Piano- en Orgelliandel. L H. BRIJHEN, H TAI DIS Leidsche Spaarbank. In de Mietal JACOBA Iüiuaakpotten, J. VAiJ DER STOL Roodmerk Zwartmerk Groenmerk Paarsmerk No. 3. No. 9. No. 19 62 cis. por pond. 58 56 52 59 48 44 Ge Era fle M. J. TAI HELLE. Nieuwstraat 2-8. 9 Kleine Adverteniiën „Oe stad Maastricht" Haarlemmerstraat 130, de bekende echte bruine Haarlemmerstraat ISO. Mare 50. Laeiie^. Lachen. Lachen. Oud-Schilderij. Turfmarkt 7. Voorhanden eene rui ine sorteering: PIANINO'S en ORGELS, van verschillende Eerste-Klasse Fabrikaten. 77 77 77 77 77 77 77 77 77 99 79 77 77 77 77 77 Vraagt ZJwen Winkelier Kantoors OissI© Hijts 11°. SS. Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden Eiken werkdag 's morg. van lOI-XH uur, en bovendien Maandag- en Zaterdagmiddag vanlS—1 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1—O Woensdag-en Donderdagavond S—0 inkoop van Goud,Zilver.enz. legen de hoogste waarde bij lsii ie F. WESSEU, Haarlemmerstraat 120, recht orer Ca Donkersteeg. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 zuivere PreaRger-Koffie uitmuntende iloor geur en smaak. Pr(|8 per 5 ous CO (lent. VERKOU YV&STOKIIUYZEN, MMlWli RIJN 47. RIAGAZIJN LE30EM. WEDEROMVOORHANDEN: gemerkt. J B, dat het beste fabrikaat is wat er be staat. Deze po:ten zijn zoo dicht dat zij niet het minste vocht der zóutdeelen doorlaten. Deze potten zijn ver krijgbaar 1062 33 LRIV1EYER. SIEMENS. BERÜMANN. fl. E. G. FEUG3. Zoer voordeelig© prijzen. j. 1092 10 Vermakelijke boeken vnn Adlersield-Kallestrem, met aardige illnstratiën. Freule Kitty, 2e druk, goedkoopo uitgaat, voor slechts ft. In prachtband slechts 1.40. Gravin Kitty voor slechts /4.90. In rijken prachtband slechts I 2.50. IR/IC terdeeg wil lachen, verzuime het niet deze aardige boeken te lezen. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BOLLE, Hang te Rotterdam, en verder alom. Franco na ont vangst van postwissel, waarop melden: Freule Kitty of Gra vin Kitty. 1221 27 Te koop aangeboden een in goeden staat zijnd Schilderij in an tiek Ebbenhouten lijst, ge schilderd door D. DRUIJFF 1632, Sohilder te Leiden. Grootte van het stnk ong. ÏOOX&O c. M. Nadere inlichtingen by JOH. KARSTENS Jr., Spaarne77, Haarlem. 1109 11 Wil zooveel mogelijk de Zondagrust van uw naasten eerbie digen. Koop niet op Zondag wat gij op andere dagen kunt bekomen. STEMMEN, REPAREER EN, VERHUREN, RUILEN. Ook eenige uitmuntend© 2de-llands Instrumenten voor zéér billijke Prijzen. 1133 40 VAN NSLLN's PAKJESXOFFIE ft 77 1226 168 voor Mshoiadellljk geSsr&sik. 1069 75 Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den I6den October 1318, De rente a 3 pCt. gaat in den lsten en 16dcn van iedere maand. 5135 60 Bnsjes, om het sparen van kleine bedragen in huis te vergemakkelyken, zyn op elke zitting verkrygbaar. por geheele Annonce (30 woorden) 40 Cents. 31—40 woorden 50 Cents. 41—50 60 51-60 70 - 61—70 woorden 80 Cents. 71-80 90 81—90 één gulden. Deze Annonces wortlon slechts bü vooruitbetaling geplaatst. Er biodt zich aan: oen net Burgermeisje, voorkinderen ofin con winkel, ook niet ongenegen in de huis houding behulpzaam te z(jn. Br. Bur. v. cl. Bi. No. -456. Gevraagd: een flink Dienslbode van g. g. voorzien, liefst zoo spoedig mogelijk, Garenmarkt G Gevraagd: oen fatsoenlijke Bagdiensfhode, die flink kan werken. Adres: W. v. d. OORD, K.-P. Koor- steeg 10. Uienslbode. Govraagd: een notte Dienst bode, zich to vervoegen Nieu we Rijn No. 92. Een nelle Oiensfbode govraagd, togon 1 of 15 Septem- bor in eon kloin gezin, goodo getuigen voflangd(voor do zaak is een Werkster.) Zich aan te melden: Breestraat 177. Oamesfisls. Gevraagd, netto heldere Werkster, voor den VrUdagochtond. Rtfn- en Schlekado 103. Gevraagd terstond: eon not Meisje P. G., Adres Mevrouw A.J. BOER, Hoogo Ryndyk H190, bij Leider- dorp. Aan to molden: 6—8 uur 's avonds. Hutol „Levodag" vraagt om direct in dienst te treden: een nel Werkmeisje, togon hoog loon. Zonder goedo getuigen onnoodig zich aan te meidon. Zich to vervoegen 's avonds na 8 uur: Langobrug. Dagmeisje govraagd. Zich to vorvoogen: Thorbeckestraat 20. Aan het zelfde adres kan een Meisje geplaatst worden voor plak werk. Govraagd, voor halve dagon een flink Dienstmeisje, Zatordag don geheelen dag. Adres: Mariöapoolstraat 19a over Posthof. Donderdag ochtend aanmoldon. Zoo spoedig mogelijk gevraagd, een nelle DiensÜinde, kennis van koken geen ver- ei sehto. Br. Bur. v. d. Blad No. 438. Dagmeisje gevraagd. Een net, fatsoenlek Dag meisje gevraagd voor lieeló dagen. Adre^: Haarlemmer straat 73A. üagmeid. Gevraagd- oon flinke Dag- meid. Galgowator 18. Torstond govraagd: eeu Leerling Strijksfer, Strykinrichting Morschstraat 43. Govraagd: een flinke zindelijke Disnsibade, netjes kunnendo striken en van g. g. vz. Adres: Noordeinde No. 4. Togen 1 Sopt. gevraagd: een flinke Dienstbode, v. g. g. v.,goed kunnendo koken on werken. Persoonlek aan te melden- Plantsoen 35. Schilders. Gevraagdeen Schildors- jongen, bekend mot het vak, by ff. PILLEKERS, Schilder, Mareslngel 84. Atelier JONKER, Apothe- kersdyk No. 7, kan nelie Jongen geplaatst worden. Er biedt zich aan: eon Bakkersknecht P. G., on van g. g v. Br. fr. No. 26, WILH. BLOM, Woubruggo. Er biodt zich aan, om over zos wokon m dienst te treden, een Loodgieiersknechl, bekend mot Gas- en Water leiding. Brieven A. DELHEZ, p. a. K. VENSELAAR, Kork- straat Noordwyk. Te koop: een ras zuivere Jonge Boxer (Reu,) halfjaar oud, forsch gebouwd eu mooi gelcokond, zindelijk. Adies: Bilderdjjkstraat 9. Tor overneming aangobodon: een Amerikaansch Orgel mot Stool, prjjs zoor billijk. To bovragon Pelikaanstraat 16. Te koop: een prachtig hoog»- fijn, zoo goed als nieuw, En- golsch Damesrü'wiel, merk Bceston, met Vrjjwiel en Iioin, verder geheel compleet, voor slechts f 49, mot nog ruim 10 maanden garantie op de geheele Fiets en Banden, oon besto2do- hands, voor/"25. Adres:Slgaren- magaziju, Steenstraat 6, Ylak over Boerhaave. Heerenrijwiel. Te koop: oon prachtig zoo good als nieuw lsto klas En- golsch Hoorenrywiol, slechts 14 dagen bereden, dubbelo Rollorremmen, Kogol-VrUwlol, Dunlopbanden, zwaar nikkolon verstelbaar Brugzadol, verder gohoel compl., voor slochts 49, met nog ruim 11 mnd. garantie op Rjjwiel en Banden. Een zoo goed als nieuwe Brennabor mot nieuwe Bandon, voor ƒ27, on con Burgers voor f 17. Adres: Sigarenmagazijn, Steonstraat 6, Ylak over Boor- hra.o. Direct tor overname aange boden: een Zaak, in Boter, Kaas en Kruideniers waren, annex Slijterij, op een dorp in Zuid-Holland. Sedert 100 jaar bestaan. Br. Bur.v.d. Blad.No.-4S6, Gevraagd tor overneming, Backen voor do 3e klasse H. B. S. en aangebodon ter ovorneming boeken voor do lsto en 2do k Br?0Bur. v. d. BI. No. 4SS. Slaapkamer. Govraagd, door een Heer e9n fnssche Slaapkamer met Ont bijt in het centrum dor stad. Br. met prijsopgaaf BureeL van dit Blad No. 439. Te huur: Bovenhuis hoek Maredijk Schutterstraat, 4 Kamers, Keu ken, Zoldor, voorzien van Gas en Duinwater. Bevragen; Hoogowoerd 34. Pension gevraagd, voor Hoer en Dame (gehuwd), met gebruik van vrye Slaap- en Zitkamer, om trok Boommarkt, Br. Bur. v. d. BI. No. 433. Café met Vergunning to koop cf to huur gevraagd, „Buitenzaak." Brieven met be wijs van omzet aan het Bureau v. hot Leidsch Dagblad. 360. FEUILLETON. J3eecl liij goed 2) „Hebt gij niet iets te drinken?" vroeg de vaandrig; maav de ander sohudde zijn hoofd. ,,Gij kunt een glas gewoon water of spuitwater krijgen, iets anders heb ik niet. iWijn of champagne zou nu ook niet ge schikt zijn, want ik heb jo meegetroond niet om op dit late uur nog met je te driaken, maar om met je te spreken." ,,Toch niets onaangenaams antwoord de do vaandrig. Hij trachtte op schertsen den toon te spreken, maar hij kon eeo zacht beven van zijn stem niet onderdruk ken. De adjudant was opgestaan, liep een paar malen in de kamer op en neer, tot dat hij plotseling voor zijn zwager staan bleef. ,,Ik wil ronduit en eerlijk met je spreken en hoop, dat ook gij geheel waar tegenover mij zult zijn. Ik weet, dat je iets drukt, dat jo iets kwelt. Neen, val mij niet in de rede. Ik heb je in de laatste da gen nauwkeurig gadegeslagen; ook je fa milie is de verandering in je geheele wezen opgevallen. Je ouders hebt>en mij gevraagd, ©f er ook in den dienst iets op jo aan te merken valt. Ik kon naar waarheid niets anders zeggen, dan dat dit in geenen deele het geval is. Je superieuren zijn zeer te vreden. je getuigschriften, welke van de krijgsschool zijn gekomen, zijn uitstekend. Ik heb jo ouders en jo zuster hun vermoe dens uit het hoofd gepraat, omdat ik ze niet wilde verontrusten, maar ik zelf laat mij niet misleiden. Er is iets, dat je hin dert, en zoo ik daaromtrent nog den min sten twijfel had gekoesterd, dan zou je doodelijko schrik daar straks bij de onschul dige vraag of gij morgen wel gekozen zoudt worden, allen twijfel hebben wegge nomen. Niemand ontstelt zoo, wiens rein gemoed, zooals onze kameraad daar straks zeide, vrij gebleven is van schuld en feilen. Stel vertrouwen in mij. Wat is er?" „Nierbs, niets; gij vergist j.e bepaald," trachtte de vaandrig zich te verdedigen; maar de angst en do onrust, welke uit zijn woorden spraken, logenstraften zijn bewe ring. De adjudant legde zijn hand op den 6chouder van zijn zwager. „Frits," ver zocht hij, „kijk mij eens aan. Ziet ge wel, dat kunt ge niet, jo blik ontwijkt den mijne. Gij kunt niet liegen, niet huichelen en wees blij, dat gij dat niet kunt. Geloof me, gij hebt geen betere vriend op de wereld dan mij, vertrouw je aan mij toe, ik zal jo hel pen met raad en daad en wat het ook is, ik geef er je mijn woord op, dat nooit iemand anders er iets van zal vernemen. En nu, spreek I" „Ik, ik kan het je niet zeggen." Die woorden kwamen haperend over de lippsii van den vaandrig en een rilling voer door zijn gestalte. „Kom, heb moed," spoorde zijn zwager hem aan. „Wie een dwaasheid begaat,- moet ook den moed hebben die te beken nen. Ik zal je echter helpen, jo die beken tenis te verlichten. Hebt gij een dwaasheid begaan, welke met de vraag „Oü est la fem me?" in verband moet gebracht gorden?" In plaats van eenig antwoord schudde de vaandrig zijn hoofd, en zeide: „Toe, vraag mij niet langer." Maar zijn zwager deed alsof hij die laatste woorden niet had gehoord en ging bedaard voort: „Kwelt je de liefde niet, dan kwellen je schulden. Hoeveel is het?" Weer zweeg de vaandrig en keek strak voor zich.: ,,Maar, mensch, zeg dan toch opriep zijn zwager ongeduldig, „vooruit, hoeveel schulden bebt ge Üonderd? Duizend? Tien duizend?" „Neen, zooveel niet," klonk eindelijk het antwoord; ,,de helft." De adjudant haalde verlicht adem: „Dus vijf duizend marken of thalers?" Marken," klonk het bijna toonloos. „Nu, dan is Polen immers nog niet ver loren," zeide de adjudant, om zijn zwager op te monteren; „gij kunt over dat geld beschikken; ik zal je een wissel op mijn Bank ter hand stellen,- dan kunt gij het geld morgen vroeg balen. Ik leen het je, totdat gij in staat zijt het mij terug te ge ven. Kunt gij dat niet, dan doet het er ook niets toe. En zet nu weer een vroolijk gezicht." De vaandrig verroerde zich echter niet, hij had zijn oogen naar den grond geslagen en toen zijn zwager met een schertsend woord zijn hoofd ophief, zag hij, dat dik ke tranen over zijn wangen vloeiden., „Maar, Frits, wat moet dat beteekenen? Doe mij het genoegen en stort geen heete tranen van dankbaarheid, zooals het iri de romans heet. Het spreekt toch' vanzelf, dat ik je help, en gij behoeft je ook niet te schamen,; gij zijt immers een rijk" jong- mensch; die paar schulden zijn niet zoo erg, droog je tranen en lach nu eens weer, zooals gij slechts kunt lachen. Wacht een oogenblik, ik zal dadelijk den wissel in vullen, dan is het geval uit de wereld. Doch toen hij zijn zwager het papier toe reikte, wees dio dat af. „Ik dank je, zwa ger, maar het heeft geen doel meer; het is te laat." „Wat is te laat? Ik begrijp jo niet, spreek." „Ik kan niet; toe laat mij," smeekte de vaandrig, doch de adjudant zeide met een streng gelaat en op gebiedenden toon: „Ik wil, ik moet alles weten; begrijpt gij mij? Nu spreekt niet de zwager tot den zwager, maar de officier tot den vaandrig, de superieur tot den ondergesohikte. Ik wil alles weten; zooals gij weet moet er morgen een officiersverkiezing plaats hebben; het kost mij slechts één woord bij den comman dant en de verkiezing wordt uitgesteld. En ik spreek dat woord, wanneer gij mij niet alles zegt; dus voor den dag er mee: Waar om is het te laat?" Een oogenblik streed de vaandrig nog een zwaren strijd; toen zeide hij: „Goed, wanneer gij het dan weten moet: de kerel heeft den wissel verder gegeven; hij wordt vader overmorgen gepresenteerd. En dat mag niet zijn, begrijpt ge,- Zedritz, dat mag niet zijn; ik kan jo niet zeggen, waarom niet; hij sterft, wanneer hij den wissel ziet, niet om die paar marken, want vader is rijk, bij toeval weet ik hoe rijk, en dat geld "kan hij gomakkelijk be talen. Maar, zwager kijk mij niet zoo aan, niet zoo onderzoekend en vragendbegrijpt gij mij dan niet, vat ge niet, waarom hij den wissel niet mag zien, waarom ik deze som voor hem verzweeg, toen ik onlangs mijn schulden opbiechtte?" Steeds hartstochtelijker, steeds sneller kwamen de woorden uit zijn mond, angst en wanhoop hadden hem aangegrepen en op eens sprong hij op en viel voor den adju dant op de knieën: „Red mij, red mij, ik weet niet wat er van worden moet!" Onwillekeurig week de officier een schre de achteruit; elke bloeddruppel was uit zijn gelaat geweken en hij steunde zwaar op de leuning van een stoel. Uit zijn gelaat sprak geen medelijden, maar slechts streng heid en ontzetting. „Sta op," beval hij kortaf; „sta op," herhaalde hij, toen zijn zwager op zijn knieën bleef liggen. Sta op, ik beveel het" De vaandrig verhief zich langzaam en Het zich zwaar op zijn stoel neervallen. De stem van zijn zwager deed hem uit zijn verwarde gedachten opschrikken: „Vertel hoe dat is gekomen. Hoe dat heeft kunnen komen „Wij hadden gespeeld," zeide de ander; „wij, scholieren van de krijgsschool, ten minste wij, cavaleristen, waren bij de 'wed rennen geweest en gingen later naar een groote restauratie. Er was daar een groot gezelschap bijeen en toen er na tafel werd gespeeld, werden ook wij uitgenoodigd daaraan mee te doen. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 8