N°. 15359 Woensdag 16 Maart. A°. 1910. geze Courant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH DA&BLAB PRIJS DER ADVERTENTI EN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oente, Voor het inoaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden l 2 f L10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd «y'n L30. Franco per poBtL65. lusclirijving van leerlingen! voor de Openbare Herhalingsscholen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter olgomeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor do openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 21 tot en met 23 Maart a.s., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren voor de jongens, in de school aan do Kor te Mare; voor de meisjes, in de school aan de Lan- gebrug- dat tot het herhalingsonderwijs worden toegelaten lo. zij, die na het gewoon lager onderwijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daarop volgenden cursus van het herhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, die niet vallende in de termen, be doeld sub lo., bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool kunnen vol gen dat de inschrijving geschiedt voor den uit gebreid en cursus van 288 uren, die over het geheele jaar loopt en waarop onderwijs gegeven wordt: voor de jongens, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis en teekenengedurende do wintermaanden bovendien in: handelsreke- nen, kennis der natuur, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer; voor de meisjes, gedurende de zomer maanden, in: Nederl: taal, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis, handwerken, huis houdkunde, kookkunst en de behandeling van de wasch; gedurende de wintermaan den bovendien in: kennis der natuur, na tuurkennis van den mensch en gezondheids leer; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 oents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 6 oenta voor kindoren van minvermogen den, terwijl kinderen van bedeelden en on- vermogendeD kosteloos het onderwijs kun nen volgen dat nadere inlichtingen omtrent dagen en uren waarop het onderwijs gegeven wordt, bij de inschrijving door do hoofden der be trokken scholen zullen worden verstrekt. Burecmecster en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. LeideD, 36 Maart 1910. DRAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet: Brengen ter algemeeno kennis, dat door W. VAN MANEN, schilder, wonende te Leiden, een. verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden den, anderen dan sterken drank, voor, ge bruik ter plaatse van verkoop, in het bo- venvoorlokaal van het peroeel Oude Heeren gracht No. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1910. Leiden, 66 Rdaart. Yi'jj vernemen, dat mr. dr. J. Schok king, predikant to Dordrecht, die geruimen. tijd geleden het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier heeft aangenomen, op den Eersten Pinksterdag zijn intrede in deze Gemeente boopt te doen des avonds in de Pieterskerk, na des morgens in dit kerkge bouw te zijn bevestigd door dr. B. van Meer, pred. te Apeldoorn, den ambtsvoor ganger alhier van dr. Schokking. Als tijdelijk onderwijzeres aan de open bare school A to Bodegraven, is aangesteld mej. J, H. Lancel, te Leiden. Tot hoofd aan de Ti.-K. school te Oud- Vosmeer (Z.) is benoemd de beer M. Ro- bertz, onderwijzer aan de R.-K. Parochiale Jongensschool (Haarlemmerstraat) alhier. Prins Hendrik zal Woensdag 23 dezer, na de opening der bloemententoonstelling te Haarlem, een bezoek brengen aan 't ge bouw van den Kon. Bond van oud-onder officieren aan de Schouwtjeslaan, het ge schenk aan de afdeeling Haarlem van dé beschermvrouw douairière Visser van Ha- zersvoudeVan Merlen. Mevrouw Visser *al bij dat bezoek tegenwoordig zijn. In een „Haagschen Brief" aaji „De T^jd" lezen wij over Schcveningen Zoo de Kamerleden ons dii jaar gaan verlaten, wij zullen schadeloos gesteld worden door allerlei congressen. Van min stens drie staat het reeds vast, dat zij dezen zomer naar hier zullen komen. De buiten lander begint blijkbaar genoegen te krij gen in ons Haagje en in 't bijzonder in Scheveningen. Moge hij het houden, want het gaat in den laatsten tijd, maar slecht met onze achtste wijk. Zeer welsprekend zijn in dit opzicht de onlangs gepubliceerde cijfers uit de exploitatierekening van het Oranje-Hotel, van oudsher het deftigste on zer hotels aan zee. In Juni en Juli 1909 werd aan kamerhuur ontvangen f 11.700, tegen f 20,000 in dezelfde maanden van 1908. In 't geheel brachten kamers en villa's van dit hotel in de vier seizoenmaanden f 10,600 minder op. De andere ontvangsten waren natuurlijk evenredig minder. Do schuld wordt geschoven op het weer en het cholera geval. Beide zijn zeker van grooten invloed geweest op het bezoek. Zij verklaren echter den achteruitgang niet, wanneer men daarbij leest, dat in het tijdperk van 1893 tot 1907, dus over 15 jaren, het middencijfeir der huren was f 78,700 per jaar en dit cijfer in 1908 maar bedroeg f 67,000, zoo dat 1909, weer f 10,600 blijvend beneden het cijfer van 1908, ruim f 22,000 is be neden het middoncijfer der aan 1908 voor afgaande jaren. "Wie trouwens Schovenin- gen geregeld bezoekt, heeft reeds lang de eigenaardige wijziging waargenomen in het karakter der badplaats. Zij staat niet meer op zichzelf, maar is het publieke park van Den Haag, het ontspanningsoord der resi dentiebewoners, die langzamerhand de vreem delingen verdrijven of van hen Hagenaars maken, die, naar Schcveningen badplaats ko- de, do voorkeur er aan geven in pension of hotel te 's-Gravenhage hun woning te kiezen. Met Scheveningen-visschersdorp staat het zoo mogelijk nog slechter dan met de had plaats. De haven laat schier geen schip meer binnen. Jammer voor dc Sclievenin- gers, dat de niet-Scheveningers, overtuigd, dat zij hij den eersten aanleg van de haven misleid zijn geworden, hun vertrouwen in hun medeburgers uit de 8ste wijk hebben, verloren en weinig lust gevoelen ten tweeden male te hoop te loopen, of liever in hun zak te tasten, nu de Scheveningers roepen, dat de wolf komt. Onze Scheveningers ge ven met dit al den moed op. Voor een groot deel Anti-revolutionairen en Chrïstelijk-histo- rischen hebben zij een zekeren invloed ter rechterzijde en kiezers in het liberale dis trict IH van 's-Gravenhage hopen zij op hulp van do linkerzijde, die het district in do Kamer vertegenwoordigt cn onder de vertegenwoordigers er van in den gemeen teraad heeft: de wethouders,, de hoeren Jan sen en Lely, tweo oud-Ministers en de raads leden de heeren De Meester, oud-Minister, en Thomson, lid van de Tweede Kamer. En tochveel hcop zou ik den Scheveningers niet graag geven. Zij staan nu eenmaal in een kwaad blaadje. Hot zou mij geen moeite kosten van veel te gewagen, dat getuigt, hoe in Deu Haag zelf ook niot alles goed gaat. -- De Haagsche Kouter van de „Prov. Gron. Crt." schrijft: Een enkel woord naar aanleiding van oen schrijven (van den R&agschen Torenwachter in do „Middelb. Ct."h waarin werd verteld dat dr. Kuyper zoozeer onder den indruk is van de jongste gebeurtenissen, dat zijn omgeving er ernstig op aandrong dat hij zich tot horstel van zijn gezondheid eenigen tijd naar het buitenland zou begeven en dat de staatsman op 't j>unt is daaraan ge volg te geven. Ik kan u de verzekering geven dat dr. Kuyper zich in blakenden welstand bevindt, hoegenaamd geen last van zijn zenuwen liecft en er voorloopig niot aan denkt een rustkuur „buiten af' te on dergaan. Des te beter. Consideratie met een zieken grijsaard zal men dus bij de behan deling en beslissing van de deeoratie-quaestie niet hebben te gebruiken. Het is thans zeker, dat de oud-gouver neur-generaal Van Heutsz zich te Amsterdam metterwoon zal vestigen. Z.Exc. heeft een woning gehuurd in het villa-gedeelte van de Van Eeghenstraat. Naar men mededeelt is de lieer J. W. Lantsendorffer, vroeger burgemeester der gemeente Haarlemmermeer en thans wonende te Heemstede, zeer ernstig zjok. De 25ste Maart heeft dit jaar voor de verschillende kerken te zamen een bij zondere beteekenis. De Protestanten vieren dan den Goeden Vrijdag, de R.-Katholieken Maria Bood schap, terwijl de Israëlieten het Hamans- feost herdenken. Dit is zeker wel een zeld zame samenloop van feestvieringen. De „Staatscourant" No. 63 bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Magneaiet Exploitatie-Maatschappij Magnesite Works", te Rotterdam. Doel: do voortzetting der zaken in magnesiet, tot nu toe door den heer J. J. van Koolbergen te Leiden gedreven, het exploiteeren van een fabriek daartoe, de handel in gemeld en aanverwante artikelen en alles wat met bet vorenstaande in verband staat. Duur: 50 jaren. Kapitaal: f200,000, verdeeld in 20 «pnjyVff pj-eferentft aandeel en van f 5000 en .100 jje- wone aandeel en van f 1000, waarvan 14 pre ferente en 50 gewone aandeelen geplaatst en in contanten volgestort. ITjfc beheer der vennootschap is opgedragen aan een direc tie, bestaande uit 2 of meer personen. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren F. J. A. M. van der Ven, koop man te Rotterdam, en H. van Koolbergen, koopman te Leiden. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is een resolutie van 30 October 1909, voor zooveel daarbij H. A. van den Hoven van Genderen ter beschikking \an den gou verneur-generaal van Nederl.-Indië is ge steld, om te worden benoemd tot onderwij zer dor derde kL bij het openbaar Europ. lager onderwijs daar te lande, op zijn ver zoek, ingetrokken. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam, heeft in zijn gisteravond ge houden vergadering, ter voorziening, in de vacature-ds. A. H. Roose, uit het bestaande drietal de keuze uitgebracht op da. N. M Becht Jr. te Loosduinen. BODEGAVEN. Bij de publieke veiling, ten overstaan van notaris Krüsemann, werden de twee huizen en orf, aan de Noordzijde, gekocht door J. Splinter, voor f 2225; van het huis bij de Gasfabriek met erf en tuin werden perceel I en li gekocht door C. Te ekens voor f 2950; van perceel III werd J. Bierhorst, kooper voor f 520. HAARLEMMERMEER. Terwijl te Nieuw- Venncp de melkventer R. met zijn hondenkar langs do Hoofdvaart reed, kwam een hond toeschieten op zijn voor de kar gespannen rasgenooten, met minder vriendschappelijke bedoelingen, zoodat een gevecht ontstond, met het gevolg, dat de hondenfamilie met kar en al in do Hoofdvaart terecht kwam. R. wist bijtijds van de kar te ^springen cn kwam er met oen heenkneuzing af. Eenig gereed schap op do kar maakte dc reis mee. Honden en kar werden weer met- veel moeite op don kant gewerkt. Te Hoofddorp doet hnen pogingen tot liet oprichten van een verëenlging tot bevor dering van vreemdelingenverkeer en tot ver fraaiing van het dorp. Wat een spoor, die nog komen moet, al niet vermag! Nu Maart- mooie dagen heeft gebracht, waardoor de niet te laag gelegen landen wat zijn opgedroogd, is de veldarbeid weer be gonnen. Boonen, erwten en ook haver worden zoo hier en daar reeds uitgezaaid, terwijl zelfs met het poten van aardappelen is be gonnen. Het winterkoren liecft weinig of niets te lijden gehad van den winter, die gcou winter was, en staat er goed voor, terwijl do karwij aardig opschiet. Sommige landbouwers, die laag gelegon land hebben, of land, dat uit koppige klei bestaat., zijn nog lang niet alle plasjes op den akker kwijt cn zullen nog eenigo dagen geduld moeten 'hebben vóór ze met den ar beid beginnen kunnen, 't Is nu maar te hopen, dat we nog een poosje droog weer houden: zonneschijn en wind moeten op vele akkers hun opdrogenden invloed nog heel wat doen gelden, vóór met den arbeid kan aangevangen worden. Mogo het spoedig zijn en 1910 ruimer opbrengst geven dan 1909 deed KATWIJK-AAN-ZEE. Gelijk uit een advertentie mede blijkt, zal, daar velen bij de eerste uitvoering geen kaarten meer konden bekomen, Katwijks Gemengd Koor, directeur de heer H. P. F. Laterveer, Vrij dag a. s. zijn tweede uitvoering geven. LISSE. Gisteravond had de algemeeno vergadering plaats van de Coöp. Boeren leenbank in hotel „De Witte Zwaan". Na opening der vergadering werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna werd door den kaasier, den heer J. C. Zaneveld, verslag uitgebracht over het jaar 1909. Hieruit bleek het volgende: Hot saldo der spaargelden bedroeg op 31 December 1908 f 81,018.20. Ingelegd in het jaar 1909 159,436.41$ en terugbetaald f 117,510.13, zoodat het saldo der spaargel den op 31 Deo. 1909 bedroeg f 122,944.48$. Het saldo der uitstaande voorschotten be droeg op 31 Deo. 1908 f 51,110. Aan voor schotten, verstrekt in 1909, f 30,533 en terug betaald aan voorschotten f 21,530. Het sal do dor uitstaande voorschotten bedroeg op 31 Dec. 1909 f 60,133. Het saldo in loo- pendo rekening op 31 Deo. 1908 was f 11,082.91. Uitgegeven in 1909 f 10504.29 ea terugontvangen f 7170. Het saldo op 31 Dcc 1909 was alzoo f 14,417.20. -Het saldo tegoed bij de Centrale Bank bedroeg op 31 Dec. 1908 f 13,204.16. Gestort in 1909 f 93,516 en terugontvangen f65,661.28. Saldo te goed bij de Centrale Bank op 31 Deo. 1909 f41,050.66. De winst bedroeg f 177.77. -t totaalcijfer der ontvangsten in 1909 bedroeg f 367,527.36$ en dat der uit- gaven f 360,312.03$, aoodat het saldo was f 7215.33. Het aantal spaarboekjes bedroeg op 31 Dec. 1908 135, vermeerderde door uitgiften van nieuwe met 66 en verminderde door overlijden met 4, zoodat het aantal in om loop zijnde boekjes op 31 Deo. 1909 bedroeg 196. Het ledental bedroeg op 31 Deo. 1908 125. In 1909 vermeerderd met 13 en vermin derd door overlijden met 3, zoodat het aan tal leden op 31 Deo. 1909 bedroeg 135. De rekening van het vorige jaar, die was na gezien en in ordo bevonden door de heeren J. P. Hulsebosch, M. van der Veld, en J. Mar6us, werd hierna goedgekend en vast gesteld. Verder werden bij acclamatie herkozen, als lid van den Raad van Toezicht, de heer G. van Parijs Sr., en als lid van het be stuur de heer O. van Leeuwen Jr. Zon,der hoofdelijke stemming werd hierna het salaris van den kassier verhoogd van f 250 op 300. Een voorstel om de winst te storten in het reservefonds werd aangenomen. Ten slotte werd door het bestuur voorge steld om het maximum der voorschotten, alsmede do wijziging van den rente standaard, in het vervolg over te laten aan het oordeel van hot bestuur onder goedkeu ring van den Raad van Toezicht. Deze voor stellen werden aangenomen. Het eerste voorstel van deze werd gedaan in verband met het grooto saldo te goed bij de Cen trale Bank. Nog werd door den kassier medegedeeld, dat er sinds 31 Dec. 1909 15 nieuwe spaar boekjes zijn uitgegeven en dat er reeds een bedrag van f 25,000 aan spaargelden was ontvangen na dien datum. Gisteravond is door de Christelijke zzangvereeniging „Looft den Heer", eere voorzitter ds. Snethlage, directeur de heer C, Mens, te 's-Gravenhage, een goed ge slaagde uitvoering gegeven in het kerkge bouw der Ned.-Herv. Gem., met medewer king van mevr. Anna Oldenboorn, te 's-Gra venhage. LEIDERDORP. Vrijdagavond 'zullen de teekeningen, vervaardigd 'door dc leerlingen der Ambachtstcokenschool, in „Irene" ter bezichtiging worden gesteld. Ingelanden van den Stadspoldor hebben do bcgrootirig voor don dieust 1910 vast gesteld in ontvang on uitgaat' op f 738.6Sl/2> met een omslag van f 5 per hectare. Do lieer W. J. Sibbes heeftvergun ning gekregen lot het oprichten van een fijn-aardewerkfabriek aan de Doeslaan. NOORDWIJKERHOUT. Do bruidsdagen van het gouden echtpaar Van Dijk hebben zich gekenmerkt door een reeks van feeste lijkheden. Zoo werd der „Wilhelmina-Vereeniging", het kerkelijk college, liet bestuur der Raiffeisenbank, het personeel der firma, enz., ieder afzonderlijk een genoeglijke avond bereid. Ook zij, ruim honderd in aan tal, die vronen in een huurhuis van den heer Van Dijk, zullen deze dagen niet licht ver geten. Behalve de traditioneele bruidsui kers werd hun een week huishuur geschon ken. Het feestvierend echtpaar ontving on derscheiden, kostbare geschenken, o. a. een notenhouten schrijfbureau, twee fauteuils, canapé, porte-manteau, schaal met gouden hengsel, enz., terwijl de feestzaal in een bloementuin was herschapen. Heden, Woensdagavond, den avond van den eigen lijken feestdag, brengt „Do Echo der Dui nen" een serenade, terwijl ze reeds een prachtig bloemstuk in den vorm van een lier ten geschenke gaf. Wijlen de heer W. was tijdens zijn leven een enveloppe met belangrijke papie ren kwijt geraakt, waarvan hij echter zeker wist, ze in zijn schrijfbureau te hebben op geborgen. Hoewel bedoeld meubelstuk ver scheidene malen leeggehaald werd, do be wuste papieren waren en bleven weg. Dezer dagen, ruim vijf maanden na den dood van den heer W.t werd het bureau verplaatst en uiteen genomen. Nu bleek, dat de enve loppe, waarschijnlijk door den cylinder meegenomen, achter de laden en fcusschen het achterschot was terecht gekomen. NIEUWKOOP. Door het kantongerecht te "Woerden werd veroordeeld wegens open bare (Jronkenschap C. B., alhier, tot 2-maal f 5 boete subs. 2-maal 3 dagen hechtenis. RIJNSBURG. Do afd. „Rijnsburg" van „Patrimonium" liield baar derde jaarver gadering in „Conoordia." Daar bij deze ge legenheid de leden hun vrouwen, enz. me debrengen, werd de avond gezellig door gebracht. De voorzitter, de lieer M. Pieper, opende de vergadering. Nog spraken ds. Broekstra en 'de heer Zwaan, terwijl eenige leden de 'feestvreugde verhoogden door het ten beste geven van voordrachten, enz. De bijeenkomst was eerst ongeveer lialféén af- geloopen. Vertegenwoordigd waren de af- deelingen Leiden en Lisse. SASSENHEIM. Bij P aan Klinkenberg, alhier, zijn 6 kippen gestolen. Waarschijn lijk zijn de dieren even over de Postbrug geplukt, daar althans vond dc politie een partijtje veoren. Hier is dc gewone jaarlijksclie ver gadering van den Beekpolder gehouden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten be droegen f471.40 en de uitgaven f324.961/.; een batig saldo alzoo van f 146-431/:- De om" slag per H.A. was gerekend op f 3.50- VOORSCHOTEN. Met ingang van heden zijn de heeren Gebr. Deurloo, van hier, opge treden als exploitanten van 't bekende cafe- restaurant en uitspanning: „Het Nicuwd Huis Den Deijl", te Wassenaar. WARMOND. De Cliristelijko zangvereeni* ging „Excelsior", alhier, zal in het kerkge^ bouw der Ned.-Hcrv. Gemeente des avondj| van den Tweedeu Paasclidag een uitvoering} geven. WASSENAAR. Door den lieer L. Brookh smit, notaris alhier, is om gezondheidsreden, non ontslag aangevraagd. Op den eersten Mei a.s,, zal liet. vijf 03 twintig jaar geloden zijn, dat do R.-K. Pan* cliiale Jongensschool geopend werd. Op dien! dag herdenkt hot hoofd der school v do hooi; F. P. P. Lazarom, dat hij veertig jaar on derwijzer is, vijf en dertig jaar hoofd der scliooi en gedurende een kwarteeuw hier aL* hoofd der school is werkzaam geweest. ZWAMMERDAM. In de laatste der Nut lozingen trad, alhier in do zaal van „Do Rus« tende Arend" op: prof. Groenewogen, uit Lei-: den, mot het onderwerp: „Ooestclijk leven in; Amerika en wat hot ons heeft te leeren." In eon onderhoudenden vuak geestige rodel schetste do bcg-.iafdo spreker de indrukken^ door hem opgedaan tijdens zijn verblijf in do' Nieuwe Wereld, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebiod, cn had hierbij gelegenheid, om voortdurend een vergelijking to maken tusschen hot volk van „de lage landen aan! de zee" en het volk dor Yankees. Do sprai leer oogstte na afloop een welverdiend ap-( plaus. Opening LecHzaal en Bibliotheek Breentraat. Gisteravond om halfacht had de offici cold opening van de Leeszaal-Reuvens plaats; om halfnegen zou het publick gelegenheid gegeven worden zijn eerste visite er af tel leggen. Een feestelijke herinnoring bewaren wij van dezen openingsavond. Aan de uit- noodiging ter inwijding der zaal hadden een groot aantal stadgepootcn gehoor gegeven; o. a. do wethouders de heeren Van Hamel cn Korevaar als vertegenwoordigers der ge meente. Dc local itciton werden bekeken, ter wijl theo en gobak werden rondgediond. Eindelijk kwam er een eind aan do ondör- lingo gesprekken, en nam prof. ICuonen, dol voorzitter van het bestuur der Vereeniging van de VoLksleoszaal, het woord. In kortei trekken schetste hij het tot stand komenj der Leidsche Leeszaal. In 't begin vlotte de voorbereiding niot' zoo bijster; tegenspoeden in allerlei vanni doemden op, maar wo hebben zei spr. 1 toen toch maar doorgewerkt, en zagen het slagen der onderneming weldra in 't ver- schiet. De hulp van velen was noodig on werdi verleend. In dc eerste plaats noemde prof. Kucnen, den vrocgeron burgemeester, wijlen' mr. Do Ridder, die de eerste vergadering dear voorloopigo commissie geleid heeft en hot plan zoo sympathiek was gezind, vervolgen^ do inkomst van een ruime geldelijke gift en de schenking van het pand aan do Broen straat, waardoor de verwezenlijking van een( Volksleeszaal nu nabij was. Prof. Ivuenen verzocht voor de schenkster van deze grooto woning, mej. Rouvens, oeni krachtig applaus dor aanwezigen, waaraanj direct gevolg werd gegeven. Verder bracht prof. Kuencn dank aan het gemeentebcstuur voor den verleenden financieolen steun,, al had hij bij do oppositie, aan Engeland moe ten denken, waar zonder dat politieke oJJ godsdienstige gezindheden or hun meoningcm, van verzet togen voerden, integendeel dc| openbare leeszalen uit openbare kassen warv den gesteund of door het gemeentebestuujj zelf opgericht. In allen geval wijst dit feit op verhoud ging: dat ook do Leidsche Vol les lees zaai declen zal in de subsidie aan de Vereonigingj van Volkslccszaïcn van regooringswege veis strekt. Na nog 'dank te hebben gebracht aaa* do velen, die door boekengiften do Leeszaal steunden, wees prof. Ivuenen op vcrschiL lende zaken van practischcn aard. Op ma- reelen en matcricelen steun zou hij willen! blijven hopen cn, wanneer hij deze zoo har telijk gestemde aanwezigen overzag, twij felde hij ook niet, of zoovele belangstelling,' welke do Openbare Leeszaal ten 'deel viol, zou haar gtellig tot ebn bloeiend bestaa^ leiden. Een applaus der aanwezigen ging op nel het beëindigen der toespraak. Onder de hand was hot halfnegen gewordeaï en onder de offieieele genoodigden begonnen zich andere bezoekers te mengen. Ook voor do deur die zoo gastvrij wagenwijd open stond, schaarden zich belangstellenden, dio^ eerdgszins schuchter hog den eersten avondj binnen-staarden en binnen-staptcn. ConHdlnire dienst. Bij Kon. besluit is de heer E. M. Bianco* vici benoemd tot consul der Nederlandeö te Const-antza (Roemenië) buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Brancovici moet in hei Fransch of Duitsch geschreven, worden. Het ressort van het consulaat omval Dobrodgea.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1