N°. 15420 Dinsdag 31 Mei. A0. IS10. (§>eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. leidscb: dagblad PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oents oontant j elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/*0.05 berekend* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 0 Oents por 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper öd waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1>66. Sluiting kantoor Gemeente* ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeone kennis, dat ter gele genheid van de herdenking van de 40-jarige ambtsvervulling van den Gemeente-Ontvan ger, diens kantoor op Woensdag 1 Juni a. s. eerst te e 1 f uren zal worden geopend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1910. Sluiting Openbare Zwemschool. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met een van de Gezondheidscommis sie ontvangen medèdeeling, dat het gracht water in deze gemeente met typhusbacillen besmet is, de openbare Zwem school aan de voormalige Heerenpoort tot nadere aankondiging ge sloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEY8T, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1910. Leiden, 31 Mei. De Christelijk-Historische Kiesvereeni- ging alhier heeft besloten voor de verkie zing van twee leden der Provinciale Staten over te nemen de candidaten der Anti- Rev. en der Roomsoh-Katholieke kiesver- eenigingen, de heeren mr. P. E. Briët en J. A. Bots. Geslaagd zijn voor het examen Boek houden, Handelsrekenen en Administratie ve kennis afgenomen, door de ,,Vereeniging van Leeraren te Amsterdam": mej. Phoebe Dooyer, alhier, alsmede de heerem J. Lefe- ber, Jr. H. H. Kok, B. v. d. N., alhier en W. Filippo, van Hillegom, leerlingen van mej. Octavia Par men tier, alhier. De heeren Kok en v. d. N. sajn leerlingen van den cur. sus van Boekhouden verbonden aan de Christelijke school v. M. U. L. O. aan het Noordeinde. Morgen zal do heer A. Ingeneeger '40 jaren als amanuensis aan de Leidsche H. B.-S. voor JoDgens verbonden zijn. Woensdagmiddag om 2 uren zal men den heer Ingeneeger in de Gymnastiekschool aan de Pieterskerkgraoht kimden gel uk- wenschen, van welke gelegenheid zeker ook door vele oud-leerlingen der H. B.-S. zal gebruik gemaakt worden. De bestuursleden van het Mr. N, G. 'Piersonfonds te 's-Gravenhage hebben tot voorzitter in de plaats van mr. N. G. Pier- son gekozen prof. dr. C. A. Verrijn Stuart te Groningen en in de plaats van prof. Ver- rijn Stuart tot ondervoorzitter prof. mr. H. B. Greven, te Leiden. Beroepen is bij de NecL-Herv. Gem. te Nieuw-Vennep de heer Van den Bosoh, cand. te Hazerswoude. Z. D. H. de Bisschop van, Haarlem heeft benoemd tot pastoor der St.-Petrus- kerk alhier den zeereerw. heer A. J. M. Hafkenscheid, sinds 1909 pastoor te Nibbix- woude (N.-H.) en die dit jaar zijn zilve ren priesterfeest hoopt te herdenken. Ds. A. F. Kamp, pred. bij de Herv. Ge meente te Zwolle, heeft met ingang van 1 Oct. eervol emeritaat aangevraagd. Hij is dan juist 40 jaar in de Evangeliebediening werkzaam waarvan 3 jaar te Berken,woude, 2 te Hekelingen, 3 te Oude-Pekela 4 te OudshoorD, 10 te Heerenveen en de overige jaren te Zwolle. De nieuwbenoemde gemeente-secreta ris van Woerden, de heer A. Slager, te Delft, die met 1 Juli a.s. zijn functie zou aanvaarden, heeft plotseling voor die be noeming bedankt. De exploitatie - van het slachthuis te Haarlem laat over 1909 een nadeedig saldo van f 12,768.28|. In 1908 was het f 18,861. Men meldt onB uit Amsterdam: De Vereeniging voor de tentoonstelling van Huisindustrie heeft in principe besloten tot opheffing van de Vereeniging.t De algemeene vergadering van aan deelhouders der Hollandscho Electrische Spoorweg-Maatschappij heeft de balans per 31 December 1909 goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen jhr. mr. W. F. van der Wijck, terwijl een bestaande vacature werd aangevuld door de benoe- ming tot commissaris van den heer F. A. H. A. baron van Ittersum. Het voorstel der directie tot wijziging van de, artikelen 2 en 3 der statuten werd mot algemeene stemmen aangenomen en de directie gemachtigd het noodige tot het verkrijgen van de Koninklijke bewilliging dier wijzigingen te doen. De heer A. v. Kalken, onderwijser aan een Chr. School te Hilversum is be noemd tot hoofd der Chr. School te Oude wetering. Vrijdag 3 Juni fus. zullen de ministers van Koloniën en Marine geen audiëntie verleenen. ALPHEN. Tot onderwijzer aan de R-K. Parochiale school alhier is benoemd Je heer A. J. Santen, van Beverwijk. GOUDA. De tweede coupure van de Gou we bij Gouda is voor de scheepvaart open gesteld en de vaart door de Kromme Gou we afgesloten. Hiermede is weder een ge deelte van de werken tot betere bevaarma king van de rivier de Gouwe voltooid, en is thans aan de beurt het maken van den bovenbouw van de nieuwe spoorbrug, na welks voltooiing ook het lange wachten voor de oude spoorbrug 2jal zijn vervallen. Dit laatste, met bijkomende werken, duurt nog pl.m. anderhalf jaar. HAARLEMMERMEER. Het bestuur der af deeling Haarlemmermeer van den Ned. Protestantenbond heeft definitief aange kocht een perceel van A. Buurman, gelegen aan de Hoofdvaart Z.W. deel. De over dracht van het eigendomsrecht zal begin Juni plaats hebben, waarna waarschijnlijk spoedig met de uitvoering der plannen zal worden begonnen. Benoemd is tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Nieuw-VeDpep, de heer A. Sevenbuijsen, van Haarlem. HILLEGOM Wegens het bédanken van den heer A. Veldhuyzen van Zanten Gz., als voorzitter van den Zanderijpolder, is door stemgerechtigde ingelanden van dien polder als soodanig gekozen de heer J. van Til Jz. De bakkersknecht W. W. W., wonende aan den Loosterweg, sprong gistermiddag in bschonken toestand aan den Parallelweg te water, doch werd door een paar werk lieden met moeite op het droge gebracht en naar zijn woning geleid. LEIDERDORP. Ingelanden van den pol der Achthoven hebben de rekening over 1909 vastgesteld in ontvang op f 650.42, in uitgaaf op f 535.34-J en al zoo met een batig saldo van f 115.07^. De begrooting voor 1910 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 837.43 met een omslag van f 1.75 per hectare. De Raad vergadert morgenavond; aan vang te halfacht. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school bestaat uit de heeren: G. W. van Brink, te Lang broek A. P. Stolk, te HaarlemN. Abspoel, te Leiden, en A. Meyer, tc Voor schoten. NOORDWIJK. Dat wij, niettegenstaan de de tegenspraak in andere bladen, goed waren ingelicht, toen wij 24 Januari j.l. be richtten, dat de Meisjesschool der Eerw. Zusters nog dit jaar een belangrijke uit breiding zou ondergaan, blijkt wel hieruit, dat er een (niet-publieke) aanbesteding heeft plaats gehad aan de R.-K. Pastorie van bedoelde uitbreiding, die, naar wij ver namen hoofdzakelijk zal bestaan in het bijbouwen van twee lokalen, één boven- en één benedenlokaal, gelegen aan de Bronck- horststraat. Het werk is tot op heden nog niet gegund. Morgen herdenkt J. van den Vijver den dag, waarop hij vóór. 25 jaar in dienst trad van de Rijnlandsche Stoomtram-maat schappij. Hij trad in dienst als arbeider, standplaats Rijnsburg. Nadat hem het on geluk overkwam, waarvan amputatie van zijn been het gevolg was, werd hij halte chef te Noordwijk-Binnen, belast met de verzorging van het goederenvervoer. Deze functie heeft hij morgen juist 22 jaar en 3 maanden met ijver en tot aller genoegen vervuld. Behalve aan officieele belangstel ling van de zijde der Directie, zal het den jubilaris, dien ieder kent als ,,Ko", op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Aan de R-K. Par. Jongensschool is met ingang van 16 Juni as. tot onderwij zer benoemd de heer A, J. L. v. d. Poel, van Brum men. SASSENHEIM. Gisteren kwam een schippersknecht per rijwiel van de nieuwe losplaats. Juist wilde zekere J. Z., van Lisse, ook per fiets, passeeren. Geen van beiden belde, waardoor zij met elkaar in botsing kwamen. De schippersknecht kwam er goed af, doch de ander had zijn linker arm zoodanig bezeerd, dat hij loopende zijn weg moest vervolgen. Het was den man aan te zien, dat hij veel pijn leed. VOORHOUT. Als brandmeester hebben bedankt de heeren B. Ruigrok van de Wer- ve en >F. van Steyn. VOORSCHOTEN. Hedennacht zijn ten nadeele van den heer C. O., alhier, twee rijwielen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in® In de gisteravond gehouden vergado- ring van het bestuur der Kon. Wilhelmina- Vereeniging werd tot vice-voorzit ter geko zen de heer S. de Groen en tot tweeden penningmeester de heer J. P. Vreeburg. Als datum voor het houden van een alge meene ledenvergadering stelde het bestuur vast Maandag 6 Juni as. In deze verga dering is, behalve de verkiezing van een commissie van controle, ook de vaststelling van hot feestprogramma aan de orde. Het bestuur der R-K. Par. Jongens school heeft aan den heer G. Kroon, onder wijzer aan die school, studie-verlof ver leend tot 1 Sept. a.s. Als tijdelijk plaats vervanger is benoemd de heer M. Lake- man. WARMOND. De R.-K. Kieevereeniging Kiesrecht is Kiesplicht" kwam gister avond bijeen in het lokaal ,,De Zon," in spoedeischende vergadering. Hoofdzaak was het stellen van candidaten voor de Prov. Staten, wier namen aan de Centrale vóór Woensdag a.s. moeten zijn in geleverd. Met algemeeno stemmen werden gesteld de beide aftredende leden voor dit district do heeren mr. Kerstens (R.-K.) en J. J. van Hoeken (A -R), die ook door het bestuur der Centrale R.-K. Kiesvereeni- ging" waren aanbevolen, en door welk be stuur in overleg was getreden met de Anti- Rev. De met zorg saamgcstelde en voorgelezen notulen werden goedgekeurd en mochten evenals het zaakrijk verslag van den afge vaardigde der Centrale Kiesvereeniging", dat werd uitgebracht den dank der vergade ring bij monde van den voorzitter erlangen. Do vergadering hechtte ook haar goedkeu ring aan het voorstel voortaan de verga-le ring te beginnen en teeindigen met den G'hristclijken groet en werd daarna met den Christelijken groet gesloten. De heer A. W. I. Korswagcn, benoemd hoofd der O. L. Tusschenschool te Enkhui zen, is tevens benoemd tot leeraar aan Rijksnormaallessen aldaar. Bij Kon. besluit is mede benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering bij het in 1910 te Washington U. S- A. te houden VlIIste Internationaal Penitentiaire Congres de heer jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer <ler Staten-Generaal, zulks echter buiten bezwaar van 's Rijks schatkist; aan H. Smulders industrieel te 's-Gra- venhage, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de orde van de Kroon van Italië hem door Z. M. den Koning van Italië geschon ken. Tuberculcse-bestrijding. Dezer dagen staat onze stad in het tee- kop der tuberculose-bestrijding, en de Stads, gehoorzaal is er het uitgangspunt van. Daar wappert de vlag van „het Groene Kruis" als symbool dezer bestrijding, daar is het Tuberoulose-Museum gehuisvest en, opdat het gesproken woord nog zal beves tigen en versterken wat deze tentoonstel ling veraanschouwelijkt, daar worden po pulaire lezingen gehouden over de tubercu lose. Gisteravond was er prof. dr. W. Nolen, de voorzitter der Leidsche Yereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, als volksziekte, aan het woord. Evenals Vrijdagavond bij dr. Bruining was ook nu de Foyer geheel met belangstellende hoorderB bezet. Natuurlijk dat de spreker aanving niet een woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis vap Robert Koch, die dezer dagen is overleden. Hij die de oorzaak der tuberculose heeft blootgelegd, is het geweest die de strijders tegen de gevreesde kwaal met moed vervult, omdat men de oorzaak kennend, weet hoe men haar moet bestrijden. Wat is tuberculose? vroeg spr. Een aan- doenipg een ziekelijk proces, dat straks veranderingen, stoornis in de functiën der organop kan teweegbrengen. Men kan tu berculose hebben zonder ziek te wezen; 80 a 90 pCt. van alle mensohen zijn in eeni- gerlei mate tuberculeus. De tuberculose kap echter ook tot alge meene ziekteverschijnselen leiden, waardoor de mensch achteruit gaat en sterft. De oorzaak van de tuberculose is een minimum klein uiterst vergiftig plantje, de bacil, die eenmaal in de organen gekomen, een prikkel in het weefsel veroorzaakt, die knobbeltjes doet ontstaan, welke we tuber- kela noemen. Eeuwen heeft de ziekte voortgewoekerd aleer men tot deze kennis kwam. Eerst had men het microscoop noodig, maar met het microscoop was men er nog niet. Men was wel overtuigd dat de besmetting van den een op den ander werd overgedragen, maar hoe wist men niet. Ip 1882 kwam Kooh met zijn ontdekking voor het licht en zijn theorie, de feiten be vestigend, vond baj de weteppobap geen be strijding van beteekepis, al zagen velen daardoor het resultaat van jaren werkens vernietigd, en werden zij in het ongelijk gesteld. Uitvoerig ging spr. na hoe Koch tot de ontdekking der tuberculose kwam, hoofdza kelijk door toepassing der kleurmcthode. Nu men de tuberkelbacil kende, was de bestrijding mogelijk, en het is sprekers vaste overtuiging dat wij in den strijd tegen haar zullen overwinnen. Prof. Nolen ging nu na hoe de bacil in het weefsel der menschelijke orgapen en vooral in de longen der aangetaste voort woekert, met het hoesten en met het spu tum naar buiten komt cn van claar weder in de organen van anderen te recht kan komen. De eerste zorg is dat 't sputum onsclrado- lijk worde gemaakt. Dit kan in de eerste plaats uitgaan van den zieke zelf, door nooit in gezelschap aan tafel te hoesten ep niet meer te hoesten dan noodig is. Het lijkt soms dat sommiscn voor hun pleizier hoesten. Dat hot hoesten kan worden tegen gehouden blijkt wel hieruit dat in een goed ingericht sanatorium van longlijders aan tafel nooit gehoest wordt. Spr. noemde nog tal van andere voor zorgsmaatregelen, waardoor de tuberkel bacil ongevaarlijk kan worden gemaakt. Komt zij toch in het liohaam, dan is het zaak dat zij er flinke en gezonde organen vindt, in staat om haar te bestrijden en te overwipnen. Een goede voeding en verzor ging is daarvoor noodig, voel zon en veel frissche lucht. Sluit de zon en liet licht niet buiten uw huis 1 riep spr. zvin hoor ders toe. Zoo kwam spr. tep slotte tot de sociale toestanden, die innig verband houden met de tuberculose. Hoe gezonder de mensohen wopen en werken, hoe meer weerstandsvermogen ze hebben tegen ziektemakende kiemep in het algemeen on tegen de tuberkelbacil in het bijzonder. Waar zoo alle factoren medewerken,, daar is het mogolijk mot succes den vijand te be strijden en te overwinnen. Daartoe riep do spreker, wiens overtui gend woord diepen indruk maakte, ten slotte zijn hoorders op. ISrosselftche tentoonstelling. Bij Kon. besluit van 28 Mei j.l. is aan mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn ver zoek, met ipgang van 1 Juni 1910, eervol optslag verleend als eemmissaris generaal voor Nederland, en als lid en voorzitter der centrale commissie voor de inrichting der afdeelingen van Nederland en zijn ko loniën op de Algemeene cn Internationale Tentoonstelling te Brussel, opder dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig aap den lande bewezen gewichtige diensten. Met ingang van, denzelfden datum is be noemd tot commissaris-gen. voor Neder land bij die tentoonstelling en tot voorzitter der ceptrale oommissie voornoemd jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid vah de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en lid dier commissie. De ministers van waterstaat en van land bouw, de heeren Regout en Talma, hebben zich naar Brussel begeven tot het brengep van een bezoek aan do Nederlandsche afdee ling ter Brusselsohe tentoonstelling en tot het deelnemen aan het feestbanket, dat mr. Regout, commissaris-generaal van Neder land bij deze teptoonstelling, zou aanbieden aan do tentoonsteHingsautoriteiten. Reuter seint uit Brussel d.d. 30 Mei: Het feestmaal ter inwijding van de Ne derlandsche afdeeling, dat werd uitgesteld ten gevolge van den dood van koning Eduard, had hedenavond plaats op het ten toonstellingsterrein in tegenwoordigheid van gezanten, het uitvoerend comité en tal rijke officieele personen, onder wie de Ne derlandsche ministers. De Nederlapdsche gezant sprak den heil dronk uit op den koning en de koningin van België. De Belgische minister vap Arbeid Hubert antwoordde en roemde daarbij de traditioneele loyaliteit van de Nederlanders jegens het vorstenhuis en dronk te midden van herhaalde toejuichingen op do gezond heid van Haar, die zoo waardig en vorste lijk de idee vap het Nederlandsche vader land vertegenwoordigt. Minister Regout, commissaris-generaal, herinnerde daarna de geschiedenis van de Nederlandsche deelneming aan de tentoon stelling. Hij dankte de Nederlandsche mi nisters, aan wier aandringen in de Kamer dcae deelpeming is te danken; hij stond vervolgens stil bij de ontwikkeling van de mijnindustrie en dankte België hartelijk voor de gastvrijheid aan Nederland ver leend. Aan het eind van het feestmaal dronk ba ron Janssen, president van het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling op de deelne ming van Nederland aan de expositie, waar door de definitieve verzoening tusschen beide landen werd bezegeld. Hij zeide het Nederlandsche volk te bewonderen, dat groot was door zijn historie, zijn kunst en zijn ziele-adel. Hij constateerde dat het Ne derlandsche volk aan het Belgische een voorbeeld gaf op koloniaal gebied, sprak over een Hollandsch-Belgische entente, ep- begroette in het bijzonder de heeren Tyde- man en Beernaert, die zich de taak had den gesteld dit groote werk tot stand te brengen. Ten slotte bracht hij een dronk uit op de zoo bekoorlijko en waardige Koningin^ die over Nederland regeert. De heer Tydeman dankte hen die aan de' tentoonstelling haddon medegewerkt ep hield een warme toespraak tot den commis saris-generaal, wiens benoeming tot minis ter een bekroning was voor zijn talenten. De Belgische minister van Arbeid roemde Nederland als een der meest actieve na ties, die eon rang wensohte in te nemen on der de industrieele volkeren. Hij hield voorts oen toespraak op het Nederlandseh» volk, dat nadenkend en volhardend wao Verder deed hij do bekwame politiek vat Nederland uitkomen, die bet gezag weet te handhaven over zoo uitgebreide koloniën, bewoond door een enorme bevolking. Het bezoek van do drie Nederlandsche ministers heeft in België een uitstekende*! indruk ver wekt. Spr. hoopte, dat de vriendschapsband den tusschen Nederland en België eiken dag nauwer zullen worden toegehaald en dronk ten slotte op de gezondheid der ministcm en van den Nederlandschen commissaris- generaal. De burgemeester van Brussel bracht iP het Viaamech een dronk uit op de goede verstandhouding dor beide naties. De minister Talma hield vervolgens eeP zeer goed geslaagde toespraak, waarin hij herinnerde aan den raad, dien de Koningin- Moeder aan Nederland had gegeven, toen Zij het bewind nederlcgde: Woes groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn Ik bewonder ging do minister voort de energie, waarmede gij uw zaken bestuurt en wij begrijpen zoer goed, dat gij in uw hoofdstad de industrie en den handel der verschillende naties hebt willen bijeenroepen om te toonen, hoe gij uw plaats in do be schaafde wereld handhaaft. Uw ontwikke ling vuurt ons aan zonder evenwel tot na ijver te prikkelen. Er is voor ónze beide landen genoog plaats. De economische wo- rokl breidt zioh voortdurend uit. Ik breng u mijn oprechte golukwenschen cn drink op het 8uoces dor tentoonstelling. De ministers Regout en Talma bezochten' de Nederlandsche. afdeeling van do tentoon stelling en wenschten den organisateurs ge luk met de schitterende deelneming .van hedenavond. Te 's-Gravenhago is de heer D. F. van Heyst overleden, *»en tooneelverslaggeve* lange jaren verbonden aan het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravcnhage". Van Heyst is in 1831 te Gouda geboren en vestigde zich te Loiden ter bestudee ring van de letteren. Hij vertaalde Halm's „Camoens" en schreef oorspronkelijke too- neelwerken; vooral zijn „Graaf van Ren nenberg" had succes. Groot voorstander van het Tooneelver- bond, heeft hij zich als ijverig lid der Haag scho afdeeling verdienstelijk gemaakt. Uit Miinchen komt het bericht, rlat Al fred Zimmermann, de schilder uit „Ju- gend", op de Chiemsoe uit zijn roeiboot ge slagen en verdronken is. Ons werd gestuurd Salome door Oscar Wilde, „tradukis" door H. J. Bulthuis. Of het mooi gedaan is zijn wij helaas niet bevoegd te vertellen. Uitgever: G. Veldt, Amsterdamo. In „De Lotus-serie" verscheen ,,Ovcr God en het Bidden" door een leerling. Uitg.Hollandia-drukkerij, Baarn. In „De Nieuwe Courant" spreekt Frits Lapidoth over Jules Rcnard. Over zijn lang zaam weTkcn. Hij gaf er niet om veel geld te verdienen, als hij maar genoeg li reeg om er eenvoudig van te leven. Renard had het voorrecht een eebtgenoote te bezitten, die, in tegenstelling met de meeste vrouwen van Franscho litera toren, met zeer weinig tevreden was en* in plaats van haar man aan te sporen tob overmatige productie, integendeel vond dat bij altijd nog te veel deed. Dankbaar heeft Renard dit dan ook in c a interview ge tuigd. Maar nu schijnt die liefhebbende gade het slachtoffer van haar bescheidenheid te moe ten worden! Laat ons hopen dat de Fran- sche Regeering iets doen zal (het zou geep uitzondering zijn) cf dat anders de vela literatoren, die schatten hobbcn verdiend, terwijl Renard matigjes vivottcerde, er voor zorgen zullen dat aan de bescheidcp eischen van Renard's weduwe en kinderen kunne worden voldaai^ Ook in Frankrijk leeft niet ieder 1 gaafd literator ruim van zijn penl

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1