Burgerlijke Stand. Marktberichten, 00 Vragen en Antwoorden. Teliais voor schoolgaande kinderen te Lcideu. Wij ontvingen het verslag der vereeniging „Tehuizen voor schoolgaande kinderen", te Leiden,- over Maart 1909Maart 1910. Dp vraag of dit Tehuis reden van bestaan heeft, wordt opnieuw in het verslag volko men bevestigend beantwoord. Het aantal kinderen, die het Tehuis be kochten, bedroeg: Van 'a Maart 31 Maart 1909 460; April 789, Mei 620, Juni 454, Juli 369, Augustus 419, September 503, October 530, November 518. December 508, Januari 1910 419, Februari 354, tot 8 Maart 79, to taal .6028, terwijl het totaal aantal kinde ren in de 5 vorigo jaren bedroeg:. 1904—1905 3300; 1905—1900 3870; 1906— 1907 4740; 1907—1908 6087; 190S—1909 53G6. De meerdere bekendheid der instelling en de opname van kinderen van 6 en 7 jr., se dert de crèche in den loop van 1908 besloot geen kinderen van dien leeftijd meer tóe to laten, verklaren dit toenemend be- zoek. Er blijkt wel uit, hoezeer hetTehuis in een duurzaam be staande behoefte voorziet. Ook nonder cij fers .valt dit te begrijpen. Ieder weet tóch, hoeveel weduwen, hoeveel verlaten vrou wen-genoodzaakt zijn door arbeid buitens huis in het levensonderhoud van haar en haar kinderen te voorzien en hoe daardoor van verzorging en opvoeding door de moe der zelf hetzij gedurende alle werkdagen, hetzij gedurende enkele geen sprake kan zijn. Was er geen Tehuis, dan zou dit voor de meestpn der kleine bezoekers beteekenen al den tijd buiten de schooluren op straat loopen, hoogstens onderbroken door een maaltijd binnenshuis bij een familielid of buurvrouw. De buurvrouwen of familiele den," die werkelijk tegenover de kinderen niet all eon goedig, maar ook goed en ver standig zijn, behooren tot de uitzonderin gen. En op straat loopen leidt tot katte- kwaad, balddadigheid en erger. Waar nu algemeen erkend wordt, dat voorkomen beter is dan genezen, meent het Bestuur van het Tehuis voor Schoolgaande kinderen meer en meer op de belangstel ling van Leiden's burgerij te mogen rekenen bij het in stand houden van haar instelling, waarvan zonder in overschatting van haar arbeid te vervallen, toch gezegd mag wor den, dat zij de lichamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der kinderen ten goodc komt en verwaarlooeing en verwil dering tegengaat. Hoe gaarne zou het Bestuur cn de Di rectrice nog meer in die richting bereiken en dat'zou kunnen, indien het Tehuis niet mik een vlottende bevolking had, indien niet den ecnen dag een jongen verscheen om den volgenden dag weer weg te blijven, omdat moeder dan niet uit werken is, of als niet op tijden van geregeld komen, in den schoonmaaktijd bijv., weer lange tus- schenpoozcn van wegblijven volgden, waar na meer dan één der kinderon opnieuw cenigszïns verwilderd terugkeert cn de di rectrice van yoren af aan onhebbelijkheden en ondeugden moet trachten uit te roeien en het goede naar voren te balen. Te ver wonderen behoeft men zich over zoo'n Ic- Tugval niet; van krachtige leiding is thuis gewoonlijk geen sprake. Voor de meeste on zer kinderen staat de moeder voor de op voeding alleen; dat die opvoeding meer ge leid wordt door geluk dan wijsheid behoeft alweer niet te verbaden, als men bedenkt hoezeer het leven van vele weduwen en andere met hen gelijk te stellen vrouwen van de zorg voor het- cUtgelijksch allernoo- digste geheel is vervuld. Hoewel het Tehuis in hoofdzaak bedoeld is als „tehuis" voor kinderen, voor wie slechts op één der ouders de verzorging rust, worden ook kinderen opgenomen, wier ouders die verzorging deelen, indien na nauwkeurig onderzoek blijkt, dat de ge ringe verdiensten van den vader de bijver dienste door do moeder noodzakelijk maken. In dergelijke gevallen is moestal de vader lichamelijk of geestelijk niet geheel valide of eischt door zijn misbruik maken van ster ken drank een groot deel van rijn loon voor zichzelf op. Toch komt het ook wel voor dat het loon door valide hoofden van ge zinnon verdiend, ontoereikend is voor dc eenvoudigste behoeften van het gezin en de moeder door nu cn dan uit werken te gaan het weekgeld wat tracht aan te vullen. Een paar maal werden tijdens een langdu- rigon zicktetijd van de moeder door den rader de schoolgaande kinderen aan do Verceniging toevertrouwd. De verzorgers der kinderen, die in dit jiar het Tehuis bezochten, waren in 5 geval len verlaten of gescheiden vrouwen, in 12 gevallen weduwen, éénmaal een ongehuwde moeder, éénmaal een weduwnaar, terwijl in de overige gevallen, waarin op beide ouders dc zorg voor de kinderen rustte totaal 22 deze in het Tehuis werden opgenomen, hetzij, omdat de moeder ziek was 2 maal hetzij omdat het loon van den vader om een der bovengconemde redenen onvoldoen de was. (Beroep v. d. vadervrachtrijder, schippersknecht, portier, brugge wachter, metselaar, kousenbrcier (invalide), sigaren maker, fabrieksarbeider, pakhuisknecht, los werkman, koetsier, gepcnsiouncerd agent v. politie, drukker). Verscheidene kinderen uit deze rubriek bezochten het Tehuis slechts 1- of 2-maal per week. Op één uitzondering Da kwamen met do kinderen geen bijzondere moeilijkheden voor. Dit ééno geval betrof twee jongens, aan wie de toegang tot het- Tehuis om ver regaande onhandelbaarheid moest worden ontzegd. Beiden werden in een opvoedings gesticht geplaatst. In do verzorging der kinderen kwam geen verandering. Om halfeen een warm maal, om vijf uren brood en melk. Zooveel mogelijk wordt in den tuin ge speeld, ook 's Winters. Het Lcidsche Tehuis behoort in dit opzicht mot zijn grooten, be schutten tuin tot de bevoorrechte. Het be zwaar wel e<yis gehoord, dat. de in het Te- üiuis opgenomen kinderen zooveel minder in dc buitenlucht konvin dan hun langs de straat slenterende klascegenootjes, wordt door véél spelen in den tuin ondervangen. In den wanneren tijd, en die begint voor de Tehuis-kinderen al ongeveer in April en eindigt laat in het jaar, worden verschillen de lessen ook in den tuin gegeven. In voor jaar en zomer werken de kinderen vol ijver jn hun eigen tuintjes, al kcip. de liefde er voor en dc zorg er aan besteed nog grooter zijn. Dank zij het opbrengen, van z.g. biem- kics is de drassigbeid van den tuin na regen zeer verminderd. Binnenshuis, v. n 1. in de avonden, wor den de kinderen bezig gehouden met voor lezen, spelletjes doen, fröbelen, bre en, naaien, raffiawerk. Wekelijks wordt éen of meer uur les gegeven in schoenmaken, dit jaar meest pantoffels maken ui", over schotten van nieuw tapijtgoed, wat altijd dankbaar wordt aanvaard, in stoelenmat- tón, tcckencn en zingen. Bij kleine huishou delijke bezigheden zijn zoowel jongens als meisjes behulpzaam. Ondanks al het geloop en gehol van een 20, 30 paar voeten merkt men van stof in de zaal bijna niets, gevolg van den geoliedcn vloer. Dank zij do welwillendheid van den heer Kfantz, die aan het Telmis geregeld toe gangsbewijzen voor het Volksbadhuis ver schaft, kan hét bestuur den kinderen een wekolijksch bad geven. Niet alleen het be stuur, ook de kinderen, hoewel misschien onbewust, waardeeren deze gift zeer. Na het eene huilbuitje, als de douoho hen voor het eerst besproeit, is de gang naar het Volkflbadhuis verder een onverdeeld genoe gen. Door 11 van de getrouwe bezoekers werd in 1909 30- tot 43-maal gebaad. Het gemid deld aantal baden per kind, verkregen uit d« opgaven van hen, die gedurende het ge- liecle jaar, zij het ook slechts enkele dagen per week het Tehuis bezochten, bedraagt 23 a 24. Buiten beschouwing zijn gelaten de kinderen, wier moeder geen toestemming wil geven tot baden, hetzij uit overdreven angst voor kouvatten, hetzij uit schaamte over den toestand van het ondergoed van haar kind. Zooveel mogelijk worden de moeders tot toestemmen overreed; een be ter voorziene kas zou aan het tweede be zwaar kunnen tóegemoet komen, meer dan het bestuur tót nu toe mogelijk was. De financieele toestand der vereeniging bleef ongeveer gelijk. Wel nam het bedrag aan jaarlijksche contributies too, dooh vele levensmiddelen zijn zooveel hooger in prijs dan vorige jaren, dat tegenover ver meerderde inkomsten ook vermeerderde uit gaven kwamen te staan. Bovendien, hoezeer het bestuur zich verheugt over het toene mend bezoek in het Tehuis, het mag tooh niet verhelen, dat daardoor steeds hooger eischen aan de kas worden gesteld, daar het verpleeggeld door de ouders of verzorgers betaald, lang niet geheel de koeten per kind gemaakt dekt. Reeds werd het tarief iets verhoogd, meerdere verhooging zou den moeders-te zware financieele laston op leggen. Het tarief bedraagt nu voor kin deren van weduwnaars, weduwen, veriaten vrouwen 10 cents voor één kind, 7ij voor elk volgend kind. Voor de Overigen bedraagt heb 15 ets. voor één kind, 10 ets. voor elk volgend kind, terwijl voor kalvo dagen resp. 5 en 7$ moet worden betaald. Meerdere vaste bijdragen of giften ineens zijn dus zeer welkom. Elke bijdrage, koo klein ook, wordt- dankbaar aanvaard. Meer inkomsten wil zeggen het aanbren gen van kleine verbeteringen in de in richting, het aanschaffen van speelgoed, van goede boeken, wil zeggen krachtiger voeding voor de kinderen, wat de meeste zoo zeer noodig hebben. Met veel dank wordt daarna melding ge maakt van de in 1909 ingekomen giften: van P. f 260, van H. f 40, van Mevr. Z. f 10, van de Leidsoho Brokkenverzameling f 10 en nog enkele kleinere. Buitengewone inkomsten verkreeg de instelling dit jaar uit de baten van een loterij tot stijving van de kas in het voorjaar gehouden. Uit het bij liet verslag gaand financieel overzicht blijkt, dat de kas sluit met een ba tig 8&ldo van f 819,87. Men bedenke even wel, dat dit saldo ontstond grootendeels door toevallige baten en niet hierop, doch op vaste jaarlijksche inkomsten moet elke huishouding gebaseerd zijn. Moge dus do belangstelling in deze ver eeniging een duurzame en een groeiende zijn. Zoolang nog slechts onvoldoende voor weduwen en half-weezen wordt gezorgd, zoolang het verantwoordelijkheidsgevoel van velo vaders tegenover hun kinderen nog to wenschen overlaat en zoolang lage loonen voor bepaalde groepen van arbei ders nog geen uitzondering zijn, mag een Tehuis voor Schoolgaande Kinderen een onontbeerlijke instelling worden genoemd. Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot lostrumcntmaker. In het Natuurkundig Laboratorium hield gisteravond bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche al gem. loden vergadering, onder voorzitterschap van prof. dr. H. Kamer- lingli Onnes. Deze opende de vergadering met een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen; in hot bijzonder richtte hij zich tot don heer A. A. Oosting, het bestuurslid, dat niet eerder do algemeene ledenvergade ring bijwoonde. Na lezing der notulen van do vorige ver gadering on voorlezing van het verslag, van de commissie voor het nazien der rekening, bestaande uit do hoeren Van Doesburgh en Dorsman, werd tot secretaris-pciuimgmoss- ter herbenoemd, dr. O. A. Crommelin, dio zich dezo keuze liet wolgevallen. Hierna werd liet jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontléénon In hot geheel traden 29 nieuwe leden, toe, waaronder verscheidene ond-leerliDgen 9 leden vielen af, zoodat op 31 Dcc. 1909 het totaal- aautal leden 231 bedroeg. In den toestand der geldmiddelen wacht de vereeniging voor het jaar 1910 een ingrij pende verbetering. Besloten werd tot uit breiding der opleiding, waarvan de grond slag vormde hot brengen'van het gemiddeld aanlal leerlingen van 30 op 40. Daarvoor wendde hot bostuur zich tot de Regcering en Ged. Staten van Z.-H., met het ver zoek om subsidie-verhooging, resp. van i 1300 en f 250. Het totale aangevraagde bedrag, f 1600, vormt ongeveer Va van hot geheele bedrag, noodig voor de uitvooring van bo vengen öomd plan. De provincie stond de verHooging reeds too en do Minister bracht haar op dei Staatsbegrooting van 1910. In de leerkrachten kwam dit jaar slechts één verandering, doordat de heer J. B. Re- sink zijn ontslag nam. In zijn plaats werd benoemd de heer C. B. Pley. Aan hulpmiddelen bij het onderivijs werd dit jaar een flinke som besteed; voorts werd van verschillende binnen- en buibenlandscho firma's aan on derwijs-materiaal niet minder dan voor f 1200 ten geschenke ontvangen. De plaatsruimte voor het onderricht in het glasblazen onderging een zeer belang rijke verbetering. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aan vang 'des jaaxs 34. Na gehouden examen werden in Maart on September resp. 6 en 4 nieuwe leerlingen toegelaten. In der. loop van het jaar verlieten 13 leerlingen do op leiding, die allen goed en volgens hun aan leg geplaatst werden. Evenals het vorigo jaar konden ook dit jaar weder aan sommige leerlingen toelagen verstrekt worden uit het J anssen-f onds voor vakopleidingsbeurzen. In September werden de practischc instru mentmakers-examens gehouden. Het diploma als eerstbeginnend instru ment-maker werd toegekend aan 5 leerlin gen; voor natuurk. instrumentmaker slaag den 3; voor electr. instrumentmaker 3; voor werktuigkundig instrumentmaker 1 on voor ceretboginnend glasblazer 2. De vier vacantde-cursussen waren dit jaar op dezelfdo grondslagen ingericht als ton vorigen jare. De belangstelling was ver geleken bij die van het vorig jaar vrij groot. Ook dit jaar werden weer in dc werk plaatsen constructies of .herstellingen aan; instrumenten ton behoeve van openbare in stellingen verricht, die elders in ons land niet hadden kunnen worden uitgevoerd. Talrijk waren de' aanvragen naar werk krachten bij het bestuur en nog wel uit do eorsto landen der techniekDuitschland, En geland en Amerika. Aan twoo aanvragen uit Amerika kon door gebrek aan leerlingen van voldoondo ontwikkeling niet worden voldaan. Het be stuur hoopt oehter in ?taat te zijn in 1910 ccn of meer leerlingen zoover opgeleid tc hebben, dat zij voor een goede betrekking in Amerika kunnen worden aanbevolen. Voor do betrekking van prof. Cannon tb Boston werd aanbevolen de oud-leerling M. H. Teeuwcn. Aangezien voor hem do overgang van zijn toenmalige betrekking aan Yale-University naar die van prof. Cannon een belangrijke financieele vooruit gang beteekende, nam hij het aanbod van laatstgenoemde aan: hij is thans tot groote tevredenheid van zijn superieuren te Boston aan de Harvard-University werkzaam. Uit do rekening en verantwoording van don penningmeester bleek, dat de inkomsten in 1909 hebben bedragen f 6671.STVa, "waar onder: Van donateurs on leden f 579.36; bij dragen van het Janssonfonds f 890, sub sidie van het Rijk, f 3700, van do pro vincie 'f 500 en van de gemeente f 1000. De uitgaven beliepen f 6667,41, waaron der f 2446.36 voor bezoldiging van onder wijzers, f 2270.94 voor weekloonon aan leer lingen. Batig saldo slechts f 4.4GV2. Do begrooting 1910, reeds door do be trokken Minister goedgekeurd, werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 8060. Do voorzitter sloot onder dankzegging aan leden en aan anderen, dia tot het welslagen van het werk ook in 1909 hadden bijge dragen, de vergadering, waarna do talrijke geschenken, die de vereeniging ten deel vie len, werden bezichtigd. AARLANDERVKÉN. Bevallen: A. van Otterloo geb. Stienstra D. Overleden: Uemardus Constanhjn Rombonts 51 jaar. KATWIJK. Geboren: Pieler, Z. van G. Vliorind en C. r. d. Schalk. Trijntje, D. van H. v. d. Bent en C. de Mol. Jan, Z. van W. van Duijn on M. van Rijn. Overleden: Jaonetje van Duijn, 84 j., h.v. van E. Meijvoge). Gehuwd: A. Nygh jm. en J. van Dujjn jd. Ondertrouwd: J. Souvorija jm. en A. van Duijn jd. J.vnn de Gugten jm. en j. Tolieur jd. D. v*n Duijvonbode jm- en W. v. d. Plas jd. NOORDWIJKERÜOUT. Geboren: Johanna Adrians, D. van J. Vreeburg en C. Hoeks. Getrouwd: C. van Leeuwen en A M. "Warmerdam. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Karei Wilhelmus Snabel 23 j. en Dirkje Helena Bosnijen 21 j„ beiden alhier. G o b o r e Johannes Qijsbertn9 Scbrama, Z. van Nicolans "-chrama en Cornelia Johanna Alkemade. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Wilbolmo» Nicolaas Johaonos Petrus van Noort en Cornelia Maria Rouijjn. De katafalk en de eerewaoht op Rotterdam, 2 Mei. De aanvoer van Tarwe blijft maar steeds te groot voor de bekoelt®. Een Hink edoelte kon dan ook geen kooper3 vinden, terwijl e mindere soorlen lager moesten worden afge- even. De betere kwaliteiten waren niet lager te oop. Puike Essex werd verkocht van 11.75 tot 12.50. Gewone soorten van /"9 tot 9.50, mindere van 7.50 tot 8.50, alios per 100 kilo. Rogge nog steeds onveranderd verkocïit van ƒ5.25 tot 5.75 per H.L. Haver weinig ter markt. Tot flauw onveranderde prijzen *?erd het aangevoerde geruimd van ƒ6.25 tot f 7.25 per 100 kilo. Een enkel blank partijtje bi acht boven de hoogste noteering op. Witteboonen traag. Het seizoen van dit artikol is blijkbaar over. Betaald werd van 10.50 tot 12.75 mar kwaliteit. Bruineboooen waren weinig gevraagd Enkele mooie, blanke partijtjes weiden verkocht van ƒ14 tot f 14.75, gewone soort van f 12-50 tot 11. Mindere van f 7.50 tot f 10. Toch ia een gedeelte nog onver kocht moeten blijven. Blauwe Erwten werden in de mooie gave soorten weder iets hooger betaal J van ƒ12 tot 12 75. Af wijkende kwaliteit ia moeilijk te verkoopen en niet ehoel le plaatsen Hiervoor werd 9 tot ƒ11.50 ctaald. buit. Granen. Maïs p. 2000 kilo. Am. Mixed diep. naar kwal. ƒ126—131. Gr. Donan loco 141. Setv. Mixed loco 136. Rogge p. 2100 kilo. 75/76 kilo Bnlg. Stoom. ƒ164. Gerst p. 2000 kilo. 69/70kilo Zw.Zee Stoom, 131. 65 66 kilo Zw. Zee Stoom. ƒ130. Haver p. 100 kilo. Loco 54/55 Stettiner 7.50. 50/51 kilo Liban Mei-nfL ƒ6 70. Boonen p. 80 kilo. Loco China ƒ5.80. In deSted. Werkinr. xiju opienomen: DATUM. DA0JEN. T»lir. Kin- m dsrsa. H 24 April. Zssdag 63 9 62 Maandag 64 10 74 Dinsdag 64 10 74 Wosnsdag. 68 10 73 28 Dsndsrduf 61 10 71 29 Vrijdag 62 10 72 Zatardsff 68 6 63 Y raag: Een dienstbode, die voor nacht en dag dient, is die verplicht om op Hemel vaartsdag schoon te maken? En als rij wei gert dit te doen, Kan mevrouw dan haar uitgaansavond daarvoor nemen als zij er geen anderen avond voor in de plaats krijgt? Heeft mevrouw het recht om haar dan dien heelen feestdag thuis te houden, al is het voor die mevrouw geen feestdag? Antwoord: De Hemelvaartsdag is wel een christelijke feestdag, maar behoort daarom nog niet tot de rustdagen. Is de Donderdagavond juist uw uitgaansavond, dan behoudt ge het recht om uit te gaan; anders hangt het van de welwillendheid van uw mevrouw af. Het recht is in dit geval aan de zijde van uw mevrouw, tenzij er an dere mondelinge of schriftelijke overeen komsten mochten bestaan. Zie dat de on derlinge verhouding tussehen u en mevrouw wat beter wordt Ze schijnt wel wat te wen schen over te laten Y r a a g: Mijn schoonvader is overleden, met achterlating van zijn vrouw en nog onmondige kinderen. Ik kan mijn erfdeel best gebruiken. Wat moet ik nu doen om het te krijgen? Antwoord: Er moet een boedelschei ding gemaakt worden, na benoeming van, voogden en inventarisatie. Indien uw sclioomoeder daartoe niet vrijwillig wil me dewerken, zoudt u een actie tegen haar moeten instellen en u daartoe bij een advo caat procureur vervoegen. Y r a a g: Ik heb mij verhuurd voor een halfjaar, doch zou er graag van afzien. Als ik nu 'in mijn dienst kom, is het dan goed wanneer ik met 6 weken mijn dienst opzeg? Antwoord: Neen, als ge voor een bepaalden tijd gehuurd zijt, dan moet ge dien bepaalden tijd ook uitdienen. Vraag: Welke rechten heeft een par troon wanneer een bediende zijn betrekking veertien dagen te voren opzegt, terwijl de mondelinge overeenkomst is een maand en de bediende ook per maand gehuurd is en» uitbetaald wordt Antwoord: Dan is de wettelijke ter mijn ook een maand en als de bediende zich daar niet aan houdt, verbeurt hij een maancj loon als schadeloosstelling. Y raag: Wanneer moet de Landweer op komen en waar? Ik heb gediend bij de ves ting-artillerie 4de reg. 7de oomp. te Den Helder. Lichting 1901, verleden jaar inge deeld bij de Landweer. A ntwoord: Indien ge behoort tot het 28ste district-, waarbij de 29ste oompagnie vesting-artillerie is "ingedeeld, dan moet ge op 3 October a.s. opkomen te 's-Gravenhage in de Alexander-kazerne. Vraag: In Februari 1907 heb ik een arbeidscontract geteekend. Ik ga nu voor Noorache pantserschip ,Norge*. minder loon werken. Is het oude contract nog geldig of moet ik een nieuw con* tract teekenen? Antwoord: Als het bepaald noodig is om een contract to teekenen, dan is het verkieslijk om thans een nieuw contract te maken. Vraag: Moet een dienstbode wat ze breekt betalen, als ze er niet op ge- huurd is? Antwoord: Als zij door nalatigheid of onvoorzichtigheid breekt, dan ja. Is er sprake van een louter ongeluk, dan is men daar niet verantwoordelijk voor. Vraag: Iemand is tien jaar geleden In Holland getrouwd cn drie jaar later naaf Amerika vertrokken en daarna gescheiden van zijn vrouw, die weer hertrouwd is. Later is hij weer naar Holland gekomen en wi'l nu weer hertróuwen. Kan dat zonder bijzondere moeite geschieden? Antw oord: Dat zal wel gaanmaar laat hij zich even vervoegen aan het bureau van den burgerlijken stand en aldaar op gaaf verzoeken van de stukken, die hij voor zijn aanstaand huwelijk noodig heeft, waaronder ook het bewijs van de echtschei ding zal behooren. Vraag: Bij echtscheiding van dien per soon zijn alle goederen en de helft der kinderen aan de vrouw toegewezen. Nu wordt gezegd dat zij alleen de schuldige was. Kan dat waar zijn volgens Amerikaan- sche wet? Ik meen dat bij scheiding hier de nietschuldige de kinderon krijgt, tenzij met wederzijdsch goedvinden. Antwoord: Dat heeft met weder zijdsch goedvinden mets te maken. De rech ter beslist wie der ouders met de voogdij over de kinderen zal worden belast. Een zeer jong kind b. v. komt gewoonlijk onder voogdij van de moeder. Vraag: Veroorlooft de wet dat iemand* die in staat van faillissement heeft ver keerd en, insolvent is gebleven, als voogd over een minderjarige optreedt? An tw oord: Als hij insolvent is, ven keert hij ook nog in staat van faillissement, maar dat is geen reden van uitsluiting val de voogdij. Vraag: Ik heb 24 jaar in hetzelfde huia gewoond en nu is mij de huur opgezegd. Ik betaalde een week huur vooruit en heb ook de laatste week de volle huur betaald» Verleden jaar heeft de huisheer mij f 2 ge geven voor behangsel, daar moest ik eert gulden bijpassen. Nu is mij een kwitantie gepresenteerd van 2 weken huishuur en f 2 torug van het behangsel. Hoe moet ik daar-* mee aan. Antwoord: Niet betalen. Als u ge* dagvaard wordt, wat wij sterk betwijfelen', dan moet u uw zaak voor den kantonrech ter verdedigen, want zooals u die voor draagt, zoudt u niet schuldig zijn. Vraag: Daar de zaken van vergaf- ninghouders geregeld achteruitgaan, zout het nu ook niet wenschelijk wezen om van' de bierhuizen vergunningsrecht te eischen t Op bier is meer winst dan op jenever. Antwoord: De zaken van vergun ninghouders zullen Hog wel meer achteruit* gaan; want het verbruik van alcoholhouden de dranken neemt voortdurend of. Men mag echter njet vergeten dat tegen het gebruik van bier, heel wat minder bezwaar is dan tegen dat van jenever, en wij gelooven dart ook niet dat de Regeering van de bierhui zen vergunningsrecht zal eischen. Vraag: Ik zoek het adres van eed broer, van wien ik in 20 jaar niets gehoord heb. Hij woonde laatstelijk in Den Haag en is daarna vertrokken. Wat zou de be6te mapier zijn om dat te weten te komen? Antwoord: U moet naar het buread van den burgerlijken stand in Den Haag gaan om te onderzoeken werwaarts hij des tijds gegaan is en zóó moet n hem van plaats tot plaats volgen. U kunt dat onder zoek natuurlijk ook aan een ander opdra gen, maar dan gaat het met meer kosten gepaard. Vraag: Tegen October zal ik bij de Militie worden ingelijfd. Bestaat alsnog d« mogelijkheid om tot militie-officier te wor" den opgeleid? Zoo ja, bestaat ook de mo gelijkheid, daar op het examen-programma voorkomt} de kennis der Fransche taal eni de keuze tussehen Duitech en Engelsch, dat men van de eerstgenoemde taal vrij gesteld wordt en daarvoor de twee laatste neemt? Moet zulks bij den Minister worden verzocht 1 Antwoord: Ja, deze mogelijkheid be staat; u moet zich daartoe vóór 10 Septem ber as. verbinden bij het korps uwer* keuzo^ Indien u geen diploma-bezit, bijv. H. B.- S. 3-jarigen cursus, waardoor ge vrijstel ling van het geheele of gedeeltelijke exa~ men verkrijgt, kunt ge geen vrijstelling vart de Fransche taal erlangen. Vraag: Mijn plan was tegen 1 Mei mijn dienst op te zeggen, maar toen mevrouw e* iets van merkte heeft ze het zelf gedaan te gen 1 Mei. Heeft mevrouw nu toch het recht om de nieuwjaarsfooi in te houden? Antw oord: Geenszins, als go zelf den dienst hadt opgezegd, zou 't een ander geval wezen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of dë lichting van 1905 dit jaar ook voor herha lingsoefening op moet komen van bet 4de reg. inf. 2de bat. 2de oomp. Zoo ja, wan neer A ntwoord: De lichting 19Ö5 4de reg., inf. komt dit jaar' niet voor herhalingsoefe.* ningen op. Het bezoek van H. M. do Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik te Haarlem. Hét concert in de Groote Kerk beloof^ feen der-belangrijkste nummers te zijn vari 't feestprogramma op 26 Mei a.s. Het zal door het Kon. Echtpaar bezocht worden. De leiding is in handen der Commissie voor de Muziek- en Zanguitvoering. Gevormd is een koor van dames cn hees ren, 400 leden sterk, bestaande hoofdzake-i lijk uit leden van Toonkunst en de Kom LiedertafeL „Zang en Vriendschap*." De directie van het geheel is opgedra- gen aan W. Robert. De repetition zijii in vollen gang.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6