1LLERLEL Het Engelsche ontbijt. Hoe 'dikwijls hoort men niet door vreem delingen, die in Londen eenigen tijd in een goedkoop „Boardinghouse" hebben vertoefd, met geestdrift de Engelsche ontbijttafel roe men. Middaè- en avondeten zijn wel is waar verschrikkelijk eentonig, maar het eerste ontbijt was altijd uitmuntend en vol afwis- Beling. Dan beeft men thee, koffie, choco lade, beste vette melk en room, eieren en „baoon", visch, verscheiden jams en hoe al die goede dingen mogen heeten. En dat alles inclusief „luncheon" en „dinner" en -een aar dige kamer voor 15 tot 18 gulden in de week. Arme sukkels, als ge eens wist, waar mee ge in deze huizen gevoed werdt, de eetlust zou u spoedig vergaan, ten minste aan het eerste ontbijt. Wie in Engeland goed wil leven moet veel geld "betalen. Wat men in een goedkoop Boardinghouse krijgt, zij hier naar waarheid verteld. Het zuiverste, hetwelk men in deze gift- huizen nog krijgt, is de thee; toch heeft de theovervalsching in Engeland ook eerst in 1875 na de afkondiging van do wet voor den verkoop van voedingsmiddelen opgehou den, niet ten gevolge van deze op een lauwe manier gehandhaafde wet, maar ten gevolge van de bepaling, dat do thee door de belastingambtenaren bij haar invoer ge keurd moet worden- De thee wordt in af zonderlijke theehuizen gebracht en de amb tenaar Mest uit iedere zending thee op goed. geluk een kist, waaruit een proef -wordt genomen, die in heb laboratorium der amb tenaren wordt onderzocht- Bij het onderzoek speelt de microscoop een niet onbeduidende rol. De hoofdgrond yoor de aanhouding van een zending is de pntdelddng van bedorven theebladeren. Ook als de thee bij het transport nat geworden en daarna weer gedroogd is, wordt dit ont dekt, zoodat de thee wordt afgekeurd. Over 't algemeen echter as het gevolg van dit tonderzoek, dat de theeplanters weten aan welk een nauwkeurig onderzoek hun zen dingen worden onderworpen. •Erger dan met de thee staat het reeds' met de koffie. Volgens de statistiek werd koffie in 6 van de 100 gevallen vervalscht; in werkelijkheid i$ de verhouding ten na- ideele van de koffie veel hooger. Zeer dik wijls wordt er cichorei bijgevoegd; de daar uit bereide drank is dan echter niet scha delijk voor do gezondheid. Er zijn eolitm nog een aantal koffiebestanddeüen, die ge woonlijk zijn koffiedoppen, melasse, erwten- doppen, erwten, boonen en gerst, weite- tneel en zaagsel. Deze vermenging wordt geperst en tot boonen gekneed. Met cacao is het nog erger. Onver- yalschte cacao is niet beneden de f 1.60 te koop. Men kan zich dus gemakkelijk .voorstellen wat er zit in de druk verkookte penny-pakjes oaoao van drie ons. Ze be vatten, behalve stijfsel en 6uik-erkristallen, cacaoschillen en als verfstof ïjzeroxyde, dat namelijk voor kinderen niet ongevaarlijk is. In het arme Oosteind worden hoopen zoo genaamde cacao gebruikt, die uit bedorven cacao bereid wordt. De slechte boonen wor den gemalen en nadat daaruit do nog goede bestanddeelen gebaald zijn, wordt de rest mot soda behandeld, om den onaangenamen reuk weg te nemen. Deze soort cacao wordt het meest iu de goedkoops pensions, restau rants en koffiehuizen verbruikt, daar ze voor 60 cents per pond verkocht wordt. Als plaats, waar dit fabrikaat wordt gemaakt, wordt Hamburg genoemd. Levensgevaarlijk wordt echter de bij het ontbijt gebruikte melk en alle daaruit be reide preparaten, waarbij als antisepticum boor zuur wordt gemengd. Het is echter zon der twijfel, dat deze. in kleine hoeveelheden bij de melk gevoegd, niet gevaarlijk kan zijn. De boer gooit er eerst een hoeveel heid boorzuur in, dan volgt de groothan delaar en vervolgens doet de arme melk- handelaar er nog eens 'het zijne bij. Men kan zioh dus voorstellen, welk een quantum boorzuur iemand in den loop van een maand inneemt, die uit dezelfde zaak ook zijn met dit preparaat bereide room en boter krijgt. Een andere stof, die bij de melk wordt gevoegd, is formaline, dat minstens even uadciclig op het organisme werkt. De recht banken niet allo vervolgen deze ver- valschingen. De straf voor de vervalschin- gen is echter in vergelijking met die in Duitschland en Frankrijk een zoo belache lijk geringe, met geld te betalen, dat de vervalschingsarbcid loonende is. Het standpunt, waarop het gerecht zich plaatst, is, dat, zoolang men voor zijn geld een daarmee overeenstemmende waarde krijgt, men geen aanleiding tot klagen heeft. Nemen wij een voorbeeld in de zooveel geroemde „jam" (marmelade), een niet te missen be standdeel van het ontbijt. De waardin van ons klein Boardinghouse gaat naar den koopman en vraagt de beste aardbeziën jam, die zij meent noodig te hebben om ons voor te zetten. Zij krijgt een mengsel van bui ten landsch vruchtenmoes, dat reeds in de dokken tot gisting js overgegaan. Dit ge notmiddel is met arsenicumhoudende, uit be dorven stijfsel bereide glucoze zoet gemaakt, met analine gekleurd en bevat een chemische bijvoeging van aardbeien-essence. Als bij deze substantie eenige werkelijke aardbaden zijn gevoegd, en verkoopt de koopman zo voor een prijs, waarvoor een met suiker toebereide aardbei-marmelade niet is te be komen, dan is de leverancier tegen iedere gerechtelijke vervolging verzekerd. Do boter wordt, naar bet officieel onder zoek heeft uitgemaakt, vijfmaal in de hon derd gevallen vervalscht; vijftigmaal zal echter juister zijn. De ervaring heeft menig een overigens geleerd, dat de vaste klant, die toch mag verwachten, dat hij door zijn winkelier bijzonder goed behandeld zal wor den, eerst reoht de bedrogene is. In het bogin waagt de koopman het niet hem te bedriegen, daar de kooper gemakkelijk een inspecteur of een agentes van den gezond heidsraad kan zijn. Is deze vrees op zij gezet, dan gaat hij met frisschon jnoed op den klant los. Komt deze achter het be drog, dan heeft de koopman allang een aan zienlijke winst te pakken. blaar van alle delicatessen op de Engel sche ontbijttafel is het meest verdacht de zoogenaamde „baoon" (spek), die met de lucht van gebraden eieren het geheele huis door trekt en den grootsten langslaper uit hot bed lokt Bij het gebruiken van de „bacon", die uit de rookerij op het land komt, zal het altijd goed doen, steeds voorzichtig aan te nemen, dat ze van een met tuberculose behept var ken komt. De vleeschkeuring is namelijk op het land gelijk nul en wordt slechts in de groote steden met eenige zorgvuldigheid, uitgeoefend. De gewetenloosheid der slagers is onbeschrijflijk en het hoogste, waartoe zo zich laten verleiden, is, dat zij het aan gestoken gedeelte er uit snijden. Alles, wat hier wordt gezegd, is niet een stukje fan tasie van 'n vleeschliatenden vegetariër, maar Mjn mededeelingen, dia op officieel© stuk ken en ervaring van Engelsche vaklui stau- nen. En nu nog een woord over de eieren. Ook die moeten vervalscht kunnen worden, doch bewijsmateriaal daarvoor is er niet. Het zal echter genoeg zijn de verschillende soorten van eieren te noemen, die een goed gesorteerd melk- en boterhandolaar in Lon den voorhanden heeft, nl. „Engelsche versch gelegde eieren", „versohe eieren", die uit Denemarken, Italië, Frankrijk, enz. komen, „besto kookeieren", „kookeieren" en „goede bruikbare eieren, good useful eggs". Deze laatste soort wordt ook bij parlementsver kiezingen gebruikt. Velen nemen na een rijk ontbijt meestal nog een glaasje bier. De behandeling van het bier met arsenicum houdend zwavel zuur heeft voor eenige jaren tot talrijke vergiftigingen en langdurige parlementson- derzoekingen en debatten geleid. STOPGOUD. De hoofdzaak is niet op welke wijze wij ons geloof uitspreken, maar wel hoe ons geloof op ons leven werkt. D r. J. Herman de Ridder. Het leven is niet zoo kort, of er is altoos nog tijd om anderen te helpen. Emerson. Do beste naam, Fabrikant* „Ik heb een nieuw middel tegen roest Kunt u daar niet eens een mooien naaia voor bedenken?" Dichter: „Neem het „oude liefde" j die.roest immers niet." Een tegenstelling, Niete if langdradiger dan... de telefoon. Angstig. Z ij„Papa heeft gisto ren gezegd, dat hij, als wij trouwen, d% helft van de inrichting van ons huis zal be talen." H ij (angstig): „Ja, maar wie betaalt daar de andere helft?" Goed vooruitzi oht. M o e d e n (tot buurvrouw): „Ja, met mijn doohten Mina is het een kruis: koken kan se niet! zelfs niet wasschen; met stoppen en naaienj is het ook niets gedaan. We zullen moete» zien, dat se gauw trouwt." Medewerker: „Ik heb u mijn reke- ning gestuurd. Op de ommezijde heb ik be leefd gevraagd om betaling." Ujtgever: „Dan is het je eigen 6chuld, dat je het geld nog niet hebt. Het! papier wordt bij ons altijd alleen aan één kant besohreven en gelezen." Gelezen voor een werkplaats: „Afwezig zijnde, gelieve men een briefje in de bus te doen." Op de tentoonstelling. Zij: „Zie eens, manlief, welk een verrukkelijke schilderij. Wie heeft die gemaakt?" Hij: „De naam staat er immers onder: „Hors Concours"." Zij: „Zeker een Engelschman." Niet goedbegrep en. Heer: „Is de baron (to Amsterdam) thuis?" K n e o h t: „Neen, de baron is gaan ba" den." Heer: „Heeft hij niet gezegd, wanneer hij terug komt?" Knecht: „De baron heeft gezegd, dat bij niet lang zou wegblijven." Heer (gaat zitten)„Dan zal ik op hem wachten." (Na twee uur). Heer: „Het duurt verschrikkelijk lang Waar is mijnheer de baron gaan baden?" K n e o h t (buigend)„Te Ostende, mijn, heer." Op de huwel ij kareis. H ij: „Maar liefje, wat beteekent het dan, dat een vrouw haar man op het stadhuis gehoorzaamheid belooft?" Zij: „Dat ze in het publiek geen spek takel wil maken!" Getroefd! „Van jou heeft onze jongen zijn verstand niet", zei mevrouw hatelijk. „Neen, zeker niet", antwoordde mijnheer minzaam en toegeeflijk. „Hij moet het vein jou hebben. Dat zal toch ergens moeten ge bleven zijn, als het er geweest is." Parvenu (in het hotel)„WatIs dal de badkamer? Wat een potsierlijk klein cling. Mijn vrouw en ik baden altijl in Ostende, weet u 1" Een vaardig antwoord. Een keukenmeid, die naar buiten geweest was, kwam terug met eeD aantal wespensteken in haar gezicht. „Zoo, zie je het nu, Bet," zei haar me vrouw, „wat doe je buiten?" „O, mevrouw," was het antwoord, „heb zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen."

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 22