Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. l>e onderwijseirculair© Tan 0. ©11 Ws. van Amsterdam. In de raadszitting kwam gistermiddag aan do orde de interpellatie van het Raads lid Ketelaar nopens de onderwijscirculaire. In de vorige raadszitting waren door dit "raadslid een aantal vragen tot B. en Ws. gericht, welke toen niet meer wegens bet vergevorderd uur aan de orde kwamen. Deze vragen luiden als volgt: 1. Welke redenen hebben B. en Ws. pt toe geleid, om voor een bepaald wetsartikel in de instructie den eisch te stellen, dat het naar letter en geest worde uitgevoerd 1 2. Zijn B. en Ws. bereid uiteen te zet ten, wat h. i. letter en geest van art. 35 der trager Onderwijswet inhouden"? 3. Achten B. en Wh. het uitgeven van een blad als „School en Huis" onder redactie van een of meer in functie zijnde klasse onderwijzers, geoorloofd of meene.i zij, dat op een dergelijke uitgave de nieuwe derde alinea van art. 24 der Instructie van toe passing is"? 4. Beschouwen B en Ws. 'vergaderingen ijnet ouders van leerlingen der openbare la gere scholen, zooals die van tijd tot tijd door de afdeeüng Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers worden ge houden, als een contact zoeken van de on derwijzers met de ouders hunner leerlingen 5. Hoe wensohen B. en Ws. verder in het algemeen de nieuwe tweede en derde alinea van art. 24 der Instructie toe te passen"? De heer Ketelaar, deze vragen toelich tende, vergeleek de circulaire bij een donder slag bij helderen hemel, waardoor de onder wijzers, een deel der hoofden en burgers van Amsterd. zijn opgeschrikt. Spr. bevreemdde het dat de schoolcommissie niet was gehoord dat dit hooren geen bloote formaliteit zou zijn geweest is reeds gebleken uit de houding door de meerderheid dier commissie ten opzichte der circulaire ingenomen. Spr. kwam vervolgens met kracht op tegen de meening, dat de Bond van Nederlandsohe Onderwij-zers veel kwaad zou hebben gedaan. Integendeel, veel van de verbeteringen, die tot stand gebracht zijn in de laatste dertig jaren, is aan dien Bond te danken. Spr. kwam er vervolgens tegen op, dat B. en Ws. de onderwijzers, die met hun hart hangen aan de kinderen, tot ambtenaren wil len maken. Na deze meer aigemeene beschouwingen ging spr. de circulaire in details na. Spr. stelde de vraag, waar is het ambtsge heim van den onderwijzer, wanneer hij niet bespreekt de particuliere aangelegenheden van zijn leerlingen. Hij vraeg verder of het vreeselijke was gelegen in opnemen van adressen der ouders om aan hen te verzen den een circulairetje van den Bond, waarin de ouders werden opgewekt hun kinderen naar de herhalingsscholen te zenden. Spreker zei de vervolgens er zich over te verbazen, dat B. en Ws., waarvan de meer derheid vrijzinnig is, bepalingen gaan ma ken in strijd met de bij de Grondwet ge waarborgde vrije critiek. Omdat de gelever de critiek wel eens is uitgevallen in harde bewoordingen, gaat het toch niet aan haar te verbieden. Gevaarlijker is het spreken achter een mas ker dan het strijden met open vizier. Spr. kwam vervolgens tot de neutraliteit. De wetgever heeft het opleggen van straf fen op grond van art. 35 der Onderwijswet niet opgedragen aan B. en Ws., doch aan de Koningin. En wat is het voor een ge meentelijke wetgeving, die den onderwijzer verbiedt een toepassing te geven aan art. 35 tegen letter en geest van die wet? Als Ossen dorp weer zulk een rede houdt als te Leaden, wordt hij dan ontslagen? zoo vroeg de heer Ketelaar. Met de verklaring, dat de openbare school naar zijn meening op haar weg wordt ge stuit door deze circulaire, eindigde do heer Ketelaar. De wethouder mr. S. de Vries Czn., antwoordde namens B. en Ws. Schoon liet niet de gewoonte is de voordrachten te on der tockenen, had spreker zijn naam gaarne geplaatst onder -de stukken, waarom het hier gaat. Hij voor zioh had niet veil van do ontroering gemarkt, waarvan door den heer Ketelaar werd gesproken. Hij had wel bemerkt dat onder een deel der Amsterdam- echo burgerij ontstemming h-eorschte naar aanleiding van htet optreden van een doel der openbare onderwijzers. Spr. die in de toelichting van din heer Ketelaar niet veel had kunnen ontdekken van de lijn die in de vragen was gelegd, antwoordde naar aanleiding van de eerste vraag, dat het tot nu toe altijd usance is geweest, dat B. en Ws. instructies voor onderwijzers vaststelden. Waarom B. enWs. alleon van fart. 35 gezegd hebben dat dit artikel naar lettor en geest moest worden toegepast, zit hierin, dat dit artikel in het gedrang kwam in verband met de neutrali teit en paar aanleiding van het optreden van den onderwijzer Ossmdorp, dat beroe ring door geheel Nederland "bracht. De neutraliteit van een deel der onderwij zers bracht medo, dat zij zeiden, toen er een telg uit liet Oranjehuis was geboren, waarnaar het Nederlandsche volk zoo lang had verlangd, niet in staat te zijn daarover te spreken, omdat zij niet wilden propaganda maken voor hot koningschap -en anti-propa. ganda tegen do republiek. Zij konden de jeugd niet opwekken aan de vreugde mee te doen, omdat er socialisten zijn. Als dat is de eisch, dien de waarborg der gods dienstige, politieke en sociale neutra li teft stelt, dan blijft er naar de meening van B. en Ws. van do openbare school niets an ders over dan een zouteloos ding en wordt zij gedenatureerd. Naar aanleiding van de tweede Vraag zeide spr., dat een goed paedagoog geen' godsdienstige kwesties zal onderwerpen aan het oordeel van kinderen. Met het geven van godsdienstonderwijs is het echter iets geheel anders. De wet gaat uit van de veronderstelling dat de kinderen wèl godsdienstonderwijs ontvangen. Spr. merkte vervolgens op dat de neutra liteit- ook kan worden gescliond-^n jloor te zwijgen in do school, terwijl het gehoede Nederlandsche volk spreekt, nog meer door aan to kondigen dat men zal zwijgen op een 00 gen blik dat behoort gesproken te worden. De hoeren gaan uit, zoo zeide de wethou der, van het standpunt, dat de openbare school is hun schoolmaar het is de ovesr- hcidsschool en als ambtenaren hebben zij daar onderwijs te geven volgens de voor schriften dor overheid. En als zij dat niet willen, hebben zij als eerlijke mannen de ovcrheidsschool te verlaten. B. en Ws. vatten heb zoo op, dat de open bare school hot ideaal heeft, dat alle rich tingen er kunnen komen, zonder dat een godsdienstige richting wordt gekwetst. Wij hebben er thans niets mee te maken of dit in de praktijk gelukt. De wet schrijft voor, dat liet openbaar onderwijs zal hebben op te leiden tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden en daaronder moetan wor den gerekend liefde voor het vorstenhuis, eerbied voor de overhead en vaderlands liefde. Op de vragen 3 en 4 antwoordde de wet houder, dat B. en Ws. het niet ongeoorloofd achten dat de onderwijzers schrijven in een blad, ook in „School en Huis." De onderwijzers mogen ook contact zoe ken met de ouders der leerlingen, maar niet wanneer dit geschiedt met misken ning van het h00 fd. Do onderwijzers- kunnen ijveren voor de republikeinscho school, maar ongeoorloofd' is het op de toekomst die zij wenschen tc anticipeeren. Wat art. 1 der Grondwet betreft, merkte spr. op, dat dit artikel betrekking heeft op de verhouding tusschen overheid en bur gers, niet tusschen overheid en ambtenaren. B. en Ws. vermeenen de-bedoeling van de circulaire zoo te kunnen samenvatten. Voor de niet-socialistische onderwijzers verandert er niets; alleen de revolutionnai- re onderwijzers worden door deze circulaire aan banden gelegd. Op deze wijze meenen B. en Ws. in de praktijk de instructie te kunnen handha ven. Op de vraag hoe zult gij de 2000 on derwijzers controleeren antwoordde spr., dat B. en Ws. uitgaan van de veronder stelling dat als ambtenaren een bevel krij gen van hooger hand, zij dat zullen nako men. Zij veronderstellen, dat er zooveel fat soen in ambtenaren zit om niet te beden ken door welke middelen dj de hun gege ven voorschriften kunnen ontduiken. Spr. acht het bedenkelijk, dat een raadslid, me de-regeerder, hun die middelen aan de hand doet De heer Ketelaar: Ik wensch geen standjes af te wachten van u. Mr. DeVriesiser inmiddels van over tuigd, dat wat de onderwijzers ook deen en wat zij schrijven zij zullen vinden ver dedigers in den Raad. Stemmen: Dat is maar goed ook. Mr. D e V r i e s ging voort: Er wordt niet aangelegd op broodroof en er wordt ook geen bloed gezocht. B. en Ws. leggen, het niet aan op ontslag, al hebben zij de overtuiging, dat er ambtenaars zijn die na deel doen aan den dienst. De heer Gulden: Dat heb ik niet on dervonden. Mr. De Vries: Gelukkig dat B. en Ws. iets vrijer stonden ten opzichte van andere ambtenaren dan ten aanzien der on derwijzers en er dus meer gelegenheid be stond schadelijke elementen te verwijde ren. B. en Ws. hebben gemeend dit verma nend woord te moeten doen voorafgaan aan eenige daad, waarvoor de medewerking van den Raad noodig is Als trots deze verma ning ingrijpen noodzakelijk is, zal aan bet oordeel van den Raad worden onderwor pen of eenige leden van het onderwijzers korps moeten worden verwijderd. Mr. Worst verklaarde mede namens eenige gelijkgezinden, dat de uitstekende rede van den wethouder, hen die mochten hebben gevreesd dat ook goedgerinden ge troffen zouden worden door een onbesuisde toepassing van de circulaire, volkomen had gerustgesteld. Mr Worst betuigde ook namens zijn me destanders volkomen bevredigd te zijn dooi de toelichting van den wethouder. De heer Ketelaar: Het liberalisme op den grond! De heer Schut: En Ketelaar aan de tafel 1 De heer Van Kuykhof zeide aan den heer Worst en zijn medestanders, dat zij verantwoordelijk zijn voor de woorden door mr. De Vries gesproken Immers de liberalen, die delen wethouder op zijn zetel plaatsten, kunnen niet anders dan hem steunen. De heer KL -de Vries schreef den wethouder als geheime bedoeling met de circulaire toe, dat hij het vertrouwen in de openbare school wilde schokken door aan ut, ouders te laten zien dat de openbare on derwijzers een dergelijke circulaire noodig maken. Mr. Heemskerk heeft reeds gezegd, dat de openbare school eigenlijk is voor Heidenen en Joden. De heer Vliegen had reeds van den aanvang verwacht, dat do heer De V riet dingen zou deen om te maken dat de open bare school niet zou kunnen zijn de school van het geheel© volk. Spr. stelt zich op brt standpunt, dat waar de maatregel gericht is tegen de soc.-democraten, zijn partij in lang niet zulk een goeden dag heeft gehad als vandaag. Tegenover dit voordeel in de toekomst staat echter een direct nadeel voor de openbare school. Voor het dreigement van de zedelijke neutraliteit is spr. niet bang, wel voor het opkweeken van de kinderen tot huichelaars. De heer Boissevain: „precies" Van het verdere debat zij nog vermeld de verklaring van den wethouder mr. Van den Berg^ dat er, volgens zijn meening, voor B. en Ws. geen aanleiding bestond om de circulaire uit te vaardigen, omdat niet was gebleken, dat in doschool iets was geschied, dat het optreden noodig maakte. Ten onréchte zou door de circulaire naar buiten de indruk worden gevestigd, dat er heel wat was gebeurd. Het gaat tegen de socialistische onderwij zers en dat keuren de liberalen goed. Het bedenkelijkste is, dat de liberalen daardoor hun traditie voor de vrijheid op te komen, hebben verloochend. De Voorzitter verklaarde dat de wet houder De Vries volkomen de meening van do meerderheid van het college van B. en Ws. had uitgesproken De meerderheid was volkomen homogeen in haar oordeel, dat er iets moest gebeuren. Spr. is steeds een ijve rig voorstander van do openbare school, al is hij hot met het optreden van een deel der onderwijzers oneens. Waar mr. Van den Bergh ijverig heeft me degewerkt bij het sam:-... cellen en afwerken der circulaire, bevreemdde 't den voorzitter thans diens krasse critiek te vernemen. Hierop antwoordde- mr. VandenBergh dat hij in het college van B. en Ws. zijn plicht heeft gedaan, en getracht heeft zoo veel mogelijk de circulaire te verzachten. De heer Ketelaar, repliceerende, zeide niet bevredigd te zijn door de ver klaringen van B. en Ws., en niet op al zijn vragen antwoord te hebben ontvangen. Spr. sprak nog de veronderstelling uit dat de huiverigheid van sommige mensclien voor de openbare school wellicht liet ge volg is van den laster tegen de openbare onderwijzers. Hij is er niet zoo heel zeker van, dat alleen socialisten door da circulaire zullen worden getroffen. Do hoer Ketelaar stelde ten slotte de volgende motie voor: „De Raad, van oordeel, dat door dc nieuwe bepalingen in de instructie voor het onder wijzend personeel der O. L. S. en door de toelichting daarvan in de circulaire dd. 10 Jnni gegeven, de grondwettelijke vrijheden der openbare onderwijzers aan banden wor den gelegd en hun beroepsliefde noodzakelijk moet worden verzwakt, noodigt B. en Ws. uit alsnog bedoelde bepalingen in te trek ken." Op een desbetreffende vraag van den heer Ketelaar, die onbeantwoord was gebleven, antwoordde do wgthoudcr De Vries nog, dat do heer Ossendorp in het openhaar mag spreken vóór absolute neutraliteit, doch dat hij die niet zal mogen toepassen -en ando ren tot toepassing daarvan aansporen. Do heer Van don Bergh verklaarde te zullen stemmen vóór de motie, al achtte hij die op zichzelf niet jnist. Do motie, hierna in stemming gebracht, werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de sociaal - democraten en de vrij zinnig-democraten. 1>© Borromaens-Encycliek. Reuter seint uit Rome, d.d. 13 Juli: ,,De „Osservatore Romano" bevat heden den tekst van de nota, in de „Nederland sche Staatscourant" verschenen, naar aan leiding van de mededeeling van den Pause lijken zaakgelastigde aan de Nederlandsche regeering, betreffende de encycliek Editae Saepe. Hisr volgt zoo .schrijft dan het blad verder de woordelijke tekst van de me dedeeling, welke op last van den kardinaal staatssecretaris, monseigneur Gualtieri ge rechtigd was aan den minister van buiten landsche Zaken te deen: „De Heilige Vader geeft zijn smartelijke verbazing te kennen over het feit, dat, waar hij geen enkelen vorst, geen enkel volk, noch de nieLkatholieken van eenig land, in het bijzonder uit den tijd van den heiligen Carolus (Borromea), genoemd heeft, vooral na de aigemeene verklaring in de „Osservatore Romano", die toch ieder moest omvatten, men Hem de bedoeling heeft kunnen toeschrijven, de Koningin of de prinsen van Oranje of de Nederlandsche niet-katholieken te hebben willen krenken." Het Vaticaan ontkent hiermee uitdruk kelijk, dat de tekst in onze „Staatscouraut" woord voor woord juist was en meent, dat de veranderde tekst aan de Pauselijke waar digheid tekort deed. Vandaar deze offi cieel© verbetering. „De N. R. Ct." teekent hierbij aan: Weer een tegenspraak dus van de „Os servatore Romano", en nu niet alleen van een onjuiste wedergave van de mededeeling van de „Nederlandsche Staatscourant", maar van den inhoud daaraan zelf. Want de nieuwe terechtwijzing van het Vaticaan- sche blad heeft veel van een tegenspraak. Als het nu geseinde inderdaad de tekst is van de mededeeling, die de pauselijke zaak gelastigde te 's-Gravenhage in opdracht had, den minister van buitenlandsche zaken mede te deelen, dan is er met wat de „Staatscourant" er over heeft gehad, wel groot verschil. Men oordeeleDe mededee ling van den zaakgelastigde was, volgens de Staatscourant, „dat Zijne Heiligheid met leedwezen vernomen heeft de onjuist© uit legging, in Nederland aan de Encycliek „Editae saepe" betreffende St.-Carolus Borromaeus gegeven, en dat Zij, smartelijk aangedaan door de gedachte, dat door deze uitlegging eenige woorden der Encycliek Hare Majesteit pijnlijk zouden hebben kun nen treffen, er prijs op stelt Harer Majes teit te verzekeren, dat Z. H. met de boven bedoelde woorden geenszins gedoeld heeft op de Vorsten uit het Huis van Oranje-Nas- sau, noch op de voorouders der niet katho lieke onderdanen van Hare Majesteit." Van die „voorouders" merken wij alvast niets in den tekst van d© „Osservatore Ro mano," al kan men zich die ©r bij denken, nu „prinsen van Oranje" zijn vooraf ge gaan. Ofschoon: misschien denkt men op het Vaticaan, dat er nu nog prinsen van Oranj e leven. Ook lezen wij in den tekst van de Osser vatore Romano" niet, dat de Paus „geens zins gedoeld heeft op," maar, in den trant van de nota aan den Pruisisch en gezant, staat er enkel, dat de Paus, H. M. de Ko ningin enz. niet heeft willen krenken. Ot ete nlijk: dat de Paus verbaasd is, dat men hem de bedoeling om te krenken heeft kunnen toeschrijven. Dat verzwakt de verontschuldiging of verklaring of hoe men het noemen wil, niet onbelangrijk. „Men lette ook op het verschil tusschen „smartelijk aangedaan' en „smartelijke verbazing.''' Er klinkt in plaats van „leed wezen" verstoordheid in het Pauselijke, woord, volgens den tekst van het Vaticaan- sche blad. Van het bijzondere leedwezen bij de gedachte, dat H. M. de Koningin pijn lijk getroffen zou kunnen zijn, is niets over gebleven. „Hoe is dat nu te verklaren? Heeft vragen wij weer de zaakgelastigde zijn boodschap verkeerd weergegeven of de mi nister hem verkeerd verstaan? Of is onder een „communication verbale" hetzelfde te verstaan als een „note verbale", dat is een geschreven stuk, zoodat er van misverstand van de zijde van den minister moeilijk sprake kan zijn, en de keuze dus schijnt te liggen tusschen verkeerd overbrengen van de boodschap van de zijde van den zaakge lastigde, en een zeer vrije vertaling van de zijde van ons departement van buitenland sche zaken? „Dinsdagavond is te Rotterdam in de Ned.-Herv. Kerk op den 's-Gravendijkwal een bijeenkomst geweest, waar een paar rechtzinnige predikanten over de Borro- maeus-encycliek hebban gesproken en naar aanleiding van de mededeeling in de „Staats courant" hebben gezegd, dat de Protestan ten óch' zoo niet door den Paus met een kluitje in het riet laten sturen. „Als hun geestverwanten er even zoo over denken, is er reden om aan te nemen, dat zij na lezing van wat de „Osservatore Ro mano" nu schrijft nog minder voldaan zul len wezen. Onder verwijzing naar deze haar op merking teekent de ,,N. R. Ct." aan, dat in een later ontvangen, overigens met het eer ste gelijkluidende, Reutertelegram, gezegd wordt De „Osservatore Romano" maakt den tekst openbaar van de „note verbale", d.^01 Gualtieri aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken overhandigd enz." BODEGRAVEN. Bevallen: E. Veelenturf geb. Rcos, Z. D. van der Louw geb. Willemsen, L. M. J. Marchal geb Rijkaart, Z. J. van Stoijn geb. Nigteü, Z. Overleden: P. Gelderblom, 1 j. NIEUWKOOP. Bevallen; M. van Haringen geb. Voorsluys, D. A. Bloos geb. v. 't Kraijs, D. C. Groenendijk geb. Roozelaar, Z. OUDSHOORN. Bevallen: T. Jager geb. Van Essen, Z. G. Rijksen geb. Brinkman, D. Gehuwd: J. Kempen met T. Krap. Zooals re-©ds werd a angek on- digd, zal het Revue-Gezelschap van den heer Henri Ter Hall gedurende de kennis- week in den Leidschen Schouwburg een reeks voorstellingen geven van de groote revue „Hebt U niets vergeten?" Maandag 25 Juli is de openingsvoorstelling en Vrij dag 29 Juli is de laatste opvoering. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam had deze revue een enorm succes en waren de zalen avond aan avond uitverkocht. Tot sluiting van de kermisweek geeft het gezelschap van den heer Nap de da Mar op Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli in den Schouwburg nog twee voorstellingen, nut een nieuw programma. Vreemd en eigen. Aande brug over het Ververschingskanaal nabij het tramstation Laan van Meerdervoort, te 's-Gravenhage, is men bezig met reparaties. Uit het bovendek der brug waren nu eenige liggers weggenomen, waardoor over de ge- heele breedte een dieper liggend gedeelte ontstond, waar men met de fiets wel over heen kon rijden, maar ten koste van een vpaar hevige stooten, die niet bepaald profij telijk zijn voor de banden en de velgen. Kwam er nu een fietser aan, dan kon men direct zien, of de fiets zijn eigendom was of niet. Zij, van wie men kon aannemen, dat zij hun eigen fiets bereden, stapten af. Zij die een andermans fiets bereden (in zonderheid slagers- en kruideniersjongens) reden zonder bedenken door, ten koste van den dubbelen stoot. Eén slagersjongen, één enkele, stapte af. „Van wien is die fiets?" vroeg iemand. „Van m'n ègo mekeer. (Vad.) De waarnemende burgemees- ter van 's-Gravenhage, hoofd der gemeente politie heeft de voortzetting van de boks wedstrijden op het wandelhoofd te Sche- veningen verboden. Deman, die aan den Haagwpg, nabij Delft, door de stoomtram werd over reden, is aan zijn verwondingen overleden. Gisternacht ruim 12 uur he fa- ben drie onbekend gebleven mannen zich over de daken van in aanbouw zijnde hui zen toegang verschaft tot de woning van den heer G., in pand No. 21 in de Vlieger- straat te Rotterdam. Zij drongen de slaap kamer binnen en verdoofden de vrouw, die alleen thuis was en te bed lag, met chloro form. Vervolgens braken zij een kast open en hebben daaruit eenige papieren van waarde en een paar oude munten gestolen. Vermoedelijk gestoord, namen zij de vlucht langs denzelfden weg, dien zij gekomen wa ren. Nu werden zij ontdekt door buren; de ze waarschuwden de politie en weldra werd het huis door een aantal agenten omsingeld- Een onderzoek door de politie in de omge ving ingesteld en door duisternis en de uit gestrektheid van het terrein bemoeilijkt, leidde tot niets. (N. R. C.) In het kantoor der Delfts 0 he groent en veiling is gisternacht ingebroken. Betrekkelijk waard el ooze dingen zijn mede genomen; boeken en andere bescheiden overhoop gehaald, maar geld is niet buitge maakt-, omdat het gewoonlijk zeer aanzien lijke bedrag der kas des nachts niet in het kantoor wordt gelaten. In de Sarphatistraat bij de. Hooge Sluis te Amsterdam is gisteravond een elfjarig meisje onder een atax ge raakt. Met dezelfde auto is zij naar het O. L. V. gasthuis vervoerd. Haar toestand bleek bij aankomst ernstig te zijn. Feest in de Veenkoloniën. Ter gelegenhefd van het feit, dat 't thans 50 jaren geleden is dat de.eerste lading' turf uit Bargervenen verscheept werd en van dien tijd af het ontstaan van Nicuw- Amsterdam en Veenoord dateert^ worden te Nieuw-Amsterdam gedurende 2 dagen1 feesten gegeven, tan dit voor die streek zoo belangrijke feit te herdenken. Tusschen het Koninklijk P ar leis Soestdijk en den Oranjeboom heeft gis-, teravond omstreeks 8 uren een vreeselijk1 ongeluk plaats gehad. Op een van twee p-a-u elkander gekoppelde met hooi beladen wa gens zat de 10-jarige zoon van v. d. H., wo nende aan den Veenhuizerweg te Soest.. Deze nu liep tusschen de beide wagens uit juist toen de automobiel van den heer F uit Baarn voorbijreed. De jongen kwam on der de automobiel en werd door den be stuurder der auto, die onmiddellijk halt hield voor dood opgenomen en onmiddelijk naar dr. Schoonenbeek te Soest vervoerd, die slechts helaas den dood kon consta- teeren. Bij Diniperloo is gistermid dag de arbeider T. K. door het kantelen van een 'wagen met hooi, bij welks vervoer hij meehielp, daar onder geraakt. Toen men hem na veel moeite onder den wagen van daan haalde, was hij zoodanig gekneusd dat er weinig kans op zijn behoud bestond. Gistermorgen is de 55-j a r i g metselaar W. v. d. B. van een 6teiger ge vallen in de suikerfabriek Wittouck, te Ber- gen-op-Zoom. Hij viel met het hoofd op den grond en brak zijn ruggograat. Gistermorgen is te Delfzijl de 20-jarige werkman C. v. R. in het ruim van het stoomschip „Waterland" gevallen. Ook hij heeft zijn ruggegraat gebroken. T e IJ mu iden is telegraphisch bericht ontvangen, dat de vischlossers te Geestemünde gestaakt hebben, waardoor de Noordzeetrawlers aldaar ongelost blijven liggen. In verband met het besluit der f abrikant en-v er eeniging te Enschedec^ om ingaande 8 Augustus de aangesloten fa brieken volledig stop te zetten, zullen d6 fabrieken tot dien datum 2 dagen per week werken, nl. Maandag en Dinsdag. Hoog water. Het ziet ei slecht uit voor de uiterwaarden, met bet hooge water op den Rijn. Van Wageningren naar de Grebbe staat alles blank door h'et f vele kwelwater, het gras is totaal bedor ven. De Bovenste Polder wordt droog ge houden, doordat het stoomgemaal dag en nacht werkt. Op de Zomerkade is een wacht geplaatst, die dag ©n nacht toezicht houdt op de zwakke plaatsen, om door braak te voorkomen Overal zijn kistingen en versterkingen aangebracht. Te Tilburg is in het magaziju van manufacturen van de firma U-ppen- kamp, in de Heuvelstraat, de étalag°kast.' uitgebrand. De brand ontstond bij het on voorzichtig aansteken van een gaslamp. Met groote moeite slaagde men er in he?» vuur tot dat gedeelte te beperken. Verze kering dekt dc schade. (H.) Volgens de „Lo Hl-Anzeiger'1 heeft de cholera zich vertoond te Peterhof, de zomerresidentie van den Tsaar. Er zijn 3 gevallen voorglkomen, o.a. bij een advo caat, die pas terug was uit Rostof aan den Don, waar hij maatregelen tegen do cho lera had helpen nemen. Te Zeil, bij Zürich, heeft een aardstorting een boerderij bedolven. Twee vrouwen en twee kinderen werden gedood, alsmede twaalf koeien. Bij Freiburg is een stuk yan ee*. spoorweg weggespoeld. Maandag regende het weer ifi. heel Zwit serland. De hertog van Westminster is op de reede van Cowes bijna verdron ken, bij het beproeven van een gleiboot. Het ging eerst best; de boot half gaarde door, half over het water, haal'de een vaart van 35 knoop. Bij een scherpe wending tegen den vloed kantelde de boot. Tweemaal ging de hertog onder en bewusteloos werd hij er uit gehaald. Door kunstmatige ademhaling kwam hij bij. Een dike ja^ en halsdoek be lette hem het zwemmen. Valscfie telegrammen. Zooals we gisteren meldden, zijn aan ver schillende huizen in New-York Maandag te legrammen gezonden, heetende afkomstig te zijn van Labouchcro Oyens Co's Bank te Amsterdam en waarin opdracht werd gegeven tot aankoop van groote posten pre ferente Marine-aandeelen. Gebleken is, dat deze telegrammen valsch zijn. Nader verneemt het „Hbl." hieromtrent het volgende: De bankdirectie ontving Dins dagmorgen vijf telegrammen uit Nieuw- York, afkomstig van firma's daar ter stede. In drie van die telegrammen werd gemeld, dat men nadere orders afwachtte alvorens te koopen, de beide andere melden, dat de opdracht was uitgevoerd. Deze telegrammen bleken "betrekking te hebben op valsehe code- telegrammen, uit Amsterdam verzonden met de gebruikelijke onderteekening „Locobank". Drie der vijf firma's hadden lont geroken, o.a. doordat voor het telegram niet ge bruikt was de speciale code, welke tusschen die firma's en de Bank gebezigd werd. De heide overige hadden de opdracht uitge voerd en gekocht, echter niet, naar de direc tie mededeelt, tot buitensporig hooge bedra gen. Intusschen is ten gevolge van deze val sehe telegrammen de koers der proferente aandeelen te Nieuw-York 1 pCt. opgezet. Dit zal ook wel de bedoeling geweest zijn van den afzender van de telegrammen, wcïke hij, naar reeds gebleken is, Maandag telephonisch aan het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam heeft opgegeven. Prof. Obbink. Naar „De Ned;" verneemt, heeft dr. H. Th Obbink, pred. bij de Ned.-Herv. Gemeen?^ te 's-Gravenhage, de benoeming tot hoe^ leeraar aan de Stedelijke Universiteit te' Amsterdam aangenomen.;

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6