Vragen en Antwoorden. Uit de ReehtzaaL Openluchtspelen Maskerade 1910. In de gehouden korpsvergadering van het Leidsche Studentenkorps zijn de plan nen en begrooting goedgekeurd voor het openluchtspel tijdens de Maskerade in Ju ni a. 8. De vertooning van het openluchtspel ia geheel ontleend aan de werkelijkheid en zal een getrouwe nabootsing zijn van de vertooning zooals die in 1642 ter eere van „de bleijde Inkomst© van Zijne Hoogheid Frederik Hendrik van Nassau, Prins van Oranje binnen Amsterdam, vergezelscbapt van H. M Henriette Maria, Koningin van Engeland, Schotland, Frankrijk en Ierland op den 20sten Mei heeft plaats gevonden." Het tooneel zal worden opgeslagen aan de eene zijde van de Singolg acht, terwijl aan de overzijde de tribunes voor het pu bliek in halvpmaanvorm zullen komen. - Het zal voorstellen een Romaansch kas teel, binnen welks platvorm de voorstelling vordt gegeven. Het onderwerp hiervan is voorloopig nog niet voor openbaarmaking vatbaar. Talrijke Leidsche dames hebben haar medewerking reeds toegezegd. De ensceneering van het geheel is opge dragen aan den kunstschilder Henricus, terwijl dr. Boutens voor het dichterlijke en Koeberg voor het muzikale gedeelte zal zorgdragen. De geheele oever zal in een tooneel worden herschapen, met waterle lies, -rissen en pioenrozen tot een mooi ge heel gemaakt, terwijl het water daarvóór voor de joute d'eau, de waterspelen be schikbaar blijft. Het plechtigste oogenblik hiervan zal zeker zijn het binnenvaren van Frederik Hendrik en zijn gasten in hun etaatsiegondels. Zij zullen zich tijdens de stelling vóór de tribune scharen. Het ligt. in het voornemen de voorstelling tweemaal te doen plaats hebben, eenmaal des middags met de hoop op hoog bezoek, de andere maal des avonds onder feeërieke verlichting, waarbij de volle maan, gedu rende welke, deze opvoering valt (zoo althans op helder weer mag worden gere kend), zeker niet na zal laten aan deze vertooning luister bij te zetten. Ter aanvulling van een vroeger bericht dat de heer W. F. Tromp Meestors a7s lste hoofdpersoon (Frederik Hendrik) z-l op treden kan nog worden medegedeeld dat verdere hoofdpersonen in de a. s. maske rade zullen zijn: de heeren W. F. J. Laan (dc as. Prins Willem II) J. H. Smidt van Gelde en B. C. F. van den Berkbof, als Stadhouder van Friesland, en Willem graaf van Nassau. Verder zullen aan den, stoet ook deelnemen een aantal Lei-Is he en Haags< ie dames voornamelijk als hof dames en gevolg, die in de eignmard ge karossen uit dien tijd zullen plaa's nemen. (;,N. o.") V raag: Mijnheer, hoeveel kilometer is 'de weg van Amsterdam naar Parijs? Antwoord: Langs Gouda, Rot ter- dam, Dordrecht, Rosendaal, Essohen, Ant werpen, Brussel, Bergen, Maubeuge, Noyel- lee, Chauny, Compdègne, Chantilly, Parijs: 610.5 kilometer. Vraag: Kan ik naar de voorstelling „Raffles" ook mijn zoons medenemen? Antw oord: O, ja. dat moet u be paald doen, ze zullen er zich best amusee ren 1 Met dit stuk wordt men den gehee- len avond in spanning gehouden. Het is een echte detective-geschiedenis, en dat ?s ook wel eens aardig om te zien. Ga er heen met xrw zoons en ook dooktoren, laat ze goed letten op alle handelingen ten too neel© en laat zc thuis het verloop van het stuk eens vertellen; tien tegen een dat ze dit kunnen Vraag: Ik was verleden jaar varende op een schuit die 10 Aug. overzeild weid, waarbij ik al mijn goed verloor en daar do rceder uit Boston de 6ohadc moot beoalen, daar de rechter te Londen 22 De cember uitspraak heeft gedaan, hoe lang moet ik nu nog wachten eer ik mijn geld krijg? Antwoord: Daar is werkelijk mets van te zeggen. Is die zaak voor goed uit? Zoo ja hoe luidt do vercordeeling en wie waren de procedéerende partijen? Gij moet u, om te trachten een antwoord te krijgen, ook omtrent uw vraag inzake het getuigen, geld, in verstandhouding trachten te bren gen, met een der hoofdpersonen in het ge ding, of met den rechtsgeleerde, die voor eisoker optrad. Men kan geen inlichtingen geven in zaken waarvan men absoluut niets veet. Vraag: Ik bezit een 6tuk land. Een an der persoon, die een stuk land daarachter heeft, gaat over mijn land hee»n, hij en zijn. voorgangers, misschien al honderd jaren. Heeft hij nu door het lange gebruik reolrt op dat overpad of moet hij bewijzen hebben? A nt woord: In dit geval kan er geen erfdienstbaarheid door verjaring verkregen worden. Uw buurman moet een bewijs of titel hebben. Bezit hij iets dergelijks niet, dan heeft hij geen recht. V raag: Als hij geen overpad heeft en hij wil overpad koopen, ben ik dan verplicht dat te verkoopen? Er bestaat geen ander pad om don openbaron weg te bereiken. Antwoord: De eigenaar van een stuk land of erf, hetwelk tusscken andere lan don zoodanig ligb ingesloten, dat het geen toegang heeft tot den gemeenen weg, is be vocgd om van de eigenaars dier naastgele gen landen te vorderen dat zij hem een nitweg, ten dienste van zijn land of erf, aanwijzen; onder verplichting eener vergoe ding, geëvenredigd aan de schade daardoor te veroorzaken. Vraag: Is die persoon dan niet ver plicht dat pad gezamenlijk met mij op te knappen? Antw oord: Als u hem eenvoudig een nitweg geeft, dan kan dat onder de schade vergoeding begrepen worden. Vestigt u daarentegen een erfdienstbaarheid op uw land ten behoeve van het achter liggende land, dan kan dat gezamenlijk opknappen bij het contract bedwongen worden. Vooral in het laatste geval, raden wij u een nota- feieele akte aan., Vr a a g: Mag ik u beleefd vragen of er ook mogelijkheid bestaat voor hulpbe hoevende landverhuizers om voor niet of te gen zeer geringe kosten naar vreemde streken te vertrekken daar ik wel eens zulke heelo troepen arme stakkers op de inscheping heb zien staan wachten, die naar het mij voorkwam toch onmogelijk reiskos ten konden betalen. Ook in eigen belang wensch ik beleefd hieromtrent eens ophel dering. Antwoord: De Poolsche landverhui zers reizen niet op kosten van een staat of vereeniging, zonder een enkelen cent op zak. Men ziet ze langs de c-raten wande len, sigaretten koopende en hier en daar een propje. Het zijn natuurlijk tusschen- deks-passagiers. De vrager moet zich wen den tot het Hoofdbureau van het Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amsterdam. Dat doet tegenwoordig aan emigratie en kolonisatie. V raa g: Den Uden Jaduari 1910, zond ik een postwissel aan 't adres verzendhuis „Merourius", Wijnbrugstraat, te Rotter dam om zooals dit huis bij advertentie be kend maakte een klok te ontvangen bin nen 12 dagen na ontvangst van postwissel 14 dagen geleden schreef ik het bedoelde huis aan om de klok of het gestorte bedrag terug of eonig bericht. Tot heden echter is nog aan het een noch aan het ander ge volg gegeven. Gaarne kreeg ik nu door middel van uw rubriek advies hoe ik daar mee aan moet. Antwoord: Hoe komt u zoo om een klok in Rotterdam te gaan koopen? Die zijn in Leiden toch ook heusch wel goedkoop te krijgen. U is er blijkbaar ingevlogen; een solide maatschappij zendt direct na ont vangst van postwissel het gevraagde. Maar wat nu? Dreigen met openbaarmaking en aangifte bij de rechterlijke macht, maar of het helpen zal.,.. V raag: Hoe laat gaat de boot naar Tiel uit Rotterdam en de Nijmeegschc boot? Antwoord: Naar Tiel: Oudekoofd, afvaart, alle werkdagen 9 uur voorm.naar Nijmegen: Bolwerk, afvaart, alle werkda gen 7 uur voorm. KATWIJK-AAN-ZEE. Zuster De Voogd, alhier, is benoemd tot hoofdverpleegster aan de Polykliniek van de vereeniging „Volharding" te 's-Gravenhage. LISSE. In de jaarvergadering van de R.-K. Drankbestrijders vereeniging St.-Jan den Dooper", deelde de voorzitter mede, dat, hoewel er zeer veel propaganda is ge voerd, er weinig succes is behaald. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 87,89^ cn de uitgaven f 76,66^, zoodat deze rekening een saldo aanwijst van f 11,23. In den loop van dit jaar is opgericht een Dr. Ariëns- comité. De heeren C. A. van Leeuwen, L. Schoorl en S. Langelaan, die als bestuursleden pe riodiek aan de beurt van aftreding waren, werden allen als zoodanig herkozen. In plaats van den heer J. Clemens, die als bestuurslid had bedankt, werd gekozen do heer S. F. Barnhoorn. Gisteravond raakte van een sleepboot, die een tweetal mesttjalken naar hier had gesleept, een staaldraad tusschen de schroef. Pogingen om dien te verwij- ren, mislukten, aoodat de sleepboot zelve moest gesleept worden naar een plaats waar dit defect kon verholpen worden. NOORDWIJK. Gisteravond vergaderde de afdeolimg Noordwijk van de Adg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur in café „Flo ra" van den heer P. H. vau der Voort- De vergadering was door 31 leden bezocht De voorzitter, de heer L. A. Prins, opende de vergadering en sprak zijn groote tevreden heid uit over liet feestelijk kleed, waarin de zaal gestoken was. De heeren G. J- G. van Parijs, W. G. van Rhijn, Jac. Oliemans en C. J. L v. d. Meer namelijk hadden keu rige collecties bloeiende tulpen en hyacinten ingezonden. De ooll-ccties van de drie eerst genoemde heeren waren in bloei getrokken door deji bekenden Noordwijksohen brocier den heer J. Soeteman, die al meermalen ge toond heeft, zijn vak goed to verstaan. De commissie van beoor(loding, bestaande uit de heeren J. van Konijnenburg, Jacob de Groot en J. "W. Paardekoopen*, kenden een eersten prijs too aan dc inzendingen van do heeren G. J. G. van Parijs en "W- G. van Rhijn, een tweeden prijs aan don heer Jac Oliemans en een derden prijs aan do inzending Dora's van naar wij meenen den heer C. J. L- v- cL Meer, terwijl zdj eon bestuursprijs wensch ten toe te kennen aan een collectie afgesneden tulpen, waar van de inzender onbekend was. Do notulen werden onveranderd vastge steld. Tot lid-leerling word aangenomen J. G. van Parijs. Uit het jaarverslag van den secretaris hoerden wij, dat er in 1909 zeven .verga deringen waren gehouden, terwijl de afdee- ling op 1 Januari 1910 telde: 3 donateurs, 109 leden en 8 lid-leerlingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester ploot met een batig saldo van f 82.811/2. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 120ste Alg. Vergadering, die op 7 Maart te Haarlem gehouden wordt, gaf zoo goed als geen aanleiding tot bespre king. Alleen werd den afgevaardigden op gedragen, aan het H.-B. te vragen, hoever men pd«h eventueel het bloembollendistrict denkt in verband met een verlaagd tele foontarief, waarover naar het H.-B. me dedeelt de Direoterur-G-eneraal van Pos terijen en Telegrafie nadere plannen over weegt. Tot afgevaardigden naar de genoemde Alg. Verg. werden gekozen de heeren L. A. Prins en G. J. Gr van Parijs; tot plaatsvervan gers de heeren Jacob de Groot en N. M. Alkemade. Op voorstel van den heer Jac. Oliemans werd er na ampele bespreking besloten, den heer J. Boumer uit te noodigen tot het hou den van twee lezingen in twee opeenvolgende weken, de eerste maal over plantenziekten", de t\y$ede maal over „Grondkennis". Do eerste lezing zal indien ©enigszins moge lijk reeds de volgende week gehouden worden. De kosten zullen gedragen warden door particuliere bijdragen, terwijl een eventueel tekort gedekt zal worden door de kassen der afdeelingen Noordwijk van H. B.-G- en B. B.-C- Do jongelui, die dezer dagen bij de leden van beide afdeelingen eea lijst voor bijdragen zullen presenteeren, hadden reeds een voorloopig succes bij degenen, die gisteravond op de vergadering tegenwoor dig waren. Do patroons leden van H. B.-G- of B. B.-C. worden uitgenoodigd, hun per soneel op te wekken, beide lezingen te ko men bijwonen. Iedere patroon kan bij het bestuur der afd. Noordwijk van B. B.-C- zooveel toegangsbewijzen verkrijgen, als hij voor zijn volk denkt noodig te hebben. Ten slotte werd op voorstel van den heer G. J. G- van Parijs nog besloten, aan het gemeentebeetuur beleefd te vragen, of het genegen is, het bestuur eens in te Kch- ten omtrent het stadium, waarin de plannen tot vaartver betering thans ver koeren. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. RIJNSBURG. Onze dorpsgenoot, de heer P. Heemskerk Johz., is voornemens weer een tentoonstelling te orgamseeren van getrokken tulpen, narcissen, hyacinten, enz., enz. Wij mochten reeds een voorproef je smaken van hetgeen deze bekende en be kwame vakman te aanschouwen zal geven Zijn trekkasten bevatten veel schoons; wij ragen E. T. Jnliana, President Taft, Fla mingo en D. T. El Toreador, wedijverende in schoonheid. Verder uit de sohool klappen zullen wij niet; zij, die belang stellen in het bloem bollenvak, zullen zeker deze tentoonstel ling een pf meermalen bezoeken. SASSENHEIM. Gisteravond heeft de heer Van Calmthout, van Rotterdam, al hier in „Concordia" een lezing gehouden over: „Coöperatie in haar beginsel." Op zeer duidelijke en bevattelijke wijze besprak de inleider een viertal voordeelen van het groote aantal, aan coöperatie ver bonden. Dat viertal was: 1 billijke prijzen; 2 goede maat en goed gewicht; 3 goede kwa liteit; 4 winst. Zijn de particuliere prijzen hoog, dan is het ongetwijfeld een groot voordeel te koopen in den coöperatieven winkel. Bij normale prijzen is het toch nog voordeelig. Immers, de gemaakte winst wordt op het einde van bet boekjaar onder de leden verdeeld. Een feit is het, zei spreker, dat door ons heele land geknoeid wordt met maat en gewicht. Do verbruikscoöperatie lieeft er geen be lang bij, om de leden te kort te doen in maat of gewicht. 't Is immers hun eigen zaak. De coöperatie verzekert den leden goed© maat en gewicht. Da-t in den tegen- woordigen tijd verschrikkelijk met de vor- bruiksartikelen wordt geknoeid, is alge meen bekend. Hiervan werden enkele staal tjes genoemd. Alweer de coöperatie verzekert den afne mer goede kwaliteit. Zal er winst worden gemaakt, dan moeten de leden in hun eigen winkel koopen en ook daar alleen. Zij zullen dat doen wanneer ze het werkelijk als hun zaak beschouwen. Spreker noemde nog eenige voordeelen van coöperatie, o.a. betere arbeidsvoorwaarden voor het perso neel dan bij particulieren; contante beta ling, zooveel mogelijk. Als bezwaar tegen coöperatie wordt dik wijls aangevoerd, dat de kleine winkeliers- stand er door wordt doodgedrukt. Dat is geenszins het doel der beweging. De vraag is evenwel: Moet het algemeen be lang niet gaan boven het belang van enke len? Tot slot werden talrijke lichtbeelden vertoond, om te laten zien, wat in hei bui tenland en ook in ons land, door coöperatie is bereikt. VOORHOUT. Was er in het najaar een gerechtvaardigde vrees voor werkloosheid in den winter, dank zij het open weder is deze verschrikking aan den arbeidenden stand bespaard gebleven. Zelfs is er bij het open winterweder zooveel werk ver richt, dat men voor slapte in de werkzaam heden vreest met het aanstaande voorjaar VOORSCHOTEN. Gisteravond belegde de vrijzinnige kiesvereeniging „Voorecho- ten" een levenverg. in hotel „Deurloo". Na voorlezing der notulen door den secre taris, deed de penningmeester rekening en verantwoording over de geldmiddelen in het jaar 1909, waaruit bleek, dat er een batig saldo in kas was van 182.08J. Deze reke ning werd goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Rodenburg. Tot vertegenwoordiger in het Vertegenwoordi gend Lichaam werd benoemd de heer D. P. Yperlaan en t-ot plaatsvervanger van dezen de heer A. du Saar. Na verschillende be sprekingen, van strikt-huishoudelijken aard, of de tactiek betreffend, bij de a.s. ver kiezingen in te nemen, Bloot de voorzitter de vergadering. Herinnerden wij dezer dagen reeds eenige malen aan gevierde of nog te vieren jubileums, bij het aantal kan er thans nog één gevoegd worden. Onze veldwachter, C. van Meurs, herdenkt n.l. op Dinsdag, 1 Maart, den dag, waarop hij, 2ö jaar gele den, in onze gemeente als zoodanig in dienst trad. De eerste standplaat-s van on zen a.s. jubilaris was de gemeente Nieuwer- Amstel, van waar hij in 1885 naar hier ver trok; Zijn toenmalige chef was burgemees- te Treub, die opgevolgd werd door bur gemeester De Kempenaer. Een vrij groot aantal jaren dient Van Meurs nu reeds onder zijn derden chef, burgemeester Ver- nède. Moge het Van Meurs gegeven zijn nóg vele jaren onder zijn huidigen humanen chef, in onze gemeente werkzaam te zijn als dienaar van de H. Hermandad en daar bij denzelfden ijver en voorkomendheid te ontwikkelen, als waarvan hij tot heden blijk gaf. VALKENBURG. In „Het Wapen van Valkenburg werd gisteravond de jaar li jk- scho algemeen© vergadering gehouden van „Valkenburg Harmoniekorps.Van het hoofdbestuur waren aanwezig drie leden, de beide overigen bleken door omstandigheden verhinderd. Van de werkende leden, thans 22 in getal, kwamen er 16 op. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen worden gelezen der bijeenkomst op 28 Sept. 1909. Deze werden onveranderd goedgekeurd en geteekend. Met het oog op het batig saldo der reke ning over het afgeloopen jaar, welke straks aan de orde zal komen, wordt besloten tot aflossing van de vijf nog resteerende aan- deelen der tweede geldkening indertijd aangegaan voor den aankoop van een vaan del. Hiermede is de Vereeniging zoo ver gekomen, dat haar geen enkele financieele verplichting meer drukt. Voorwaar een heuglijk feitl Voorts leest de secretaris het- jaarver slag, waarin wordt gesproken de verhuizing der „Harmonie", uit de lokalen der ge meenteschool naar de concertzaal. Dank brengt de steller van het verslag aan het gemeentebestuur voor de verleende gast vrijheid, zooveel jaren genoten, alsmede aan het hoofd der schooL Aan de orde is nu het verslag van den directeur aangaande den toestand, waarin de muziekinstrumenten zich bevinden. Waar dc titularis zelf niet aanwezig kon zijn, had hij zijn verslag schriftelijk ingezonden, dat gewaagde van den goeden staat der instru menten, met' uitzondering van een paar klarinetten, welke een reparatie hadden moeten ondergaan. Ingekomen was een schrijven van den heer W. Groot, sedert de oprichting der Vereeni ging haar penningmeester. Daaruit bleek, dat deze uit het bestuur wenschte te treden en derhalve zijn functie nederlegde. Vóór tot de keuze va-n een nieuwen titularis wordt overgegaan, dankt de voorzitter den aftre dende in vriendelijke woorden voor rijn nauwkeurig beheer gedurende bijna acht ja ren, het betreurende, dat deze gemeend had zijn ontslag te moeten indienen. Met 19, d.i met algemeen© stemmen wordt daarop tot penningmeester benoemd de heer H. G. van Sillevoldt, aan wien van zijn verkiezing ken nis zal worden gegeven, Uit de rekening van den beheerder der geldmiddelen blijkt, dat er over 1909 een ba tig saldo is, dat, zooals boven reeds werd op gemerkt, zal strekken tot schulddelging. Bij de rondvraag spreekt de aftredende penningmeester nog uit zijn voortdurende belangstelling in het wèl en wee van het korps, waarna een der werkende leden nog den wensch uitspreekt, een kist aan te 6ohaffen, om daarin te kunnen bergen het omvangrijkste der muziekinstrumenten, de bas. Als de voorzitter heeft verzekerd, dat het bestuur met dien wensch rekening zal hou den, sluit hij de vergadering. l&otterdamsche Rechtbank. Toen Th, v. d. Vlist in den nacht van 3 op 4 Jurn met C. Borst Czn. huiswaarts ging, werden zij plotseling door twee per sonen staande gehouden met de bedrei- ging: „Je geld of ik schiet je hardstikke dood", V. d. Vlist, die het op een loopen zette, werd door een der roovers achter volgd, tot v. d. Vlist de gebroedres Oslvam tegenkwam. Roever, vluchteling en redders waren toen tezamen, alsof er niets gebeurd was, naar huis gegaan. De officier, die mededeelde dat de aan valler (L. A. v. R., te Stompwijk gisteren met verschenen) eigenlijk C. Borst had moeten hebben, door wien hij in den paar denhandel niet netjes behandeld was, re- quireerde een maand gevangenisstraf. R. U„ 33 jaar, herbergier te Waddings- veen, had van A. P. van Nes Kzn., reizi ger te Boskoop, aangenomen de hulstboo- men, op het kerkhof te Waddingsveen van him takken, te ontdoen. Den 8sten en 9den December was hij aan het snoeien gegaan en had plm. 130 kg. takken per schouw naar zijn schuurtje vervoerd, waar hij later nog met Van Nes was geweest, die beloofde met een wagen te zullen komen om ze weg te halen. Getuige Van Nes legde een geheel ande re verklaring af dan beklaagde. Omdat ge tuige in hulst handelt, had hij den burge meester gevraagd of dezo de bewuste tak ken op het kerkhof aan hem verkoopen wilde, maar deze weigerde; hij vond het. de moeite niet waard. Dit had getuige aan beklaagde medegedeeld. Tegelijkertijd was getuige inderdaad met bekl. overeenge komen dat deze hém hulsttakken zou leve ren. Naar de meening van den officier van justitie, was het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Want alles wat beklaagde op de verklaring van getuige Van Nes heeft aan te merken en wat hij te zijner veront schuldiging aanvoert, verdient geen geloof. Hij heeft zich tijdens de geheele behande ling der zaak als een „geweldige leuge- naar,> doen kennen. Reeds bij het verhoor door den veldwachter had hij het geheele verhaal van Van Nes verzwegen en dezen veldwachter later zelis geld geboden, in dien, hij het proces-verbaal wilde vernieti gen. Gerequireerd werd één ma-and gevange nisstraf. Beklaagde hoopt© dat de recht bank de zaak nauwkeurig zou onderzoe kon, want hij was aan het feit totaal on schuldig. H. M„ 36 jaren, jager en vissoher en zijn broer G. M„ 38 jaren, vis&eher, waren op 14 November ter vangst uit. De eerste had bij Zevenhuizen eenige zwanen onder schot gekregen, waarvan hij er twee doodschoot. Hoewel hun werd gezegd, dat het tamme zwanen waren, hadden beklaagden de komst des eigenaars niet afgewacht, maar de beestjes van de hand gedaan. Met het oog op het ongunstig verleden van beklaagden requireerde het O.M. tegen ieder hunner zes maanden gevangenis atraf. Uitspraak over 14 dagen. Oplichting. Voor de arrondissemente-rechtbank fc Amsterdam stonden gisteren terecht: lö< Jean Christiaan Dutilh, geboren 28 Nov., 1886, van beroep administrateur, wonende te 6-Gravenhage2o. Gijsbertus Jaoobue van der Mee, van beroep assuradeur, gebo ren 17 Maart 1870 te Amsterdam, wonende te 's-Gravenhage, beiden thans gedetineerd. Aan bekl. is ten laste gelegd, dat zij te Amsterdam ter uitvoering van een te zamen gemaakt plan en in gemeen overleg, met het oogmerk zich of een ander wederrech telijk te bevoordeelen, door het aannemen van een valschen naam, door een samen weefsel van verdichtselen en listige kunst grepen Levie Alexander de Vries hebben bewogen I. in -de maand December 1909 tot de afgifte van een bedrag van f 7000, althans een dergelijke golds ra, op beriegelrki wij ze. II. Te Amsterdam in de eerste helft van Januari 1910, ter uitvoering van hun geza menlijk opgevat en in gemeen overleg ge vormd voornemen om De V. door het aan nemen van een valschen naam, door een sa-, menweefsel van verdichtselen en listige kunstgrepen, te bewegen tot afgifte van een bedrag van f 20,000 of een dergelijk be drag, met het oogmerk rich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, nadat de l6te bekl. opzettelijk in strijd met de waar heid aan De V. had medegedeeld, dat „de baron" nog f 20,000 noodig had en nadat hij met De V. was overeengekomen dat de hypotheek op perceel 11 Beziridenhout te 's-Gravenhage zou ve. h gd worden tot één' post van f 31,000 (de geldleening ad f 9000 en f 2000 sab I genoemd daarin begrepen) op 11 Jan. j.l. zich te zamen hebben bege ven naar Amsterdam en daar zijn versche nen ten kantore van notaris Hitman voor noemd-, zich opzettelijk valschelijk en be drieglijk voordoende tegenover dien notaris en tegenover mede daar verschenen De-V.' als sub I omschreven op 17 Dec. 1909, waar- i op in tegenwoordigheid van De V. ten over staan van dien notaris werd gepasseerd een akte van geldleening met hy.otheek'ver band op meergen. perceel tot een bedrag van f 32,000, com paree rende de 2de bekl. wederom opzettelijk valschelijk onder den naam van Antonie Frederik Robert Evert baron van Haersolte van den Doorn als geldl eener en gen. De V., als gemachtigde van een ander, als geldschieter, waarop na voorlezing der akte de 2de beklaagde opzettelijk valschelijk die akte teekende met den naam Van Haersolte van den. Doorn; handelende beide bekl. aldus, om van geru, De V. te ontvangen f 20,000 of daaromtrent, zijnde de uitvoering van het misdrijf niet voltooid alleenlijk door de van hun wil on afhankelijke omstandigheid, dat inmiddels! buiten hun toedoen ontdekt- was, dat de 2de bekl. niet was „de baron" en meerge noemde De V„ zich bedrogen wetende, het toegezegde bedrag dientengevolge niet uit betaalde. 9 getuigen waren gedagvaard. Als verdediger van bekl. Dutilh trad mr. W. H. K. Mouth aan Jr. op, terwijl v., d. Mee tot raadsman had mr. C. G. H. 0. W. Geesink. Het O. M. eischte wegens oplichting en poging tot oplichting tegen Dutilh een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden en tegen Van der Mee 2 jaar gevangenisstraf., Bedrieglijke bankbreuk. Voor de rechtbank te Groningen hebben gisteren terecht gestaan de sigarenhandelaar J. T„ thans gedetineerd, en A- W. Do eer ste beklaagde is op 24 December j.l. door, de rechtbank te Groningen failliet verklaard. Hij ging naar 's-Gravenhage, nadat hij den tweedon beklaagde had opgedragen, zijn ■winkelvoorraad en zijn meubels te verkoo pen of te doen verkoopen, desnoods voor niet meer d-a/n f 275, zijnde zulks klaar blijkelijk beneden de waarde. Ook had de eerst© bekl. den tweeden bekl. opgedragen, do goederen, die niet verkocht werden, te- brengen naar de woning van T.'s dienst meisje. Docr aan bekl. W. te beloven', dat hij voor zijn moeit© zou worden beloond, beeft bekl. T. den tweeden bekl- verlokt te doen, wat hem gevraagd werd. Zoo heeft W. den winkelvoorraad en de meubels van T. verkocht, en, na eenige sehulden van T. te hebben betaald, een deel der opbrengst, f 60, aan T. opgezonden. T. is kort daarna te 's-Gravenhage aan gehouden en in vorloopige hechtenis opge sloten. Er worden 7 getuigen gehoord. Het openbaar ministerie eischte tegen T. 8 ©n tegen W|. 4 maanden gevangenisstraf.: De toegevoegd© verdediger van den eer-f sten beklaagde, mr. M. Levie, vroeg on-< derzoek naar diens geestvermogens en con-! cludeerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 8 dagen. Jachtwet In aansluiting op het bericht van „Het 'Centrum" van gisteren weet dit blad nog mede te deelen, dat de Staatscommissie tot herziening van de Jachtwet bij de regeering een drietal wetsontwerpen zal indienen; lo.. tot regeling van Het jachtrecht; 2o. tot af schaffing van het heerlijk jachtrecht, en 3o. tot regeling der schade, door het wild aan landbouwgewassen veroorzaakt. MarthastieïsÉing:. Volgens de rekening over 1909 van de Marthastioliting, inrichting veor onverzorgde kinderen te Alphen aan' den Rijn, is er over 1909 o.a. ontvangen aan giften f 13,919,14Vs> aan giften voor het bouwfonds f 18,369.14y aan verpleeggelden f 30,298.94J/2 en aan legaten f 24,171.17. Het rijkssubsidie voor de school bedroeg f3021.58, Onder de uitgaven komt voor f 20,691.SS1/* voor voeding, f 36.51S.36 voor het bouwfonds op prolon gatie uitgezette gelden, f 3633-95, aflossing restant van opgenomen gelden voor aankoop van grond. Dc rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met 'n bedrag van f 102,410.65*/»; het batig galdo is f 1928,3ö1/g.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6