N°. T5455 DiiïsJag 1'2 ,TiiH. A°. 1510. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant", FEUILLETON. Stella. LEIDSCH DACrBLAD PRI/S DEB ADYERTENTIEN: yan x6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer /0.17J. Grootere lettere naar Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 0ent3 oontantelk Bental woorden meer 10 Oente. Voor het incaaseereo wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn s 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis 'dat door hen vergunning is verleend aan B. S PRONK, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de Stoomwaschinriohting in het perceel Witte Singel 85, kad. sectie M. No. 2546, door het plaatsen van een mangel. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het ,,Leidsch I Dagblad." Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. 1 Leiden 12 Juli 1910. Leiden, 12 Juli. Op Maandagavond 18 Juli a. s. hoopt He Leidsche werkliedenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" een gezellige bijeen komst te houden in den tuin van „Zomer- toorg", met welwillende medewerking van het Leidsche muziekgezelschap Kunst na«r Gave", dat Zondagavond jl. tijdens het fcegelconoours in de Stadszaal en niet j,Orpheus" een concert gaf. De „Staatscourant" van heden bevat cta ökatuton der naamlooae vennootschap tot het tyierliurein van zeiljachten en ijssch uitjes. „De tBi-aassenuer Meetr", te ALkemade. Doel: a. Eet explodteeren, verhuren en huren van Schepen en ijsschuitjesb. het koopen en fverkoopen en doen bouwen van schepen en ïjs schuitjesc. het deelnemen in vennoot schappen die geheel of gedeeltelijk een soort- (gelijk doel hebben als de vennootschap; d. ^xlles wat piet boven omschreven doel in [verband staat. Duur: tot 31 December 1938. (Kapitaal: f 10,000, verdeeld in 2 asrieën, )èlk van 200 aandeel'en van f 25. De eersta fcjerie wordt uitgegeven, waarvan 80 geplaatst jétn volgestort.. Het bestuur van de vennoot schap bestaat uit ten minste 3 personen Voor de eerste maal is het bestuur saouen- Igesteld uit de beerendr. N. van der Koogh, rs, te Oude Wetering, gem. Alkemade; J. Weijenbergh, directeur der N. V. ^Maatschappij Carsjens", te Leaden, en mr iW. A. C. van Dam, advocaat en procureur, [tie Rotterdam. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dat de toestand van den heer W. P. van Stockum Jr., sinds eenigen tijd ongesteld, .vooruitgaande is, zoodat hij zeeg- waar schijnlijk het de volgende week te Amster dam te houden Internat. TJitgevers-oongrefl *al presideeren. De Minister van Wiaterstaat was giste ren op Het Loo ter gewone conferentie hij H. M. de Koningin. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Gem. te Rotterdam door ds. A. Kuy- per Jr., te Vlissingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van de Maria- Stiohting te Haarlem den Weleerw. heer H. C. J. Sondaal; tot kapelaan te Haarlem (H. Joseph) den Weleerw. heer Th. J. Gie- üen en tot kapelaan te Amsterdam (H. Wil- librordus buiten de Vesten) den Weleerw. heer J. M. Lucassen, kapelaan te Rotter dam (H. Hildegardis.) Aan het provinciaal bestuur is giste ren aanbesteed: het maken van oeverver dediging langs de N. W. zijde van den Leid- schen Vliet onder de gemeente Veur. Minste inschrijver J. en W. Schoonboom te Voor burg, voor f 11,220. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht he den, gelijk men weet, Amsterdam. Het doel van het bezoek is evenals de beide vorige keeren een consult bij prof. Wertheim Salomonson, onder wiens behan deling Z. K. H. zich heeft gesteld. Op de aanbeveling voor leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde en zoo noo- dig geschiedenis aan de H. B. S. met 5- jarigen cursus te Stad-Almeloo, aanvanke lijk voor den duur van den cursus 1910 1911, zijn geplaatst de heeren W. G. Bek- ker, te Amsterdam en J. A. K. van Has selt te Leeuwarden. HAARLEMMERMEER. De groote zo- merpaardenmarkt zal dit jaar gehouden worden op 25 Juli a. s. Deze markt is over het algemeen een druk bezochte, daar zij een voorloopster is van de groote paarden markten, welke de daarop volgende dagen worden gehouden te Haarlem en te Voor schoten. Wegens werkzaamheden aan de spoor- weglijnen zal de Lisserweg, tussohen Sloter- weg en Ringdijk, voor het verkeer worden afgesloten. Wegens den grooten omvang van de werkzaamheden zal de afsluiting wel een maand duren. Voor het verkeer tusschen Lisse en Alkemade en verder gelegen plaatsen, dat juist over dien weg nogal van beteeke- nis is, is de afsluiting van dien weg een izeer groote moeilijkheid. Met grooten ijver wordt aan de spoor brug nabij Hoofddorp voortgewerkt. Het is de laatste brug, die de uitvoerders van de spoorwegwerken onder handen hebben in deze gemeente. Met 1 Aug. e.k. moeten de bruggen, wat onderbouw betreft, worden opgeleverd; vandaar dat er met den groot- sten spoed wordt gewerkt, want de minste tegenslag zou oorzaak wezen, dat die ter mijn zou worden overschreden. KATWIJK-AAN-ZEE. De laatste haring schuiten, die hier op het strand gestaan hebben, zijn gisteren ter haringvisscherij vertrokken. Van de Naamlooze Vennootschap „Ree- derij Katwijk-aan-Zee" kwam gisteren een logger binnen met de niet onbelangrijke vangst van 20 last haring. De reis duurde vier weken. Schipper van het vaartuig is P. Plug. LEIDERDORP. Gisteravond, te onge veer zes uren, was een zevenjarig zoontje van C. B., alhier, in den Rijn aan het vis- schen en had het ongeluk in het water te geraken. De moeder van het knaapje en zijn 14-jarig zusje begaven zich te water, doch het mocht hun niet gelukken het kind te grijpen. Den koster van de Geref. Kerk, A. Spek, en diens zoon gelukte h'et allen op het droge te brengen. SASSENHEIM. Bij de firma A. Frijlink en Zn., alhier, is gisteren tusschen kwart over tienen en halféén een ijzeren geldkistje van het kantoor ontvreemd, inhoudende on geveer f 130 aan zilver en 2500 Mark aan wissels. Van den dader niet het minste spoor. Bij het om een hoek rijden kwam een fietsrijder H. zoodanig met een petroleum- kar in botsing, dat hij zijn bewustzijn ver loor. Door den dokter onderzocht, bleek hij er nogal goed afgekomen te zijn. A'lleen hand en arm waren bezeerd. VOORSCHOTEN. De Chr. zangvereeni- ging ,,De Lofstem" (directeur de heer Leo Mens, van 's-Gravenhage), hoopt Woensdag a. s. een openluoht-uitvoering te geven in het ,,Benvenuto"-park, dat hiertoe welwil lend werd afgestaan door den heer J. M. van Kempen Sr. De cellist H. Wegerif zal bij deze uitvoering zijn medewerking ver- leenen. Op het welverzorgde programma komt een aardig nummer voor: ,,De twee jagers", dat wij onlangs ten gehoore kregen van de Haagsche zangvereëniging „Excel sior." WADDINGSVEEN. Voor het bouwen van een meubelfabriek voor de firma Berg huis, alhier, (wier fabriek enkele weken ge leden afbrandde), was laagste inschrijf ster de firma Middelkoop te Gouda, voor f 16,202. ZOETERWOUDE. De oóllecte voor het fonds van den Gewapendén Dienst in de Nederlanden heeft netto opgebracht f 27.72. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger van de Regeering in het Interna- tonales Komitee fur das arztliohe Fortbil- dungswesen, dr. K. F. Wenkebaoh, hoog leeraar te Groningen; met ingang van 1 September 1910 benoemd tot leeraar, aan de R. H. B.-S. te 's-Herto- genbosch, dr. C. H. Sluiter, te Arnhem; de kapitein 0. A. van Fenema, van het lste reg. inf., ter zake van tijdelijke onge steldheid op nonactiviteit gesteld; met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Prin- cenhage L. Engels, thans commies der pos terijen lste kl. Gemeenteraad van Blillegom. (Vervolg van gisteren). en Ws. bedragen voor ouders met eeu ge schat inkomen van: beneden f 1000 nihil, van f 1000—f 1250 f lp. van f 1250—f 1500 f 20. van f 1500—f 1750 f 40. van f 1750—f 2000 f 60. van f2000—£2250 f80. boven f 2250 f 100 De gemeente zelve moet aan Haarlem betalen per leerling f 100. De heer P. H. van Waveren zou de in komens tot f 1250 vrij willen stellen. De heer G. V. v. Zanten verklaart zich hier eerst tegen, doch na uitleg er voor. De heer Guldemond stelt hierop voor de heffing als hierboven te regelen, doch in plaats van met de inkomens, van f 1000 te beginnen met die van f 1250 te beginnen en daarvan dan niet heffen f 20, doch f 10 van de daarop volgende klasse f 20 en zoo ver volgens. De bespreking van dit voorstel maakte de tongen los en bracht een heftige discus sie tusschen onzen oudsten wethouder en de „volksmannen". De stemming over h'et voorstel-Gulde- mond geschiedde juist toen de heer H. V. v. Zanten even absent was, waardoor de uitslag was 4 vóór en 3 tegen. Tegen waren de heeren G. V. v. Zanten, Topper en Lommerse. De heide verordeningen worden hierop aangenomen met 5 tegen 3 stemmeD, die der reeds genoemde heeren. De heer P. H. van Waveren deelt hierop mede, dat de onderhandelingen met Jhr. Yan Tets gevoerd omtrent huizenbouw af gesprongen zijn. Verder vraagt deze spieker naar de wa terleiding. De h'eer Guldemond zegt, dat de commis sie misschien inlichtingen zal krijgen van de rijkscommissie, doch tot heden is het tien deskundigen, tien meeningen. Het is een zaakje, dat niet meevalt. De-vergadering wordt hierop gesloten. Gemeenteraad van Aarl ander veen. Na heropening der vergadering kwam aan de orde: 11. Overdracht van het Post- en Tele graafkantoor aan het Rijk. Aan B. en Ws. werd opgedragen de on derhandelingen met het Rijk verder voort te zetten. 12. Vaststelling verordeningen op de hef fing en invordering van retributiegelden in verband met schoolbezoek der Middelb. Soho- len te Haarlem. In deze verordening was de progressie in toepassing gebracht. De retributie zou volgens voorstel van B. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren M. van Muiwinkel en A. van Dam. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld worden de sedert de vorige vergadering ingekomen missives, ais: a. een van B. en Ws., van Alphen (Z.-H.), waarin wordt medegedeeld, dat door Gede puteerde Staten van Zuid-Holland is vast gesteld de rekening der gasfabriek van de gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Ouds hoorn over 1909; b. een missive van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de ontvangst wordt bericht van de missive van B. en Ws. dezer gemeente, waarbij in afschrift werden medegedeeld de door den Raad 11 Juni j.l vastgestelde verordeningen lo tot 6o, wijzi ging en aanvulling van het algemeen polder reglement, en 2o. een verordening als be doeld bij art. 4, 2o. der Hinderwet; c. een brief van B. en Ws. van Alphen (Z.-H.) 17 Juni jL waarin wordt medege deeld, dat door den Raad dier gemeente in 'de vergadering van 16 Juni j.L zijn be* noemd tot leden van de commissiel als be doeld in art. 21 der regeling van het ge meenschappelijk beheer der gasfabriek de heeren C. W. 0. Th. Visser, H. Overes en W, Los; d. een brief 6/11 Juni jl. van Gedeputeerdö Staten tot toezending van het goedgekeurd lo. Suppletoir kohier Hoofd. Omslag dienst 1910; o. een idem tot toezending van goedge keurde suppletoir*) kohieren wegens school geld en hondenbelasting dienst 1910; etn juissivo dd. 2022 Juni j.l. van Ged. Staten dezer Provincie tot toezending van een goedgekeurd Raadsbesluit, waarbij aan do bouwvereeniging „Volksbelang" een voorschot uit de gemeentekas is toegekend van f'2500 Overeenkomstig het advies van de finan cieels commissie wordt vcorloopig vastge steld de rekening van ontvangsten en uit gaven over 1909 in ontvangst totaak 34,679.4-472 in uitgaaf totaal f 32,480.24 met een batig saldo van f 2199.2072- Overeenkomstig het rapport van den go meen te-architect en het voorstel van B. en Ws. wordt besloten aan G. Koenehoop te Aarlanderveen, dispensatie te verleenen van het bepaalde bij art. 27, 2o. der bouw- en wc. ning-verordening. Op voorstel van B. en Ws. en na inge wonnen advies van de Gezondheidscammis sic wordt besloten art. 28 der bouw- en wo ningverordening zoodanig te wijzigen dal de bepaling van de rooilijn in het wegge deelte Gouwsluis-aanslag aan de Rijnzij d-aj op 3.25 M. uit het hart van het paarden- spoor vervalt en de aanwijzing van de rooi lijn ovenals vroeger wsder geschiedt door, B. en Ws. Op voorstel van B. en Ws. en na ingf»- wonnen advies van de g^zondheidsconimis- sie wordt besloten de woningwijk I No. 50 onbewoonbaar te verklaren- Vastgesteld de 2de suppletoire kohieren, wegens hoofdei ij ken omslag en belasting op de honden. Na besrudking in comité-generaal, wordt de beslissing genomen cenige reclames! hoofd, omslag. Afwijzend wordt beschikt opj de reclames van P. J. van Niekerk, G. van Dam, Wed. G. van Niekerk, C. (La Jeu, B. A. Winninghóff, M. van der Hoek, Verminderd worden de aanslagen van L.; van Dam, W. van Dam, A. Vis Jr., B. Snel, L. Westmaas, W. C. Allart, 0. van; Wieringen, S. C. van Wieringen, A. Qua] us, F. P. Haan, J. J. Goedhart, C. A. Kop. en W. C. Welp. Afgevoerd de aanslagen van K. W-est- maas, W. Kruijt en H. Luijben. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het Collega van Zetters worden gebracht de heeren M. van Muiswinkel (aftr.), en C. L. Jongenburger, en J. van' )der Bijl (aftr.) en W. Barneveld. Telegrafisch weerbericht, na ar waiu B#miag«n in den morgen rpn 12 Juli. MedegedoeM door het Kon. Ned. Meteor, [nstitoat te Do Bilt. Hoogste barometerstand 766.8 te Aber-. deen; laagste 758.6 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 Juli: Zwakke tot matigen meest noordelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waar schijnlijk droog weer. Dezelfde temperatuur 84) Met de voorkomendheid, welke groote dames van een overigens niet na te volgen gedrag al haar fatsoenlijke medezusters be- toonen, staat de Vorstin op, reikt beiden haar hand; barones Meineck glimlacht ver strooid, Stella glimlacht niet en raakt de hand der Russin nauwelijks met haar vinger toppen aan. Intusschen heeft Stase ook in juffrouw Fuhrwesen een oude kennis herkend. „Goeden dag, juffrouw Bert-a! Juffrouw Berta Fuhrwesen, een uitstekende pia niste," tot vorstin Oblonsky; vervolgens tot de Meinecks: „De dames kennen elkaar ze ker reeds!" En terwijl de Vorstin neder- uigend iets tegen de kunstenares over V i groote vereering voor de muziek m net algemeen zegt, fluistert Stase Stella zacht in het oor: „Doe toch niet zoo stijf egen Sonja; men zou bijna gelooven, dat gij ja loer sch op haar zij.tl" ..Belachelijk!" antwoordt Stella toomic Ooor haar vaat opeengeklemde tandjes, taar bloost daarbij toch tot onder haar oogen. Stase tikt met haar wijsvinger op haar wang en haar klein persoontje met een medelijdenden blik beschouwend, van het jne, nu bijna te mager en bleeke gezichtje, tot aan haar armoedig reistoilet, den brui nen officiersmantel, waarmede zij voor drie jaren te Venetië is gekomen, fluistert zij spottend: „Zeker belachelijk, belachelijk namelijk met Sonja te willen concurreer en 1 Waar Sonja zich vertoont, bestaan wij andere, gewone vrouwen niet meer 1" „Verviers, Brussel, Parijs 1" roept de portier in de zaal. Alles staat op, alles grijpt naar plaids en reistasschendienstvaardige sjouwerlui snellen toe; een boomlange lakei en een slar perig uitziende kamenier duiken naast vor stin Oblonsky op. Do Vorstin knikt gena dig. Alles dringt naar den uitgang en spoedig zitten de Meinecks in een ooupe, waarin reeds een Amerikaan met te korte broekspijpen en zijn vrouw met een te groo ten hoed hebben plaats genomen. De pianis te werpt een blik in den coupé, maar ver wijdert zich, zoodra zij Stella ziet, met een boos gezicht. „Die schijn ik mij geheel tot vijandin te hebben gemaakt," denkt Stella onverschil lig. Wat geeft zij daar om? Arme Stella 1 Wanneer zij in de toekomst had kunnen zienl De trein vertrekt. Terwijl barones Mei neck, zonder in het minst haar oogen te ontzien, bij het gele lioht der ooupé-lamp do lectuur van haar meesterwerk voortzet, de Amerikaansche benevens haar te grooten hoed op den schouder van haar roan in dommelt, zit Stella kaarsrecht naast het door de koude nachtlucht beslagen raampje en herhaalt beurtelings bij zdohzelve: „Ik zou lust hebben uit den dood te verrijzen 1" en „Waar Sonja zioh vertoont, bestaan wij andere, gewone vrouwen niet. meer 1" Dus dat is die toovenares, die zijn levens geluk heeft verweest, die... die... zij is wel mooi, maar zoo hol, zoo valsch. Alles aan haar, gemoed en hart, is geblankety evenals haar gezicht. Zou hij zich werkelijk voor de tweede maal door haar voor den gek laten houden? En plotseling stijgt Stella het bloed naar de wangen. „Wat gaat het mij aan. Wat interesseert het mij?" vraagt zij zich toornig af „Hij is ook valsch en ijdel, bezit geen hart; iiij ook kan comedie &pelen 1" XX. Stella heeft haar oogen nog geen kwar tier gesloten, of de trein houdt om zes uren te Parijs stil. Het is een koude, vochtige morgen, er heerscht de natuurlijke zwarte duisternis van het vroege jaargetijde, on aangenaam verdikt door de witte duisternis van een dichten herfstneveleen duisternis, waartegen de straatlantaarns machteloos zijn, waarin zij, in plaats van lioht te ver spreiden, slechts droevige roode vlekken vertoonên. Door deze drukkend-witte duisternis zijn Stella en haar moeder en nog een paar an dere reizigers in een rammelenden kleinen omnibus van de Gare du Nord door een doodstil Parijs naar het „Hotel de la Grando Bretagne'' gereden; een Engelsche dame te Nizza had het mevrouw Meineck aanbevolen en wel als het phenomeen on der alle phenomenon, een hotel van den eersten rang met de prijzen van een hotel van den tweeden rang. Het sta. t onder En gelsche protectie. Op de eerste verdieping logeeren af en toe lords en ladies, waarom natuurlijk de minder welgestelde, maar toch altijd nog zeer voorname .ngeïsche families in hooger gelegen vertrekken hun intrek nemen. De bezoekers zijn even hoog moedig als zuinig. De een veracht den ander en allen maken aanmerkingen op de reke ningen. Stella en haar moeder zijn niet ver rukt over dit hotel en begeven zich dade lijk, dat wil zeggen, zoodra zij uitgerust zijn, op weg om een geschikt garni te zoe ken. Maar het geld is beperkt, de woningkos ten moeten met honderd en vijftig franken maandelijks bestreden worden. De eerste dag verstrijkt zonder dat onze Oostenrijksche dames maar iets ten naasten bij geschikts hebben gevonden. De goed koopste garni's zijn bedompt, donker en ruiken, zooals de beido dames zich uit drukken, naar Engelschen, dat wil zeggen naar kamfer, patschuli en gedroogde note- doppen. De slaapkamers in deze goedkoo ps garni's bestaan uit een soort alkoof, welke al him voorraad aan lucht door een deur krijgen, die op het salon uitkomt en die men 's nachts open keu laten staan. Intusschen is het leven in het hotel, on danks den billijken prijs, duur. Barones Meineck komt tot de overtuiging, dat zelfs een particuliere woning met driehonderd franken per maand een bezuiniging zou zijn, en besluit eindelijk deze som aan haar win terkwartier te besteden. De garni's, waar men voor driehonderd franken terecht kan, zijn aanmerkelijk be ter; (Jat wil zeggen, de slaapkamers heb ben ramen; doch daarvoor zijn er allerlei andere ongerieflijkheden, waarvan de groot ste wellicht daarin bestaat, dat in bijna geen van deze logies, welke voor het meerendeel voor jonggezellen zijn bestemd, beide dames ook „en pension" kunnen zijn. In de rue de Sêze hebben zij eindelijk een appartement gevonden, dat aan haar in den grond tamelijk bescheiden ei6chen zou vol daan hebben, zoo niet in het laatste oogen- blik het voorkomen van den conciergo ba rones Meineck verdacht is voorgekomen. Het is haar te binnen geschoten, dat er iri het voorjaar een gruwelijke moord in de '.aio de Sêze is gepleegd, waarop zij de onder handelingen dadelijk heeft afgebroken. Een appartement in de rue de 1'Arcade bevalt Stella uitstekend; wellicht, wijl het salon mooie empire-meubelen bevat. Me vrouw Meineck is op het punt met den I concierge, die de honneurs van het garni l waarneemt, een accoord aan te gaan. Het' j betreft nog slechts tusschen hen een ver- j schil van vijf franken. Doch opeens valt de barones, met een wantrouwend optrekken I van haar neusvleugels, zichzelvo met do I woorden in de rede: „Zonderling, zoo sterk I als de atmosfeer in doze kamers met mus kus doortrokken is Hierop antwoord de concierge onmiddel lijk, dat de vertrekken vroeger zijn be- I woond geweest door Mexicaneö, dio er van hielden zich sterk te parfumeeren, en alsi de barones nu haar blik op een niet vooa? heeren ingerichte toillettafel vestigt, waar op haar onder anderen een hemelsblauw kussen, met verscheidene spelden beprikt opvalt, verklaart de concierge haar met veel radheid van tong, zonder haar vraag af te wachten, dat de voornaamste bezig heid der Mexicanen had bestaan in het aanleggen van een vlinderverzameling. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1