Brieven Yan een Leidenaar. Te veel eten en drinken. KcaS f uitslag Wannesr de nieren ziek zijn, Kunst, letteren, enz. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Uit do RechtzaaL CCCXXT. Als een getrouw wachter op de muren' '^an de Leidsche belangen, heb ik dezer dagen ion raad bespeurd en mag ik niet nalaten! |aJarm te blazen. Er bestaat nl. kans dat wij ons Inva lidenhuis komen te verliezen, indien al thans Leiden niet wakker wordt, en waar andere gemeenten hun best doen de instel ling binnen haar muren te krijgen, alle krachten inspant, het te behouden. Zooals de meeste lezers zullen weten, be hoort het gebouw of beter het complex van gebouwen, waarin het Invalidenhuis is ge vestigd, aan de gemeente Leiden, die dit kosteloos heeft afgestaan aan het „Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden", om het tc gebruiken voor een onderdak en toe vluchtsoord voor oud-gesdienden beneden den rang van officier. Vroeger gaf de gemeente! bovendien een jaarlijksche subsidie van f 300, doch daarmede is zij al 9edert jaren opge houden. Onze gemeente doet hier niet een ■werk van philanthropic, zonder meer. Zij weet wel dat deze instelling indirecte voor deden aan de gemeente verschaft. Er wor den geregeld in het Invalidenhuis van 60 tot 80 personen verpleegd. Alles wat deze verpleegden aan voeding en kleeding noodig hebben, komt uit de gemeente en wat deze gepensionneerden nog te verteren hebben, wordt in Leiden verteerd. Aan het hoofd van het huis staat een commandant en daar naast een ondercommandant, die* een behoor lijk salaris hebben, dikwijls bovendien nog ge pen si onneer d zijn. Ook deze leven met' hun gezinnen in Leiden. Verder zijn er aan verbonden een Protestantscli en een R.- Jlatholiek geestelijke, een geneesheer, een liudministrateur, enz. In 1908 was het totaal bedrag van de kosten van het gesticht f 24,049, wat zoo Jjjoed als geheel in de gemeente Leiden) jyordt uitgegeven. Zoo'n instelling minder beteeken t weer teen schadepost voor de verschillende nering doenden. Daarom mogen en moeten wij op het behoud er van voor onze gemeente prijs- fetellen. En nu er kapers op de kust schijnen te komen, moet de -vraag worden overwogen, iwat Leiden kan en moet dom om "het ge sticht te behouden. Het oude gebouw, hoe mooi het van deü Ouden Rijn afgezien ook lijkt, voldoet vol- 'gens het bestuur van het Fonds niet aan de eischen, die men aan zulk een gesticht 'jnag stellen. De verschillen.de zalen zijn fcomber, en er is, hoewel de ruimte groot genoeg is, toch gebrek aan de noodige ver trokken. Zoo moet de eetzaal ook worden gebruikt voor uitspanningszaal bijv. Nu -zou men kunnen zeggen, dat de hee- !ren wel wat heel veel zorg hebben voor 'deze oud-godiendon en dat menig werk- frnansgezin van zulk eon onderdak zou wa tertanden, van den anderen leant moet het jee waardeend worden, dat hij het bestuur pot ernstig streven voorzit, deze oude lands knechten een aangenamen ouden dag te be reiden. Oude menschen, die, zooals dezö oude mannen, hun laatste dagen eenzaam slijten, hebben lohoefte aan zonnige plekjes en die Zijn er in hot oude Invalidenhuis zeker veel te weinig. Daarom ook is een verbouwing van het huis niet aan te bevolen. Hot heeft in het bestuur en in de algemcene vergadering van het Hoofdbestuur en do afgevaardigden der districbs-oommiesiën van gemeld Fonds, reeds moer dan eens oen punt van over weging uitgemaakt, hoe do gewcnschto ver andering tot stand is te brengen. Eerst word, het denkbeeld overwogen de verpleegden over te brongen naar het gesticht „Bron beek", maar dit moest men laten varen, bmdat de stichtingsvoorwaarden van dat ge sticht een combinatie niet gedoogen. J5r is ook eon strooming om over te gaan tot gezinsverpleging. Do ervaring, daai+- ïnede opgedaan in Putten, waar tal van' oud-militairen worden verpleegd, moot ech ter verre van gunstig zijn. De oudeluitjes heel hun leven aan tucht en discipline ge wend, schijnen niet bijzonder vertrouwd om los te loopen, vooral niet in den tijd als ze pensioen ontvangen. Verder zijn oude men schen dikwijls ongesteld en dan vooral moet de gezinsverpleging het afleggen bij de ver pleging in oen gesticht. Van den anderen kant is vrijheid van beweging een voor recht dat door vele oud-militairen zou wor den gewaardeerd, en die wordt in het ge zin meer gevonden dan in een gesticht. iTocli geloof ik niet dat men tot oen ge zinsverpleging zal durven overgaan. Anderen willen en daar leek het eerst wel op toe te zullen gaan ee*i nieuw ge sticht bouwen. De vraag is dan waar men dit zo i willen stichten Reeds is als ik mij niet bedrieg, door on zen stadgenoot, den architect W. C. Mul der, eens een plan en een teekening van een nieuw gesticht gemaakt, dat geheel aan de moest strenge eischen van doelmatigheid en hygiëne zou voldoen. Daarmede zou een kloine ton gemoeid zijn. Nu, de fondsen zijn er wel voor al zou een lager bedrag het bestuur, dat ze beheert, ongetwijfeld wel kom zijn. Indertijd schijnt onze burgemeester, wij- Ion mr. De Ridder, reeds voorloopige toe zegging te hebben gedaan, voor bouwterrein. De gemeenteraad had dit moeten bekrach tigen natuurlijk en ik geloof, dat deze 't wel zou hebben gedaan en dit nog wel zou doen als men er toe besloot hier een nieuw ge sticht te bouwen. Maar, zooals ik in het begin zei, er komen, kapers op de kust. De gemeente Zutfen heeft om het Invalidenhuis er te krijgen, een gebouw aangeboden. Dat is een concur rentie, waaraan Leiden moeilijk het hoofd kan bieden. Wij hebben dunkt mij geen ge bouw, dat wij zouden kunnen aanbieden of het zou het Elizabeths-Gastkuis moeten zijn en dat zou waarschijnlijk al even slecht vol doen als het tegenwoordig gebouw, zoo niet nog slechter. Maar Leiden mag toch niet stil zitten en Leiden kan wat doen waar het met behoud van de stichting over hêt oude gebouw weder de vrije beschikking zou krij gen. En grond heeft de gemeente nog wel; dien kan ze in ieder geval aanbieden en mogelijk nog iets meer. Ik hoorde dat het door de gemeente Zut fen aangeboden gebouw een leegstaande ka zerne is. Het zou mij niet verwonderen of daar zal ook wel het een en ander aan man- koeren. Oudtijds werden de kazernes ook niet in de mooiste wijken gebouwd en de inrichting liet ook nogal te wonschen over. Maar we staan voor de mogelijkheid, dat ook andere gemeenten in dit geval ons con currentie zouden willen aandoen. In de in het laatst van Juli gehouden ai- gemeene vergadering is een oommissie be noemd, bestaande uit twee leden van het Hoofdbestuur en drie afgevaardigden der dioU'ictscommissie, die het vraagstuk in het tegenwoordig stadium zal onderhoeken om daarover rapport uit te brengen. Deze oo n- missie zal een onderzoek instellen naar het door Zutfen aangeboden gebouw en zal ook Leiden wel eens bezoeken en eindelijk ook nog overwegen of gezinsverpleging wen- scherk en mogelijk is. Mij dunkt, het wordt nu voor onze ge meente tijd ernstig na te gaan wat haar in dezen te doen staat. Als wij ons stil houden, bestaat er kans, dat er besloten wordt het gesticht naar een andere gemeente te ver plaatsen voordat wij het wéten. Ik weet niet of de aandrang, dien ik met dezen brief uitoefen wel voldoende is om de aan dacht van het gemeentebestuur er op te vestigen, al vermoed ik het wel. Het komt mij echter voor dat er ook drang moet uitgaan van de neringdoenden en meer in het bijzonder van hen, die meer of minder aan het gesticht leveren. Laten zij door een adres aan den gemeenteraad het vraagstuk tot een urgent vraagstuk ma ken, waarover men dan denken en spreken moet. Als het eenigszins kan, moeten wij het Invalidenhuis hier houden, wie daaraan direct of indirect medewerken kan, verzuime niet het te doen. De Amsterdamftche Bears houdt heden vacantiedasj, zoodat de no teeringen ontbreken. UKCL.A51ES, 1112 IC K 40 Cent» per regel Door een of andere onmatigheid in de levenswijze wordt soms een acute indigestie of plotselinge aanval van constipatie ver oorzaakt en roept dan een toestand in 't leven waartegen vele uitstekende genees- hoeren liet i'ebriiik van na'nm lijk „FRANZ JOSEF"- Bitterwater voorschrijven. De eerste volle doe:s, een wijnglas vol, geeft onmiddellijk verlichting en de kwaal zal zich niet weer voordoen, tenzij de onma tigheid tot gewoonte geworden is of her haald wordt. Bij wijze van voorzorg doet men wèl, een tweede (ongeopende) flesch „Franz Josef" in huis te hebben. is meestal een gevolg van Malaria (Binnen- koorts) en alleen een spec'fiek, onfeil baar geneesmiddel voor deze ziekte kan den huiduitslag dan ook slechts tegengaan en genezen. De Palm-Piüen zijn zulk een ge neesmiddel en genezen alle mogelijke vor men van huiduitslag indien men ze volgens de gebruiksaanwijzing inneemt. Probeert ze tijdig vóór het te laat is, vóórdat de aan doening ongeneeslijk blijkt en de gevolgen meestal wanhopig zijn. De Palm-iPillen werken rechtstreeks op het bloed en reeds bij de eerste dosis zult ge, indien de aandoening ten minste niet te hardnekkig js, verlichting ondervinden en den huiduit slag minder zien worden, totdat hij allengs gehéél verdwijnt. De Palm-Pillen kosten per doos sleohts 60 cents en zijn verkrijg baar bij de voornaamste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depót: 278 Heeren- graoht, Amsterdam. 1111 23 wordt het gelieele lichaam lang zamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge- heele lichaam verbreid beeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt het ge- heole lichaam langzamerhand vergiftigd Dat is do reden, dat gij u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kra-cht, geen energie of werklust hebt. 's Morgens hebt gij reu ellendig gevoel in uw rug en pijn in ie lendenen en zijden, uw oogen zijn opgebla zen en uw ledematen rheumatisch, vooral bij vochtig weer. Uw urine is bewolkt en komt branderig en onregelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw levensdoelen aan getast en treden noodlottige ziekten op de nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op te houden. 1113 4 7 Alleen een nierengeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed to fii- treeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en her stellen haar natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteeke- ning van James Foster op de doos voor komen en weigert alle namaak. De echte zijn te Leiden verkrijgbaar bij de beeren D. W. E. F. de Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; en Be ijst -en Krak, Steenstraat 41. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel i f 1,75 voor één, of f 10 voor oea dooaen. X X X I s t e Ned. taal- en Letter kundig Congres te Maastricht op 2 9, 30 en 31 Augustus. Op het Congres te Leiden, in Augustus 1908 gehouden, werd bepaald dat het vol gende Congres niet in Vlaanderen zou wor den gehouden, hoewel dit aan de beurt was. Daar wilde men liever het XXXIIste Con gres ontvangen in 1912 om het te doen samenvallen met de Consciencefeosten. Dien-ten-gevolge werd Maastricht uitver koren als tusschenterröin om er het XXXIste Congres, te houden. Reeds góruimen tijd is een uitgebreid© Regelings-Commissie in overleg met de Bestendige Commissie voor de Congressen bezig, zoowel het programma der zittingen en spreekbeurten ais do feestelijkheden zoodanig te regelen, dat de Congresgan gers zich hun reis naar den praohtigen Zuidhoek van Limburg niet zullen beklagen. Een veertigtal sprekers heeft zich reeds aangemeld, waaronder: Prof. J. te Winkel, over Hendrik van Veldeken. L. Franck, Antwerpen, over de Vlaam- sche Hoogesehool. L. van Deyssel (Albardingk Thym), Baarn over Letterkunde als Stambelang. Dr. N. Mansvelt, Amsterdam, over Ne derland en Zuid-Afr'ka. H. Teirlinck, Linkebeek, over vlaamsche Litteratuur. L. Simons, Amsterdam, over Oppervlak kig en Doeltreffend Nationalisme. Prof. J. E. Heeres, Leiden, over het aandeel der Belgen in ds Ontwikkeling van Nederland als Koloniale Mogendheid. Prof. P. Fredericq, Gent, over Geestelij ke toenadering tusschen Noord en Zuid. Dr. J. Endepols, Maastricht, over Legen de van het St.-Patricius Vagevuur. Mr. L. H. I. Lamberts Hurrelbrinck, Valkenburg, over den L'mburgschen dich ter Franquinet. Frans Gittens, Antwerpen, over het Gesproken Lyrisch Tooneel. Albert Vogel, Den Haag, over het Too neel in Japan. Dr. H. F. Wirth, Berlijn, over de Ont wikkeling der Ned. Toonkunst. Mr. J. C. Overvoorde, Leiden; Eenige mededeelingen over bet voorgenomen on derzoek naar Monumenten van Nederlan ders in de vroegere nederzettingen buiten Europa. G. van Hulzen, Rotterdam Hoe brengen wij het publiek nader tot de Letterkundi gen? L. H. Smeding, Antwerpen, over den Boekhandelaar in de Maatschappij. F. A. Hoefer, Hattem over Steden schoon, met een liohtbeeldenvertooning des avonds op het Vrythof. Mr. Lamberts Hurrelbrinck, de Voorzit ter van het Congres, zal de openingsrede houden. Dat de feestelijkheden een bijzondere aan trekkelijkheid van dit Congres zullen vor men, daarvoor staat de naam, die de Maas trichtenaars op dat geb ed hebben, borg. Momus heeft reeds maatregelen genomen om de gasten in zijn tempel te verwelko men met een heele boel „gekheid mè neet baete de sehraouv", de beroemde Maas- treeohter Staar zal hen vergasten op haar schoonste Hollandsohe liederen; de beroem de violoncellist Holmann, Maastrichtenaar van geboorte, zal zich in 't mooi weelderig park doen hooren tegelijkertijd met het orkest der Maastrichtsche Muziekschool, dat hoofdzakelijk werken van Limburgache toonzetters zal ten gehoor© brengen; verder staan op het programma een boottocht naar Slavante,, een bezoek aan de onder- aardsohe groeven van den St.-Pietersberg, Venetiaansche gondeltooht op het kanaal, illuminatie van het Villapark, terwijl een luisterrijk banket op Koningins verjaar dag, gevolgd door illuminatie en vuur werk op het Vrythof de rij der feestelijk heden zullen sluiten. Voor het lidmaatschap, waarvoor zich reeds verscheiden honderden uit Noord en Zuid opgaven, en voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris der Regelings-Commissie: Mr. L. B. J. van Oppen, Capucynenstraat 33t Maastricht. De „Oprechte H a a r 1. Courant". De heer Bronsveld haalt bij het berichten in zijn „Stemmen" van den overgang van de „Opr. Haarl. Crt." in andere handen een herinnering op. „De oude „Opregte" was, om zoo te zeg gen, een nationaal familiestuk Al dachten niet allen bij het ontvangen en het lezen er van, wat Jonathan zaliger er bij dacht geen persergaan had zulk een bekenden klank. Er was een tijd, dat er geen burger in Nederland leefde, wiens geboorte in de Haarlemmer niet was bericht geworden. Ik zelf ben eerst, vast gaan gelooven, dat ik daar en ddar op den zooveelsten van het jaar zooveel ben geboren, toen ik met eigen oogen de mededeeling er van in de „Opreg te'' gelezen had. De opheffing van het ze gelrecht op de couranten heeft het formaat van de Haarlemmer doen vergrooten, maar haar debiet en beteekenis doen dalen. Nu hebben wij zooveel nieuwsbladen als er paddestoelen groeien in het kalme, vochtige woud. Steden, dorpen, buurtschappen ver- eenigingen, bonden, vakken, partijen, rich tingen en inrichtingen allen hebben een eigen orgaan en helpen ons volk verkavelen, zoodat het besef van eenheid hoe langer hoe verder uit het gezicht verdwijnt. Zoo lang de oude Haarl. Courant" er nog was, bestond er een plekje, waarop zij die in het leven traden en zij die uit het leven scheidden, voor het eerst of voor het laatst elkander ontmoetten. En dat is nu voorbij. De „antithese" drijft ons hoe langer hoe verder van elkander". Standbeeld JoanvanOldenbar- nevelt. De Vereerdging tot oprichting van een monument te Amersfoort voor Joan van Oldenbarnevelt heeft aan den raad der ge meente aldaar het verzoek gericht, het borstbeeld te mogen plaatsen in het plant soen, gelegen voor het spoorwegstation. "Van een onthulling nog in het loopende jaar is afgezien. Wij ontvingen heden ter recensie: Dr. J. E. Albert: „De Moderne Moeder." Uitg. H. Meulenhoff, Amsterdam. „De Nieuwe Gids," Augustus .1910. Wassenaar. Veiling van 5 Aug. Kropsla per 100 /"0.30 a ƒ0.80. Wortelen per bos1,25 a 1.50. Postelein per bei ƒ0.08 a ƒ0.12. Zuring per ben 0-07 a 0.10. Raspererwten per kilo 0.14 a 0.18. Capucijnererwtan ƒ0 06 a f 0.18. Peulen per kilo 0.16 a 0.18. Groote boonen per ben 0.10 a 0.16. Snijboonen per 100 ƒ0.10 a ^0.13. Princesse- b onen per 100 0 03 a f 0.05. Kroten 1 25 a 1.50. Aardappelen ter kin ƒ1.25 a ƒ1.50. Groene kool per 10Ö ƒ1.50 a ƒ2. Eieren per 100 ƒ4.25 a f 5. JLoosduinen, 5 Aug. Groentenveiling. De vol gende prijzen werden betaald: Bloemkool lste soort f 3 30 a 6.50, 2de soort f 1.10 a 3, komkommers Engelsche lste soort ƒ4.70 a 6.30, dito 2de soort ƒ1.80 a 2.70, gele lste soort f4.20 a 6.10 dito - de soort 2.30 a 2.90, salade lste soort 1 a 1.20, dito 2de soort ƒ0.30 a 0.50, p°-en lste soort /"3.10 a 3.50, dito 2de soort 1.80 a 2.20, andijvie f 0.90 a 1.20, kroten 1 20 a 1.50, prei 1.40 a 1.60, rabarber 0.80 a 1.50, selderij ƒ0 90 a 1.20, peterselie 0.20 a0.90 per 100, spinaz e 7 a 12 c., postelein 16 a 26 c., korn- koinmerstek 12 a 52 c, boononatek 30 a 85 c. per ben, prinses^enboonen 0.47 a 0.63, snyboonen 1.60 a 1.80 per 1000, groote boonen 24 a 29 c, erwten 0.40 a 1.10 en peulen f 0.50 a 0.60 p. mand Roede kool f 4.75 a 6.80, savoye kool 5 a 6.50 p. 100, Tomaten lsto soort 5.60 a 7.90, 2de soort 12.40 a 5 p. 50 k., Perziken lste soort ƒ9 a 24, 2de soort ƒ2.10 a 7.50 p. 100, Meloenen 30 a 70 c. per stuk. Maassluis, 5 Augustus. Up de kaasmarkt waren heden aangevoerd 28 stape's kaïs, wegende 8274 kilo- Prijs 41 a 45 c per kilo. Alkmaar. 5 Aug. Kaas. Aangevoerd 380 stap»ls, wegeüde 195,000 KG. Kloine 32.50, Commissie 32.50, Middelbare /"33.Handel stug. Leeuwarden, 5 Aug. Boerenboter. Aanvoer 22/4, 3 8 on /16 v. Prijs lste soort 47.— a P. boter. Aan oer 9 3, 40 0 en /L2 v. Pnj* 1 47.60 a ƒ43.60. Noteering van de Comm. lste qual.Fabriekab. ƒ434. No earing van de Commissie der Ver. van Botei- en Kaashandelaren in Friesland lste soort Fabrieks- boter 48. Nagelkaas Boerenkaas. Aanvoer KG. Pri|8 64 a Fabriekskaai. Aanvoer 40,259 KG. Prijs 22.a ƒ32 50. Handel vlug. Leeuwarden, 5 Aug. T. veemarkt waren aange voerd 141 stieren 95 a 285,43 ossen 190 a f 200, 202 vette kooien ƒ175 a 2;0, per 4 kilo 28 a 37 c., 411 melk en kalfkueien 160 a 270,49 pinken 40 a 65, 102 vette kal/eren 25 a 45, per i kilo 35 a 43 c., 260 graskalveren ƒ35 a 65, 36 nuchtere dito t 7 a 11, 6 6 vette schapen f 23 a 32,278 weide schapen ƒ18 a 24, 195 lammeren, 14 a 17, 203 vette varkens, 85 a 95, per kilo 25 a 27 c., 230 magere varkens 45 a 65. 646 vette biggen ƒ23 a 40, idem voor de Londen scha markt per kilo 23 a 24 c., 431 kleine biggen 6 a 8, '29 paarden ƒ75 a 150. Totaal aangevoerd 3542 3tuks vee. Handel in vet ea weide vos stadig tengevolge van de zeer hooge prijzen. Laidkalveren naar gelang van de via>g veel te woiuig aangevoerd Voor Frankrijk bestond er goede kooplust, «'och de prijzen waren te hoog Vette schapeb flink verkocht. Handel in lammeren stadiger. Varkens voor export uotd gevraagd. Er waren weinig Hoilandsche handelaien, en enkele Fransche koo- pers voor kalveren. Zwolle, 5 Aug. Aangevoerd ter veemarkt 1822 stuks, al3: 505 runderen, .88 kalveren, 146 schapen en lammeren, 91 varkens ea 922 biggen. Alles prijshoudend. Men besieedde voor neurende en versch gekalfde koeien ƒ123 a 280, dito vaa:zen en schotten f 1ÖO a 240, guste'coeien voor de vet weide 100 a 190, dito vaarzen ƒ100 a 180, voorjaarsk.tlvonde koeien ƒ120 a 240, ossen voor de vet weide ƒ100 a 190, ll/o-jarige sprmg9tieren 75 a 155, D/s-jmlge pinken 6'J a 175, jarige fokkalveren ƒ25 a 60, nucbtero kalveren /'ba 26, vette koeien en ossen aan bouten 60 a 72 c., dito stieren 56 a 6S c., dito kalveren 70 a 88 c., dito sebapen 40 a 70 c. per kilo, lamineren ƒ12 a 20, 6-weokscho biggen f 9 al', 10-weckscho dito 14 a 20, dra htige varkeus 45 a 75, magere dito 35 a 65 per stak; vette dito 52 a 55 c., dito voor Londen 4? a 48 c. per kilo. Aardappelen: ƒ2.50 a ƒ3.20 por H.L. Boter.' Aanvoer 13,280 KG., prijs 1.15 a 1.30 per kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima 25.— a 23.50, afwijkende 24.50 a 25.2de soort 24.a 24.50; per 1/16 vat van 10 kilo t 12.— a 12.50 naar qual. Handel vlag. Kipeieren ƒ3.50 a 4.25 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 25 a 27 c., pinkenvollen 25 a 29 c., tieren vellen 23 a 25 c., vette kalfsvellen 35 a 38 o. per kg., nuchtere kalfsve Jen t 2.25 a 2.70, paardevellen (met haar) ƒ11.—a 11.25,geitevellen ƒ2.a 2.25. lamsvellen -a per stak. Handel onveranderd kalm. r-icliiediiui, 5 Aug. Noteering Beursoomraiasie. Moutwijn f 18.75 per HL. Zonder fust en zonder belasting. bpoelmg ƒ0.90 per ketel. Noteering Makelaars: Moutwijn 13.50, Jenever ƒ17.50, Amsterd. proef ƒ19. Noteeriög DutiliateursboudMoutwijn ƒ13 50, Jenever f 17.50, Amsterd. proef f 19. Graau-Spmtus 14 25 n 14.50, Mel*8»e-Spiritus 11125 a 11.50, ruwe Spiritus 7 a NOORD W IJ K-B1NNEN. Geboren: Maria Catharina, D. van W. de Ruyter en G> A. Alke made. Petrus Paulus Jobaunes, Z. van J. de Groot en J. Meu enbroek. Helena Jacobs», D. van J. Vink en C. Vink. Cornelia Johanna, D. van C. Heemskerk en 8. van Duin. Ondertrouwd: Wensie Adema, 22 j., te Oudewetering, en Cornelia Steenvoorden, 26 j., te Noordwijk. Msrtinus van der Maat, 28 te Weesp, en Hendrika Catharina van Leeuwen, 28 j., te Noordwijk. Getrouwd: Dirk Jau van Rheenen, 23 j„ en Maria Catharina Bolhuis 20 j. Overleden: Gustaaf Hendriks 28j. Hendrik Homan, 76 j., weduwnaar van A. van der Haas. NOORD WIJ KERHOÜT. Geboren: Wilbel- mina Emeientiana, D. van G. Meeuwenoord enP. Boelhouwer. Overleden: Elizabe h Aagie Dirkje Berg hout 2 j. Haagach Gerechtshof. Het gerechtshof te VGravenhage (vacan- tiekamervernietigde gistdren wegens vormgebrek, 't vonnis der rechtbank aldaar waarbij de drie vissohers te Loosduinen, J. de B., J. S. en D. H., ieder wegens mein eed in de zaak van zekeren P., die terecht stond wegens wederspannigheid met be trekking tot een geringe overtreding (het loopen over verboden grond, het landgoed Ockenburg, onder lA)Osd"uinerm0> to«t 2 jaren gevangenisstraf werden veroordeeld. Het hof deed opnieuw recht en veroordeelde hen eveneens wegens meineed tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Bevestigd werden de volgende vonnissen van de rechtbank aldaar: waarbij B. A. P., rijwielhandelaar te 's-Gravenhage, tot 1 jaar w:rd veroordeeld wegens poging tot doodslag op zekeren v., d. W. in de Weimarstraat. J. G. G., kleermaker te 's-Gravenhage, hem veroordeelend tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van een rijwiel te Hof van Delft. Haarlemsche Incagsobank. Gisteren werd door de rechtbank te Haar lem het verzoek behandeld, ingediend door de Haarlemsche ïncassobank, firma Duym en Spruyt, om surséance van botaling. Na de verificatie der schuldeischers zette mr. Tjeenk Willink uiteen hoe de firma o. m. in tijdelijke moeilijkheden is gekomen dool het onverhoopte opzeggen door een Amster- darasche firma van een post van f 53,000, het dalen der fondsenmarkt en het opvra gen van deposito's, waarop niet was gere kend. Niettegenstaande die omstandigheden is de toestand toch zco, dat het actief-f 19,000 grooter is dan het passief. Na deze toelich ting verklaarde geen der crediteuren zich tegen het toestaan van het verzoek. Na even in de raadkamer te zijn geweest, besliste de rechtbank dat, waar dc goede troup dor firma niet was aangetast, de voor loopige surséance werd verleend. Tot be windvoerder werd benoemd jhr. mr. F. W. van Styrum en tot deskundige de heer G. Smit, leeraar in het handelsrecht, die bin nen vier maanden aan de rechtbank een be redeneerd verslag zal hebben uit te brengen van den toestand der zaken. Amaterriamsche .Rechtbank Oplichting. Een 39-jarig kantoorbediende, reeds tien malen wegens diefstal en oplichting ver oordeeld, wist van een caféhouder zes rijk*, daalders los te krijgen, onder het valscha voorgeven, dat hij aan een kassierskantoor als looper verbonden kon worden, mits hij een zeker bedrag als waarborg stortte. Gisteren voor de vacantickamer der Recht bank terechtstaande, bekende de man zijn daad, er bij voegende uit nood gehandeld te hebben, omdat vrouw en kinderen ge brek leden en hij nergens een betrekking kon vinden. Het O. M., mr. Del Campo, eischte acht maanden gevangenisstraf. Verduistering. Een 38-jarige goudsmid stond voor de vacantickamer derzelfde Rechtbank te recht, wegens verduistering van hem ter reparatie toevertrouwde voorwerpen. Op 18 Juli was het een zilveren heerenhorloge, op 21 Juli en op 22 Juli een gouden heeren- ring, die hij achtereenvolgens beleende voor f 1, f 3.50 en f 5. De lommerdbriefjes ver kocht hij. Eisch4 maanden gevangenisstraf. Fietsdiefstal. Het O. M. bij de vacantiekamer der Rechtbank eischte tegen een 18-jarigen lossen werkman wegens diefstal van een fiets veroordeel'ng tot 3 maanden gevango- nisstraf. Statistiek «Ier kariugvangst door d© "Ked. vloot éot en met 3 Aug. 1910. Aangebracht door 530 loggers 149,450 ton en door 55 bommen 12,999 ton, te zamen 162,449 ton. Anno 1909 323 loggers 77,109 ton en 46 bommen 11,301 ton, te zamen 88,410 ton. Anno 1908: 274 loggers 62,493 ton en 1 uoul 13 ton, te zamen 62,503 ton. Anno 1907 290 loggers 67,173 ton en S bommen 1933 ton, te zamen 69,109 ton. P r ij zen. Anmo 1909 4 Aug. Volle haring Noord f 18.25f 19Zuid f 15.25f 14.75. Maatjes haring N. f 14.50, Z. f 13.50—f 13.25. Anno 1903: Volle haring f 11,25f 11, Maatjesharing f 8.50. Anno 1907 3 Augustus. Volle haring 18.50* Maatjesharing f 13.75f 13.87^. Kouinkasjk Palcis. De heer J. d(e) M(eester) kondigt in „De Gids" de brochure van den heer Victor de Stuers over het herstel van het Dam-paleis te Amsterdam als Raadhuis fl-a.n Hij ver meldt daarbij dat de heer De Stuers het Rijk verplicht acht voor Hare Majesteit eén behoorlijke definitieve woning te bouwen en vervolgt dan: „Alles is mogelijk; dus ook dit, dat do groote som, noodig om de koninklijke fami lie in de hoofdstad onder dak te brengen, ge reed er wordt toegestaan, dan wat men behoefde, om de paarden op Het Loo min der slecht te herbergen dan er jarenlang ge daan is. „Doch gesteld, dat dit nu niet zoo... di- reot ging, zou het aanstaande Eeuw feest der onafhankelijkh'cid dan niet een prachtige aanleiding zijn om een koninklijk paleis in de hoofdstad als gedenkteeken te stichten „Men zal toch zeker iets willen doenVoor een wereldtentoonstelling, als Luik aanricht te bij België's 75-jarige onafhankelijkheid, als nu weer Brussel, tot voordeel van stad en land beide, houdt, is het te laat. Wij wachten blijkbaar op Agostini II om ons nogmaals aan zóó iets te wagen. Zeker zul len er optochten zijn en aubades en zeilwed strijden en vuurwerk. Doch indien het hon derdjarige vrije Holland zich nu eens werke lijk niet op zijn smalst wil toonen, zou dan een bouwwerk, zóó belangrijk als een ko ninklijk paleis, niet een pa-ssend monument zijn? „Het gobouw zelf kan natuurlijk zoo snel niet klaar komen; zelfs voor den eersten, steen is het kort dag; doch als men het bouwplan en de bouwsom had ware dat feestgeschenk genoeg." Het denkbeeld is mooi, zegt ,,De Nieu we Crt." maar in de hoofdstad! Indien eindelijk een behoorlijk paleis voor Hare Majesteit wordt gebouwd, kan dit toch niet anders zijn dan in Haar residen tie, den eetel aer regeering.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 10