OPRUIMING. Wanneer EEN WELDAAD MAGGI'5 Vleeschhouwerij. Nette Loopjongen een KEUKENMEID, nette Burgerdochter nette Kamermeisjes, Janvossensteeg 83. OPROEPING. Stoom-, Wasch- en Strijkinricliting, Instionientniakers Examens. Openbare Verkooping Gij zult ze beter vinden dan die van anderen. f5hcil.3 pte ubie£ J. HENRI BERKEUON, De ühdlHiimliank Geld aangeboden. P. DU CROIX, Apotheker, BOUILLON-BLOKJES No. 15410. LEIBSGH DAGBLAD, Donderdag" 19 Mei. Tweede Blad. Anno Sf?!0. Draaiers, Ketelmakers, Bankwerkers en Smeden. Plaatsvervangster of Helpster Te koop Schrijfmachine, Vloerzeil 1.83 breed f 0.63, Loopers, Karpetten, Vitrage. Tafelzeil. PRACTISCHE van liet Wrak van een Tjalkschip met Inventaris en 60,000 K.G. Aardappelenmoes, Zieken, Drinkt „Sickesz Cacao ff Berlitz School 1 L J. DEN HOLLANDER, gemeubileerde Kamers. Wed. J. STEENHAUER Zonen. Mandenmaksrssleeg 4 bij den Waag. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, Blaasziekte Verkrijgbaar bij A. v. d. KWAST Co., Echte Deventer koek. 11002 Gevraagd: een nette longen by J. G. VERHOOG. 6506 6 Oaezasiraat 10, Telephoon 927. Aan een Machinefabriek te VTBECI1T, worden gevraagd tegen koog loon en vast werk, bekwame Uitsluitend bekwame Vaklieden komen in aanmerking. Br. onder No. 6412 Bur. d. Blad. 11 gevraagd. Aan te melden tusschen 7 en 8 uur, in den Bock- Kunst handel van P. J. BREDA VRIESMAN, Breestr. 156. 6529 7 "Wegens ziekte der directrice, wordtin de Kinderbewaarplaats Eangebrug een tydeiyke gevraagd. Zich te vervoegen: Vry- dagavoDd tusschen 7 on 8 uur, aan de Bewaarplaats. 6521 8 Mevrouw YAN GELDER, Hooge RUndyk 16, vraagt met 1 Augus tus of 1 September die goed kau Koken. Mondelinge getuigen vereischt. 6510 8 Er wordt gevraagd: een P. G., genegen alle werkzaamheden ta verrichten, des Zaterdags met behulp van een Werkvronw. Adres Bur. v. d. BI. No. 6505. 8 KAMERS GEVRAAGD. Tegen 1 September a. s. 3 of 4 flinke gemeubileerde of onge- menbileerde Kamers gevraagd waarvan 3 op den beganen grond. Br. a. h. Bur. v. d. BI. onder No. 6507. 6 weinig gebruikt. Nieuw /270 voor f135, merk „Hammond'', Brieven Bureau van dit Blad onder No. 6524. 6 Wie personeel, betrekking of woning zoekt, wende zich per- soonlUk of schriftelijk tot do Ned. Woninggids, en plaatsing Bur. Nieuwe Molstr. 7, DEN HAAG, Telef. 057IX. 6509 6 In het Hotel-RestaurantHET HOP VAN HOLLAND" Noord wijk-Binnen, gevraagd en flinke Keuken-Werkmeid, tegen hoog loon. 6519 8 6501 13 De bekende en onbekende scbuld- eischers in de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde na latenschappen van AlBERTUS 1130 BH 6612 37 BREGETTA GERDINA KRIJGSMAN, in leven echtelieden, gewoond heb bende aan den A a r d y k, onder de Ge meente Aarlandcrveen, en aldaar overleden, worden, ingovolge artikel 1082 van het Burgerlijk Wot boek op geroepen om op Woensdag den £5sten Mei aanstaande, dos voorm. te 10 uren, te verschijnen ten kantore van den Notaris J. C. SPRU1JT te Allen a/d Rijn, teneinde aan te hooren de rekening en verantwoording, die namens de beneficiaire erfgenamen van hun beheer zal worden gedaan, waarna, indien er geen verzet plaats heeft, dadelijk zal worden overgegaan tot de voldoening van de schuldvorde ringen, voor zoover hot bedrag der nalatenschappen toereikend zal zijn. Gemelde rekening en verantwoor ding ligt ten kantore van den Notaris ter inzage voor belanghebbenden op iederen werkdag tussohen 1 en 3 uur. Voor het slichten van een van nnddelmatigen omvang, zoekt men een geschikt Pand- of Fabrieksge bouw, annex Woning te huur. Opgave van opper vlakte, met platten grond, lig ging en huurwaarde, wordt ingewacht onder letters D. S. Z., NIJGH VAN DITMAR's Algemeen Advertentie-Bureau Rotterdam. 6515 20 Het Bestuur van de Vereenl- ging tot Bevordering van de Opleiding tot lustrument- maker te Leiden, deelt mede dat aldaar, in de eerste helft van September 1910, mot medewerking van de Vakafdeeliug voor Electrotechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zullen worden afge nomen Practisch Examens voor: Is. Eerslbeginoend Inslramenlmaker. 23. Naluarkandig 3a. Werkluigkuadlg 4a. Electrisch 5a. Eerstbsginnend Glasblazer. 6a. Glasblazer. Aangifte vóór 18 Juni 1910, b\j den ondergoteekende, Secretaris- Penningmeester der Yereeniging, die tevens gaarne nadere inlichtingen verstrekt. 6520 37 0. A. CROMMELTN, Conservator aan hel Nat. Lab. tc Leiden. geschikt voor Veevoeder. DE BURGEMEESTER VAN TER AAR is voornemens op Woens dag den £5sten Mei 1910, des voormiddags te 11 uran, aan den Aardtm in het Openbaar h oon- tant te verkoopen: Do overblijf selen van eon ^oor aanvaring ge zonken Tjalksckap, groot 88 ton, thans gelicht, en liggende aan den Aardam te Ter-Aar, bestaande uit: lo. het Wrak met geheelen Inventaris en 2o. een lading Aardappelenmoes, geschat op 60,000 K.G., gelost in 7 kavols op den binnenborm van den Rijweg langs het Aarkanaal by hectometerpaal 43. 6472 31 De Burgemeester voornoemd, K. DE MURALT. Tbr Aar, 17 Mei 1910. laat Uw Urine onderzoeken door het Scheikundig Labora torium 2143 10 Dir.: H. W. VALKENAAR en G. H. DUNNEWOLD, Arts. Spreekuur: Vrijdag van 9 tot 18 uren, Kaiserstraat No. 36, Leiden. Bussen van at fl.50 tot 18 Cent- Daalders-kwaliteit. Verkrygbaar by: Fa. W. A. Affourtit, Hoogowoerd 153, H. A. EMEIS, Steenstr. 11, J. P. Fontein Zn.» Haven 34, F. Haalebos, Oude Ryn 11, M. Hennipman, A. Laman, Nieuwe Ryn 91, A. F. Mulder, Salomonsteog» S. P. Mlnnema, Hoar).straat 143, J. W. H. Rotteveel, Breestr. 23, W. F. r. d. Royden, N. Ryn 43, Steenstr. 49» J. C. v. d. Steen, Pieterskorkhof 28. 6514 27 Deondorgeteeken- de geoft kennis dat door het overiydsn van Mevrouw de Wed. J. D. B. BROU WER, alle bydragen door haar ver strekt, aan verschillende Vereenigin- gen zyn vervallen. O. BOS- Executeur-Testementalr Leiden, 19 Mei 1910. (Hoogewoord 76). 6522 11 NIEUWE MARE 25, Lecraar voor Piano en Orgel. 9670 6 Voornaamste Taai-Instituut. Duitsch, Fransch, Engelsch, Ital, Spaansch, Zweedecb, enz. door leeraren uit de desbetreffende landen. Leerkrachten voor elke taal. Methode vlug en aangenaam. Proefles gratis. Prospectus franco. TURFMARKT 8. 6438 32 TE UTRECHT. Verleent op zeer billijke voorwaarden, onder borg stelling enz., Crcdieten aan Landbouwers en Industriëelen. Verschaft 1ste Hypotheek op Bouw- en Weiland. Agent voor Leiden en om streken de Heer 1392 17 Plantsoen 51, Leiden. Tegen September gezocht: rustige door een heer, geen student meer. Omtrek Steenstraat, Bre«6traat, Rapen burg. Br. onder No. 6508 aan het Bureau van dit Blad. 8 Goudsche Leidsche en wette Edammerkaas. 1876 9 Bankinstelling (naaml. Ven nootschap) verstrekt aan solido persone op biliyke, zeer gemakkelyko voorwaarden, tijdelijk geld. Geen korting of kosten vooruit en geheimhouding verzekerd. Brievon No. 6465 Bureol van dit Blad. 10 wordt spoedig genezen door de beroem de Santalparels von Dr. FEST, Prys f I.20, Hoofddepót „Sanltas", 8teenschunr 1, Leiden. 6616 6 Noordeinde 41. s26i 10 Telef. 807. kan men mooi en goed Schilderen? 6445 20 Als men zorgt voer goede Verf. Electrisclie Verfmalerij, Janvossensteeg. ANNO 1G82. I-Uiisc asüf «mm nauvsia bekroond. Ons Fabrikaat is dageiyks versch verkrygbaar, by de Heeren P. VAN DEK MOST VAN 8PIJK, Haar!.straat 142 sn Matsou VAN DIJK, Breestraat Leiden. Aanbevelend, KLOPMAN BOEBSELMAN. 2995 12 Hofleveranciers Nieuwstraat Deventer. voor gezonden en zieken is een kop bouillon bereid uit Dit wekt den eetlust op en be vordert de spijsvertering, wordt daarom door H.H. doctoren aanbevolen. sohattcn van natuurwetcnschappolijk matat riaal in dit nog ondoorvoTSchto gobiod vers zamcld. Van Nouhuys is ook nu weder gebod met de wetenschappelijke goographische op namo belast geweest cn hoeft tevens uiU gebreide geologische verzamelingen gemaakte- waardoor hij zich roods vroeger heeft on-* derscheiden. Op zijn werk zal dus hot op- teekencm der verkregen resultaten berusten en daarvan de mogelijkheid der voortzet ting van het onderzoek afhangen. Het verkregen resultaat wordt nog te schitterender door liet aanvankelijk misluk* ken der Engclscho expeditie, die met grooto middelen aan do Zuidkust mot hetzelfde doel bezig is en door hot terugroepen dor militaire Mainbaramo-expcditie onder den be kenden kapitein Fransson Herderschee, die van het Noorden uit trachtte vreemde ex pedities in het bereiken van het Sneeuwge bergte te voorkomen, maar door ziekten in hooge mate heeft g'leden. Er is dus alle reden Vrijdagmiddag om 2 uren Van Nouhuys met enthousiasme to huldigen. *A. W. NIEUWENIIUIS. Academie nieuws. Groningen. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. H. Nie sen, geboren to Groningen, op proefschrift: „Dc meetkundige plaats der keerpunten in een drievoudig oneindig lineair stelsel van krommen van den derden graad door zes bestaanbar© basispunten." (Cum laudc.) Uitlotingcn. Hongaarschc Premie- loten a fl. 100 van 1870. Trekking 17 Mei. Betaalbaar 15 Nov. Seriën. 16 49 171 269 377 560 606 645 761 1092 1114 1345 1494 1504 1584 1627 1752 1871 1968 2288 2539 2696 2826 2996 3108 3188 3268 3317 3360 3151 3660 3875 4172 4173 4422 4496 4616 4666 4683 4791 4913 4939 5087 5205 5225 5627 5950 Serie 4791 No. 36 Kr. 200.000; Serie 5087. No. 49 Ivr. 20,000; Serie 3660 No. 11 Kr. 10,000; Serie 187L No. 35, Serie 4666 N». 23, Serie 4913 No. 22, Serie 5205 No. 38 olk Kr. 2000; Serie 269 No. 2, Serie 1345, No. 10, Serie 1968 No. 11, Serie 2826 No. 4, Serie 2996 No. 13, Serie 3108 No. 17; Serie 3268 No. 26, Serie 3660 No. 16, Serie 3875 No. 40, Serie 4616 No. 48, Serie 4791, No. 38, Serie 5087 No. 22, Serie 5205 No. 9, Serie 5627 Na 4, Serie *627 No. 36, Serie 5627 No. 49, Serie 5950 No. 40, Scri^ 2539 Na 11 elk Kr. 1000, DE HULDIGING vak J. W. VAN NOUHUYS. Leiden gaat huldigen, deelnomen aan de intingen van opgetogenheid in heel het land, dat aan Nederland gelukt is het oplossen van hot eeuwenlange probleem der sneeuw bergen, die in ons Indiö, in Nederlandsch! Nieuw-Guinea gelogen zouden zijn en het zal zijn vreugde betuigen, dat het oen zijner zonen, de heer J. W. van Nouhuys, is, die, met talent, volharding en moed, eeinigc expedities tot dit dool helpende lei den, aan ons volk de voldoening verschaft heeft, op eigen terrein een grootsohe onder neming tot een good einde te brengen', waar toe vreemde volken zich reeds aangordden. Door zijn opleiding tot gezagvoerder bij den zeedienst, moest hij zijn vaderstad voor de Zeevaartschool in Amsterdam reeds vroog verlaten, van welke hij bij de gouvernements marine in Indië overging. In 1903 bekleed de hij bij deze den rang van „gezagheb ber", kapitein, op een der stoomschepen, de ,rZeemeouw," die door de Indische regoo ring aangewezen werd om steun te verlee- nen aan de wetenschappelijke expeditie van professor Wichmann uit Utrecht, naar do Noordkust van Nieuw-Guinea. Leest men de verslagen der toen ver richte onderzoekingstochten na, dan blijkt het, dat de heer Van Nouhuys te dien tijde reeds niet alleen ter zee hulp ver strekte, maar door zijn kennis van Indisch' land en volk, door zyn belangstelling en door het deelnemen aan do reizen in het binnenland, een goed deel van het toen behaalde succes heeft helpen veroveren. Onder do toenmalige reizigers behoorde ook mi. II. A. Lorontz, die op eigen kosten den tocht modemaakte. Het laat zich begrijpen, dat iemand met zooveel gevoel voor zulke manmoedige ondernemingen geprikkeld werd door hot volslagen mislukken der iets later door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap uitgezonden expeditie naar de Zuidkust, die bepaaldelijk het bereiken yaji het midden in Nieuw-Guinea gelegen Sneeuwgebergte ten doel had- Met vol ver trouwen op de hulp, die hij van Van Nou huys als reisgenoot zou ondervinden, vatte hij met dezen het plan op, om die tocht van de Zuidkust uit opnieuw te onderne men en kreeg daarvoor de volle ondersteu ning van de „Maatschappij tot bevordering van het natuurkundig onderzoek der Ne der] andscho Koloniën", en de Indische re geering. - - - In het voorjaar van 1907 vertrok mr. Lorentz naar Indië, om eenige maanden aan de voorbereiding, vooral aan het aanwerven van in Nieuw-Guinea niet te verkrijgen in lands che dragers en Tociers en aan het mét zorg verpakken van daar ook niet aan- wezigo levensmiddelen en andere uitrusting voor de geheele expeditie te besteden. In het najaar voer deze onder Lorentz en Van Nouhuys de Noordrivier aan do Zuidkust op, ómdat deze door zijn broode monding en groote hoeveelheid afgevoerd water vrij hoog bevaarbaarheid beloofdo on op het Sneeuwgebergte scheen te ontspringen. In verband met de groote onbetrouwbaarheid der Papoea's aan do oevers, werd een gou- vernementsstocmschip „Zwaluw" voor trans port der expeditie en het toegevoegdo mi litaire detachement de rivier op gebezigd en bleef zoo hoog mogelijk als vesting ter beschikking liggen. Stroomversnellingen en' watervallen dwongen toen met steamlaun- ches qu booten verder te varen, wat door onwil en onbedrevenheid der in Singapore aangeworven roeiers, slechts matig gelukte. Waar men niet verder kon, werd een kam pement, Alkmaar, betrokken in het hier vlakke en bergen overdekkende wegenlooze oer bos chtoen op grond van dc reeds eeuwen oude geographische waarnemingen, van uit zoo op de sneeuwtoppen gedaan en geleid door de peilingen van v. Nouhuys, op het nu en dan op heuvelruggen zichtbaar wordende gebergte, werd met het kompas in dc hand het hooge gebergte opgezocht. In verband mot de groote bezwaren bij het doordringen in dit oerwoud ondervon den en met den voorraad levensmiddelen, be reikte men op 4 Sept. alleen den top van van een 2800 M. hoog voorgebergte, dat Heil wiggebergte genoemd werd; van hier was het mogelijk een over richt over het veel hoogero Sneeuwgebergte te nemen en bleek het, dat het vrij zeker sneeuwvelden en geen wolken waren, die den Wilhelmi na- top daar bedekten. Aanraking met de Pa poea's werd toen bijna niet verkregen, een maal moest een aanval op het kampement '8 nacht worden afgeslagen, waarbij een Papoea sneuvelde, een geheel naakt individu van het bekende kroesharige type. ^looilijkheden en ontberingen hadden .het ontdokkingsvnur niet gedempt en met nieu we plannen kwam mr. Lorentz in het va derland terug, eenigen tijd later door Van Nouhuys gevolgd, die van het Indisch' gou vernement de veyeerende opdracht gekrvf- gen had, om het nieuwe kabelschip voor Indië van Nederland daarheen over te bren- ÉT611- i l-i i i -J -.li -& De gedurende 1908 gevormde nieuwe plan nen draaiden in hoofdzaak om de moeilijk heid betere inlandsche hulpkrachten te ver krijgen; om langere rivier- en bergtochten te ondernemen waren helpers met do goede eigenschappon der centrale Dajaks van Bor neo onmisbaiir. Dezen waren voor 1896 nog wel weiDig bekende koppensnellers, maar door de sedert ondernomen expeditie door dit eiland aan het reizen met Europeanen gewend en geheel aan het leven op berg- stroomen en in do oerwouden gewoon. In de Zuider-Afdecling mislukte de pogingen, aan de Bovcn-Kapoeasrivier der "Wesfcer-Af- deeling daarentegen slaagde mr. Lorentz, na langdurige en herhaalde onderhandelingen, er in mannen van de Kajanstarn men daar mede te krijgen. In de Oosten-A f deeling werden ook eenige verwants Kenja's door den met hen bekenden luitenant Habbema overge haald, on kon men over 65 voortreffelijke helpers beschikken. Behalve Lorentz en Van Nouhuys nam Habbema als bevelhebber van hot detachement militairen, dr. von Rümcr als arts en verzamelaar van planten en dieren, de Javaan Jaarman als inlandsch arts, een planten zoeker en jagers tot het gezelschap. Weder werd een gouvernements- stoomer voor het vervoer van Soerabaja uit ter beschikking gesteld en met allen en, alles voer men in Augustus 1909 van daar naar Nieuw-Guinea's Zuidkust af en de be kende Noordrivier weer op. Niet zoodra togen hier do Dajaks aan het werk met het maken van lange booten, uit oen boom ge houwen, on vingen rij het transporteeren van goederen en monschcn daarmede de ri vier op aan, of do ïlapporten van Lorentz zijn vol van hun groote waarde voor het slagen van dezen nieuwen tocht. Van uit Alkmaar werd ook nu de 1 and- tocht begonnen, maar wegens de mee te voeren victualiën met zoo weinig mogelijk menschcn. Eerst slechts Lorontz en Van Nouhuys met eenige Dajaksche dragers, die tevens den weg hakken moesten, terwijl voedingsmiddelen met latere expedities op gevoerd zouden warden. Langzaam den een en langen rug na den andere overtrekkendo, bijna nergens op menschen stootende, ging het in voortdurende worsteling met den over weldigen den Tropisch en plantengroei en de woeste bergtorrhinen voorwaarts, altijd op aanwijzing van het kompas én toevallig mo gelijke peilingen op bergtoppen onderweg. Eerst na het overtrekken van het 2800 M. hoogs Hellwiggebergte vond men in de ■vlakte tusschen dit en het Sneeuwgebergte op een hoogte van ongeveer 1700 M. eon paar kleine Papoeastamm,en. Het wajen goed gezinde, naakb loopende, nog in liet stom tijdperk verkeerende menschen, bij wio de expoditio zich een dag moest ophouden, om een verbroedoringsmaal van een daarvoor gedood varken te houden. Luitenant Habbema had ondcrtusschon voe dingsmiddelen opgevoerd cn kon men op de met gebaren verstrekte inlichtingen der nieuwe vrienden den weg naar het hooge Sneeuwgebergte gaan zoeken. Stijgende on dalende, maar steeds klimmende werd do ecno moeilijkheid na de andore overwonnen, en ten slotte boven 3700 M. een nauw ri vierdal gevolgd, dat tegen de helling van den Wilholminatop scheen op te loopen. Op meer dan 4000 M. hoogte werd hier het laatste bivouac betrokken en poogden van hieruit Lorentz en Van Nouhuys don uiterst steilen bergwand te beklimmen, die het dal vorder afsloot en een rug scheen te zijn, die naar den met eeuwige sneeuw bedekten top voordo. Over puinstroomen en door oen spieetin den bergwand konden zij zich naar boven werken en toen den slechts enkele d.M. broeden graad volgen tot op 4500 M„ dus bijna zoo hoog al3 de Mont-Blano, de sneeuw bereikt word. Het uiterst regen achtige en vochtige klimaat ds*er streken, dat slechts in den vroegen morgen een uitricht toelaat, belette oen langdurig ver blijf mot hoop op oen goed overzicht over het bergland. Toch kan worden bepaald, dat naar hot noorden zich geen hoogcr gebergte uitstrekte. Bij hot afdalen vergiste mr. Lorentz zich in do spleet van den bergwand cn stortts van oen 60 M. hoogte over berggruis naar benoden; aanvankelijk kon hij door zijn verwondingen niet naar liet bivouac vervoerd worden en moest hij met Van Nouhuys en den Dajak Adjang Igau den nacht onder een rotsblok zonder bedekking doorbrengen, waar zij geheel insneeuwden. Door dit on geval kon men den terugtocht slechts zeer langzaam vervolgen en moest men gedu rende weken van slechts een enkel ons rijst per dag leven, wat vooral op de Dajaks, die aan 8 ons per dag met bijspijzen ge woon zijn, uiterst verzwakkend werkte. Twee van hen bezweken van uitputting, evenals een jnlandsch soldaat, die na verdwaald te zijn, omkwam. Luitenant Habbema ver trok met een deel der Dajaks vooruit cn liet later levensmiddelen opvoeren, zoodat men na 69 dagen afwezigheid Alkmaar weer kon bereiken. Mr. Lorentz was toen vrijwel hersteld. In dien tijd had dr. Romer met de ja gers en plantenzoekers een tocht naar hot Hellwiggebergte ondernomen en daarbij

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5