H. MARIS Jr Gouden en Zilveren Voorverpen W. VAN ROSSUM DU CHATTEL ■9 SLEESEBHIEERII, Wegens Verplaatsing van liet Magazijn thans Haarlemmerstraat 114 Zie onze Etalages. Wo. 1535s?. JL.EIDSCH BA&BXiAB, Maandag* 14 Maart. Tweeds Blad. AnnoI910 Hoogewoerd 30. zz (over den Vergulden Turk), ZULLEN VELE VOORRADIGE s - TOT - Gemengd Nieuws. naar de Breestraat N°. 95 De Loidsche gymnast i ek en scherm v er eeni ging „Hercules" doet al haar best om de gymnastiek in de verschillende kringen der burgerij populair te maken on dit ie haar voor een groot- deel reeds gelukt. Welke jongeman beoefent thans niet do gymnastiek en hoewel en rijn er niet die zijn aangesloten bij „Hercules" of er eenmaal bij aangesloten waren? Bij de meisjes en vrouwen is deze tak van sport nog niet zoo populair, al zijn er verscheidene uit het z-g. i zwakke geslacht, die de gymnastiek beoefe- i nen. Ook „Hercules" heeft een vrij talrij ke meisjesafdeeling, die zich wekelijks in het lokaal aan de Garenmarkt oefent. Maar de vereeniging wil zoo gaarne, dat er zich veel meer meisjes bij aansluiten. En ge dachtig aan het spreekwoord: onbekend maakt onbemind had zo op Zaterdag een bij zonderen oefeningsavond georganiseerd in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- gracht en een aantal personen, vooral da mes en meisjes, uitgenood!gd een kijkje te nomen. Yelen hadden van deze uitnoodiging gebruik gemaakt. En zij zullen zich het avondje niet hebben beklaagd. Onder lei ding van den heer Karstens werden stok- oefernngen op brug en paard uitgevoerd, verspringen en hoogspringen, hierna enkele keurige standen gegeven en-eindelijk werd besloten met touwtrekken, waartoe ten slotte al de aanwezige dames werden uifc- genoodigd. De oefeningen werden kranig uitgevoerd ©n maakten een uitnemend en indruk. Wij twijfelen niet of vele meisjes zullen zich geroepen gevoelen zich bij deze club aan te sluiten. Daartoe wekte de voorzitter, de heer Ar nold, ten slotte de aanwezigen nog eens op boen hij hun dank zeïde voor hun aanwezig heid. Men schrijftons uit Sassen- heim: De 12 Maart j.l. afgekondigde Alge meen© Politieverordening bevat een paar artikelen, waartegen door oud zoowel als jong nogal eens wordt gezondigd, 't Is daarom misschien niet ondienstig op be doelde artikelen eens de aandacht te vesti gen. Art. 35 schrijft voor, dat het aan per sonen beneden den zestienjarigen leeftijd verboden is, rij- of voertuigen, bespannen met paard of paarden, te besturen. Dat zal nog wel eens een verhaaltje uit lokken. Art. 46 verbiedt den bestuurder van een motorrijtuig of motorrijwiel binnen de bebouwde kom der Gemeente te rijden met een grootere snelheid dan 15 K.M. per uur. Een lastig artikel voor de politiemannen Immers, wat is het moeilijk te bepalen, of iemand met een snelheid van 14, 15 of 16 K.M. per uur rijdt-. Toch is het een, voor deze Gemeente, bijna- onmisbaar verbod. Er kan somtijds dol worden gereden. Art. 47 verbiedt aan be rijders van motortweewielers en rijwielen, om z.g. los te rijden, en ook om méér perso nen op het rijwiel mee te nemen, dan waar voor het bestemd is. Het laatste gedeelte beeft betrekking op het gevaarlijke van het meenemen van een of meer kinderen op een rijwiel Wanneer er een ongeluk gebeurt, zal meestal het kind do dupe zijn. ïrit artikel, zal bij verreweg de meesten wel in goede aarde vellen. Art r.o zegt, dat het verboden is op een rijwiel r-f p.nder rij- of voertuig gezeten de in l>ewecing zijnde stoomtram vast te hou den. Ook'een uitstekend artikel, want het ge vaar voor iemand, die op een rijwiel of anderszins gezeten, de rijdende tram vast houdt, is niet goring, ook al is men nog zoo'n goed rijder. Natuurlijk zullen dc nieuwe verbodsbepa- lingen den eersten tijd dikwijls worden over treden, doch bij tactvol optreden onzer poli tiemannen, en daarop kunnen we wel ver trouwen, zullen de meesten zich spoedig in t onvermijdelijke schikken. De vermiste Haagsohe knaap;. Het onderzoek door de Haagsche recher che Zaterdag in Voorburg en Leidschendam ingesteld, heeft weer geen resultaten opge leverd. In Voorburg is men algemeen van oordeel, dat de weggeloopen jongen dicht bij den hui ze De Vliet te water moet zijn geraakt. De dochter van een zekeren H. Timmers, los werkman aldaar en wonende aan den Vliot tegenover de Kerkstraat, meent den jongen, zooals we reeds meldden, verleden Zaterdagmiddag om vier uren voor haar huis te hebben zien zitten, terwijl hij een boterham nuttigde. Aanvankelijk heeft men weinig waarde aan dit verhaal gehecht, maar het meisje is zoo stellig overtuigd, dat de jongen, dien ze goed opgenomen heeft, <Je bewuste Frcderik Molenaar is, dat volgens deze gegevens dan ook het onderzoek wordt voortgezet. Met een politiehond is men Vrijdag reeds naar deze plaats geweest en het is wel op merkelijk dat dit dier, na geroken te heb ben aan een pot van den jongen, bij voort during aan den waterkant bleef snuffelen over een afstand van een boom of drie. Het dreggen op deze plaats, als hesb dreg gen voor de sluizen te Leidschendam, in welke richting de stroom gaat, is vruchte loos gebleven. Omtrent het vermoeden, dat de jongen in den Vliet is geraakt en verdronken, kan men over een paar dagen pas zekerheid verkrijgen, daar, naar het heet, een lijk pas na 9 dagen "boven komt drijven. Het onderzoek werd Zaterdagmiddag in de "richting Delft voortgezet. Twee recher cheurs zijn om één uur van Leidschendam te voet naar Delft gegaan, om langs de vaart nog eens een scherp onderzoek in te stellen. Deze tocht leverde echter niets op. Later op den middag is men, onder lei ding van den inspecteur van de recherche dienst, gaan dreggen tusschen de 6poorweg en de Voorburgerbrug. (N. Grt.) Demoordmetkokend water te Amsterdam. Naar het „Hbld." ver neemt, is door de rechtbank, op vordering van den substituut-officier van justitie, mr. Luyken Glashorst, rechtsingang met bevel tot gevangenhouding en instructie ver leend tegen het dienstmeisje en haar vrijer, de beide verdachten in zake het misdrijf op de Nioolaas Witsenkade. Door deze beslissing der rechtbank wordt de preventieve hechtenis van beiden met dertig dagen verlengd. Tevens is hierdoor de eigenlijke instructie geopend. Het tot dusver gevoerde justitieele onderzoek was de zoogenaamde voor loop i ge informatie Verder schrijft het „Hbl." het volgende: Veel klaarheid schijnt nog niet in de zaak gekomen te zijn. De vraag is allengs gerezen: Hebben wo hier te doen met de daad van een toereken bare, of moet het meisje beschouwd worden als ontoerekenbaar? Wij hebben deze vraag voorgelezen aan een zeer bekend Amsterdamsch psychiater. Op den voorgrond stelde onze zegsman, dat het hem vrijwel onmogelijk was, ondanks allee wat tot dusver bekend is geworden, een oordcel over de zaak uit te spreken of een indruk er van weer te geven. Daar door zou veel, veel meer bekend moeten rijn, dan wat omtrent de zaak gopublioeerd werd. Bovendien wees de eminente psychia ter, wien we naar zijn meoning vroegen, ons er op, dat het zijn bedenkelijke zijde zou hebben reeds nu mede te deelen of, en zoo ja, op welke gronden, het meisje even tueel ontoerekenbaar geacht moet worden. Het gevaar bestaat, dat een en ander te ba rer kennisse £x)u. komen en dat dit haar tot simulatie zou kunnen brengen, Ma-ar", zoo vroegen wij voorts, „acht u de daad op zichzelve, het overgieten van een ander mot kokend water, n'efc de daad van een ontoerekenbare?" „Neen", was het antwoord. „Op zichzel ve is dit geen aanwijzing voor ontoereken baarheid. Het is zeer goed mogelijk, dat het meisje de gevolgen van haar daad niet overzien heeft. Wellicht is het alleen haar bedoeling geweest, haar meesteres weerloos te maken." Onze zegsman kon zich, desgevraagd, niet 'herinneren ooit van een dergelijk misdrijf gehoord te hebben. Men heeft hier met een unicum te doen, maar ook dit behoeft nog geen aanwijzing te zijn voor de ontoereken baarheid van het dienstmeisje, dat van het misdrijf op de Nicolaas Witsenkade ver dacht wordt. Het blijkt ons nader, dat het misdrijf op de Nioolaas Witsenkade geen unicum is zooals onze zegsman meende. Dezer dagen ia te Berlijn, in de Rigaerstraat, een der gelijke misdaad gepleegd door een vrouw op haar man, waarmede zij in heftigen on min leefde. De politie te Amsterdam heeft aangehouden een brievenbesteller, on der verdenking zich geldswaarden uit brie ven te hebben toegeëigend, o.a. een bank biljet van f 100. Het vroege voorjaar. Te Winschoten staat een abricozeboom, in den tuin van den heer L. Hart, in bloei. Van negen marechaussees der brigade te Eindhoven, die samen te Gestel bij een slachter in den kost zijn, zijn zeven onder dezelfde verschijnselen, brakin gen en buikloop, twee zelfs ernstig, onge steld geworden. Verschijnselen openbaarden zich bij allen niet gelijktijdig. Een onder zoek heeft de juiste oorzaak nog niet kun nen vaststellen. De patiënten bevinden zich allen wat beter. Te Tilburg ishet2-jari gmeia- je van 0. C., wonende aan de Oeverstraat, gevallen in een bak met koud water, die in de woning 6tond, en verdronken. Te Blaenolydach, in, het Rhondda-dal (Glamorganshire), is Vrijdag middag een dam, opgeworpen om het water uit een oude kolenmijn te keeren, bezwe ken. Het water, dat zich vermoedelijk ten gevolge van de jongste zware regens in de mijn had opgehoopt, stroomde een berg helling af en vaagde alles op zijn weg weg De bruisende stroom kwam op het onver wachtst op het dorp in het dal neer, en maniyen, vrouwen en kinderen moesten in allerijl vluchten, om hun leven te redden. Het water stroomde huizen en winkels bin nen en spoelde het huisraad weg. Eei^ vrouw verdronk in haar ledikant. Haar kind van vier maanden wordt ook vermist. Later vond men nog twee lijken van twee meisjes. Het water kwam de school binnen, maar gelukkig konden de kinderen nog een veilige plaats bereiken. Een winkel stortte I geheel in, een mooi landhuis werd verwoest I en twee andere huizen, waar een aantal mijnwerkers lagen te slapen, werden ook zwaar verhavend. Een aantal mijnwerkers liepen verwondingen op. D o „P raw o," oen te S t.-P eters- burg verschijnend juridisch weekblad, hoeft uitgerekend, dat er in de vijf laatste jaren in Rusland 6288 doodvonnissen geveld en 2855 menschen zijn opgehangen. Op elke maand komen dus gemiddeld 105 doodvon nissen en 48 terechtstellingen, maar er zijn maanden geweest, dat het aantal doodvon nissen tot 220 klom. Het aantal terecht stellingen herinnert, zegt de „Prawo", aan de bloedigste tijdperken van de middcJ- oeuwen. Het liquidatie-schandaal in Frankrijk. De ontrouwe liquidateur Duez schijnt medeplichtigen, gehad te hebben. Zware verdenking rust vooral op 'den heer Francis Martin, die na gedurende eenige jaren de procuratiehouder van Duez tei zijn geweest, thans een eigen kantoor beheerde. Langen tijd bestonden tusschen Duez en Martin de nauwste betrekkingen, maar sinds de laatste jaren gaf Duez voor, alle relaties met Martin verbroken te heb ben. Deze verklaring", ook voor den rech ter van instructie afgelegd, belette niet, dat do Parijsche politie een inval deed in de kantoren van den ex-secretaris van, den Duez. liquidateur. Het resultaat was verrassend. Een groot aantal stukken, die. men ten, huize van Duez vruchteloos gezocht had, werd in bezit van Martin gevonden. Volle dige dossiers, betrekking hebbend op de liquidatie van verschillende congregaties, met de grootst mogelijke nauwgezetheid, genummerd en gerangschikt, werden in dei boekerij van Martin aangetroffen. Deze ontdekking scheen de Parijsche justi tie aanleiding genoeg, om ook de arresta tie van Martin te bevelen. De vogel was echter reeds gevlogen. Het kantoorperso neel verkeerde in de meening, dat de pa troon naar Nevers was vertrokken, waar om het Parijsche parket langs telegrafi- schen weg de aanhouding van Martin te Nevers verzocht, maar ook daar was hij niet meer te vinden. Martin schijnt een ridder te zijn van nog droeviger figuur dan Duez. Hij werd te Nevers geboren als zoon van arme ouders, terwijl hij ook door de natuur zeer stief moederlijk bedeeld was. Niet zonder be zorgdheid zag men "daarom de toekomst van den jongen man te gemoet. Zijn de buut was dan ook verre van schitterend, en hij leefde gedurende eenige jaren te Parijs in behoeftige omstandigheden. Tot dat Duez zich over hem ontfermde. Op zekeren dag stapte een mank en an melijk gekleed persoon, door Duez zelf begeleid, de kantoren van den liquidateur. judiciaire. binnen. Het kantoorpersoneel was niet weinig verwonderd, toen Duez den nieuweling introduceerde met dc woon den: „De heer Martin-Gauthier, advocaat; mijn gevolmachtigde voor ieder soort van' zaken."- Sinds dien regeerde Martin op het bureau van Duez als autocraat. En niet tot eigen schade. Want toen drie jaar latei, zijn auto voorkwam, om hem naar rijn. eigen kantoor te brengen, toen bezat Mar-: tin huizen in de voornaamste wijken vai\ de hoofdstad, had hij een eigen jachtslot, was hij, kortom, een schatrijk man. Welk aandeel Martin gehad hoeft in de verduisteringen, door Duez gepleegd, zal een nader onderzoek moeten uitmaken. Op een vraag van den rechter van in structie, hoe Martin aan de dossiers der congregaties gekomen was, antwoordde Duqz, dat de stukken gestolen moesten zijn. Hij hield vol, gedurende de laatste jaren geen relaties met Martin onderhout den te hebben. Uit vorige berichten zal men gezien heb ben dat de heer Duez bijna tot een wel doener gemaakt wordt, daar hu aan een eenigszins op leeftijd gekomen vroeger liefje 300,000 franken wilde zenden voor de inrichting van een „ziekenhuis." Het zie-- kenhuis in kwestie, dat de jeugdvriendin van den heer Duez onder commandite; van den heer Duez op het punt stond tei gaan exploiteeren, was geen hospitaal, maar een van die huizen, waarvan de ware naam hier moeilijk kan worden «iangeduid. Het afgesneden hoofd. D e romp van Elisa Vandammo, die behoort hij het in de rue Botzaris to Parije gevonden afgesneden hoofd, is nog niet gevonden. Wel echter vond men in een riool te Pan tin twee afgesneden handen, blijkbaar die van het slachtoffer. Bebloede vrouwenklee- ren in een pak, op een braak liggend ter rein in het 19de arrondissement van Parijs aangetroffen, werden eerst voor de kleo- ren van Elisa gehoudenf totdat vriendinnen uitgemaakt hebben, dat het slachtoffer der gelijke kleeren nooit gedragen heeft. Ook heeft een politie-agent in een tap perij een verdacht uitziend en persoon ge zien, die geleek op het signalement van don vermoedelijken moordenaar en zich ijlings met een paar kameraden verwijderde, zoo dra er over den griczeligen moord gespro ken werd. Die persoon wordt thans gezocht. In denposttrein tusschen Sjklof en Kopissj (Rusland) hebben twaalf zich in den arrestantenwagen bevindend© met tuchthuis gestraften cn twee andere go- vangenen, nadat zij de lichten uitgedaan hadden, de met hun bewaking belaste be ambten overvallen. Er ontstond een go- vecht, waarbij een beambte en een tucht huisboef gedood, twee beambten en tieni tuchthuisboeven gewond werden. Een vreesol ij k nood we er is er Zaterdagavond 9 uren boven Cherbourg losgebarsten. De donderslagen deden ;le lucht dreunen, de hagel viel met een tot dus ver ongekende hevigheid neer. In een half uur waren de meeste straten onbruikbaar, voor het verkeer. In eenig© wijken stond het water 20 c.M. boven de trottoirs. Een ge deelte der 'inwoners kon hun huizen niet binnenkomen. F 6 n i cd i 8 ra e. Iets *nieuwf tc Londen. Heden zal aldaar worden ge opend een vrouwenafdeclir\g van Farrow's bank. Het nieuwe bijkantoor dezer banks is gevestigd in New Bridgestfeet en het go heele personeel manager, kassiers, be

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5