N°. 15469 Donderdag 28 .Tiili. A0. 1910. <§eze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Faillissementen. LEIDSCH PRIJS DER JlDVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar jlaatsrnimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseoren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post1,65. r— Leiden, 28 Juli. Gisteravond had in bet Nutsgebouw een bijeenkomst plaats van bestuursleden van verschillende vereenigingen te dezer 'stede^ ter bespreking der vraagwat hier te Leiden op de meest doeltreffende wijze zou kunnen worden gedaan tot leniging van den nood der slachtoffers van het con flict tussohen werkgevers en werknemers te Enschedé? Het resultaat der besprekin gen was dat zich een comité vormde uit 'de aanwezigen (van elk der vertegenwoor digde vereenigingen één bestuurslid) dat het recbt heeft nog andere personen in zich op te nemen. Langdurig werd er gediscussieerd over de Vraag: zal het comité alleen voor georgani seerde, dan wel ook voor de o ngeorgani- teeerde arbeiders werken? De groote meerderheid der aanwezigen was voor steun aan beide categorieën, hoeveel meer men in het afgetrokkene ook voelde voor de geor g&niseerden dan voor de onge organiseerden. Voor het examen M. U. L. O. (diploma A: eind-onderwijs) slaagde giste ren te Utrecht, de jongeheer F. van Dorp Pzn., leerling der Chr. School v. M. U. L. O. aan het Noordeinde alhier. Gisteren slaagde voor akte Fransch, M. O. A. te s-Gravenhageonze vroegere stadgenoot de heer J. B. A. Buijtendorp, hoofdonderwijzer aan een Burgerschool al daar. De Amsterdamflche Ohriatelijke Oran- je-Vereenging zal Dinsdagavond a.s. den verjaardag van de Koningin-Moeder vieren in 't gebouw Werkenden Stand, Kloveniers burgwal, te Amsterdam, waar als feestrede naar hoopt op te treden ds. J. Douma van Leiden en solisten (zang en muziek) hun Welwillende medewerking zullen verleenen. Tweetal voor predikant bij de Geref. Gem. te Waarder: ds. J. Gispen, te Barne- veld, en ds. A. Roorda, te Oude-Pekela. In de vergadering van den Volksbond 'tegen drankmisbruik zijn herkozen de hee- rendr. W. P. Ruysch, A. van der Voort en S. Lulofs als leden van het hoofdbestuur, terwijl als lid werd gekozen in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer Walburgh Schmidt mevrouw van Reenen. Heb jaarverslag, de rekening en verant woording over 1909 en de begrooting voor 1910 werden goedgekeurd. Een bedrag van f 1500 werd ter beschik king van het hoofdbestuur gesteld tot het laanl eggen van een keur-collectie op het gebied van Huisvlijttentoonstelling. Aangenomen werd een voorstel van Rot terdam om het hoofdbestuur uit te noodigen inet de beheerders der door de verschillen de af deelingen gestichte koffiehuizen enz. over de belangen en het beheer dier inricb tingen te spreken. Toegezegd weid aan de afdccling Utrecht na te gaan wat gedaan wordt door de verschillende afdeelingen en nog gedaan kan worden om drankmisbruik op de kermissen tegen te gaan. Het hoofdbestuur zaJ zich tot de regee ring wenden om verplichte opneming in gestichten te verkrijgen van habitueel drankzuchtigen, die ten gevolge van drank misbruik gevaarlijk zijn voor de maatschap pij en hun omgeving, zoo ook van min derjarigen die door drankmisbruik ernstig zedelijk of ander nadeel toebrengen aan hun omgeving of gevaar opleveren voor de openbare orde of veiligheid. Een subsidie van f 250 werd verleend aan de Vereeniging tot Bevordering van Eerstel van drankzuchtigen. Op den leeftijd van 49 jaren is te Maassluis overleden de heer Herman Dirk zwager Mzn., die vooral bekend was in de kringen der haringreederij, waarin hij als makelaar enz. betrokken en door zijn groote zakenkennis de vraagbaak voor velen was. Naar men uit Den Haag meldt, zal men eerlang overgaan tot de aanbesteding der verbouwing van het voorinaligê gebouw van het Rijksarchief op het Plein, ten einde daarin het departement van buiten'landsche zaken te vestigen. Tijdens de afwezigheid van den minis ter van binncnlandsche zaken, die tot het laatst van Augustus in het buitenland ver blijf zal houden, is te zijner vervanging de minister van financiën, mr. Kolkman, op getreden als tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Volgens de „Ütr. Cour/' is de jaar wedde van de 2 commissarissen van politie te Utrecht, bij Kon. besluit van 19 Juli, met f 200 verhoogd en aldus gebracht op f 3000. De gemeenteraad van Utrecht weigerde indertijd een dergelijk verzoek aan d© Hcgeering te richten. Hr. MA pantserdelcschip ,,Piet Hein/' onder bevel van kapt. ter zee F. Bot, is 26 dozer van Bergen vertrokken. Den lsten Augustus a.s. hoopt de heer J. J. Commereil, rijksdeurwaarder te 's-Gra venhage, zijn vijftigjarig dienstjubilé te vie ren. Aar het diner ten Hove hebben gister avond 42 genoodigden deelgenomen. Het „Vad." kan met zekerheid mede- deolen, dat de heer R. A. van Sandick te 's-Gravenhage ontslag zal nemen als wet houder van onderwijs; tegen welken datum staat nog niet vast, maar in elk geval vóór dat de begrooting in behandeling komt. De heer Van Sandick blijft lid van den gemeen teraad. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft benoemd; tot curator van het gymnasium prof. dr. Hendrik de Vries, hoogleer aar aan de gemeente-universiteittot leerares in de wiskunde bij het M. O. mej. W. C. Kerlen; tot leeraren in de Engolsohe taal, letter kunde en handelscorrespondentie bij het M. O., J. Bouten en J. H. Harder, en tot leeiaar in de kennis der Natuur bij het m.o. dr. A. J. v. Pesch. Ter benoeming van 'n leeraar ia geschie denis en aardrijkskunde aan de H. B.-Scho len te 's-Gra.venhagej. bevelen B. en Ws. aan 1. H. J. Pen, leeraar in dat vak aan de H. B.-S. met 3-j. cursus aan de Raamstraat; 2. dr. L. M. G. Kooperberg, leeraar aan de R. H. B.-S. te Leeuwarden. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken en waterstaat zul len a.s. Vrijdag niet plaats hebben. ALKEMADE. De loting voor de Nationale Militie alhier zal plaats hebben op Don derdag 18 Augustus a.s. ALPHEN. Met het oog op den financiee- len toestand der kas van de „Wilhelmina"- vereeniging, alhier, was besloten 31 Aug. a. s. geen feest te vieren. Doch om dien dag stil te laten voorbijgaan, daarvoor is het toch een tè nationale vreugdedag. Daar om onderhandelde Volksweerbaarheid" met de besturen der Gymnastiek- en Schermvereeniging ,,Hoü-vast'', de Voet balvereniging „D. V. S." en de schietver- eeniging „Nederland en Oranje", met het gevolg, dat besloten werd 31 Aug. a. s. sportfeesten te doen plaats hebben van 12 tot 7 uren, op hot terrein achter het hotel „De Vergulde Wagen". Voor matigen toe gangsprijs kan men dan getuige zijn van gymnastiek-oefeningen, wedloop op korte en lange baan met en zonder hindernissen, voetbalwedstrijden, prijsschieten, enz., ter wijl het geheel door muziek zal worden op geluisterd. Prijzen zullen bestaan in me dailles en kunstvoorwerpen. Op 19 Aug. a. s. zal alhier de loting voor de Nationale Militie plaats hebben. Daar de Kamers van Arbeid, alhier, nog niet voltallig zijn, zal de verkiezing plaats hebben op Dinsdag 16 Aug. a. s. LISSE. De Raad vergadert des avond-s te zes uren. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. benoeming Zetters; 3. aanbieding gemeen te-rekening; 4. bedrijfsverordening; 5. af- en overschrijving. Uit 25 sollicitanten is met ingang van 1 Aug. benoemd tot wijkverpleegster van „Het Groene Kruis", alhier, mej. Nahuis, te Utrecht. Mej. Des Bouvrie, in wier plaats mej. Nahjuis is benoemd, gaat naar de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam. LEIDERDORP. De Gemeenteraad ver gadert Vrijdagavond te half acht. NOORDWIJK. De bloembollenbeurs, die eiken Woensdag vanwege de afd. „Noord- wijk" van H.B.-G. gehouden wordt in café „Flora", werd gisteren bezocht door 90 personen, waaronder 30 exporteurs of vertegenwoordigers van dezen. Het leden tal der afdeeling neemt van week tot week toe, wijl leden en exporteurs vrijen toegang hebben. Nog steeds echter is het aantal kweekers, dat ter beurze komt, te klein in verhouding van het aantal handelaars. De geringe em- trée zal sommigen toch niet afschrikken? Dat ware toch TER-AAR. De loting voor de Nationale Militie alhier zal plaats hebben op 18 Aug. a.s. te Woubrugge. VOORSCHOTEN Gisternacht is in een in aanbouw zijnde boerenwoning aan de Papelaan ingebroken. Nadat de deur ge forceerd was, is behalve een jas, ook een aanzienlijke hoeveelheid lood gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Tot nog toe wordt er van de rijde der uitgenoodigde vereenigingen nog maar wei nig belangstelling betoond voor het Zangers feest, dat hier op 6 Sept. zal gehouden wor den. Er kwamen maar weinig gunstige ant woorden in. Dr. J. Moll van Charante heeft zijn; benoeming tot lid van den Raad aangeno men. WASSENAAR. Op het Internationaal- Politiehonden-ooncours," dat onlangs te Scheveningen gehouden is, maakte onze po litiehond „Hector" geen slecht figuur. Wij schrijven „onze" politiehond omdat in de bladen abusievelijk vermeld werd, dat de eigenaar is de gemeenteveldwachter P. do Jong. Deze is wel de dresseur, maar de gemeente Wassenaar is eigenaresse. Het is ten eerste al mooi, dat „Hector" eep prijs behaalde. Het dier is de jongste van de mededingende honden en de omstandighe den, waaronder de dressuur plaats gehad heeft, waren niet zeer gunstig. Veldwach ter De Jong beschikt over weinig tijd en weinig hulpmiddelen. Boeven met leeren pakken zijn hier niet en er zijn weinig menschcn te vinden, dio in hun gewone kleeding een vechtpartij met den hond aan durven of op hem durven schieten Behal ve voor een prijs kwam Hector nog in aanmerking voor een eere^-prijs, n.l. een zilveren medaille uitgeloofd door den hoofd inspecteur van politie J. Aaltsz voor den besten hond, geboren na 31 December 1908. Bovendien kwam hij nog in aanmerking voor een extra-prijs, uitgeloofd door den heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal voor den bosten hond, gebo ren na 31 Deo. 1908. Wanneer de dressuur geregeld wordt voortgezet, zal Wassenaar zeker een goeden politiehond hebben, die uitstekende diensten kan bewijzen. In het verslag van de vergaderen der „Kon. Wilhelmina-Vereeniging" stond, dat de notabelsten der gemeente uit het bestuur werden verdreven. Er diende te staan: „Langzamerhand zijn deze uit het bestuur verdwenen." Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1910 benoemd tot adjunot-inspec- teur der invoerrechten en accijnzen te Rot terdam P. F. L. Lauten, thans waarne mend adjunct-inspecteur de^r directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen re Maastricht benoemd tot ontvanger dor directe bel. en acc. to Hedel K. N. Houtman, ontv. der zelfde middelen te Noordwelle; tot ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Hontenisse B. ten Kate, ontv. der zelfde middelen te TerAaard; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Druten D. J. Gautzsoh, ontvanger der zelfde middelen te Willemstadtot ontv. der dir. bel. en acc. te Bergum W. G. S. L. de Vletter, ontv. der zelfde middelen te Ravenstein; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Kollum D. Tjallingii, ontvanger der dir. bel. invoerrechten en aoc. te Avereest; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Leeuwarden (buitengemeenten) F. S. Boonstra, ontv. der dir. hel. invoorr. en acc. te Hoogeveen tot ontv. der dir. bel. en acc. te Monniken dam, W. J. Dingemans, ontv. der zelfde middelen te Nieuwkoop; met ingang van 16 Augustus 1910. lo. een eervol ontslag verleend aan C. D. van Bockxmeer, als directeur der strafge vangenis te Zutfen en W. E. Sluiter als directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg 2o. benoemd tot: directeur van de strafgevangenis te Zut fen J. E. Jalink, thans directeur van net Huis van Bewaring te Arnhem; directeur van het Huis van Bewaring te Arnhem G. E. van den Bosch, thans adjunct-directeur 3e rang in de strafgevangenis te Zutfen; directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg P. Boema, thans oommies le rang in de strafgevangenis te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel rijn da leeraren aan de Rijks hoogere land- tuin en bosohbouwschool te Wagenmgen prof. dr. J. Ritzema Bos, dr. A. van Bijlert, dr. D. van Gulik en S. Lako voor het tijdvak van 1 September 1910 tot en met 31 Augus tus 1913 wederom aangewezen tot leden van den raad van bestuur dier inrichting. Nieuwe Notarieele stand plaats te Yelp. De Minister van Justite brengt, krach tens machtiging van H. M. de Koningin, ter ken nis, dat bij de Regeering het voornemen be staat een nieuwe notarieele standplaats te vestigen te Yelp (gem. Rhedenl). Sollicitanten worden uitgenoodigd hun adressen uiterlijk 5 Aug. a.s. aam H. M. in te zenden. De vervulling der thans te Yelp bestaan de notarieele vacature wordt inmiddels tot nA dat tijdstip aangehouden. „Het valsohe Russische Goud" door Jan Feith. Boeiend vtertelt Jan Feith over hét bedrag waarvan twee Amsterdamsche kooplieden dupe zouden geworden, zijn indien dit bedrog niet ware ontmaskerd dx*xr den jour nalist als J. F. in 't boek aa<iig<c«luid en een accountant, vriend van een der bcirokke- iheö kooplieden. De wijze waarop de Amsterdamsche koop lieden zijn beetgenomen, de wijze waarop de Russen zijn gepakt, vormen stof voor dit boeiende stukje beschreven werkelijkheid, dw het detective-verhaal naar de kroon steekt in gelijkwaardige spannings-waarde. Bijna bewonderenswaardig (al konden de bedrogenen het niet tot een waardoerend, gevoel van bewondering brengen) schxijft J. F. was het bedenksel der Russische schurken om de vrees voor de Russische Staatscontrole tegenover hun slachtoffers uit te spelen. De beschrijving der twee misdadigere is van Jan Feith's hand uitstekend. Hoe goed vooral schetst hij den intellectuoelen dief. Maar deze maar glijdt ons uit de pen hoe weinig „so li rij ver" toont rich hier J. F., h'oe weinig alzijdig meegevoel toont hij hier. "Waarlijk, een rechercheur, een geniaal po- litienian is in den heer Feith verloren gegaan. Dezen indruk behielden wij na ons op het boeiende verhaal te hebben laten gaan. Van documentaire photo's is het boekje voorzien. Uitgave: Saheltens en Giltay, Amsterdam. Jacob Maris. De „N. R. Ot." meldt, dat het door Jacob Maris geschilderde portret zijner echtge- tnoote, dat op de tentoonstelling in den Kunst kring te .Rotterdam is geweest, met een twintigtal fifaaie potloodteekeningen, welke het R,ij lmmuSQum reeds had, door de familie aan dit museum ten geschenke is gegeven. De minister van binnenlandsche zaken hoeft de familie voor deze schenking dan dank der regeetring betuigd. */b ouwmeesterinlndië. Hij schrijft: „Het gaat hier crimineel; al viermaal heb ik moeten sluiten. 16 dezer ga ik door de Pranger, om 1 Juli te Batavia te spelen. Ik durf niet. Batavia is weer be smet verklaard, 25 a 30 mensclien stervon per dag aan cholera; ik weet dus niet wat te doen. De kranten verzwijgen 't, maar de ziekte heeft alleen te Samarang in 2 maan den 2400 mienschen genomen; al de plaatsen, waar wat te verdienen valt, zijn besmet; de schrik zit er in. Jammer, want ik heb anders voel succes, maar tegen zoo iets valt niet te vechten. Ik kan niet meer doen dan als een beest werken om mijn mens elven te betalen. Ilc zal God danken als ik op de boot rit. Juli Batavia Augustus Deb' dan Soerahaja dan October jubileum met „De rechte lijn" van Fabricius dan de binnenlanden en 27 October op de boot terug naar Holland en dan maar weetr met frisschen moed. Gezond ben ik gelukkig, en zoo sterk als al de Turken. Zal ik mijn 50-jarig jubileum in Holland kunnen vieren op een waardige manier? Enfin, ik zal in Holland toch wel vriend-en hebben, die daarvoor zor gen." Voor jonge ^rtisten. Naar het voorbeeld van Parijsche ateliors hoeft zich in ons land een artistieke combinatie gevormd, om te Amsterdam te stichten een „vrij" atelier, ais er tientallen te Parijs zijn. Men heeft de keuze laten vallen op Amsterdam, naar het mij voor komt, eerstens omdat de jongere Haagsche schilders, enkelen uitgezonderd, vrijwel in de sporen riek bewegen van de groote Hagenaars der negentiend'.twintigste eeuw, Daarbij kan de overpeinzing, dat Laren en de andere plaatsen van het Gooi, Volendam, Marken en dergelijke verzamelplaatsen van buiten- en binnenlandsche jongere schil, d-ers, om zoo te zeggen, onder den rook van onze hoofdstad liggen, niet zonder invloed zijn geweest op het besluit der commissie om Eet atelier te Amsterdam te vestigen. „De artisten nu, die zich er voor hebben gespannen om de zaak tot stand te brengen, .en als wier vertegenwoordigster freule M. de Jonge te Zutfen optreedt, zijn er in geslaagd de schildere M. van der Maarel en Martin Monnickendam aan het atelier te verbinden, die dan de artistieke leiding er van op zich zull-en nemen. Van der Maarel en Monnickendam zullen namelijk elk eens per week zoo is het voornemen correcturen komen aanbrengen aan 't werk der in het atelier werkenden, terwijl dezen in hun opvatting en in hun tech niek overigens, gelijk trouwens in de keuz-d van hun „leermeester", geheel vrij zullen worden gelaten." Staatsexamen tot toelating aan de universiteit. i Te Utrecht zijn geëxamineerd 16 candi- daten voor de faculteit der godgeleerdheid enz. en 8 candidaten voor de faculteit der geneeskunde enz. Geslaagd voor diploma A: L J. C. Beaufort, J. do Groot, J. P. A. Francois, R. de Boer, E. F Bonjer, R. D. Rust, mej. N. Ranneft, mej. M. L. A. Marius; voor diploma B: C. J. C- van der Meer, E. J. Dijksterh'uis. Gedurende den loop van het examen trok ken zich 2 candidaten terug. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortgezet examen slaagden vaa de vorige groep alsnog: O. J. van der Hagen, Raden Mas Gondowinoto, N. J. Pabon, D. J. Geursen voor diploma A en A. F. Zwaar demaker voor diploma B. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgeu ran 28 Juli. Medegedeeld door liet Ken. Ned. Meteer. (estilnnt ie De bilt. Hoogste barometerstand 765.9 te Horta; laagste 747.3 te Valentia. Verwachting tot den avond van 29 Juli: Meest matige zuidelijke tot zuid westelij ken wind. Zwaar bewolkte luolit. Waar schijnlijk onweer of regen. Dezelfde tempo ratuur. J. H. Seeuwen tapper. Vijverhofstraat, te Rotterdam. M. van Dijk, koopman in meubelen, Nor- te Groenendaal, te Gouda. J. J. Pierot, kleermaker, Katshoek, te Rotterdam. De handelsvennootschap onder de firma F. Ketting en P. Verbraak, te Rotterdam, en haar leden F. Ketting, schilder, glazen maker en koopman, Oostzeedijk 35, en P H. A. Verbraak, schilder, glazenmaker en koopman, Annastraat 9a. G. Somers, koopman in gemaakt schoen werk, wonende te Maastricht. G. A. Schinkel, koopman en winkelier, te Groenloo. H. Keyzer Jzn., timmerman, wonende ts Leeuwarden. 394at« UT! ATHLOTKBIJ. Trakklag wmm Donderdag 28 Juli. lite Klasao. 4do LU«t. Prijzen van 20. S3 358.2.6737 8941 11527 13999 190 3689 6861 9177 91 14050 624 3869 7372 9466 11650 5S 709 74 7436 9539 11SS5 14255 895 91 58 9946 1232S 80 1341 4216 7621 83 12446 14434 1580 37 7829 1004S 12703 71 2378 4824 83 10179 12S85 96 26S4 4913 795° 10207 13609 14987 2882 5428 Scoi 10775 81 15607 93 5740 S204 11214 13S42 10 3030 6545 S584 40 13963 15735 3110 62 8625 1x521 16002 iSo92 16112 18297 93 18541 16337 63 71 iS-,o4 16455 19393 67 19401 170S7 19718 17130 19802 17614 19923 75 46 17912 20075 Een Japausch volk*vertegenwoor diger over Nederlandsch Indië. De „N. R. C." bevat het volgende: In de „Revue politique et parlementaire" heeft Henri Labron een studie geschreven, getiteld „l'Expansion Japonaise au Siam et a Java". Professor Th. Sohiemann ver telt er van in de „Kreuzzeitung" en de „Münchener Neueste Naohrichtcn" verbelt het na. Ten aanzien van Siam komt de schrijver tot deze slotsom: Als er in Indië of in Fransch-Aebter indië onlusten uitbreken, dan zou Siam, eens van zin met Japan, een hoogst gevaarlijke buurman kunnen worden. In Java aldus verder Henri Labron dringen de Japanners niet rechtstreeks binnen, daar hun het klimaat te tropisch is, maar de tot Japanners genaturaliseerde Chineezen van Formosa nemen in aantal toe, en al beteekenen zij met hun 563,000 koppen niet veel tegenover de 37,000,000 Ma* leiers Red.) van het eiland, zij zijn toch altijd zevenmaal talrijker dan de op Java wonende Europeanen 1). Nu komt een in Japan sedert vele jaren door den volksver tegenwoordiger Takekochi Josabocro ge voerde levendige agitatie er op neer, dat de Soenda-eilanden bestemd zijn, Japansche koloniën te worden. Gemakkelijker dan de Fransche, de Engelsche of de Amerikaan- sche bezittingen kunnen de Nederlandschei genomen worden. Nederland, zegt T J., is een land van den tienden rang, klein, zwak, afgelegen. Het dankt zijn bestaan aan den naijver der mogendheden, slechts op de on derlinge ijverzucht van de Europeesche sta ten berust de veiligheid van Nederland sell- Indië. De internationale toestand zal echtci niet 'Rijd dezelfde blijven en komt het eenj tot een verdee-ling, dan mag Japan wel aan spraak maken op het leeuwenaandeel. Ja- p--> wordt bijzonder aangetrokken door het strategische belang van Straat Socnda, tus sohen Java en Sumatra. ,,Het is tijd" zegt Takekochi „dat Japan een einde maakt aan de ongerijmdheid, dat een klein land als Nederland zulke reusachtige en zulke vruchtbare gebieden bezit als de Soenda-eilanden." Het is vel heel brutaal gezegd, meent de ..AI .N. R.", maar het geeft toch tc den< ken. Dit meent de ,,N. R. C." ook. 1) Deze getallen kon de ,,N. R. C." niet controleeren, daar de laatste opgaven om trent de bevolking op Java en Madoera van 31 December 1905 zijn. Toen was het totale zielental 30,098,008, waarvan 64,917 Euro peanen, 395,193 Chineezen en 2842 andere vreemde Oosterlingen-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1