Ho. 15349. IiBIDSCH DAGBLAD, Vrijdag" 4 Maart. Tweede Blad. Anno 1910. Gemengd Nieuws. FE U I L L E T O N. Het Huwelijk van den Prins. Gemeenteraad van Alliemade. Voorzitterburgemeester Van W.icKed. Afwezig de heer C. van Berkel. I. Ingekomen stukken en mededeelingen a. Medcdeeling van Ged. Staten, dat Eet bedrag der Rijksuitkeering ingevolge JJe wet op het Lager Onderwijs over 1909 bedraagt f 1978. b. Idem, dat de begroeting" van 1910 goedgekeurd is. c. Idem, houdende goedkeurig van en kele af- en overschrijvingen. d- Idem, waarbij goedgekeurd, is Het §uppl. kohier hoofd, omslag. e. Idem, waarbij opgeheven is de ge goten verklaring voor het motor- en auto verkeer van den weg langs Rijpwetering ien Nieuwewctcring. De andere wegen in jfleze gemeente blijven voorloopig gesloten. De opheffing is geschied, voor het door gaand verkeer AmsterdamLeiden. De heer Van der Geest zou graag willen, dat cr aan de Zijl een handwijzer geplaatst werd. Er zijn altijd nog lui, die joaar het einde van de Zijl rijden. De Voorzitter antwoordt, dat hij indertijd lid geworden is van den A. N. W.-B. en toen is hem de concessie gedaan, dat de handwijzer er komen zou; tot heden is hij fcchter nog niet gearriveerd. Spr.'s plan is Ban ook om maar weer te bedanken. De heer Los denkt, dat de dokter er piet aan denkt; die is consul. Algemeen blijkt men er tegen, dat er van gemeente wege in voorzien wordt. Besloten wordt, Bat nog een poging geprobeerd zal wor- Ben bij den A. N, .W.-B. f. Medcdeeling van B. cn Ws., dat de Van gemeentewege in het St.-Jozefsgast huis te Delft verpleegd wordende Johanna Verheul overleden is. g Idem, dat aan den eervol ontslagen Jotidcrwijzer P. Blocmink bij Kon. besluit, ingaande 1 Sept. 1909, een pensioen is {verleend van f 625 's jaars. h. Idem, dat aan den rijks-veearts Fros Jfcen provinciale toelage is toegekend van i 150 's jaars. i. Verslagen van de commissie tot we iring van schoolverzuim te Oudewetering, iRoelofarendsveen, Nicuwewetering, Rijp- (wc'.< ri:ig, Oudade en Kaag. L; eerste commissie betuigt er haar leed- Jjvczen over, dat de kantonrechter in leer- plichtveroordeelingen uitstel van betaling verleent, waarvan gevolg is, dat gedurende bet uitstel geen nieuwe vervolging kan plaats hebben, daar de wet bepaalt, dat de boeten eerst betaald dienen te worden. Dc Voorzitter is van oordeel, dat één. commissie voor deze gemeente wel vol- Boende zou zijndat zou geld sparen. Een volgend jaar. zullen wc daar nog pens over praten. j. Mededeeling, 'daf 'de Herbenoemde leden der commissie tot wering van school verzuim hun herbenoemingen hebben aan genomen. k. Mcddeeling van dc; voorloopige uit komst der volkstelling. Oudewetering 444 mannen, 452 vrouwen. Roelofarendsv. 969 1004 Nreuweweter. 230 253 ?vUpwetering 426 410 .Oudade 220 222 Kaag 109 93 Totaal 2398 mannen 2434 vrouwen. Sedert de vorige telling is het zielental poet 3 h 400 vermeerderd. 1. Troces-verbaal van de jongste kasop- heming. Alles was in orde en in kas 13641.73. 2. Af- en overschrijvingen, dienst 1909 fcn 1910. Worden goedgekeurd. Na veel discussie wordf uitgetrokken Vfcor kosten der tienjaarlijksche volkstel ling f 300 en de vergoeding per geteld, persoon op 47s ct. met een minimum van f20 en voor de Kaag van f 15. 3. Benoeming .lid comm. wering van' Schoolverzuim te Oudewetering. Als zoodanig wordt in de vacature-P. !van Berkel benoemd de heer P. Th. Broek- Huizen. 4 Benoeming brugophaïer Rijpwefering. [Tot brugophaler in het Zuiden van Rijp- pretering wordt benoemd de nieuwe sluis- pachter H. Bleiswijk met ingang VcvnJ 1 tkfei 1910 tegen f 75 's jaars. 5. Verhuur, post- en telegraafkantoor. Goedgekeurd wordt de verhuur van het post- en telegraafkantoor aan het Rijk voor f 500 's jaars. Stemmen gingen op om meer. huur te vragen, daar slechts db 4 pCt. van de stichtingskosten betaald wordt. De Voorzitter deelde echter mede, dat pogin gen, ten vorigen jare aangewend om meer huur te krijgen, schipbreuk hadden ge leden. 6. Onderhandsche verhuur land Huig- sloot. Definitief wordt thans goedgekeurd de overdracht van huur van E. Breed aan A. van der Linden, daar deze eerste zijn bedrijf aan v. d. Linden heeft verkocht. De heer Straathof bespreekt de schouw over de sloten, wat ten gevolge heeft, dat de heer Bakker, opzichter van den Haar- lemmcrmeerpolder zal uitgenoodigd wor den op de schouw toe te zien. De heeren Los en Straathof zullen als commissie van toezicht over die landerijen fungeeren. 7. Contract met de Holl. Electr. Spoor weg-Mij. Goedgekeurd wordt de ruiling van grond met bovengenoemde Mij, ten behoeve van den tunnel in den weg naar. Nieuwe-Wetering. 8. Bedeelingsstaten armbesturen. Daar 'deze nog niet volledig genoeg zijn, worden ze aangehouden tot de volgende verga dering. 9. Reclame schoolgeld Wcenink. Wordt afwijzend op beschikt. 10. Bezoldiging ambtenaren burg. stand. Ged. Staten stellen als minimum f 150 en als maximum f200. Tot hiertoe werd f135 uitgekeerd. De Raad besluit den post op f 150 te brengen. 11. Kohier schoolgeld 4de kwartaal '09. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f208.55. 12. Kohier hondenbelasting. Wordt on gewijzigd vastgesteld. 13. Kohier hoofd, omslag. Zal in een aparte zitting behandeld worden. 14. Rekening schuur brugwachterswo- ning Weenink. Deze rekening, ten bedrage van f 44.4378, zal door den opzichter onder zocht worden. De gemeente zal in de be taling bijdragen. 15. Verordening op Hef rijden met mo torrijtuigen. Wordt aangehouden tot de volgende zitting. 16. Schrijven T. Blonk. Deze verzocht land te Huigsloot te mogen huren, 't Blijkt dat cr op het oogcnblik niets disponibel is. 17. Rekening H. Pietcrs over 1906. Deze rekening dateert van diens faillissement in 1906 en is dus verjaard. Hem zal bericht worden, dat hij zich per request tot den Raad en Ged. Staten kan wenden. 18. Grenswijziging met Woubrugge. Ged. Staten vragen om bericht en raad in deze J. Bakker en 15 anderen hebben aan gevraagd om voortaan de Wijde Aa als grens te beschouwen De Raad gaat met hun schrijven conform. 19. Adres wegwerker Van Haastrecht om verbetering zijner woning. De gemaakte tec- kemng wordt afgekeurd en deze zaak aan gehouden. 20. Dankbetuiging Van der Voet. De oud- onderwijzer Van der Voet betuigt dank voor do f 25 bijslag op zijn pensioen. 21. Rondvraag. De heer Bonda vraagt naar dc inrichting dor spoorbrug te Oudewctc- ring. Zal daar gelegenheid voor passage over zijn? En kan die gelegenheid nog verbeterd worden De Voorzitter belooft deze weok nog oen onderzoek in te stellen. Er moet zooveel mogelijk van geprofiteerd kunnen worden, 't Blijkt verder, dat aan de steigers te Oude wetering nieuwe wrijfpalen zullen komen als gevolg van do gehouden conferenties. Men schrijft ons: De anto in dienst der politieGisteren was een z.g. kwartjesvinder aan het spelen op den Haagweg, tusschen ,,De Vin]:" en Leiden. Voorloopig speelde hij met een handlanger. Enkele omstanders waren getuigen van het spel, evenals de bestuurder van een passoe- rende auto. De auto tufte even naar een in do buurt gestationneerden rijksveld wachter. Deze stapte in en terug ging het pan-r de plaats, waar gespeeld werd* Niet zoodra bemerkte onze speler, dat een po litic-man sdoh in de auto ophield, of hij trachtte zich door een overhaasten aftooht op ziin rijwiel te redden. Edoch l auto's rij- len nu eenmaal sneller dan fietsen. De kwartjeevinder was spoedig ingehaald. Do politieman stapte uit en een procee-verbaal „in optima forma" volgde. Bravo, auto mobilist 1 Gistermiddag, zoo meldt men ons uit Hillegom, had aan, den Weerlaner- polder op het land van gebr. Goemans een ernstig ongeluk plaats. Terwijl men daar bezig was met z.g. kip wagens zand van af den dijk naar het land te rijden, kantelde een volle wagen, waardoor een van de drie gebroeders Boen, met name Cornelia, aldaar werkzaam en wonende in de Haarlemmer meer, het ongeluk had geheel onder den wa gen en het zand bedolven te raken. Toen men hem uit rijn hachelijke positie had verlost, bleek, dat zijn beide beenen ernstig gekneusd en gebroken waren. Nadat door dr. De Weduwe het eerste verband was ge legd, is de man door de politie per rader- baar naar Het St.-Jozefsgesticht vervoerd, alwaar hij verder is verbonden door dr. De Weduwe, dr. v. d. Kwast en dr. Hanrath. Vervolgens is de ongelukkige, liggende op de branoard, in een goederenwagen van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmij. onder leiding van dr. v. d. Kwast naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het treurige van het geval wordt nog verhoogd door hot feit, dat de vrouw van den man door een ernstige ziekte al gedurende een jaar bedlegerig is en het gezin in behoeftige omstandigheid verkeert. Naar men verneemt, wordt een algeraeene stalinspectie gehouden in de provincie Zuid-Holland, ten einde na te gaan of door de veelioudets van hot voor komen van besmettelijke veeziekte behoor lijk aangifte wordt gedaan. De Minister van Binnen 1. Zaken, tijdelijk belast met hot beheer van het Departement van Justitie, heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den rijksveldwachter H. Vermeulen te Utrecht, wegens zijn onversaagd en plichtmatig op treden, bij gelegenheid van de door den ge detineerde J. H. van de Koppel, op 1 1* e- bruari 1910 in bet Gerechtsgebouw te Utrecht aangewende pogingen tot ont vluchting, door welk optreden die ont vluchting is voorkomen. Er heeft zioh te Rotterdam een damescomité gevormd met het dool op vaste tijden de patiënten in het gemeente lijk krankzinnigengesticht „Maasoord" on der goedkeuring van den geneesheer-direc teur te bezoeken en hun versnaperingen uit te reiken. Om dit plan te verwezenlijken, doet het comité een beroep op de milddadigheid van de ingezetenen dier gemeente. Het comité liestaat uit de dames mevr. ZimmermanMans, mevjr. CoertJongo- ncel, mevr. Croockewit—Delprat, mevr. DutilhBicker, mevr. Van OordtLede- boer, mevr. RobertsonVan der Pot en mevr. WilkcnsDriebeek. Men meldt uit Roermond: Tusschen Swalmen en Reuver vond men Woensdagavond het lijk van den knecht van don voerman Aohten uit Tegelen. Het hoofd was geheel verbrijzeld. Men vermoedt dat de man overreden is. Gisternacht is afgebrand het woonhuis en koffiehuis aan den Rijks straatweg te Velsen, bewoond door 0. Smit. De bewoners waren afwezig. Oorzaak onbekend, terwijl verzekering de schade dekt. Gistermiddag lijntcTiel de eerste zwaluwen aangekomen. Gisteravond is gearresteerd een schoenmaker uit de Torensteeg te Arn hem, die bekend heeft in zijn woning brand gesticht te hebben door een bed over twee stoelen te leggen en daaronder papier in brand te steken. Hij was daarna uitgegaan. Politie en buren hebben den brand ge- bluscht De man was niet verzekerd, doch zou eerstdaags uit zijn woning gezet wor den. Een rijksveldwachter heeft gisternamiddag op het kantoor van de firma Hudig en Pietcrs aan den Hoek van Holland een mand met 25 levende kieviten in beslag genomen, van Rotterdam verzon den, met bestemming naar Londen. De vogels werden vrijgelaten. Deverpachtingder kermis te Groningen, heeft dit jaar opgebracht f 16,875, tegen f 13,011 in 1909. De Engelsohe regeoring heeft aan do bemanning der Goereesche blazerschuit GO 7, acht pond sterling uit gekeerd als belooning voor de redding van de bemanning van het gestrande Engelsche driemastschoenorsohip Renown" op 27 Januari LL Te Kassei is een dieveggen- bendo in hechtenis genomen, die uit vijf meisjes van 12 tot 15 jaren bestond. Zij hadden in de laatste weken tal van inbra ken in winkels gepleegd. Luohtvaart. Legagneuxis eergisteren te Mourmelon-le-Grand met zijn Voisin-tweedekker gevallen van een hoogte van 10 meter. Hem werd terstond hulp geboden en hij werd gewond onder de overblijfselen van zijn machine weggehaald. Het ongeval is veroorzaakt door een plotse linge en vrij hevige windvlaag. Te Dresden is Paul Lange, die een vlieg- proof deed, met zijn machine gegrepen door een rukwind, die de schroef van het toestel brak. Lange was nogal erg gekwetst en do eerste te Dresden geleverde vliegprestatie is dus door de fortuin niet te zeer begunstigd. Op een jachtpart ij inhet Kongo-gebied is de 25-jarige Otto Livonius, de zoon van een bejaard oud-vice-admiraal, door een olifant gedood. De jonge man had in militairen dienst willen gaan, maar werd wegens zijn zwakke gezondheid afge keurd Hij bezocht een half jaar het Ber- lijnsohe seminarie voor Oostersche talen en legde er zich op het Arabisch en Sooaheli toe. Daarop trok hij door het grootste deel van Duitsc-h Oost-Afrika en vervolgens naar Engelsch Oeganda, waas* zijn vader hem de noodigo middelen zond om een expeditie naar het Kongo-gebied uit te rusten. De vice-admiraal woonde vroeger in Ko- burg. Zijn nu omgekomen zoon hal daar als gymnasiast het ongeluk, bij het schieten mot een flobert-pistool, een schoolmakker in den hiel te raken, tengevolge waarvan de jongen aan bloedvergiftiging stierf. Admi raal Livonius verhuisde later naar Berlijn, waar eenigo jaren geleden zijn achttienja rige dochter onder de tram kwam en ver morzeld werd. Nu heeft de oude man ook zijn zoon op tragische wijze verloren. Men zal zich nog herinne- ren den tragischen dood van don jongen zanger Godard, die, toen hij met zijn vrouw bij de familie Doudieux in de buurt van Parijs vertoefde, ongesteld werd, anti-py- rine-pocders innam en stierf. De poeders waren vergiftigd en later bleek, dat een Parijsohe juffrouw, Marie Bourrette, die poeders aan het echtpaar Doudieux gezon den had. Thans melden de bladen, dat Godard's weduwe tegen juffrouw Bourette en tegen do Doudieux een proces gaat be ginnen omdat zo den dood van haar man ver oorzaakt hebben. Te Burhave inOldenburg heeft een boerenknecht een weduwe ver moord, omdat zij hem haar doohter niet tot vrouw wildo geven. Nadat de moordenaar zioh geld en spaarbankboekjes had toege- eigend, is hij verdwenen. De Pruisische regeoring heeft op een verzoek om aan afgevaardig den vrijkaarten op het spoor te verstrek ken, afwijzend beschikt. Do vóór ongeveer drie weken te Boedapest opgetreden vlektyphus breidt zich nog steeds uit. Tot dusver zijn er 115 personen onder observatie, terwijl er bij 60 personen de aanwezigheid der ziekte is vastgesteld. Er zijn op het oogcnblik 41 zie ken onder behandeling. Een doodclijken afloop heeft de ziekte in twee gevallen gehad Do snoeuwstortingen. Do ramp in den Staat Washington, waar een ingesneeuwde trein door een lawine bedol ven werd, heeft blijkens een bericht 'n ons vorig nommer aan 60 menschen het leven gekost. Het moet do laatste dagen in bet noordwesten van de Vereenigde Staten geweldig hebben gesneeuwd. Tal van trans continentale lijnen zijn dichtgesneeuwd en bet verkeer staat er stil. Over de ramp in Washington wordt nog het volgende gemeld: Een lawine, die langs een westelijke hel ling in het Cascaden-gebergte naar bene den kwam, bedolf twee treinen van da Great Northern en vier electrische locomo tieven, dio waren ingesneeuwd. De plaats, waar do ramp voorviel, ligt bij den weste lijken ingang van de Cascaden-tunnel, op ongeveer 1G0 K.M. van Everett verwijderd. Tot op 15 Engelsche mijlen afstands van de storting zijn naar alle richtingen do tele graaflijnen gebroken. Het duurde dan ook nogal eenigen tijd, vóór de tijding van het gebeurde Everett bereikt had. Maar bijna onmiddellijk vertrok toen ook van daar een trein met dokters en verpleegsters met allerlei hulpmiddelen naar de plaats der storting, onmiddellijk gevolgd door een- trein met wcgpcrsoneel. Daar do lijn over een aanzienlijke lengte was weggeslagen, kon men de plek des onheils met den trein niet dichter naderen dan tot op 15 Eng. mijlen. Het overige van den weg moest te voet door do dik-liggendc sneeuw worden afgelegd. Dicht bij de plaats des onheils staat een hotel van dc spoorwegmaatschap pij. In dat gohouw konden de reizigers van de ingesneeuwde treinen natuurlijk vóór do lawine neerkwam gaan eten. Echter sliepen zij in den trein. En daar do lawine 's nachts neerkwam, en de treinen verniel de en begroef, moest de ramp een grootcn omvang aannemon. Op enkele plaatsen zit ten de wagens 10 meter dik ondor sneeuw, aarde, boomstammen, enz., dio van de hel ling waren afgekomen. Blijkens een telegram uit Everett, waren reeds 20 omgekomen reizigers uitgegraven, voor het mcerendeel pensonen uit Spokane en Seattle. Van de bewoners van het hotel en van het personeel eener nabij gelegen electrische centrale en van een watertoren zijn ook verscheid enen omgekomen. Dan worden cr tientallen vermist. Onder de personen ter plaatse, dio aan den dood zijn ontsnapt, bevindt zich de hoofdinspecteur van do westelijke soctie van de Great Northern, die in persoon de leiding had bij 't vrijmaken van den weg voor de ingesneeuwde treinen. Sommige rei zigers hadden, al den dag tevoren, den hoofdinspecteur gevraagd, den trein, dio li. i. te zeer aan het gevaar van een sneouw- 8torting blootstond, in do tunnel te bren gen. Maar de hoofdinspecteur had dat niet goed gevonden. Zijn secretaris ia onder de dooden, vreest men. D e stak ing te Philadelphia. Do tramwegmaatschappijen te Philadel phia hobben een voorstel verworpen om het geschil met het stakende personeel aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Er zijn Dinsdag vijf moorden op meisjes in Duitecliland en Frankrijk aan hot licht gekomen. Te Parijs is het afschu welijk verminkte hoofd van een jong mcisjo gevonden. Tezolfdortijtl heeft men in oen bosch bij Dijon een vrouwolijk zonder hoofd gevonden. Het in do Botzaris-straat te Parijs ge vonden meisjes-hoofd is herkend. Het slacht offer is de zestienjarige Elise Vandammo. Uit getuigenverklaringen is opgemaakt kun nen worden, dat het kind Zondagavond met een vreemden man is meegegaan. Het meisje stond als fatsoenlijk bekend. Na Zondagavond heeft niemand Elise Vandam mo meer gezien. In Duitschland vischto men uit do Saai» hij Burgwerben het verwonde lijk van een dertienjarig meisje op, dat tamelijk zeker herkend werd als de dochter van don advo caat Weber, te Naumburg. Op weg van Donauwörth naar Harburg is een 26-jarigo boerendochter tvermoord en beroofd. Haar lijk was vreeselijk verminkt. Te Förlitz heeft men uit het water een vrouwelijk gehaald, dat mot nieuwo touwen omwonden was. Op het voetpad langs den oever vond men bloedsporen, waaruit men opmaakt dat het slachtoffer hevig mot don moordenaar gevochten heeft. Vlak bij in eon boschjc vond men een zwarte handtasoh en een lange witto heerendas. (N. R. Oh) 41) De geestelijke kwam haast beschroomd binneu. Kalkiu was nu bleeker geworden, alsof hvoelde, dat de crisis nabij was. „Je zult bet niet doenl" zei Vera, op- Bt-aaml.ï en zag hem met grooto emeekende 40gen aan. ,,Ik doe het, omdat ik jo liefheb." „Maar het ie afschuwelijk. Het is mis dadig! Je..." Hij greep haar, en zij behoefde toen niet meer oomedie te spelen. Niemand kan dit altijd doen. Vera vocht in vollen ernst, maar Katkin hield haar stevig vast. „Je zult met mij trouwen, Vera," zei hij, en doordat hij hijgde, voelde rij zijn war men adem op haar wangen Zij dacdit dat hij haar ging kussen en ivóór hij haar aanraakte had zij reeds het gevoel, alsof zij zich gebrand had. Zij vocht fcu werkelijk, en Alexis van af zijn stoel !werd erg ongerust. Katkin had zijn hoogtepunt bereikt. „Wil je?" zei hij, en hij haalde luid en diep adem. Vera zweeg; zij wist niet, wat te zeggen. ..Ik geef je twee minuten'zei de Rus. Hij hield op en lachte even. „Ik denk, als je den geestelijke nu niet hadt, het I® later zou spijten, Vera. Ik laat je met fia&o. Alexis begreep, dat dit bet kritieke bogen blik was. Katkin was nu tot alles m gtaat. Tocb waren zijn oogen zoo scherp, »t Alexis voelde, dat het noodig was» dub bel voorzichtig te zijn, en bij durfde Vers niet aankijken, uit angst, dat een onvoor zichtig teeken alle3 in de war zou sturen Ondertusschen werd Herr Grambuloffs aansporing betreffende den Prins schande lijk veronachtzaamd. Vera zweeg. Katkin soheen iets kalmer te worden. „Wil je?" vroeg hij. Vera keek hem aan zonder te antwoor den. Uit haar blik sprak trots, uitdaging, verachting, en zij zag er uit, alsof zij niet wilde toegeven. „Ik moet je hebben", zei hij, en er waa een akelige klank van ernst in zijn stem. Hij haalde kalm rijn horloge te voorschijn, en dit maakte den geheelen toestand nog dramatischer. Hij keek Vera zonder een glimlach aan. „De tijd is voorbij", zei hij. „Heb je je keus gemaakt?" Zij keek hem vlak in het gezicht, alsof zij zich verzetten wilde, en toen knikte zij. De overgave scheen echt to zijn, en toch het melo-dramatische te vermijden. „Een huwelijk?" zei hij. Zij haalde zwaar adem. (Het was gemak kelijk). „Ik stem in nieta toe", zei zij. „Maar je moet." Zij keek hem minachtend aan, en haal de haar schouders op. „Of ik zend den geestelijke weg." Haar gezicht gloeide van angst. Zij schreeuwde even. Toen scheen zij door haar gevoel over mand te- worden, en Katkin wachtte ge duldig. Met haar zakdoek voor haar gezicht zei zij eindelijk: „Ik zal doen... wat ik meet." Hij waagde niet, haar «aan te raken, maar hij zag er zeer verlicht, ja bijna dankbaar uit.. „Wij zullen ons onmiddellijk laten trou wen," zei hij, en hij wenkte den geestelijke. „Is alles in orde?" zei hij tot den man, die de plechtigheid ten uitvoer zou bren gen. „Hebt u getuigen noodig?" Hier nam Vera de gelegenheid waar. „Daar is de mijne," zei zij kalm, en wees naar Alexis. „O 1" zei Alexis, met een zucht van ver lichting. „Het spijt mij van de bijomstan digheden, maar ik neem de gelegenheid dankbaar aan." Katkin knikte; hij scheen blij te zijn, haar een genoegen te doen. „Wien je wilt," zei hij. Hij wachtte even. „Hij zal geen... streken uithalen!" „Neen," zei Alexis. „Deze streek met het touw en den stoel heeft mij overwonnen en ik zal voortaan geen listen meer wagen. Ik heb zóóveel om tegen te protesteeren, dat ik mij afvraag, of ik tijd genoeg zal hebben het allemaal te zeggen. „Je zult het niet doen," zei Katkin kort, „dus probeer het maar niet. Je zult een ge tuige bij een huwelijk zijn; ben je daar gun stig toe gestemd l" Alexis schudde zijn hoofd. ,,Als menscben- hater ben ik er blij om," zei hij. Het huwelijk vernedert de machtigen en verhoogt de lagen. Het is de hulpbron dor natuur om het peil van de menschen laag te houden. En moet ik dit bijwonen I Wat oen straf!" „Je vriend kletat", zei Katkin tegen Vera, „maar het kan mij nu niet schelen Hij knikte tegen een van rijn mannen, om naar voren te komen en Alexis te bevrij den. Toen Alexis losgemaakt was, stond hij op en rekte zich uit. Hij vroeg zich af, wat hij doen zou, en __wat ©r gebeuren zou.„Dit huwelijk was een zoete wraak, cn hierover was hij zoo zeker en gerust, dat hij hoopte, dat hij tot het eind toe goed comedic zou spelen. Hij keek met voldoening naar Kat kin. Vera had een onderworpen houding aan genomen, maar zij was hoopvol. „En ah het voorbij is?" zei zij. Katkin haalde zijn schouders op, want hij begreep haar niet. „Dan ben je mijn vrouw", zei hij. „Jo zult je fatsoenlijk gedragen?" vroeg zij, en deze vraag was te vergeven. „Je zult er geen spijt van hebben", zei hij ernstig. „De Prins gaat..." Hij scheen te aarzelen. „Je hebt het beloofd", zei zij. „Hij zal gaan", zei Katkin. Hij had maar één verlangen en dacht waarschijnlijk, dat de Prins zijn beurt toch wel krijgen zou. „Dus als de plechtigheid voorbij is, kun nen de Prins, de dame en ik ongehinderd weggaan?" Dit zei Alexis. Katkin keek hem minach tend aan. „Waarom de dame ook?" zei hij, en zijn manier van spreken gaf Alexis en Vera een oogcnblik grootcn angst. „Omdat", zei Alexis losweg, „de dame natuurlijk met ons mee wil gaan." Katkin knikte veclbeteekenend. Hij had nu gevoel voor humor. „Natuurlijk", herhaalde hij ironisch. „Mijn vrouw!" Dit was een moeilijk geval. Op do een of andere manier had Katkin tot zoover nog de troeven in handen gehad. Maar Alexis was ook niet dom. „Maar als wij nu eens voor den gek ge houden waren? Ala_ dit huwelijk eens een grap was, donk hier eons aan, Herr Kat kin I" „Dat zullen wo niet veronderstellen." „Dat doen we wel." „Die geestelijke is geen bedrieger. Dio man is een echte dienaar van de Orthodoxe Kerk. Het verlof voor dit huwelijk heb :k op het oogcnblik in mijn zak. Uw opmer king over de plechtigheid en een grap mag mooi klinken, maar is onzin. Dus zullen wo niet ingaan op uw veronderstellingen." „Alles, wat u gezegd hebt", antwoordde Alexis, „kon ingebracht worden d<*>r den groot3ten schurk op aarde. Natuurlijk be doel ik hiermee niets tegen u persoonlijk. Ik zeg alleen maar, wat ieder verstandig monsch zou kunnen zeggen, en ik ben er van overtuigd, dat u niet zult trachten er op aan te dringen, dat dc dame bij u blijft, totdat het bewezen is, dat het een wettig en bindend huwelijk is". Katkin aarzelde Het feit dat het huwelijk heel zeker was, gaf hem echter moet. Vera besliste de z.oak. Zij sprak heel kalm: „Als dit een wettige en bindende plechtigheid is," zei zij, „en als ik na afloop daarvan.... je vrouw ben, zal :k bij jc komen, wanneer je wilt." „D«aar is niets meer op te zeggen", ant woordde Alexis. Katkin wachtte. „Heel goed", zei hij. Nu hij zijn dool bereikt had, wilde hij gaarne kleine gun sten toestaan. „Ik kan op je rekenen?" „Ja." Katkin keerde zich tot Alexis „U zult niet trachten... mijn vrouw t© verhinderen naar mij toe te komen?" Alexis hief zijn handen dramatisch in de hoogte. fWordt vervolgd*)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5