Het beste voor de Tanden. j>ei° tube i Ö.<1£5. Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, Coiffeurs, Parfumeurs en Drogisten. a* IIP VAsjJsr Vragen en Antwoorden. Marktberichten. Agenda van de week: Gemengd Nieuws. vwelke hij zooveel mogelijk eerbiedigend 1 (poogde aan te vullen en te vervolledigen om ;,zoo een tooneelwerk te schrijven, waarin het schriftuurlijk karakter der gebeur;itus en der personen bewaard blijft en in dioper relief komt te staan." Daarna volgt een overzicht van het stuk, Florence Nightingale, f Toen Florence Nightingale den 12dcn Mei j.'l. haar 90sten geboortedag mocht vieren, bleek het dat zij nog niet vergeten was, dat nog velen eerbiedig en dankbaar hun hulde brachten aan de vrouw, die met evenveel toewijding als energie zulk een groot werk tot stand bracht, de hervorming van den .verplegingsdienst in Engeland. Zoo zullen ook thans, nu de heldin van den Krimoorlog is overleden, velen deelnemen aan Enge- lands rouw en gevoelen dat een groote fi guur is heengegaan. Vergeten zal men haar ook nu niet. Florence Nightingale zal voort leven in haar werken in, het geschreve>n woord, zoowel a>ls in de opleidingsschool .voor verpleegsters, welke zij stichtte voor de 600,000 gld. die het Engelsche volk haar schonk. De „Times" die schrijft dat miss Nightin gale wellicht een eenige figuur in de geschie denis zal blijven geeft teekenend het wezen en werken van deze bewonderenswaardige vrouw in dezen slotzin van het artikel, waarin haar greote verdiensten worden geschilderd. „Haar verschijning in het openbaar is beperkt gebleven tot enkele gelegenheden, waar het gold steun te vragen voor een of andere goede zaak; en geen heldin in de wereld-geschiedenis heeft een meer beroem den of een meer geëerden naam achterge laten." E&SCHEDEE. Hef Comité dat zich hier ter stede vorni- Jde tot het inzamelen van gelden voor de slachtoffers der uitsluiting te Enschedee, .verzocht ons opname van liet navolgende: Het Comité stelde zich op het standpunt bij den aanvang van zijn werkzaamheden, idat het moest trachten zoo succesvol mo gelijk op te treden bij onverhoopt langen duur der uitsluiting, 'en dat van elke inge komen gift, hoe klein ook, bewijs van ontvangst zou worden verleend met de ge legenheid zich.' ten allen tijde te kunnen' 'overtuigen of de gift hare bestemming be reikte. De vóór werkzaamheden aan een erï an der verbonden, namen mefcr tijd in beslag (dan het Comité lief was; fwee zaken had het vooral in zijn nadeel, n.l.de uitsfedig- heid van vele personen waar men gaarne icontact mee had en het opzien tegen het maken van zoo hooge kosten voor eend 'zaak die elk oogenblik tot de geschiedenis kon behooreïi. Einde der vorige week begon men dari :de circulaires, aanvankelijk in de wijken' idoor de meer gegoeden bewoond, te ver spreiden, en werd Zaterdagmorgen een aan vang gemaakt met liet ophalen er van "In ilenkele buurten. Doch toen reeds was hier en daar bekend dat de staking opgeheven 'was. Met het oog op de daaraan verbon- ,«den kosten vermeende men het verder op- halen dier circulaires te moeten staken, •ruit vrees 'dat er geen animo meer zou zijn tot het brengen van offers. Toch is de nood tengevolge der doorge stane ellende daar nog zeer groot' in En schedee. Er vallen heel wat schulden te betalen, heel wrat verpande waarden in te lossen. Zij die dat voelen, hetzij ze al of niet teen circulaire ontvingen zenden alsnog een kleinigheid aan het Comité, dat zich! voor- Ho opig nog niet zal ontbinden. Hoewel het Comité als hef ware pas [naar buiten functionneerde, begonnen .de giften reeds aardig toe te vloeien. In de gisteravond gehouden bijeenkomst fcverd besloten; het dagelijksch bestuur te machtigen naar eigen inzicht te handelen in zake het al of niet verder ophalen der •(circulaires. Voorloopig een bedrag van f 100 op te ïenden naar Enschedee. Waarde stadgenooten, die nog een klein joffer walt brengen om de geslagen wonden zoo spoedig doenlijk te doen heelen, zendt jons uwe gave alsnog zoo spoedig doenlijk .toe. Zilveren Priesterfeest van den ZeerEerw. Meer Pastoor A. J. II. Hafkensclieidt. Heden vierde de Zeereerw. Heer Haf kensclieidt, Pastoor van de St.-Petruskerk alhier, zijn 25-jarig Priesterfeest. Hoewel nog maar pas enkele maanden als pastoor dezer parochie werkzaam, mocht ZEerw. zich reeds zoo bemind maken dat bij deze gelegenheid de belangstelling in de feestviering van den jubilaris bijzon der groot was. Het kerkgebouw7, waarin de jubilaris do zen morgen te 10 uren een plechtige so- lemneele H. Mis opdroeg, was dan ook tot in de uiterste hoeken gevuld met paro chianen en verdere belangstellenden. In deze H. Mis verleende assistentie, als Dia ken de ZeerEerw. Heer P. Stroomer, als sub-Diaken de ZeerEerw. Heer B. P. Aalberse. Troondiakens waren de WelEerw. Heel Th. J. van de Laar, kapelaan der parochie, en de WelEerw. Pater Schwering o.c., ter wijl de WelEerw. Heer Th. J. F. Bergan- Biiis als ceremoniarus fungeerde. De versiering der kerk was eenvoudig en rijk, en de van omhoog afhangende groene- guirlandes boven het priesterkoor, waaron der bloemenmanden en groepen, gaven een prachtig effect, dat nog verhoogd werd door de talloos aangebrachte electrische lampjes, welke het geheel een belijning en belichting gaven, die verrukkelijk schoon uitkwam. Verschillende wapens van de plaatsen waar ZijnEerw. vroeger in bedie ning was, sierden o. m. het koor, dat ook met groene guirlandes was versierd. Voor de H. Mis, voerde het koor do Veni Creator van Beltjens uit2 wat even ver- KECEA34ES, h 4© Cts. por regel. 1401 30 •?#- /;:fe -• 1 'V'iv dienstelijk geschiedde als de overige mu ziek. Do Missa 2,Sascta Cecillae" van Wildber- ger werd evenals „O Palutaris Hostia" van Wildberger, schoon weergegeven. „De Priester-cantate" van Haag zette de kroon op al die goed vertolkte muziek, in welk laatste de heer Smit een baryton- solo had-te vervullen, een begeleiding waar dig, als door den directeur-organist der St.- Petruskerk kan en werd gegeven. De jubilaris begon zijn priesterlijke loop baan als assistent te Hoorn, waarop Z.Ew. naar Haastrecht werd verplaatst, om ver volgens te Haarlem 12 jaren als kapelaan in verschillende parochieën werkzaam te zijn. Daarna werd de jubilaris tot rector be noemd van het St.-Maria-Gesticht (Schicf- baan-Hovius) te 's-Gravenhagc, om' in 1904 tot pastoor te Nibbixwoude benoemd te worden, van waar ZEw. nu onlangs in deze parochie werd overgeplaatst. Vele parochianen maakten dezen middag van de gelegenheid tot complimenteeren gebruik, waarbij den jubilaris een geschenk werd aangeboden, bestaande uit kostbare kerkgewaden. Ook de vrouwen-congregatie, waarvan de jubilaris directeur is, vereerde hem een cadeau. Hedenavond zal met een plechtig Lof en „Te-Deum" het feest worden geslote». Van vele huizen van bewoners van de B-reestraat en omgeving hingen vlaggen af tot betuiging van instemming en meeviexing van dit heuglijk feest. Vraag: Gaarne zou ik van u vernemen den korsten weg per rijwiel van Leiden naar Hoogeveen, en hoeveel K.M. zulks is? Antwoord: Leiden, Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, "Woerden, Harmelen, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Zwolle, Berkummerbrug, de Lichtmis, Rou- veen, Staphorst, Zuidwolde, Hoogeveen. Afstand pl.m. 188 K.M. Vraag: Hoe groot is de afstand van Hillegom naar Nieuw-Vennep en van Bur gerveen naar Nieuw-Vennep? Antwoord: 6 K.M. en 5 K.M. V raag: Kan men een ontslag, hetzij eervol of niet, steeds schriftelijk verlangen Antw oord: Als de overeenkomst schriftelijk is aangegaan en men dus een aanstelling heeft, moet het ontslag eer vol of niet-eervol ook schriftelijk worden gegeven. Bij een mondelinge overeenkomst kan ook mondeling worden opgezegd. Vraag: Is u ook bekend of de ekro ningen op de Huisvlijttentoonstelling te Scheveningen nu plaats gehad ebben 1 Het zou voor het eind der maand Juli gebeurd zijn. Antwoord: De jury's hebben wij zien rondgaan; officieel zijn de bekroningen evenwel nog niet bekend. Wij kunnen ons antwoord op de vraag om trent de beste gelegenheid om er na af loop ©ener voorstelling in den circus Schu mann mee naar Leiden te gaan, alsnog aan vullen. 's Avonds om 11.30 kan men tot 4 Septembor met het Electrische Spoor naai het station H. IJ.-S.-M. in Den Haag. Daar hoeft men dan al den tijd om naar Leiden te komen. Men schrijft ons uit Harzburg: Zoo even las ik in het ,,L. D.", dat u iemand don raad gaf een hertengewei met glas af te schrappen. Laat men dit vooral niet doen, daarmee bederft men de z.g. roosjes. IA 2 pet. zoutzuur op 99 a 80 pet. water al naai gelang de zoogen. „roost" (ook wel eens verf) er lang en dik opzit en dan met een harde borstel meer malen flink af- boenen. In de hoop u van dienst te zijn ge weest, met jagersgroet uit onze mooie beo gen en bosschen. Hoogachtend. SPORT. Sportagenda. Donderdag 18 Augustus. Luchtscheepvaart. Den HaagVliegproeven van C. van Maasdijk op Hanenburg. Schieten. Internationale Wedstrijden te Loosduinfen. Hoofdkorpswedstrijd 1. S. S. V. „Rotterdam," 208 punten; 2. K. S. S. V. a. d. Vel uwe", 208 punten; 3. S. S. V. „Prins der Nederlanden," 205 p.; 4. S. S. V. „Prins Maurits", 194 p.; 5. S. S. V. „S.a.n.b.o.o,", 193 p.; 6. S. S. V. -„'de Transvaal", 193 p.; 7. R. S. C. „de Scherp schutter," 191 p.; 8. Lteidscbe Scherpschut- ters-Vereeniging, 190 p.9. S. S. V. „Oran je Nassau," 189 p.; 10. S. V. „Generaal Cronjé,", 187 p. Deze ontvingen allen 'de yerguld zilve ren medaille. Wedstrijd OckènburgK 1. T. Hartog, 197 punten2. J. Gëens,- 196 p.; 3. M. Loeb, 195 p.; 4. H. Bétzwarz,. 194 p.; 5. C. Stakeli, 193 p.; 6. J. N. Oosten 193 p.; 7. G. E. Göbel, 192 p-.'; 8. Broecldng, 191 p.; 9. S. Franky 191 p.7 10. G. J. Schmitt, 190 p.; II E. Al Wely (Leiden), 190 p.; 12. J. C. V. 'd. Bierg,- 190 p.13. E. Pachmayer, 190 p.~; 14. R^ Huigen de Raad, 190 p.; 15. P. Gerlo.w1,- 190 p.16. J. Lipjes, 190 p.7 17. Mook^ 190 ft i1^1 - In den wedstrijd Noordzee behaalde de luit. kw.-meester E. A. v. Wely (Leiden) een zesden prijs met 52 punten. Cricket. 1 r~' Voor lief seizoen 1910 is in België de Beerschot C. C. Kampioen van België. A f h 1 e t i e k. Adriclit bracht het record hardloopen over 7i Engelsche Mijl met hindernissen te Londen op 564/6 sec. Het oude record stond op naam van Tinncrau met 572/s en was reeds in 1896 record geworden. V o o t b a 1. De twee sterke Oostelijke tweede klasse- vereenigingen Hercules (No. 1 Oostelijke 2de klasse A) en Phenix (No. 2 Oostelijke 2de klasse B), beiden te Enschedee, geves tigd, hebben zich vereenigd. A.s. Zaterdag wordt in het Brongebouw te Haarlem een Sporttentoonstelling ge opend, waarop alle takken van Sport ver tegenwoordigd zullen zijn. Luchtscheepvaart. De 'door de' „Daily Mail" uitgeloofde! prijs van f 12,000 voor den aviateur, die in twaalf maanden het grootst aantal mijlen over land zou hebben afgelegd, is gewon nen door den Franschman Paulhan met 855 mijlen. De Engelschman Graham White was tweede met 842 mijlen. Ten gevolge van 'den hevigën wind, heeft van Maasdijk gisteren te 's-Gravenkage niet gevlogen. Vliegen teVeen'dam. De vlieger Chailliey heeft gisteren zijn talrijk publiek lcelijk beet gehad. Bij mooi weer waagde hij de vlucht, maar nog geen 10 meter hoog, daalde hij weer, zeggende, 'dat hij om het publiek de bocht niet durf de nemen. Het publiek was woedend; de vlieger heeft van het begin af het terrein onvoldoende geacht. Algemeen vermoedt men, 'dat men door de luchtvaartmaatschappij is bedrogen met het zenden van een onbekwamen vlieger. („N. R. Ct.") Leiden, 16 Aug. CVefcle-Wkensmarkt.) Aange voerd 97 etuks. Vette 97, ƒ0.59 a ƒ0.57 par kilo. Lichte ƒ0.n ƒ0.por kilo. Handel traag. Bodegraven, 16 Aug. Kaas. Aangev. 293 wagens, te zatnen 14412 stuks, wegende pi. m. b'66;2 KG. Prijs 1ste soort Goudscho kaas 29.a 31.50, zwaardere ƒ35.a 2de soort 27.—a 28.— .Derbykaas prijs 1ste soort 31.— a f2de soort 29.a Edammerkaas prijs 1ste soort 2de soort a Haudel matig. Amsterdam, 16 Aug. Aardappelenprpzen. Friescho borgers per mud f 2.20 a 2.35. Friesche bluuweo per mud ƒ1.90 a ƒ2.40. Friescbe bonten per mud a Zeeuwsche blauwen per mud ƒ2.30 a ƒ2.40. Zeeuwsche bonten per mud ƒ2.10 a 2.49. Zeeuwsche eigenheimers per mod ƒ2 40 af 2.50. Andjjker muizen (groot) per mud ƒ3.40 a Andijker muixen klein per mud ƒ1.a ƒ1.20. Andiiker blauwen per mud 2a ƒ2.60. Zandeigenneimers per mud f3.90 a f 4.20. Hillegomm. kraaien per mud ƒ3.50 a Hillegommer eigenb. per mud ƒ3.60 a Aanvoer 8 ladingen. Rotterdam, 15 Aug Langzamerhand komen de producten van het nieuwe gewas aan de markt. Heden was bet voornamelijk de nieuwe Tarwe, die al tamelijk aangebeden werd. Van de jarige werd niet veel getoond. Toch kon ook dit weinige niet eens geheel verkocht worden. Het mceren- deel der koopera wildo zich nu liever van een partijtje nieuwo voorzien. Deze was van nitéèn- ioopeode kwaliteit. Naast pu ko Essex van plm. 80 Kilo naturagewiebt stond een wakke en stijve kwaliteit die slechts moeilijk een kooper kon vin den. De jarige werd naar deugd verkocht van /7.50 tot f 11.25 per 100 Kilo. Puike nieuwe Essex bracht ƒ11.a 11.50 op. Verder mooie en goede van 9.75 tot ƒ10.50 en minder van ƒ9.20 tot ƒ8.per 100 kilo. De aanvoer van nieuwe Rogge was niet groot, doch ook kooplust gering. Per 100 kilo werd be steed van ƒ6.50 tot 7 en per H.L. van ƒ4 60 tot 5.30. Haver van ƒ5.75 tot ƒ6.50 goed gevraagd. Nieuwe Wintergerst iets vaster. Voor mooie kwaliteit werd /8 per 100 kilo betaald. Verder van 7 tot 7.50- Van Blauwe Erwten was weinig ter msrkt. Tegen a.s. Maandag worden do eerstelingen van het nieuwe gewas gewacht. Koolzaad flauwer en in sommige gevallen 50 Ct. lager. Wat verkocht is bracht ƒ10.25 tot ƒ11 op 66 kilo netto on. Karwijzaad traag met weinig kooplust, tot 13 25 p. 50 kilo is een enkel partijtje veriocht. Voor het meerendeel werd maar 13 geboden. Rotterdam, 15 Augustus. Buit. Granen. Maïs p. 2000 kilo. Amer. Mix. disp. ƒ142. Serv. Mix. di9p. ƒ133. Gr. Donau diep. f128. Laplata disp. 127. Rogge p. 2100 kilo. 70/71 kilo. Petersb. stoom ƒ151. Gerst p. 2000 kilo. 60/61 kilo. Zw. Zee gew. 127. Haver p. 100 kilo. 50/51 Koningsb. Sept./Oct.-afl. ƒ6 50. Erwten p. 80 kilo. Loco Petersb. 615. Oudewator, 15 Augustus. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 41 partijen, 2125 stuks, wegende plm. 10,625 kilogr. Prijzen waren voor le eoort van ƒ28.tot /30.zwaardere voor 2e eoort van ƒ25.tot '27.4 gestempelde partijen ad ƒ30. Handel matig. Kampen, 15 Augustus. Aan de botermarkt be droeg de aanvoer 275/8 en 49/16 vn. De prijzen waren als volgt: bij het consortium van hotor- handelaren per 1/b vat ƒ24.50 a 25.50, per 1/16 vat 112.25 a 12.75. Woensdag: Bioscope Rijusb. Singel. 2 en 8 anr. Zaterdag Bioscope Rijnsb. Singel. 2 en 8 u ar. Zondag: tPosihof. Concert. 8 nar. Bioscope Theater. Voorstelling 8 nor. Omtrent de gis t'e ren v e r- melde redding van het kin<l in den Rijn deelt men ons nader het volgende mede: Zoodra het kind in het water lag, kwam op het gegil der moeder, die er ook inge sprongen was, een menigte menschen aan- loopen, w. o. ook genoemde Staflen en de twee brugwachters aan de Schrijversbrug en ook W. Planje, Lage Rijndijk 44. Nu be gaf C. Stafleu zich gekleed te water en dook driemalen naar beneden, maar het mociit hem niet gelukken den jongéri to vinden, terwijl de brugwachter Boot begon te dreg gen, waarop genoemde W. Planje op de boot van de „Zwaluw" sprong, daar een haak van afnam en in één slag het geluk had den drenkeling onder don linkerarm t6 haken. Terwijl de jongen boven kwam, zat ook de dreg aan zijn schoen. Nu pakte ge noemde W. P. den jongen uit het water, lag hem op de boot en begon dadelijk ge holpen door beide brugwachters de eerste hulp voor drenkelingen toe te passen, waarmede het hem en den beiden anderen na eenigen tijd gelukte de levensgeesten in zooverre op te wekken, dat de patiënt naai zijn ouders H. de Hertog vervoerd kon worden, waar de arts, de heer Yeldhuyzea, inmiddels telephaniseK ontboden, den jon gen verder behandelde. Op het kegolconcours te Nij- megon bij gelegenheid van de gisteren ge sloten clectriciteits-tentoonstellii^g aldaar, behaalde in den korpswedstrijd „Houdt Plank I" te Leiden den lsten prijs met 141 punten. De hoogste korpsgooier was de heer Joh. Butter, uit Leiden, met 37 pun ten. j Zooals reeds gemeld, zijn bij het baden in nee onder Scheveningen tei liopgte van dé Loosduinsche grens, twee jongemannen verdronken. Het eene slachtoffer, de timmermansleer- ling P. Coster, uit Rotterdam, was 13 jaai oud. Hij was Zondag bij familie in Den Haag op bezoek en ging met een neef bij Scheveningen baden. Het lijk van laatstge noemde, den 21-jarigen D. Borrebaoh, uit de Van der Veenstraat, in Den Haag, is aangespoeld. De Terra Nova. Men seint uit Kaapstad, dd. 15 Aug.De „Terra No va", die blijkens een telegram uit Londen reeds elf dagen te Kaapstad verwacht werd, is heden bij Kaap de Goede Hoop gesig naleerd. De „Terra Nova" is het schip waarmede kapitein Scott zijn reis naar de Zuidpool zal ondernemen. Volgens een later bericht is de „Terra Nova" te Simonsbay aangekomen. Aan boord was alles wel. De reis was vertraagd, doordat men magnetische waarnemingen had gedaan. P. Brouwer, sedert kort te Papendrecht werkzaam op de werf der firma Van der Schuyt, wandelde met een meisje, met wie hy kennis heeft aangeknoopt, Zon dagavond te negen uur op den dgk. Plotseling werd hjj, geheel onverwachts, door een twee tal hem onbekende personen besprongen. Dezen sloegen hem tegen den grond en trapten hem belden op oen geweldige manier, terwyi hy niet in staat was zich te ver dedigen. Toevallig surveilleerden de brigadier der marechaussee Marcusse en de marechaussee Snellen in de nabyheid Toen ze het hulp geroep van Brouwer hoorden, gingen ze daarop af en verraetten de aanvallers, A. van Oudenaarden en A. Boer. De marechaussees namen boiden mede naar het Gemeentehuis, waar ze werden verhoord. Ze bekenden de mishandeling. Van Oudenaarden zeide, wraak genomen te hebben op Brouwer, omdat deze met een meisje kennis had, mot wie hy vroeger uit was gewoest. Boer zou hem by de wraakoefening helpen. De elagen en trappen zyn zoodanig aan gekomen, dat Brouwer in de eerste dagen niet zal kunnen werken. (D. Crt.) De spoorwegramp bij Saujon. Op den morgen van denzelfden dag, die den vrèeselijken brand op de Brusselsche tentoonstelling zou aanschouwen, had in Frankrijk een zoo ontzettend spoorwegon geluk plaats, als daar in langen tijd niet is voorgevallen. Verlokt door het scKoone Zondagswieder, hadden een buitengewoon groot aantal in- woner§ van Bordeaux plaats genomen in 'den pleiziertrein, die 's morgens om 8.20 naar efen der naburige badplaatsen, Royan, zou vertrekken. De trein, die uit 24 wa gons bestond, vervoerde ruim 1000 passa giers, terwijl honderden op het perron moesten achterblijven. Tot zelfs de gangen in de D-wag'ëns stonden propvol reizigers. De trein zou het traject van Bordeaux naar Royan zonder oponthoaid in twee uren hebben moeten afleggen, maar was zoo enorm zwaar, dat hij zich" twee uren na bet vertrek nog pa's bij hef station Saujon bevond. Hier had de ramp plaats. Om het station door te rijden, verlang zaamde dë machinist nog eenigszins de vaart van zijn trein. Deze liep met een snel heid van 40 K.M. foen hij, op 200 meter voor het station, op een goederentrein liep, rdie van Royaii kwam, en waarvan de loco motief zich op het spoor bevond, dat do' pleiziertrein moest' volgen. De schok was ontzettend. Dc" vijf eerste waggons van 'den pleiziertrein werden let terlijk in elkaar geschoven en 'de twee loco- motieVen omgeworpen. Na; efen seconde van angstwekkende stil te rées nu èen afschuwelijk gehuil en ge.- kerm. Een ontzaglijke paniek maakte zich1 van de ongekwetste passagiers meester. Maar na deze eerste oogenblikken van ver bijstering kwamen beambten en reizigers weer naar dc ontvluchte, vernielde wagons snellen. Dadelijk werd alles wat Saujon aan geneesheeren had, mobiel gemaakt, en begon men met het uitdelven der doo- den en gewonden; van de meesten waren de beencn afgekneld. Op het perron lagen al spoedig 32 lijken naast elkander, op afzichtelijke wijze ver minkt. De meesten zijn totaal onherken baar en dje verwanten moesten- de lijken identificeeren door voorw-erpen en kleede ren, die de dooden droegen. De machinist van den pleiziertrein en zijn stoker zijn niet gewond; beiden konden intijds van de locomotief springen. Eenige oogenblikken na de ramp ver klaarde de eerste aan verscheidene reizi gers, dat het sein op veilig stond, toen hij het station Saujon voorbij reed. Hij had nog alles in 't werk gesteld, om zijn trein te remmen, toen hij het ongeluk zag aanko men, maar tevergeefs. De machinist van den aangereden trein ligt onder zijn loco motief. Zeven en dertig reizigers werden zwaar gewond, waarvan er reeds 3 zijn overleden. Het „Berl. Tagebl." de ramp bespre kende schrijft, dat het oude staatsspoor- wegnet, waaraan Saujon gelegen is, nooit opgewassen rs geweest tegen een sterke verkeerstoename, zpoa],s die op, feestdagen zich steeds voordoet. De meeste lijnen heb ben enkel spoor en de stations zijn meestal zeer primitief ingericht. Op dergelijke rampen moet men op feesf- dagen steeds verdacht zijn, daar de nalatig heid van het personeel niet voldoendei wordt gestraft. Zoo werd de machinist, die eenigen tijd geleden door er maar op los te rijden, met voorbijzien van alle seinen, de groote! ramp van Villepreux bij Ver sailles veroorzaakte, op de bedreiging van het spoorwegsyndicaat waartoe hij be hoorde, uit zijn voorarrest ontslagen. Ook voor oen hervormingsgezinden mi nister als Millerand is het onder zulke om standigheden zeer moeilijk, een grootere verkeersveiligheid in 't leven te roepen." De Duitsche' Keizer heeft aan presiden? Fallicres telegraphisch zijn deelneming be tuigd naar aanleiding van de ramp van Saujon. President Fallières antwoordde met een telegram van dankbetuiging. De Ssrand op de BrusseSsc^a £enftoo?is3e(lling. Vervolg van het Tweede Blad. In de Belgische sectie bevonden zich. groote hoeveelheden ontplofbare stoffen en, chemicaliën, die herhaaldelijk met luiden knal ontploften en zoodoende de vlammen steeds hielpen aanwakkeren. Gelukkig kon-: den de schilderijen van oude Belgische?' meesters, die tentoongesteld waren op een,, van den vuurhaard nog al ver verwijderde! galerij, nog tijdig in veiligheid gebracht} wprden, maar de onschatbare gobelins uiti, de Fransche koninklijke paleizen werden,- een prooi der vlammen. l De geheele schade wordt geraamd op 500,000.000 franken. In de Engelsche afdeeling is onberekend bare schade berokkend. De archieven kond den gered worden, doch de kostbare oud-i heden uit de collecties van het Kensmgd' ton-museum zijn vernield. Alle verzekeringsmaatschappijen werden, gisterochtend reeds bij aangeteekend! schrijven verwittigd. Een Engelsche maaf-. schappij moet voor niet minder dan 75 mil-: lioen franken verzekeringen in de exposi tie hebben aangegaan. Verzekerd wordt,- dat het Britsch commissariaat voornemens is, het algemeen commissariaat der Belgid sche regeering voor het gerecht te dagen. Bij brieven aan den minister van Binnen-: landsche Zaken, hebben de senatoren .Wie-: ner en Hanrez den steun van de xegeering gevraagd voor de' kleine bedienden, die dóór deze' ramp werkloos zijn geworden. Het Brusselsche gespuis heeft natuurlijk getra-cht zijn slag te slaan en van dc ver-, warring gebruik te maken om te roovm en! te stolen, niettegenstaande soldaten streng1 toczagon dat niemand dio niet ambtshalve* op hot terrein moest zijn, zich daar, onder, het een of ander voorwendsel ophield. Een' dier soldaten betrapte nog tijdig vier dieven, toen zij juist hot deksel van een vitrine stuk sloegen, waarin j uw celen van groote waar-1 de waren geborgen, en een anderen kwam! zijn waakzaamheid zelfs duur te staan; hiji kroeg n.l. een dolksteek van eon apache dien hij in hechtenis wilde nemen. De justitie verzoekt, bij mededeeling in dei avondbladen, het publiek, te heipon aan het opsporen van hen, die zich aan diefstal zouden schuldig maken. De president van den Fransohen minister raad heeft den Belgischen premier een te legram van deelneming gezonden ter gele genheid van de ramp op de Brusselsche tentoonstelling. President Fallières seinde uit Besan<jon aan koning Albert. Ik wil u zonder uitstel kennis geven vau het aandeel, dat ik zoowel als gansoh Franke rijk neem aan deze ramp, die dreigt de schatten, die do bewondering der wereld afdwongen, te vernietigen. Ik stem van ganscker harte in met de droefheid van België. Op last van minister Piclion kwam de Fransche gezant te Brussel, de heer Beau, zijn deelneming betuigen aan de Belgische regeering, en to Parijs zond Briand zijn kar- binetschef naar den Belgischen gezant, ba ron Guillaume, met rouwbeklag. Anderzijds ontving burgemeester Max een telegram van deelneming van burgemeester dr. Reich'e, uit naam van het gemeentebe stuur van Berlijn. De telegrammen, die, naar aanleiding' van den brand aan den koning der Belgen werden verzonden, konden hem nog niet bereikt hebben, daar de koning in Tyrol een bergtocht ondernomen heeft, en pas zeeï, laat in den avond in het hotel zou tcrug^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2