Kunst, letteren, enz. Uit de „Staatscourant", Ingezonden. Gemengd Nieuws, volge had. „Kennemerland"' volgde daarom het voorbeeld der Fransche fabrieken en sloot haar fle&schen a£ met een hermetisch sluitende metalen capsule. Op de tentoon stelling in Brussel exposeert zij eenige :1a- eons (model 1910), waarbij do metalen cap sules vervangen zijn door glazen deksels, alleen van buiten door een metalen ring her metisch op do flacons bevestigd. De inhoud kan nu niet meer in aanraking komen met eenig metaal. De fabriek „Kennemerland" liet zelf naar eigen teekening de vormen dezer flëspchén aan een beroemde glasfa briek maken en getroostte zich belangrijke financieele opofferingen daarvoor, want proefnemingen zijn duur, doch het resultaat heeft beantwoord aan de verwachting... zij bcrit thans de beste flessohensluiting der ge- heele conserven-industrie. Ook met dc jam-bereiding houdt „Kenne merland" zich bezig en fabriceert in be trekkelijk kleine hoeveelheden een over heerlijk product van zuivere vruchtenjams. Geen uitweegoonfi turen, geen goedkoop brouwsel van onbekende bestanddeelon, doch heele vruchten toonen den kooper een prima product. Een nieuwe jamsoort, uit Engeland hot recept verkregen hebbende, brengt de fa briek onder den naam „Lemon Cheese" in den handel; het is een product van eieren, boter en suiker en is een aangename af wisseling na jaren van aardbei-jam en frambozen-jam, hoe goed en aromatisch 'ok van smaak. „Lemon Cheese" vindt zijn weg in Holland en werd door vrienden een re clame geheeten voor de fabriek, die het fa briceert. Huïevlijtte Soheveningen! Een bijzonder feestnummer is verschenen van „D e V o 1 k s b on d", 't orgaan tegen drankmisbruik, 't Handelt alleen over do Nat. Huisvlij ttentoonstelling to Schevenin- gen. „De kroon op het werk" van de Afdee- lingen van den Volksbond, zoo noemt de Eere-Voorzitter, mr. Goeman Borgesius, in dit nummer de Nationale Huisvlij ttentoon stelling van den Volksbond. Ze kon in wei nig woorden niet beter worden .getypeerd. De tentoonstelling past zoo volkomen in het streven van den „Volksbond", dat, met kleinere wedstrijden van plaatselijken aard begonnen, noodwendig moest leiden tot een nationalen kamp om de prijzen voor smaak of vernuft, voor practisohen zin of vaardig heid. Daar is alleszins reden om hier van een „Volksbond"-werk te spreken. De Huisvlijt moge altijd hebben bestaan, 't was een be staan in stille vergetelheid, dat zij leidde. De belangstelling, welke in de laatste 25 jaren der vorige eeuw door de roepstem van uit het Noorden wakker werd, moge een poos den schijn hebben gehad, de Huis vlijt meer in eere te zullen brengen de aandacht gold veel meer den Handenarbeid dan de Huisvlijt. De Huisvlijt in het werk program van den Volksbond" was iets an ders dan het methodisch aanleeren van han denarbeid. Handenarbeid is nu eenmaal nog geen Huisvlijt, al kan hij tot Huisvlijt leiden. Het in vrije uren thuis bezig zijn, het maken van mooie en nuttige dingen, het knutselen vaak uit eenvoudige grond stof en met gebrekkig materiaal, die Huis vlijt, een plant, welke, in den huiselijken kring gekweekt, slechts in de atmosfeer van het huiselijk geluk tot bloei komt kan moeilijk op scholen geleerd worden Die Huisvlijt in haar waarde te hebben doen kennen, haar te hebben bevorderd als een middel tot volksopvoeding en volksver heffing ziedaar het werk van den „Volks bond." Een levendigen inhoud geeft dit nummer van den „Volksbond". Uitspraken van be kende personen zijn opgenomen, welke ieder weer op eigene wijze het begrip hais- vlijt toelichten. Zoo zegt bijv. dr. v. d. Meulen: „Men klaagt over de vernielzucht van het opkomend geslacht. Als ik wel zie, kan „Huisvlijt" aan de jeugd eerbied lee- ren voor al wat met banden gemaakt wordt. Men jammert over de balddadig- h e i d van het jonger geslacht. Ziet het tot „Huisvlijt" te brengen. Wie daaraan doet, kan niet langs de straat slenteren Welk een ontzettende krachtsinspanning van bestuurders geèisoht werd voor het tot stand komen dezer tentoonstelling, het blijkt uit dit boekje. „Bijna twee jaren was de Algemecne Commissie aan den arbeid, welke zeker een dankbare, maar tevens een veel omvatten de was. En dit kan te meer gelden, waar door de omstandigheden deze tentoonstel ling langzaam is gaan groeien in haar om vang, is geworden een samenstelling van zoodanige uitgebreide beteekenis als in den aanvang niet verwacht werd, dat zij zou kunnen geven. Zeer zeker en ongetwijfeld is dit een bewijs van den vruchtbaren bo dem, dien de Huisvlijt in den zin als de „Volksbond'' haar bedoelt en haar wel moet bedoelen, in Nederland heeft gevonden, maar tegelijkertijd was het een uitbreiding van den gedachten arbeid, waarover niet licht te denken valk" En nu, nu is de tentoonstelling gereed en zal zij toonen met uitsluitend wat de huis vlijt vermag en kan, maar zal zij bovenal toonen wat de huisvlijt vermag in dienst van het hoogc ideaal van den „Volksbond", dat in rijn wijdste streven geheel de ver edeling des volks omvat, en zal zij tevens toonen, welke een spontane kracht van het initiatief van den „Volksbond" in dezen is uitgegaan. Jarenlang heeft de Huisvlijt reeds getracht zich baan te breken in ons land, maar eerst van af het oogenblik, dat de „Volksbond" getracht heeft in deze be weging niet voornamelijk te spreken tot het verstand en het overleg van het volk, maar allereerst tot zijn hart en zijn gevoel, is gekomen wat wij nu aanschouwen. Slechts zes jaren is in dezen zin met onvermoeide kracht voor Huisvlijt gepropageerd» en van die zes jaren staat hier deze tentoon stelling als een apothéose. Twintig jaar is het geleden, sinds de gymnastiek, de vrije en orde-oefeningen dan wel te verstaan, op de scholen aan een ge regeld systeem onderworpen weid. Toen ook, of waarschijnlijker door het verschijnen van Disse en Lahberté's boek, was een levendige belangstelling in dit vak van lagere en middelbare scholen gaande. Het vak heeft een tijdlang een te groot woord gehad; de examens, zelfs de lagere, waren gansch niet mis. Disse en Labberté's boek, 't destijds alleen geldende, blijkt nu verouderd. De ontwikke ling van het Zweedsche turnstelsel vraagt belangstelling. Het heeft zijn invloed gehad op de opvattingen omtrent de toepassing van lichaamsoefeningen op de school; oen aandeel in die oefeningen vraagt deze Zweedsche theorie. Een leerling van Ling, de bekende Zweed sche gymnastiekhervormer, heeft zich met den heer Disse vereenigd om de grondslagen der lichamelijke opvoeding vast te stellen. De heeren Disse en Scheffer, beide leeraren in de gymnastiek te Rotterdam en Amster dam, brachten hun ideeën in een dik boek bijeen. De uitgevers Brusse te Rotterdam geven het boek uit. Deze „grondslagen der licha melijk e opvoeding" wil vooral ook theoretisch handboek voor candidaat-onder- wijzers zijn. Vakbctk dus voor a. s. leeraren en onderwijzers, en tevens geschikt voor hen die belang stellen in de lichamelijke ont wikkeling van de jeugd. Tot hoofdredacteur van de ,/Freangerbo- de" is benoemd de heer Th. E. Stufkens, thans redacteur aan de „Prov. Drenthsche en Asser Courant." M o n u m e n t-L aurillaTd. Te Santpoort is gistermiddag het monu ment van wijlen dr. E. La-urillard onthuld. Er was groote belangstelling. Prof. RitteT en J. P. Adelink, eerevoorzitter en voor zitter van het comité, voerden het woord. De oudste zoon bedankte de sprekers. Op het marmeren voetstuk van het bronzen borstbeeld werden namens vrienden en ver eerders kransen neergelegd. Wij ontvingen hoden ter recensie: Wereld-geschiedenis, afl. 26 en 27. Ui tg. Uitg.-Mij. „Vivat", Amsterdam. Morks' Magazijn Juli 1910. Ui tg C. Morks Ohm. Dordrecht. Geïllustr. Gids voor Apeldoo.n. Uitg. C- Morks Czil, Dordrecht. Mr. J. H- v. Zanten: Gids v. Werkge vers. Uitg W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. J\d. de Boer: Groote Denkers. Uitg. Hol- landia-Drukkerij, Baarn. Bij Eon. besluit is voor het tijdvak van 1 September 1910 tot en met 31 Augustus 1911 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Koevorden J. Olgers, tijd. leeraar aan die school, met vergunning om tijdelijk de betrekking te bekleeden van onderwijzer aan een openbare lagere school aldaar; M. C. Thijssen te Uden, met ingang van 1 Augustus 1910 benoemd tot schoolopzie ner in het arr. Vecbel; met ingang van 1 September 1910, be noemd, tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Steenwijk D. van Eek, W. F. Themans, G. van Rij, J. L. G. Rosier en A. J. C. de Waal, allen thans tijdelijk, leeraar aan die school benoemd tot ontvanger van het buitenge woon zegel, tevens belast met de directie van het algemeen zegelkantoor te 's-Graven- hage M. I. W. E. G. Hulswit, thans ont vanger der registratie en domeinen te Roer mond; te rekenen van 13 Juni 1910, aan J. Blee- ker, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. H. B. School te Steenwijk; benoemd tot grens-commissaris van Rijks- ]D0Ütie W. M. H. H. Erkens, inspecteur van politie te Heerlen; met ingang van 1 Augustus 1910 bevorderd tot hoofdcommies der posterijen A. J. F. Wouters, J. W. Nortier, W. van Rijn, allen thans commies der posterijen le ld. met ingang van 1 Aug. 1910, P. H. de Jong, thans havenmeester van de Drentsohe Hoofdvaart, de Eolonijvaart en het Meppe- 1 er-diep, te Assen, benoemd tot havenmeester bij het Merwedekanaal, benoorden de Lek, en bij de Eeulsche Vaart van Amsterdam naar Vreeswijk, ter standplaats Utrecht; de volgende pensioenen verleend: J. H. C. Dijk, te Groningen f 318H. Reries, te Wezep (Oldebroek), f 78; A. Boter man, te Gorssel, f78; J. Goudswaard, te West- maas, f 90; H. van Slight, te Maasdam, f 87; J. A. Jansen Sr. te Ruurloo, ten be drage van f 78; G. Russcher. te Utrecht, f 356; P. F. Boh, te Schellingwoude, f 398, C. M. Ritmeester, te Utrecht f 1270. Bevolking van Znid'Bolland. Op 1 Jan. 1910 bestond de bevolking der provincie Zuid-Holland, blijkens opgave van bet Centraal Bureau voor de Sta tistiek in de „Staatscourant", uit 676,209 mannen en 713,835 vrouwen, totaal 1,390,OW. Meer dan 10,000 inwoners hadden de ge meenten Delft met 34,234, Dordrecht 46,295, Gorkum 12,199, Gouda 24,587, 's-Gravenhage 270,109, Eatwijk 10,477, Leiden 58,221, Rot terdam 417,780, Schiedam 32,039, Sliedrecht 11,0S0, en Vlaardingen 21,713. Staatscommissie eenvoudige redactie kinderwetten. Bij Eon. besluit van 12 dezer is: A. Een staatscommissie ingesteld tot het doen van een onderzoek naar de vraag op welke wijze aan de bepalingen in het Bur gerlijk Wetboek omtrent de ouderlijke macht en de voogdij, zooals deze zijn gewij zigd en aangevuld bij de wetten van 6 Fe bruari 1901 (Stbl. No. 62) en 27 September 1909 (Stbl. No. 322) een eenvoudige redactie is te geven, zonder nochtans daarin eenige zakelijke wijziging aan te brengen; B. Aan deze staatscommissie opgedragen als eindresultaat van haar onderzoek aan H. M. de Koningin een voorstel tot herzie ning dier wettelijke bepalingen aan te bie den, vergezeld van een toelichtende me morie C. benoemd, tot lid, tevens voorzitter dier staatscommissie, mr. J. Limburg, lid van de Tweede Earner der Staten-Generaal, te 's-Gravenhagej tot leden, mr. G. Jannink, J. R. Snoeek Henkemans en A. 0. A. van Vuuren, leden van de Tweede Earner der Staten-Generaal to 's-Gravenhage; tot lid, tevens secretaris^ mr. C. J. M. Wilde, secretaris van den Voogdijraad te 's-Gravenhage. Rijks-hoogereland-, tuin, en boschbouwsohool. Wageningen. Overgangsexamens. Eerste jaar: geslaagd de heeren: G. B. Adams, J. M. L. Alberti, A. N. J. Eeets, G. M. Berk hout, J. Bianchi, D. J. de Boer, W. Ch. L. Brocx, L. v. d. Buig, O. J. Cleveringa, A. J. Doorman, L. van Dijk B. Gerritzen, H. C. A. Gransberg, J. Hansen, M. W. Heil bron, C. Ï.I. van 't Hoff, M. W. Hol terman,, ten Hove, H. Houwing, A. K. Hylkema, B. de Jong, J. G. Keller, G. P. Elinkert, L. Koch, B. Kruyne, E. v. d. Laan, H. v. d. Linden, H. Maarschalk, J. Messing, J. Met- zelaar, F. A. Prins, J. H. A. Schaafsma, F. A. L. Schoenmaeckers, N. Sleper, S. Sme ding, A. v. d. Linden van Sprankhuizen, 0. Spruit, R. v. d. VeeUj H. E. Wolff von Wul- fing. Tweede jaar a. Nederl. landbouw (volle dig examen). Geslaagd de heeren: W. A. van As, C. J. Droogendijk, J. D. Koeslag, Een Teersproefwagcn. Deze wagen kan groote diensten bewijzen in onze dagen van toenemend automobilis me. Het gemakkelijk te verplaatsen voer tuig is ingericht op het verhitten van gedis tilleerd teer, hetwelk onder het rijden op straat wordt uitgestort en door een aan den achterkant aangebracht toestel over de op pervlakte der straat gelijkmatig wordt ver spreid. Over het teer wordt dan een laagje kiezel gestrooid. Op deze manier wordt op straten en groote verkeerswegen, waar veel automobielen passé een, de stofplaag met succes bestreden. 23ei*ieliten over Rijnland'^ boezem, gedurende de week van 8 9 Juli 1910. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlatiug Regenval in m.M. 8 Juli. 4 Juli. 5 Juli. 6 Juli. 7 Juli. 8 Juli. 9 Juli. 47 45 48 54 52 50 49 em.-A.P. 46 50 55 54 53 52 51 em.—jLP. Spaamdam271* u., Halfweg 81 u., Gouda u., Katwijk n. Spaarndam u., Halfweg a* Gouda iu, Katwijk IS* u. Door de al ui* te Geuda o. 29.6 - F. P. Mesu, A. van Mocck, C. M. Oostingb, J. M. L. Ottèn, J. A. van Riela C. G. P. Stevens(voor enkele vakken) dc heeren R G. Anema, N. van Vliet. b. Koloniale landbouw (volledig examen). Geslaagd de heeren: K. J. Affourtit, C. Gor- zeman, D. B. J. Kievits, J. Th. Metzelaar; (voor enkele vakken)de heeren J. M. L. Alberti, J. Groenewegc, C. J. C. Hamilton, G. Raaff. c. Nederlandsche Bosobbouw (volledig examen)Geslaagd de heerenW. van Ha ren car spel (voor enkele vakken) de heeren G. Gebranda, J. J. M. Jansen. d. Tuinbouw (volledig examen). Geslaagd de heer: D. Bloemsma. De Sloetprijs, toegekend bij het eind examen der derde klasse van do Rijksland bouwschool (Nederl. afdeeling), is dit jaar uitgereikt aan den heer G. Haar te Wage- ningen. PARK-COttCERT. Dinsdag19 Juli, te 8 uren. Leid ch Muziekkorps, directeur Joh. C. Gej'p. No. 1. Bruaselsche Tentoonstellings- MarschLecail. 2. Ouverture Corniiue Kéler-Béln. s 3. „Tesoro miol" Wals. Becucci 4. Fantaiaie uit der Feldprediger" Millöcker. t 5. Joupla Catarmauit de Operette ,Mad- Sherry"Folix. 6. ,Lasst den Kopf nicht hangen", PotpourriLincke. 7. Marsch ,des petits Marmonsets" Ganne. Nos. 1 en 5 1ste uitvoering. Mijnheer de Redacteur Mag ik van u ook eenige plaatsruimte in uw blad? Bij voorbaat mijn dank daarvoor. In het „Leadsch Dagblad" van Donderdag komt een ingezonden stukje voor van Bomli, over het conflict te Enschedee tusschen de fabrikantenvereeniging e enerzijds en de ar beiders anderzijds. Bomli dringt in bedoeld stukje aan, om de arbeiders in Enschedee zooveel mogelijk te steunen. Bomli is hier even bezijden de waarheid, want B. bedoelt in werkelijkheid enkel steun voor de leden van de tertielarbeidersorganisatie „De Een dracht." Ziehier de waarheid. Op een gecombineerde vexg. in Enschedee, waar vertegenwoordigd waren Christelijke organisatie, Moderne organisatie, en onaf hankelijke textielarbeidersj. werd door laatst genoemde voorgesteld een steunbeweging in 't leven to roepen. Dit voorstel werd verworpen. Toen werd door dezelfde organisatie voor gesteld om ook de ongeorganiseerde arbei ders (die toch ook vrouw en kinderen heb ben) om die ook te steunen. Ook dit werd verworpen. Dat Bomli deze zaken niet weet, is on denkbaar, daarom betitelde ik het als be zijden de waarheid. Nog iets wat mij niet duidelijk is. „De Eendracht" is aangesloten bij het N. N. V. (Nieuwe Vakverbond). Volgens de laatste opgave heeft dit lichaam ciroa 40000 leden, waaronder circa 8000 diamantbewerkers. Kunnen die al niet heel veel doen, Bomli? Waarom verzwijgt gij dat er in Enschedee ook een onafhankelijke textiel arbeiders organisatie bestaat? En ten slotte. Er wordt nu reeds to Leiden steun ingezameld voor de uitgestotenen (ook ongeorganiseerden) te Enschedee. Men be hoeft niet te wachten tot straks de L. B. B., de zaak zal aanpakken. Burgers van LeidonGij dio wat te missen hebt, denkt aan de ellende die daar in Enschedee wordt geledenSteunt, steunt zooveel g'j kunt, en v/ij zullen zorgen, dat het geld komt, waar door de almacht der fabrikanten-vereeniging zooveel geleden wordt, ook onder niet georganiseerde n. Gelden voor dat doel kan men afdragen bij H. v. Duuren, Vliet 34, cn C. Akkerman, Schutterstraat (Maredijk), waar inteekenlijsten voor dat doel aanwezig zijn. U nogmaals dankend, redacteur, H. v. DUUREN. Een 14-j arig meisje speelde gisteravond op het muurtje van de tunnel- gang aan den Leidschen Weg te Utrecht. Een opgeschoten jongen trok haar van het muurtje af, waardoor zij viel en bewuste loos bleef liggen. OVergobracht naar de Rijksklinieken werd een lichte schedelbreuk geconstateerd. De politie stelt een onder zoek in. Door de gezamenlijke aanne- mers te Assen is bekend gemaakt da-t zij een hunner collega's gedurende een jaar zullen boyootten. Een ongewenschte zigeuner bende. Een bende Bohemers, die uit 30 40 personen bestaat, welke in drie woon wagens verblijf houden, zijn uit ons land naar Kessenicht, in Belgisch-Limburg afge zakt. Veertig Nederlandsche politiemannen hebben de bende naar Torn (do Nederland sche grensgemeente) geleid en haar daar de grens overgezonden. Daar werden de Bohe mers door de gendarmes van Kessenicht ontvangen en een eind verder op de grens neergezet. De bende bevindt zich nu half op Nederlandsch, half op Belgisch grondgebied en wordt bewaakt door 6 Belgische en 40 Nederlandsche politiemannen. Nauwelijks in België gekomen, hebben de nomaden te Kessenicht een kroeg overval len, genaamd „Hert; Smokkelhuisje." Daar de paarden, die zij bij zioh hadden, van honger vergingen, joegen zij ze de velden in om het gras af te grazen, terwijl de vrouwen en kinderen in den omtrek haver stalen. Elke woonwagen herbeigt meer dan 10 personen. De kinderen slapen er onder, de volwassenen binnen. Zoodra de vrouwen '—"kker worden, steken ze een sigaret aan, wasschen zich en besmeren de haren met een:. plakkende olie. Dan worden de kinderen ge-| wekt en volgen het /Voorbeeld dermoeders., De mannen werken niet, maar handelen in paarden. In Belgic hebben ze er al drie kunnen verkoope-n. Zij vroegen vergunning om de markt te Luik en te Tongeren te mogen bezoeken, maar dit werd hun voorloopig geweigerd. 1 De Nederlandsche en Belgische regeerin- gen voeren besprekingen om te weten wat zij met deze ongewenschte bezoekers zullen doen. Men heeft hun namen, voornamen,; ouderdom, geboorteplaats, beroep en midde len van bestaan van el Ie leden der bende genoteerd en hun gevraagd naar welk land zij willen. ('s-Hert. Ct.) Marie Bourette, die beschul digd werd den operazanger Godard te hel>- ben vergiftigd door capsules met arsenicum en strychnine, welke zij anonym zond aan. Doudieux, tegen wien zij een wrok koes- terde, is door de jury te Parijs veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Aan de weduwe van den heer Godard werd een schadeloosstelling van 100,000 fr. f toegewezen, die betaald zullen worden uit de 70,000 fr. aan contanten, die de veroordeel- de bezit en uit de opbrengst van haar on roerende goaderen. Uit Toulouse wordt bericht, dat het departement Tarn in de jongste da gen zwaar is geteisterd door hevige onwe- ders. Het water in de rivieren staat zeer hoog, het vlakke land tusschen Gaillac en l'Isle is reeds overstroomd. De graan- en wijnoogst heeft zeer veel geleden. Luchtvaart. Nog een onge luk te Bournemouth. Bij de wedstrijden in de Engelsche badplaats Bournemouth, waar- in dezer dagen Rolls den dood vond isJ Donderdag, naar Reuter seint, de aviateur Rawlinson tijdens een vliegtocht gevallen. Hij brak een enkel en ontwrichtte een 1 schouder. Gedurende een godsdienst!-' ge plechtigheid te Sand bij Taufen in Tirol, stortte een balkon in, waarop zich twintig personen bevonen. ADen werden gekwetst, twee hunner levensgevaarlijk. Volgens een bericht uit Bozen zijn gisteren in de ZiDerthaler bergen vijf toeristen, dio in den nevel verdwaald waren, van een hoogte naar beneden gestort. Drie hunner, twee Berlijners en iemand uit Weenen, zijn zwaar gewond. Wat het lot van de twee anderen geweest is, vinden we niet vermeld. Uit Boedapest wordtgemeld, dat do grondbezitter Horvat in Beled bij Oedenburg, wegens geldelijke moeilijkhe den zijn vrouw, zijn zwager, een geestelijke en daarna zichzelf heeft doodgeschoten. In Baden en de Palts meldt de „Köloische Zeitung" heeft men veel last van het hoog© water. Te Mannheim is het grondwater ook zoo gestegen, dat het in vele huizen in de kelders of onderverdiepin gen is doorgedrongen. In don kelder van een school staat het water 1.50 M. hoog. De Neckar vloeit in den Rijn ais een gróotè stroom, die in zee uitmondt. Aan de Rijn kaden te Mannheim staat veel onder water. De aanlegplaatsen van de Nederlandsche stoombootmaatschappij en andere onderne mingen zien er uit als eilanden; de RijD stroomt er rondom langs. De scheepvaar' tusschen Ma-nnheim en Straatsburg is ge staakt. In den Palts ziet men, waar anders graan velden, bloeiende tuinen en akkers lagen, uitgestrekte plassen, moeras en rottend vee- voer. Een groot aantal streken zijn over stroomd. De oogst is er geheel verwoest. Id gee.n halvo eeuw, heet het in den oproep van een hulpcomité, is het hoogo water zoo erg en zoo langdurig geweest. De Zweedsche Regeer ing ver zoekt de opsporing en aanhouding ten fine van uitlevering van Ernst Olsen, luitenant bij dc Koninklijke Zweedsche Marino, d'G door den militairen rechter te Stockholm vervolgd wordt ter zake van verduistering van hem in zijn betrekking toevertrouwde gelden en van valschheid in geschriften. Olsen is geboren 29 Mei 1887, is 1.80 Me ter lang, heeft een rechte houding en is zeei slank. Hij heeft bruin, kort geknipt haar, een ovaal bleek gericht, blauwe oogen, ccn punt.igen en vrij grooten neus, breedeö neuswortel, groote van het hoofd afstaan de ooren. Olsen heeft Stockholm 18 Mei veriater met den avondtrein naar Berlijn en droeg waarschijnlijk een blauw pak, een grijze1 overjas en een zwarten hoed of een panama., Hoeveel levende organis- men verteert de mensch bij j het eten van kaas? De zuivelschool in Sonnenthal m Zwit serland heeft kort geleden interessante proe ven genomen om te weten te komen hoeveel levende wezens de mensch bij het eten var», kaas tot zich neemt. In een enkel gram metje Emmenthaler kaas bevinden zich niet, minder dan 800,000 bacteriën, die na 3, maanden reeds verachtvoudigd zijn, zoodat» men het getal dan wel op een millioen mag begrooten. Een heel wat grooter getal be vindt zich in z.g. weeke kaas, waarin in verschen toestand reeds 1,200,000 micro-or ganismen gevonden worden. Heeft dez6 kaassoort 2 maanden gelegen, dan is de be volking gestegen op 2 millioen. In het bui- tenste gedeelte van de kaas heeft men wel? eens 6 millioen organismen gevonden. Op grond van bovenaangehaalde telling kan men de bevolking van pond berekenen als te zijn zooveel als de geheel© aarde men schen bevat. Naar de nieuwste wetenschap-^ pelijke onderzoekingen zijn het evenwei de organismen die juist de kaas gezocht en lek ker maken. Van de vrees, die heden nog' vele menschen tegenover deze teere wezen tjes koesteren, is een groot gedeelte daar door ongegrond; de kaas met haar milliax-' den vertegenwoordigers dezer dwerg bevol king is nu eenmaal van de hoofdvoeding? middelen voor den mensch-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6