Buitenlandsch Overzicht. Faillissementen. Burgerl. Stand van Leiden. Vragen en Antwoorden. Uit da „Staatscourant". Het Pruisisohe Heerenhuie heeft met 127 tegen 82 stemmen het k i e s- rechtontwerp aangenomen. Scho- naich Carolath en andere leiders der natio- Xiaal-ljheralen waren afwezig. Uit Darmstadt komt bericht, dat de keizer en keizerin van Rusland met hun gezin 2-1 Augustus op het kasteel Wolf sar ten bij Darmstadt bij den groot hertog en de groothertogin van Hessen te gast komen en cr tot November blijven. Het kasteel ligt midden in een woud. Een bericht uit St.-Petersburg aan de l,Voss. Ztg." deelt de volgende bijzonderhe den mede over de Jodenvervolging 1n Rusland: De uitzettingen van Joodsche familiën uit Ihaar tegenwoordige woonplaatsen nemen iteeds groot-er omvang aan. Na de wreede verdrijving van honderden Joodsche gezin nen uit .Kief, komen thans uit Moskou be richten over uitzettingen, die van ongeloof lijke harteloosheid getuigen. De Moskou- eche autoriteiten hebben van de „hoogste plaats" bevel ontvangen, het aantal Jood sche inwoners van do oud-Russische hoofd stad te doen verminderen. Waar nu de hoofden der gezinnen, om de een of andere TcdeD, niet kunnen worden uitgewezen, wordt het volgende gruwelijke stuk bedre ven, om toch het doel te bereiken: Onder allerlei voorwendsels worden de kinderen der Joodsche gezinnen verbanjien, zelfs kinderen van zeer jeugdigen leeftijd. Van een Joodsche vrouw werd een tweeja rig meisje verbannen, wijl de man dier vrouw voor zaken op reis was en de autori teiten verklaarden, dat het kind slechts woonpx-cht had, zoo de vader aanwezig was. Gevallen van verbanning van kinderen, van zuigelingen zelfs, wijl de vader tijdelijk afwezig is, komen, veel voor, voornamelijk wanneer de moeders als tandartsenenz. zelfstandig woonr^oht hebben. En dat ge beurt met echt-Russisehe willekeur, ondanks een Senaatsbesluit de uitwijzing op dien grond ongeldig heeft verklaard. Het eenige doel van die willekeurige handeling is na tuurlijk te trachten, de Joodsche families, die het woonrecht hebben, te noodzaken dit recht op te geven en Moskou te verlaten. De koning van Spanje keerde Zaterdagavond uit Engeland te Madrid terug. De mogendheden overwegen, ten eindde aan het voortdurend geharrewar op Kreta een einde te maken, de verleening van auto nomie onder Turksche souvereiniteit aan het eiland. Men zal, zoo wordt uit- Weenen gemeld, trachten den Kretenzers te doen inzien, dat dit oogenblik voor de verkrijging der autonomie het gunstigst is, daar over eenige jaren, wanneer Turkije weer op krachten is gekomen en de huidige moei lijkheden heeft overwonnen, de kansen daarop verkeken zullen zijn. Ter verwezenlijking van het voorgestelde doel rekent men op de medewerking -/an Veniselos, voor wien dan oen positie zou worden geschapen van denzelfden aard als die van den vorst van Samos. Of de Turken echter met deze door de mogendheden gewilde oplossing genoegen zullen nemen, blijft zeer de vraag. Binnenkort zal in den Zweedsche n R ij k s d a g de behandeling beginnen van het nieuwe tol tarief. Vermoedelijk zal het daarbij tot een heeten strijd komen, daar de commissie, met het voorloopig on derzoek belast, een reeks tarieven van het nogal protect!onnistische ontwerp verlaagd heeft, vooral wat ijzeren artikelen betreft. Voor gietijzer bijv., dat volgens het ont- worp belast zou worden, stelt de commissie vrijen uitvoer voor. Wat machinerieën betreft, werden door 'de commissie verschillende gewichtstollen verlaagd en voor andere belasting naar de waarde voorgesteld. Op de hoogc graanrechten echter, die se dert 1888 in Zweden werden geheven, heeft de commissie geen aanmerkingen gemaakt. Do oud-president Roosev elt heeft geen gevolg kunnen geven aan zijn oorspron kelijk voornemen, om ook 'n Bezoek te bren gen aan Zwitserland en nu heeft hij per brief aan don Bondspresident zijn leed wezen daarover te kennen gegeven. Die brief luidt als volgt: „Voor ik het vaste land ga veriaten, voel ik mij gedrongen u do verzekering te ge ven, dat het mij ten zeerste spijt Zwitser land niet te hebben kunnen bezoeken. Doch dc talrijke uitnoodigingen, die ik ontving nog voordat ik Kaïro verliet, en die ik alle heb aangenomen, namen al mijn beschikba- ren tijd in beslag. Ware dit niet het gevai geweest, dan zou ik Zwitserland ongetwij feld hebben bezocht, en niet slechts voor één of twee dagen. Veel liever had ik dan eenige weken in uw land vertoefd, om te leeren kennen de democratische instellingen van Zwitserland, waarvan het Amerikaan- 6chc volk zooveel leeren kan. Want Zwit serland kan aan Amerika leeren, hoe 't rao- golijk is in een Republiek bij de oplossing der sociale vraagstukken steeds wijze be zonnenheid te verbinden met radicale voor uitstrevendheid hoe het mogelijk is naast dc krachtigste bevordering der eigen belan gen een politiek te voeren, die tevens aan stuurt op den vrede, en die toch op zulk een bewonderenswaardige wijzo de krijgsvaar- digheid van het militiè-systeom bevordert, waarop de veiligheid der Republiek lierust. Wie steeds en overal in de wereld „ge- schwarmt" heeft voor do Vrijheid, die moet in zich levendig den wcnsch voelen, om op Zwitserschen bodem nog meer voor deze hooge idee in geestdrift te ontsteken. Ik betreur het daarom ten zeerste geen gele genheid te hebben gehad om uw bergen te zien, waarop de Vrijheid troont en die trouw bleef aan de heilige overleveringen van het verleden, on toch het bewijs gele verd heeft, dat zij de groote maatschappe lijke vragen kan oplossenj die ons huidige industriecle leven met al zijn ingewikkelde verhoudingen medebrengt. Met mijn beste wenschen, THEODOR ROOSEVELT. Champ Clark, dc leider der minderheid in het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden, kenschetste in de Kamer het Payne-tarief als zuivere humbug. Men ia te Washington van meening, dat daarmede de grondtoon is aange geven voor de democratische verkiezingscampagne voor het Congres in November a.s. Peru heeft het voorstel van de Vereenig- de Staten, Brazilië en Argentinië, om het grensgeschil met Ecuador in der minne te schikken, aangenomen. De regeering van Ecuador heeft aan Let departement van buitenlandsche zaken be richt-, dat zij het bemiddelingsvoorstel :n het grensgeschil aanneemt. Uit B u e n o s-A yres wordt gemeld: De President der Republiek üeeft aan boord van dc „Sarmiento" ter gelegenheid van het eeuwfeest van Argenti nië een revue gehouden over de buiten landsche eskader. N ederland was ver tegenwoordigd door den kruiser „Utrecht". De verboden stad in Peking is sedert eenigen tijd het tooneel van verbit terden s t r ij d. Naar buiten gaat schijnbaar het leven even rustig zijn gang als gewoon lijk, maar wat achter de schermen ge- echiedt, golijkt veel op een ernstigo crisis. De berichtgever van de „Kóln. Ztg." te Shanghai meldt hierover het volgende: Bij de benoeming van prins Tsjoen tot regent over zijn zoon, den jongen keizer koesterde men de verwachting, dat men zou te U(r.n hebben met een rustige, krachtige regee ring. Spoedig echter werd men in dsie ver wachtingen teleurgesteld. Zelfs indien de prins-regent krachtiger persoonlijkheid be zat dan thans, zou het moeilijk zijn den weg te vinden door alle hofintriges, zonder de belangen der dynastie en van het Rijk te be- nadeelen. Drie vrouwen maken aanspraak op het moederschap over den Keizer, en dit niet zonder alle recht. De vtouw van den prins-regent als de natuurlijke moeder van den Keizer, en de vrouwen der laatste twee keizers Toengtsji en Kocangsti als adopt) ef moeder. Natuurlijk staat achter elk van deze vrou wen een partij prinsen en andere mandsjoes, die allen streven naar invloed en macht en da aanhangers der andere partijen van de macht willen uitsluiten, zoolang het moge lijk is, met goedheid en vooral beleefd, zoo noodig echter ook met geweld. En thans schijnt men reeds tot dit stadium te nade ren. Daarvan getuigen berichten over 'an slagen, welko bijna dagelijks openbaar wor den, en niettegenstaande alle officieele te genspraak en het verbod aan do bladen ze te vermelden, niet verborgen blijven. In do omgeving van het paleis schijnt de zenuwachtigheid het sterkst. De prins-re gent wisselt voortdurend van vertrekken. De geheime politie is druk aan het werk, de wachten zijn versterkt, dagelijks hebben arrestaties van revolutionairen plaats, wellicht alleen om het publiek zand in de oogen te strooien en het den waren stand van zaken niet te doen zien. Men weet niet hoever het zal komen, maar vreest voor een geweldige uitbarsting. BRUSSEL, 22 Mei (R. 0.) Dc totale uit slagen der verkiezingen zullen eerst laat bekend worden. Tot nu verliezen do Katho lieken écn zetel te Nivellos. De toestand is niet gewijzigd te Iperen, Mechelon, Kort- rijk, Antwerpen, Namen, Turnhout, Roulers en Os tonde. Eveneens blijft de toestand ongewijzigd te Leuven, Brugge, Anion, Neufchateau en te Dinant. Over Brussel heeft men nog slechts onvolledige resultaten, die geen voorspelling wettigen. De president van den ministerraad werd to Leuven herkozen. LONDEN, 22 Mei (R. O.) Dc Engelsche Minister van Binncnlandsche Zaken ontving van den Koning de volgende proclamatie. „De stem van mijn volk, getuigende van toegenegenheid, liefde en eerbied voctr de nagedachtenis van mijn dierbaren vader, die in alle dcelon van het Britsche rijlc klinkt, en do betoogingen van het publiek, voor namelijk die in de hoofdstad, bij do over brenging van mijn vader naar zijn laatste rustplaats, en de roerende wijze, waarop do groote menigte van zijn hem beminnende onderdanen geduldig en eerbiedig de gele genheid afwachtten om een laatste hulde aan zijn nagedachtenis te brongen, hebben mij en mijn ganselie familie zeer getroffen. Het zoo plotselinge en onverwachte ver driet mocht al overstelpend zijn, dc ge voelens, die daardoor wakker zijn geroepen, deden mij zien, dat het geleden verlies een gemeenschappelijk verlies voor mij en mijn volk is. Ik put er moed uit, hoopvol* do toekomst te gemoet te gaan, sterk in mijn geloof in God en vertrouwen in mijn volk, vol liefde voor de wetten en de constitutie van mijn geliefd land. LONDEN, 22 Mei. (R. 0.) Ter gelegen heid van zijn troonsbestijging heeft koning Gcorgo aan alle gevangenen in hert; Ver- eenigd Koninkrijk kwijtschelding van straf toegestaan. De kwijtschelding varieert tus- selien een week en drie maanden, paar ge lang van den duur der opgelegde straffen. Van alle straffen onder de drie maanden, togen soldaten en matrozen wegens discipli naire misdrijven geöischt, wordt eveneens gratie verleend. LONDEN, 22 Mei. (R. 0.) Heden had den te Cork ongeregeldheden plaats. De aanhangers van Redmond, den leider der Ierscho partij, en van O'Brien, den leider dér dissidente nationalisten, geraakten slaags. Er werden een twaalftal personen naar het ziekenhuis gebracht. De afgevaar digde der dissidenten, Sheehan, werd erg geslagen; hij werd door de politie uit de handen zijnor tegenstanders bevrijd. Cork is de veste der partij van O'Brien. Red mond bezocht heden do stad, welk bezoek aanleiding tot de vechtpartij gaf. PARIJS, 22 Mei. (R. O.) Een nota van Havas meldt: Afgevaardigden van de re geeringen van Turkije en Tunis waren In den te Tripolis vergaderd voor de rege ling van de tusschen Tunis en Tripolis ge rezen grenskwestie. Zij toekenden een op 19 Mei gesloten verdrag, waarbij van weers zijden do rechten op den individueelcn en collectieven eigendom der stammen dier streek worden bevestigd. De feitelijke grensregeling, die dc Eransch-Tuneesche over heden deden eerbiedigen van' Ras Adjedix tot Djemctcn, blijft behouden. Dehibat blijft aan Tunis en Ouezzan met- onderhoorig- heden aan Turkije- Ton zuiden van Djenein kent de thans getroffen grensregeling Plek- pine, een bezitting aan den karavaanweg, die gaat naar Ghadaincs, aan Tunis toe, dat daarenboven het eigendomsrecht op verschei dene waterputten verkrijgt. WASHINGTON, 22 Mei. (R. O.) De af gevaardigde Foss, die onlangs gekozen werd in een district, dat tot nu toe steeds als repuhlikeinsch gegolden had, veroorzaakte groote ontroering door een hevigen aanval togen de nieuwe tariefwet. Zijn redevoe ring was vooral merkwaardig, omdat, tor- wijl dc speaker opkwam voor oen nauwere aaneensluiting tusschen de Anglo-Saksen, Foss zich stelde op het standpunt van re ciprociteit. J. Laanen, kapper te Rotterdam. Joh. Ridderbos, schipper te Delfzijl. J. Hagel, ontslagen brievengaarder te Dutte (Losser). Voorloopigo surceance van betaling ver leend aan W. Nieuwenhuizen, huiseigenaar en aannemer to 's-Gravenhage. Eerste huwolijksafkondiging Yan 22 AJei. W. vao Kuyeren jm. 29 j. od M. VerbioBt jd. 32 j. C. Blok jm. 25 j. en J. Meestors jd. 21 j. A. van Es jm. 20 j. en J. Wassink jd. 21 i. H. S. Groeneveld jm. 23 j. en T. C. de Groot jd. 28 j. A. Ouwerkerk jm. 24 j. en M. W. Zirkzee jd. 24 j. A. Scbouton jm. 23 j. en H. C. Schouten jd. 22 j. J. J. Maghiel8e jm. 26 j. en M. van den Bosjd. 21 j. J. Kasteelo w. 51 j. en A. Pison w. 43 i. J. Hansen jm. 28 j. en G. vao Engelenburg jd. 30 j. J. Burok jm. 28 j. en J. C. W. Hoogkamer jd. 25 j. D. Boekee jm. 24 j. en G. Klomp jd. 21 j. J. de Klnyver jm. 37 j. en P. van de Lsarjd. 21 j. N. H. de Roo jm. 25 j. on S. M. Nienwstraten jd. 21 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Johannes Petrus, Z. van J. H. Karremans en P. 0. van der Werf. Catharinn Johanna Maria, D. van C. Grundeken en C. P. Iloojjtnans. Gehuwd: Arie van Winkel 25 j. en Gemtjo van Zijlen 24 j. Overleden: Jacoba Dijkman, 59 j., echtgo- noote van C Overklcelt. AARLANDERVEEN. Bevallen: Maai te de Ridder geb. Van der Zwam, Z, Uondrika van Ofwcgon gob- Do Ridder. Z. Johanna Hoogeboom geb. Bunnik. Z. Aletta ittebol geb. Van Zanten Z. WARMOND. Geboren: Maria Wilbelmina, D. van J. C. van der Voet en B. van derWilk. Theodora Cornelia, D. van J. A. Kerkvliet en Th. C. van der l'rijt. Maria Elisabeth, D. van J. G. vnn der Horst en P. Zwetsloot. Ondertrouwd: N, van den Bent, jm. on J. E. Schijf jd. Vraag: Zoudt u mij kunnen meedeelen hoe men 't beste komt van Leiden naar Zieriksce, per trein, boot, desnoods, een deel per fiets, en wat pl.m. do kosten zou den kunnen bedragen? Antwoord: De reis van Leiden naar Zieriksee maakt men het gemakkelijkst, eenvoudigst en goedkoopst als volgt. Van Leiden naar Rotterdam per Hall. Spoor (retour 2de klasse f 1.80, derde f 1.201 of per fiets over Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Bleiswijk, Hillogorsberg, Rot terdam, afstand pl.m. 28 K.M., bij matigen gang een rit van pl.m. 2 uren. Van Rotterdam naar Zieriksee per stoom boot „Schelde" dio dagelijks op getij vaart, duur der reis pl.m. 5 uren prijs le klasse f 1.50 enkele reis, f 2.25 retour; 2o klasse f 0.75 enkele reis, f 1.25 retour. Men kan ook van Rotterdam uit per tram direct naar Zieriksee gaan, prijs re tour van af Leiden le klasse f 4.60, 2e klasse f 3.15. Vervolgens kan men ook per spoor naar Roosendaal gaan en van daar per tram naar Zieriksee. Beide laatstgenoemde routen verdienen echter geen aanboveling; de reis duurt lang, het materiaal* van de tram is niet comfortabel en de rit eentonig. Vraag: Ik heb tegen 1 Juli bij monde een huis gehuurd voor ruim f 200 per jaar. Ik heb echter een huis gekocht en wil nu van dat andere huis af. Ben ik nu verplicht schadevergoeding te betalen? Antwoord: U zult eenvoudig de huur gestand moeten doen. Wij zouden u raden dadelijk de huur weer op te zeggen^ dan bent u er immers met 3 maanden af wanneer ten minste de huur niet bepaald voor een vol jaar gesloten is. Vraag: Indien men ©enig gereedschap uitleent, hoe kan men het dan weer in be Üericliten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 814 Mei 1910. Stand vnn dei boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Wat«rlooxing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. 8 Mei. 9 Mei. 10 Mei. 11 Mei. 12 Mei. 18 Mei. 14 Mei. 51 51 51 47 61 50 49 en.-A.P. 50 53 53 52 54 50 51 «ra.—A.P. Spaarndam u„ Halfweg n., Gouda 57**Katwijk 12au. Spaarndam u., Halfweg Qouda 14w u., Éatwgk 26*° n. Door d« aluts U Gouda u. 7* zit krijgen, wanneer de leener de terugga ve weigert? Antwoord: Dan moet hij eenvoudig tot teruggaaf gedagvaard worden en zult u moeten afwachten waarop hij zich beroept. Het beste is dat u zich tot een procureur wendt. V raag: Wanimeer moet ik mij opgeven voor de voorbereidende militaire oefenin gen en bij wien moet ik dat doen? Antwoord: Vóór 1 Juni a. s. op het bureel van den commandeerenden officier der infanterie alhier, Pieterskerkhof No. 6. V raag: Zoudt u me kunnen zeggen op welken datum de loting dit jaar valt? Antwoord: In de maand October, «le datum is nog niet bekend; wordt in do officieele berichten in dit blad ter kennis gebracht. Vraag: Kan iemand ook per abuis failliet gaan? Antwoord: Wij hebben er nooit van gehoord en moeten eerlijk erkennen dat uw vraag ons niet duidelijk is, daar wij niet begrijpen wie dat abuis dan zou moe ten begaan. Dwalen is menschelijk, maar in dit geval komt ons het begrip van dwalen voor vrij wel uitgesloten te zijn, tenzij er een dwaling in den persoon mocht hebben plaats gehad en er b.v. twee personen mochten wezen van nagenoeg denzelfden naam en van dezelfde betrekking in dezelf de plaats. Vraag: Zoudt u mij ook kuniven inlich ten omtrent het voorbereidend militair onderricht, hoe oud of men moet wezen om daaraan deel te n^men Ik ben den 24sten Maart 1.1. 17 jaar geweest. En welke zijn de voordeelen hieraan verbonden? Antwoord: Ge hebt den juisten ouderdom; ge moet u voor 1 Juni opgeven. Bij het verwerven van een getuigschrift ten gevolge van het volgen der voorbereidende oefeningen, maakt ge aanspraak op keuze van korps en garnizoen bij de indeeling als milicien. Vraag: Zoudt u mij niet kunnen zeg gen waar en wanneer mep zich moet aan melden om deel te nemen aan do vooroefe ningen der militie alhier? Antwoord: Vóór 1- Junj a. s. op hert. bureel van den commandeerenden officier der infanterie alhier, Pieterskerkhof No. 6. Vraag; Hoe komt het dat nu reeds de hulpbrug aan de Blauwpoortsbrug gereed gemaakt wordt, terwijl nog geen aanbeste ding of liever herbesteding heeft plaat6 ge had; doet dat nu de afd. gemeentewerken of is dat zooals men dat noemt een onders- handsche gunning aan dezen of genen? Antwoord: B. en Ws. wilden zooals "U bekend kan zijn den bouw van de brug reeds op 14 April ondershands opgedragen aan de firma' Penn en Bauduin te Dordrecht Was deze gunning doorgegaan dan ware het niet van onpas geweest dat de hulp brug nu al gelegd was. Thans zal een openbare aanbesteding plaats hebben en wel op 6 Juni. Dus zoo heel veel te vroeg zal de hulpbrug wel niet klaar zijn. De uitvoering geschiedt floor Gemeentewerken zelf. RECLAMES, h 40 Cents per regel. 8680 4 Tan d m i d d.el en L.POOL ZÓ N N Voorbereidend militair onderricht. Idgevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de panmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den lsten Juni eerst komende en w>ri: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillcrio in garnizoen ligt, bij don Com mandeerenden Officier der Infanterie of der V es tóng-artillerie b. in de overige plaatsen hij den Bur gemeester der gemeente. Bedoelde Comxn andeerencLe- 0 f fi eieren en Burgemees tors zenden vóór of op 1 Juli aam den Inspecteur deer Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, \7elke jongelieden zich tot deelneming Lebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, a 11 e v e r- zoeken om alsnog tot het onder richt te worden toegelaten, zul len worden afgewezen, tenzij do be langhebbenden kunnen aantooman, dat -jrij door verblijf in- het buitenland of om an dere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a-s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moe ten maken op de noodzakelijkheid zich daar toe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, ter wijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet ge schieden doorhen, dietenvorigen jare reeds aan het onderricht deel n am 0 n. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Zutphen P. Veen, pre dikant bij de Nederlandsch Hervormde ge meente en wonende aldaar; J. P. Royer benoemd tot burgemeester van Hasselt en B. J. M. Thomas tot bur gemeester van Hoofdplaat; benoemd tot Nederlandsch afgevaardig de op het in Juni 1910 te Brussel te houden congres van de Internationale Vereeniging tot Bescherming van den Industrieelen Eigendom mr. F. W. J. G. Snijder van Wis- senkerke, waarnemend directeur van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te 's-Gravenhage; benoemd tot lid van het hoofdcomité der vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, commies bij het departement van Buiten landsche Zaken, te 's-Gravenhage; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, referendaris bij het departement van Koloniën, te 's-Gravenhage; en dr. G. W. S. Lingbeek, arts, praktizeerend geneesheer te 's-Gra j vc-nhage; in de commissie voor den Nederlandsch I Zu-dafrikaansehen handel benoemd tot lid 1 mr. H. Cosman, directeur der Trans- 1 vaalsche Bank- en ïlandelsvereeniging v/h Baerveld k Heyblom te Amsterdam; bepaald dat de commissie van aanneming voor adelborst 2e kl., 3e afd. by het Koel Instituut voor de marine te Willemsoord in dit jaar al zijn samengesteld als volgt: lid, tevens voorzitter, do kapitein ter zee W. D. H. baron Van Asbeck, comman dant van het Kon. Instituut voornoemd te vens directeur van het onderwijs; leden: de kapitein-luitenants ter zee J, Al bar da en E. Coenon, en dr. J. F. A. Meilink en dr. G. M. Slothouwer, directeu ren van Hoogere Burgerscholen met vijf- jarigen cursus, respectievelijk te Assen en te Wageningen; plaatsvervangend lid, dr. H. F. Hnysken directeur der H. B. S. met vijfjarigen cur.' sus te Veendam; secretaris, aan de commissie toegevoegd, de luitenant ter ree 2e kl. H. Bisschop van Tuinen. H. J. Vöoren, ontv. der dir. bel. en acc. te Hedel^ met 1 Juni, ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld bij het Departement van Financiën. Met 1 Juli aan L. Beijerinck, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van ontv. der reg. voor de burg. akten te 's-Gravenhage, met dankbetuiging. Met 1 Juli, benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen in het 44ste divi sie ('s-Gravenhage), P. de Joncheere> thans insp. der reg. en dom. in het 40ste'divisie te Leeuwarden. Bij het wapen der cavalerie op non-acti viteit gesteld, ter zake van tijdelijke onge schiktheid, de luit.-kol. A. B. van Tienho ven, van het 4de reg. huzaren. Bij dat wapen benoemd bij het derde reg.. huzaren: tot ritmeester de 1ste luit. G. W. Vreede, van het 2de reg. huzaren; tot eersten luit., de tweede luit. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van het korps bij het '1de reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester jhr. E. W. von V/rangel auf Lindenberg van het 1ste reg. huzaren. Met 16 Juni benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht J. Blitz, thans commies der telegraphic lste kl. Aan mr. E. R. Borgesius, op zijn verdoek, met 1 Juni, eervol ontslag verleend uit zijn betrokking van kantonrechter te Appinge- dam, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Huwelijken van officieren. Het Kon. besluit van 14 dezer betreffende huwelijken van officieren houdt het volgen de in: De officier van de landmacht, die een huwelijk heeft aangegaan, is verplicht bin nen acht dagen na- de voltrekking van dat" huwelijk hiervan kennis to geven aan den chef, onder wiens bevelen hij is gesteld, of die als zoodanig is te beschouwen, on der mededeeling tevens van den geslachte naam en den voornaam of de voornamen zijner echtgenoote. Bij de hierboven bedoelde kennisgeving moet- worden overgelegd een schriftelijke verklaring, ten blijke, dat de officier van. de voltrekking van het huwelijk af deelge noot wordt van de weduwen- en weezenkae voor de officieren van de landmacht. Het bepaalde is echter niet toepasselijk ten aanzien van officieren, die op grond van tijdelijke ongesteldheid op non-activi teit zijn gesteld, en niet kunnen overleg gen een geneeskundige verklaring, waaruit blijkt, dat zij niet lijdende zijn aan een ziek te of ongeneeslijke kwaal, welke hun spoe dig overlijden waarschijnlijk maakt. Do minister van oorlog wordt gemach tigd een regeling te treffen ten einde te verhinderen, dat de vrouw van een gehuwd officier haar echtgenoot volgt bij militaire expeditiën of marschen, of verschijnt in de kampementen en do k an tonn em en ten. of bij het leger, wanneer het het te velde is.. Geen inrichting tot algemeen nnt. De Staatscourant houdt een Kon. besluit in van 28 April 1910, Stbl. 125, waarbij aan het R.-K. Parochiaal kerkbestuur van den H. Joseph te Benüobrook voor zijn vereeui- gingsgebouw de plaatsing ontzzegd wordt op de lijst der inrichtingen tot algemeen nut, welke vrijstelling kan brengen van den aanslag in de pcrsoneele belasting. Ook de Raad van State wilde de plaat sing op de lijst geweigerd zien, doch op anderen grond dan de min.)ster van finan ciën aanvoert yi zijn rapport aan de Ko ningin. Do Raad van State zegt, dat in het gege ven geval do plaatsing op do lijst niet kan geschieden, daar het perceel niet (gebjk de wet dit vordert) uitsluitend wordt gebruikt als inrichting tot algemeen nut door zede lijke lichamen, vereenigingen in het bezit van rechtspersoonlijkheid of stichtingen. Dit is niet het bezwaar van den betrokken minister tegen de plaatsing op de lijst. Mr. Kolkman toch zegt in zijn rapport aan H. M. kort en goed, dat. men hier niet te doen heeft met een inrichting tot algemeen nut en verzet zich deswege tegen plaatsing op de lijst, bedoeld in art. 4 pax. 2 der wet op do personeele belasting. In het Kon. besluit wordt het karakter van inrichting tot algemeen nut ontzegd aan boven aangeduide inrichting, aange zien gebleken is, dat het perceel in quaestis in de eerste plaats is een sciiaft- en ont- spanningslokaal voor den werkenden stand, derhalve een volkskoffiehuis, waarvan het algemeen nut niet kan worden toegegeven, terwijl zij voorts bestemd is om aan ande ren tot tijdelijk gebruik te worden afge staan voor allerlei doeleinden, waaronder er zijn, die evenmin gezegd kunnen worden tot algemeen nut te strekken, zooals bij voor beeld het geven van muziek- of tooneeluit- voeringen en het geven van particulier© feesten.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6