N°. 15480 "Woensdag ÏO Ang^istns. A#. 1910. <Eeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. l>eed liif goed? PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» /'1.05, Iedere regel meer /'0.171. Grootero letter» naar plaatsruimte. Kleine-adrertentiën ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoasseeren wordtƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1 S f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. franco per post 1.65. dbakkwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door D. VAN HULST, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrij en drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in hot beneden-zijlokaal van het per ceel Haarlemmerweg No. 64. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester.. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 10 Aug. 1910. Leiden, 10 Augustus. Voor het examen handteekenen en perspectief lager onderwijs zijn te 's-Gra- yenhage geslaagd de heeren C. J. Nieboer en J. D. Noest, leerlingen van de teeken- 6chool van den heer W. C. A. Ridderhof te Leiden. Voor Let examen Fransch 1. o. slaagde, do heer H. Bolt, van Leiden. Voor het examen Eaigelsch 1. o., mej. L Brouwer, van Gouda. Voor de hoofdakte de heeren F. L. Th. Moene, van Leiden en H. Boon, van. Gouda. De Staatscourant bevat de statuten der Naanilooze Vennootschap Grand Hotel „du Soleil" (Groot Hotel „de Zon,,) t© Nijmegen. Doei: de exploitatie van ho tels, restaurants en feestzalen. Duur: 100 jaar Kapitaal f 500,000, verdeeld in aan- deelen van f 1000, waarvan geplaatst en volgestort f 140,000. De vennootschap wordt bestuurd door een directeur, onder toe zicht van ten minste 3 commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot commissaris sen benoemd de heeren Ed. W. Hendrikse, P. W. M. Hoegen, beiden bankiers te Middelburg, en J. P. Vergouwen, directeur der Credietbank voor Nederland, te Lei den, en tot directeur de heer J. F. Steen metser, hotelhouder, te Nijmegen. Prins Hendrik is voornemens morgen Donderdag een bezoek te brengen aan den internationalen schietwedstrijd op bet landgoed Ockendorg onder Loosduinen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gom. te Zevenhoven door den heei C. J. de Kruyter, cand. te Middelburg. Gistermorgen is té St.-Michiels-Gestel in den ouderdom van 84 jaren overleden mgr. Ch. J. A. Terwindt oud-directeur van het Doofstommen-Instituut aldaar, ridder tn de orden van den Nederl. Leeuw en van franje Nassau. De audiënties van de ministers van waterstaat en van koloniën zullen Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. Zestal voor prod, bij de Ned.-Herv. Kerk te Dordrecht (vac.-Schokking)ds. J. ten Bruggenkate, Leeuwarden, ds. E. J. v. d. Brugh, Westwoud; ds. F. H. G. v. Iterson, Pietersburen, ds. F. W. J. v. d. Kieboom, Zalt-Bommel, ds. H. H. Riepma, Westzaan, en ds. J. L. N. Zillinger Mole naar, Bolsward. Allen waren de candidaten van de moder nen en van de Vereeniging voor de evenre dige vertegenwoordiging, met 64 van de 9C stemmen. ALPHEN. Gistermorgen droeg aan het rijk versierde hoogaltaar der parochiekerk een van de zonen der gemeente, de eerw. pater Sylvanus O. F. M. (Adrianus v. d. Bosch), zijn eerste H. Mis op, daarbij ge assisteerd door den hoogeerw. heer G. S. Koopman, deken van Alphen als presby- ter-assistents, den zeereerw. hooggeL heer prof. Tb. Seysener, van Warmond, als diaken, en den z.eerw. heer L. van den Berg, van Mill Hill, als sub-diaken. Het zangkoor voerde een meerstemmig „Veni Creator" en H. Mis uit. De feestpredikatie werd gehouden door den eerw. heer Dan- kelman, reetor te Delft, die welsprekend roem en verhevenheid van het H. Priester schap schetste. Na de H. Mis werd den eerw. neomyst de jubelcantate van pater Haagh toegezongen. Gistermiddag had een drukbezochte re ceptie plaats, terwijl de feestdag kerkelijk geëindigd werd met ee.i plechtig lof en Te Deum. AARLANDERVEEN. De gehouden col lecte voor de Weesinrichting te Neerbosch heeft opgebracht f 18,27. BOSKOOP. De belegde gemeenteraadsver gadering, alhier, kon niet doorgaan, daar zooveel leden van den Raad met vacantie afwezig waren, dat de voorzitter bekend maakte, dat het aantal opgekomen leden te klein was. HAARLEMMERMEER. Bij den bouw van een boerenschuur aan den Sloterweg had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Door het losraken van een der korte steigerhouten, een z.g.n. korteling, stortte de steiger ge deeltelijk in. Het neervallende hout, stoe pen cn kalk kwamen terecht op den metselaar KI., uit Amsterdam, die met veel moeite van onder liet neergestorte gehaald werd. De man leed vrecselijke pijnen. Een ont boden geneesheer constateerde zware inwen dige kneuzing en beenbreuk op twee plaat sen. Hij werd per auto van den genees heer, dokter Tolmer, van Sloten, naar het ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Van een stuk land langs do Ringvaart heeft men een partijtje bollen gerooid en meegenomen. De diefstal had in den nacht plaats Hot schijnt, dat do dief of dieven gestoord zijn geworden; althans op hot veld zijn een paar ledige zakken achtergebleven. Elke verdere aanwijzing van dader of da ders ontbreekt. HILLEGOM. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 12 Augustus, des avonds te acht uren. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ver zoek F.-A. J. Heemskerk, om eervol ont slag als onderwijzer in het bouwkundig tee- kenen bij het herhalingsonderwijs. 3. Be noeming van een onderwijzer in het bouw kundig teekenen bij het herhalingsonder wijs. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare. Lagere School. 5. Rooi lijn van een gedeelte van de Hoofdstraat, in verband met den bouw van 3 woonhuizen door de wed. H. Kroon. 6. Voordracht Zetters Riiks directe belastingen. 7. Be noeming Commissie reclames hooifdelijken omslag, dienst 1910. 8. Aanbieding gemeen terekening, dienst 1909. 9. Verzoek van de onderwijzeressen aan de Openbare Lagere School tot verhooging der vergoeding voor het geven van onderwijs in de nuttige hand werken. 10. Overdracht Post- en Tele graafkantoor aan het Rijk. 11. Vaststelling kohier schoolgeld lager onderwijs over het 2de kwartaal 1910. LISSE. De plannen van de muziekver- eeniging „Eensgezindheid," om een boot tocht te organiseeren naar liet eiland Mar ken, hebben vasten vorm gekregen. Een salonboot is reeds voor dit doel afgehuurd en de tocht zal plaats hebben op Zondag 21 Augustus. Men,is begonnen met de uitbreiding van de gasleiding op de Zwarte Laan en. den Loosterweg. Deze zal voorloopig ech ter alleen worden gelegd "tot het nieuwe etablissement van de firma M. Veldhuizen van Zanten en Zonen. Aannemer is de heer Wilson, te 's-Gravenhage. Het met ongebluschte kalk geladen en in brand geraakte schip, waarover wij reeds eer hebben bericht, is geheel uitge brand. Het schip is dan ook vervoerd. Het behoorde aan schipper Kruyff, te Rotter dam, en is groot 320 ton. Het gezin van den schipper, bestaande uit 6 personen, is thans gelogeerd b'ï den heer J. J Kruyff alhier^ een broeder van dezen. NIEUWKOOP. De loting voor de Natio nale Militie alhier, is, evenals voor Noor den, bepaald op Zaterdag 20 Augustus a.s. te ]3odegraven. VALKENBURG. De 'loting voor de Na tionale Militie zal voor deze gemeente ge houden worden te Katwijk op 17 Augustus a.s. des voormiddags te halftwee. Er zijn 10 ingeschrevenen. WASSENAAR. De gemeen te rekening over 1909 sluit met' een nadeelig saldo vanj f 135,7472- Ontvangen werd f 32,040.1672 en uitgegeven f 32,175.91. ZEVENHOVEN. Door het R.-K. kerk bestuur is besloten, een verdieping op de R.-K. Pastorie te bouwen. Bij Kon. besluit is met ingang van 11 Augustus 1910 herbenoemd tot plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Sneek, ingesteld bij Kon. besluit van 26 November 1902, Staatsblad no. 202, J. Poppinga, te Sneek. Bij Kon. besluit is aan P. Trumpie (Trumppie), wod. van den hoefsmid hij de 4de divisie Koninklijke marechaussee A. Beringer, met ingang van 7 Maart 1910, een pensioen verleend van f250 's ja-ars; ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet en art. 4 der bij de wet van 6 Juni 1900 ge wijzigde wet van 28 Juni 1898 de navol gende pensioenen verleend, als aan: M. P. Schellekcns, teekenaar van het kadaster, 996 (overleden 23 Februari 1910); J. F. Ha-man, ooncierge in het gebouw der Staatsloterij, f73; W. C. Engelen, concier ge in een gebouw waarin kantoren van de hypotheken en het kadaster zijn gevestigd, f 224 (overleden 9 October 1909)II. Bul- tena, kommies 1ste kl. bij 's Rijks belastin gen, f740; L. Beijerinck, ontv. der reg. voor de burgerlijke akten, f 3000I. Brug- mans, kommies-ontvanger bij 's Rijks belas tingen, f 463P. J. Mulder, verificateur bij 's Rijks belastingen, f 1767. Over de uit*lnitirg te Enschedee. Gisteravond werd in de Stadszaal alhier 'n openbare vergadering gehouden, belegd door den Lcidschen Bestuurdersbond en dö afd. Leiden van de S.-D. A.-P., waarin de uit sluiting der fabrieksarbeiders in Ensche- dee zou worden besproken. Als spreker^ waren aangekondigd do heeren Iv. Bevers, zelf fabrieksarbeider te Enschedce, en J. A. Bergmeyer, onderwijzer te Dordrecht. Uit de mededeelingen van den voorzit ter hij het openen der vergadering bleek, echter dat de laatste spr. medegedeeld had verhinderd te zijn en nu zou in zijn plaats optreden de heer. E. Kupers, secretaris van den Bpnd .van werklieden in de kleeding- industrie te Amsterdam. De zaal was niet geheel gevuld. Er zul len «een 500 a 600 hoorders geweest zijn, waaronder ook een aantal textielarbeiders. De voorzitter van den Leidschen Bestuur ders bond, de lieu- J. Molenaar, opende dó vergadering met een groet aan de strij ders in Enschedee, die zich hebben verzet, zeide hij - tegen de verregaande aan matiging en brutaliteit der textielbaronnen, welken groet hij aan den spr. uit Ensche dee verzocht over te brengen. Hij drong voorts op daadwerkelijken steun aa.rï, want daar wordt een mooi stuk klassenstrijd ga streden, en verliezen de arbeidersorganisa ties, dan xal dit hen zeer achtera itbreaif gen en voorts ©an terugslag zijn voor an dere organisaties. In dit verband wees hij op hetgeen dc L. B. en de S.-D. A-P. van het ook in Leiden opgerichte steuncomité onderscheidt. W ij zeide spr. steunen 3ë uitgeslotë- nen in den door hen ge voer den klassen strijd het steun-comité steunt omdat da, fabrikanten den klassenstrijd zoó sterk pro- vocceren, wat door haar wordt veroordeeld. Ten slotte protesteerde spr. krachtig tegen de weigering van een ingezonden stuk in ons blad als antwoord 'op een door onze redactie overgenomen circnlaire van de on georganiseerden. Pliema gaf hij het woord aan den eersten spr., die gaarne den groit der Leidsche ar beiders aan zijn. kameraden in Enschede© zou overbrengen. Aangenamer zou het hem echter zijn wanneer de Leidsche textiel arbeiders in het Enschedeasc-he conflict aan leiding zouden vinden om zich te orga niseeren waar hun toestand immers ook zoo ellendig is. (Applaus). Tot zijn eigenlijk onderwerp komend, con stateerde spr." dat thans in Twente een stuk klassenstrijd wordt gestreden, zooals in Ne derland nog niet is voorgekomen. In Twente is men daaraan wel gewend. Er plegen zoo om de twee jaar conflicten voor te komen tusschen de werkgevers en.' het proletariaat en deze- strijd zal wel niet de laatste zijn. De arbeiders strijden voor Kun economische verheffing. Hoewel wat spr. met be cijferingen aantoont de inkomens der fabrikanten in do laatste 21 jaren reusach tig zijn toegenomen, is de toestand van den arbeider ellendig gebleven. Dooreenge- nomen verdient de textiel-arbeider per jaar f 463. Spr. schat hpt jaarlijkseh inkoman van de 40 fabrikanten; en fabrikantenzonen op 21/2 millioen. Als dit mede ongeveer! gelijkelijk verdeeld werd over do 4000 ge zinnen, die bij do textiel-industrie betrok ken zijn, zou ieder gezin ongeveer f 10ÖQ per jaar meer genieten. Dat echter slechts enkelen profiteeron van den arbeid der duizenden, ligt in het ver- keerdo systeem en daartegen moeten de ar-> beidersorg&nisaties den- strijd richten. Spr. schetste het verloop van deze econoM mische worsteling, vertelde van hot plagen; en treiteren, waaraan de arbeidors in de fabriek van Mcnko blootstonden. Als men zoo leest wat de fabrikantenvereniging daarvan zegt, dan lijkt dit nog niet zoo .erg, maar men moet het zelf hebben on dervonden om het ondraaglijke er van t© gevoelen. In 1903 kwam de Fabrikantenvereniging tot stand met het doel stakingen te voor komen. Maar de vereeniging heeft nog nooit jets gedaan in die richting. In plaats van als ernstige mannen ern stige onderhandelingen te voeren met dd georganiseerde werklieden, wordt door hen op pietluttige manier omgesprongen met de belangen van geheel Enschedee. In Enschedee haerscht niet het oude oog pra oog en tand om tand; op geheel En schedee wordt wraak genomen voor het kwaad, dat de stakers bij Menko in liet oog van het patronaat hebben gedaan. IIoo .tyranniek men hierbij dikwijls optreedt to gen de arbeiders, toonde spr. aan door mede te td celen dat f abrikan feu voordat zij de enkele arbeiders hoorden, deze oerst driej ,uren buiten lieten wachten. "Wat resultaat de thans gevoerde onder handelingen zullen hebben, daarvan weet! men in Enschedee zelf niets, maar spr. kan wel zeggen, dat de arbeiders niet zullen] accepteeren, wat de fabrikanten, thans aan bieden. Met hun strijd bij de Leidsche arbei ders aan bo bevelén en do textielarbeiders in het bijzonder op te wekken tot organisa tie, besloot spr. 'zijn warm toegejuichte rede. Na hem hield de tweed© spr. ©cn uit voerig historisch overzicht van de econo mische ontwikkeling en strijd in wij zou den haast zeggen alle landen en alle tij den, waarbij hij ruimschoots gelegenheid vond de ellende van den arbeider, d© harte loosheid der bezittende klasse in schrille kleuren te schetsen, eindigend© met een ver heerlijking van de Sociaal-democratie. Deze spreker werd. niet met die aandacht gevolgd, welk© den heer Bevers ten deel, was gevallen en verscheidene personen ver lieten waarschijnlijk inet het oog op het lat© uur, de zaal. Van do gelegenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt, wat den voor zitter in zijn sluitingswoord aanleiding gaf te constateeren, dat allen het mot do sprcf- kers eens waren. Bij de uitgang "werd een collecte gehouden; voor Enschedee natuurlijk. 1>© Tnbbergsche politieqnaestie. Naar „Het Centrum" verneemt, is door den afgevaardigde van Almeloo mr. Aal- berse, een vraag gesteld aan den minister van justitie, naar aanleiding van de niet- vervolging van twee veldwachters te Tub- bergen, tegen wie een aanklacht was inge diend wegens mishandeling van eenige per sonen op 2 Februari jl. 3) Eerst had ik geluk, ik won groo- te sommen; maar toen kwam de terugslagik verloor en verloor en toen ik eindelijk uitscheidde! had ik vijf duizend marken örspeeld, betaalbaar op mijn .woord van eer binnen drie dagen. Wat ik gedaan had, begreep ik pas den volgenden morgen, toen de ontnuchtering over mij kwam. Hoe moest ik aan 't geld komen? Ik deed, wat in mijn vermogen stond, ik wend de mij tet alle kennissen, ik telegrafeer de aan de familie en smeekte om hulp, ik ging van huis tot huis, maar ik wendde mij niet tot mijn vader. Toen hij mij zijn toe stemming gaf, officier te worden, heb ik hem vrijwillig mijn woord gegeven, dat ik nooit zou spelen, ik meende daardoor be stand te zijn tegen alle verleidingen en ver zoekingen. „De liefde voor vader," zoo be redeneerde ik bij mijzelf, „en de herinne ring aan de belofte, welke gij hem gegeven hebt, zullen je steeds beschermen." Maar ik bezweek reeds den eersten keer, dat ik in verzoeking kwam, en in het bewustzijn van mijn schuld mengden zich het berouw 'en de wanhoop over het verbreken van mijn woord. Toen ik vader indertijd die belofte had gegeven, had hij mij met een blik vol teedere liefde aangekeken en ge zegd: „Ik dank je." Anders niets, maar uit die woorden, zooals hij ze sprak, klonk zooveel, dat ik hem teeder de hand kuste^ Er was slechts een woord noodig geweest en vader zou mij het geld gegeven hebben, maar ik wilde hem mijn lichtzinnigheid niet bekennen; ik wilde hem het verdriet, dat zijn eenige zoon zijn vrijwillig gegeven belofte niet hield! besparen. Ik vond niet den moed mijn vergrijp te bekennen. Be knor mij daarom, noem mij dwaas en kin derachtig, zeg, wat gij wilt, ik kon niet anders handelen. Hoevele telegrammen heb ik in die dagen niet aan mijn vader opge steld, doch ik verzond geen enkel, in het laatste oogenblik verscheurde ik ze steeds weer. Telkens weer dacbt ik: „Er moet nog een andere uitweg gevonden worden." Ik ging naar den heer, die het geld van mij had gewonnen, ik vroeg hem om een uitstel, na vele smeekbeden werd mij een uitstel van 24 uren toegestaan, in mijn toe stand was niets, niets veranderd; het was krankzinnig te denken, dat het mij geluk ken zou het geld te krijgen, en toch voelde ik mij als bevrijd, als herboren, toen ik dat uitstel had verkregen. Door den angst, waarin ik leefde, kon ik niet kalm naden ken, niet kalm overwegen wat er zou ge beuren, wanneer ik mijn woord van eer niet hield, mijn schuld niet afdeed. Er bleef dan slechts één ding over: de dood. En ik wilde niet sterven, ik wilde leven, en toch zag ik den dood voor oogen. In de grootste wanhoop ontving ik een brief, waarin een mij onbekende zich be reid verklaarde, mij, ingeval ik in geldver legenheid verkeerde, te helpen. De Hemel mag weten, hoe de woekeraar mijn verle genheid is te weten gekomen; ik snelde naar hem toe; hij was bereid mij het geld _te geven, maar hij verlangde een borg- stelling, de borgstelling van mijn vader. „Ik kan mij wel voorstellen," zoo onge veer sprak hij tegen mij, „dat uw vader het geld niet voorhanden heeft, dat hij het ti niet dadelijk kan zenden. Het zal een eer voor mij zijn, wanneer ik den heer baron het geld mag leenen en ik geef het u zoodra ik de zekerheid hob, dat uw vader borg stelt voor het geld van zijn zoon." Ik luisterde naar zijn woorden en op nieuw maakte wanhoop zich van mij mees ter, want hoe moest ik aan d© borgstel ling van mijn vader komen? Het was krankzinnigheid daaraan te denken en te vens onverstandig, want zoo ik mij tot mijn vader wendde, dan zou ik zijn borgstelling niet noodig hebben. Ik hoorde wederom de stem van den woekeraar: „Neem u toch dit papier, mijn heer de baron; u zal wel een middel vinden om de handteekbning van uw vader te krijgen, en zoodra ik die heb, krijgt u het geld." „En gij gaaft de handteekoning van je vader, gij vervalschtet die?" Dreigend en tevens beschuldigend klonken de woorden van den officier. „Weet ge, wat gij zijt? Een „Houd op, spreek dat woord niet uit!" De vaandrig was opgesprongen en stond tegenover zijn zwager; alle kleur was uit zijn gelaat geweken. y, Ja-, ik deed het, ik gaf do handteekening van mijn vader; ik deed het om mij te red den; ik deed het, wijl ik geen anderen uit weg meer zag; ik deed het, wijl ik het ver trouwen van mijn vader niet wilde schok ken, zijn liefde en genegenheid niet wilde verbeuren! wijl ik_ niet den moed had naar hem toe te gaan en te zeggen: „Ik faalde, vergeef mij." Ik nam de schuld op mij uit liefde voor mijn vader." De officier lachte hoonend: „Een mooie kinderliefdeHebt gij dan niet berede neerd, clat de wanhoop van je vader over je, later, wanneer hij van de vervalsching hoorde, veel grooter zou zijn? Hebt gij dat alles in het geheel niet bedacht? Wist gij dan niet, wat ge deedt?" „Ja en neen," antwoordde de vaandrig; „ik wist, dat ik verkeerd handelde, maar ik had de kracht niet om weerstand te bie den. Ik ben ziek, geestelijk ziek geweest in die dagen van angst en opwinding; ik wist wat ik deed en wist het toch ook weer niet. Slecht één ding herinner ik mij nog duidelijk, n.l. dat.de woekeraar mij met de heiligste eeden heeft bezworen, dat hij den wissel niet uit handen zou geven, dat hij dien tot aan den vervaldag behouden, dat ik het papier van hem terugkrijgen zou. Zoo de woekeraar woord had gehouden, zou vader niet, dan zou geen mensch ooit iets van mijn schuld hebben vernomen, ik zou het papier ingelost en verbrand hebben. Mijn schuld zou met mij zijn gestorven, geen derde zou er ooit iets van hebben ge weten. Het geld had ik gemakkelijk kun nen leenen; over een maand word ik meer derjarig en krijg dan de vrij© beschikking over een groot deel van mijn toekomstig vermogen.- Alles, alles had goed kunnen gaan. Nu beef en sidder ik bij de gedachte, dat vader den wissel gepresenteerd, hem mijn vergrijp geopenbaard zal worden. Ik maak mij niet bezorgd over mijzelven, vader zal mij vergeven, maar ik maak mij bezorgd over vader en moeder. Zij jnogen er niets van te weten komen. Help mij, doe mij een uitweg aan de hand." Uit de oogen en het gelaat van den jongen vaandrig sprak zulk een wanhoop, dat de officier, ondanks zichzelven, bijna medelij den met hem gevoelde: „Ik wil je helpen* ik zal je ouders dat verdriet besparen, en dat zal mij gemakkelijker vallen dan gij denkt. Wij hebben afgesproken, dat wij een der eerstvolgende dagen naar mjjn ouders wilden rijden, zij verlangen mijn meisje en mijn schoonouders te leeren kennen. Ik zal het weten door te zetten, dat jouw familie reeds morgenavond vertrekt, ik zelf blijf hier dan een dag langer om don wissel in te lossen, wanneer hij je vader aan hui3 gepresenteerd, wordt. Neen, bedank mij, al3 't je blieft niet," ging hij voort, toen hij be merkte, dat zijn zwager hem wilde bedan- kèn, „ik help- jou niet^ maar slechts je fa milie 1" „En toch dank ik-je van ganscher harte." Dat klonk oprecht en trouwhartig en uit de oogen van den vaandrig sprak liefde en dankbaarheid aan zijn zwager. Maar deze keek ernstig en treurig, toen hij zeide: „En hebt ge er reeds aan gedacht, wat er nu van je worden moet? Want gij ziet toch' zeker zelf wel in, dat gij geen officier kunt blijven?" De vaandrig tu'melde achteruit. Hij zou op den grond zijn gevallen, wanneer zijn zwager hem niet ondersteund bad; hij viel op een stoel en staarde hem als wezenloos aan. (Slof volgt).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1