n°. 15482 Tinjdag 12' Aïigiistiis. a°. ism <fieze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering v A von Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, lettaren, enz. FEUILLETON. 13 e gescliei&en vrouw. PRIJS DER ADVERTENTIEN: - - PRIJS DEZER COURANT: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grooter© letters naar 0 j o Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maandenf 1,10. plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk VCLIl (Z0Hm 621 (F)66StdCLg62lf UitgBg6V6Il* Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn n 1.30, tiental woorden meer 10 Gents.—Voor het incasseeren wordt f0.05 berekend. 0 Franco per post1-65. Leiden, 82 Augustus. Voor het examen Engelsch middelbaar onderwijs akte A slaagde te 's-Gravenhage de beer G. Beun, van Leiden. Voor de hoofdakte de heer J. A. Broese, wan Gouda. Voor het examen rechtlijnigteekenen en. de perspectief slaagden te Rotterdam de heeren W. C. J. van Beuzekom van Lei den en A. Baart van Oegstgeest. Voor het examen boetseeren de heer F. H. Lazarom van Wassenaar. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Aalsmeer (dorp) is benoemd mej. C. J. Pieleprat, te Haar lem; tot onderwijzer aan school A te Wor- merveer de hoer J. H. Kamps, te Hillegom. Op een voordracht voor onderwijzer te 'Utrecht komt voor de h'eer K. A. Lancée, te Barwoutswaarder. Prins Hendrik, komende van de Schietwedstrijd te Loosduinen, kwam gis termiddag 4 uren aan het Centraalstation te Utrecht van Den Haag aan, vergezeld yan zijn adjudant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. Per hofrijtuig, bespannen met twee paarden, werd de reis naar Soest- dijk voortgezet. Bij het wegrijden werd de Prins door de vrij talrijke menigte leven dig toegejuicht. Men deelt aan „De Tijd" mede, dat de minister van oorlog heeft bepaald, dat- militairen, die bij eenig korps als adspirant- onderofficier zijn in dienst getreden en aan do eischen van geschiktheid voor den rang van sergeant hebben voldaan, daartoe kun nen worden bevorderd, ook al mocht daar door het voor zoodanig korps organiek vastgesteld aantal sergeanten overschreden worden. Haar de „L. K." verneemt, geeft de toestand van den burgemeester der gemeen te Maastricht, den heer Chr. Baudiiin, die lijdende is aan longaandoeningl ernstige redenen tot bezorgdheid- De 22ste Centr. Diac. Conferentie dèr Geref. Kerken >zal gehouden worden Dins dag 6 Sept. te Utrecht, in „Kunsten en «W etenschappen. In de ochtendsamenkomst zal na afdoe- tiing van huishoudelijke zaken in bespreking gebracht worden het rapport der commis sie inzake de armenwet; het rapport van de commissie inzake de voorbereiding van de stichting van een gesticht voor ontouder- 'de kinderen, welk rapport door ds. R. J. W. Rudolph, van Leiden, ingeleid zal worden. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat ter hoogte van het lichtschip Haaks" van Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" zijn verloren geraakt twee aan elkander bevestigde, roodgeschilderde ringvormige reddingboeien, gemerkt: Hr. Ms. „Heemskerck". Het vinden van deze voorwerpen behoeft derhalve geen aanleiding te geven tot on gerustheid. (St.-Ct.) De Utrechtsche gemeenteraad keurde gisteren een voordracht van B. en Ws. goed, om een aan de gemeente behoorend terrein, tusschen de Kruisvaart en dè Moesgracht, groot 19045 cA., te bestemmen tot gemeen telijk sportterrein voor de beoefening van openluchtspelen. De gemeenteraad van Ter-Neuzen heeft in beginsel besloten tot het oprichten van een Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus, mits voldoende rijkssubsidie wordt verleend. Dit zal dan de eerste Hoogere Burger school in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. HAARLEMMERMEER. Te Vijfhuizen be gaf zich S., uit Haarlem, in een in aan bouw zijnd huis, om iemand, daar werk zaam, te spreken. Bij het omhoog zien viel er wat kalk neer, juist in zijn beide oogen. De bijtende st-of kwetste beide oogen, zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Zeer waarschijnlijk is het linker oog verloren. Een zoon van den arbeider H., te Ab- benes, reed per fiets achter een hooiwagen. Juist toen hij met eenige vaart dit voertuig voorbij rijden zou, kwam een drinkenskruik, die aan de fiets hing, klem tusschen het frame, waardoor H. met een smak op den weg terecht kwam, vlak voor het paard, waarvan hij een trap op het hoofd kreeg. Gelukkig wist de voerman nog tijdig zoover uit te halen, dat de wielen den gevallene niet raakten. Met een groote wonde aan het aoherhoofd werd hij half bewusteloos opge nomen. Hij werd ter plaatse verbonden. LISSE. Nu men allerwegen begint met het rooien der aardappelen, komt men tot de onaangename ontdekking, dat de ziekte hierin vrij hevig is, zóó zelfs dat op enkele plaatsen de helft van het beschot ziek is. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar wij vernomen, zal de Buffet-Maatschappij ,,E. Pluribus Unum", vorlofKoudster voor de wachtkamer van de stoomtram, alhier, wel dra met de exploitatie daarvan ophouden. In verband hiermede wordt voor particu lieren, naar wij verder vernemen^ op zeke re voorwaarden, de gelegen opengesteld, om als verlofhouder in de wachtkamer op te treden, terwijl daaraan tevens zal wor den verbonden een agentschap voor het goederen-vervoer. KATWIJK-AAN-ZEE. De domein-op zichter P., alhier, is te Roermond gear resteerd wegens diefstal. Tevens wordt hem ten laste gelegd zedenmisdrijf in Den Haag te hebben gepleegd. Het aantal badgasten schijnt dit jaar bijzonder groot te zijn, althans in het hotel „De Roskam" alhier komen telkens gasten, die aan zee geen kamers kunnen bekomen. Wat in jaren niet is geschied, heeft als ge volg daarvan thans plaats. ,,De Roskam" is geheel bezet. De verloting der schilderstukken ten bate van den bazaar voor het Tehuis heeft morgenmiddag plaats. Gistermiddag passeerde hier op zeer geringen afstand van de kust een groot oorlogsschip eener vreemde natie waar schijnlijk een Fransch. Er werden van hier uit seinen gegeven met vlaggen, die echter niet werden beantwoord. Des namiddags werd het schip voor Scheveningen opge merkt. Katwijks Harmoniegezelschap gaf gis teravond van acht tot tien uren in de mu ziektent een concert^ dat als goed geslaagd mag beschouwd worden. Een overgroot© schare woonde het concert bjj. Het harmo niegezelschap is van plan gedurende dit seizoen iedero week een dergelijke uitvoe ring te geven. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Begulnstigd door het heerlijkste zomerweder, dat zich denken laat, gaf „K. K." uit Leiden gis teravond een uitvoering op het binnenter- nas van „Badhotel Konijnenburg". Als we ons niet vergissen, wTas deze avond de schoonste, die een concert bij Konijnen burg dezen zomer begunstigde. Het was bladstil, lekker zoel, zoodat een zitje op 'het binnenterras, dat alleen open is aan den boulevardkant, op zichzelf reeds een genot was. Zoo'n bladstille avond vlak aan de Zee valt niet vaak te genieten. Een tamelijk getal bezoekers .groot was het niet, en burgers uit Noordwijk-Binnen waren er al heel weinigen bij zat in greepjes echt gezellig bijeen om tafels op het binnenterras onder de zaal of caféveranda. En allen dat moet ter eere van Yan Leeuwen's strijkkwartet ge zegd worden allen luisterden met blijk baar gsnot naar de muziek. Het was dan ook een pracjhtig gehoor, die zachte, bijna smeltende tonen, is den kalmon zomeravond opklinkend uit den muziektempel. Onwrille- keurig kwam men al luisterend en pein zend en mijmerend onder den indruk der heerlijke tonen, onwillekeurig kwam men in de macht van een weemoedige stemming, die eer een gevoel van behaaglijkheid dan van onaangenaamheid teweeg bracht. We kunnen ons niet begrijpen, dat het luisterend publiek niet grooter was. Vooral bevreemdt het ons, dat zooweinig-en uit Noordwijk-Binnen aanwezig waren. De £ieer Yan Leeuwen heeft met zijn ,,K. K." gisteravond een met smaak sa mengesteld programma voortreffelijk afge werkt. Het publiek waardeert nog te weinig het prijzenswraardig streven der „Erven W. H. van Konijnenburg" ware het. anders dhr. zouden zoowel vreemdelingen als inwoners in grooter getale de concerten komen bij wonen. VOORHOUT. Evenals elders zijn ook al hier de lekkernijen bij den banketbakker in prijs verhoogd als gevolg van de stijging dor grondstoffen. Door de vele ondersteuningen aan zie ken is de kas van het ziekenfonds „St.-An- tonius" uitgeput. Om in den nood te voor zien, heeft het bestuur van deze onderaf- decling van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. oorbout, een liefdadigheidsloterij georga niseerd, waarvan de trekking op Maandag 29 dezer zal plaats Hebben. Om het goede doel vordieDt dezje loterij den steun der bur gerij, terwijl het bestuur gaarne voorwer pen, voor deze liefdadigheid afgestaan, in ontvangst neemt. In het klein-seminarie „Hago- veld" had gisteren de jaarlijksche prijs- uitdeeling plaats. Z. D. H. Mgr. A. J. Gal lier en tal van geestelijken waren er bij aan wezig. In de vestibule werd Mgr. verwelkomd door den regent. De groote zaal was in een lusthof herschapen. De prijsuitdeeling werd opgeluisterd door muziek- en zangnummers. Voordat de prijzen aan de leerlingen overhandigd werden, hield een hunner een Latijnsohe oratie: „Over de welsprekend heid van den H. Paulus." Verschillende leerlingen gingen over naar hoogere klassen, terwijl een dertigtal het seminarie verlieten om aan dat te Warmond hun studiën te voltooien. Een der vertrekkenden bracht in een schoon dichtstuk dank voor het goede, op „Hageveld" genoten. Mgr. wenschte den leerlingen geluk met den uitslag hunner studiën en spoorde allen aan, zich met ijver en opgewektheid aan do studie te blijven wijden. In de kapel had de laatste plechtighcad van het leerjaar plaats, een Te Deum, door Z. D. H. den Bisschop aangeheven, gevolgd door den zegen met het Allerheiligste. Bij Kon. besluit zijD benoemd: a. met ingang van 15 Augustus 1910, bij den grooten staf, tot majoor, de kapitein jhr. O. L. van Suchtelen van de Haare van dien staf, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg bij het wapen der infanterie, bij het 4e rcg. tot majoor de kapt. P. C. J. P. Kroeze, van het 5e rcg. bij het wapen der artillerie, bij Het 3e reg. veld-art. tot kolonel, de luit.-kolonel W. J. H. de Veer, comman dant van het korps; bij het 3e reg. vesting-art., tot kolonel, commandant van het korps, de luit kol. A. E. J. G. d'Hamecourt, van den gene- ralen staf, chef van den staf in de Nisuwo Hollandsche Waterlinie; bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kapitein de eerste-luit. J. C. Cramwinckel, van den staf; b. met ingang van 16 Augustus 1910, bij het porsonecl van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirig. off. van gcz. 2e kh, do dirigeerend off. van gcz. 3e ld., dr. E. Halbertsma, van dat personeel; tot dirig. off. van gez. 3e kl. dj off. van gez. Ie kl. dr. J. J. Rinkel, van dat perso neel; 2o. is 15 Augustus 1910, in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generalen staf, met bestemming tot chef van den staf in de Nieuwe Hol landsche Waterlinie, met afwijking in zoo verre van de bestaande organisatie; de kapitein D. G. van der Voort Maar schalk, van den staf der artillerie, adju dant van den minister van Oorlog, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegen woordige betrekking; aan R. <F. van de Kasteele, op zijn ver zoek, met 16 September 1910, eervol ont slag verleend uit rijn betrekking van be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Arnhem, met dankbetuiging voor de aan den lande be wezen diensten J. J. Louwerse, arts, met ingang van 15 Augustus 1910 benoemd tot officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht; met 1 Sept. 1910, aan don directeur van het postkantoor te Abcoude G. Hoffmann, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; met 16 Sopt. 1910, benoemd tot directeur van het post- en telcgr.-kantoor te Laren J. L. Crap Hellingman, thans commies der telegrafie ie kl.tot directeur van het post en telegraafkantoor te Zevenaar J. H. M. Lohmann, thans cammies der telegrafie le kl.tot directeur van het post- cn tele graafkantoor te Heusden J. A. Wagenvoor de, thans commies der telegrafie le kl. tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Lekkerkerk G'. Boswinkel, thaus in gelijke betrekking te Ammerstol. Bij kon. besluit is: lo. met ingang van 15 Augustus 1910, aaU den kolonel A. W. de Jonge van der Kalen, commandant van het 3de reg. vesting-artit lerie, ter zake van lichaamsgebreken, en de kartiteins L. G. E. Kalshoven en W. J. M„ van do Wijnperssë, onderscheidenlijk van het wapen der infanterie, commandant in liet XLVIIste landweerdistrict en van den' staf der genie, beiden op hun aanvrage» met de verplichting nog gedurende eenige jaren op den voet van het bepaalde bij do wet voor het reserve-personeel der lande macht 1905, ter beschikking te blijven, als-, mede, met. ingang van 16 Aug. 1910, den dirigeerend-officier van gez. 2de kl. dr. H^ A. van der Hout, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, ter zakt van lichaamsgebreken, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastge steld: voor den kolonel De Jonge van der Halen, voornoemd, op f 2100 's jaars; vco: den dirig. officier van gez. 2de kl. dr. Va^i Hout, voornoemd, op f 1800 's jaars; voor de kapiteins Kalshoven en Van de Wijn- persse, beiden voornoemd, onderscheiden lijk op f 1393 en f 921 ?s jaars; 3o. zijn, met ingang van 15 Augustus 1910, benoemdbij het reserve-personeel der landmacht a. met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de inf. der landweer, tot re serve-majoor, commandant in het XLVIIste landweerdistrict, ds kapitein Kalshoven, voornoemd b. bij het wapen der genie, bii het reg. ge nietroepen, tot reserve-kapitein, de kapi tein Van de Wijnpersse, voornoemd. O n z e W e s t. 1 Do Veroeniging „Oost en West" heeft weK' derom een nieuw boekje doen verschijnen: „Onze Wesl", heet het. Het vormt een gt* deelt© van de reeks werkjes, welke die Ver- ceniging zich heeft voorgesteld uit to geven ompopulaire kennis omtrent Nederlandscli Oost- en Wcst-Indië te verspreiden. Do ko lonie Suriname is cr in behandeld door; Reman Irus, do kolonie Curasao door M.- Victor Zwijsen, oud-rector van het Golegio „Santo Tomas" te Curasao. Uit het voorbericht blijkt al, dat hefi Hoofdbestuur der Vereeniging „Oost en West" niet van mcening is met dit boekje! een volledige verhandeling over „Onze West" te hebben doen verschijnen. Op boknoptd wijze hebben „personen, dio door een lang durig werkzaam leven in de Nedcrlandsche Wést-Indische Koloniën recht hadden. hun stem te doen gelden", het èen cn ander; „Mevrouw, de dokter komt dadelijk; maar een ander. De oude hofraad is op reis Ook dat nogAlles is altijd in Kaar leven zoo bijzonder bezwarend, alsof dat niet reeds moeilijk genoeg ware. In plaats van den ouden, kundigen huisdokter, die haar, haar kind en haar treurige familie-omstandighe den kende, een vreemde I „Wanneer wordt de hofraad terugver wacht?" vraagt zij op vermoeiden to.rL Het dienstmeisje staat nog in de open deur. „Nu, daarop kunnen wij met het hoes ten van de kleine toch niet wachten. Over drie weken pas." De robuste persoon van het land behandelt haar meesteres met die goedhartige doortastendheid en familiari teit, welke een practiscKe dienstbode tegen over haar onzelfstandige „mevrouw" aan den dag legt. ,,Ik wou het immers maar weten", zegt 'de jonge vrouw half verontschuldigend; „goed, Bertha!" Het meisje trok de deur onhoorbaar ach ter zich toe en de moeder was weer alleen met Kaar eenig kind, dat met koortsachtig heete wangen onrustig ademhalend in zijn wit gelakt ledikantje lag. Een ledikantje, zooals slechts verwende lievelingen hebben, zeer smaakvol en elegant, hetwelk echter zeer afstak bij de overige, nuchter eenvou- digo inrichting van het slaapvertrek, alsof de moeder voor haar kind het mooiste maai even goed genoeg vond, terwijl zij voor zioh- zelve niets verlangde. Aan het hooge hoofdeneind van het ledi kantje waren op een witten grond door een kunstenaarshand vijf musiceerende engel tjes met gouden vleugels geschilderdvlin ders zaten op liun schouders bloeiende wil de rozetakken en ranken, waaraan slechts de geur scheen te ontbreken, omgaven het witte met kant bezette kussen, waarop het hoofd van Het kind rustte, dat zelf veel van een serafijn had met de blonde, verwarde zijden krulletjes. Een zeldzaam mooi schep seltje. De moeder hield het klein© handje in de hare. Of de vreemde geneesheer door den hofraad over den algemecnen toestand van het kind op de hoogt© was gebracht? Of zou zij hem moeten inwijden en haar harte- leed aan een volkomen vreemde toevertrou wen? Zij was geen energieke, krachtige natuur; slechts sterk in Ket lijden, maar weifelend als het op handelen aankwam. Het liefst zou zij zich, om elke ontmoeting met menschen te vermijden, naar een afgelegen oord metterwoon begeven. De gedachte, dat zij een vreemde zou moeten ontvangen, maakt© haar, die zich sinds jaren geheel yan de wereld had afgezonderd, in hooge mate ze nuwachtig. „De dokter is in het salon Dat zeggende vertoonde de resolute Bertha zich weer in de deur. „Goed! Blijf gij dan zoolang bij Mar- got!" Niettemin bleef de donker gekleeds vrouw met het krachtig gebouwde lichaam en het angstige bleeke gelaat voor het bedje zitten, wijl zij niet den moed vond op te staan. „Maar gaat u dan toch", drong het dienstmeisje aan „De nieuwe dokter heeft een lief gezicht; die bijt niet.'" Nu stond zij op en verliet de kamer. In het koude, sombere salon met de rip- sen overgordijnen, waarin een bedompte lucht hing van een op het Noorden gelegen, weinig bewoond en weinig gelucht vertrek, heerschte reeds de schemering van een vroeg invallenden Octoberavond. Slechts de witte, koude kachel naast de deur vormde een lichte vlek in het schemerdonker. Het was doodstil in het groote vertrek met de drie ramen. Niets leefde daarin, evenmin bloe men als een vogel en ook geen herinnerin gen in den vorm van photografieën. Op het zwart-marmeren blad onder den spiegel stond een ouderwetsche pendule met een vroolijken jagersjongen, die op zijn jacht hoorn blies. De vreemde dokter, een slanke, zeer ma gere man met toegeknoopte overjas en met den hoed in zijn hand, wierp een blik op de cijferplaat. Hoe lang zou hij moeten wachten A zoo, die ging niet I Zij stond ze ker reeds lang stil Niet alleen voor den gelukkige, ook voor den ongelukkige slaat geen uur. Eentonig gaat de tijd voorbij en brengt niets terug van de vrienden en de genoegens, welke hij eenmaal genomen heeft; dood, voorbij, on herroepelijk. Troostelooze Hopeloosheid; de wijzer staat stil voor allen, die van de toe komst niets meer verwachten. Dit pessimisme vafi de staan gebleven pendule lag over het geheel© eenzame ver- tfrek met zijn doffe kleuren, rijn onder- wetsoh rip sen ameublement, hetwelk zich in eerbare eenvormigheid om een ronde ma honiehouten tafel groepeerde. Een stem ming, welke ter neer drukte en vreugdeloos was als de naargeestige October-dag bui ten. De kamerdeur werd behoedzaam open en weer dicht gedaan, als door een zeer ?jnu pr achtig persoon, die zich het minste leven maken Kad afgewend. De schuchtere vrouw was in haar grijze japon als een schaduw naar binnen gegleden. De dokter schoof haastig zijn notitieboek, waarin hij juist had gekrabbeld, in den zak van zijn overjas, liet het lorgnet met een eigenaardigen ruk van zijn bijziende oogen vallen en maakte voor de dame een linksch'e buiging. „Dokter Erichsen, alg plaatsvervanger van den heer hofraad Weser", stelde hij zichzelf voor. Erichsen... hijHad zij dat geroepen? Neen, want rijn gezicht was even kalm en onverschillig als daar juist. Goddank, dat zij onbewust den kreet van haar hart had gesmoorddat was het zwijgen gewoon I O, zoozeer 1 Erichsen, voor wien zij liever tot aan Ket uiterste einde der wereld zou gevlucht zijn, in plaats van hem onder de gegeven omstan digheden weer te ontmoeten, stond vóór haar. In haar salon. Na tien jaren zagen zij elkaar voor het eerst weer, on Kij kende haar niet. Hoe zou hij dat ook in dit donkere ver trek I Nadat zij zoo veranderd was sinds dien gelukkigen tijd in haar jonge jaren Goddank, dat hij haar niet herkendeKij had haar zeker reeds lang vergeten. Of hij ooit had vernomen, dat zij toch' nog ge trouwd was? Zij was nauwelijks in staat haar ontroe ring meester te worden. Tweemaal beproef de zij tevergeefs te spreken. Wanneer hij maar Diet haar stem herkende, die hem al-' tijd zoo Kad aangetrokken. Eindelijk zeidö zij heel zacht: „Ik ben mevrouw Wender.f „Wilt u zoo goed zijn mij naar mijn kind to volgen?" Hij knikte en volgde Kaar door de gang naar de slaapkamer. Een oogenblik later stonden beiden bij het bedj© van de onrustig slapende kleine, de moeder zag, dat de aandoenlijke schoon heid van het kind indruk op hem maakte. Een bitter lachje speelde om haar mond. Dus de kleine had kou gevat, hoestte. Hij voelde den pols. De koorts was van geen beteekenis, niet noemenswaard. Mevrouw. Wender wier ontroering hem niet was ont gaan, scheen spoedig zenuwachtig en ang stig. Een lichte ongesteldheidnaar zijn oordeel zou daaruit een verkoudheid voort komen. Hij sprak kalmeerend, op den ge ruststellenden toon van den ervaren genees-, heer, en verzocht om pen en inkt, ten eindt een recept te schrijven. Neen, hij had haar niet herkend. En hij zou haar ook niet herkennen: zij voelde zich beschaamd tegenover dengene, die haar. eens had bemind en jegens wien rij Kad mis dreven. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1