N°. 15M2 Maandag 27 Junt A°. im <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. Stella. LEIDSCH DA&BLAD PRIJ8 DER ADVEBTENTEENt Van 16 regels /"1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 80 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT l Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden L10. Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd tijn IJ, 1.80. Franco per post 1.65. Uitverkoop Briefkaarten Maskerade. f Nu do feesten .voorbij zijn, worden jfchans nog overgebleven briefkaarten aan £nze abonné'e aangeboden voor een Cent per stuk, fciet uitgeasoobt natuurlijk, omdat dit te (yoel tijd vereisckt. .Wie aan familie of aan logés verruimde Briefkaarten te zenden, vindt daartoe nu gen prachtige gelegenheid Aangezien wij echter alleen willen afle- Jveren aan onze lezers, vindt men in dit nummer het bewijs, waarop men deze brief kaart-en kan krijgen, die nu goedkooper zijn dan die van de Postl Vcrsadihng vin dan Smenierud vai Laldio, op Donderdag 30 Juni 1010, d«« namiddags te twee uren Te behandelen onderwerpen 1. Benoeming van een 4de onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 6. (172) 2. Verzoek van Dr. W. de Jong >m be stendiging in de betrekking van Stadsge neesheer. (174) 3. Verzoek van Mej. O. H. Vermaas om bestendiging in de betrekking van Ötids vroedvrouw. (173) 4. Verzoek van Mej. Dr. Ohr. Iigten- borg om eervol ontslag als leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (170) 5. Verzoek van Dr. B. J. Gooesens om eervol ontslag als loer aar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (171) 6. Rekening, dienst 1909, van het krank- idnnigengesticht „Endegeest" en het sana torium „Bhyngeest." (165) 7. Rekening, dienst 1909, van de Stede lijke Werkinrichting. (106) 8. Bekening, dienst 1909, van de Vereeni ging tot bevordering van den bouw van (Werkmanswoningen. (167) 9. Voorstel tot uitgifte van permission «foor het jagen op waterwild op de Vroon- Wateren. (176) 10. Voorstel tot het geven van een naam ftan de straat naast het Diaoonessenhuis. (175) 11. Voorstel tot wijziging der begrooting, Bienst 1910, ten behoeve van de koeten van herstelling der oude notarieele archieven. (168) 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden tot uitkeering van subsidiën aan bijzondere bewaarscholen. 177) 13. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen, gemeente OegBtgeeat Sectie E nis 79 en 80, aan de weduwe O. DiebenBie- hiot. (177) 14. Verzoek van het Bestuur der Leid- Bche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Heroules" om het gebruik van het gymnas tieklokaal der school 3de klasse No. 4 (178) 15. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 Maart 1908, be palende het getal der scholen voor open baar lager onderwijs te Leiden, den om vang van bet onderwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te vcr- leenen en de bezoldiging van het onderwij zend personeeL (179) 16. a. Verordening, regelende de bezoldi ging van de aan het krankzinnigengesticht „Endegeest", de afdeeling voor jeugdige idioten en bet sanatorium voor zenuwlijders „Rhyngeeat" verbonden geneesheoren h. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 October 1902, houdende huishoudelijk reglement \oor h< t krankzinnigengesticht Endegeest'' en het sanatorium voor zenuwlijders „Rhyngeest'V c. Voorstel tot toekenning van een pcrsoneele toelage aan den geneesheer van het sanatorium „Rhijngeest." (180) 17. Verordening, regelende het onderwijs in de gymnastiek aan het gymnasium, de middelbare scholen, de kweekschool en de openbare lagere scholen te Leiden. (159) 18. Voorstel tot het verleenen van af schrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1909. (181) 19. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1910. (182) Afslniting passage Plantsoen en Zocterwondsche Singel. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte Van het Plantsoen, gelogen tus schen de Rijnstraat en de Gemeenteschool voor het verkeer ook voor voetgangers b 1 ij f t a f g e 8 l o- ten tot Woensdag 29 Juni a. s., des voormiddags te zes uren, terwijl het gedeelte van den Zoeter- woudsohen Singel, gelegen tusschen de De Laat de Kanterstraat en het perceel Zoeterwoudsohe Singel No. 46c, zal wor den afgesloten van Dinsdag 23 Juni a. s. des namiddags te één uur tot den volgenden dag, des voormiddags te zes uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretaris. Leiden, den 27sten Juni 1910. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat 30 Juni e.k. de lste termijn vervalt van de Plaatselijke In komstenbelasting, dienst 1910, en dat alzoo op den lsten JuK minstens één zevende ge deelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretaris. Leiden, den 27sten Juni 1910. Leiden, 27 Juni. Den Gemeenteraad leggen B. en Ws. over do 2do lijst van aan geslagen en op het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1909, die de gemeente hebben verlaten of overleden zijn. Zij stel len voor op die aanslagen afschrijving te verleenen tot de bedraden als op die lijst vermeld. Voorgesteld wordt mej. 0. H. Vermaas weder voor den tijd van drie jaren in haai betrekking van Stadsvroedvrouw te besten digen. Evenzoo om dr. W. de Jong weder vooc den tijd van drie jaren in zijn betrekking van stadsgeneesheer te-bestendigen., Naar aanleiding van het verzoek van mej. dr. Chr. Ligtenberg, om, naar aanlei ding van haar aanstaand huwelijk, eervol ontslag uit haar betrekking van leerares in de Nedcrlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes al hier, geven B. en Ws. in overweging haar dat ontslag te verieenen met ingang van 1 September 1910. Ook stellen zij voor gunstig te beschikken op het verzoek van dr. B. J. Goossens om eervol ontslag uit zijn betrekking van leer- aar in de Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, eveneens met ingang van 1 September 1910, omdat hij door een geneeskundigen commissie, op zijn verzoek door zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlandsohe Zaken benoemd, ongeschikt is verklaard voor de verdere ver vulling van rijn betrekking als leeraar. De Commissie van Financiën deelt me de, dat het onderzoek van de rekening van het krankzinnigengesticht „Endegoest" en het sanatorium „Rhyngeest" over het dienstjaar 1909, haar tot geen opmerkingen aanleiding heeft gegeven. Zij adviseert derhalve die rekening goed te keuren: in ontvangst op f213,008.15, in uitgaaf op f 182,173.65$, sluitende dus met een batig saldo van f 30,834.49$. De zuivere winst bedraagt, na aftrek van rente en aflossing en een som van f 1182 34 overgebracht op het dienstjaar 1910 ter be taling van het onverwerkt gebleven gedeel te van bet beschikbaar gestelde bedrag ten behoeve van het maken van een permanen te badinrichting op „Endegeest" en van een keukengobouw op „Rhyngeest", f 7,748.24$. Ook tegen de rekening van de Stedelijke Werkinrichting over het dienstjaar 1909 heeft de Commissie geen bedenkingen, be dragende id ontvangst f 13,952.72, in uit gaaf f 13,9-16.81, sluitende alooo met een ba tig saldo van f 5.91. De heer A. L. Reimcringor, lid van het Bestuur der Werkinrichting, heeft aan het ondem>ek geen deel genomen. Evonzoo adviseert de commissie tot goed keuring van de rekening en verantwoording der Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen over 1909. Het door de gemeente verschuldigde be draagt f 2409.23. De Staatscourant bevat de statuten van de bouw vereeniging „Gemeentebelang" te Leiden. Dr. G. Oorthuys, die vier jaren alhieir herder en leeraar was bij de Ned.-Herv. Gem. cn die het beroep naar Amsterdam heeft aangenomen, nam gisteravond in de Pieterskerk afscheid van de Leidscho Ge meente. Hij deed dit naar aanleiding van 2 Kor. 1: 18, 19 en 20. Na de predikatie richtte de scheidende leeraar het woord meer in 't bijzonder tot kerkelijke personen en colleges. Ten slotte zong de gxoote schare zijneerw. toe het vierde vers van Psalm 121. Op de voordracht voor onderwijzeres aan een school tweede klasse te 's-Graven- hage komt voor mej. 0. F. Gouwen tak, te Leiden. In do te Amsterdam gehouden vergadering van de Nederiandsoho Vereeni ging vdor Psychiatrie en Neurologie had den besprekingen plaats over de statuten. Deze zullen op de volgende vergadering in tweede lezing definitief worden vastgesteld. Tot het lidmaatschap der vereeniging werden toegelaten de heeren P. P. Leen- dertz, 2de geneesheer aan het sanatorium te Arnhem, en Ad. F. Meijer, zenuwarts te Hilversum. De heeren G. J. B. A Janssena, 2de ge neesheer aan hot gesticht „Endegeest," te Oegstgeest, en dr. J. W. Jacobi, genees heer-directeur van het gesticht „Duin en Bosch" te Oastrioum. werden tot leden in de examen-commissie gekozen, ter voorzie ning in de vacatures J. v. d. Kolk en dr. L. Leignes Bakhoven, welke thans niet ver kiesbaar waren. De oppor-oererooniemecster maakt in de „Stot." bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met in gang van 28 Juni 1910, den rouw zal aan nemen, wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw de Vorstin-weduwe van Wied, go- boren Prinses der N derlanden, voor den tijd van drie weken, en wel: twee dagen zwaren rouw, zes dagen middelbaren rouw en twee weken lichten rouw. De minister van oorlog heeft in de volgen de bewoordingen het overlijden van H. K. H. do Prinses-Weduwo van Wied tor kennis van de landmacht gebracht: „Met leedwezen kwijt ik mij van den droe- vigen plicht ter konnis van de landmacht tc brongen, dat in den ochtend van 22 Juni 1910, na een kortstondige ongesteldheid te Neuwied is overleden Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de Prinses-Weduwe van Wied, geboren Prinses Wilhelmina Fro- derika Anna Elizabeth Maria der Neder landen, beminde Nioht van Hare Majosteit do Koningin." Zoowel de vertegenwoordiging van H. M de Koningin als die van H. M. de Koningin- Moedor bij de begrafenis van Prinses Marie hebben in opdracht namens HH. MM. een bloemkrans op de lijkbaar der betreurde prinses neer te leggen. De heer J Ort, burgemeester te Broak in Waterland, is Zondagmiddag, ongevöeir 1 uur, plotseling overleden. Sedert JuK 1909 was de overledene als burgemeester aldaar geplaatst. Hr. Ma. pan teerdek schip „Friesland," onder bevel van kapt. t z. E. de Haan, is 25 dezer van Trondjhem vertrokken. Reuter seinde d.d. 25 dezer uit Goelar: Prins Hendrik der Nederlanden is heden aangekomen en zal bij de hier vandaag to houden vergadering van de doggenvereoni ging voorzitten. Het bestuur van het Comité van actie tegen het wetsontwerp tot regelii^j van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk troden, hoeff zich als volgt geconstitueerd: Mr. E. Fok ker, voorzitter; mevr. H. W: H. Rutgers- Hoitsema, voorzitster; mej. Anna Polak, lo seo.mevr. W. Drückor, 2o seer.; mej. H. Yerwey Mejan, penningmeestcresprof M, W. L. P. A. Molengraaff en prof. mr. D. Simons, leden Naar do „N. Haarl. Ot." meldt, ia mr. G. van Tionhoven, oommissaris dor Koningin, in de provincie Noord-Holland, die met verlof in Duitschland vertoeft mot zijn familie, te Carlsbad plotseling ernstig ongesteld geworden. Mr. Van Tienhoven was reeds geruimer, tijd sukkelend. De „N. Qt." schrijft nu over een ook door ons overgenomen bericht: „Tot ons groot leedwozon zijn wij hot slachtoffer geworden vna oen mystificatie* Het betreft het boricht omtrent den gep. generaal-majoor hoofd-intendant Thomése, dat ons gebleken is absoluut onwaar te zijn. Het werd ons toegezonden met een bege leidend schrijven, vermoedelijk valscheiijk onderteekend S. Thomése, waarin do stel ler, „als zoon van don generaal", ons op neming van het bericht verzocht. Natuurlijk zullen wij niet nalaten een onderzoek in te stellen, naar den bedrijver van derzc mysti ficatie." BODEGRAVEN. De hoeren De Jongh en Van Muiswinkel zijn door de plaatsolijko afdeeling alhier gekozen tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering, van den Mid-< denstand, in Juli te Arnhem to houden. De heer J. P. Veerman word gekozen tot be stuurslid in plaats van den heer Van der Harg, die om gezondheidsredenen had be dankt. Op verzoek van het bestuur der boide Christelijke scholen, alhier zal ds. Van Dorp als adviseerend lid zitting nemen in dat bo- stuur. BOSKOOP. De collecte voor den gewa pende Dienst alhier heeft opgobraoht f 31,77$. Onze gemeente werd vereerd met een bezoek van prof. Howard, ohef de bureau voor Entomologie (insectenk unde) te Washington, Vereen, Staten N.-Amerika. Het bezoek gold, op de hoogte te komen mot den phytopathologischen toestand on zer oulturen, on daarvan rapport uit te brengen aan het gouvernement dor Ver., Staten van Noord-Amorika. Hij betuigde zijn tevredenheid over den toestand der door hem geïnspecteerde culturen. Per auto reed genoemde heer terug naar Amster dam. GOUDA Bij den Raad was ingekomen oen schrijven vau de commissie van tocziobt op het Middelbaar Onderwijs, houdend® verzoek over te gaan tot de stichting van een nieuw gebouw ten dienste der RijkB Hoogere Burgerschool en dt nieuwe go- bouw ter beschikking van het Rijk te atol len. De commissie zegt in dat schrijven, dat het tegenwoordige gobouw uit den aard vaa zijn ligging en inrichting beslist onvoldoend© is te noemen. Goedgekeurd word het voorstel van B. cil Ws. om steun te vorleenen aan de commis sie voor de bij de opening der electrischo centrale te houden tentoonstelling van foe gepaste clectriciteit. De Raad stelde een nieuw reglement voor 16) Zijn vrouw had zich van alle pogingen tot toenadering afkeerig getoond. Maar hij Lad immers zoo weinig plaats noodig, zou baar niet veel hinderen, en dan, hij was een oude doodzieke man, zijn persoonlijke èischen bepaalden zioh tot een vriendelijk .woord, een deelnemendën handdruk 1 Middelerwijl werd hij steeds ellendiger. Bjj zijn reeds slechten gezondheidstoestand kwam nu nog een maagkwaal de maag kwaal van de ionglijders, die in het laatste stadium van hun ziekte zijn. Hij klaagde er over, dat hij den hotelkost niet meer kon verdragen. De dokter, die evenals alle ge- neeshceren in badplaatsen en andere ge zondheidsoorden zooveel mogelijk trachtte te voorkomen, dat hij zijn patiënten tus schen zijn handen zag sterven, ried hem dringmd verandering van lucht aan. Bedeesd, met de hand over zijn oogen, verzocht de stervende Stella, haar moeder te vragen of hij thuis mocht komen. Maar Stella had reeds gevraagd en al spoedig verscheen 't antwoord Mevr. Mein- eck schreef, dat zij als altijd ook ditmaal be reid was haar plicht te doen en hem bij zich zou ontvangen en verplegen. De molen stond ten allen tijde voor hem open. Hoe verheugde hij zich er op, naar huis te gaanHij wilde zelf mede helpen pak ken, maar hij was te zwak. Van af zijn chaise longue zag hij toe, hoe Stella bedrij vig tusschen de koffers heen en weer liep en menigmaal riep hij haar tot zich, slechts om haar handen te streelen en in haar lieve, vriendelijke oogon te kijken. Eindelijk vertrokken zij. Het was Paasch- Maandag en in de tweede helft van April; alle klokken luidden plechtig en op het donkere water der Lagunen schitterde ver blindende zonneschijn. Alle kennissen uit het hotel vergezelden vader en dochter nog tot aan het terras, waar zij in den wachtenden gondel stegen. Hot gcheele vaartuigje was vol bloemen, welke men Stella tot afscheid had gebracht en over het hek van den hoteltuin werd den reizigers met witte zakdoeken nog een laat ste afscheidsgroet toegezwaaid. Zij reisden aanvankelijk bij kleine af standen, namen een omweg vanwege het betere nachtlogies, hielden zich in Villach op en in Gratz. Toen werd de overste in hoogo mate zenuwachtig, hij had haast om thuis te komen, hij wilde zich nergens meer ophouden en stond er op van Grate ineens door te reizen, waarbij zij meermalen moes ten overstappen. De mcnschen varen allen vriendelijk en uiterst behulpzaam jegens den zieken man en zijn mooi, aandoenlijk lief dochtertje. Hij werd met elk uur zwak ker, ellendiger. De laatste maal kon hij niet meer uit den wagon komen, twee sjou werlui moesten hem optillen en ook weer in een anderen coupé dragen. Het was een van die halve coupé's eerste klasse voor drie plaatsen. Stella had voor hem niet zooals tot dusver een geheel en coupé kunnen krijgen. Men weet boe bedrieglijk de gemakkelijk heid van deze fauteuils met verlengstukken is. Stella legde haar vader zóó in plaids en kussens, dat hij vrij goed lag. Hij 3luim nde in. De namiddag verstreek, de schemering viel in. Groengele tinten bakenden den hori zon af en een kleine witte eikkei der ma^n zweefde boven de steeds donkerder wordeu de aarde. Door het open raam drong een zoele lentelucht naar binnen. Een nauw merkbaar koeltje streek zacht en lietkco- zend over de velden en over het water van don grooter vijver, waarlangs de trem vOi.r- bijsnelde. Af en toe verbrak een dorp met zijn onregelmatige huisjes om een kerkje of slot gegroepeerd en tusschen met jong groen prijkende of met bloesems overdekte boomen de eentonigheid van het landschap. De overste sliep. Plotseling bemerkte Stel la, dat zij haar gouden armband had verlo ren; dio met het vlierbladige klaverblad. Zij ontstelde, maakte een beweging, de overste werd wakker. „Waar zijn wij?" vroeg hij. „Over een uur zullen wij thuis zijn, slechts nog drie stations/' troostte zij hem. Haar hart klopte. Hij boog zijn hoofd, vouwde zijn handen en wilde trachten het geduldig vol te hon den. Maar hij hield het niet uit; hij had een gevoel alsof zijn keel werd toegesnoerd. Hij keek wanhopig als een gevangen dier om zioh heen. „Ik heb bet benauwd," riep hij, „ik weet niet wat het is, ik heb nog nooit zoo iets gevoeld 1" Hij hoestte krampachtig, maar kort, pinkte met zijn handen aan de rood-fluwee- len bekleeding van den fauteuil, trachtte tevergeefs 'n gemakkelijke houding voor z'n hoofd te vinden. „Maak het u toch gemakkelijk, papa, strek uw beenen uit, leg uw hoofd op mijn schootsmeekte Stella angstig- teeder. Hij deed het. Hij legde zijn hoofd op haar knieën, nam haar hand in de zijne en drukte die tegen zijn wang. De koortsach tige gejaagdheid, welke tot dusver in zijn hoofd en leden had gehamerd, was verdwe nen; een aangename slaperigheid, welke elk ander gevoel oploste, overmande hem. Hij droomde. Het kwam hem voor alsof hij met moeite door een moeras waadde en iemand hem plotseling bij de hanc nam en hem over een vlondertje leidde, waar onder donker water langzaam stroomde. Hij keek langs zich neer. Het was Stella, die hem leidde, maar Stella als een heel klein kind van drie jaren, met een eenvou dig onder de kin gebonden nachtmutsje, bloote voetjes en wit nachtjaponnetje. De plank kraakte onder hem, 1. j schokte en sloeg zijn oogen op. „Zijn wij thuis?" vroeg hij nauwelijks hoor baar. „Dadelijk papal" B3j drukte zijn lippen op haar hand. De schemering nam toe over den blee- ken hemel trok als bet ware doorzichtige, zwarte rook. Het was, alsof men de lucht door een rouwfloers zag; de oevers van de alooten en vijvers schenen smaller, de sik kel der maan begon licht te geven. Dreunend en stampend snelde dt crein yoort, wierp zich onrustig op de rails heen 'en weer. Opeens voelde Stella een schok door bet lichaam van haar vader gaan; daarop slaakte hij een korten zuoht, zooals men dien slaakt, wanneer men onverwacht iets moois aanschouwt of plotseling van een grooten last wordt bevrijd. Toen was alles stil, doodstil. Zij boog zich over hem heen en luisterde. Tevergeefs zij voelde zijn hand in haar rechter koud en stijf worden. Een beklemmend gevoel maakte zich van haar meester. Zij werd angstig in het donker. Doch opeens was de lamp in den ooupé aan. Haar helder, geel licht viel op het gelaat van den overste. Sliep hij, ofzij hield haar adem in om naar den zijne tc luisteren... haar hart klop te tot barstens toe, en haar angst niet meer kunnendo bedwingen, zcidc zij eerst: „Pa pa!" Daarop luider: „Papa, papa!" Hij gaf geen antwoord. Dc nachtvlinders vlogen door het open raam en fladderden om de lamp heen; do geur van bloeiende kerseboomen drong naar binnen; in di verte luidde een gebar sten klokje met een dof, hcesch geluid het Ave-Maria. Stella bad zacht een „Onze. Vader", docb opeens midden onder het bidden barstte zij in een wanhopig snikken u!.; zij streeld» en liefkoosde de koude wangen, het dunne spaarzame haar van d<m doode. Zij wist dat men hem haar over enkele min ut *r> zoiï ontnemen, en met hem alles, w&t haar ip het leven dierbaar g-weest. De trein joe£ voort. Een vurigo vonken regen g'.oof langs de ramen, een schel go- riuit, een ruk- de trein stond. Zij haddcü hun doel bereikt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1