Catz Genaa- 6297 20 olie DIENSTBODE. P. G„ een Werkpaard. Vrijwillige Verknoping, Jfc Agenten: GEBRs. STRAATSBURG (Sewrsaggd Ittanf el juffrouw. Gemeubileerde Kamers Te koop gevraagd: Tweado-SVSeid, 8PÉÜ0EOEL, Waarschuwing. de beste Slaolie. Automobielen. 53ÜS 40 De Leidscbe Auto Garage, Haarlemmsrstr. 42. Vraag prijs en proefrit. *9* 3 bekwame Vooralaanders, b(J H. DE BOLSTER, 4e Binnenvest- gracht 52, of op het werk b(j de Heeren ZAALBERG Zn. 5270 6 Direct gevraagd: eon late Verkoopster v. li. Mantel vak, alsmede een Leerling Manteljuffrouw. Br. U. Bur. v. d. B!ad. No. 5303 6 Mevr. VAN HERWERDEN Kaiser- tt aat 16, vraagt wegens bet huwelijk der tegenwoordigo Dienstbode, mot X Juni: eon nette, oenvoudige voor dag, of dag en nacht. Zich aan te melden des avonds na 7 uur. 5259 9 Gevraagd: 5302 7 mot Pension, liefst omtrek Uaagweg of Witte Singel. Brieven franco onder letter II No. «13 aan KOOYKER'e Centraal Advertentie-Bureau te Leiden. Brieven met prijsopgaaf onder lett. M. aan BINNENDIJK'S Adv.-Bureau, Botermarkt 11. 5265 8 Met 1 Mei GEVRAAGD: een nette 5301 10 P. G., niet beneden 20 jaar, ala zoo danig reeds gediend he'obecde, v. g. g v. Loon f 130. en f 25. wasch- geld. Brieven franco onder letter K j No. «06, Ran KOjYKER's Centraal Advertentie-Bureau te Leiden. Openbare (om con taut geld), op Dinsdag 26 April 1910, des voormiddags te 11 uren voor hit huis Voorstraat No. 25, to Katwijk aan Xee, ten overs'aan van den Deur waarder J. F. TEUNIS, van een goed ondei houden 4992 28 waarbij: mali. Talels en Stoe len, Biafi. Secretaire, dito Penantkastje, eiken Linnen kast, Uittrek tafel, Schilde rijen, Spiegels, Trapnaai- macliine. Ledikanten, Voe ren en Kapokbedden en Ma trassen. Glas en Aardewerk. Platenbijbel (jaar 1700), div. Mieeden en Vloerzeilen, Waschmacbine, Veevoeder- fornuis (120 L.), een Winkel opstand met toebeliooren. Twee uur vóór den verkoop te zien. Odol i« het eerste en eenige tand- en mond- reinigingsmiddel, dat het bederf in de tanden tegengaat. Deze weten schappelijk bowezon zekere wei king berust voornamelijk op de eigen aardigheid van het Odol, dat het in de holle kiezen en in de sliJmhuld der tanden dringt en deze in zekeren zin verzadigt. 5261 80 H.H. Barbiers en Kappersbedienden. Meld U voor betrekkingen aan in het Piaatsingbureau der Vereeniging ,Ons Belang", gevestigd by den Heer J. H. DE MAN, Nieuwe Mare 11, afdeoling der Nederlandsohe Barbiers en Kapporsbond 6294 10 Om verwarring te voorkomen, is het magazijn van J. KANBIER, in Kachels, Fornuizen, Ledikanten en Kinderwagens, alleen Pelikaan straat ii./b. de Haarlemmer straat. 5j93 8 - Ie Icnlconslelling van Leermiddelen, vanwege hel llederl. Sehoolniuscu.il Ie Amsterdam, Ie houden in de Stadsgehoorzaal. Van 27 April tot 18 Mei zal in een paar ^alen der Stadszaal alhier een tentoonstel ling gehouden worden van de belangrijkste verzamelingen uit het Schoolmuseum te Amsterdam. Vcor velen is deze inrichting op de Prinsengracht 151 een te weinig be kende. Het was daarom een goede gedachte van het Museum-bestuur te trachten ook in pnze stad door een tijdelijke expositie een denkbeeld te geven van dc schatten, die het Museum herbergt. Een Commissie van per sonen, werkzaam bij het Middelbaar-Onder wijs, Openbaar- cn Bijzonder Lager On derwijs alhier, nam, daartoe aangezocht, bereidwillig de taak op zich do voorberei den do maatregelen te treffen. Het Comité was zoo gelukkig van onzen Baad kosteloos de beschikking te krijgen over de noodige lokaliteit in de Stadszaal. Thans zijn de voorbereidingen zoover gevorderd, dat Woensdag a.s. do tentoonstelling geopend ,zal kunnen worden. Hoofddoel der Commissie was vooral een overzicht to geven van den grooten schat van leermiddelen, die tegenwoordig bet onderwijs ten dienste staan, om door verge lijking van wat was en is eenig inzicht i© doen ontstaan in de ontwikkeling ook op dit gebied. Do Oude Schoolinriekting wordt in het geheugen teruggeroepen door de hier ten toongestelde lessenaar troon van den ge- duchten schoolmonarch mot roede, plak, blok met kaarsen en schandbord. Het let terend van Nieuwold, een draaitoestcl, waarmede alle mogelijke letterverbindin gen, zonder eenig© boteekenis meestal, verkregen werden, ontbreekt evenmin. Mocht de aandacht der kleine kleuters, die met dit leermiddel zich de noodige lees vaardigheid moesten verwerven, wat al te snel afdwalen, de plak was bij de hand om ben weer tot oplettendheid te dwingen. Hoe geheel anders is de inriohting der Jiedcndaagscho school 1 De tentoonstelling geeft in de bijeengobrachto sclioolmeubelen en leermiddelen daarvan een duidelijk over zicht. Verschillende fabrikanten zonden schoolbanken in, tegenwoordig zoo doelma tig ingericht, dat den kinderen een bank kan gegeven worden, die zoooveel mogelijk voor hen geschikt is. Een rijke verscheidenheid van platen op ieder gebied toont, hoe men nu het onder wijs kan veraanschouwelijken en aan het schoolgebouw', bij oordeelkundige ophan ging in lokalen en gangen, een vriendelijk aanzien geven. Het museumbestuur zond van zijn platenschat een groote verzameling naar deze tentoonstelling en werd verder ge steund door inzendingen van enkele uitge vers, Bijzondere inzendingen ontving het Comité o.a. van de Leidscbe Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen; de Leidsche Fabrieksschool cn d© Tuinbouwschool te Boskoop, terwijl de Gemeentelijke Kweek school voor Onderwijzers de leermiddelen in zond. in gebruik bij de lessen in de nuttige handwerken. Do secretaris v/h. Comité, F. W. ZEELENBERG. Kunst, letteren, enz. Juffrouw Marie Holtrop verlaat de Ko ninklijke Vereeniging ,,Het Nederlandsch Tooneel" cn is voor het aanstaande toonee1- seizoen verbonden aan het gezelschap van do N. V. „Het Tooneel". Nu wijlen jonk vrouwe E. C. M. barones se CJollot d'Escury, te 's-Gravcnhage, heeft aan den Staat der Nederlanden, ter plaat sing in het Rijksmuseum te Amsterdam, ge legateerd het portret in olieverf van den schout-bij-nacht Job Seaburne May, com mandant-directeur der marine bij het hoofd departement van de Maas, overleden te Rotterdam 21 Januari 1827, en dat van zijn echtgonooto Ann Brander, overleden te Utrecht 22 October 1837, beide geschil derd door J W. May in 1827, benevens een fraaie gekleurde teekening van het door dien schout-bij-nacht ontworpen Voornsche Kanaal. Gouden Medaille. Bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitiao" hebben de gouden medaille, door Hare Majesteit de Koningin te hun ner beschikking gesteld, toegekend aan den kunstenaar Willem Witsen, naar aanleiding van zijn inzending op de tentoonstelling van kunstwerken, welke thans in de kunst- zalen der Maatschappij wordt gehouden. Het Roomsche Tooneel. Van de uitstekende uitvoering der R—K. Amsterdamsche Studenten-tooneelistcn heb ben we indertijd gewaagd. In Tilburg is dit groepje jonge lieden op bijzonder waor- deerende wijze toegesproken door den Hoogeerw. Zeergel. heer dr. Van Zinnieq Bergmann, terwijl hun een feestmaaltijd werd aangeboden. Met moed en volharding denken de Esperantisten kort men er wel. Hun blaadje wordt zelfs kosteloos verspreid. „Esp er anbo-bul Je tin" heet het, en tot ondertitel lezen we: beoogende brecde voor lichting omtrent de wereld-hulptaal Espe ranto. Uit de mededeelingen wezen wij vooï liefhebbers over dat het examen in Espe ranto ter verkrijging van het Steoto (we vertalen maar niet) zal plaats grijpen 'n het Grand-Hótel Coomans in Rotterdam. „Rostra Gymnasium", het orgaan van den Nederlandsch en Gymnasiasten-Bond opent zijn halfmaandelijksche laatste num mer met een muziek-artikeltje. Een zich teckenende v. cL. L. schrijft over Passionen. Onder het opschrift „verschillende bij dragen" worden weer jonge letterkundige producten geplaatst. Voor Nederland heeft dr. A. J. C. Snij ders naar het Duitsch van Th. Newest be werkt: ,,De leer der zwaartekracht een dwaling". De Hollandia-drukkerij is uit geefster. Mark Twain, f De Amerikaansche humorist is overleden. Samuel Langliorne Clemens (pseud. Mark Twain) was den 30sten November 1835 te Florida (Missouri) geboren. Zijn levens loop is vol afwisseling geweest, en de ver melding waardig. Hij ontving geen ander onderwijs dan dat van de lagere school te Hannibal in Marion County aan de Mississippi, het leven was verder zijn leermeester. In 1&18 kwam hij op een drukkerij en hij oefende het vak van zotter op verschil lende plaats uit. Later, in 1851, gaf hij dit ambacht op en werd hij loods op de Mis sissippi. Toen in 1861 de burgeroorlog begon, nam hij dienst als vrijwilliger, in het vuur kwam hij echter niet. Iets later vindt hij bezigheid in den mijnbouw. De daarbij op- gedane ondervindingen verwerkte hij later in zijn „Roughing it eh the Jumping Frog." Deze „Springende Kikker'' trok zoo de aandacht dat een dagblad uitgever hem aan zijn blad verbond; in 1862 wordt hij redacteur van de „Virginia City Enterpri se" en nam toen het pseudoniem „Mark Twain" aan. In 1866 bezocht hij Honolulu en schreef daarover in de „Sacriinento Union." Zijn eerste bock „The jumping frog and other sketches" verscheen in 1867. Het had zulk een succes, dat de uitgevers van de „Alta Californian" hem als dagbladcorres pondent naar Zuid-Europa en het Oosten zonden. In 1872 schreef hij-„Roughing it" en in 1873 verscheen „The Gilded Age", van hem en Charley Dudley Warner. „The Adventures of Tom Sawyer", waar in hij aan zijn luim den vrijen teugel liet, verscheen in 1876. Een nieuwe tocht naar Europa, in 1879 ondernomen, leverde hem stof voor „A Tramp Abroad," twee jaren later gevolgd door „The Prince and th& Pauper." Zijn „Life on the Mississippi", berus tend op do ondervindingen, door hem opge daan als loods, dat hij daarna publiceerde, wordt door velen als zijn beste boek be schouwd. Hij was ondertusschen deelgenoot gewor den in een drukkerij. Deze zaak echter fail leerde na 10 jaren en de schrijver verloor zijn geheele vermogen. Van alle zijdon kwamen aanbiedingen van zijn bewonderaars-om hem te steunen, hij wees echter allen steun van de hand en verklaarde zichzelf wel te zullen redden en bovendien de schulden van de gefailleerde firma nog te zullen betalem Hij trok toen 1895 tot op het einde van 1896 de wereld door, overal waar slechts gelegenheid was, lezingen houdende. Deze lezingen waren een groot succes, zoowel voor zijn naam als voor zijn be\irs. Boven dien deed hij op reis stof op voor een nieuw werk „More Tramps Abroad' (1898.) Na zijn terugkeer verloor hij zijn oudste dochter, een veelbelovende musicienne, spoedig daarop zijn ecbtgcn&ote en onlangs, toen hij reeds op het ziekbed lag, ontviel hem ook zijn jongste dochter. Ook werd hij zwaar aangegrepen door het verlies van zijn trouwen vriend Henry H. Rogers, die op tal van reizen zijn metgezel was geweest.. Eenige maanden geleden begon hij te sukkelen aan een borstkwaal. In „Den Gulden Winkel" vertelt Annie do Graaff over 't haar toevertrouwde onder werp van de Russische letteren. Over nieuwe Fransche boeken vertelt William Davids; 't portret van Henri Bor deaux vergezelt het artikeltje. Gerard van Eckeren bespreekt de verta ling van Kloos van het beroemde boekje: „De Imitatione Christi" en de woordenwis seling die naar aanleiding hiervan ont-sproot tusschen den hoogleeraar Yan Dijk en Kloos. Yan Eckeren kiest den kant van prof. Van Dijk, beslist een scherpen aanval op den dichter met het volgende: „Misschien zullen sommigen het niet edelmoedig vinden, dat dit alles hier re leveer, het niet „met den mantel der lief- do" help bedekken. Kloos is e.i blijft toch altijd Kloos: de man die voor onze letteren méér gedaan heeft dan één van ons, jonge ren. Ik wil dit niet ontkennen, doch ver zoek tevens hun die zoo spreken mochten, to bedenken dat het hier twéé personen geldt en niet écn. Van deze beide personen is de eene grievend door den ander behandeld, belachelijk gomaakt voor een publiek in hoofdzaak niet tot oordeelen bevoegd. Prof. Yan Dijk is een man van eigene, en niet gering© verdiensten, welke Diet zoo geheel liggen buiten het terrein dat Kloos zoo gaarne als het zijne ziet erkend. Prof. Yan Dijk schreef, om slechts iets to noemen, een studio over Maeterlinck, die alleszins de aandacht verdient. Dat hij altijd billijk is ia zijn waardeering der jongeren zou ik niet durven beweren; menschen van 'e hoog leeraars leeftijd en milieu kunnen dit nu eenmaal uiterst zelden; men verwachte dit van hen ook niet. Het ie echter even dwaas om een theoloog persé alle oordeelsbe voegdheid in zake literatuur te willen ont zeggen, als het dwaas is van vele theologen om het erf hunner theologie voor leeken ge sloten te willen houden. De tijden zijn voor- bil dat men zich in kringetjes kon opsluiten zonder gevaar te loopen zich belachelijk te maken en erger. Kloos' houding tegenover Prof. Van Dijk en de onoprechtheid waar toe die houding leidde toont duidelijk aan hoo gevaarlijk het is aan zijn literator-zijn zonder meer het recht te ontleenen op hoo- gen toon met iemand te strijden die nu een maal bewezen heeft in een speciaal opzicht- het bij het rechte eind te hebben, hij zij dan dommee of wat anders." NOORDWIJKERHOUr. Geboren: Jacoboa Z. van W. Duivenvoorden en E. O. Beigman. Overleden: Leonard us van der Togt 7 m. Gehand: Arie Meyland 36 j. en Cornelia Kors 22 j. Adrianus Nicolaas den Hollander,34 1., iaa Sassenheim, en Ma«g. Cornelia v. d. Bosch 28 i. Johannes Leonardus Broekhof 24 j. en Ahda Maria van 'Ier Voet 22 j. Gernt van den Elskamp 36 j. en Matje Ram 39 j. Ondertrouwd: Abraham Uittenbogaard, 28 j., van 0egstgee3t, en Machtoltje Margaretha Reynereld 26 j VALKENBURG. Gebawd: Jacobus Leontrdu9 van deu Üetg, 29 j., Ie Zootcrmeer, en Johanna Cornelia van -Me n, 28 j., ie Valkenburg. VOORSCHOTEN. Geboren: Maria, D. van Nicola .8 van Os en Alida Lena Verlaan. Gregoria Anna, l>. van Adrmcns van der Krogt en Johanna van Uiest- Eng-lberta L). van .Johanne* Nicolaas Da Imoijer en Maria Toljeur Adrians. D. van Willem Vonk en HuFortie van l'uijvenbode. Pelronel'a Maria'Fianijina Jacobs, D. van Johannes van Ko pen en yVilhelinina Cathmina Dobbe. Overleden: Maria van 03 3 d. Faillissementen. J. van Varikf rijwielhandelaar to 's-Grn- venhage. W. Bolle, vlecsclihouwer, te Bleiswijk. P. van der Zou wen, werkman, te Gorkum. W. G. Valk, timmerman, te Zwijndrecht. H Houben, herbergier, te Echt, J. G. Donker, vrouw van A. Schenkels, zonder beroep; te Den Helder. J. Thomas, smid} laatstelijk te Koudum P. van den Berg, koffiehuishouder, t© Amsterdam. J. de Jager, koopman, laatstelijk te Am sterdam, zonder bekende woon- of verblijf plaats. Vragen en Antwoorden. V raag: Bestaat er ook gelegenheid om gratis opgeleid te worden als apothekers assistente of óm opgeleid te worden voor fraaie- of nuttige handwerk-exainen Zoo ja, waar moet men zich dan vervoegen? En wat zijn anders de kosten? Antwoord: Gelegenheid voor gratis op leiding tot apothekers-assistente bestaat in Leiden niet. Er zijn echter wel apothekers die zich met de opleiding belasten. Hoeveel het kost kunnen wij u niet zeggen; dat hangt mede a)f van het aantal leerlingen, dat iemand opleidt Men zou dit per ad vertentie in het „Leidscih Dagblad" kun nen vragen. Voor de nuttige handwerken kunt ge op geleid worden aan de Kweekschool voor onderwijzers cn onderwijzeressen. Dat kost f 6 per jaar voor u, die hui ten de gemeente woont Ook kunt ge bij particuliere leerares- sen wel klaar komen, doch dat zal wel moer kosten. Meld u aan bij den directeur der Kweek school aan de Oude Vest. Vraag: Ik ben in betrekking als kan toorbediende en betaal inkomstenbelasting, kan ik nu ook aangeslagen worden in do bedrijfsbelasting Als deze aanslag f 5.50 bedraagt, naar welk inkomen is dit dan berekend? Er is één kind. Antwoord: Zeker, waarom zou u dat niet? De inkomsten uit uw bedrijf zijn dan berekend naar f 900 tot f 950 per jaar. Vraag: Wat is de eerste gelegenheid om van Haarlem met den trein naar Enk huizen .te gaan; bommel- of sneltrein? Antwoord: Van Haarlem 8.03, aan komst Enkhuizen 9.26. Vraag: Op welke manier cn waarmede maakt men gouden en zilveren sieraden schoon, bijvoorbeeld hoofdijzers of zooge naamde kappen cn verdere lofwerk-siera den? Antwoord: Met z.g. goud-en zilver- poeder, dat ge bij een goud- en zilversmid kunt koopen. Het lofwerk bewerkt ge met een zacht borsteltje, het gewone werk met oen zijden doekje. Vraag: In do Sb-Jorissteeg zag ik, dat oen koopman in vogels witte muizen in ©en tredmolen liet martelen. Weet de politie zulks en kan daar geen eind aan gemaakt worden Het is toch een ergerlijke en voor niets dienende dierenmishandeling. Antwoord: Indien liet door de politie als dierenmishandeling wordt beschouwd, kan zij het verbieden. Het bewaren van allerlei gevolgelte in kleine kooitjes voor oen steegraam is voor de die ren, die in de vrije natuur zich alleen thuis voelen, eigenlijk ook een vreeselyke mar teling. Daartegen valt echter met onze wet geving niets te doen. De aandacht der po litie is nu echter' op het door u vermelde gevestigd. Vraag: Kippen, die hun eieren opeten, hoe kan men dit beletten of afloeren Antwoord: Het gaat met de dieren al niet boter als met menschen; men loert slechte gewoonten moeilijk af. En het eieren opeten is een slechte gewoonte bij kippen. Het beste is de dieren afleiding te bezor- zorgeu. Daarvoor moeten zij losloojien. Zorg dat do eieren zoo spoedig mogelijk uit het nest verwijderd worden. Gcaf den beesten volop kalk en schelpen. Helpt dat niet, dan blijken uw kippen onverbeterlijk en ge doet het beste ze voor braad- of soep- kippen te gebruiken. Vraag: Is het blaadje van Tcssclschadé verkrijgbaar? Waar is er een depót van T. en tot wien kan men zich voor infor matie wenden? Antwoord: Wend u om inlichtingen tot de secretaresse mej. A. C. W. Schol ten, Plantsoen 75. 't Depót is gevestigd, Hoogewoerd 78. Vraag: Is de bouwmaatschappij, wel ke de huizen aan het Levendaal en de Gee- regracht heeft gebouwd, een Naamlooze Ven nootschap? Is dit een Maatschappij, welke aandeelen uitgeeft? Hoe groot zijn die aan deden of het kapitaal Zijn daarvan aan deden te koop? Wie zijn aandeelhouders? Antwoord: De Vereeniging, die in overeenstemming met de Woningwet uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam is en den naam draagt van „Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen", is geen naarnloozc vennootschap en geeft geen aandeden uit. Zij heeft ingevolge den wensch van de Regeenng, die elke mogelijkheid, van winstmaken wilde uitsluiten, den hand die haar met de vereeniging „Eigen Haard" verbond, zelfs moeten losmaken. Zij geeft aandeden uit en werkt met voorgeschoten kapitaal van Rijk en gemeente, waarvoor rente moet betaald en dat moet worden afgelost. Vraag: Bestaat er te Leiden een goede gelegenheid, om een burgermeisje van zes tien jaar, les te doen geven in de kook kunst, ter bereiding van een gewonen de- gelijken burgerpot, zonder buitengewoontjes, zooals die met een 's wekelijks inkomen van f 20 kan worden verstrekt aan een overi gens degelijke huishouding, tc 6amen ouders cn zes kinderen Zoo ja, waar 'Antwoord: Op de herhalingsschool afd. Meisjes (hoofd de heer G. B. Engeltjes) wordf ook les in het koken gegeven door een alleszins bevoegd lecrares, mej. W. S. Tilanus. Of het burgermeisje door u be doeld daar zal vinden wat u verlangt, we ten wij niet. U zou eens kunnen informie ren bij de leeares, Witte Singel 13. De lessen worden in het Leidscbe Volkshuis gegeven. Een andere gelegenheid bestaat er in Leiden niet. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om mijn zoontje, welke heden van de open bare school is afgekomen, electricien tc la ten worden? Wanneer daar kosten aan ver bonden zijn en ik deze niet dragen kan, hoe moet ik daarin dan handelen? Wannoïr deze echter niet veel zijn cn door haast een ieder te betalen zijn, hoeveel is dit dan? Antwoord: Gij moet u vervoegen aaij het Natuurkundig Laboratorium en vraagt er „den secretaris der „Vereeniging tot be vordering van de opleiding tot Instrument maker" te spreken, die zal u verder den; weg wel wijzen. De jongen zal tegelijk „Ma thesis" en misschien de Practische Am bachtsschool" moeten bezoeken. De kosten zijn voor iemand die in Leiden woont ge ring. Als gij onvermogend zijt, zal uw zoontje zeker wel kosteloos worden opge leid. Maar hij moet een toelatings-examen doen. Waarom hebt gij er vooraf niet met het hoofd der school over gesproken Di« zou u nog het best den weg hebben gewe zen. Misschien had hij wel voor plaatsing gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 14