H. J. VAN HENSBERSEN, Marschweg 30. 300 ONGEREGELDE KARPETTEN. Moderne Automobielen te huur Teleph. Interc. 238. Gebr. STRAATSBURG. Spraakgebrekkigen. GROTPAC8TMM, NAAISTER gevraagd, Drie-en-een-Kleinfje. Begrafenis-Onderneming„PIËTAS" „De Leidsche Auto-Garage." Delahayc Brennabor Begraafplaats „Eihijnhd" Gymnasium te Leiden. V an der-W erf straat 60. DB LEIJDSOBtE Directeur: H. KEERE3VEER. RijwseShandel. lste klasse Rijwielen B. S. A., Wilhelmina, Cleveland, enz. Degelijke Reparatie-Inrichting Z°tLc"?e»£wielS!& 42 Hasr9.sir. 42. met vertrouwbare Chauffeurs. Levering van ieder gewenscht fabrikaat AUTOMOBIELEN. Agenten der Automobielen. Brieven van een Leidenaar. 9 w Banden Neemt uw maatregelen bijtijds. nabij het Haagsche Schouw. Oe Gemeente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap te Leiden bericht, dat de nieuwe begraafplaats „Rhijnhof" van af 23 ttiea. s. in gebruik zal worden genomen. Tevens geeft zij kennis, dat van af voormelden datum de begraafplaats aan de voormalige Hee renpoort zal worden GESLOTEN en op de begraaf plaatsen aan de Groenesteeg en de voormalige Nlarepoort geen NIEUWE graven meer in gebruik zullen worden genomen. 6677 38 INRICHTING VOOR 6181 6 Bijnsborgerwec 38c, OEGSTGEEST. Het toelatingeexamen zal worden afgenomen op 7, 8 en 9 Juli. Aangifte van Candidaten, met op- gavo van do klasse, waarvoor men examen wenscbt to doen, volledigon naam, loeit yd, adres en school, waar men laatstelijk onderwijs heeft ge noten, vóór 18 Juni by Dr. H. VAN ECK, 6649 13 waarnemend Rector. Oe gewone jaarlijksche In den Kooi-, Laker-, Kogjes- of Tuin der Polder en Faljerel, onder W a r- mond, zullen gehouden worden te WAitHONB>, op Woensdag 1 Juni 1910, dos voormiddags 9 uren, in het Hotel „De Stad Rome", en te SASSENHElW, op JDon- derdag Juni 1910, des morgens ÏO uren, in „het Bruine Paard". Op de Grasverpachting te Warmond zal tevens worden verkocht een Hectaro Haver en Hectare Grasgewas, staande in den Morsebel Polder te Oegstgeest, eigendom van den Heer W. VINK, aldaar. 6672 19 in Btaat ztynde Kinderkostnums, Damesblousea en Rokken te maken. Geen atelier. 7 Br. Bur. v. d. BI. onder No. 6684. Zwembroekjes 22 Cts. 1000 Serpentines f 2.25. 6673 7 Kantoor: Aalmarkt 16. Telefoonnummer 861. Onder aanbeveling der H.H. Hofaris J. J. TER LAAG Czn. S. J. LE POOLE. Cr. J. C. Hl. TIMMERMANS. W. F. VERHEY VAN WIJK. Or. C. M. VAN V00RTHUY5EN. 6096 30 van af f 75.—. GOEDKOOPERE van at f 50,met garantie. Tevens te koop: een best 2de-hands IBamesrijwiel „Brennabor", met Freewheel en 2 Remmen, voor billijkeu prijs. 6687 30 DE GOEDKOOPE BEDDENWINKEL, in de Janvos* sensteeg 65, heeft deze week 800 ongeregelde Karpetten, die voor halve prjjzen worden verkocht. Bö deze party zyn prachtsoorten, van die echts mooie fijne Karpetten. Wie nu nog ge9n Karpet gekocht heeft, moet beslist nu naar de Janvoasensteeg 65, want dis gelegenheid komt nooit weer terug. By deze party zyn van die heele groote soorten, die geregeld 7 en 8 gulden kosten, gaan nu weg voor ƒ4.90. Donk dus aan je voordeel, en wees verstandig, gaat alleen naar deu Goedkoopeo Beddenwinkel in de Janvossensleeg 65, dan ben je aan 't ware adres. 6683 24 Vraag prezen en Proefwagens. «som I CCCXII. Do wereld bestaat eigenlijk uit voor- en tegenstanders. Meu kan ter wereld niets be denken of er zijn menschcn tegen en* cr zijn menschcn voor. Denlc maar eens aan <lo kwestie van het grocnloopen in de stu dentenmaatschappij. Wat oen verschil in oordeelvellingen daarover van hoogleeraren, waarvan de mecstcn uit eigen ondervin ding, allen uit eigen aanschouwing de wer king en uitwerking kennen, en die onbï vangen van blik genoeg moeten zijn, om een onpartijdigen kijk op de zaak to heb ben. En om uit do in „Het Vaderland" voor komende beschouwingen .slechts twee mee rlingen tegenover elkaar to stellen ver dedigt prof. Knappert dc instelling niet met warmte en veroordeelt prof. Groene- wegen piet niet evenveel gloed daar in een gedocumenteerd betoog? Beide zijn thcolo- gischo professoren, ernstige degelijke mannen. Voor- on tegenstander; is het niet een ziel kundig raadsel? 11c zal mij over de al of niet noodzakelijk heid of wen schel ijle hei'd van het bestaan en het voortbestaan van den groentijd geen oordeel aanmatigen, en hier ook niet trachten weer te geven het oordeel van het gros der burgerij, dat natuurlijk cr wel iets van heeft waargenomen, doch do feiten dio wcl- ©ens zijn en nog worden gepleegd, meestal bij overlevering kent, omdat do burger geen. toegang heeft tot het kroeg- en kamerleven ^•an den echten student. Daar gaan verhalen van ontgroeningsgc- bcurtenissen rond, die een mensch de haren jtcn berge zouden doen rijzen, al zal het {algemeen worden erkend, dat de toestanden van jaar tot jaar beter of minder erg zijn fdnaardat men zich op 't standpunt van voor- Af tegenstander pielt. Ik wil nu eens niet Jot een dezer categorieën beboeren, doch £ls onpartijdig man tóch mijn verwonde ring uitspreken dat de aankomende student yoor zijn vorming en ontwikkeling die ont- groeiungskuur ;zou poodig hebben. Ei lieve, wat jnoest er dan al niet voel aan ons ge wone menschen ontbreken I Maar de maat schappij, de werkelijkheid van het leven doet het ontgroeningswerk ook wel, dunkt mij- Al gebeurt hot in het leven een beetjo anders. Ook daar worden wc wijs met ecliade en schande, dikwijls. Zou die levens school het yoor do studenten ook niet kun nen doen? Vóór- en tegenstanders, men treft zo ook aan om hij het studentenleven te blijven, met betrekking tot de studentenfeesten. „Wat een drukte voor céu week", klaagt menig eerzaam burger, als hij de feest tent aanschouwt aan den Zoetexwoudschen Singel en do plaukenstellagcs over en bij de Singclgracht. Daarvoor moeten wij een stuk van onze vrijheid en onze rust opofferen, zucht een bewoner van het Plantsoen of Singeler worden mooie plekjes van ons mooi plantsoen opgeofferd. „Dat wordt niet voor ons „daargestcld"," hoorde ik een Maandaghouder, die Dinsdag morgen nog niet geheel hekomen was, met verdachte gesticulaties aan twee vrouwen, die haar nieuwsgierige blikken richtten naar het bouwwerk jn de Singclgracht, duide lijk maken. „Wij moeten een heel jaar leven van pog niet het duizendste part wat ze 'daar voor pen paar dagen, in 't water gooien." Dc man vergat dat hij zelf bezig was een mooi deel van dc kostelijke week te ver luieren en voor zijn doen misschien nog meer in de kroeg had vergooid, als elk der lustruinvierende ptudentcn aan dc feestelijk heden zal besteden. „Laten ze het maar- doen," zei eon van de werklui die daar bezig waren; „het geld moet rollen. Daar wordt wat verdiend aan arbeidsloon voor opbouwen en afbreken. Je kunt nu aau elke hand oeu baas krijgen en verleden jaar liepen we ons moe om werk tc vinden. Wat mij betreft, vieren ze <lk jaar een lustrumfeest." Hiermede ben ik gekomen op het terrein van de voorstanders der lustrumfeesten en oiulcr dezen heb ik heel wat gehoord die zich door dezelfde motieven laten leiden als de teil tooneelo gevoerde werkman. Ik ben op vergaderingen geweest van straatversieiingscommissies, waar gezegd werd, dat de winkelstand en neringdoenden, verplicht waren tot de straat versiering bij te dragen. Zij waren het toch die prcfiteeren van de lustrumweek. Ik zal dien stemmen niet geheel ongelijk geven. Het geld moet rol len, zeker, .dan komt het onder de men schen. En de studenten, die het feestgebouw ditmaal inderdaad feestpaleis laten bouwen, die een tooncel over 't water op richten, die dure maskerade-pakken aanschaf fen, 't zijn jongelui wier ouders liet over 't algemeen goed kunnen doen en als zij deze eens in de gelegenheid stellen voor écn keer een duizend gulden of meer of minder, ex tra uit tc geven, dan verdienen daaraan weer velen, direct pf indirect. Den reünisten, die van heinde en ver zoo'ri dag of wat overkomen en zich nog woer eens jong gevoelen als in hun studeerenden tijd hindert het ook niet of ze wat extra uitgeven en daarvan blijft hier wat zitten cn daar wat hangen. En dan do gewone toeschouwers, ingeze tenen, vreemdelingen, die voor een dag over komen en die verteren moeten en verteren willenZeker, er wordt in zoo'n week ver diend, veel verdiend en wie zou het niet toejuichen, maar toch hindert het mij, dat dit bijna altijd als het argument geldt als men voor deze feiten pleit en het toejuicht dat er veel werk van gemaakt wordt. Ik meen dat wij uit beter en nobeler be weegredenen voor oen feest, dat zoo innig verband houdt met het bestaan en den bloei van onze Hoogeschool, kunnen voelen en ons warm maken. Het Leidsch Studentenkorps maakt het der burgerij mogelijk na elke vijf jaren het heuglijk feest van de stichting onzer Uni versiteit, die is saamgeweven met onze historie en met ons bestaan, te herdenken. Als Leiden uit den ouden tijd niet Lei den was geweest, dat na een lang en bang beleg zich had ontworsteld aan den greep van den dwingeland en daardoor medege werkt aan de vrijmaking van het geheel© Gemeentebestuur, dan was hier geen Hooge school gesticht en hadden we onze Hooge school niet gekregen, dan was Leiden nooit geworden wat het thans is. Wanneer wij dat voelen en dat moeten we dunkt mij wel, en door al de voorbereid selen tot het echte, het klassieke Leidsche lustrumfeest, dat aanstaande is, aan het denken gebracht zijn dan valt elk be zwaar weg, dan laten we ons niet enkel lei den door kleine egoïstische motieven, maar dan juichen wij het Lustrumfeest toe cn we willen al ons best doen om het schitterend to doen slagen, opdat die schittering ook ver naar buiten zal schijnen en medewer ken tot verhooging van den roem, die sinds eeuwen uitstraalde van de Leidsche aca demie en nog van haar doet spreken. De studenten organiseeren hun leesten, zich daarbij verbroederend met Leidens burgerij. Leidens burgerij op liaar beurt moge de stad een feestelijk aanzien geven en aan trekkelijk maken voor vreemdeling en stad genoot beiden. Daarvoor diene in de aller eerste plaats een zoo algemeen mogelijke straatversiering, die de feeststemming zal verhoogen en veredelen. Maar daartoe kun nen ook strekken feestelijkheden zooals thans voor het eerst zijn op touw gezet door militairen en burgers, die op het Schuttersveld zullen worden gegeven: het paardenconcours, en dat- zoo uitnemend is georganiseerd, dat het. een der grootste at tracties zal vormen van heel de feestweek. Laat. elk nog de weken, die ons resten, benutten om mede te werken ten einde den 335sten verjaardag van onze Hoogeschool zoo schitterend mogelijk te vieren. Gemeenteraad van fltijusburg. Afwezig met kennisgeving: wethouder H. \an Egmond. Voorzitter: de burgemeester, de heer R. Ham. De Voorzitter opent dé vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Schrijven van den Commissaris der KoningiD, behelzende me- dedeeling van de herbenoeming van burge meester Van Ham.2o.goedkeuring van Ged. Staten in zake verkoop van, grond aan de Ned. Herv. Gemeente en van den Hoofde- 1 ijken Omslag; 3o. verslag van de Gezond heidscommissie, zetelende te Katwijk. Vervolgens stellen B. en Ws. den Raad voor een geldleening te sluiten van f 3000, waarvan f 2400 zullen worden, besteed tot betaling en verderen aankoop van water meters en f 600 tot aankoop van steenen voor bestrating, enz. Aangenomen. Ook worden goedgekeurd enkele af- en over schrijvingen op de begrooting. B. en Ws stellen voor de politie-vcrorde- ning aan te vullen met een artikel, inhou dende verbod om veldvruchten te wasschen in openbare wateren binnen de gemeente op straffe van ten hoogste f 15. Het Dageliikseb Bestuur meende hiertoe te moeten overgaan, omdat door genoemde handelingen er dammen ontstaan in het vaarwater, waardoor de scheepvaart wordt belemmerd. De heer Van. Iterson is ook voor dit verbod, als er dan maar de hand aan gehouden wordt. Er zijn al zooveel be- Ds komeet Bij de waarnemingen van de komeet aan den westelijken sterrenhemel, waaraan de beroemde komeet eiken avond zal glo ren, spelen nu zon en maan ieder 'n belang- rijko rol. In onderstaande tabel kan men zien, hoe laat de zon ondergaat, m.n.w. wanneer de observatie kan beginnen, boe laat do maan op- of ondergaat, hoe lang bij anti-cyclonisch weersysteem de eerste (helderste) schemering zal duren, en ten van HaSlay. slotte, hoe laat de komeet achter den Wes ter horizon wegzinkt, "erder kan men eeni- ge „goede" oogenblikken zien aangegeven. Deze oogenblikken hangen dus van mann en zonneschemer af. Wat de eerste scheme ring betreft, zij opgemerkt, dat deze, hier steeds op 12 minuten aangegeven, soms veel langer kan duren. Hier a wordt slechts bedoeld de waarschijnlijkheid van het totaal onzichtbaar blijven der komeet. Datum. tb h ra P O cn a o CSJ th SS S ffl u o> O .5 W Maan. Ondergang van de Komeet. 1 Duur van de waarnoming in bet gunstigst geval. Q Maand Opkomst. Ondergang. 1910 N.M. N.M. N.M. N.M. N.M. gedurende 21 Mei 7M 8.6 5.5 10 9 2.3 22 7.55 8.7 6.15 10.41 2.34 23 7.56 8.8 7.27 11.— 2.52 24 7.58 8.9 8.41 11.15 S.6 25 7.59 8.11 9.50 11.20 3.9 26 8.1 8.13 10.52 11.27 3.13 27 8.2 8.14 11.44 11 39 3.16 28 8.3 8.15 11.80 3.16 V.M. 29 8.5 8.17 12.23 11.31 3.14 30 8.7 8.19 12.52 11.32 3.13 31 8.8 8.20 1.14 11.32 3.12 1 Juni 8.9 8.21 1.82 11.30 3.9 2 8.10 8.22 1.47 11.29 3.7 3 8.12 8.24 2.38 11.28 8.4 4 8.13 8.25 4.7 11.26 3.1 5 814 8.26 5.39 11.23 2.57 6 8.15 8.27 7.12 11.-1 2.54 Gunstige oogoabl kken. Diroct na zonsondergang. Om halfnegen. Om kwart voor tienen. Om kwart voor elven. Tegen halftwaalf. Tusschen tien uren en halftwaalf. De laatste kolom geeft den duur aan in uren en minuten. sluiten genomen, waarvan men, geen uit werking ziet. Voortdurend wordt alles, wat men kwijt wil zijn,, in don Vliet geworpen. Ook de andere Raadsleden oonstateeren overtredingen, bij het te hard rijden van wagens, bespannen met hitten, in de kom eer gemeente, het rijden van fietsen op de kleine steentjes, enz. Dr. JODker is ook voor de aanvulling met dit artikel; er zijn goede gronden voor, ook hygiënischemaar waar moeten do menschen dan hun veldvruchten wasschen De heer Van.Klaveren beweert, dat de veldvruchten, die van het veld worden gehaald, evengoed buiten de gemeente kun nen worden gowasschen vóór men die naar liuis of schuren vervoert. Genoemde aanvul ling van de politie-verordening wordt aan genomen. Ten slotte komt aan de orde de aanvraag van de Noord-Zuid-Holl. Trammaatschappïj tot het leggen, enz. van rails voor den aan leg van de electrische tramwegen. B. en Ws. stellen voor de gevraagde ver gunning te verleenen onder de volgende voorwaarden: lo. handhaving van de thans geldende overeenkomst voor het onderhouden van de grindbaan tusschen de trambaan tegen een jaarlijksche vergoeding van de Maatschap pij aan de gemeente, respectievelijk van f 150 en f 87, samen 2372o. dat door en voor rekening der Maatschappij ten genoe- ge van B. en Ws. over de spoorbanen wor den gemaakt en onderhouden, uitpaden met klinkers bestraat ter breedte van minstens 3 M. voor bestaande of nieuwe overgangen en van minstens 2 M. voor bestaande of nieuw te bouwen huizen; 3o. dat de onder bouw en de leuningen van do brug in de Brouwersteeg over den Vliet ten genoege van B. en Ws. worden hersteld en de be staande bestrating in de Brouwersteeg ten zuiden van de brug door een nieuwe klin- kerkbestratirg worde vervangen; «lo. dat door en voor rekening der Maatschappij en ten genoego van B. en Ws. de Noordwijker- weg langs de perceelen kadastraal bekend gemeente R. sectie B Nos. 1566, 1368 en 1369 gedeeltelijk (tot en met het laantje), over de volle breedte worde bestraat met klinkers; 5o. dat het dek van de trambrug over het Oegstgeestsch Kanaal dicht worde gemaakt ten genoege van B. cn Ws.6o. dat de Maatschappij zal moeten toelaten, dat door de gemeente onder de trambanen buizen voor rioleering, water- en gasleiding, electrische kabels en kolken worden behou den of gelegd en zoowel voor aanleg als herstelling daarin de noodige opgravingen worden gedaan; 7o. dat een wachter worde geplaatst ongeveer op den hoek van het perceel kadastraal bekend gemeente R. Sectie B 1852 bij den Voorhouterweg en de Brouwersteeg8o. dat bij heb ophouden der tram-exploitatie op de hierbij bedoelde trambanen (of een gedeelte dier banen) de rails, de palen en draden zullen worden verwijderd en de banen als weg ten genoe ge van B. en Ws. worden opgeleverd bin nen zes maanden na daartoe bekomen aan schrijving van B. en Ws., een en ander voor rekening van de Maatschappij en bij ge breke op haar kosten door het gemeente bestuur. De heer Van Iterson stelt voor, dat er een halte zal zijn in de Koestraat. De heer Schonevelcl kan zich met deze voorwaarden wel vereenigen, vooral wat punt 7 betreft. Een wachter is daar be slist noodig, vooral met het oog op de in aanbouw zijnde huizen, waardoor de weg daar zeer onveilig zal worden. Tegenwoordig (na het ongeluk) stappen de conducteurs bij de brug over den Vliet bij de Brouwersteeg trouw uit en kijken toedat moet altijd zoo blijven. Ook meent de heer Sohoncveld te weten, dat indertijd door den gemeenteraad een be sluit is genomen, dat de tram op het eerste gedeelte van d© Zandlaan een matigo snel heid moest hebben. Is daar nooit do hand aan gehouden? Do Voorzitter verklaart, dat dit besluit nooit is uitgevoerd en nooit is goedge keurd. Dit gaat. buiten de bevoegdheid van den gemeenteraad en gaat alleen het Rijk aan. De heer Den Haan vraagt of de rails nabij zijn woning fallen blijven liggen. De Voorzitter is van meening, dat dio die nen te worden opgeruimd. Do aangevraagde vergunning wordt ni» op bovenvermelde voorwaarden toegestaan, Rondvraag. Dr. Jonker zou gaarne het gemeenteverslag thuis willen inzien. De Voorzitter heeft daar niets tegen en geeft het terstond mede. Verder wijst dr. J. er op, dat bij het opbreken van d© straat voor het leggen van waterleiding, de straat des avonds niet in orde is gemaakt, waar' door in 't donker ongelukken kunnen ont staan. Hierin zal worden voorzien. Do heer Sohoneveld heeft de vorige week; een kolk van de gemeente zien lcdigon door een vrouw en daarbij is hem gebleken* dat de gemeente daar nooit voor zorgt. Kunnen dat niet de gemeente-werklieden doen? De heer Den Haan vindt het wenschelijk,. dat vanwege de gemeente minstens een maal per week alle kolken worden geledigd en schoongemaakt. Ten slotte feliciteert de heer Sohoneveld den burgemeester met zijn herbenoeming en spreekt den wensoh uit, dat deze benoeming tot heil en welzijn voor de gemeente moge strekken, waarna de vergadering wordt ge sloten. BECLAJIE8, 40 Cents per regel 6653 14 zijn alleen echt met DIT Handelsmerk. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oor zaak van hun kwaal. De verschijnselen loo- pen dan ook zeer uiteen en dat zij zich op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillend© lichVaamsgesteldheden bij verschillend© mensch eu. Doordat de nieren haar plicht niet be hoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rhea- matisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op t© staan en gij krijgt blazen onder do oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in haar plicht orn de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheu- matiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hartzwakte, enz. Begint daar om zoo spoedig mogelijk hedenno g— met het gebruik der echte Foster's Rugpijh Nieren Pillen, 't grootsche nieren- en blaas- middel, dat den nieren haar verloren kracht' weergeeft- Zij maken deze organen weer ge schikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening vast James Foster op de doos voorkomt ten be wijze, dat gij dc echte Foster's Rugpijni Nieren Pillen krijgt. Zij zijn to Leiden ver krijgbaar bij de heeren D. W. E. F. d© Waal, Mare 56; D. M. Kruisinga, Nieuw© Rijn 33. en Reijst Krak, Steenstraat 41.- Toezonding geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10 vooc zes doozen. 6654 47 CORRESPONDENTIE. Ingezonden! stukken of mededeelingen, waarvan d© schrijvers hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst tex zijde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 14