N°. 1SÏ93 Uöi i «ISi^ag Aüffiistn^. - A*. lölö. foze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.0 6. Iedere regel meer ƒ0,171. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 ■woorden 40 Oente contant j elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. "Kiezerslijst Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Leiden; Gelet op artikel 9, 2de alinea, van het 'Koninklijk besluit van den 4den Mei 1896 tot vaststelling vaji een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken brengen ter algemeene kennis, dat de lijst vankiezers van leden der 'Kamer van Koophandel en Fa- briekenvoorden dienst 1910-1912 gedurende 8 dagen, te rekenen vanaf 1 Sep tember e.k. ter gemeente-secretarie zal wor den nedergelegd en dat bezwaren tegen die lijst gedurende dien tijd bij den Gemeente raad kunnen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, R-rctaris. Leiden, 25 Augustus 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door G. BERGMAN, melkslijter, wonende te Lei den, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend al- ©ohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaatse \an verkoop, in den winkel van het perceel Nipponstraat 26. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1910. Leiden, 25 Augustus. De heer G. H. KokxEoorn, gemeente ontvanger alhier, hoeft bedankt voor de be noeming tot bestuurslid der volgens de ge meen teborgtochtenwet opgerichte vereeni- ging van rekenplichtige gemeente-ambtena ren. In zijn plaats is benoemd do lieer Klein, secretaris-ontvanger van Vrijenban, die de benoeming heeft aangenomen. Voor de akte Fransch! L o. is in Den Haag geslaagd mej. J. J. Klomp, van Noordwijk-aan-Zee. Voor het toelatings examen voor de Rijkszuivelschool de heer J. C. Penning, volontair ter melkinrichting „De Landbouw", alhier. Het „Stsbl." No. 245 bevat een Kon. besluit, bepalende de vestiging met 1 Oct. 'a.s. van een locaal Rijkstelefoonnet te Noordwijk-BinnenNo. 246 het Kon. besluit, bepalende de vestiging van een zoodanig net te Boskoop en te Lisse. „St.-Ct." No. 198 bevit afdrukken van de tetatuten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Chr. Scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs op Geref grondslag te Alphen aan den Rijn. Ook van wege den Bond van Arbei ders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkersbedrijf zal in Den Haag een betooging voor afschaffing van den bakkers- nachtarbeid worden gehouden. Het bestuur van de Nationale Tentoon stelling voor Huisvlijt te Sch'eveningen heeft besloten 's Woensdags en 's Zaterdags aan den lOOOsten bezoeker of bezoekster van 'dien dag een nikkelen hoeren- of dameshor loge uit te reiken en aan den 2000sten een zilveren idem. De gemeenteraad van Alkmaar heeft benoemd tot lecraar aan het gymnasium in het Hebreeuwscb dr. A. W. Groenman, Ned.- Herv. predikant te Obdam. Zuster M. H. E. Debrus, adjunct-direc trice van het Binnengasthuis te Amsterdam, mocht gisteren zeer vele blijken van harte lijke belangstelling en waardeering ontvan gen bij de herdenking van haar zilveren ju bileum als verpleegster. De vergadering der Yereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeres sen in Nederland en Koloniën zal het vol gende jaar to Zwolle worden gebonden. De Nationale Tentoonstelling van Ho- tel-Restanrant-bedrijf en Kookunst te Gro ningen is gistermiddag geopend, in tegen woordigheid van een groot aantal belang stellenden, onder wie versohillende autori teiten. De gemeenteraad van Middelburg heeft gunstig beschikt op het verzoek van de af- decling Middelburg van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzeressen in de handwerken. Die werden vail f 100 ge bracht op f 1-ia Daarentegen werd afwijzend beschikt op een verzoek van diezelfde afdeeling om ver hooging van de toelage voor huishuur voor gehuwde onderwijzers. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, had de vrijzinnig-democratische fractie uit den Raad der gemeente Haarlem voorge steld, de door B. en Ws. ingediende loonre geling voor de gemeente-werklieden door een raadscommissie van 7 leden te doen on derzoeken. De Raad is echter niet op dit voorstel in gegaan, doch heeft tog§jjT7 stenpiien beslist, dat de zaak- fe de afdeolingen zal worden onderzocht. Niettegenstaande dat, zullen B. en Ws. toch een praeadvies uit brengen over het gedane voorstel. Te Gouda hield de Vereeniging tot be hartiging der Stoomvaartbelangen in Ne derland haar G2ste algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer B. J. M. Verschuere, uit Amsterdam. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter de deelne mers aan de vrij goed bezochte vergadering welkom en constateerde, dat het ledental thans tot 88 is gestegen. Een commissie, bestaande uit de heeren Weyenbergh, uit Leiden, Pannevis, uit Gou da, en Heug, uit Nijmegen, werd opdra-cht verstrekt, gegevens te verzamelen om nog maals bij de overheid pogingen aan te wen den om do in aanbouw zijnde brug voor den tramweg door de Haarlemmermeer te Oude- Wetering op een doorvaarthoegte van 4 M. te brengen, evenals de bruggen bij Aalsmeer en Leiden. De Vereeniging zal zioh tot de betrokken autoriteiten wenden, ten einde verbetering to verkrijgen van de vaart door Leiden, op dat ook stoombooten van de tegenwoordige afmetingen van Rotterdam over Delft, Lei den en Ha-ailem, Amsterdam kunnen be reiken. De 2de luit. C. A. J. Kroeze, benoemd bij het 4de reg. infanterie, komt te Gouda in garnizoen. In de vergadering van de Alkmaarsche Ontzet-Vereeniging is besloten den 8sten October van dit jaar te herdenken: ]o. met-; klokkenspel, 2o. reveille door kinderen, die een dwarsfluit bespelen, begeleid door een muziekkorps; 3o. optocht en aanhechting van een krans aan het Victoriebeeld; 4o des avonds ommegang door de stad met muziek voorop en concerten op de stadspleinen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat do Vereeniging het volgend jaar 50 ja ren bestaat en alsdan het plan bestaat een historischen optocht te houden waarbij H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen worden genoodigd. Ook zal dan een tentoon stelling worden gehouden van allerhande merkwaardige zaken, die met Alkmaaris ontzet in verband staan. In 't jaarvers! van den schoolopziener in het district Assen wordt medegedeeld, dat de eenige gemeente, die een zeer be paalde voorliefde had voor onderwijzeressen als leerkracht ook voor de hoogere klassen, omdat er gemakkelijker mee te werken viel daarvan nu schijnt terug te komen. De mee gaandheid van de onderwijzeressen is het bestuur niet meegevallen, sinds dezen niet geschroomd hebben misstanden bloot te leg gen of in het verstrekken van leer- en schoolbehoeften óf in een ordelijke schoon maak der lokalen. Hoe dit zij, de tijd is niet ver meer af, dat deze gemeente met het afwijkend stelsel breken zal, waarbij ook voor het onderwijs in de hoogero klassen onderwijzeressen worden aangesteld. De heer P. Wielemaker, lid van den Gemeenteraad te Meliskerko (Walcheren;) herdenkt 27 Augustus den dag, waarop hij voor 50 jaren als raadslid gekozen werd. Sindsdien werd de heer Wielemaker steeds herkozen; ook is de jubilaris sinds geruimen tijd wethouder. Op den herdenkingsdag zal een buitengewone Raadsvergadering gehou den worden. HAARLEMMERMEER. Aan den IJweg werd een wielrijdster bij het passeer en van een dorschmachinc door deze aangereden, waardoor het rijwiel werd vernield en zij zelve een wond aan het been bekwam en zich overigens ook nog bezeerde. Zij moest als gevolg hiervan zich onder geneeskundige behandeling stellen. De schuld ligt hoofd zakelijk bij de wielrijdster, mej B., die het maar waagde om de dorschmachine voorbij te rijden, terwijl er een nauwe passage was. Ten gevolge van de opening der R.-K. school is het aantal leerlingen der openba re school te Abbenes ook zoodanig gedaald, dat met Januari 1911 zeer waarschijnlijk een leerkracht op wachtgeld zal moeten ge steld worden, daar het getal der leerlingen minder is dan dat, vereischt voor drie leerkrachten. Bij het verrichten van loodgieterswerk aan de in aanbouw zijnde spoorbrug te Hoofddorp, spatten bij het gieten van ge smolten lood eenige droppels in het oog van aen knecht, die bij het gietwerk behulpzaam was. Het oog werd zóó gekwetst, dat onmid dellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl men. voor verlies van het oog vreest. BODEGRAVEN. Bij de keuringen van- rundvee op de driodaagsche landbouwten toonstelling te Woerden verwierven de hee ren J. van Briemen en P. Ruitenburg, bei den alhier, ieder een eersten prijs; de eer ste voor een éénjarige stier, de tweede voor een melkkoe. HILLEGOM. Gistermiddag zijn vijf al hier wonende kinderen bij het bramen-zoe ken in de duinen verdwaald geraakt en n 3jü?ordwijk aangeland. Door de politie tele- phonisch op de h'oogto gebracht, konden de ouders hun kinderen gisteravond komen af halen. Uit Noordwijk meldt men ons hierover: Gistermiddag liepen vijf kinderen, waar van de oudste elf jaar was, huilende door ons dorp. Bij informatie bleek ons, dat zij met iemand waren meegereden en dat zij thuis hoorden op Hillegom De heer Th. A. kreeg medelijden met de kleine zwervers en bracht zo naar do politie, die er voor ge zorgd heeft, dat ze weer naar hun ouders werden gebracht. Wat moet men nu van zoo'n geval zeggen? KATWIJK AAN DEN RIJN. Gister na middag tegen half zes werd aan het Ovcrrijn alhier in het water ontdekt een kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde. De brugwachter ijlde toe met de dregge, ter wijl de heer Lammens, eveneens toegescho ten, in allerijl de lijn der dregge om -'het lichaam bond en zich zoo te water begaf. Hij smaakte het genoegen den nog jeugdi gen drenkeling onmiddellijk te grijpen en op den wal te brengen, waar het bleek te zijn een zoontje van den vleeschhouwer V., alhier. Wanneer het ongeval even later was ontdekt, ware het wellicht te laat geweest en de levensgeesten vermoedelijk geweken. Thans kon de ietwat beteuterde knaap aan de hand zijns vaders huiswaarts worden geleid. LEIDERDORP. De uitslag der loting voor de Nationale Militie is voor deze ge meente geweest: No. 1 A. Maat; No: 2 W. Los; No. 3. H. Rotmensen; No. 4 J. Stark; 5 E. B. Koning; No. 6 W. W. Hoogendijk; No."7 A. J. Tiissen; No. 8 D. van Tongeren; Nó. 9 L. G. Moraal; No. 10 D. de Haas; No. 11 J. van Leeuwen; No. 12 H. G. Heemskerk; No. 13 H. D. van Osnabrugge; No. 14 G. Guldemond; No. 15 W. F. Ar- bouwNo. 16 C. G. Snel; No. 17 M. Noor- dcrvliet; No. 18 T. Rijnsburger. NOORDWIJK. Gisteravond zijn. we „uit" geweest, ja, met recht „uit". We waTen in „Hof van Holland" waar Solser en Hesset, mevrouw HesseSlauderof en Henri Or- van een prachtprogramma afwerkten. Dat is toch maar waarSinds „Hof van Holland" door de goede zorgen van den heer Zemrowsky gemoderniseerd is, krijgen wo in Noordwijk vaak wat goeds te hoorsn en te zien. 't Glansnummer was althans naar on zen smaak „De Gouden bruiloft vau Hein en Trui," gecrïëard door Solser en Hesse, de tw-ee, die één zijn geworden. „Een halfuurtje op 't kantoor van het moderne tooneel" was een nummer van lan goren adem, waarin de heer Solser maar eventjes zes rollen te spelen hesft. Wat oenig was „Hein de kruier," wat onnavolgbaar ko misch de „dronken knecht!" Neen, dat lachen van Solser is onbetaalbaar. Ten slotte lachte de ganscho, geheel bezette zaal; wij gelooven, dat hij Nurks had doen scha teren, cn als hij nog langer zoo aanste kelijk had staan lachen, zouden de meu belen óók gelachen hebben. Die komische schets, vervaardigd door den Keer Solser, hoorden wij Dinsdagavond óók in „Fortuin", maar het moet ons van het hart: daar was het surrogaat. Dat Orvan, die óókbekend genoeg is, ons heeft geamuseerd, ons tranen heeft laten lachen, 't behoeft ternauwernood gezegd. Mevrouw Hess© doet niet onder voor haar 'echtgenoot: do leuke coupletten, luide toe gejuicht door een gedistingeerd publiek, ver wekten stemming. Genoegen heeft hot ons gedaan, te kunnen eonstatecren, dat gisteravond de zaal was „uitverkocht", genoegen, te vernemen, dat óók voor hedenavond dan' speelt het ge zelschap met gedeeltelijk gewijzigd pro gramma een groot aantal plaatsen reeds gisteren besproken waren. Zóó toch m'oet het zijn: 't streven, om op ons vooruitgaand dorp ook eens eerste krachten te engagee- ren, m'oet van de zijde der inwoners ge waardeerd worden. Indien Solser en Hesse even voldaan zijn over hun succes, als wij het zijn over hun optreden, zullen ze zich te Noordwijk nog yaak laten hooien. Dat zij dan zool Gisteren werd de bloemboïlenbeurs van' H. B. G. in café „Flora" beszocht door 58 personen, waaronder 12 exporteurs. Eén persoon gaf zich op voor het lidmaatschap van H. B. G., afd. Noordwijk. Ditmaal was de handel levendiger dan wij dit de laatste weken gewoon zijn. Er w-srden groote ge talion tulpen te gelijk geplaatst: van 20,000 tot 27,000. De prijzen waren niet hoog; men maakte gewone hand misprijzen. Otok land goed, werd geplaatst. OEGSTGEEST. De Oranje-Vereeniging alhier heeft ter kennis gebracht het pro gramma der feestviering op den 31sten Aug. a. s. In den voormiddag te 9 uren zullen de schoolkinderen bijeenkomen aan de remise van „Het Witte Huis". Te halftien zal een zanguitvoering gegeven worden door de kinderen voor het Raadhuis. Te halfelf op stelling van de versierdo sportkarren, Ket sen 1 en hoepels, waarvan geen der deelne mers ouder dan 15 jaren mag zijn; met na afloop toekenning der prijzen. Om elf uren gaat alles, opgeluisterd door muziek, in optocht naar het gesticht „Duinzicht", waarop te 12 uren de kinderen in de remise van „Het Witte Huis" worden onthaald. De kinderspelen vangen daarop aan te halfcén, en bestaan voor jongens van 63 jaren uit „Hardloopen", van 810 „Ton- kruipen met hindernissen", van 1012 „Zaklocpen." Voor meisjes „Kluwopwinden" 68 j. „Prijsknippen" 810 j., „Turfrapen" 1012 jaren. Te twee uren prijsuitreiking, waarop te drie uren een ringrijderij van paren, van uitsluitend leden der Vereeni ging. De tweewielige rijtuigen wordt men verzocht te versieren, waarvoor extra prij zen beschikbaar. 's Avonds is een groot avondfeest in het Wilhelminapark, opgeluisterd door muziek van het Leidsoh muziekkorps Orpheus" waarbij verlichting van den vijver in het park, en vertooning van springfonteinen. De feesten op den dag worden opgeluis terd door de muziek van de beide fanfare korpsen alhier. STOMPWIJ3L Hedenmorgen had bij prachtig weer de harddraverij plaats, uitge schreven door de Harddraverij-Vereeniging „Nooit gedacht", alhier. In den voormiddag werd een harddraverij gehouden alleen van paarden, behoorende aan ingezetenen, en welke een vorig jaar geen prijs gewonnen hadden. Niet minder dan zestien paarden namen er aan deel. Er werden over het algemeen prachtige ritten geloopen, en verschillende mededingers wa ren zeker wel in staat in den namiddag in de internationale harddraverij mede te draven, wat dan ook plaats had. De prijzen van de harddraverij, in den voormiddag gehouden, werden gewonnen: lste prijs „Mina," B! Schimmel, eigenaar Jac. van Santen, berijder de eigenaar; 2de prijs „Mieka", Vosmerrie, eigenaar F. Verwer, berijder G. Verwer; 3de „Da vid," Bonte ruin, eigenaar C. Tetteroo, be rijder P. Tetteroo; 4de prijs „Mina," brui ne merrie, eigenaar N. Beukers, berijder B. Beukers. De prijzen waren resp. f 40, f 20, f 10 en f 5, terwijl de winners van de eerste ronde, voor zoover die niet onder de prijswinnaars vielen, elk f 2.50 wonnen. Voor de nanrddag-ha-rddraverij zijn niet minder dan 17 paarden ingeschreven, waar onder bekende dravers. Er was zeer veel volk op de been. 't Was vcor Stompwijk een feestdag, welke even goed zal slagen als het vorig jaar, toen er voor het eerst een harddraverij gehouden werd. Op het terrein draaide lustig een draaimolen, en de muziekvereemging van Zoeterwoude, onder directie van den heer Schinck, uit Leiden, gaf ter opluistering menig goed uitgevoerd nummer. REEUWIJK. De uitslag van de loting voor de Nat. Militie voor deze gemeente, is als volgt: 1. A. Blijl-.ven; 2. M. van Duiken, 3. D. J. Kraan, 4. O. Verheul, 5. J. van Os, 6. D. Vogelaar, 7. P. Boere, 8. K. v. d. Lecq, 9 A Schouten, 10. A. Kersse- boom, 11. G. Streng, 12. H. Groenendijk, 13. H. Slappendel, 14- T. van Roon, 15. H. van Holst-, 16. N. van Leeuwen, 17. C. J. van Weerdhuizen, 18. H. Kraaajenbrink, 19. B. Splinter, 20. J. van Spengen, 21. J. van Es, 22. K. Bouthoorn, 23. J. van Eijk, 24. W.' van Vliet, 25. H. Slinger, 26. P. van Wilgen, 27. G. Schalkwijk, 28. J. Uitenbroek 29. P. 'van'Dam, 30. C. J. Verkleij. Voor een vacante betrekking van on derwijzer aan de openbare school alhier, hebben zich' 9 sollicitanten aangemeld. ZEGWAARD. De heer N. Huisman, alhier behaalde op de landbouwtentoonstelling te Moordrecht met een pinkstier den lsten prijs. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield do Raad dezer gemeente een vergadering met gesloten deuren. In openbare vergadering komt hij bijeen morgenavond te acht uren. In behande ling komen de volgende punten: 1. Ingeko men stukken; 2. Onderzoek geloofsbrieven dr. J. Moll v. Charante; 3. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim; 4. Vaststelling rooster van aftreding Com missie van Toezicht Middelb. onderwijs; 5. Voorloopigo vaststelling Gemeenterekening; 6. Verlaging van de begrooting dienst 1910; 7. Voorstel inzake reclame-Geradts Drank wet- 8. Vaststelling verordening op het be heer van het Gasbedrijf9. Idem houdende voorwaarden en tarieven van de gemeente lijke waterleiding; 10 Reclame Hoofdelijke Omslag. ZOETERWOUDE. De uitslag der loting voor de Nationale Militie lichting 1911 is: Arie Schipper 1; Joh. van Mil 2, br.Wilh. van der Poel 3, br.; Jan van der Sterren 4; Dirk Meyer 54 !g.Adr. van Diemen 6; Joh. van Rijt 7, br.W. J. Berkhuizen 8, l.g.; Th. Romijn 9, br.H. P. Lagorenberg 10; Wilh. van der Mey 11; W. van Vliet 12; J. L. van der Post 13; C. J. van Leeuwen 14; C. J. van der Post 15; J. W. van Leeu wen 16; C. van Schie 17; Arie van dei Graaf 18, br.; H. Segaar 19, l.g.F. M. Hosselaar 20t br.OP'. Verhoogt 21; A. van Nood 22; Joh. Vreems 23; W. G. de Groot 24; A. W. van Hcuven 25; F. Simons 26, eigen dienst; P. Riet 27; Joh. Vink 28; Th., C. Berg 29; C. J. Sepers 30; C. W. van der Ploeg 31M. C. W. van Gent 32; M. van Vliet 33; W. L. P. K. Ruorveld 34; Jan van der Waals 35; P. M. H. Niekerk 36; H. van Meurs 37H. Zandbergen 38A. C. Hcn- driksen 39; J. Stijnman 40; B. J. van dei Zon 41. Heden is ten Raadkuizo door B. en Ws. in het openbaar aanbesteed: de straatver lichting voor het a.s. winterseisocn, in vier perceelen. Uitslag: perceel 1. Dorp, 17 lan taarns. Ingeschreven door A. v. d Raad, voor f 10t25 per lantaarn, en door A. Vonk f 10,80 per lantaarn. Perceel 2. Rijndijk, 24 lantaarns, door L. S. Vreeburg, f 9,30 en door F. Hooger- vorst f 9,50. iFerceel 3, Zuidbuurt, 5 lantaarns. Geen inschrijvers. Perceel 4. Haagweg, 11 lantaarns, J. H4 Meijer, f 12 per lantaarn. Gegund aan A. v. d. Raad, F. Hoog^f-t vorst en J. H. Meijer. Bij Kon. besluit is de heer O. J. Steiger benoemd tot consul der Nederlanden te Co lombo, buiten bezwaar van 's lands schate kist. Het consulaat heeft liet eiland Ceylon tot ressort. Aan den heer Steiger moet in het En- gelseh of in he.fc Duitsck geschreven worden., Bij Kon. besluit van 5 dezer is aan de ge meente Enkhuizen verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 16,520, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleencn aan de stichting Verbetering Volkshuisvesting in die ge meente, ten behoeve van den bouw van elf arbeiderswoningen op het Taanveld aan den Wierdijk aldaar. Bij Kon. besluit van 5 dezer is aan do ge meente Amsterdam verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 44,000, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot vai» gelijk bedrag te verleencn aan do Amster- damsohe Coöperatieve Bouwvereeniging „Rochdale," ten behoeve van den bouw van 5 perceelen1 elk van 4 woningen, in die ge meente. Bij Kon. besluit van 9 dezer is do vereeni ging: Utrechtscho Bouwvereeniging „Prin ses Juliana," gevestigd te Utrecht, toegela ten als vereeniging uitsluitend in hefc be lang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Bij Kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot chef de bureau bij het Staatstoezicht op do mijnen, C. C. Bender. ISondenliefdc. Tegen elvui de trein naar Haarleïn'. Op het perron hem en weer gedrentel. Een groote groep Engelsehen, op de gebruike lijke wijze dezer natie over alle mensehen; heenkijkende, alsof zij alleen de reizenden zijn. Plots, gojank van een hond uit een van de manden, bij de gereeds taande pakkage voor den treinde Engelschen wakker. Mee warig staat direct een kring misses om! hefc groote, mooie luxe-raandcn-hondenhok. Zij zeggen niets, staan maar stil als natie- in-protesfc met meewarig misbarende gezich ten, rechtuit naar de mand turmd, waarin de hond jankt. De oogen worden hoe lan ger hoe groot-er, zoodat dï eigenaar moreel zich verplicht gaat voelen de maud te openan, waarin alles pluis is, do hond zich ver veelt. Engelsch'i dames kijken als straf- rechtsters toe, zonder het kleinste glimlachje van verlichting onvermurwbare overheid slechte. Trein komt. Andere dame, Ilollandsche, t praat met een mijnheer, ook mot oen hond.- „Zal je goed op hem passen Zal je heraj iederen dag laten wandelen?" Tot hond: „Lieverd, snoes, kijkt-ie nou mee willen met den treinNeen, schat, je mag niet." Tot mijnheer: „Zal jij zelf met hem gaan wandelen? Niemand anders, lioor!" De mijnheer beaamt alles, liocft alle moei te! het dier dat met zoo'n lieve vrouw! begrijpelijk mee wil, van de treden af te houden. Men krijgt een on verdrijf baren indruk, dat do wereld slechts uit mcnschen en honden, bestaat Trein schuift- langzaam weg. Hond jankt: „Och, hoort 'em dat kind dag dag."' Strak kijk ik in hel- raampje, durf ein delijk den coupe inkijken. Gelukkig alle} reizigers lachen.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1