N®. 15478 Waantlag 8 Aiig^istns. A0. 1910. <Qeze tjCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offioieele Kennisgeving. Over Vreemdelingen. PEL'S DER ADVEETENTIEN: Van 16 regels ƒ1,05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. 1 PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Centsper 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn 1.30. Franco per post1.65. minui RWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van den Directeur der Leidsohe Zoutkeet, houdende verzoek om Vergunning tot het uitbreiden der Zoutkeet floor het plaatsen cn in werking stellen van twee- eleotromotoren, elk van 4 p.k. voor het aandrijven van centrifugaalpompen en 1 motor van 1.5 p.k. voor het drijven van een luchtpomp in zijn fabriek. Oude Singel 250, kad. bekend sectie B no. 2801; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat ge noemd verzoek, m?t de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag 22 Augustus panst. des voormiddags te elf uren, op het. Raadhuis gelegenheid zaJ worden gegeven >m bezwaren tegen dat verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, lat niet tot beroep gerechtigd 7Ün zij, die "niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet Voor het gemeentebestuur of een zijner le llen zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 8 Augustus 1910. {The International Ptaite Association.) Er schijnt geen aanleiding te zijn om juist (Vandaag onze aandacht bijzonderlijk; te be palen bij de vreemdelingen, dio ons in deze maanden plegen te bezoeken. Wij zijn er aan jgeweöd en laten de détails van le zaak met liefde over aan het bestuur van Vreemde ling enverkeeri' .dat o.a. door de versprei ding bij duizenden exemplaren van de 9, Kleine Gids" voor Leiden onder de c.e- Boekers onzer badplaatsen de aandacht van dézen vestigt op onze stad. Wel treft het ons, dat ditmaal de vreem delingen bijzonder talrijk zijn, maar het is 'ons zeer welkom. Vooreerst omdat wij ons anders wel wat eenzaam zouden gaan voe len in onze zomer-stille straten en dan ook nog om de vlotte wijze waarop bij zulk ver keer de dubbeltjes van den eenen zak in den anderen verhuizen. En wanneer wij hen zien in onze stad ,want vreemdelingen hebben toch altijd iets aparts; het is dadelijk te zien dat het geen •Leidenaars of andere ge _e Hollanders zijn dan zijn wij voorkomend en wij trachten hun een grooten voorraad goede indrukken te geven, omdat wij wel weten dat onze straatjeugd, die niet verder denkt dan hun kleine wipneusjes lang zijn, wel poor de minder aangename oogenblikken «alzorgen. Zijn wij op het stationsplein en hooren wij een vreemdeling ons vragen, wijzende op de paardetram „of deze lijn naar de oude stad gaat", dan knikken wij instem mend en niet zonder trots voegen wij er haastig bij: „Zeker, dan moet u deze lijn hebben." Komen wij langs het Rapenburg en zien ,wij daar vlak voor het bekende oude ge bouw op den hoek van de Nonnensteeg, een belangstellend groepje staan, dan zij wij gaarne beleefd en als één er van ons vraagt of dit de Academie is, stemmen wij dit met een glimlach van internationale vertrouwe lijkheid onmiddellijk toe, knikkende en groe tende en blij dat ons een moeilijke uitleg van den weg er heen, bespaard wordt, omdat wij ons net op d&t oogenblik, juist in die taal niet zoo heel gemakkelijk zouden Weten uit te drukken. Maar er is verschil in vreemdelingenbe- zoek. Er zijn er die met den bekenden roode Baedeker in de hand volledig en haastig alle 10, 20 of 30 merkwaardigheden onzer stad afloopen en dus weer per eerste gelegenheid verder gaan naar nieuwe stroken. Wij kunnen ons echter ook ander bezoek 'denken en hiermede komen wij tot de be spreking van de komst van de boven dit artikel aangehaalde Association. Deze veroeniging van vreemdelingen stelt zich ten doel niet alleen om te komen en te zien en dan weer weg to gaan, maar zij wil meer: zij will tevens gebruik maken van de gelegenheid om zeden en gewoonten en instellingen van het land dat zij bezoeken te bestudeeren. Zij wil nagaan, wat er daar wordt gedacht en gewerkt ten aanzien van sociale kwesties, als arbeiders- en vrouwen beweging. Zij wil weten hoe het met de .lite ratuur en de kunst staat, hoe er de land bouw wordt bevorderd en zoovele andere ernstige aangelegenheden van onzen tijd. Daarvoor hebben zij zich verzekerd van de voorlichting van deskundigen, die hun van al deze dingen zullen spreken. Het is thans de tweede maal dat Holland door deze Vereeniging bezocht wordt. Lei den is als ankerplaats gekozen en zoo zul len van 919 Augustus een honderdtal van deze vreemdelingen hier hun intrek nemen en van hieruit hun uitstapjes ondernemen. Een welvoorzien programma waarborgt ons, dat zij omtrent ons land degelijk zullen worden ingelicht. De voordrachten worden bijna alle gehouden in een der zalen van het Academiegebouw en zullen worden uitge sproken in het Engelsch. Zoo zal al dadelijk den eersten dag Prof. Blok spreken over: „How Holland came to be a Nation" en la ter over andere onderwerpen. Prof. Suy- ling zal geven: „A short account of the Peace Conferences at the Hague." Dr. A. J. Baraouw zal „the structure of Dutch So ciety" en Henri Polak: „The Soo. Democr. Party" behandelen. M. Bonthuis zal het onderwerp „Agriculture and Horticulture" inleiden. Dr. Edward Koster iets vertellen over de Camera Obscura van Hildebra-nd, T. Luitjes over de „Nederlandsche Anar chisten," Mej. A. E. Hollcnbach over „Dutch Homes and Housewifery," Mevr. van ital'lie over „Tho Woman's Suffrage Movement." Verder sta-an verhandelingen van Rev. Irwin Brown en Rev. Philip Wichsteed op het program. Natuurlijk zul len ook feestelijkheden en boottochten den ernst nu en dan welkom onderbreken. Wij twijfelen niet de keuze van Leiden als ankerplaats een gelukkige te noemen, omdat wij meenen dat meer dan elders, hier ter stede verleden en heden elkaar de hand reiken en de verscheiden uitingen van wetenschap en handel en industrie en wat dies meer zij, zich hier rustig laten overzien. Hopen wij dat de Association een aange- namen tijd hier zal doorbrengen en dat zij, ieder teruggekeerd in hun land, wel gedo cumenteerd zullen meewerken tot het ver spreiden van degelijke berichten over ons kleine land, waarvan nog al te dikwijls den buitenlanders niéts anders bekend blókt te zijn dan dat de mannen wijde broeken dra gen en op klompen loopen en de vrouwen eigenaardige mutsen op en vele er korte rokken aan hebben, en dat het over het al gemeen een raar volkje is. Wie over deze Association wat. meer wil weten, zal bij Miss Butlin, Rapenburg 84, of bij den heer van Reedt Dortland, Klok- steeg 15, gaarne omtrent deel en program ma nader worden ingelicht. Leiden, 8 Augustus. Voor het examen v. M. U. L. O. te Utrecht (diploma A) slaagde Zaterdag j.l. de jongeheer J. Roerden burg, leerling der Chr. School v. M- U- L. O- aan het Noord einde alhier. Voor het examen tot toelating tot de Cadetbenschooi te Alkmaar slaagde de jon geheer J. R. Gockinga, van Oogstgeest, leer ling der Chr. School voor M. U. L- O- aan het Noordeinde alhier. Voor het bouwen van een gasthuis te Katwijk-aan-Zee, architecten de heeren Jesse en Fontein, te Leiden, waren de vol gende insclirijvingen ingekomen: Timmer-, metsel-, steen houw- en stucadoorwerk: P. v. Duy ven bode f 36,650, f 42,300; Joh. Verloop f 33,654 f 37,654; J. A. do Best f 32,500, f 35,100; Krijn v. d. Plas f 32,010; A. Kruyt f 31,330; A. Parlevliet f 31,070; L. Kruyt f30,990, f 36,000. Smidswerk: J. Gesink f 1092, f1277; A. Ouwehand f 1085, f 1250; A. W. Go- sink f 1057, f 1236 A. van Rijn f 903, f 1053,54. Lood-, zink- en waterleiding- werk: J. Dubbel aar f 1889,70, f 1969,70; J. Burgerhout f 1642, f 1707A. Kuyt f 1590. Gasleiding: A. Kuyt f 192; A. W. Gesink f 185; J. Gesink f 174,80; J. Bur gerhout f 108,75, f 203,75. Glas- enverfwerk: C. Bloot f2695, f 2725; Gebrs. Schonevdd en P. Sch ui te- maker f 2190, f 2280; A. van Schie f1849, f 1999. Allen te Katwijk-aan-Zeo. Aan de laagste inschrijvers van het goedkoopste plan ifl het werk gegund. De gezamenlijke kosten van het gebouw bedragen dus f 35,516.80. Het werk moet 1 April 1911 klaar zijn. Zaterdag overleed te Oostburg (Zee land) oP 49-jarigen leeftijd de heer O. C. L. Schermer, directeur van het post- en tele graafkantoor, geboren te Leiden. De heer D. Moolhuyzen, hoofd der Christ. Burgerschool te Hillegom, die in ge lijke betrekking benoemd werd aan de Chr. school voor M. U. L. O. te Breda, heeft voor deze benoeming bedankt. Voor het akte-examen Engelsch lagen onderwijs is te 's-Gravenhage gedaagd dé heer J. A. van Rijswijk, van Wassenaar. Voor het akte-examen Fransch lager on derwijs slaagde mej. A. O. van Citfcert, van Gouda. Voor de hoofdakte slaagde te 's-Hertqgen- bosch de heer H. Spek, van Leiderdorp. De directeur-goneraal der posterijen en telegraphie brengt in de Staatsoourant" ter kennis/van belanghebbenden, dat, waar het examen voor acbpirant-commies der poste rijen en telegraphie, in verband met het opengesteld aantal plaatsen, reeds nu een voldoend aantal geslaagden heeft opgele verd. dit jaar en gezien dien uitslag, tot nadere aankondiging, ook in de volgende ja ren ge en examen voor surnu merair der poster ij en en t e 1 g r a p h i e zal worden gehouden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan het Uitvoerend Comité voor de tentoonstelling van den Bond van Neder landsche Schilderspatroons in September a. s. te 's-Gravenhage te houden, een grooté zilveren medaille gosohonken, als prijs vooi de vakwedstrijden, door voornoemd Comité uitgeschreven. Voor datzelfde doel werd ook een zilveren medaille geschonken door den eere-voorzit- ter van genoemde tentoonstelling, den Com missaris der Koningin, mr. J. G. Patijn. Zooals in de berichten uit de „Staats courant werd gemeld^ is de directeur van het Kabinet der Koningin jhr. P. J. Vcgelin van Claerbergen, met ingang van 7 Aug. op de meest eervolle wijze ontheven van dit. gewichtig staatsambt, dat hij na vooraf in andere rangen bij dit hooge staatslichaam te zijn werkzaam geweest, sedert 1899 bekleed heeft. Als een teekenend feit zij hierbij vermeld, dat de heer Vegelin geboren ig 7 Aug. 1845, dus juist op den dag dat hij rijn 65stê jaar vervuld heeft uit den staatsdienst treedt en dit geheel overeenkomstig zijn wensch om op het oogenblik van het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens heen. te gaan. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. S. de Ra- Aitz, aanvankelijk tijdelijk, is definitief ge plaatst bij het departement van marine. HAARLEMMERMEER. Zondagvoormid dag is bij een alleenwonend persoon, zeke ren Aartsen, terwijl hij rich naar de kerk had begeven, ingebroken en;uit een gesloten kist, die met een breekijzer is opengewron- gen, een bedrag van ruim f 55 aan zilver geld ontvreemd. De buitendeur is ook door middel van een broekijzer opengebroken. Voorwerpen van waarde of anderszins zijn niet medegenomen. De politie, die nog geen enkele aanwijzing heeft, doet ernstig onder zoek naar den dader. Door de politie is aan den Ringdijk bij Aalsmeer Zondagmiddag een man in bewus- teloozcn toestand aangetroffen. De man werd dadelijk bij een bewoner onder dak ge bracht en geneeskundige hulp werd inge roepen. Deze constateerde een lichten graad van hartverlamming en oordeelde zijn toestand niet zonder gevaar. Na eenige uren is de man in zooverre tot bewust zijn teruggekeerd, dat hij naar zijn woon plaats, Amsterdam, kon worden overge bracht. HILLEGOM. Gisteren maakten de leden van de gymnastiekvereeniging „Kracht door Oefening" een fietstochtje van hier naar Amsterdam, Zaandam en omstreken. Be gunstigd door mooi weder werd de tocht aangevangen, die verder heel goed glaagd6 en voor alle leden een heele uitspanning is geweest. In aansluiting met een voiig bericht deelen we thans nog mede, dat reeds een begin is gemaakt met de uitbreiding van het post- en telegraafkantoor. Een groot ge deelte van den naastgelegen tuin is reeds voor de verbouwing gereed gemaakt. KOUDEKERK. De inwendige verande ring van het Raadhuis, waarvan kort gele den de aanbesteding heeft plaats gehad, is aan den heer Joh. Jongeneel, den laagston inschrijver, ter uitvoering opgedragen. KATWIJK-A-AN-ZEE. Vrijdag en Zater dag j.l. kwamen hier vijf partijen pekel haring in afslag. De prijzen waren pen kantje: Volle haring f 10f 13,70. Maatjes haring f 8,45f 9,75. Steurharing f 9,30. Makreel f 13,40. LEIDERDORP. Met 1 Augustus zijn tot de landweer overgegaan A. Rijnsburger, A. van Varick, H. van dor Beek en J. Kraaij. LISSE. Op Zaterdagavond te half negen zagen de heer H. Verdegaal en de werk man Beijk dat een man op de tramrails nabij de Jannetjes brug in elkaar zakt©. Doordat, de tram in aantocht was, begaven zij er zich met spoed heen en legden den man in 't gras, hem hierdoor hoogstwaarschijn lijk van een wissen dood reddend. De man was bewusteloos en daarom werd behalve de politie ook dr. Haaze ontboden. Na hem te hebben onderzocht, verklaarde de genees heer dat hij voorloopig de oorzaak van '8 mans bewusteloosheid nog niet kon voet stellen, want sterken drank had de man absoluut niet gebruikt, een toeval kon het volgens de meening van den dokter niet zijn, terwijl de oorzaak ook niet kon worden beschouwd als honger, omdat deze bewuste loosheid, tenminste voor een oogenblik, cup te wekken is. De bewusteloosheid van den man was echter in die mate dat zjjn lede maten geheel verdoofd en totaal gevoelloos waren. Doordat men uit een paar kleine zaken kon opmaken dat de man katholiek was, werd ook een R.-K. geestelijke ont boden. Den geheelen nacht is bij hem ge waakt. Eindelijk gistermorgen te acht uren kwam hij tot bewustzijn. Direct werd hem spijs en drank toege diend, wat hij gretig verorberde. Toen hij wat had gegeten en gedronken, waren wij er juist getuige van dat hij wee- nende aan dé politie rïÖedéd'ëeldé dat -uj Hendrik Brandse heette, graveur was van beroep, getrouwd en vader van 2 kinderen, 45 jaren oud was en te Rotterdam in de Lombardstraat woonachtig was. Voorts dat hij reeds 2 maanden zonder werk was en dat hij 14 dagen geleden op reis was gegaan om werk. Op Zaterdag was hij geheel zonder eten of drinken van Naar- den komen loopen. Toen hem op zijn verzoek om eten dit een paar malen was geweigerd, had hij er niet meer om durven vragen, uitgeput van honger en vermoeienis is hij ten slotte, i zóoals boven is gezegd, in elkaar gezakt I Hij kon er zich echter niets van horinne- ren; ook niet wat er verder met hem was I gebeurd- I Nadat hij den geheelen dag liefderijk is verzorgd geworden, heeft men hem gister- I middag naar zijn woonplaats vervoerd. NOORDEN. Ds. O. J. van Kjo. .ciaar, Hcrv. prei., alhier, is na een verlof van eenige weken, wederom in zijn gemeente te ruggekeerd. De loting der nationale mi 1 iti1 voor deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag 19 Aug. e.k. te Bodegraven. RUNSBURG. Zaterdagmiddag werden de inwoners opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Het bleek dat op den zolder achter de bakkerij van den heer R. brand was ontstaan in een hoop turf. De brandspuit was als altijd terstond ter plaat se, waaraan het te danken is, da.t het on heil geen grootere afmetingen Dam. Van twee kanten werd het vuur in bedwang ge houden door krachtige waterstralen, die dé pijphouders niettegenstaande den verstik- kenden rook op de rechte plaats wisten te werpen. De brand bleef dan ook tot de turf beperkt, zoodat de waterschade grooter is dan de brandschade. WARMOND. Meldden wij vroeger om trent de verbouwing van het café en hotel „De Stad Rome," alhier, dat het fraaie gebouw, naar de oischen des tijde ingericht, binnen en buiten voltooid was, thans heeft heb inwendige nog een verfraaiing onder gaan. De zalen, of door wegneming der mid- denschotten, de zaal, is ook ingericht tot het geven van muziek- en toou eel uitvoerin gen. Daarom is er een vast tooneel ge mankt-. Hier waren natuurlijk: ook voor noo- dig tooneeldecoraties, en deze zijn nu aan gebracht-. Door den alhier wonenden heer Mancaux, tooneel- en decoratieschilder van de Fransohe Opera te 's-Gravenhage, is voor scherm een doek geschilderd, dat in ééijj woord prachtig is. Het stelt vootr een flu weel hangend tapijt in prachtige kleuren en plooien, gedrapeerd door gouden franje en kwasten en opgenomen door embrassoe van. goud. Voor achtergrond en zijwanden is 'jen doek geschilderd, voorstellende een oranjerie, en als men de zaal binnentreedt is het of men in een wezenlijke oranjerie komt of gla zen bloemenkast. Men zou geneigd zijn er naar toe te loopen óm de zoo natuurlijk na gebootste bloemen af te plukken. Groobe vazen met bloemen (natuurlijk ook geschil derd) prijken aan den ingang daarvan. Het geheel geeft een keurigen indruk. Een fraai stuk werk heeft de heer Mancaux hier mede geleverd, dat door kenners dan ook "ten zeerste wordt geroemd. Ter openbare kennis is alhier gebracht dat fle ingezetenen, die zich vóór 1 Fe bruari. a.s. opgeven vootr aansluiting aan de gasleiding, de helft der kosten daan- van torugkrijgen tot een maximum van f 10. Thans begint zich hier ook weer de vlekziekte onder de varkens te vertoonen. Bij verschillende veehouders zijn al dieren gestorven, gisteren bij den veehouder A, Oudshooro 2 op één dag. Van de inenting tegen deze ziekte wordt nog te weinig gebruik gemaakt, niettegen staande de resultaten, zoo afdoende zijn. De Amsterdamsctie Bouwvak- beweging. Gist ervoor middag hield de afdeeling Lei den der S.-D.-P. in hot zaaltje „Vooruit" aan de Haarlemmerstraat, waar blijkens aankondiging de heer L. de Visser uit Den TT flag zon spreken over jj.de lessen die er te trekken zijn uit de jongste bouwvakbe weging staking en uitsluiting te Amsterdam." De vergadering was slechts matig bezocht. De voorzitter deed in zijn openingwoord uitkomen dat de S.-D.-P. in de eerste plaats is een politieke partij, doch daarmede behoort verwant te zijn de vak beweging. Nu hebben twee stroomingen in de arbeidersbeweging elkaar bestreden en met geen van beiden k de S.-D.-OP. het eens. Zij kan daarom juist zoo goed kaar standpunt in deze kwestie doen uitkomen. Zij doet dit betrekkelijk laat, waartoe al lerlei omstandigheden hebben samenge werkt, doch het is volgens spr. nog niet te laat; Er is nog wel belangstelling voor. Voor de voorzitter het woord geeft aan den spr.; constateert hij met voldoening dat de S -D. A.-P. uit eigen beweging heeft voorgesteld 0p het internationaal congres te Kopenhagen een gedelegeerde der S.-D.- P. te erkennen. Zij heeft dit natuurlijk ge daan omdat zij wist dat anders de Interna tionale baar daartoe zou hebben gedwongen. Hierna verkreeg genoemde heer De Vis ser, het w- rd, dio allereerst uit een hist© rische beschouwing van de Ned. Arbeiders beweging in Nederland de verwording dier beweging trachtte te verklaren. De oude Socialistische partij begreep de draagwijd te van het internationalisme niet. Zij meen de in ernst dat binnen korten tijd de Sociale revolutie zou uitbreken. Zij werd uit den aard Revolutionairen doordat zij niet kan oereiken, wat zij verlangde, zwoer ze de politiek af en werd anarchis tisch, zooals uit den ouden Socialistenbond is gebleken. Van 1890 tot 1900 is daardoor de vakbe weging met lamheid geslagen geworden. Want spr. wil het den „vrijen" toeroepen; Zonder centralisatie, zonder goed gevulde weerstandskag en betaalde leiders naast ferme discipline zijn er in de vakbeweging geen duurzame voordeelen te behalen. Nu kwamen echter tegenover de anarchis tische de anti-arna.rchist-ische vakbeweging op, die tot het andere uiterste verviel. Zij swoeren bij een collectieve arbeidsovereen komst, een heel mooi ding alleen wanneer de vak v ere e ui ging sterk is. Tc Groningen, to Enschedee en vooral nu laatst te Amster dam heeft zulk een tactiek het treurie afge legd. De patroons boden te Amsterdam het oollectief contract aan. Dit had de modem georganiseerd en al reeds voorzichtig moe ten maken. Het was dan met een zoo zwakke organisatie en mee de wetenschap, dat de vrije organisaties en de onafhankelijken zoo sterk waren met de patroons te contractee ren. Spr. ging de beweging in Amsterdam uit voerig na om na oen vinnige critiek op het beleid der leiders van de moderne vakbewe ging te constateeren, dat door dezen verlo ren strijd de vakbeweging jaren lang achter uit-gebracht is. De arbeiders in Amsterdam willen zich niet meer aansluiten bij de moderne vakbewe ging. We moeten zonder ons doctrinair aan de regels der moderne vakbeweging te houden, voor alles strijden tegen het kapitalisme en vóór het socialisme. Dat doet de S - D.- P. consequent en eerlijk en daarom heeft zij in de arbeiderswereld de toekomst, aldus eindigde spreker. Aan het debat werd deelgenomen door een drietal personen. Een vrouw nam het op voor den ouden socialistenbopd en voor een man als Domela Nieuwenhuis, die ont zaglijk veel voor de arbeidersbeweging heeft gedaan, wat nu niet meer wordt erkend- Een ander debater verdedigde het indi vidualisme, waardoor men alleen mannen kreeg met ruggegxaa-t. Een derde spr. meende te kunnen aan- toonen dat de hoofdmannen der vakorgani satie te Amsterdam pogingen hadden re- daan onderkruipers te werven ook in Lei den, wat door een interruptie uit de verga dering werd ontkend. Den voorzitter was verteld dat dit ook elders was geschied. De spreker beantwoordde nog dc ver schillende debaters, waarna de vergadering werd gesloten. Li. S.-V. „Willem Teil." Uitslag van den gehouden onderlingen wedstrijd Personeele baan: 1ste pr. W. Alpt'enaar. 2de J. S. van Hassel. 3de Vink. 4de C. P. Kok. 5de I. van Weer- lee. 6de P. Gadri. 7de S. R. Boringa. 8ste D. Gaykema. 9de J. van Daalen. 10de C. H. de Jong. llde J. C. Gayke ma. 12de J. H. Winterkamp. Vrij e baan: 1ste prijs P. Gadri 165 p. 2de W. Alphenaar 165 p. 3de C. P. Kok 164 p. 4de J. van Daalen 164 p. 5de D. Gaykema 164 p. 6de J. S. van Hassel 162 p. Bloembollencultuur. Uit een statistiek over het 2de kwartaal 1910 der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur blijkt, dat de uitvoer van bloembollen in dat tijdperk aanzienlijk minder is dan over gelijken tijd het vorige jaar, namelijk 75,300 K.G. togen 137,30C K.G. in het 2de kwartaal 1909. Naar België ging 9900 K.G. tegen 12,500 ELG. in 1909; naar Groot-Britannië 41GC K.G. tegen 9800 K.G.naar Pruisen 49,500 K-G. tegen 93,800 K.G.naar de Ver. Sta ten van Noord-Amerika 800 K.G. teg^n 4800 K.a

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1