OPRUIMING. OPRUIMING. BLOOKER'S CACAO Fraaie Teint, DAALDERS *t°-15340. LBIDSOH DAGBLAD, Dinsdag: 22 Februari. Tweede Blad. Anno 1910 NOG TOT WOENSDAG VAN EENBGE RESTEERENDE GOEDEREN. Stokjaardjes-LelienrnGlk-ZecD kost slechts f 1.50 per kilo's bus (twee pond) en is toch best. Vraag 't de tall ooze gebruikers. RheumaMlijders. Gloria Tonic. GEBRs REINKE Breestraat 155. Botermarkt 5, 6, 7, 8. 16S6 72 Ter overneming aangebo den: eon goed beklante Brood- en Banketbakkerij, liefst spoedig te aanvaarden. Te bevragen bi) A. CORBIJN VAN WILLEMS WAARD, te Koudekerk aan den Rt)n. 2191 8 een zacht, rein gelaat, bloeiend, jeugdig uiterlijk, blanke, fluweel zachte huid, is de wensch van alle dames. Dat alles krijgt men door de eenig echte 3992 20 van BERGMANN Co., Radebeul, k 60 Cts. per stuk b\jS. A. BROERSE, Haarl.straat 70; ÜEBRS. CHRISTI- AANSE, in Drogerijen, Chemicaliën, enz., Hoogevroerd 8, J. H. DIJKHUIS, Drogist; E. H. GERRITSEN, Haarl.- ■traat 6; J. F. SUSAN, Vrouwesteeg; GE3R. SUSAN, Haarl.-straat 89 en G. F. VISSER, Haarl.straat 151. N^derlandsche Natuurhistorischs Vtretniging. Afdeeling Leiden. De Februari-vergadering der N. N.-H. V-, was gisteravond, in hefc Nutsgebouw, good bezocht, zoowel door leden als intro ducés. Na de opening en afdoening der huishou delijke zaken, verkreeg de heer W. O. van Heurn het woord, om naar aanleiding van een op de vorige vergadering gedane vraag, iets roede te deelen over den paalworm. Reeds in Carboon en Perm zijn vertegen woordigers van het geslacht Teredo te vin den. De oudste mededeeling over den paal worm is afkomstig van Theophraefcus, die 'it dier den naam van Teredoon gaf. Later Plinius de oudere en anderen. De paalworm is altijd 'n bewoner van onze streken ge weest, en niet, sooals Linnaeus dacht, van «ut Indië naar ons overgekomen. Zeer schadelijk kan het voorkomen van den paalworm worden voor zeeweringen, sluizen, enzoovoort, daar hij zich in het hout boort en zoodoende langzamerhand vernietigt. In 1730 en later werd hij in Zeeland en daarna langs de geheele kust van Noord- en Zuiderzee aan getroffen. Door de groote schade, die hij aanrichtte, trok hij al spoedig de aandacht van natuuronderzoekersvooral Linnaeus en na hem Quatrefages, Harting en Vro lijk hebben zich hiermee verdienstelijk ge maakt. Langen tijd was het een strijdpuöt hoe het dier zich inboort, mechanisch of chemisch. Waarschijnlijk is de inhering een zuiver mechanisch proces; hiervoor pleiten de aanwezigheid van tanden op de sohelpkleppen en de cylindrische vorm van de gangen. De schelp bestaat uit zui vere Ce Co3, maar bezit geen conchyoline- lnag, dus zon een eventueel aanwezig zuur het oplossen. De inboring geschiedt door de klep open en dicht te doen. Wat voor nut zou het dier hebben van zijn merkwaar- digen levensloop! Vast staat, dat het geen voedsel haalt uit het hout, maar wat dan Voorloopig is de®e vraag niet te beantwoor den. De kieuwen bestaan uit 4 lanmellen; de maag en ingewanden liggen niet, zooals bdj de meeste schelpdieren, naast, maar achter de kieuwen. Merkwaardig is, dat hel dier alleen dóór leeft, waar schoon zeewa ter aanwezig is; dus niet onder den grond of op plaatsen, waar veel aanslibt. Reeds lang heeft men naar bestrijdingsmiddelen gezocht; het beste blijkt de toepassing van carbolineum en creosootolie, beide bijpro ducten van gasfabrieken. In onze streken komen zeker twee, en waarschijnlijk nog een derde soort voor. De heer Goddijn beantwoordde nu een vraag over de al of niet giftigheid van to maten mogelijk is het, dat in tomaten een alkaloid, solanine, voorkomt, dat bij groote hoeveelheid vergiftigend kan werken. Daarna kwam do hoofdschotel van den avond aan de beurtdo voordracht van prof. dr. J. Boeko over Dicpzeeondcrzoek. In oude tijden, toen men pas begon aan onderzoe kingen over de diepte der oceanen, vond .men daarbij zeer groote diepten. Monsohe- lijke phantasie bevolkte deze diepe wateren 'met allerlei zeemonsters, die gelukkig alleen in het brein van de zeelui bestonden. Later kwam men op de gedachte dat het zon licht niet overal in het water doordrong; en op een 8090 M. diepte voor een lieel groot deel geabsorbeerd was. In ieder ge val was beneden 500 M. onder het zee-op pervlak tot op den bodem, die soms 10,000 M. onder do oppervlakte was, absolute duis ternis, Volgens de toenmalige meening had don planten voor him leven beslist licht noodig en konden dus beneden die 500 M. niet leven. Maar dieren kunnen niet leven zonder planton, want planten moeten het voedsel uit anorganische stoffen opbouwen. Dus kondon beneden die 500 M. ook geen dieren loven. Dus noemde Forbes (1850) de grens van 500 M. besneden het zee-opper- ylak het nulpunt van dierlijk leven. Het scheen en t. w. door de Philosophical So- üwfcy .uitgemaakt, dat beneden 500 M. de zee oen woestijn gelijk was, zonder eenig spoor lovende wezens. Maar; toen nu, bleek, dat op telegraafkabels, die 2000 en meer ~M. diep hadden gelegen, sponsen, zeelelies en derg. waren vastgegroeid, toen werd aan deze nul punt-theorie van Forbes de bodem ingeslagen. Men zag in, dat do diepten der zee nog tal van schatten op zoölogisch ge bied verborgen hielden. Espedities werden op touw gezet om deze diepten te gaan onderzooken: een van do meest belangrijke en eerste expedities was die met de „Chal lenger," die dan ook een gxoot wetenschap pelijk suoocs is geweest. Men heeft een tijd gemeend, dat de fauna van die groote diep ten op een lage ontwikkelingstrap zou zijn blijven staanen als steun voor deze theorie moest dan dienen het feit, dat, al is [het water aan de oppervlakte 25° C., toch vrij weinig onder het opervlak deze reeds tot 0°. (het vriespunt van zuiver water) gedaald is. Verder afnemen doet de temperatuur niet. Deze watermassa's zijn nu bevolkt met rousachtige hoeveelheden microscopisch kleine organismen, die zich zwevende hou den. Sterven zij echter af, dan zinken zij op c(en bodem en vormen dus het voedsel voor de dieren, die in lager gelegen zee diepten leven. Het dalen van deze doode or ganismen gaat vrij stel; ze komen in goed bewaarden toestand op den bodem. Maar hoe moeten die diep levende dieren het doen zonder licht? Juist onder die diepzeevor- men vindt men dieren met uitstekende oogen en ook dieren met fijnontwikkeldc tastzin- tuigen. Met behulp hiervan kunnen ze dus toch hun voedsel zoeken. Hoewel er dus geen zonlicht doordringt, is er toch wel eenig licht in die diepten. Dc dieren zelf hebben vaak de eigenschap, licht te geven. Sommige dieren hebben daardoor een schit terend voorkomen, alsof ze met edelstcenen bezet zijn. Dio lichtgevende organen func- tionneeren dus als herkenningsmiddelen, zoo als kleuren voor in het licht levende dieren. Na de pauze vertelde prof. Bocke nog tal van belangrijke bijzonderheden aan de hand van lichtböelden over instrumenten, die bij diepzee-onderzoek gebruikt worden, als ther mometers, dieplooden, dreggen, planktonnet en anderen. Verder verschenen op het doek nog tal van merkwaardige visschen, zee lelies, slangsterren, enz- Nadat spreker nog ponige vragen beantwoord had, werd hem door den voorzitter namens de vergadering hartelijk dank gezegd voor zijn boeiende voordracht. De talrijke aanwezigen zullen met genoegen aan dezen avond terugdenken. M. J. SIRKS, 2de secretaris. Vit het EngeUclie parlement. De koning en de koningin van Engeland zijn gisteren in de galakoets, vergezeld van de hooge waardigheidsbekleders aan het hof, in vijf andere galakoetsen gezeten, om 1 u. 40 m. van het Buckinghampaleis naar Westminster gereden om het parlement te openen. Troepen waren aan weerszijden van den weg opgesteld. Een groote menigte langs den geheelen weg juichte H.H. M.M. toe, die om twee uren precies aan het parle mentsgebouw kwamen. Zij gingen naar het Hoogorhuis, waar de Koning, in tegenwoordigheid van een schit terende vergadering van pairs, vrouwen van pairs en loden van het Lagerhuis, de troon rede heeft voorgelezen. In die troonrede zeide de Koning, dat de betrokkingen tot alle buitenlandsche mo gendheden van vriendsahappelijken aard blijven. Hij maakte melding van de stichting der Zuidafrikaansche Unie, welke vastge steld is op het einde van de a.s. maand Mea, en van de zending van den prins van Wales, die, alvorens uit naam van den Ko ning het nieuwe parlement der Unie te openen, in den herfst een lange reie in de Zuidafrikaansche bezittingen zal doen. De Koning zeide voorts, dat hij met bij- zondore belangstelling en genoegen dit be zoek zal volgen als zijn zoon het voorrecht zal hebben het parlementaire leven van het groote vereenigde gebied in te wijden en de Prins zal aan Zuid-Afrika de vurige beden des Konings en van het Rijk over brengen voor het weirijn en den toekomsti- gen voorspoed van het volk der Zuidafri kaansche Unie. Na vermeld te hebben de instelling van uitgebreidere Wetgevende Vergaderingen in Indië, zegt de troonrede verder: De be grooting voor het volgende jaar zal binnen den voorgeschreven tijd bij u worden inge diend. Deze begrooting is opgesteld met het uiterste streven naar zuinigheid; maar de eischen voor de verdediging ter zee hebben het noodzakelijk gemaakt den post voor de marine aanmerkelijk te verhoogen. Het par lement zal ook verzocht worden om de in do laatste zitting voor het afloopende dienst jaar getroffen voorziening in de financicole behoeften te voltooien. Daar in do inkom sten, vereischt om aan do in het laatste parlement toegestane uitgaven het hoofd te bieden nog niet voorzien is door de instel ling van belastingen, heeft de Regecring, onder nadere goedkeuring van het parle ment, haar toevlucht moeten nemen tot tij delijke leeningen. Zoo spoodig mogelijk moe ten er schikkingen getroffen. worden, om den aldus geschapen financieelcn toestand te regelen. Sprekende over de ernstige moeilijkheden, veroorzaakt door herhaaldelijk voorgeko men ernstigo verschillen van meening tus- 6chen het Lagerhuis en het Hoogerhuis, zeide do koning: Er zullen voorstellen wor den ingediend, om de betrekkingen lus- schen de twee Huizen zoodanig te regelen, dat aan het Lagerhuis het ongedeelde go- zag over de financiën cn zijn voorrang in de algemeene wetgeving verzekerd is. Deze voorstellen moeten, naar de meening van 's Konings raadslieden er toe leiden, dat 't Hoogerhuis zoo wordt samengesteld en met zoodanige macht wordt bekleed, dat het, ten aanzien van voorgestelde wetgevende maatregelen, onpartijdig, en met behoorlij ke waarborgen voor uitstel, het recht van initiatief en revisie zal uitoefenen. Bij de beraadslaging in, het Lagerhuis over het adres van antwoord op de troonre de was het Huis geheel gevuld. Na de redevoering van Balfour zette As- quith in don breede de politiek der Regee ring uiteen. Met betrekking tot de zooge naamde waarborgen van de Kroon zeide hij, dat hij die noch had gekregen,, noch er om had gevraagd. Indien do omstandig heden daartoe aanleiding gaven, zou hij niet aarzelen, de Kroon zoo te raden, als de omstandigheden dit zouden schijnen te eischen, maar om van te voren onbeperkte macht voor een onbepaalde toepassing van het koninklijk prerogatief der Kroon1 te vragen ten aandien van een wet, die nog niet aan het oordeel van het Lagerhuis werd onderworpen, zou een verzoek zijn, dat geen constitutioneel minister zou kun nen doen, en dat geen constitutioneel vorst zou kunnen inwilligen. Het was de overgroote meerderheid van het Huis, die zich verbond, om de kwestie van het veto van het Hoogerhuis te behan delen. De Regeerirg stelde voor. in de eerste plaats een motie ten aanzien van het veto in behandeling te nemen, die, na aanneming door het Lagerhuis, in een, wet zou worden belichaamd. Het voorstel had de bedoeling, ons constitutioneel systeem te vervormen; het zou het Huis in staat stel ten, bij de eerste gelegenheid rijn inrichten omtrent het progTam der Regeering ken baar te maken en het zou de Regeering in staat stellen te zien, of zij den steun van het Huis had. Met het oog op de talrijke financieele eischen, waaraan op 31 Maart moet worden voldaan, werd het Huis voor gesteld slechts een korte Paaschvacantie te nemen, waarna men onafgebroken zou doorgaan, totdat men do begrooting had af gedaan en een besluit omtrent het Hooger huis had genomen. Dan, zou het Huis een langdurig verlof kunnen nemen en daarna voortgaan mot het vastleggen in een wet van het geno men besluit aangaande het Hoogerhuis. Asquith vervolgde, dat de begrooting echter niet naar het Hoogerhuis zou worden verzonden, voordat het Lagerhuis gelegen heid zou hebben gehad, zijn meening over besluit _bctceifeöde h& Hoc^ferbuis uit 2233 90 Alleen eon geneesmiddel, dat speciaal vervaardigd le voor Rheu- mathlek, Spit en Jicht kan U ge nezen. Dit geneesmiddel is Het is niet zooals vele andere middelen een alles genezend middel, dooh geneest alleen Rheumathiek en aanverwante kwalen. Stelt Uwe genezing geen dag langer uit. Pr(j3 per doos f 2 b(J 6 doozen /"9.60. Verkrijgbaar bU: REIJST KRAK, J ELZINGA te Leiden, en de voornaamste Drogisten in Nederland. Waar nlot verkrijgbaar direct van JOHN A. SMITH, N.-Z. Voorburgwal 232, Amsterdam. 1910 60 te spreken. De begrooting zal slechts in eenigo betrekkelijk onbelangrijke opzichten worden gewijzigd, en het Lagerhuis zou worden verzooht, een terugwerkende be krachtiging te geven, aan wat reeds gedaan was, en opnieuw de belastingen in te voe ren welke toegestaan rijn dcor het vorige Lagerhuis en de voorzieningen van de oude begrooting inzake schatting van land, onz. goed te keuren. Met het oog hierop zou het nocd'g zijn, tot een verkorte wijze van behandeling toevlucht te nemen. Wij wonschen, dat het goed begrepen zal worden, dat wij staan of vallen met de be grooting en met het besluit ten aanzien van 't Hoogerhuis te nemen, daar wij beide be schouwen als de onafscheidelijke deelen onzer politiek en wij als Regeering moeten ons bestaan afhankelijk stellen van de aan neming dier twee zaken door het Lager-' huis. Ofschoon dc toestand moeilijk was, het was de plicht der Regeering. om alle pogingen in het werk te stellen om deze groote fundamenteele en voorafgaande her vorming tot stond te brengen. Na de onafhankelijkheid der nationalis tische partij met nadruk vermeld to hebben, zeide Redmond: Indien de Regeering den nationalisten^ redelijke zekerheid geeft, dat het veto-wetsontwerp dit jaar wet zal wor den, dan zullen de nationalisten voor de begrooting stemmen. Wij zijn bereid dien prijs te betalen, maar wij zijn niet bereid dien priis voor niets te betalen of voor een volstrekt onzeker iets. De nationalisten wenschen geen crisis te veroorzaken, maar in deze kwestie kunnen zij niet blindelings gaaiu In de wandelgangen van het Lagerhuis heeft do rede van Redmond een zeer zwart- galligen indruk gemaakt wat betreft den levensduur van het parlement. Over do nieuwe verkiezingen is gezegd, dat deze in Juni op zijn laatst zullen plaats hebben. Er werd druk gesproken over do ondui delijkheid der redactie van do troonrede. Een zin is zelfs bijna onbegrijpelijk, omdat zij in werkelijkheid op het Hoogerhuis be trekking heeft, terwijl zij van het Lager huis schijnt te spreken. De conservatieve bladen zijn van meening, dat de redactie de sporen er van draagt, dat er veel in is doorgehaald en gevoegd. Abdoel Hamid. Te Konstantinopcl was men er gisteren zeker van, dat het vertrek naar Turkijes hoofdstad van de zoons en den harem van don gewezen Sultan, or op wees, dat Abdoel TTam id gestorven was, maar dat do over heid zijn dood geheim hield. Een officioelo nota weersprak echter allo geruchten omtrent den slechten gezondheids toestand en den dood van Abdoel Hamid. De voormalige Sultan is volkomen ge zond, hoct hot. Uit de Rechtzaal. HGOge Itaad. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaken van: lo. R. W. II. Hofstodo Crull, fabrikant te Ilengeloo, doer de Rechtbank te Alme- loo veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtrïding van het mo tor- en rijwielreglement. Het beroep werd verworpen. 2o. J. A. Roessingli Udiug, zonder beroep te Denekamp, door dezclfdo rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld wegens het on besuisd rijdeu met zijn auto, waardoor eon boerenwagen was aangereden. Ook dit beroep werd verworpen in strijd met dc conclusie van hefc O. M., dat tot verwijzing der zaak naar het Hof te Arnhem had geconcludeerd. 3o. G. Bakker, molenaar te Broukelerveen, wegens dierenmishandeling door het Hof to Amsterdam tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Het beroep werd verworpen. 4o. J. H. van de Kappol, door het Hof te Amsterdam wegens diefstal van een rijwiel jui AoJtmuat lem veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. De Hooge Raad verwierp hot beroep. 5o. H. Voogd, boerenknecht ta BussuinV door hetzelfde Hof veroordeeld tot 4 jaa® gevangenisstraf en tot 9 maanden gevan genisstraf, respectievelijk wegens diefstal van vee uit de weide eu rijwieldiefstal. Ook dit beroep werd verworpen. 6o. F. W. H. Rosemund, meubelmaker tflt Rotterdam, door het Hof te 's-Gravenhagx* veroordeeld tot 3 jaar gevagenisstraf, we* gens diefstal van geld uit een offerbmf in de R.-K. kork to Poeldijk. Het beroep werd verworpen. 7o. L. Vofc, koopman te Amsterdam, doo4 do rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maan, den hechtenis wegens het in oen huis waar hazardspel werd gehouden, als opzichter bij dat spel werkzaam zijn. Do Hooge Raad verwierp hot beroep. 8o. G. H. P. van doTVall, biorhuishouder Amsterdam, door do Rechtbank aldaar ver oordeeld wegens drank wetsovertreding tot f 2.0 boete of 10 dagen hechtenis. Het vonnis werd vernietigd doch alleen; voor zoover de qualificatie betreft; voor. het overige word het beroep verworpen. 9o. J. H. de Kluiver, huisvrouw Jacolr Smoenk te IJsclmonde, door het Hof td '6-Gravenhago veroordeeld tot 1 j'aar ge vangenisstraf wegens opzettelijke brandsticht ting. Hot beroep werd verworpen. Advocaat-generaal inr. Lodeboe'r n«.m gisJ toren conclusio in de zaken o. a. van: lo. G. Smit, visscher te Volcndam, dooL het Hof to Amsterdam veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens het met zijn! botter overzeilen en vernielen van eenigo netten van een Durgerdammer visscher. Beide middelen ongegrond achtend, corf-f cludeordo adv.-gcn. tot verwerping. 2o. Een raolkverkoopcr te 's-Gravenhage, door het Hof aldaar, waarheen zijn zaak door den Hoogen Raad was verwezen, ver* oordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hech1* tcnis, wegens het doen afleveren van melk,- ondeugdelijk van samenstelling. Geconcludeerd werd tot verwerping. Uitspraak in deze zaken 21 Maart. Voor den Hoogen Raad werd gisteren doo® mr. Bourlier, advocaat te 's-Gravenhage, go- pleit in do zaak van do bestuurders der Zuid-Hollandscho Hoeren-sociëteit te 's-Gra* venhago, vervolgd wegens het houden van. een voor het publiek toegankelijk huis van' hazard. Do kantonrechter had te dier zake don; officier van justitie nict-ontvankclijk ver klaard in 2ijn vervolging, op grond dat omtrent do ten laste gelegde feiten reeds onherroepelijk was beslist bij ia kracht van gewijsde gegano uitspraak. Do rechtbank had nu echter in hoogor beroep van 's kan tonrechters beslissing uitgemaakt, dat do officier van justitio in zijn vervolging wèl ontvankelijk was, aangezien o. m. art- G8 van het Wetb. v. Strafrecht slechts van toopassing is, wanneer iemand inderdaad, ten tweeden male vervolgd wordt, terwijl in casu geen tweede vervolging had plaats gehad, maar een voortzetting der vervolging krachtens do oorspronkelijke dagvaarding. Mr. Bourlier betoogde thans o. a-, dat dit artikel verbiedt oen niouwo dubbele beslis* sing omtrent hetzelfde feit en dat hot niet onderscheidt, doch elke dubbele vervolging wil tegengaan. Conclusie O. M. 7 Maart. De vrouw aan den drank. Voor de 0de Kamer der Amstordamscbil rechtbank heeft gisteren een verstekzaak gediend tegen een man, die zijn vrouw ha4 mishandeld. De vrouw als getuige gehoordi begon met toe te geven, dat zij geruimeii tijd aan den draük verslaafd was geweest* eerst sedert kort is zij volgens haar verkla ring, daarvan teruggekomen en gaat zij kalm uit werken. Maar haar verslaafdheid aan den drank heeft tot herhaalde oneenig- heid geleid met haar man, zoodat nu zelf* een echtscheiding op zijn verzoek aanhan gig is. de UaUte ^netnifthrid.^ism Jifct. Mter

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5