N°. 15439 Donderdag 33 .Tnnl. A°. 1910. feze jouraat wordt dagelijks, met aitzonderiag van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. „Pak me Mee" Premie ^Leidsch Dagblad". 1» 99 3© Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". WUhdmina Ftederika Anna Elisabeth. LEIDSCH DAfrBLAD PBUS DKR ADYERTENTIKN: Van 1—8 wgela f 1.05. Iedere regel meer /0.17J. - Orootere letten naar plaatsruimte. - Kleine adTertentiën Tan 80 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.- Voor het Inoasaeeren wordt/'O.Oöberekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Gents per 3 maandeo I l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en wa&r agenten gevestigd rijn v 1.30. Franco per post 1-65- Leeft, fcooals we gisteren mededeelden, een. pardig ion mooi uitgevoerd, nummer gege- (Ven. Wij hebben nog enkele exemplaren daar aan Voorradig, die tegen 10 Cents lean ons bureel verkrijgbaar zijn. Briefkaarten Maskerade VOOR ABONNE's VAN HET De briefkaarten zijn prachtig geelaagdl Ze worden afgeleverd op hot bewijs, dat Maandagavond l.L in ons blad is afgedrukt. Er zijn 30 vereohillende soor ten; deze geheel© serie is verkrijgbaar jroor 60 Cents. Men kan echter ook verkrijgen: G stuks 15 Ct. 84 5© 3© GO Uitgezocht tegen 3 Ots. pér stuk. Afsluiting pasuage Zoeterwoudsche Singel. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van den Zoeterwoudschen Singel, gelegen tusschen de De Laat de Kanter- Btraat en het perceel Zoeterwoudscho Sin gel No. 46 o., ten behoeve van de te houden Lustrumfeesten op Vrijdag 24 Juni a.s. vandes namiddags één uurtotdendaaropvolgendenr morgen zesuren voor het verkeer ook voor voetgangers zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAK STRIJEN, loco-Secretariat Leiden, 23 Juni 1910. Verkiezing. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de herstemming ter benoeming ,van één lid der Provinciale Staten vanZui d-H olland in het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Vrijdag 24 Juni 1910, van des voormiddags acht tot des namiddags v ij f uur. De lijst der oandidaten bevat in alpha- betisohe volgorde de volgende namen: J. A. BOTS. H PAUL. 'Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: ,,Hij, die opzettelijk zich voor een ander taitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. Leiden, 16 Juni 1910. Oproeping; van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Leiden; Gezien art. 7 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896, Staatsblad No. 76, tot vast stelling van een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, bepalende, dat vóór 15 Juli van het jaar, waarin de gewone verkiezing van leden eener Kamer plaats heeft, door Burgemees ter en Wethouders een voorjoopige lijst van kiesgerechtigden moet worden opgemaakt; Noodigt de belangstellenden, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Julia aterSeoretarieaangif- te te doen, volgena het daarvoor vast gestelde formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn- Hij herinnert, dat art. 6 van bovenge noemd Koninklijk besluit bepaalt, dat men, om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal moeten voldoen aan de beide volgende vereischten: a. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de kamer is gevestigd; b. aldaar bestuurder of medebestuurdei rijn en gedurende ten minste twaalf achter eenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 17 Juni 1910. Leiden, 23 Juni. Gedaagd zijn voor het examen Boek houden, Handelsrekcnen en Handelsrecht-, afgenomen door de Academie van Accoun tants te Utrecht": mej. S. Parmentier, van Leiderdorp, en de heeren B. J. C. van der Nat en A. Wij nobel, alhier, leerlingen van mej. Oct aria Parmentier, alhier. De heer Wijnnobel is leerling van de school voor M. U. L. O. in het Noordeinde.j De Staatscourant van heden bevat de sta tuten der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Oudewetering, gemeente Alkemade. Door den minister van Landbouw, Nij verheid èn Handel rijn. bij zijn departe ment, ïnet ingang Van 1 Juli 1910, benoemd tot schrijver op jaarloon W. K. A. Schaf- fer, ïnej. A. M. van Dijck cm P. Jansen, allen thans tijdelijk bij voormeld departe ment "werkzaam. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Moerkapelle door den heer K. van As, cancL te Hilversum. Het tuinfeest, dat H. M. de Koningin- Moeder voornemens was, deze maand te Soestdijk te geven, is wegens den rouw over het overlijden van de Prinses van Wied uit gesteld. Directeuren van het Ned. Lyceum be noemden tot tijdelijk lecrares in geschie denis en Nederlandsoh mej. dr. F. H. J. Scheepstra en tot leeraar in de wis- en na tuurkunde dr. A. Aalderink. Te 's-Hertogenbosch is overleden mr. E. F. M. Hanlo, auditeur-militair aldaar. Tot rector van het Groningsehe Studen tenkorps is benoemd de heer C. Hiddingh. LEIDERDORP. Tot lid van de Ge zondheidscommissie is benoemd de heer J. P. Lagerberg, te Sassenheim. Gisteravond te zeven uren kreeg de veldwachter een boodschap, dat aan de Leidordorpsche brug beatelgocd wae afge geven zonder adres Bij onderzoek bleek, dat van een der stoombooten een beschon ken persoon was gezet, die op het Jaag pad lag. Hij werd per handwagen naar het daarvoor bestemde lokaal vervoerd. De werkzaamheden voor het aanleg gen van gas zijn in vollen gangoveral wor den de straten en wegen opgebroken. Men hoopt met September a. a gas te kunnen branden. NIEUWVEEN. Da. J. de Vries hoopt alhier as. Zondag, des namiddags wegens vertrek naar Tilburg afscheid te nemen van de Geref. Gem. alhier. NOORDWIJK. Morgenavond om half- acht vergadert de Raad, hoofdzakelijk ter behandeling van „ooncessie-tram," welk punt de vorige maal van de agenda werd afgevoerd wegens vergevorderd uur. NOORD WTJK-AAN-ZEE. Gisteravond waren "wij bij het conoart, waarmee het ge restaureerde „Badhotel Konijnenburg,, werd heropend. Voortaan mogen wij niet meer spreken Van „hotel", want de firma Erven W. H. van Konijnenburg heeft haar in richting 'thans alleen bedoeld als „café-res taurant". Do zaal, voor uitvoeringen, enz., die voorheen was vastgebouwd aan het hotel, is verrold naar de Noordgrens der terreinen. Daardoor heeft men tusschien die zaal én het café een binnen terras verkre gen, bij uitstek geschikt voor het geven van openlucht-concerten gedurende den zo mer. De muziektent is dan ook van het buiten- naar Kot binnenterras overgebracht. Schelpen fcn een bloemperk met kurkschars- ornament, waaromheen tafels en gemakke lijke stoelen tot een rustig ritje uitnoodigen, geven het geheel oen prettig aanzien. Rondom do oude koffiekamer, die van binnen ook can metamorfose onderging, en aan 'de zuidzijde van de concertzaal heeft men om modem ingerichte veranda ge bouwd, van waar uit men een prachtig uitricht heeft over duin on zee- De verbouwing cn vooral de geheel nieuwe meubileering hebben het „badhotel" zoodanig veranderd, dat men het bijna niet terug zou kennen. Neemt men in aanmerking, dat ook het buitenterras veel ruimte biedt, dan beseft toen levendig, dat het ^rretaureerdé Hcafé-rcstaurant Konsn^nburg" een nextr groot bantel bezoekers kan believen en ge rieven. Onze harmoniekapel „Oreeoeudo", directeur de heer G. Verheij Sr., gaf hei openings concert, dat zeer jammer niet begun stigd "werd door prachtig zomerweer, doch daaraan Jran jiiemand iets veranderen. Het concert werd geopond met een marsch van Franooi8 „Vollewind". Vertier werd er pog „Schön Róschen" van Amberg, oen pot pourri Van Merzdorff, MOmbre bleue" van Allier, enz. gespoeld. De opwekkendo tonen der muziek brach ten zeer veel menschen op de boen, die op den boulevard en op het buitenterras vroo- ljjk hoen en weer wandelden. De volgende weok "Woensdag hopen wij „Crescendo" we derom te liooren in „Hof van Holland", en dan meer speciaal onze aandacht aan de muziek te wijden, 't Was gisteravond alleen maar jammer, dat het woer niet meewerkte. Overigens hebben wc niets dan lof "voor de wijze, waarop de firma Erven Van Konijnenburg dozen openingsavond heeft georganiseerd. WASSENAAR. In den morgen na de maskorade te Leiden werd do onbezoldigde rijksveldwachter Br. gewaarschuwd, dat zich een verdacht persoon bevond bij een der villa's langs den straatweg. Hij begaf zich er heen en vond twee personen, waar van één over het hek klom. Volgens zijn zeggen wilde hij drinken, doch bij onderzoek bleek, dat hij in 't bezit wae van schildersgereed schap. Hij beweerde dit bij Leiden in gras te hebben gevonden. Beide personen werden gearresteerd. Later kwam een schil - dersknocht bij de villa, doch deze kon den arbeid niet hervatten, doordat zijn gereed schap verdwenen was. Hij herkende het als het zijno. Beide personen werden naar het huis van bewaring overgebracht. Sta feu verkiezing. Men meldt, dat het partijbestuur van de S.-D. A.-P. m zijn vergadering van Maan dag besloten heeft, bij de herstemmingen voor de Prov. Staten de candidaten van de „Liberale Unie" en den „Vrijz.-Dem. Bond" te steunen. Aan hen, die geen lid van deze organisatie zijn, zal gevraagd worden, welke hun houding is ten opzichte van het algemcon kiesrecht. In. districten, waar sociaal-democraten in horstemming komen, zullen geen oandidaten van andere partijen gesteund worden. Bij Kon. besluit is aan mr. A. J. Ellens, in verband met zijn benoeming tot sub stituut-griffier bij do arr.-rechtbank te 's-Grave nil age, 'op zijn verzoek eervol ont slag Verleend als adjunct-commies bij het Departement Van Landbouw, Nijverheid en Handel, met bepaling dat dit ontslag zal worden gerekend te zijn ingegaan op 17 Mei 1910, cn is, met ingang van 1 Juli 1910, Voor den tijd van één jaar benoemd tot adjunct-commies bij voormeld departe ment, mr. P. H. Ritter Jr., to 's-Graven- hage; aan 'den gepensioneerden onderluitenant- apothekersbediend o van het leger in Neder land soh-Ind ie J. C. Papclard, op zijn ver zoek, 'de titulaire rang Van 2den luit. ver leend benoemd tot afgevaardigden van Neder land 'op de te 'sGravenhage te houden In ternationale Conferentie voor de unificatie van het Wisselrecht: Zijne Excellentie de minister Van Staat, mr. T. M. C. j^sser, lid Van den Raad van State, voorzitter der bij Kon. besluit van 20 Februari 1897, No. 1, ingestelde staatscommissie tot voor bereiding Van de to nemen maatregelen tar bovordetring van do codificatie van het in tern. privaatrecht; mr. E. N. Rahuson, lid van 'de Eerste Kamer der Sta ten-Gen er aal, en mr. D. Joseph us Jitta, hoog leer aar aan de Ge meen tol ij ko Universiteit te Amsterdam, bei don, leden der voornoemde Staatscommis sie, on i s als soaretaris der Nedorlandscho Delegatie 'ter genoemde Internationale con ferentie aangewezen jhr. mr. dr. J. C. E. C. Ren dorp, referendaris bij het departe ment Van Buitenlandscbe Zaken en secre taris Van meergenoemde Staatscommissie; P. H. Neven benoemd tot burgemeester der gemeente Margraten, en J. Padmoe, tot burgemeester 'der gem- Doivendijk»; benoemd tot lector in de faculteit der lettoren én wijsbegeerte aan de R. Univer siteit tte Utrecht om onderwijs te geven in 'de arohaeologie en haar hulpwetenschap pen, dr. A. Rutgers van der Loeff, thans leeraar aan het openbaar gymnasium te Nij megen; met 1 Augustus 1910, aan den commies der posterijen 2de klasse M. E. A. Baohione, wegens 'riekte, als zoodanig eervol ontslag verleend benoemd tot tweeden klérk bij 'dé directie Van 'de Rijkspostsp aar bank, D. J. G. van Oostvoen, thans tijdelijk ambtenaar bij die instelling; JEfet Kon. besluit van 13 Mei 1910, waar bij jhri mr. H. W. vaïi Asch Van Wij'cK werd hgnprrmd tot med^yertegen^pc«rii£pr van 'de Nederlondscho rogceriug bij het in 1910 Je Washington U. S. A. te houden Y Hls te Internationaal Penitentiair Congres op diens verzoek, ingetrokken en als zoo danig benoemd jhr. mr. D. O. Engelen, pre sident der aüT.-rechtbank te Zutfon, zulks buiten bezwaar van 's rijks schatkist; met 16 Juli 1910, benoemd tot directeur van hot post- en telegraafkantoor te Ber gen (N.-H.), H. G. Fijn, thans in gelijk» betrekking te Lekkerkerk. De Vopstin-IMoeder Von Wied. f 1 rinses Marie der Nederlanden. Het overlijden van de Prinses-Weduwe is nagenoeg onverwacht geweest. Dinsdagoch tend hadden er zioh verschijnselen van koorts voorgedaan, die echter oen zoo spo^ dig einde niet dedon vermoeden. H. K. H. is zacht en kalm ontslapen. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 28 dezer, namiddags 4 uren. in het familie graf te Neuwied. Het bericht van het overlijden van de ge liefde Prinses Marie der Nederlanden, heeft vooral ook in de residentie een zeer tref Een den indruk gemaakt in de hoogcre zoowel als in de burgerkringen. Want Prinses Ma rie bleef, ook n;ï haar gelukkig huwelijk, door hechte banden van liefde, genegenheid en sympathio aan het vaderland en vooral ook aan den Haag /erbonden. De vreugde indertijd, toen de Prinses, do sympathieke tweede dochter van den hooggeöerden Prins Frederik, in den echt trad met .Jen man harer keuzo, werd niet weinig getompeid door hot leedwezen waarmede men Prinses Marie het vaderland zag verlaten. Maar de edele Trouwe zelve hoeft steals getracht het gemis van Haar geëerbiedigde persoon te vergoeden door talrijke blijken van aan hankelijkheid harerzijds aan haar geboorte land en aan de Nederlandsche natie, die zij lief had. Op velerlei gebied, vooral dat der weldadigheid, gaf zij daarvan menigmaal treffende bewijzen en zoo gaarne toefde rij vroeger des zomers een poos aan het Sche- veningscho zeestrand, in het bekende pa viljoen, waar de prinses van Wied zich dan weder geheel de Nederlandsche vorstin ge voelde, omringd als zij was door de harte lijke genegenheid van hen die in haar naas te omgeving verkeerden of die verder van haar af stonden De jaarlijksche openbare viering van haar geboortedag riep haar beeltenis, haar sympathieke persoonlijkheid, dan weer in onzen geest terug. Over weini ge dagen (5 Juli) zou die feestdag opnieuw worden gevierd. Helaas 1 het zal zoo niet meer mogen zöjn 1 Zooals men weet, bezat de overleden Vorstin uit de nalatenschap van wijlen haar vader Prins frederik uitgestrekte eigen dommen gelegen onder Wassenaar en op grondgebied der Residentie. In den loop der tijden zijn de meeste dier landgoederen door verkoop overgegaan het zij aan H. M. de Koningin (o. a. de buiten verblijven Raaphorst, Ter Horst en Eiken- hors»hetzij aan particulieren (park Groot Hasebroek, het Paleis in het Korte Voohout, thans ingericht als justitiegebouw, cn het hoekhuis aan de Prinsessegracht, dat bestemd is tot bur e eden der Eerste Ned. Leven sver zekering-Mij Alleen het Huis de Pauw mest aangren zend landgoed Backershagen aan den Leid- schcnweg en het paviljoen te Scheveningen met omliggend terrein lmd de Prinses in eigendom behouden. Van de hand van F. de Bas bevat do „Nieuwe Courant" van heden, naar aanlei ding van dit sterfgeval, het volgende artikel Den 21sten Mei 1825 zegende dr. Eylert, hof-kapelaan van koning Willem Frederik III op het „Alte SoEloes" te Berlijn het huwelijk in van Z. K- H. prins Frederik dei Nederlanden en H. K. H. Louise Augus ta Wilhelmina Amalia, prinses van Pruisen. De voorganger weès op de deugden en eigenschappen van bruid en bruidegom, wel ke beiden levenslang hebben gesierd. De slotwoorden zijnor inzegening: „Mogen allo Tage Ihres künftigen Lebens mit neuen Huldbeweisungen Gottes bezeichnet sein, und sich unser© Kind es kinder noch Ihrei Glüokseligkeit freoen", zijn volkomen be waarheid. Kort nadat Prins en Prinses Frederik het paleis in het Korte Voorhout te 's-Graven- hage hadden betrokken, werden zij verblijd met de geboorte van prinses Louise, die later met koning Karei XV de kronen van Scandinavië zou deelen. De tegenwoordige koningin van Denemarken is haar eenigc dochter, de koning van Noorwegen haar kleinzoon ook in dien tak verheugden zich een dubbel drietal zoons en dochters in groot geluk. Willem Frederik en Freder ik Wil lem der Nederlanden bereikten nauwelijks den leeftijd van anderhalf en van tien jaar. Vijf jaar vóór het overlijden van laatst genoemde werd Prinses M ar i e den 5den „Juli 1841 op het „Huis de Pauw" geboren en 11 Augustus d.a.v. in de Kloosterkerk té 'e-Gravenhage door ds. Dermout gedoopt. Een lichtende zonno was prinses Marie voor haar ouders, daarna voor haar echt genoot, voor haar kinderen en kleinkinde ren. Haar jeugd bracht prinses Marie groolen- deek door op de buitenverblijven van haar ouders onder het aloude, schilderachtige Wassenaar. Des winters nam zij levendig deel aan de genoegens der Hofstad, maar altijd zag zij verlangend uit naar den dag, waarop haar ouders het verblijf ter oude woning van Tromp in hot Korte Voorhout wisselden voor „de Pauw." Diter cinaakte de jonge prinses haar grootste geluk, dat op 18 Juli 1871 werd voltooid, toon Vorst Wilhelm Adolph Maximiliaan Karei von Wied haar in de dorpskerk van Wassenaar naar het altaar geleidde. Alle getuigen bij dat huwelijk: Z M Koning Willem III, de vader van de bruid, do Prins van Oranje, Prins Hendrik der Nederlanden, de toenmalige ministers van Justitie en van Buitenlandscho Zaken, tal van vorste lijke on aanzienlijke feestvierenden op dien dag gingen prinses Mario retxls voor in den' dood. Haar leven lang toonde do Hooge Vrouwe door warme belangstelling in al wat haar moederland betrof, door da gelijks lief en lood te deelen in haar nieuwo vaderland, dat zij het slotwoord der inze gening van haar huwelijk trouw bewaarde „zoo God nabij is, zal hot u welgaan.'' Do drie oudste kinderen van de Vorstin Von Wied prins Frederik, sinds October 1907 de stamheer van zijn goslaoht, prins Wilhelm, in Pruisischen dienst, prins Victor, als diplomaat werkzaam bij de Duifcsche legatie te Parijs herinneren zich zeker nog de tranen hunner ouders en van hun grootvader bij den dood van hun kleinen broeder Herman, die langs de brco de lanen onder Wassenaar is weggedragen. De ramp, welke de Vorstin op G Juli 187C trof door een dood geboren dochter, werd later dubbel vergoed door de prinsessen Louise on Elisabeth, welke laatst, vooral wegens haar zwakke j uzondlieid de zorgen barer lieve Moedor zoo moeilijk cn noodo kon missen. Haar beide oudste zom zijn. gehuwd en smaken zelf oudervreugde. Het zilveren feest van den vorst cn de Voretin Von Wied in 1896 werd door geheel Duitschland mede gevierd, en wekte de le vondigste belangstelling in Nederland al ware 't van verre: 'n welverdiende huid aan het edele vorstenpaar, dat leefde in liefde in leering en weldoen de vader als oud strijder voor Duiteoblands grootheid ©n éénheid in 1866 en 1870, een voorbeeld voor zijn zonen; de moeder, op de handen gedra gen door allen die haar kenden; het type der Duitse lie vrouw in de hoogste beteeke- nis van het woord, maar wier hart teven* warm voor Nederland bleef kloppen. Teleuj> stellingen zijn ook haar niet gespaard. Den 22sten October 1907, ontviel Haar door den dood baar liefhebbende echtgenoot, de vorst Von Wied. Prinses Marie der Nederlanden bezocht in dé laatste jaren 'e-Gravenhage minder dik werf dan te voren, maar bij plechtige gele genheden ontbrak zdj ncoit. Het huwelijk van H. M. de Koningin woonde Zij bij en in do dagen van het doopfeest onzer Prinses Juliana zagen haar Nederlandsche vriendin nen en vrienden, allen even warme aan hangers van Haar Doorluchtig Huis, Haar voor 't laatst. Neerland'6 Volk moge rouw dragen bij het heengaan dier brave, lieftallige Vrouwe, maar danko tevens God voor hetgeen de na tie zoo veie jaren in Haar mocht bezitten. Hoewel lovende dddr ginds in haar nieuw gebouwde woning aan de oevers van den Rijn, is de Vorstin Von Wied nooit van Ne derland vervreemd. Huidige de redenaar aan haar grafge steente h .r vroomheid, haar voortreffelijke gaven on deugden, de voorbeeldige vervul ling van haar talrijke plichten, de toewij ding aan haar echtgenoot, haar echt-moe derlijk liefdevol hart en getuige bij, hoe onze Prinses Marie der Nederlanden immer is geweest ^an den naam van haar vader getrouw in vrede rijk. 5© jaar ridder. Gisteren herdacht de heer W. F. Ver steeg, gepensionneerd overste der genie van het Oostindische leger te Amsterdam, den dag dat hij vóór 50 jaren op de expeditie in Boni onder generaal Stcinmetz met do Militaire Willemsorde werd gedocoreend. De grijze jubilaris, die thans 86 jaar oud is, mocht vooral van militaire autoriteiten en ook van het Aardrijkskundig Genoot schap welks voorzitter hij geruimen tijd is geweest, veel blijken van belangstelling on dervinden. Ontwerp-Stnwadoorswet. De toezending nog dezon zomer van het ontwerp-Stuwadoorswet aan den Raad van State zal door den minister van landbouw, I nijverheid en handel worden bevorderd.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1