MOOI WEER met de PINKSTEREN^ Academienieuws. Agenda van de week: Tweede Kamer. Buitenlandsch Overzicht. getuigde spr., hoc nuttig hom vaak die goede laad was, toen hij mar. Fock's plaats had ingenomen en dikwijls steun vond in zijn Uitnemende adviezen, gegrond op kennis van personen oen toestanden. De ontslapene heeft nog tot op hoogen leeftijd gewichtige eoro- betrekkingtm mogen bekleeden, niet omdat hij den tijd om heetn te gaan niet wist te kiezen, maar omdat hij zich bewust was, nog in het bezit te zijn van de grooto gaven van hart cn geest, die hem steeds sier den, en van een krachtig lichaam. Tot op zijn sterfbed, tot in zijn allerlaatste dagen heeft hij zich nog bezig gehouden met do universiteit, dio hem lief was. Prof. Kluyver wijdde vervolgens woorden van eerbied en dank aan mi. Fock voor alles wat hij gedurende meer dan dertig jaren als president-curator voor do Leid- sche Universiteit deed. Menige verbetering, menige uitbreiding, is aan hem to danken, en met breedc, ruime opvatting, waakte hij voor de belangen der Loidsche Hoogeschool. Onder het nederleggcn van een krans sloot de praescs van het Collegium van het Loidsch© Studentenkorps zich bij deze woor den aan. Verder herdachten generaal Kool, vice- voorzitter van do oommissie van toezicht, de hoer Arnold Spoel, namens de leeraren en leerarcssen, en de heer Samson, namens do leerlingen van het Koninklijk Conservato rium voor Muziek den overleden voorzitter der Commissie van Toezicht en zijn grooto toewijding voor het Conservatorium. Talrijke bloemstukken en kransen waar onder van de directie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, van de Provinciale Ver- eeniging van burgemeesters en secretaris een in Zuid-Holland, welks bestuur de ver- eeuiging bij de plechtigheid vertegenwoor digde, zoomede van de Commissie van Toe zicht, van de leeraren en van de leerlingen van het Conservatorium bedekten het graf. Een der zoons van don overledene dankte voor de betoonde belangstelling. HARTEVELT EN ZOON. 12 Mei 1760-I8 Mei 1910. Ia onzen emotie vollen tijd gaat het leven veel sneller dan vroeger. Personen 011 din gen komen op en verdwijnen alsof er geen bestendigheid ware». Een bestaan van een kwart- of halve eeuw voor een zaak, een onderneming, is al een exceptie haast. Er zijn echter nog altijd uitzonderingen^ ge lukkig. Zakon, zoo degelijk, zoo vast, dat zij den verscheurenden tand van den nieu wen tjjd niet vreezen. En tot die zaken mag worden gerekend wij worden er van daag weer eens aan herinnerd de beken de Leidscho distilleerderij „De Fransche Kroon". Zij vierde vandaag o zeldzaam jubi leum haar 150-jarig bestaan. De vlag was uitgestoken van kantoor cn werkplaat sen natuurlijk en heel de omgeving, tot de schepen in de. Langegraobt toe, vlagde mee. Kantoren ei\ werkplaatsen hadden een feestelijk aanzien. Het kantoorpersoneel had er voor gezorgd, dat het priv^kantoor van den tegenwoordigen firmant, den heer J. Hartevelt Azn.er feestelijk uitzag, en do distilleerderij kreeg een reusachtige Fransohe kroon van sparrogToen, met bloe men doorweven, en er prijkte een groot bloemstuk, waarin do data 17601910 prijk ten, als van louter bloemen gestikt. Daarvoor bad het personeel gezorgd. Te elf uren werd de patroon door don eersten boekhouder, den heer A. van Riet, en den vertegenwoordiger, den heer C. Bit ter, per rijtuig van zijn huis gehaald. In middels waren reeds enkelen, die hem op dit uur hun gelukwenschen wilden aanbie den, binnengekomen, waaronder jhr. mr. dr. De Gijselaar, burgemeester dezer ge meente, en mr. J. H. Goudsmit, een der vele vrienden van den heer Hartevelt, die door den procuratiehouder, den heer Jac. Schots Jzn., werden ontvangen. Do heer Hartevelt, die met zijn dochtertje binnenkwam, werd allereerst door den bur- g< meester met een kort woord gelukge- wenscht. De burgemeester zeide vanmiddag verhinderd te zijn de receptie bij te wonen en hij wilde, waar dit zeldzaam jubileum een der eerste zaken van dc gemeente gold, niet achterblijven met zijn gelukwensch. Hij deed dit te lievor, waar er hier steeds een uitnemonde harmonie hearschte tusschen patroon en personeel, in welk opzicht deze zaak een voorbeeld ia Hij wenschte den heer Hartevelt een voortdurenden groei en bloei zijner zaak toe, niet alleen voor zijn persoon, maar ook voor de gemeente Lei den, die er trotsoh op kan zijn zulk een oude, altijd frissohe bron van bestaan in haar midden te hebben. De heer Hartevelt, zeer gevoelig voor deze woorden uit den mond van het hoofd der gemeente, dankte daarvoor zichtbaar geroerd. Hij schreef het welslagen voor een groot deel t-oe aan het personeel, dat hem steeds trouw ter zijde stond, en noemde in het bijzonder zijn vertegenwoordiger, den heer Schots. In het kantoor zelf was het geheelo per soneel aanwezig en daar gekomen sptak de heer Schots namens allen den patroon toe. Hij ving aan met een zinspreuk des Duit- sehen Keizers op den heer Hartevelt toe te passen: „Troost u over duizend bittere uren roet een enkel uur dat schoon is." U zijn de bittere uren niet gespaard gebleven, doch veel van het bittere wordt te niet ge daan door dit enkele schoone uut, waarop ik u namens allen, die hier tegenwoordig zijn, mag huldigen als hoofd der zaak, die, volgens den geschiedschrijver, heden vóór 150 jaar werd opgericht. Het zal u bekend rijn, dat de zaak, gesticht door Willem van Aken, sodert- 1787 onafgebroken in handen der familie Hartevelt is geweest, en ik durf gerust zeggen, dat do man, die do laatste 20 jaren aan het hoofd van het be drijf heeft gestaan, niet. behoort tot die leden van het geslacht, die de zaak hebben laten slabakken. Ofschoon geroepen tot een anderen werkkring, hebt gij getoond, toen n door uw goede moeder het beheer op de schouders werd gelegd, iemand te rijn van groote capaciteiten. Gij bezit den tact om te regeer en en te organiseer en; twee facto ren, die noodzakelijk zijn om een zaak te doen groeien en bloeien, en al mogen we in 1910 door wetswijziging een moeilijk jaar doormaken, ik ben overtuigd, dat, wanneer gij de teugels in handen houdt, „De Fran- Bche Kroon" steeds zal blijven een zaak, die met eere mag worden genoemd. Met een herinnering aan het 150-jarig bestaan, bood spr. namens het gehcele personeel den hee-r Hartevelt een album aan. „"Wanneer $ij straks", zoo besloot spr., „het op uw ge mak bekijkt, hoop ik, dat menige bladzijde u aangenaam zal aandoen. Het is een werk van maandenlange voorbereiding; een werk waaraan uw eerste boekhouder, de heer Van Riet, menig uurtje heeft besteed. Aan vaard het als blijk van onze groote waar deering en hoogachting voor uw persoon." De heer Hartevelt, weder aangedaan, zeide allen hartelijk dank voor deze bijzon dere verrassing, hem bereid. Men had zijn persoon gehuldigd, maar hij weDschte een groot deel van den lof, hem toegezwaaid, over te brengen op het personeel en vooral ook op u, waarde vriend Schots, zeide spre ker, omdat gij mij altijd trouw hebt ter zijde gestaan. Mijn voorvaderen hebben de •zaak opgebouwd, en daaronder zijn groote figuren geweest, in wier schaduw ik niet kan staan. Aan hunne nagedachtenis bracht hij een eeresaluut. Ook zijn lieve moeder, die hem den weg heeft gewezen, waarlangs hij moest gaan, wil hij hier in herinnering brengen. Zijn wij dankbaar als wij achter ons zien, met goeden moed gaan we ook de toe komst in. Is het binnenlandseh gebruik ge lukkig afgenomen, wij zijn nu geroepen andere afzetgebieden te zoeken. Daartoe roept spr. met vertrouwen aller medewer king in. Harmonische samenwerking met het personeel is steeds zijn streven geweest en hij vertrouwt, dat dit ook in de toekomst zoo zal blijven, waarvoor hij allen oproept. Op deze woorden volgde een warm applaus. Sommigen onder de aanwezigen waren zeer onder den indruk, en enkelen van de gepensionneerden., die ook niet op het appèl ontbraken, pinkten zelfs een traan weg. Aan alles was te zien, dat de goede harmonie, waarvan èn de beer Hartevelt èn de heer Schots hadden gesproken, geen ijdele woorden waren geweest. Hierna werd bet album bezichtigd, dat door den hepT Hartevelt met groote dank baarheid was aanvaard. Het is een groot bruin juchtlederen album met goud afgewerkt en zware koperen slui ting, vervaardigd door dan heer H. J. J. Labrec. De fraaie, artistiek uitgevoerde op dracht is het werk van deen heer J. M. de Koning, en de photographicên, die den hoofdinhoud vormen en die uitmunten door een fijne bewerking, van den heer Gocdel- jee. Na het titelblad en de opdracht vindt men eenige photographieën, op de oudste geschiedenis der zaak betrekking hebbende en die uit oude archieven moesten worden opgedolven en waaruit blij b, dat de zaak in 1760 door W. van Aken werd opgericht en in 1780 in handen van de familie Hartevelt is overgegaan, waarvan de oude akten nog bestaan en in photographic zijn gebracht. Eigenaardig is een photographie van twee rekeningen van 1781 en van 1910, o ver- el kaar gelegd, wegens levering aan de fir ma Melinbrink, te Alkmaar, waarmee de firma al die jaren zaken heeft gedaan. Eveneens belangwekkend is de geslachts lijst der Hartevelt's die de zaak hebben go- dreven beginnende met den bet-bet-over grootvader van den tegenwoordigen eige naar, Abram Hartevelt. Vervolgens portretten van de gebouwen en lokaliteiten, do portretten van verschil lende leden van het geslacht Hartevelt, het tegenwoordig en vroeger personeel, ver schillende reclameplaten, enz. Toen de heer Hartevelt dit treffend blijk van hulde doorbladerde, was hij over deze blijde verrassing nog meer getroffen. Een bij het album passend tafeltje was gezon den door de Schiedamsohe firma J Bak ker en Co. Groot was het aantal schriftelijke geluk wenschen, die heden den jubilaris werden toegezonden in den vorm van telegrammen, brieven en kaartjes. Hedennamiddag hield de heer Hartevelt receptie, dio druk bezocht was. De Kamer van Koophandel, bet Departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid en an dere corporaties lieten zich daarbij verte genwoordigen. RECLAMES, 6222 9 h 40 Conti por regtl voorspelt de barometer. Voorziet U daarom van een Stroohoed. Een uitgebreide Keuze in allo modellen en prezen voor Heeren en Kinderen vindt U in hot Magazijn „In den Vergulden Hoed", Haarlemmerstraat, tegenover de Janvossensleeg. Telegraflieh weerberiehl, naar waaraammgan in dea morgan ran 12 Mei. Madagadaald door hat Kon. Nad. Mataar. loatitaat ta Da Bilt. Hoogste barometerstand 781.1 te Hernö- sandlaagsto 746.1 te Parijs. Verwachting tot den avond van 13 Mei: Meest matige winden uit oostelijke rich tingen. Toenemende bewolking. Mogelijk onweersverschijnselen. Zachter temperatuur. Leiden. Aan de Universiteit alhier if ge slaagd voor het voorbereidend kerkelük exa men de heer J. Deetman. U t r e o h t. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op „Stellingen" de heer C. J. Sandberg tot Essenburg, geboren te Harderwijk. Donderdag: Vergulden Turk. Algem. Vergadering ,Uet groene Kruis", (afd. Leiden). 8 nur. Vrljdnjj: Nntegehoow. Jaarl. Vergadering, N. V. Biscuit fabriek .Nutrix". 'sMidd 2 uur. Zaterdag Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Maandag (2de Pinksterdas:) Hötel „de la Poetë'. Concert. 't Posthof. Concert 8 nur. Bioscope-Thoator. 8 aar. Dagelijks: Stadsgehoorzaal. TentoonstellingNederl. School museum Amsterdam. 12—4, 6—8 uur. Bij de verdere behandeling van het wets ontwerp betreffende bet gebruik van trek honden was de heer Lieftinck het eens met hen, die een algeheel verbod van het gebruik van trekhonden wenschen in plaats van bezwarende bepalingen, die au fond gelijk staan met een verholen er be staat vrees voor draconische bepalingen, nu zoo goed als alles aan bestuursmaatregclra wordt overgelaten. De Minister van Binnenland- sèhe Zaken zette uiteen, dat het gewensoht is uniformiteit te bevorderen in de gemeentelijke en provinciale bepalingen betreffende het gebruik van trekhonden, ook in het belang van de houders der hon den, die dan voortaan niet meer in de eene gemeente of op den eenen provincialen weg geheel andere voorschriften zullen geldende vinden als in de gemeente of op den weg, dien zjj juist verlaten hebben. De in te voeren bestuursmaatregel zal niet uitgevaardigd worden dan na nauw keurig onderzoek en voorlichting. Door zie kelijke zorg voor den hond mag de mensoh niet in rijn koetwinning worden bedreigd; dat zal in acht worden genomen. Wat l>etreft de kwestie van de bevtfegd- hoden der gemeentebesturen, de gemeen ten zullen, naar de opvatting des Ministers, wanneer dit wetsontwerp wet wordt, geen verordeningen mogen maken, waarbij het verbod van trekhonden wordt uitgevaar digd, indien zulks niet in het belang van verkeer en veiligheid noodig is; maar wèl mag dit, zoodra het geschiedt in het belang van de veiligheid en het verkeer op hun wegen. Na Teplieken werd het algemeen debat gesloten. Na de pauze werd de stemming gehou den over het wetsontwerp tot aankoop van den spoorweg Batavia-Buitenzorg, waar over vóór het reces, de stemmen hadden gestaakt. Het ontwerp werd thans met 44 tegen 37 stemmen verworpen. Yóór de heeren Schimmelpenninck, Van Vliet, Heemskerk, Van Veen, Van der Voort van Zijp, Van Dedem, Van Nispen (Nijmegen), Van Lijnden van Sandenburg, De Geer, Snoeck Henkemans, Van Asch van Wijck, Elkorst, Van. Vuuren, Van "Was- senaer van Catwijck, Brummelkamp, De Monté Verloren, De Wijkorslooth, Van den Berch van Heemstede, De Ram, De Vlugt, Lom an, De Jong, Van der Molen, Loeff, De Visser, Tydeman, Van Lennep, Pollema, Van Vlijmen, Van den Borch van Verwol de, Van Wijnbergen, Colyn, Duymaer van Twist, Fruytier, Middelburg, Van Idsinga en de Voorzitter. Tegen de heeren Nolens, Rootbuyzcn, Teenstra, Eland; Ketelaar, Schaper, D ruck or, Rink, Hugenholts, Vliegen, Mar- chant, Roessingh, Dolk, Van Doorn, Ter Laan, Van Nispen (Rheden), Treub, Bos, Duys,' Lïeftfnck, De Kanter, Aalberse, Hels- dingen, Borgesius, Van Karnebeek, De Klerk, De Meester, Van Hamel, Hubrecht, Smeenge, Limburg, Bogaardt, Arte, Jau- ning, Van Foreest, Passtoors, Beckers, Bol- sius, Janssen (Maastricht)^ Yorstorman van Oye, Verhey, Troelstra^ Patijn en Smidt. Na een korte discussie over eenige, mee- rendeels teehnische amendementen van de commissie van rapporteurs, was de beraad slaging over het ontwerp tot regeling van het gebruik van trekhonden geëindigd. De eindstemming zal later worden gehou den. Vervolgens werden goedgekeurd eemge wetsontwerpen van geringen omvang, o.m tot wering van den Amerikaanscben Krtns- bessenmeeldauw3e verhooging van hoofd stuk I der Staatsbegrooting voor 1909 (Stal len op Het Loo). Vervolgens werd, na eenige discussie, goedgekeurd het wetsontwerp tot overbren ging bij de provincie Groningen van bet beheer on de exploitatie van de haven en de havenwerken en van het onderhoud van het haven-emplaeement te Delfzijl; vctorts het ontwerp tot onteigening in de gemeen te Dreumelen de conclusie van het ver slag der commissie omtrent het verdrag, op 23 Juli 1908 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten, betreffende den aanleg van een spoorweg Coevorden-Neuen- hau6. Hierop werd de vergadering verdaagd tot heden te elf uren. Tri het Overzicht der Tweede-Kamer-zit- tïng van gisteren zegt ,,De Telegraaf" o.m. Een kruis met rozen ziedaar wat, naar het woord van den dichter» ieder menech, maar zeker wol in de eerste plaat-s een mi nister te torsen heeft. Rozen heeft de heer DeWaalMalefijt nog weinig geplukt en... het kruis moest hij in deze vergadering weer duchtig voelen. Een ferme klap is hem toegebracht. Zijn wetsontwerp, om voor ÏOJ millioen te koopen de spoorlijn Bata viaBuitenzorg, waarover op 18 Maart de stemmen staakten (3836) is thans met vnj besliste meerderheid, 44 tegen 37 stemmen, verworpen. De linkerzijde was bijna volledig opgekomen: slechts 4 leden, de heeren Thomson, Jansen, F erf en De Beaufort, ontbraken en van haar stemde alleen de heer Tydeman y oor het ontwerp. Van rechte waren 45 der 60 leden aanwezig: stemden tegen het ontwerp. Het waren aHe Katholieken: de heeren Nolens, Van Nispen (Rheden), Aalberse, Bogaardt, Arts, Passtoors, Beckers, Bolsius en Janssen. Do eenige anti-revolutionnair die in Maart ook tegen had gestemd, de heer Van Hoogstrar ten, was 'b morgens wel in de Kamer, maar toen het op stemmen aankwam, had hij blijkbaar z'n kop koffie nog niet uit, en kon dus den moed zijner overtuiging niet too- nen. Den uitslag, waaraan dus de Katho lieke fractie sterk medeplichtig is, juichen wij van harte toe. Hij is een mooie over winning voor den kundigen afgevaardigde van Winschoten, dr. Bos, die, goed door den heer Bogaardt gesteund, indertijd overtui gend heeft aangetoond hoe ondeugdelijk de financieele opzet van het ontwerp was en hoe de Staat, werd het aangenomen, m i 1- 3i oenen te veel zou betalen. Het is den Minister niet gelukt, een breeden aanval af te slaan. Hij cat tiouwens zeer slecht in deze zaak. Ook de heer Idenburg, van wieü het ontwerp oorspronkelijk af komstig is, zal niet zuinig verrast rijn, als hij deze verwerping hoort. Dat zij overigens politieke gevolgen cal hebben, gelooven wij niet. Dit was de eerste gebeurtenis. Voor de tweede zorgde de heer Scha per, toen hij, voor de zooveelste maal n z'n parlementaire loopbaan, een door hem geuite beleediging terugnam. De uitdruk king „smerige bend e," een paar maanden geleden, zooals men weet, der rechterzijde toegevoegd, slikte hij in, en de Voorzitter gaf daarover zijn voldoening te kennen De heer Schaper verzekerde, dat het niet was geschied op grond van het „belachelijk dreigement"' des heeren Loh- man, dat deze hem voortaan niet meer „geachte" afgevaardigde zou noemen We moeten du afwachten, of do Appinge- damsche staatsman weer wèl „geacht wordt in mr. Lohman's oog en mond. „De Nieuwe Courant": De heer Schaper trok het scheld woord in, door hem gebezigd, toen de rechterzijde bij het verzekerirgsdebat van de vorige maand de heropening der discus sie weigerde. Hij erkende, dat zulke uitla tingen („smerige bendel") in een vergade ring als deze niet te pas kwamen; ons dunkt z- komen in geen enkele vergadering te pas. De erkenning valt te prijzen en de Voorzitter sprak de voldoening der Kamer er oveo- uit; maar wij hopen toch, dat bij den lof, dio den afgevaardigde voor Appin- gedarn deswege verder zal worden toege zwaaid, eenige matiging zal worden be tracht. Het zou immers niet de eerste maal zijn, dat uit de „royaliteit," waarmede eociaal-democratosche sprekers en schrij vers, door de openbare meening in net nauw gedreven, onhebbelijkheden of aan tijgingen intrekken, die zij er eerst maar even „royaal" hebben uitgeflapt, ten slotte nog partij-munt wordt geslagen. Voor den minister De Waal Male- f ij t, die zich voor de verdediging van het ontwerp (spoorweg Batavia—Buitenzorg) zeer veel moeite heeft gegeven, is de ver- worping niet aangenaam. Sterker uitdruk king behoeft men er evenwel niet voor te gebruiken. Dat de pas opgetreden minister om dit aan een ontwerp van zijn voorgan ger beschoren lot over heengaan zou den keu, i8 geheel onaannomelijk. De stellige tijding (welke ons bereikte), dat de Minis ter blijven zal, was dan ook geenszins noo dig om ons daarvan te overtuigen. Dat spreekt, dunkt ons, vanzelf. Het „Handelsblad": Voor minister Malefijt was het een mee- warelijk geval en hij werd dan ook weldra omringd door een kringetje antirevolu- tionnaire vrienden, dat hem met ietwat be drukte en meelijdende gezichten omfcroost- to. Maar dat scheen Z. E. toch nog niet voldoende op te monteren en toen kwam zijn grooteadviseur, de heer Colijn, de man, die hem (volgens „De Standaard") reeds adviseerde van Indië uit, toen de heer Ma lefijt nog op het bankje voor -Breukelen zat. Hij begaf zich met den verslagen mi nister de Kanier uit, aohter het groene klapdeurtje en zal hem daar wel eenige ver sterkende woorden hebben toegediend. Het deed ons denken aan die gevallen van da mes, die bet benauwd krijgen in een volle zoal en dan door een vriendin naar buiten worden geleid. Ten slotte zij gewaagd van een rond en ruiterlijk woord van den heer Schap er. Deze afgevaardigde nam rijn eerste spreek- gelegenheid na het reces te baat, om, zon der zich te storen aan de hulde, die hem voor zijn bekenden uitval is gebracht, op het Partijcongres, de bekende woorden, die hij aan het adres van de rechterzijde had gebezigd, terug te nemen als ongepast in deze en trouwens (zoo voegde hij terecht er bij) in elke omgeving. Niet zonder reden merkte bij op, dat deze amende hono rable hem van zekere zijde niet gemak kelijk was gemaakt. En hij verzekerde dat 's heeren Lohman's bedreiging (om hem voortaan het epitheton „geacht" te onthou den) van geen invloed op zijn houding was geweest Wat misschien overbodig was. De Voorzitter aanvaardde terstond deze schuldbekentenis even rond en ruiterlijk als ze was aangeboden, door op hartelijken toon te zeggen, dat ongetwijfeld de geheele Ka- 'mer deoe woorden van den beer Scha per met groote voldoening zou hebben ver nomen. En daarmede is weer eens bewezen hoe volkomen overbodig een verscherping van het Reglement van Orde voorloopig wezen zou. „De Nederlander": Men zal voortaan den heer Schaper het gebruik van het hier genoemde scheldwoord („smerige bende") men weet hoeveel er over te doen is geweest niet meer mogen verwijten. De heer Schaper heeft in de Kamer er kend, dat hij dezo woorden niet had mogen gebruiken en ze zonder eenige reserve te ruggenomen. Wel is waar verklaarde hij_ dit niet te doen onder den druk van het» dreigement, dat hem voortaan het epithe-, ton geachte vóór afgevaardigde zou worden onthouden, maar, welde de re denen van de terugneming ook mogen zijn, wij hebben haar te aanvaarden en kunnen dtis volkomen instemmen met de woorden des Voorzitters, dat heel de Kamer dezo verklaring van den geachten afgevaardigde: van Appingedam met voldoening zal hebbest vernomen. L'incident est clos. „De Maasbode": Er heerschte gezapige rust in da Kamer* Men sprak over bescherming van trekhon-* den en wering van kruisbessenmeeldauw. Men praatte ook weer eens over de haven van Delfzijl en zoo ging in lichten kout de dag voorbij. Zoo pratend over de hondjes kreeg ook de heer Schaper het woord en maakte toen van de gelegenheid gebruik om het scheldwoord „smerige bende," dat hij bij d, befaamde herrie, tijdens het verzekering debat aan de rechterzijde toevoegde, in te trekken. Hij deed dit echter onder de na drukkelijke verzekering, dat hij niet terug krabbelde voor den heer Lohmaai en dat hij zijn excuses aanbood, niet doordat deze laatste hem bet epitheton „geachte" had ontzegd. Wat is ook dezo toevoeging weer naar- geestig-kleinzielig niet waar? En totaal overbodig bovendien! Want er is niemand die in gemoede kan verwacht- hebben, dat deze socialist vatbaar zou rijn voor de verachting van een man als deri. heer Lehman. Daarvoor is de afstand tus schen die twee te groot! WeineenDe heer Schaper heeft zijn dier bare Appingedamsche zeteltje voelen wan kelen. Hij is bang geworden voor z'n parle mentaire hachje. Dódrom is hij vergiffenis komen vragenen hij deed daarbij als eetf brutaal jochie, dat leelijke gezichten trekt' tegen den meester, die hem straft. Na de pauze was de Kamer plotseling nu; voltallig. Er zou toch gestemd worden oven het wetsvoorstel tot aankoop van de lijiï BataviaBuitenzorg van de Nederlandsch- Indische spoorwegmaatschappij. Het is ver worpen. Te betreuren is dit óohec van den Minis ter niet; men zon kunnen zeggen, dat hij het verdiend heeft. Met onbegrijpelijks hardnekkigheid heeft de Minister zich aaa< dit wetsontwerp vastgeklampt, ofschoon daar geen enkele houdbare reden voor aan te geven viel Het deed genoegen, te ont waren, dat vele Katholieken onder aanvoe ring van den voorzitter hunner Kamerclub zich schaarden aan de zijde van den heer Bogaardt. Deze heeft een welverdiend suo ces behaald. Misschcn zal dit er toe lijden» oat de Minister van Koloniën zijn houding tegenover dezen afgevaardigde voortaan: wat milder doet zijn; we kregen tot heden wel eene den indrul^, dat de heer De Waal Malefijt den Bredaschen afgevaardigde nu eens zoo'n beetje tracht te in timideeren 5 dan weer hém mét een kluitje in 't- riet wil sturèn. De jongste voorvallen in da Belgisch"Ij Kamer zullen vermoedelijk leiden tot een; duel tusschen den liberalen afgevaardigd^ Buyl, die verdachte manipulaties van anti liberale afgevaardigden aan het licht heeft' gobracht, on den minister van koloniën Ren- kin. Op een kiezersvergadering was het tun-: sell en beiden tot een scherpe woordenwisse ling gekomen, de polemiek werd voortgezet' in een blaadje, dat in een der voorsteden: verschijnt en minister Renkin heeft nu aan Buyl zijn getuigen gezonden. Volgens de „Morning Post," zal de En gel 8che regcermg waarschijnlijk voorstel len in den eed dos Konings de woom den „bijgeloof en afgoderij," die tegen den' katholieken eerodienst gericht zijn, te ver anderen in do woorden „in strijd met mijn| geloof." Het Engelscho La gerhuis wad gisteren geheel bezet. Bij de opening des* vergadering (allen waren in den rouw en zaten ongedekt) deelde Asquith mede, dat het Huis tot 17 dezer zaï verdaagd worden en dan nogmaals tot 8 Juni. Vervolgens zal het ge vraagd worden om een commissie te benoe men ter behandeling van de kwestie der ci viele lijst. (Do civiele lijst is de toelage, door het parlement verleend aan den Souve^ rein en de koninklijke familie.) Asquith deed verder medcdeeling van dë boodschap van koning George, waarin gezegd wordt, dat Z. M. weet, dat het Huis een juist' besef heeft van het door Z. M. en de natië geleden verlies. Koning Eduards zorg voor het welzijn van hot land, zijn bekwame en' beleidvolle leiding van zaken, zijn onver moeide toewijding aan zijn ambt, zijn kalmë moed in smart cn gevaar zullen door zijn onderdanen lang in eere gehouden worden. Asquith stelde daarna twee besluiten voor: een betreffende betuiging van deelneming en' van gelukwensch aan den Koning, het an dere nopens betuiging van deelneming aan do Koningin-Moeder. Hij zeide voorts, dat de jaren van dë regeering van koning Eduard vol zijn van treffende gebeurtenissen zoowel binnen- als buitenslands. Asquith eindigde met te zeggen, dat dë machtige persoonlijke invloed des Koningë voortdurend gewijd werd niet alleen om oor log, maar ook om oorzaken en voorwendsels voor oorlog t e vermijden. Hij heeft den naam van „vredestichter van de wereld" verwor ven; onder dezen naam zal hij altijd in zijn land hekend blijven. "Wij hadden in hem ©en scheidsrechter rijp van ervaring en recht vaardig van aard, een eerbiedige aanbidder van onzo tradities, een waakzame bewaarder van onze grondwettelijke vrijheden. Over do Koningin-Moeder sprekende, gal) Asquith blijken van diepe ontroering. Bij do aanbieding van de gelukwenscKeS aan den nieuwen Vorst zeide hij: Laat ona hem de verzekering geven, dat het niet alleen onze innige hoop, maar ook ons vast gelodf

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2