Burgerlijke Stand. Marktberichten. Belangrijke Ontdekking. Zessiawzwalite Waaneer de nieren ziek zijn, aanvaardt niet steeds in bepaalde gevallen ■wordt betracht en nageleefd. Gebeurde dit wel, er zou veel onverkwik kelijke strijd op het oogenblik en er zouden yeel bittere naweeën voor de toekomst voorkomen worden. „Do N e d c r la n cl c bespreekt het "voorstel der Regeering tot instelling van ieen fonds voor de kustverdediging. Van onderscheidene zijden is tegen dit Voorstel nogal heftige oppositie gekomen. [Wij laten die van „H et Vol k", gewoon om te preckon naar den tekst: Geen man en geen cent, ter zijde. Maar ook andere .bladen, met name de Roomsch-Katholiek© organen „G e 1 d e r 1 a n d e r" en „H u i s- gezin" hebben bedenkingen doen hooren. De eerste vreest zeif3 „allcrbedenkelijkste verschijnselen in ons politieke leven", wan neer deze voorstellen door de partijen der rechterzijde zouden worden aangenomen. "W ij zijn van. o-ordeel, difJ dit ook niet geschie den moet, namelijk niet „door de partijen der rechterzijde." Do zaak dor landsver dediging is geen zaak van partijen, en juist daarom zouden we, ook al waren in derdaad „in het politieke leven" aller-be- dcnkelijkste verschijnselen van de aanneming dezer voorstellen het gevolg, het belang* van het nationale leven hoven dat der par tijen willen stellen. En het wil ons voorkomen, dat ons Rationale leven door een behoorlijke lands verdediging wordt gehaat. "Wij kunnen ach wee roepen over het geld, dat zooge naamd aan onze verdediging verknoeid wordt, terwijl de arbeiders „geen dag en geen nacht kunnen wachten" op sociale hervor mingen, maar aan die sociale hervormin gen zullen we niets hebben, zoo te eeniger tijd de welvaart van ons land in het ver lies onzer nationale zelfstandigheid en on afhankelijkheid te gronde gaat. Veertig millioen voor Oorlog en Marine! zoo roept men uit. Wij zouden willen raden: Kalm watl Dit geld wordt niet gevraagd ,voor oorlog, maar voor vrede. De para dox: Als gij den vrede wilt, ~ao bereid u jten oorlog, is nog zoo paradoxaal niet als zij wel lijkt. En een onzer wenschen zal vervuld zijn op den dag, waarop wij een Ministerie van Landsverdediging krij gen, waarin de huidige Departementen van Oorlog en Marine onderbracht worden. Die ongelukkige titelDepartement van Oor log heeft al heel wat verwarring gesticht. -Wij zeggen dit nog eens, om te doen uitkomendat het naar onze meening, de taak der Kegeoring is, en wel van iedetr Kabinet, dat aan het bewind komt, om voor onze landsverdediging behoorlijk zorg ito dragen. „De Nederlander" eindigt, na een historische herinnering Ons land, met België, is door zijn lig ging aangewezen en geroepen den vrede van Europa to verzekeren. Maar dat kun nen wij alleen door ons voor den oorlog niet minder geschikt te maken dan de ons omringende Mogendheden. Daarom behoeven wij zs niet in alles na te volgen. .Wij kunnen met minder toe, •maar dat mindere moet er dan; ook zijn. En nu hebben wij over de voorst-ellen der Regeering zelve maar weinig gezegd. iWij nemen aan, dat die vooral na de instelling van den RaaR van Defensie ernstig overwogen zijn. Ook ons Kabinet kent natuurlijk den toestand van ons land zeer wel; kont ook de bezwaren, die tegen militaire uitgaven in' een deel van ons Volk oprijzen. Dat het die uitgaven toch ïneendc .te moeten voorstellen, overtuigt ons ,van haar noodzakelijkheid. Intusschen moe ten wij ons onthouden van een oordeel over do technische waarde .van' do voorne mens .der Regeering. Ook in dat opzicht past vertrouwen in het beleid dor mannen, dio do grooto taak onzer landsverdediging zich zien opgelegd. UIT UOQRHOUT. 1 Het pe^ucstreeren behoort tegenwoordig fcóó tot do algemeenheden, dat men vaalt reeds bij het indienen van hot request zdf niet het minste goed geloof heeft in succes. En toch i s heit noodig, pm de wetgevende of besturende macht kennis te geven van do grieven, welke bestaan, en in hoeverre, .volgons de mecning van adressanten, daar in kan te gemoet gekomen worden'. Is dan altijd hert succes, dat verkregen wordt, niet groot, Je af deeling Voorhout van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur mag niet klagen over het succes, met haar requestreer ron verkregen. Dit voorjaar nog wist zij don Raad dezer 'gemeente te vermurwen, water in den wijn te doen wat betreft de verordening op ïnest-^ lossen en op de mestvaalten; deze week kreeg de Afd. een gedeeltelijk gunstige be schikking op haar adres aan de H. IJ.-S.-M., waarin verzocht werd den trein van 11.14 uit Leiden (No. 158) cn die van 10.37 aan komst te Leiden (No. 397) te Voorhout te doen stoppen. Het besluit tot het doen van het ver zoek, dit voorjaar genomen, werd uitgevoerd, doch voor den zomerdienst bleek het te laat. Op een later (27 Juli) andermaal in gediend verzoek werd echter in zooverre gunstig beschikt, dat dezer dagen bericht inkwam, dat trein No. 158 (11.14 uit Lei den) zal stoppen, mits goedkeuring van de Regeering worde verkregendoch vool* trein No. 397 deden zich moeilijkheden voor, die het stoppen van dezen trein onmogelijk maakten. Ofschoon wij ons daar haast geen voor stelling van kunnen maken, dat zoo'n dienst zoo nauwluisterend in elkaar rit, dat dte enkele minuten er niet af kunnen, mogen wij blij zijn met ons ten deele verkregen succes; en door dat succes overmoedig ge worden, zou ik voorstellen durven, dat ook de Afdeeling eens ter hand nam, wat door de gemeente aldoor tevergeefs is gevraagd, n.l. do wachtlokaal kwestie. Doch ook hier voor, is mij van zeer betrouwbare zijde ver klaard, zal een gunstige beslissing niet zoolang meer op zich laten wachten. Dus yoorloopig dan nog maar gewacht! Met wat de electriciteit betreft gaat men fcpo stil weg zijn gang. Er zijn pu al veer tien aansluitingen', en het is bijna zeker, dat do windbalg voor hot nieuwe orgel in de R.-K. Kerk ook clectriscli zal bewogen worden. Ben ik goed ingelicht, dan wacht men nog op de concessie voor kabellegging. En of dit nu weer in verband staat met den! hoogcren prijs, die voorloopig bedongen is voor het stroomverbruik ter plaatse hier? 't Kan best zijn. Men kan van buiten af alles niet inwendig waarnemen, doch al betaalt Voorhout nu eens in het begin', evenals Noordwijk, 35 ets. per K.-W., Lei den zou bij loonende afneming toch wel spoedig, ook evenals te Noordwijk, geneigd zijn hier voor het stads tarief of ongeveer dit te leveren. Op hot Seminarie vordert men intusschen aardig met don aanleg, en, nu Donderdag de studenten mot vacantie zijn gegaan, zal het wel zijnnog met meer spoed er achter hcjen. Dan kan nog dezen winter van do zegeningen der nieuwere uitvindingen, wor den geprofiteerd. 't Is daar „driemaal is wèl". Eerst gas gestookt van petroleum, toen van Carbid, en nu het lesto en beste: electrisch. „Voorhout Vooruit" doet in menig geval opgeldook hier in dit geval weer. Alvorens wij echter van al dat nieuw ere, dat betere, die gunstige veranderingen ko men te prof i toeren, hebben wij nog hooi wat feesten voor den boeg. Op 15 Augustus a.s. komt op dat gebied als nummer één het feest van den zeer- eerw Heer Pastoor. Een priesterfeest is en blijft voor een parochie een belangrijk feit, en als het dan bovendien nog geldt een ■Dorscon als onzen Herder, zoo geacht en bemind dan kan men niet anders verwach ten dan een gToot en! grootsch feest. De te eerbiedigen bescheidenheid van den jubilaris vraagt dat echter niet alken niet, doch wenscht zulks niet eens, zoodat zon der veel uiterlijk feest vertoon die dag zal passeeren. Toch gaven de parochianen blijk van hun hoogachting, door de schenking van een vrij beduidend bedrag, waarvoor een nieuw orgel gesteld wordt in de kerk; een zooals er in dezen omtrek weinig go- vonden worden. 1 ik den loop der daaraanvolgende week zal een „fancy fair" of wel een „welda digheidszaak" worden gehouden zooals eenige jaren geleden al eens ten bch-ocve van het „Ondersteuningsfonds" gehouden is. Toen was het succes kolossaal groot en de gemaakte winst ruim f 400. Dat beide nu nog grooter warden Wol jammer, dat die „fancy fair" vlak na' da kermis gehouden wordt-, want zoo'n weck na de kermis is in menige porlemon- naie do bodem to zien, als deze ten minste niet doorgekrabd is. Men dacht eerst nog, dat de kermis door dat al wel in gedrang zou komen; doch dit blijkt van niet; althans ik las en! hoorde, dat „Solzer en Hesse komen." Hoe die het in 't hoofd krijgen om Voorhout te bezoeken? Men zou denken, dat een en ander op abuis beruste Of men is op den grooten naam .van „Boerhaave" afgegaan, of men verwart ons Voorhout met het Haagsche Voorhout. Enfin! Ik twijfel niet, of als Donderdag a.s. Solzer en Hesse ge weest rijn, en hun voorstelling in het café „Boerhaave" gegeven hebben, menigeen zal zeggen, zooals ea der voordrachten van hun repsrtoir getiteld is: „Zog, dat mot je nou nog eris doen." Nu, als er belangstelling genoeg is voor zUlke specialiteiten, dan krijgen wij licht Weer eens een herhaling. Zoo'n „pleiri era vond" is altijd nog heel Wat beter, dan een uitsluitende „bier-avond", en geeft zekerheid voor een gezellig en net verloop van een feestviering, die in elks oog-en nu juist niet zoo veel genade kan vindeniets, waartoe, de eigenlijke „vier- ders" hot hunnei wel toe bijdragen. Ver gieten wordt daarbij te vaak, dat kinder pret en kinder vermaak door hun toedoen ook tot .afschaffing komen. Q. en X. Gezondheidscommissie te Bodegraven. In de vergadering van deze Gezondheids commissie werd medegedeeld hetgeen door heb Dagelijksch Bestuur was verricht ter uitvoering van in de vorige vergadering ge nomen besluiten. Tot de ingekomen stukken behoor en o.a.: Provinciaal Blad No. 56, behelzende den staat der bevolking in Zuid-Hollandfor mulieren art. 9 Woningwet van Oudewater en Nieuwkoop; goedgekeurde rekening 1909 van Zwammerdamen Nieuwkoop vraag om toezending van verordeningen aan de Commissie voor de tentoonstelling ter gelegenheid van [het Congres voor Volksgezondheid te Leiden; schrijven van den hoofdinspecteur ten geleido van een missive van Zwammerdam over verbeter den toestand in de school in den Tempel; afschrift van een besluit van B. en Ws. van Woerden over onbewoonbaarverklaring van perceel Breeveld No. 4; afschrift vaiT -besluiten van Barwoutswaarder en Riet veld tot verbetering van perceel 27a en 81. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een uitvoerige bespreking heeft plaats over jhet voorkomen van baardseer in enke le plaatsen van het ressort. Eenerzijds wenscht men," dat geadverteerd worde om het publiek attent te maken op het -voor komen van deze ziekte en gewaarschuwd worde tegen, het gevaar voor besmetting, terwijl dan tevens het aanschaffen van. eigen gereedschap bij den barbier kon wor den aangeraden; anderzijds wil men opwek ken tot het „zelf scheren", omdat dan het gevaar voor besmetting uiterst gering is; waartegenover anderen weer stellen, dat dan het barbiersbedrijf benadeeld zou wor den. Ook wordt het denkbeeld geopperd om de barbiers uit te noodigen de besmet te klanten zoo mogelijk op eenaelfden tijd te laten komen en hen met afzonderlijk ge reedschap te helpen. Het eerste wordt niet practisqh uitvoerbaar geoordeeld. Wel meent men, dat 't nuttig is 't publiek attent te maken op den plicht van den barbier, om het gereedschap voor besmette en .voor gezonde personen streng afgescheiden te houden. Desinfectie van barbierswinkel en gereedschap zal weinig baten,, tenzij dit minstens iederen dag geschiede. Woidt goedgevonden aan de barbiers toe te zen den een exemplaar van de „wenken en voorzorgsmaatregelen" en bet publiek op merkzaam te maken op de wensckelijkheïd van controle op het betrachten van de grootst mogelijke zindelijkheid bij de bar biers. "Van de Directie van de Bodegraafsche waterleiding is bericht ontvangen, dat niet kan worden overgegaan tot [het maken van een kraan in de sluis tc Bodegraven, waar uit de voorbijvarende schippers zich kos teloos van leidingwater zouden kunnen voorzien. De burgemeester van Hazcrswoude schrijft, dat in 1909 geen enkele klacht is ingeko men over het spuien van de waterleiding; dat in 1910 noch omtrent het gehalte van jhet drinkwater, noch omtrent het spuien eenig onderzoek is ingesteld; dat het wa ter steeds goed. is; dat het water te Bos koop en te Koudekerk waarschijnlijk ten gevolg© van onvoldoende of onoordeelkun dig spuien meermalen niet deugde» Een inwoner van Oudewater, wien last is gegeven door het gemeentebestuur tct hel maken van twee privaten bij rijn wonin gen, vraagt aan de Commissie waar hij die privaten moet plaatsen, omdat Jliij geen ter rein heeft bij die woningen. Wordt goedge vonden hem te verwijzen naar den last gever. Van den inspecteur jhr. De Graeff rijn ingekomen de verslagen van veertien ge meenten ingevolge artikel 52 der Woning wet, over 1909, met verzoek om advies ove/ de vrijwel negatieve invulling van nage noeg alle vragen van dat verslag. Rapport wordt uitgebracht, waaruit blijkt, dat over 1909 voor het meerendeel der gemeenten niets te vermelden was, om dat het woningonderzoek en de resultaten reeds in de vorige verslagen vermeld konden zijn, terwijl van Reeuwijk, Nieuwveen en Zevenhoven, wier besturen wol iets te ver melden zouden hebben, geen verslagen wa ren ingekomen. Daarna worden behandeld de verzoeken om advies van Bodegraven en Waddings- veen aangaande de wijzigingen der bouw verordening. Deze worden goedgekeurd. Aangegeven zijn de volgende gevallen van besmettelijke riekten: te Bodegraven 1 fobris typh_, 2 roodvonk en 1 dipjhtheritis te Boskoop 2 roodvonk; te Zwammerdam 2 roodvonk; te Woerden 4 febris typte te Rietveld 1 diphtheritis, en te Oudewater 1 febris typte Naar aanleiding van de vier gevallen te Woerden, waarvan 1 bij een melkverkooper, is een onderzoek ingesteld en wordt rap port uitgebracht. Goedgevonden wordt om te adviseeren tot het plaatsen in alle bo- smette perceelen van een ton of emmer voor de faecaliën, tot het aanplakken van nog een „kenteeken" aan perceel Willems- jhof No. 17 en tot het doen staken van den melkverkoop uit het besmette perceel, als er zich meerdere gevallen mochten voor doen. Rapport wordt uitgebracht over het plaat-sbeyoek te Boskoop en Waddingsveen de conclusiën worden goedgekeurd. Verder niets te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. KATWIJK". Geboren: Jacob. Z. van Willem van Rjjn en Dirkje van der Schalk. Cornelis, Z. van Cornelia van Dijk en T. van Velgen. Arendje, D. vöd Leendert Hoek en N. van der Plas. Gerardus, Z. van C. A. v. d. Gngten en M. van Rijn. Johanne3. Z. van Joh. v. Duijn en Jac van Duijn. Jacoba, D. van J. van deu Oever en Gijsje van Duijn. Jacob, Z. van Jan Plug en J. v. d. Plas. Overleden: Gijsbert, 5 m., Z. van Y. v. d. Plas en L. Meijvogel. Gehuwd: M. H. Waaijer jm. en A. C. van der Valk jd. Ondertrouwd: W. Yooijs jm. en Fr. Haasnoot jd. Zwolle, 12 Ang. Aangevoerd ter veemarkt 2083 stuks, als: 6o3 runderen, 70 kalveren, 287 schapen en lammeren, 75 varkens en 1023 biggen. Alles prijshoudend. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien ƒ125 a 290, dito vaarzen en schotten 100 a 250, gustekoeien voor de vetweido ƒ100 a 200, dito vaarzen ƒ105 a 190, voorjaarskalvende koeien ƒ125 a 250, ossen voor de vetweide ƒ110 a 200, lV2-jarigespringstieren 75 a 155,1 Va-jarige pinken ƒ60 a 125, jarige fokkalveren ƒ25 a 60. nuchtere kalveren f6 a 24, vette koeien en ossen aan bouten 60 a 72 c., dito stieren 57 a 63 c, dito kalveren 70 a 86 c., dito schapen 40 a 70 c. per kilo, lammeren 12 a 20, 6-weeksche biggen 7 all, 10-weeksche dito 14 a 22, dra.htige varkens ƒ55 a 85, magere dito ƒ40 a 65 per stuk; vette dito 53 a 55 c., dito voor Londen 46 a 48 c. per kilo. Aardappelen: ƒ2.50 a ƒ3 20 per H.L. Boter. Aanvoer 13,830 KG., prijs/1.15 a per kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima 25.a 25.50, afwijkende f 24.a 24.50,2de soort 23.a 24.per 1/16 vat van 10 kilo 11.50 a 12.50 naar 'qual. Handel vlug. Kipeieten ƒ3.50 a 4.15 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 26 a 27 c., pinkenvellen 26 a 29 c., stierenvellen 24 a 25 c., vette kalfsvellen 36 a 3S c. per kg., nuchtere kalfsve'len 2.50 a 2.80, paardevellen (met haar) 11.— a 11.50, geitevellen ƒ2.— a 2.25, lam8vellen a per stuk. Stemming vaster. l>e Amsterdamgclie Bcnrg lioudt heden vacanticdag, zoodat de no teeringen ontbreken. Uitlotingep'. Loten Belgisch Ge- imeonte-crediet 3 pCt. A fr. 100 van 1868. Trekking* 1 Augustus. No. 75904 fr. 10,000; No. 137620 fr. 1500; No. 25010 eki No. 132222 -elk fr. 500; Nos. 23777, 24764, 34138, 50818, 53326, 118429, elk fr. 225. De overige Nos!. elk fr. 100. Loten van Parijs (Municipal) van 1876. Trekking 10 Augustus. No. 152636 fr. 100,000; No. 13226 fr. 10,000; No. 146691 fr. 5000; Nos. 179608, 8664, 250298, 2723, 239050, 04014, 234309, 204629, 126437. eft 173831, elk fr. 1QÖ& RECLAMES, 1306 37 A 40 Cents per regel. „De zwaarlijvigheid is niets anders dan. ongebruikte kracht", he2ft een beroemd ge neesheer gezégd. De man of de vrouw, die door zwaarlijvigheid is aangetast, de zie kelijkheid, dio zoowel de intellectueel© als de spierkracht verlamt, kunnen gemakkelijk van hun overmatige dikte afkomen, zoo zij dat wenschen. Zij behoeven daarvoor slechts do MARMOLA TABLETTEN te nemen. Dit eenvoudig huismiddel, veel verkieslijker dan "de gewoonlijk gecompliceerde in ge bruik zijnde middelen om de zwaarlijvig heid te bestrijden, werkt zeker on zon der gevaar. D© hoofdbestanddeclen, waaruit liet is sa mengesteld, zijn, dank hun versterkenden en bloed zuiveren den ei gen schappen, uiterst gunstig vcor het lichaamsgestel. De MAR MOLA TABLETTEN laten geen plooi, geen merkbare sporen na, want hun wer king is natuurlijk cm geleidelijk. Zij bewaren de harmonie der lijnen en wat meer is, zij vereischen geen lichaam s- oofeningon, geen leefregel; zij ver zekeren de beste resultaten, zender dat ïnen' iets in zijn gewoonten behoeft te veran deren men kan eten wat men wil, wan neer men wil en zooals men wil. Verkrijg baar in alle apotheken. Prijs f 1,75 per flacon. Agent: GEBR. CHRÏSTIAANSE, Hoo- gewoerd 3, Leiden, of franco zending tegen inzending van postwissel of postzegels aa.n HENRI SANDERS, Apotheker, Rokin 8, Amsterdam. komt voornamelijk voor bij vrouwen cm meisjes en is uitsluitend het gevolg van een verarmden toestand van het bloed. Ver schijnselen als hoofdpijnen, steken in del borst, bleeke, slechte gelaatskleur, doffel oegen, prikkelbaarheid, lusteloosheid en vermagering doen zich weldra voor en een' slepende, wellicht doodelijke riekte het gevolg van de ondermijning van het lichaam is meestal het einde. Maar indien ge bijtijds het goede middel aanwendt dam zal het einde anders zijn en in plaats van Oen lang ziekbed zult ge weder gezond en sterk worden. Het eenige, goede middel zijn de Palm-PiUen zooals tienduizenden vrouwen en meisjes in de geheele wereld tot haar heil hebben ondervonden. De Palm-PiUen kosten per doos slechts 60 cents én rijp; verkrijgbaar hij de voornaamste Drogisten cn Apothekers. Centraal-Depot278 Hoeren- gracht, Amsterdam. 1308 23 wordt het geheele liehaaiaa lang zamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge heele lichaam verbreid heeft. Het groote werk deri nieren is om uit heb bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of riek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbrengen- en wordt het ge heele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Morgens hebt gij een ellendig gevoel in uw rug en pijn in de lendenen en zijden, uw oogen zijn opgebla zen en uw ledematen rheumatisch, vooral bij vochtig weer. Uw urine is bewolkt en komt branderig en onregelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw levensdeelen aan getast en treden noodlottige ziekten op de nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op te houden. 1303 47 Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed to fil- treeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en her stellen haar natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteeke- ning van James Foster op de doos voor komen en weigert alle namaak. De ccht-e zijn te Leiden verkrijgbaar bij de beeren D. W. E. F. de Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33en Pteijst en Krak, Steenstraat 41. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één, of f 10 voor Lés doozen. Koloniën. BATAVIA, 7—13 Juli. Het „Bat. NbL" deelt mede, dat in een kampong op het particuliere land Tjakoeng bij Bekassi, twee roovers op heeterdaad door de politie werden betrapt. De politie ach tervolgde hen doch de bandieten weigerden zich over te geven en stelden zich te weer. Een mandoer van het particuliere land werd door de boeven met een revolverschot ge wond, waarna de politie de roovers neer schoot. Het „Bat. Nbl." schrijft dat de onlangs in Ket toelatingsexamen voor de Cadetten school geslaagde jongelingen: jhr. F. van. Suchtelen, R. F. H. Goedhart, J. G. Gout, jhr. W. Boreel en W. Th". Spier tot die inrichting toegelaten zijn en met het op 11 dezer vertrekkend stoomschip „Oranje" naar Nederland vertrekken zouden. In het examen voor het Maleisch slaag den de officieren Berenschot en Fuohter te Magelang. DecholerateBatavia, ens. Volgens opgave van het oholerabureau kwamen 11 Juli voor 6 gevallen, vaar van 3 met doodehjken afloop en 12 Juli tot 12 uur een geval, dat doodolijk bleek, alle bij inlanders., Van hot stadsverband wordt in het ver volg geen bericht meer ontvangen. In het militair hospitaal is 1 Europeaan hersteld ontslagen. Er blijven over 2 Euro peanen en 1 inlandsen kind. Er werden 12 Juli 4 personen aangetast, waarvan 3 overleden 13 Juli tot 1 uur wa ren aangetast 9 personen, waarvan 5 over leden zijn. Van deze aangetasten rijn 12 in landers en een kleïk bij 's lands kas te Wel tevreden. In het militair hospitaal hadden sedert de vorige opgave geen veranderingen plaats. Van 7 op 8 en van 8 op 9 Juli te den .neb te Semarang 12 en 4 ziektegevallen voor, welke na bacteriologisch onderzoek bleken cholera te zijn. Aangetast werd ook de 14-jarige dochter van Furopeesche familie. Don %2den Juli werd te Soerabaja een cholera-geval geconstateerd bij een jonge dame, Sevenboom, uit Probolinggo, inwo nend leerling van de Gcntengsohool, de zoo genaamde Van Loohemschool. Alle internen zijn naar huis gezonden en de school voor 8 dagen gesloten. Van den 1 sten tot en met den 7den Juli zijn te Solo voorgekomen 7 choleragevallen met 7 sterfgevallen, onder welke een Ja panner. Een proces ora f 20,000. Een proces tegen den lande zal, naar het „Soer. Handelsblad" weet te vertellen, dezer dagen worden geëntameerd door een gewezen eervol ontslagen landsdienaar ta Rotterdam; hij beweert f 20,000 van het gouvernement to goed te hebben. Een be kwaam jurist heeft de zaak in handen en gelooft alle kans van slagen te hebben. Torpedobooten te Soerabaja. Naar het „Hbld." verneemt is het uit graven van de torpedohaven te Soerabaja gegund aan de firma Tc-n Bokkcl Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries te Amsterdam. Met het werk zal ten spoe digste worden begonnen. CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: eervol uit 's lands dienst, de commies bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, H. E. van den Broek. Belast: met het geven van onderwijs in het volksrecht aan de opleidingsschool voor inlandsohe rechtskundigen to Batavia, de leeraar in de staatsinstellingen, godsdien stige wetten, volksinstelkngen en gebruiken van Nederlandsch-Indië bij de afdeeling „Taal-, Land- en Volkenkunde van Neder landsch-Indië" van het Gymnasium Willem III te Batavia, mr. dr. W. M. G. Schumann Tijd. werkzaam gesteld bij 't op. Europ. 1., onderw. als hulponderwijzeres mej. A. O. E. Engelken en mevr. I. E. J. Bamberg geboren Koene. Geplaatst: aan de Hollandsch-Chineesche' school te Salatiga, de tijdelijke hulponder wijzeres mej. A. C. E. Engelken vd. Tijdelijk geplaatst: aan de openb. Eur. 5de lagere school te Batavia, de tijdelijke hulponderwijzeres mevr. I. E. J. Bamberg geboren Koene vd. Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulpon derwijzeres eu geplaatst respectievelijk aan do school te Bangkalan (Madoera) en de meisjesschool to Magelang mej. A. M. J., Kress en mej. D. C. van Dam; bij het op. Europeesch 1. onderwijs en geplaatst res pectievelijk aan de Hollandsch-Chineesche school te Soerakarta en de op. Europeesche 2e lagere school te Bandoeng mej. J. A. J. Ch. Gilhuys en mej. J. W. Meyer. Geplaatst: aan do Hollandsch-Chineesche school te.Kediri, mej. M. de Pagter; als hulponderwijzeres en geplaatst aan do meis jesschool te Kediri mej. A. F. Schroder. Benoemd: tot onderwijzer 3e klasse en geplaatst aan do le sohool A te Soerabaja: C. van Oeffelen, daartoe gesteld ter be schikking van den gouv.-gen., eerstdaags uit Nederland venvacht wordende; als hulp- onderwijzeres en geplaatst aan de school te Koedoes mej. A. H. H. Kuilman. Benoemd: tot onderwijzer 2de kl.E. B. Mulder, van verlof uit Europa terugver wacht, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Geplaatst: aan de school te Tjilatjap als lste ouderwijzer do herbenoemde onderwij zer der 2de klasse E. B. Mulder vdL Overgeplaatstvan dc meisjesschool te Probolinggo naar de 2d© meisjesschool te Soerabaja, als lste onderwijzeres de onder wijzeres der 2de klasse mejuffrouw J. M. Ch. Mattern, van de 2de meisjesschool te So er alm ja naar de meisjcssohool te Probo linggo als hoofd der school de onderwijze res der 2de klasse mevrouw C. M. van der Meer geboren 'Poel; van de 2de school te Bandoeng naar de school te Boeloekoemba als hoofd der sohool, de benoemde onderwij zer der 2de klasse A D. Klok; van de school te Tjilatjap (Banjoemas) naar de Hollandsch-Chineesche school te Soengeiliat (Banka) als hoofd der school, de onderwij zer der 2de klasse J. H. Urselmann van de school te Koedoes naar de Holl. Chin, school te Buitenzorg de tij del. hulponderwijzeres mej. H. P. Berends; van do Hollandsch- Chineesche school te Kediri naar de openb. Eur. lste lagere meisjesschool te Djokja karta, de tijdelijke hulponderwijzeres mej. M. Ch. Beekveld. MILITAIR DEPARTEMENT. Benoemd: gerekend van en met 1 Januari, tot opzie ner over den zadelmakerswinkel bij den ar- tillerie-constructie-Winkel te Soerabaja, J. Ch. Wens el,, thans die betrekking beklee- donde. Onthevenmet ingang van 4 Juli, op ver zoek eervol van de tijdelijke waarneming der betrekking van tweeden assistent-hor- tulanus bij den bergtuin te Tjibodas, W. M. Westerman.. Kolonel Swart naar Neder land. Het „Bat. NbL" meldt, dat de gouver neur van Atjch, kolonel Swart, met 06 „Grof us" naar Nederland zou vertrekken^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6