Agenda van de week; Ingezonden. Gemeenteraad van Leiden. Uit da Rechtzaal. Gemengd Nieuws. Tentoonstelling Schoolmuseum, Hei bestuur van het Ncderlandsch School museum was gisteren uit Amsterdam naar Leiden overgekomen om de tijdelijke ten toonstelling van ruim een 300-tal nummers uit dit Museum, samen één geheel vormend, in do Stadszaal te openen. Een aantal personen waren gisternamid- 'dag om halfvijf in do ontvangkamer van de Stadszanl bijeengekomen. Behalve het be stuur en do leden van het Leidsche ten- toonstellingsoomité waren tegenwoordig de burgemeester jhr. De Gijselaar, de wethou ders de hoeren J. A. van Hamel en mr. J. C. van der Lip, de voorzitter en verschil lende leden der Plaatselijke Schoolcommissie en prof. Fockcina Andreae als president- curator van het Gymnasium, bestuursleden der afd. Leiden van de Hoof den vsreéni ging, het Onderwijzers-Géhootsehap en den Bond van Neder landsche Onderwijzers. Wij merk ten verder onder de aanwezigen ook enkele dames op. Do voorzitter van het Museum, de heer G. Meyer, opende de tentoonstelling met een lcorte toespraak. Hij wees op het groote belang van een inrichting als het School museum, dat de aandacht van onderwijsman nen in het binnen- en buitenland tot zich trekt en herhaaldelijk wordt geraadpleegd. Toch werd het niet in die mate bezocht, als de groote belangrijkheid er van zou doen vermoeden, reden waarom het bestuur heeft gemeend gedeelten er van tijdelijk elders tc doen tentoonstellen. Het bezwaar daartegen aangevoerd, dat daardoor zou worden bevor derd dat andere gemeenten, vooral grootere, zelf zich zouden inspannen een vast museum te krijgen, achtte het bestuur niet overwe gend. Ons land is daarvoor niet groot ge noeg. Het Museum in Amsterdam kan zelfs den steun van het Rijk en gemeente niet ontberen. Wel meent het bestuur dat ken nismaking met een gedeelte, aanleiding zal zijn dat velen zich opgewekt zullen gevoe len de goheele verzameling te bezichtigen. ,Voor allen, die op eenigerlei wijze met on derwijs en opvoeding in betrekking staan, is het Museum van groote waarde: voor gemeen tebesturen en schoolbesturen, die belast zijn met scholenbouw, voor leeraren, onderwij zers en vooral dogenen die er voor wor den opgeleid. Betreurend dat het Rijks-school toezicht ver hinderd was hier tegenwoordig te zijn, ver heugde het het bestuur vooral, dat het Da ge] ijksch Bestuur der gemeente Leiden door zijn tegenwoordigheid blijk heeft gegeven van zijn sympathie, die echter ook reeds is gebleken uit den finamcieelen 6teun, welke Leiden do inrichting verleent, en uit het kosteloos beschikbaar stellen van de loka liteit voor deze tentoonstelling. Hij dankte ook de Plaatselijke Schoolcom missie en prof. Fookema Andreae en anderen voor hun tegenwoordigheid, en vooral dankte hij 't Comité van Voorbereiding voor zijn be moeiingen. Met een opwekking om do tentoonstelling te bezoeken, verklaarde de voorzitter de ten toonstelling geopend. De heer N- Brouwer, voorzitter van het tentoonstellings-comité, verklaarde dat de ziekte van den vorigen burgemeester, die het Museum zulk een goed hart toedroeg, oorzaak is geweest dat de tentoonstelling zoolang op zichzelf heeft laten wachten. Hij dankte daarna vooral den directeur, den heer Van dor Heide, voor den steun bij het aanrichten der tentoonstelling en wees er ten slotte op, dat een der jongste spruiten van het anderwijs, de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, ook op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd is. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Promotie van dr. 1). F. Scheurleer. In een plechtige bijeenkomst van den Se naat onzer Universiteit had hedennamiddag de uitreiking plaats van de doctorale bul, honoris causa in de Nederlandsche Letteren, aan den heer D, F. Scheurleer, bankier en bekend schrijver op het gebied der muziekgeschiedenis, te 's-Gravenliage. Door den rector-magnificus prof. dr. J. C Kluyver, was prof. dr. G. Kalff als promotor aangewezen, die daarbij een rede hield. Na een korte inleiding, waarin hij de verhouding van den promotor tot den ge promoveerde met een enkel woord schet-ste, wees prof. Kalff op het do^r zijn zeldzaam heid opmerkelijk feit dat hier een handels man in den tempel der wetenschap ver schijnt, on? ep de hoogste eer te ontvangen, die de Universiteit kan goven. Ook hier hei-haalt zich de ontwikkelingsgang van een volk in dien van den enkeling. De ge schiedenis van zoo menig volk en zoo me- 1 ge stad getuigt dat de mensch bij brood alleen niet zal leven. In het eerste vierde deel der 17de eeuw toen Arasterdam zijn muren telkens uitzette en handel en nijverheid bloeiden, openbaar de zich do behoefte aan een instelling voor Hooger Onderwijs, waar de handeldrijvende burgerij zich tot hooger sferen van weten schap en kunst zou kunnen verheffen om gesterkt en gelouterd, van daar te keeren tot do zorgen van het dagclijksch bedrijf. Zoo ontstond het Athenaeum Illustrc, de kiem der tegenwoordige Amsterdamsche Universiteit Meer dan een eeuw later her baalt zich te Rotterdam wat te Amsterdam was geschied. Ai ;s het tot de stichting eener 6chooI niet gekomen, toch mag deze poging gelden als een uiting van die behoefte aan hooger, geostesbeschaving, die pleegt te ontwaken in elke welgeboren ziel, die niet door de zorg voor het dagolijksch brood terneergedrukt en vleugellam geslagen wordt. Zooals dien Amsterdammers en Rot terdammers is het later menig Neder- landsch man van zaken gegaan die in toe wijding aan kunst of wetenschap zocht en vond wat zijn "beroep hem niet kon geven. Indien gij uw lauweren alleen geplukt hadt op het gebied der muziekgeschiedenis, ik had zeker de mij opgedragen taaie niet aanvaard. Maar gij hebt u evenzeer gewijd aan de geschiedenis onzer letterkunde en volksbeschaving, zeide 6pr. Daarom durfde spr. een poging wagen een korte karakteristiek te geven van den wetenschappelijken arbeid van dr. Scheurleer, die tevens eenig licht moge werpen op de redenon, die den Senaat neb ben bewogen het eere-doctoraat toe te ken nen. Wat spr. bij een eersten blik op de voor naamste werken treft is het gesloten ge heel dat zij vormen en de gestadige ontwik keling van d€n auteur dio dat geheel heeft geschapen. Spr. ging de verschillende geschriften van dr. Scheurleer na. Hij toonde daaruit aan dat langzamerhand het uitheemsche op den achtergrond, het inheemsche op den voor grond gekomen is, dat Mozart in het werkje „Mozarts verblijf in Nederland" zijn plaats behouden heeft, maar als onderdeel van het Nedèrlandsch muziekle ven der 18de eeuw uit welken titel de schrijver met recht de nationale driekleur heeft gekeschen aan den mast van het nieuwe schip. Dat i6 de ontwikkelingsgang, dien ons volk in zijn besten tijd placht te volgen; dat is de ontwikkelingsgang, dien spr, zoo menigen jongen Nederlander onzer dagen toewenscht. Richt spr. van een andere zijde den blik op dr. Seheurleer's werk, dan treft hem hoe hij gaandeweg den kring van zijn onder zoek uitgebreid en zich van nieuwe hulp middelen van het historisch onderzoek heeft leereri bedienen. Spr. herinnerde ten slotte aan dr. Seheur leer's eigen bibliotheek, en verzameling van muziekinstrumenten, bijeengebracht door kennis en speurzin, dio geen geld behoef den te sparen, wier weerga in ons land en daar buiten niet licht te vinden zal zijn en die hem te zamen met zijn geschriften heb ben gemaakt tot den man, dio ons volk naar buiten vertegenwoordigt op het veld der geschiedenis en in. haar verband met de geschiedenis en algemeene beschaving. Prof. Kalff besloot zijn rede met een wenseh voor den gepromoveerde en voor den Senaat. Tot dusverre hebben de bankier en de ge leerde eendrachtig in u samenleefd zeide spr. Doch mocht het eens tot een scheiding komen tusschen deze twee vennooten, dan hopen wij dat de doe' r den bankier te sterk moge blijken dat het u gelukken moge nieuwe historische werken te leveren, dio u in hun wording ee~ zuivere vreugd breDgen en den luister vorhoogeu der Uni versiteit, die u heden heeft geëerd. Donderdag; Looaal „Voornil". Oponb. Vergadering Anti- MiliL VoreenigiDg. Spreker G. Rrjnders (Amster dam). lialfnegen. Vrijdag;: Vergulden Turk. Verg.idering Verg. Vreemdel.- Verk<?er. VersïoriDg Donkersteog en Haarlemmer straat. H alf t ie n. Zaterdag;: Kantoor Naaml. Venn Nederl. Fabr. Vorduurz. Leven middelen vb. W. Hoogenstraaten <fe Co. Algem. Vergadering Aandee houders. 'sMi dd. half drie. Da Nord. Uitvoering Gymnast.- en Scherm- vereeoiging .Excelsior". H n 11 n e g o o. bioscope Theater. Voorstelling. 2 en 8 uur. Hötel de la Poste. Mnziek-avoad. Zondag;: Bioscope-Theater. Voorstelling. 8 nar. 't Posthof. Concert. 8 nur. HOlel do Ia Poste. Muziek-nvond. llageiyks: Ptndögehoorzaal. Tentoonstelling NederL School museum Amsterdam. 124, 6—8 uur. SPORT. Sportagenda. Zaterdag 30 April. Hippische Sport Courses te Woestduin. V o e t b a 1. Evenals verleden jaar is de Union St - Gilioise (Brussel) kampioen van België ge worden. Hippische Sport. Courses te Duindigt. De resultaten zijn: Damocles-prijsprijzendraverij 4de kl. 1. Axworthy C (J. G. de Boer) 1640 M. in 2 min. 53 sec. Diamant-prijs: verkoopren 1300 M. 1. Princess Cliffe (Craggs) 551/* K.G. 2. Golden Lad. (Mew) 5öl/2 K.G. Davonst-prjjsprijzendraverij 2de en 3de klasse: 1. Robert H. (Winthorst) 2425 M. in 4 min. 211/a sec. 2. Lohengrin (A Mol) 2500 M. in 4 min. 21V5 sec. Diadeem-prijs: vlakke ren 1700 M.: 1. iïacpiatito (Hcw) öS'/s K.G. 2. Dcad-heat-Santessa (Scraggs) 54 K.G. en Rio Tinto (Shatwell) 53 K.G. Daniel-prijsprijzendraverij 1ste kL: 1. Davonst (Ensing) 3060 M. in 5 min. 9 sec. 2. Omessa (Doeleman) 3120 M. iri 5 min. 10 sec. Dear Devil-prijs: hordenren 3200 M.: 1. Novarc II (Morris) 71 K.G. 2. Jaguar (Perny) 68 K.G. De Julian a-b 10 e m. De Juliana-bloemcn zijn in ons bezit. Het was voor de eerste maal, dat deze bloempjes in ons land werden gemaakt en er werden op eens 375,000 bloempjes gevraagd. Er waren maar weinig weken voor beschik baar; gelukkig dat alles nog in orde is ge- gekomen. Heden worden de bloempjes aan de Hoofden uitgereikt en ieder jong verkoopstertje kan dus bij haar hoofd de bloempjes gaan ha len of zal door deze daartoe worden op geroepen. JFjj mochten van vele zijden de grootste welwillendheid ondervinden. Do firma De Wilde schonk ons al het katoen voor de banden, die de verkoopsters aan den arm zullen dragen. De heer E. IJdo drukte er gratis op: Leidsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose" en schonk ons al het verdere drukwerk. De firma's Kruyfhooft en Beuzemaker schonken ons alle veiligheidsspelden, waar mee de banden op de mouw bevestigd worden. De heer Eggink maakte ons tegen groote reductie de busjes om het geld in te zame len. "Wij vermeldden reeds dat de directie deT paardentrammen gratis toegang verleende aan onze verkoopsters. De directie van de tram naar Voorschoten, wier statuten dit niet toelaten, toonde haar belangstelling door een groot aantal bloempjes te koopen. Met groote dankbaarheid wordt door ons ook do steun van de Leidsche pers gewaar deerd Zoo gaan wij dan vol vertrouwen op de sympathie van Leidens burgerij den ver- koopdag tegemoet, overtuigd dat het over bodig is een beroep te doen op de vriende lijkheid van een ieder, die de jonge ver koopstertjes een dienst kan bewijzen. Het Damescomité. H. n. de Koningin-Moeder te Haarlem. Onzo correspondent meldt ons: Bij Haar vorig bezoek, toen i-e hyacinten op de Nationale Bloemententoonstelling in bloei stonden, heeft H. M. de Koningin- Moeder den wenseh te kennen gegeven ook van den aanblik te willen genieten als de tulpen zich in vollen boei zouden vertoonen. Heden heeft zij aan dien wensca gevolg kunnen geven, want de tulpen prijken thans na de malsche regens der laatste dagen op Let prachtige terrein voor het pavilloen aan de Dreef in volle schoonheid. Hare Majesteit, te 9.20 uit 's-Gravénhage vertrokken, kwam te 10.07 met den gewo nen trein hier aan In het rijtuig van den burgemeester, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, reed Zij van het station direct naar het tentoonstellingsterrein, waar Zij werd ontvangen door den heer E. H. Kre- lage, voorzitter der jubileercnde Alg. VereenigiDg voor Bloembollencultuur en den heer T. van Wa veren, voorzitter der Tentoonstellings-commissie. Openluchtspelen tijdens de Leidsche Maskerade. Onder leiding van Henricus zijn, in het de voltooiing naderende feestgebouw aan den Zoeterwoudschen Singel, de repetities aangevangen van de Openluchtspelen, die bij de a. s. Lustrumfeesten zullen worden gehouden. De rollen, wier aantal ruim hon derd bedraagt, worden vervuld door leden van het Leidsch Studentenkorps met mede werking van een aantal jongedames wit Leiden. De hoofdrollen in dit mimisch- muzikaa) „Houwelycksspel" die van Eleanora van Engelant en Reynald <-an Nassau, Hartooghe van Gelre worden vervuld door mejuffrouw L. Vijgh en den heer J. J. Ph KoppenoL De tekst der koren van dr. Boutens is geheel voltooid en zal, vcor zoov. de middeleeuwsone liedjes betreft, vers,. jnen in de Mei-afle vering van ,,De Gids*. Ook de heer Koeberg is met de oomposi tie der muziek, die voortdurend het spel z-d. begeleiden, bijna gereed, zoodat deze wel dra in studie zal worden genomen door Hut- scbeDryter's Utrechtsoh Stedelijk Orkest, dat door de Maskerade-commissie 's ge ëngageerd om bij beide voorstellingen -li muziek onder leiding van den componist, uit te voeren. Voor de koorpartijen, die bij deze opvoering in de open lucht bijzonLnr sterk moeten zijn, en wier taak daarenbo ven, aangezien zij de stemmingen moeten vertolken en aan de zijde der spelers noen gesproken noch gezongen wordt, van zeer groot belang is, wordt de medewerki ig aan gezocht der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, afdeeling Leiden (I er volg van pao. 3 11. Vaststelling van het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1910. (12(5) De heer D e V r ie s maakt in het alge meen een opmerking over het wegvallen van de kolom in de kohierstaten, waarin de klassen vermeld staan. Dat verzwaart de taak der Raadsleden aanmerkelijk. Het is niet van een Raadslid te vergen om bij eiken naam het kohierboek op te slaan om te zien op welk bedrag dat nu neerkomt. Spr. zou den wethouder van financiën wel willen verzoeken voortaan die kolom weer te herstellen. De heer Kerstens belooft rekening te zullen houden met de gemaakte jop- merking. De Voorzitter vraagt thans of iemand nog iets heeft voor de openbare vergadering. De heer Vergouwen vraagt het woord en merkt op dat de hulpbrug over het Rapenburg bijzonder hoog ligt. Spr. vraagt of dat wel in bet belang van het verkeer is. Bovendien acht spr. deze brug te groot en te zwaar. Voor het verkeer was een kleine brug voor voetgangers, lichte wagens voldoende geweest. Het grootere verkeer had dan over de andere bruggen kunnen worden geleid. De heer Korevaar wijst er op dat de hulpbrug precies evenhoog ligt als de Breestraat. Het Rapenburg wordt nu op gehoogd en dat lijkt het beste voor het verkeer. Bovendien moet oiet worden ver geten dat het hier een tijdelijken maatre gel geldt. De heer Fokker vraagt of er ook ge zorgd wordt voor de bewoners van het Rapenburg, die den dam voor hun deur krijgen. De heer Korevaar weet van geen dam dan behalve in het water. De heer Fokker merkt op, dat de straat toch opgehoogd wordt tot het nb veau van de brug. Dat brengt bezwaren mee voor de bewoners van .dat gedeelte van het Rapenburg. Dé heer Korevaar zou, indien de heer Fokker geen Raadslid was, hebben gezegd: Laat dat nu maar aan ons over, maar nu dit wel het geval is, zal hij hem wel moeten antwoorden. (Gelach.) Spr. wijst er dan op, dat er zooveel mo gelijk voor gezorgd is, dat de bewoners weinig last van de ophooging zullen on dervinden. Maar of er nu geen enkel be zwaar zal zijn, daar zou spr. niet gaarne bevestigend op antwoorden. Het gaat toch niet aan bij tijdelijke werken zulk een keu rig riolcerings- en a fw at erings-systeem te maken, dat er geen last komt. "Wat overigens betreft de tweede opmer king van den heer Vergouwen over het verleggen van het verkeer, dat is een moei lijke zaak. Als we de hulpbrug op een an dere plaats hadden gelegd, hadden anderen natuurlijk weer op- en aanmerkingen ge maakt. Spr. constateert, dat het plan van de h'ulpbrug zoowel uit een verlceers- als fi nancieel oogpunt wel degelijk is overwogen. De heer Vergouwen wijst er op, dat hij niets gezegd heeft, maar alleen gevraagd. Spr. zal zich daarom bij het antwoord van den wethouder neerleggen. Niemand daarna meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en verandert die in een verga ring met gesloten deuren ter verdere be spreking van punt 11. Wedstrijd In de lncht. Luchttoohten Londe nM a n- chester om den door de „Daily Mail" uitge loofden prijs van 10,000 pd. st. Paulhan begon gisteren zijn tocht naar Man chester van Henden, nadat de wind was gaan liggen, te 5 u. 31. Aan de grena van Londen steeg hij op. White steeg binnen de Londensche grens op te 6 u. 32 min. Paulhan passeerde Bletchley (afstand 47 mijlen) te 6 u. 27 min. en vloog zeer ge makkelijk. Een later telegram meldt, dat hij Rugby (83 mijlen afstand) te half acht passeerde, vliegende op een hoogte van 1000 voet. White bereikte Northampton te 7 n. 58 min. Een derdto telegram meldt, dat Paulhan wegens de duisternis te Lichfield, gelegen op een afstand van 120 mijl, te 8 u. 10 min. landde. White landde te Northampton (afstand 66 mijl). De afstand LondenManchester bedraagt 184 mijl en moest binnen de 24 uur met hoogstens twee ncderdalingen worden af gelegd. Een telegram van hedenmorgen meldt: Paulhan won heden den Daily-Mail' prijs van 10,000 pd st. voor zijn vlucht van Londen naar Manchester. De Engelschman Graham White deed eveneens een prachtige poging, doch was genoodzaakt wegens een machineongeval te dalen na een afstand van 107 mijlen te heb ben afgelegd Latere telegrammen van heden uit Londen meldden nog: Graham White vertrok te 2 u. 50 min. van Northampton op weg naar Manchester. De „Daily Chronicle" meldt, dat Graham White een automobiel uitzond, die hem met helle lichten den weg wees. Een vol gend telegram meldt, dat White Rugby, te 3 u. 30 min. passeerde. Een derde telegram meldt, dat White te Polesworth op een afstand van 107 mijl van Londen en 79 myl van Manchester landde, (tien mijl voor Lichtfield)- Paulhan vertrok van Lichtfield te 4 u. 9 min., pas seerde te Stafford te 4 u. 40 min. Een nader telegram meldt dan, dat Paulhan te 5 u. 30 min. te Mancüester aan kwam. Paulhan verliet Lichtfield te 4 u. 8 min. en kwam te Manchester in den besten welstand aan. White daalde te Polesworth daar zijn motor niet goed werkte. Toen hij Paulman's succes vernam, telegrafeerde hij hem zijn gelukwenschen. Paulhan werd te Manchester met het grootste enthusias- me ontvangen. Paulhan wint dus den prijs van f 120,000. Men herinnert zich dat de Engelache avia- teur Gody tevergeefs dezen prijs heeft trachten te winnen. Rnarlemsclie Rechtbank. Grind- en puindiefstal te Lisse. In het beklaagdenbankje der Haarlemsche rechtbank namen heden plaats Petrus v. d. H., 28 jaren, Theodoras S., 30 jaren, en Jacobus S., 57 jaren, alle drie arbeiders wonende te Lissc. Er wordt hun ten laste gelegd, dat ze van den Stationsweg een hoeveelheid grind hebben weggenomen ter verharding van een bij hun woningen gelegen modderigen weg. Uit de behandeling der zaak blijkt, dat zekere Van Kesteren permissie had van den. gemeenteopzichter Suykerland om den weg bij zijn huis te verharden en een gat daar in te stoppen. De drie beklaagden hebben aangeboden Van Kesteren te helpen en ra plaats van. e enige kruiwagens om het gat te stoppen, hebben de mannen 40 a 50 kruiwagens vol grind en puin weggehaald. Dientengevolge staan zij terecht wegens strooperjj met behulp van een wagen. De officier van justitie eischto tegen elk der beklaagden f 1 boete, subs. 1 dag hech tenis. De verdediger, mr. J. H. Thiel, te Haar lem, dringt aan cp vrijspraak, omdat niet i£ aangetoond, dat de beklaagden met opzet, wederrechtelijk het puin bibben weggenomen. Uitspraak in deze zaak Maandag 2 Mei a-s. Ongeluk bij Colmsobate. De rechtbank te Zutfen heeft gisteren her vatting van. het onderzoek bevolen op 25 Mei tot het hoeren van nog twee getuigen. Hel Retraite-lui! te RoordwijHerbont. Het eerste Roomsche Retraite-huis van het Bisdom Haarlem is bijna gereed. Bij het kerkje van NoordwijkerEout is dat bui»' verrezen, dat in het Diocees van Haarlem' gelegenheid zal geven aan velen om eeni] paar dagen stil te staan en in zichzelf to keeren, om na werken en zwoegen voor we- reldsche zaken ook eens zich te kunnen wijden aan het geestelijke, aan de ziel. Heden kwam Z. D. H. do Bisschop vant Haarlem te Noordwijkerhout de bisschop- f pelijke zegening uitspreken over dezen' bouw en een gedenksteen plaatsen in den; mr r van de kapel. Het Huis staat onder de bescherming van den Heiligen Clemens Maria Hofbaucr. Het beeld van dien Heilige zal prijken in den eenvoudigen, stemmigen voorgevc!r naast de N.-Hollandsehe Lieve Vrouwe, van O. L. Vrouw ter Nood.. En deze beel- den zullen ook haast de eenire versiering wezen van geheel het gebouw: naar den aard en de bestemming er van is het streng en eenvoudig, zonder opschik, zonder eenige weelde, zonder eenig versiersel, dat aflei ding geven zou, ontworpen- Het gebouw is streng-eenvoudig, maar daarom zijn de eischen van comfort voor zoover vereischt, en die van het maatschappelijk leven, dat zelfs in een Retraite-gebouw toch doorgaat, niet uit het oog verloren. Reeds van verre ziet men de kapel, die het zuidelijke achtergedeelte van den bouw, vormt, en waartoe toegang geeft een zeer ruime, 34 Meters lange warande of gesloten serre, die, vlak op het Zuiden gelegen, heel den Zuidkant van het gebouw aan de bene denverdieping langs gaat. Die warande, ruim 8 Meter breed, bereikt men door een, deur, recht over de vestibule gelegen van het ruim 26 Meter breede voorgebouw, dat echter behalve het trappenhuis, een afge* sloten ruimte voor W. 0 's op elke verdie ping en een spreekkamer beneden, alleen een aantal retrai tan ten-kamers bevat. Naast de lange warande strekken zicK gelijkvloers nit drie ruime zalen, bestemd voor recreatie, voor lectuur, en de derde voor eetzaal. Deze laatste grenst aan de rnime dien- of bijkeuken, waarachter een. nog ruimere keuken is gebouwd. We zijn hier in het, aan het Retraite-gebouw gren zende Zusterhuis: het gebouw wordt n.L wat het huishoudelijke aangaat bediend door Eerw. Zusters van de Congregatie der H. Voorzienigheid, die ook nu reeds het aan den overkant van den weg gelegen ge sticht bedienen. Het Zusterhuis, geheel afgescheiden van het Retraitegebouw, heeft een afzonderlijk ken ingang met vestibule en spreekkamer, een mooie refter met uitgebouwde serre, ert op de verdieping een slaapzaal voor do Zusters, een logeerkamer en een ruime linnenkamer met prachtigen droogzolder. Het Retraitehuis zelf heeft op de verdio» pingen niet anders dan kamertjes voor de retraitanten; eenvoudige cellen van 3 bij 3 meter, waar een bed, een tafel, een paar stoelen en een waschinrichting het onont beerlijke, maar ook eenige gerief uitmaken.. Twintig van zulke kamertjes op elke verdie ping, en 22 in het drie verdiepingen hooge voorgebouw geven een getal van 62 kamers welke voor de retraitanten disponibel zijn, afgerekend echter twee vertrekjes die door de Eerw. Paters zullen worden betrokken, welke de oefeningen leiden. De kapel vormt al uit de verte het voor naamste en dus ook scherpstr-geteekende deel van dit lrais. Hoog-op rijst ze, en een sierlijk ijzeren kruis zal haar bekronen. Met haar gewelven van gele IJseTklaikerS tusschen bogen van profielsteen, met den mooien tegelvloer, met het, van het Zuster huis op de verdieping toegankelijk „koor" der Zusters, die aldus steeds in vcreenigïng blijven met het Hoogheilig Sacrament, :s deze kapel een sierlijk kerkgebouw in het klein. Het gebouw wordt geheel èlectrisrh ver licht en met centrale stoomverwarmïng voorzien, waartoe in de kelders een eigen installatie en achter heb gebouw een afzon derlijk machinelokaal wordt opgeriem.. Ook een eigen waterleiding ;n A c kamers, met twee groote reservoirs en eeetrisch© pompinstallatie behooren tot de noodzake lijke gerieven. Het gebouw, dat in den nazomer hoogst waarschijnlijk in gebruik kan worden geno men, is publiek aanbesteed op 8 September van het vorig jaar. Aan den laagsten ra- schrijver den heer C. A. M. Jonckb-loedt te Haarlem werd de bouw gegund voor f 71.229. Heden werd door mgr. Collier de gedenk steen gewijd en geplaatst in den kapelmuur, die in de groote warande uitkomt. Cp den gedenksteen gegrift staat: ,,Beati Pa-tris dementis benedictione recessus florreant" Moge dit huis van afzondering door den zegen van den H. Clemens bloeien en rijke vruchten afwerp en 1 Bij den penningmeester van „Schoolkindervoeding", Haven 16a, is n- gekomen f 1,11, gecollecteerd op een gezel- ligen avond bij J- v. V. Moordl Men meldt ons: In do nabijheid van Oosterhout heeft men in een sloot het lijk van een man gevonden. Zeker heid omtrent de oorzaak van dit ongeluk heeft men niet. Men vermoedt dat de man vermoord ia en het lijk in de sloot gewor pen. De ongelukkige is een welgestelde landbouwer uit het gehucht Vrachelcn nabij Oosterhout. De politie stelt een onder- zoek in. De zoon en de schoonzoon van den in Amsterdam mishandelden lantaarn opsteker hebben heden een aanklacht bij de justitie ingediend. De aanklacht is door den officier geweigerd, op grond dat de aan klacht door den mishandelde zelf moet wor den yigediend of uit zijn mond moet war den op g-e teek end. Dit zal alsnog geschieden- Bij het afscheurenvanoud behangselpapier is bij den heer J. de Snayer, logementhouder te Brielle, een. fraai tegeltableau gevonden, voorstellen de Prins Willem V in borstbeeld, waaron der zich zijn wapen bevindt. Eet geheel is gedekt door een kroon, en omgeven door ranken en bladeren met oranjeappels en met de zinspreuk „Honi soit qui mal y

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2