hij had die personen toeval-lig ontmoet; daar hij één van hen kende en deze slecht bekend staat, vermoedde hij dadelijk, dat deze er wel niet vreemd aan zou zijn. Het zijn een paar oude bekenden van de politie, zekere M. B., van Haarlem, en A. v. P., uit deze gemeente. Een voorloopig onderzoek is ingsteld ge worden, waarna zij door de politie op een ontvaDgcn bericht gehaald en naar deze gemeente overgebracht zijn. In afwachting van het onderzoek, dat nu alhier wordt voortgezet, blijven de vermoedelijke daders in voorloopige bewaring. Men vermeent in A. v. P., den persoon in handen to heb ben, die den laatsten tijd do gcheele omge ving, waar hij verblijf hield, onveilig maakte Door de politie is opgespoord den dader van de vele diefstallen van fruit, stroo en meer andere artikelen, die voort durend in de paar laatste weken aan den ringdijk O.Z. in dc omgeving van den Bennebroekerwog voorvielen. Het is de losse arbeider S. v. -F., en aldaar woonach tig, die aan de politie, nadat door verschil lende personen bezwarende getuigenis te~ gen hem was afgelegd, volledig zijn mis drijven bekende. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. NOORDWIJK. Zaterdagmiddag heeft dc heer W. v. d. Laan, van Voorhout, een door hem zelf uitgevonden „aflegmachine" be proefd op verschillende tuinen alhier. Er was groote belangstelling van de zijde van verschillende groote kweekers. Het alge meen gevoelen was, dat de machine wel prao tisch werkt, zoowel op „gespit", als op „ge ploegd" land. Vooral het besparen van tijd is een lichtzijde bij het gebruik dezor machi ne. Zij is tooli voor één persoon te han- teeren. Anders zijn er voor het afleggen twee personen noodig, terwijl nog een derde man moot „afsteken". Naar de meening der kweekers zou het een groote verbete ring zijn, als de machine getrokken kon worden in plaats van geduwd, wat op deD duur wel een to zwaar werk zou blijken. Overigens was men van meening, dat de machine van den heer Van der Laan wel spoedig veel gebruikt zal worden, ook al, omdat de prijs niet hoog is KATWIJK-AAN-ZEE. Zaterdag j.l. kwa, men hier twee partijen haivng in afslag. Volle haring bracht op f 12; maatjesharing f8.70; Steurharing f 16.45; makreel f 12.45. Alles per kantje. OEGSTGEEST. Morgenavond om zeven uren vergadert de Raad. De verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad in de vacature O. Duivenvoor de, is bepaald op Vrijdag 16 September en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 September en Vrijdag T October a.s. 13) Lilli was blijven staan. Zij brak eenige bloemen af en stak een ruikertje in haar ceintuur. „Onaangenaam?'' antwoordde zij eindelijk bitter. „U weet, dat dit niet de juiste, uitdrukking is. Een mensch gewent aan zooveel, of men leert het althans min der zwaar opvatten." Hier brak zij plotse ling af en scheen in gedachten verzonken. De overste schudde het hoofd. Misschien voelde hij een oogenblik nog wel eenige hoop, die hij sinds lang had begraven. Maar reeds dadelijk zei hij tot ziohzelf, dat dio gedachte dwaas was en dat het iets anders moest zijn, dat Lilli bezighield. pij floot zijn hond, die voor den drempel van het huis lag, en terwijl hij hem streelde, zei hij: „Ja, je he>bt wel gelijk. De mensch gewent aan veel onaangenaams. Zelfs daar aan, om over achthonderd arbeiders niets te zeggen te hebben, als men vroeger even veel wakkere jongens in uniform onder zijn commando heeft gehadMaar, Lilli, als je bepaald een ontmoeting wilt vermijden, kun *je een uitstapje naar Berlijn, naar tante Hedwig, maken." „Vluchten? Neen! Neen 1" zei ze afwe rend. „Nu, zooals je wilt, Lilli. Wat ik zeggen wilde: waarom hielp je eigenlijk die kleine Bergholm, dat onbeholpen ding, toen die Büiersche ingenieur zich liet aandienen?" Lilli antwoordde niet dadelijk. Zij liep langzaam op de huisdeur toe en eerst toen zij er voor stond, wendde zij zich tot haar vader en antwoordde: „Och, zoo maarIk had met het kind te doen." „Was het dat alleen, Lilli?" Zij schudde het hoofd en lachte zacht. „Wat slim, papa. Ik was eigenlijk nieuws gierig naar hem. Dat is in deze eenzaam heid toch zeer natuurlijk." En zonder een antwoord af te wachten, ging zij naar binnen. VII. Al verscheidene dagen was er veel regen en wind. lederen morgen hing er een zware nevel, die eèrst tegen den midag optrok, als de zon een oogenblik verscheen, om da delijk daarna weer achter donkere wolken schuil te gaan. En dan openden zich de poorten des hemels opnieuw en de regen buien volgden elkaar op. „En dat noemen ze nu lente 1" bromde Bühler, als hij 's avonds van het werk thuis kwam en, tot schrik van Marie, overal op den grond een spoor water achterliet. „Lorenzen, man, geef mij een kop thee met rum, maar sterk, en zeg mij dan eens of we hier altijd zoo'n voorjaar hebben." „Het komt wel goed mijnheer Bühler. Het komt wel goedWat zomer wil worden moet zijn regentijd vooraf hebben. Want zoo'n weer is als een mensch. Wegens de luimen, mijnheer Bühler. Toen mijn oudje nog leefde, wist ik altijd, als ze kwaad was, dat ze den volgenden dag heel vriendelijk Kou zijn. En dat was een troost. En als het nu hard regent, dan kunt u er zeker van zijn, dat is ook een troost. HieT is de thee met rum, mijnheer Bühler... fijn... fgnf' Niettegenstaande het ongunstige weer werd aan het kanaal voortgewerkt, hoewel de regen het werk zeer belemmerde. De moerassige grond daar was als een spons van reusachtige afmeting, die het hemel water met millicenen poriën opnam. Dieper en steeds dieper zonken nu de kunstmatig aangebrachte dammen van zand; de grond was onbetrouwbaarder dan ooit. „Arme Brodenberg ,je hebt het met je bezoek slecht getroffen. Ik denk, dat je nu wel liever thuis zat." „Denk je dan, dat we bij ons niet nat worden? Ik geef heel weinig om het weer. Bovendien geeft heb een vruchtbaar jaar. Iedere regendroppel is een dukaat vaard, zegt oom Xaver als het flink regent." „Maar vandaag is het wel wat te erg, Brodenberg." De beide heeren kwamen van het werk en gingen naar Ebenstedt. Brodenberg, aie gisteravond laat eerst was gekonen, had er op gestaan zijn vriend reeds heden naar het werk te vergezellen. „Te veel regenen? Dat kan ik niet geloo- ven. Voor het eerste hooien kunnen we heel wat regen verdragen, als de zon daar tus sehen haar plicht maar doet. En daaraan ontbreekt nu wel iets. Ik heb medelijden met uw arbeiders. Die arme kerelsNat van boven en nat van onder. Ik zag daar een paar arbeiders, aan wie men het op twintig pas afstands kon bemerken, dat het Italianen waren. Wat hadden die arme men schen het koud! Je zult wel veel zieken hebben." Pfaldner schudde het hoofd. „Neen, Max, de arbeidersbarakken zijn goed, het loon en het eten ook en voor ge neeskundige hulp is gezorgd." Zij liepen verder, de oogen naar den grond gericht, om althans de ergste plas sen te vermijden. „Ben je hier dus tevreden, beste Pfald ner? Ik vreesde, dat je in de Noordduitsche toestanden je moeilijk zoudt kunnen schik ken," begon Brodenberg weer. „Eerlijk bekend deed ik dat ook. Want wat men ook moge zeggen over dezelfde grondbeginselen van de Duitsche stammen, er is toch een groot verschil in aard en manieren. Maar zeker is het, dat ik eerbied heb gekregen voor het Pruisische talent van organiseeren. Daarbij is er een groote wel willendheid onder de beambteD, vooral te genover de arbeiders. Je zult mij dat toege ven, wanneer je de zaken hier van naderbij hebt bekeken." Beiden zwegen weer eenigen tijdtoen vroeg Brodenberg plotseling: „Hoe heeft zich mijn oom Burger hier ingewerkt?" „Voor zoover ik weet en zie: zeer goed. We komen echter in noch buiten den dienst veol met elkaar in aanraking. De barakken ressorteeren onder de kanaalcommissie te Kiel en verder weet je, dat ik geen gezel schappen zosk De andere knikte. „Het moet hier toch dikwijls zeer een zaam zijn V' „Ja en neen, zooals je het nemen wilt. Velen zouden het niet kunnen verdragen en troost zoeken bij de flesoh. Ik werk veel. Dat helpt over alles heen." Zij waren bij de eerste huizen van Eben stedt gekomen. De ingenieur bleef staan, wees op een klein gebouw met een groot naambord, waarop stond „G. Bergholm, kantoor," en zei: Je kunt zeker alleen den weg naar heb logement wel vinden, Brodenberg. Je neemt mij toch niet kwalijk?" „Zeker niet, mijn vriend, do dienst gaat bovenal. Tot ziens Pfaldner trad het huis binneu, hing zijn jas aan een kapstok, klopte aan de naaste deur en ging binnen. Een klein mannetje zat, over boeken gebogen, aan een lesse naar en sprong op. „Is mijnheer Bergholm hier?" „Jawel, mijnheer, in zijn kamer. Mag ik u aandienen?" „Dank u, ik zal het zelf wel vinden." Bergholm moest de stem van den inge nieur gehoord en herkend hebben, want er ging een deur open en uit dikko wolken van tabaksrook verscheen zijn reusachtige gev stalto. Het was een klein, eenvoudig ingericht vertrek, waar de twee heeren binnentraden. Voor het raam stond een zware lessenaar aan den wand een leeren canapé en daar voor een tafeltje met allerlei rookbenoo- digdheden, een tesch cognac en eenige gla zen. Bergholm verzocht den ingenieur plaat9 te nemen. „Mag ik u een sigaar aanbieden?... Maar een glaasje cognac neemt u toch zeker met dit weer?" „U weet waarom ik kom, mijnheer Berg-» holm?" vroeg Pfaldner, nadat hij beleefd, maar kort, bedankt had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1